Twijfel over onfeilbaarheid van Paus Yanhoff ondanks Ajax bij show van Ricci Wederom proces tegen theoloog Kung Financien van Ned. Herv. Kerk stijgen Niet meer naar kerk DONDERDAG 23 MAART 1972 (Van onze correspondent) BONN (GPD) Voor de tweede maal bereidt het Vaticaan ten geheim proces voor tegen de progressieve theoloog prof. Hans Küng uit Tübingen. Küng zelf heeft thans een briefwis seling over deze affaire aan een aantal vrienden voorgelegd als een vorm van verdediging in het proces, waarin hij zelfs njn eigen verdediger niet kent. Scherpe kritiek Niii'ün'jj'a Aanleiding voor een onderzoek legen Küng is voor de „Congregatie voor de geloofsleer" deze keer het „Onfeilbaar?" geweest, dat jaar geleden verscheen. Küng trekt in dit boek, inmiddels ook in ces andere talen verschenen en in kq Duitse oplage van 25.000 ver kocht. de onfeilbaarheid van de Paus twijfel. Uit zijn correspondentie met de lei- Ier van de congregatie, de Joego- fcvische kardinaal Seper, die Küng vrienden heeft voorgelegd, Lijkt volgens het weekblad „Der frtegel" dat Paus Paul us persoonlijk et proces heeft goedgekeurd. „In kq enkele rechtsstaat ter wereld staan procedures zoals de Paus ze »r de R.K. Kerk nog altijd als ge- ist beschouwd", aldus het blad. Zonder op de inhoud van de cor- ispondentie nader in te gaan be- stigde de assistent van prof. Küng Tübingen, dr. Hering, tegenover ide publikatie (de hoogleraar zelf yblüft in het buitenland). De eerste rief in deze affaire dateert uit de mer van het vorige jaar. „Formeel jn er nu twee processen. Het oud- loapt al sinds 1957, nadat Küng in boek „Die Kirche" had gepubli- srd". aldus di*. Hering. Een veroordeling in het geheime mees, waarin Küngs bijdrage in ik bestaat uit het beant- jorden van een reeks vragen (de ngregatie nakomelinge van de quisitie levert rechter, aankla- verdediger: allen blijven de ngeklaegde onbekend)kan inhou- dat de kerk Küngs professoraat meer erkent. Dr. Hering daarover: „Volgens het litse staatsrecht behoeft een pre ssor zijn ambt niet neer te leg- Hij is voor het leven beroepen, rordat hij beroepen wordt, kan de schop wel een veto uitspreken. concreet kan een veroordeling tuurlijk tot gevolg hebben dat die bij prof. Küng zijn af- kerkelijk niet meer worden mm1 iend. Küng wil echter in elk geval rhlnderen dat het zo ver komt". Inmiddels is de Tübingse hoogle raar opnieuw door scherpe kritiek op de leiding van de R.K. Kerk in het nieuws gekomen. Vorige week publi ceerde het Amerikaanse maandblad ..Intellectual Digest" een interview, waarin Küng zou hebben gezegd, dat de geloofwaardigheid van de R.K. Kerk onder Paus Paulus VI het diepste punt sinds 500 jaar heeft be reikt. Deze uitlating wordt door dr. He ring enigszins afgezwakt. Küng zou in werkelijkheid hebben gezegd, dat de kerkelijke autoriteiten bij de ambtsovername door Paus Paulus zijh hoogste punt sinds 500 jaar had bereikt en nu bedenkelijk diep is ge zonken. Küng, het enfant-trrible onder de theologen in de Bondsrepubliek (hij is een Zwitser), behoort tot de sym pathisanten van de werkgroep van Jonge katholieke geestelijken, die eveneens voor opschudding in de conservatieve Duitse kerk zorgden. De jonge priesters hebben zich, 2000 man sterk, verzet tegen de in dit land nog altijd gebruikelijke kerkelijke in menging in politieke aangelegenhe den. Directe aanleiding was een rege ringsvoorstel voor een nieuw wets artikel over abortus. Nadat eerst al vanuit het Vaticaan hel en verdoe menis was gepredikt over degenen die de bepalingen op dit punt soepeler wilden maken (een vergelijking met de nazi's) had nu de Keulse kardi naal Höffner verklaard, dat voor standers van het abortus-voorstel voor overtuigde r.