Vjax toont zijn ander gezicht: dl-round team IK WAS EVEN DE KLUTS KWIJT rsenal zwaait op eigen Highbury met kartonnen zwaard „ALS EENDEN ACHTER BAL" De politie controleert uw papieren, uw lichten en uw banden. Kunt u dat hebben? Koerstips Scorebord Inter liet Standard steeds komen HORST BLANKENBURG: PERDAG 23 MAART 1972 .ONDEN Twee vroege momenten ontkoppelden in wezen Ajax en Arsenal. In de ireerste miriuut verrees Stuy vóór een funeste 1 0 van Marinello, waarna Kennedy er de uitdagende leegte vuurde. Dertien minuten later wisselde het geluk van partner, t stelde zich op naast Ajax en loodste het naar 10, door een boog van de onrustige aham over zijn eigen keeper. Die domper demoraliseerde de Engelse kampioen, die ima nimmer overtuigde. Gelijktijdig groeide Ajax in een rol, die het maar sporadisch opvoeren. Kovacs: „We hebben ook een ander gezicht. Wij hebben bewezen als een pteam te kunnen verdedigen". LONDEN Pummy Berg- holtz, ex-Feyenoorder, achtte Benfica-Feyenoord te ver en reisde daarom vergezeld van Racing White-clubgenoot Eddy Koens) naar Arsenal-AJax. „Ik heb enorme bewondering voor Ajax. Dat heeft toch vreselijk knap verdedigd. Wanneer is het nu werkelijk in gevaar ge weest. Arsenal holde maar als eenden achter die bal aan. Ze ker. Ajax speelde niet aantrek kelijk. Maar dat werd niet ge vraagd. Het raakte toch nooit in paniek. Weet Je. Ajax hanteert niet een systeem, maar varieert voortdurend. Vroeger draai de alles om Cruijff en Keizer. Maar gisteravond zijn mij voor al Krol en Neeskens opgevallen. Let op mijn woorden. Ajax ver overt weer de Europa Cup". Waarin Koens hem knikkend bijviel: „Er is geen ploeg in Europa, die tegen dit Ajax is opgewassen". dat eerste kwartier na was Ajax «gelijken met Inter in de da- dat het voor elke vijand on zingbaar was. Het demon en stalen kalmte. Twee terug raakte het toch van slag de Engelse aandrang. Maar gis- rond, op datzelfde - niet uitver- hte (56.145 kijkers) - Highbury, stigde Ajax all-round te zijn. Ijff: „Twee, drie jaar geleden gek achter, als de druk hield. Maar wij zijn nu zo ge fineerd. dat er geen onrust meer ireekt". De realiteit: Ajax viel die angstwekkende start geen inent open voor een reële sco- voor Arsenal. Sterker nog, counterde in de tweede helft dreigend tot pall voor Wilson. „Wij schiepen de betere Door Lex Muller kansen. Denk daar niet te licht over, want Arsenal heeft in de Eu ropa Cup thuis nog nooit verloren. Dit is een overwinning op het En gelse voetbal. Nu weten ze hier waar ze horen te staan". Rouwrand Zij het dan, dat Ajax aanvankelijk de herinnering ophaalde aan die in rouwrand gevatte 8 april 1970. Het leek of het bijgeloof al direkt de Amsterdamse ploeg versteende. Na nog geen zestig seconden ontglipte Marinello (sinds september niet meer in het eerste) aan de blunde rende Blankenburg. „De bal sprong Belaagd door Pat Rice (voor-1 nen naar het doel rond) en George Armstrong pro- ners. 'xert Cruijff zich een weg te ha- I ADVERTENTIE Straks, oncjerweg wordt u misschien aangehouden: 'Mag ik uw papieren even zien?' Terwijl dc ene agent ze bekijkt, loopt de ander om uw wagen heen, kijkt of uw lichten in orde zijn, hoe het profiel van uw banden is.Kunt u dat hebben? Hopelijk wel, een bekeu ring voor te gladde banden kost vaak net zoveel als een paar nieuwe. En bedenk ook: als uw banden voor de politie nog net goed genoeg zijn, zijn ze dat voor u en uw gezin misschien net niet meer. Dan moet u zeker niet