broe der shop^f Schandaal rond Zuidvietnamees militair bij standsfonds LencoL-85 VANDAAG BESLISSING POLITIEK PLAN ULSTER Veofascisten (leegden aan lagen in Rome n in Milaan VN-commissie mensenrechten gispt Israël GRATIS BEWONERS MENSEN PAKHUIZEN IN NEWARK BETALEN AL TWEE JAAR GEEN HUUR KOOP MANS CB3B Landen vragen gratie voor ter dood ver oordeelde jonge Turken Jf speciale \1 weekaanbieding^^ m Bij bomexplosie in Belfast vijftig gewonden pow PONDERDAG 23 MAART 1972 NEWARK (UPI) Honderden huurders van gemeentewoningen in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey zijn binnenkort twee jaar betrokken bij de langdu rigste en kostbaarste huurstaking uit Amerika's geschiedenis. Sinds de staking in april 1971, wegens het uitblijven van herstel lingen aan en afdoende beveiliging der dure flatwoningen begon, heb ben de bewoners naar schatting twee miljoen dollar aan huur inge houden. Aan de huurstaking wordt deel genomen door ongeveer tien pro cent van de 37.500 bewoners van gemeentewoningen in Newark, een stad met 380.000, voornamelijk zwarte, inwoners. De staking begon in het Stella Wright-complex, een blok van ze ven, 13 verdiepingen hoge, flat gebouwen die "mensenpakhuizen", worden genoemd en waarin naar schatting 1200 mensen wonen. De huurders namen het niet lan ger meer dat hun flats niet onder houden werden en dat niets aan hun veiligheid werd gedaan. Ze groepeerden zich in de Stella Wright Huurdersvereniging om het zo tegen de gemeentelijke volks huisvesting van Newark, verant woordelijk voor het onderhoud van het complex, te kunnen opnemen. De rechtskundige adviseurs van de huurders beweren dat de flat gebouwen in het begin van de zes tiger jaren, toen de gemeente be sefte dat blanken uit de stad weg trokken en negers uit het zuiden er zich vestigden, letterlijk "uit de grond gestampt" werden. De Stal- la Wright-huurdersvereniging wil BUITENLAND dat de gebouwen gerestaureerd, of afgebroken worden. De 39-jarige mevrouw Louise Brummel, een bewoonster van de Stella Wright-flats, lijdt volgens haar zeggen heel erg onder het "smerige complex" en zegt dat ze door ongure elementen die zich in portieken en trappenhuizen ver schuilen, is lastiggevallen. Mevrouw Hazel Booth, een be stuurslid van de Stella Wright- huurdersvereniging, zegt dat haar gezin in het afgelopen jaar zes keer werd beroofd. "Het is hier slechter wonen dan in een gevangenis", zegt ze. "Deze gebouwen zouden afgebroken moeten worden". Volgens Harris David, de leider van het team advocaten dat de zaak der Stella Wright-huurders, voor de rechtbank bepleit, werden de zwarten met opzet in de stads kern ondergebracht- Hij zegt dat andere, bijna uitsluitend voor blan ken bestemde flatgebouwen, aan de rand van de stad werden ge bouwd en dat die schoon, goed ver licht en goed beschermd zijn. Het Steven Crane-project in het noorden van Newark is voor ne gentig procent blank en bevat la ge percelen die 62 bewoners per 4050 vierkante meter onderdak bie den. Bij wijze van vergelijking zegt David dat in het Stella Wright- complex 338 personen per 4050 vierkante meter huizen. Daarenbo ven is maar één van de vijfduizend huurders blank. De rooms-katho- lieke priester Thomas Comerford. die al 2 jr tussen de huurders en de gemeentelijke dienst voor huisves ting en stadsontwikkeling heeft be middeld (het overleg is vastgelo pen), verklaart dat de bewoners dagelijks verwondingen oplopen door vallende brokken steen en dat kinderen uit vensters vallen omdat er geen horren of glas voor zitten. Over mensen die in trappenhui zen worden gedood, zegt Comerford, hoort men niets. "Er zijn mannen doodgeslagen of huurders gestikt door rook die uit de verwarmings ketels kwam". Mevrouw Shirley Roberts woont met