-katholieken niet meer verkiesbaar zijn. De werkgroep, die eentiende deel van alle Duitse priesters vertegen woordigt, heeft het oordeel van de kardinaal „lichtvaardig" genoemd en bovendien gewaarschuwd tegen ker kelijke adviezen voor politieke ver kiezingen. DEN HAAG CANP) De her vormde-kerkleden tasten dieper in de beurs voor het werk van de kerk. De generale financiële raad van de Ned. Herv. Kerk méldt stijgende opbreng sten voor de generale kas over 1971 Aan iedere hervormde lidmaat wordt voor de generale kas f 10 per jaar gevraagd. Tot eind 1971 kwam voor deze kerkelijke kas f 4,4 miljoen bin nen tegen 3,9 miljoen in 1970. De hoge opbrengst is voor een deel te danken aan een snellere inning door dat de N.H. Kerk op het gebruik van een computer is overgegaan. Ook de Hervormde Zending in Oegstgeest is tevreden over de finan ciële resultaten over 1971. De be oogde géiden kwamen volledig bin nen. Bij de Gereformeere Zendings- bond van de N.H. Kerk kwam ruim f2,5 miljoen binnen, f400.000 meer dan het jaar daarvoor. Voor het werk van het hervormde werelddiakonaat wordt ook meer ge geven dan vorig jaar. In februari wondt altijd de collecte voor het hulpwerk in andere landen gehouden. Vlak voor deze inzameling liep dit Jaar voor het eerst de actie "Trouw moet hl yken" voor het werk van de plaatselijke hervormde gemeenten. Terwijl door "Trouw moet blijken" ruim 30 procent meer binnenkwam voor het plaatselijke werk, blijkt die voor het werelddiakonaat daaronder niet te hebben geleden. Voor het studiejaar 1971-72 zijn 597 hervormde studenten in de theo logie ingeschreven, een lichte terug gang met het jaar daarvoor, toen 639 hervormde studenten theologie gingen studéren. Volgens ds. D. J. Karres, secretaris van de Hervormde commissie voor het theologische wetenschappelijk onderwijs, is ex elk Jaar een schom meling in het aantal inschrijvingen, maar er is sinds 1967, toen er zich een dieptepunt in het aantal aan meldingen voordeed, toch steeds sprake van een opgaande lijn. In de loop van de universitaire studie val len er echter weer heel wat studenten voor de kerkelijke opleiding af, aldus ds. Karres. Expositie van kerkschatten VATICAANSTAD (AP) Het Vatikaan gaat een unieke tentoon stelling van manuscripten en frag menten van de bijbel organiseren De Paus zal de tentoonstelling, die een onschatbare waarde vertegenwoordigt en zal worden gehouden in de Six tijnse zaal, zaterdag openen. Zij blijft het hele jaar toegankelijk, en wel in het kader van het door de Unesco uitgeroepen "1972, jaar van het boek". Er zullen bijbels te zien zijn daterend uit de derde eeuw en later met inbegrip van de waarde volste gedrukte boeken. Het kostbaarste stuk, dat op de tentoonstelling te zien zal zijn, is de zogenaamde Vaticaanse Codex, die dateert van de vierde eeuw en die nagenoeg het hele Oude en Nieuwe Testament, In 't Grieks geboekstaafd bevat. STOCKHOLM (DPA) Berndt Gustafsson, één van de leiders van de Lutherse Kerk van Zweden, meent dat er over vijftien jaar vrijwel nie mand in zijn land meer naar de kerk zal gaan. Over dertig jaar zullen de Zweden naar zijn mening niet meer geloven dat God nog op enigerlei wijze in het menselijk leven ingrijpt. Zijn prognose, die berust op de uit slag van twee enquetes, in 1955 en 1970 gehouden, is door het Zweedse blad „Dagens Nyheter" gepubliceerd. Blijkens deze enquetes is het geloof in het bestaan van God tussen 1955 en 1970 sterk verminderd. De zin van het kerkbezoek ontgaat ook steeds meer mensen. Gustafsson komt tot de conclusie, dat het van groot belang is het gods dienstonderwijs op de scholen te be vorderen. Paus Paulus ontving dezer dagen in het Vaticaan een dele gatie van de Roemeens-Ortho doxe Kerk onder leiding van bis schop Antoine uit Ploesti (links). De Paus, die geschenken uitwis selde met de Roemeense bis schop, noemde het