lang meer wachten met het kopen van nieuwe banden. En als u dan toch nieuwe banden aanschaft, neem dan meteen dc beste: radiaalbanden. Radiaalbanden hebben een betere 'grip' op de weg dan gewone banden, ze verkorten de remweg, zijn minder zijwindgcvoelig, en hebben een lagere rolwcerstand - waardoor ze het benzineverbruik verlagen en langer meegaan. Radiaal dus. Maar dan ook echte Michelins. Michelin heeft dc radiaalband uitgevonden. Destijds in 1948. En nu in 1972 maakt Michelin nog steeds de beste. Want alleen Michelin kent het geheim van de radiaalband: een soepel karkas en een loopvlak dat niet vervormen kan doordat er een stabiele gordel van fijne staaldraadjes onder zit. Zeker, er zijn goedkopere radiaalbanden te krijgen, maar dat zijn geen Michelins. MICHELIN' X-maal beter tegen mijn kn'e. Daarom was Mari nello me voorbij. Ik dacht, dat ik door de grond zakte". De 21-jarige Schot kon immers Stuy ongehinderd opzoeken. Het werd toch geen 1-0, dankzij de op nieuw zelfbewuste Stuy. die Mari nello koelbloedig blokkeerde. Daarop verknalde Kennedy de eenvoudige correctie. Swart. overigens wat doel loos dolend voor rust: ..Toen Ken nedy uithaalde draaide ik mij om. Ik durfde niet meer te kijken. Maar ik hoorde geen gejuich. Ik begreep, dat wij er doorheen waren geslipt" Eerlijke woorden, want de misse: van Kennedy behoedde Ajax voo: een drama. Suurbier: „Als die e: was ingevlogen, had je dag met je handje kunnen zwaaien". Arsenal ontketende de bekende orkaan, die de tegenpartij moest vernielen. En Ajax kraakte in zijn voegen. Arm strong, de heupwiegende linksbuiten, dolde met Suurbier. Vrije verdediger Blankenburg bleek uit zijn even wicht. maar vond in de bijspringen de Neeskens een vriend in nood. Uit de put Arsenals razernij zakte na tien mi nuten. hoewel Ajax zichzelf nog .liet geheel in bedwang had. Maar het fortuin, in Amsterdam partijdig voor de Londenaren, takelde Ajax uit de put. In de veertiende minuut viel een typisch Arsenal-doelpunt. Maar dan wel achter Wilson. Hij beging de gedachtefout uit te lopen op een hoge dieptepass van Krol. Graham was dat onbekend Uit angst voor de toerennende Haan kopte hij achterwaarts...over de on nodig op weg zijnde Wilson: 1-0. Haan: „Ik waagde het niet de bal nog een zetje tegeven. Stel je voor, iat-ie nog was weggesprongen op dat veld". Dat veld oogde beter dan het was. De verschoten sprei van Highbury bleek zeer slecht bespeelbaar. Müh- ren: „Aan techniek had je niets. Er varen stukken die keihard waren. Maar een meter verder zakte Je tot je enkels weg of hobbelde je op een wasbord". Cruijff: „Dribbelen of lo pen kon je vergeten. Combineren over de grondlukte evenmin". De H-varing van Keizer: „Het is niet vreemd, dat Arsenal almaar hoog speelt. Anders wordt het niks". De miserabele omstandigheid deva lueerde Arsenal-Ajax. Daarbij had Ajax geen reden om zijn brille uit te stallen. Het moest de 1-0 vast houden middels een hermetisch ge grendelde defensie. Oud-bondscoach Denis Neville: „Ajax speelde heel clever resultaat-voetbal". Keizer bij voorbeeld kwam er nauwelijks toe trucs uit te voeren, zo bezig was ook hij om de doorgang naar de halve finales (de derde maal in vier jaar) te graven. Voorts kon Ajax niet volledig gebruik maken van Cruijffs vliegende rushes. Kovacs: „Als wij vanavond Excelsior hadder getroffen, had ik hem aan de kant gelaten" Viermaal dreef clubart: Rolink voor de aftrap de injectie naald in de linkerenkel van Ajax