haar man en acht kinderen, in een flat van zeven kamers. Ze zegt dat ze naar 't Stella Wright- complex verhuisde om ratten en ongedierte te ontlopen. "Maar ze wachtten ons in onze nieuwe wo ning op. Je raakt ze niet kwijt", voegt ze eraan toe. De lange huurstaking wordt ge leid door de 26-jarige Toby Hen ry. Hij zegt dat in de laatste acht maanden 132 gezinnen uit het Stella Wright-complex zijn wegge trokken. omdat ze de levensom standigheden niet langer konden verdragen. "Ik ben van mening dat wij nu de pionnen in een politiek spel ge worden zijn dat weerspiegelt wat zich in de rest van het land tussen arme blanken en zwarten afspeelt", zegt Henry. "Armen zijn de sa menleving tot last. De negers, bij voorbeeld, werden hier naartoe ge bracht om van zonsopgang tot zonsondergang te werken. Nu heb ben ze ons niet meer nodig, dus laten ze ona verder links liggen". De onbetaalde huur wordt intus sen op een rekening gestort die blijft gToeien en die niet eerder kan worden aangesproken dan na dat de gezinnen de dienstverlening ondervinden waarop ze recht heb ben. REVISO AFP/DPA) Drie fascisten, de journalist Pino Rau uitgever Giovanni Ventura en procureur Franco Freda zullen it moeten staan op beschuldi- van massamoord en bezit van iosieven. Ze worden verdacht het plegen van de bomaanslag de bank in Milaan, waarbij in ■mber 1969 16 mensen werden ge en meer dan 80 gewond. Het Sal wordt tevens verantwoorde- geacht voor de aanslag die op dfde dag werd gepleegd op het van de onbekende soldaat in M- nten drie neofascisten zijn op rt in de Noordltaliaanse stad gearresteerd. De rechter instructie in Treviso heeft de overgedragen aan it in Milaan, de plaats van de lag. Aanvankelijk werden ze al- verdacht van het oprichten en fascistische organisatie. On- heeft de beheerder van ^een I In Padua verklaard dat in het rt regelmatig vergaderingen rechtsradicale groepen, werden waarop ondermijnende ac- werden besproken. Ook Rauti daaraan deelgenomen. Nieuwe orde LEII 46-Jarige Rauti was tot voor verbonden aan het Romeinse ad II Tempo. In het begin van ren vijftig trad hij uit de Neo- itische partij (MSI) om de radicale buitenparlementaire groep „Ordine Nuovo" (Nieuwe op te richten. In 1969 trad echter opnieuw toe tot de en later maakte hij deel uit iet partijbestuur, dusver was de verdenking ADVERTENTIE PRIJSWINNAARS EERSTE RONDE! UD GRATIS WINKELEN) imalijnslijper - Den Haag Molenaars-Kroon - Amsterdam «gendijk-Kreuk - Krimpen a. d. IJssel VER wrat GRATIS WINKELEN) Kastermans - Leiden kman - Eindhoven lülperoort - Amsterdam Hilversum )NS «fa GRATIS WINKELEN) tol van Manen - Nijmegen Verheyen - Malden ms - Amsterdam *ren - Groningen jTiaer - Ridderkerk IFICIAT! fllakwensen ook aan de 200 "vaa een drink-cheque en Widen anderen die hun aan- S® beloning inmiddels al «ta hebben. MEE! Ie letters D-O-R-S-T onder 'n van de literflessen Coke, 'rite, Lift en Kinley Tonic. Wnpleet? Stuur dan het J'rsformulier (bij uw winkelier) briefkaartje met de tekst: „Ja ft', aan: Shopping Olympiade, T Amsterdam-W. II. van de bloedige bomaanslag in Mi laan gevallen op anarchistische en ultralinkse groeperingen. De anar chist Pietro Valpreda zit al 27 maan den in voorarrest. Op 6 maart begon in Rome het proces tegen hem, maar dat werd na enkele dagen afgebroken omdat niet de Romeinse, maar de Milanese justitie bevoegd werd ver klaard in deze kwestie. Er was al eerder twijfel gerezen over de schuld van Valpreda. Linkse groepen beschuldigden ui terst rechts ervan dat neofascis ten de aanslag hadden gepleegd om de blaam op links te kunnen werpen. Het proces tegen Valpreda, dat nu het grootste naoorlogse schandaal van de Italiaanse justitie belooft te worden, heeft de polarisatie tussen links en rechts