bezoek van de delegatie een duidelijk teken van nieuwe betrekkingen tussen de R.K. Kerk en de Orthodoxe Kerk van Roemenië. Gala-show voor Kinderhart fonds AMSTERDAM Het Amster- Hilton Hotel was gisteren èèn avond een modepaleis. In de imantzaal vol fleurige voorjaars- emen gaf het bekende Parijse torehuis Niina Ricci een liefda- ow voor het Kinderhar- ifonds. staatssecretaris Vonhoff. die het ministerie van CRM de sport- onder zijn beheer heeft, liet laatste deel van de voetbalwed- ijd AjaxArsenal schieten om bij gala-avond aanwezig te kunnen Set was voor de staatssecretaris niet zo'n probleemen om zijn tv-in de steek te laten omdat hij zo veel be langstelling voor mode heeft dat hij altijd met zijn vrouw meegaat als ze een nieuwe Jurk moet kopen. Voor veel Amsterdamse society fi guren was de keus wel moeilijk zo dat het aantal showbezoekers tot een select gezelschap beperkt bleef. Terwijl Franse top-mammequins Ric- ci's nieuwste zomercreaties showden verkochten bekende Nederlandse mannequins lootjes voor de tombo la. Ricci's schitterende witte broek- pakken, klassieke plooirok jurkjes en luchtige straplessavondjaponnen kregen een daverend applaus van de 80-Jarige maar nog steeds wonder baarlijk Jeugdige actrice Charlotte Kohier die in een witte avondjurk eregaste was van de galashow. Ze kwam samen met de 86-jarige prof. H. Th. Wijdeveld met wie ze kort ge leden in het huwelijk trad. Na afloop van de vrij sober gehou den modeshow was er een bloemen- bal dat door Toon Hermans en Charlotte Kohier werd geopend, terwijl Charlotte's echtgenoot top- mannequin Dewy Moerman ten dans vroeg. Prinses Irene gaf voor het gala feest waarvan de toegangskaarten per stuk honderd gulden kosten een eerste donatie maar ze kon zelf niet komen. Drie Grieken wegens samen zwering veroordeeld ATHENE (Reuter) Een ge rechtshof in Athene heeft woens dagavond rie Grieken wegens sa menzwering tot omverwerping van het regime veroordeeld tot gevange nisstraffen van 15 maanden tot tweeëneenhalf jaar. Het waren de 53-jarige journa list Louizos Danos, de 41-jarige George Christodoeloe afkomstig uit het bouwbedrijf, en de 41-jarige ac countant Christodoelos Zarganis. Het drietal behoorde volgens de Justitie tot het door Theodorakis op gerichte "patriottische anti-dictato riale front". Twee Journalisten wer den vrijgesproken. Het ballet van Vlaanderen zal op woensdag 5 april in de Rotterdamse Schouwburg twee balfletten presen teren van zijn directrice Jeanne Bra bants en twee balletten van eerste choreograaf André Ieclair. De groep bestaat uit 18 solisten en een korps de ballet van 29 danseressen en dan sers. De geruite "'Dandy' blazer met revers a fa fred Astairc.. Geheel gevoerd. Rood/marine/ wit. Marine/rood/wit. Maten 36 t/m 42 I 59,75 Zwierige plooirok, Terlenka in o.a marine, wit/ rood, brui.n en beige. Maten 34 t/m 49. 1 31,75 Wit overhemd met bijbehorende. rode Stropdas. Maten 36 t/m 42 f 26,75 t De blazer is pas af met een fruitkorsage... Alle gestreepte, genopte, gebloemde, geblokte, ii, jersey, katoenen, keurige en- sportieve blazers hebben 'op onstuitbare wijze de modewereld veroverd. Vinke heeft ze allemaal.en de Jruitko'rsage krijgt u kado! De uni'Sa ilof.Trend'blazer in een soepele kwaliteit, geheel gevoerd,.Marine, rood of geel. Maten 36 t/m 42 f 59,75 Witte pantalon, Terlenka Twill, met de allernieuwste knoopsluiting en de deinende gg^ppeye-ptip'. [JGeef, wit, rood" of zwart. Maten 36 t/m 42 f 42,75 V Super sportieve overhemd heek de nodige stiksels, 2 gekke borstzakjes, is extra lang met afgeronde slippen o.a. wit, rood, geel, beige en bruin. Maten 36 t/m 44 f 19,95 Vinke modehuizen N.V. - Leiden, Hoogstraat w Iedere donderdag koopavond tot 9.00 uur*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13