wonderboy. Zodoende loste de pijn op. Maar Cruijff stak het been toch niet in een riskante scrimmage. Hij potte zijn flitsende bewegingen op voor een volgend karwei. Temeer omdat het geen avond was voor sterren, maar één voor werkers. Cocon Arsenal bejegende Ajax bovendien verre van lieftallig. Een typische Swart-bevinding: „Wanneer je de bal niet snel doorschoof, was je je been al kwijt. Zo is Arsenal. Alles is gebaseerd op fysieke kracht". Mühren over de Britse kampioen: „Het is steeds hetzelfde. Er schuilt geen enkele verrassing in". Ajax spon het nijvere Arsenal dan ook steeds knellender in. Kort voor rust scheurde dat cocon desondanks tweemaal: een te zachte kopstoot van McLintock op Stuy en een hoge terugspeelbal van Suur bier, die Stuy omlaag haalde. Su bliem was Stuy's safe, in de vijf tiende minuut na het omkeren, op een prikbal van Armstrong, die op de stip de hoek op zocht. Een minuut tevoren zwaaide de preventief fluitende Oostenrijker Marschall met de gele kaart voor de ogen van Storey. Hij had Nees kens aan zijn haren getrokken, na dat George de Ajacied tegen de schenen had geschopt. Charley George kon het immers niet verkroppen, dat Neeskens hem volmaakt uitschakelde. Andere uit blinkers in de afweerslag: Stuy, Krol, Haan en Hulshoff. De laatste regelde het verkeer in de lucht, tot mateloze ergernis van Kennedy, die slecht op dreef was zonder de aflei dende Radford. Hulshoff: „Voor mij was de eerste helft gemakkelijker dan de tweede. Voor rust was het allemaal diep en totaal gevaarloos. Twintig minuten voor het einde vond ik het link worden, omdat toen het offensief wegebde. Je had de neiging te ver slappen". In die fase switchte ma nager Mee ook van taktiek: Roberts als verse aanvaller voor linksback Nelson. Vreugde bij de Ajax-spelers na de triomf op moeilijk High buryv.l.n.r. Neeskens, Blanken burg, Mühren. Krol en Hulshof. Ajax husselde de ploeg prompt uit zichzelf dooreen in een tegenva- riant: Swart op het middenveld, Krol op Kennedy, Blankenburg op Roberts en de geschonden Hulshoff als opruimer. Hulshoff„Die Ro berts was een gangster. Toen wij samen omhoog gingen, sloeg hij met zijn volle gewicht een elleboog in mijn maag. Ik was even dizzy". Karton Hoewel Ajax de stuiptrekkingen van Arsenal vreesde, kletterden de Lon denaren opnieuw met kartonnen zwaardjes. Dat was het ware onder scheid in klasse. Ajax herstelde zich in Amsterdam van een 1-0-klap. Arsenal kon niet opkrabbelen. De Amsterdammers demarreerden on dertussen zelfs vermetel uit de egel stelling. Twee minuten voor het af fluiten dreven vier Ajacieden twee Engelsen terug, maar Keizer richtte naast. De 1-0 zette echter al vol doende recht. Keizer: „Die 3-0 van twee jaar te rug werkte meer op Arsenal door dan op ons. Wij hebben toen veel pech gehad. Daarom gaf ik ons nu een goede kans- Maar door die 3-0 NOOTDORP, 24 MAART - 6.30 UUR Alkemadeprys: Johnny Again, Jo- landa Z, Iris du Coq d'Or, Janny v. Alkestis - Akkrumprijs I: Jolieta Knight Pioneer. Jack Buitenzorg, Jane Areta - Altenaprüs: Jozina du Bois, Indus Thar, Ivan Braun, Idon- no Six - Almeloprijs: Idle Way, Iliona Roodnoot, Iron Buitenzorg, Ingemar Schans - Andqkprijs: Ike Hollandia, Fiasco Akerendam, Hidda Dear, Iwan H - Ameideprijs: Fils du Cocq d'Or. Friso AB, Fred Signal, Generique Belwin - Amstelveenprijs Guit, Funny Guy. Empereur CH. Faxila J - Amerongenprijs: Johny van Zorka, Isidore, Iwan Mac H Hetty Hanover - Akkrumprijs, 2de afd.: Karabijn, Jurmy, Jacky Pluto, Jachthoorn B. Ar ie Haan (Ajax) en Arsenal- doehnan Bobby Wilson kijken met gemengde gevoelens de door Graham teruggespeelde bal na. Ajax leidt 'met l—W achtte Arsenal zich superieur. Kijk, dat is het verschil tussen des tijds en vanavond. Nu hebben we geen pech gehad". En begroef Ajax op de klei van Highbury een hardnekkig verhaal als zou het defensief macht tekort komen.... Europa Cup I: Celtic GlasgowUjpest Dosza 11 (eerste wedstrijd «21); Benfica Feyenoord 51 (eerste wedstrijd 01): ArsenalAjax 0—1 «ee-ste wedstrijd 12); Standaard LuikIn- terr.'azionale 21 (eerste wedstrijd 01) Geplaatst hebben zich: Celtic, In- ternazionale. Ajax en Benfica. Europa Cup II: Dynamo MoskouRede Ster Bel grado 11 (eerste wedstrijd 21); Glasgow RangersAC Turijn 10 i eerste wedstrijd 11); Dynamo Ber lijnIf Atvidaberg 22 (eerste wed strijd 20)Bayern Mtinchen— Steaua Boekarest 00 (eerste wed strijd 1—1). Geplaatst hebben zich: Dynamo Moskou, Glasgow Rangers, Dynamo Berlijn en Bayern München. UEFA-cup: Wolverhampton WanderersJu venilis 2—1 (eerste wedstrijd 1—1); Zeljeznicar SerajweoFerencvaros 1—2 (eerste wedstrijd 1—2, Ferenc varos win't na strafschoppen); Tot tenham HotspurUt Arad 11 'eer ste wedstrijd 2—0)AC Milan—Lierse SK 20 (eerste wedstrijd 11). Geplaatst hebben zich: Wolver hampton Wanderers, Ferencvaros. Tottenham Hotspur en AC Milan. LUIK Eén der mogelijke te genstanders van Ajax in de halve finales van Europa Cup I is oud- bekerwinnaar Internationale uit Milaan, dat gisteren weliswaar de uitwedstrijd tegen de Belgische cupfighter Standard met 21 verloor, maar toch doordrong dankzij het in Luik gescoorde doelpunt. De eerste wedstrijd tus sen beide ploegen was veertien dagen geleden geëindigd in een overwinning van 10 voor Inter. Inter heeft in het stadion Slessin weer een voortreffelijk nummer „ca- tenacio" weggegeven. De Italianen, die tot de kwartfinales doordrongen via de geruchtmakende drie wedstrij den tegen de Westduitse kampioen Borussia Mönchengladbach, lieten Standard steeds komen, maar trok ken in hun strafschopgebied de be kende ondoordringbare muur op. Het was zo in de eerste helft en ook in de tweede, maar toch nam Standard via een bovenmenselijke krachtsin spanning de leiding. In de 52ste mi nuut maakte Cvetler van een fout in de Inter-defensie, ontstaan na een hevig offensief van Standard, ge bruik. Hij verscheen alleen voor doel man Vieri en maakte geen fout: 10. Nu ontpopte Inter zich echter in haar ware gedaanteogenschijnlijk vertra gend, maar steeds loerend op een mo gelijk zwak moment van de tegen stander. In de 79ste minuut sneed een combinatie Boninsegr.aMazzola als een mes door de Belgische defensie: 11. Drie minuten later kreeg Stan dard een penalty, toen Van Moer in het strafschopgebied van de voeten werd gelopen door Bed in. Takac be- beheerste zijn zenuwen: 21 voor Standard Luik, dat in de resterende tijd van het geroutineerde Inter ech ter geen kansen meer kreeg. Celtic, ook al oud-cupwinnaar (1967), heeft zich evenmin overtui gend geplaatst voor de kwartfinales. Ujpest Dosza, de Hongaarse outsider, schokte de 75.000 Schotten en het elftal van Celtic, door in de vijfde minuut de leiding te nemen. Zambo schoot van korte afstand raak uit een pass van aanvoerder Bene. Celtic nam geschrokken het initia tief. maar de ploeg uit Glasgow, die vorig jaar werd uitgeschakeld door Ajax, stuitte op een goed functione rende Hongaarse defensie, die geen