in Italië verder ver scherpt. Mogelijk komt er nu ook nieuw licht in de zaak van de Milanese uitgever Feltrinelli, die zwaar ver minkt werd gevonden bij een hoog spanningsmast bij Milaan. Rechts bestempelde hem onmiddellijk als aanslagpleger, terwijl links beweert dat fascisten de aanslag geënsce neerd hebben om het linkse front ir een kwaad daglicht te kunnen stel len. Bij de hoogspanningsmast wa ren explosieven aangebracht, waar door het lichaam van de rijke uitgever maar niet diens hoofd belangrijk voor de identificatie zeer zwaar werd verminkt. Feltrinelli zou vermoord zijn omdat hij een van de grootste geldschieters is van radi caal links in Italië. Rauti, Ventural en Freda worden behalve van de aanslag op de landbouwbank in Mi laan beschuldigd van nog twee aan slagen op banken in Milaan en Ro me. Reserve De Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Mariano Rumor, heeft besloten voor de duur van een Jaar maximaal drieduizend man re- servepolitie-op te roepen. Dit als on derdeel „van de maatregelen ter spoedige versterking van de orde troepen in de strijd tegen de mis daad," aldus een communiqué. Bij een huiszoeking in Milaan heeft de politie een groot aantal documenten in beslaggenomen be treffende actieplannen en organisa tievorm van een ultralinkse militan te groep, zo is van politiezijde ver nomen. De daarin beschreven tactie ken zouden zijn toegepast tijdens de hevige incidenten van 11 maart in Milaan. De documenten zouden nauwkeu rige beschrijvingen bevatten van de militaire organisatie van de groep in pelotons en compagnieën, lijsten van benodigd materiaal en van doel witten als kazernes, telefooncentra les, elektrische centrales, scholen en politiewagens. Vrouwenmars verboden De Chileense regering heeft een mars verboden die tegenstandsters van president Allende morgen wilden houden. Een soortgelijke protestmars leidde in december tot ernstige on geregeldheden tussen linkse en rechtse groepen en afkondiging van de staat van beleg in de provincie Santiago. ADVERTENTIE (jan in de zak) u zag'top tv VLUG BLOEM ANKARA (AFP) Diverse lan den hebben bij de Turkse regering gepleit voor het leven van drie jon gemannen Deniz Gezmis, Joe- soef Asian en Hoesejin Inan die wegens lidmaatschap van het onder grondse "Volksbevrijdingsleger" ter dood zijn veroordeeld en wier von nissen enkele dagen geleden door de Turkse senaat zijn bekrachtigd. In Ankara deelde de Turkse minister van Justitie en Buitenlandse Zaken ad interim, Suat Bilge, mee dat het ging om Oostenrijk, België, Dene marken en Noorwegen. Zfjn rege ring was niet van plan gevolg te ge ven aan hun wens. President Sunay stelde het afge lopen weekeinde op verzoek van pre mier Erim de terechtstelling van het drietal uit. Dat gebeurde omdat de oppositieleider Ismet Inönü bij het constitutionele hof in beroep is ge gaan wegens procedurefouten bij het proces. ADVERTENTIE Party shop deelt een grote hoeveelheid flessen originele Douro port uit. Bij iedere f/es port merk porto d'ore a 5 95 p.fl. eenzelfde f/es tijdens d< koopavonden geopend Paaspasjes Namens het stad huis van West-Berlijn is meegedeeld, dat het aantal stadgenoten dat met Pasen naar Oost-Duitsland gaat waarschijnlijk het miljoen zal berei ken. Men mag naar het oosten gaan in de periode van 29 maart tot 5 april. Het is thans de eerste maal in jaar dat Oost Duitsland iets der gelijks heeft goedgekeurd. Paaszondag is de dag dat de meeste Westberlij- nens in het Oosten willen doorbren gen, zo is uit gegevens ROME Romeinse winke liers hadden in de kersttijd een loper in het afgesloten winkel centrum hij de Piazza di Spagna in de Italiaanse hoofdstad neer gelegd. Met zoveel succes dat ze nu ook in de paastijd de Via Borgognona en andere