krimp gaf. De verplichte gelijkmaker kwam tenslotte in de 18de minuut na rust, Maurer probeerde terug te spelen op zijn doelman, Macari onderschepte de bal en gleed die in het Hongaarse doel. Celtic slaagde er daarna niet meer in zijn fans vla nog enkele doel punten tevreden te stellen. Voldoende voor de totaalzege was de 11, na de 21 winst in Boedapest, echter wel. LONDEN Naast de triomf op Highbury kan Ajax gister avond op nog een belangrijk winst punt wijzen: sterker dan ooit be wees Ajax dat het wel degelijk be reid is voor elkaar te kunnen knok ken. En Juist die bereidheid was die laatste weken nogal eens een punt van discussie geweest. Arie Haan: „Het is nu eenmaal een gegeven dat Ajax uit elf sterke in dividualisten bestaat. Daardoor heb je wel eens wat wrijvinkjes. En die waren er de laatste weken nogal geweest. Voor de wedstrijd tegen NEC heeft Kovacs er al op gewezen dat het afgelopen moet zijn met al dje kleine dingetjes onderling. En vanavond, tegen Arsenal, hebben we bewezen dat we alles voor elkaar kunnen doen. Een voorbeeld: Op een gegeven moment komt er een breedtepass op Graham, mijn man. Daar rende Piet Keizer als een gek op af, helemaal van de andere kant. Bovendien kankerde er nie mand op elkaar. Ik heb helemaal niets gehoord". Vooral voor Horst Blankenburg bleek kameraadschap in het veld verfrissend te werken. Meende Blankenburg: „Ze hebben mij door de eerste tien minuten heengesleept. Na die blunder van mij ln de eerste minuut, was ik even de kluts kwijt. Iedereen hielp me daarna, niemand verweet me iets. Daardoor vond ik mezelf al na een kleine tien minu ten terug". Gerrie Mühren ging zelfs nog ver der: „Zolang als ik nu bij Ajax voetbal, is er nog nooit zo hard ge werkt als nu. Er speelden bij ons misschien wel een paar mensen te veel voor zichzelf de laatste weken, maar daar heb ik vanavond niets van gemerkt. En dat is misschien toch 't gevolg van Kovacs. Vroeger had je maar een baas. dat was Mi- chels. Nu praten we mee als de taktiek besproken wordt. Ik moest Storey afstoppen, maar als het no dig was, dan kon ik me ook met andere dingen bezighouden. Daar door heb ik in de tweede helft ook een paar keer een sliding gemaakt tegen Marinello, toen ik vond dat die gevaarlijk dreigde te worden. Onder Michels had ik dat misschien nooit gedaan". Vooral de ijver van Piet Keizer was bijna opzienbarend. Keizer was we liswaar niet altijd even gelukkig met zijn passes en met enkele kan sen. maar zijn onvoorstelbare werk lust compenseerde veel. Trouwens, ook in de thuiswedstrijd was Keizer een van de ijverigste Ajacieden ge weest. Keizer daarover: „Er was na die wedstrijd van twee Jaar geleden tegen Arsenal nogal wat kritiek op mij. Daardoor waren die twee wed strijden van nu voor mij misschien nog wel wat belangrijker dan voor de anderen. Maar om nou te zeggen dat we als team nog nooit zo hard gewerkt hebben, dat zou met wat te ver gaan. Tegen een tegenstander als Arsenal móét je wel tot op de bodem gaan". Toch was de wilskracht van Ajax ook voor Sjaak Swart nogal verras send. Swart, die in de tweede helft zeer sterk terugkwam: „Ik geloof dat we terug moeten gaan naar de uitwedstrijd tegen Fenerbahce om een wedstrijd te vinden waarin we zoveel gedaan hebben. De omstan digheden waren toen alleen heel anders. Toch hebben we door die wilskracht ook nu weer voor iets geks gezorgd. Voor iets dat alleen Ajax maar kan".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23