winkel straten hebben opgevrolijkt met een lang groen tapijt, grote man den vol bloemen en strandpara- 11 leiden, zoetermeer m I en Schiedam geldig van 23tm29mrt NEW YORK (AFP) De VN- commissie voor de rechten van de mens heeft gisteravond met vijftien stemmen tegen vier (Amerika, Ne derland, Guatemala en Zaire) bij elf onthoudingen een Egyptisch- Liba nese resolutie aangenomen die Is raël vraagt, zich volledig te houden aan de verplichtingen van de Con ventie van Genève met betrekking tot de bescherming van burgers in oorlogstijd. De paragraaf waarin verklaard ADVERTENTIE platenspelerperfektie Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken werd dat de ernstige schendingen van de vierde conventie van Genève. „door Israël in de bezette Arabi sche gebieden bedreven, oorlogsmis daden vormen en een belediging zijn voor de mensheid" werd apart in stemming gebracht en aangenomen met twaalf stemmen tegen acht, bij tien onthoudingen. De Iraakse vertegenwoordiger bij de VN beschuldigde Israël van „oor logsmisdaden" met name het marte len van Arabische gevangenen, soms door elektrische schokken aan het hoofd of aan de gedachtedelen. Vol gens de Egyptische afgevaardigde Challaf zijn hele familie opgesloten in concentratiekampen als één fa milielid wordt verdacht van het hel pen van een guerrillastrijder. Het Israëlische beleid van collectieve bestraffingen en het verwoesten van dorpen is in strijd met de conventies van Genève. SAIGON (Reuter) In Saigon is een schandaal ontstaan om een groot fonds voor bijstand aan oor logsweduwen en oorlogsinvaliden, dat aandelen heeft in het bankwe zen, de landbouw en de bouwnijver heid met een gezamenlijke waarde van circa 85 miljoen gulden. Top functionarissen van het ministerie van Defensie, die het fonds beheer den, zijn geschorst en het hoofd van dit departement, luitenant-generaal Ngoejen Van-vi, heeft zijn ontslag aangeboden. Het fonds, dat vier Jaar geleden werd opgericht, is opgebouwd uit de bijdragen van alle militairen, die on geveer 85 cent per maand hiervoor moeten afstaan. Een nevendoel van het fonds, was, het monopolie te breken, dat Chinese handelaars in Sjolon, bij Saigon, en in de Britse kroonkolonie Hongkong op het ge bied van de handel in rijst, var kensvlees en afgedankt oorlogsma- terieel bezitten. Volgens plaatselijke bladen is het voorgekomen, dat oorlogsweduwen, meer dan een Jaar hebben moeten wachten op een uitkering van het fonds Functionarissen van het fonds hebben toegegeven, dat er achter stand op administratief gebied is, maar dat aan geen enkele rechtheb bende een uitkering is geweigerd. Met het oog op de bepalingen van het vennootschapsrecht heeft gene raal Vi het kapitaal op zijn eigen naam gezet. Hij wees ook het bestuur aan dat het fonds beheert. De Amerikaanse ambassade in Saigon is niet bepaald gelukkig met gang van zaken met het fonds. Door haar toedoen is vorige maand de periodieke betaling van de bijdragen door de een miljoen leden tellende strijdkrachten op last van president Thioe niet door gegaan. ADVERTENTIE het leukste halve pruikje dat U deze zomer kunt kopen. (echt haar met Raraotle) 79.- De beach-fnll staat eindeloos jon* en Is een romuntlsche aanvulling op het eigen haar. De beach-lall maakt In een hand omdraai van kort haar een charmant lang kapsel. Eenvoudig zonder hulp van ande ren In vele modellen te borstelen. Verkrijg baar In alle haarkleuren. Maak de nieuwe modelijn 'vacance' met de beach-talL De beach-lall U een klaaie apart voor Jong en modieus Nederland, en kost slechts 79.-. OOK EENS GRATIS I BELFAST (AP, Reuter, DPA) Terwijl in Londen de premiers van Engeland en NoordIerland overleg pleegden over een politie ke oplossing van de crisis in Ul ster, heeft een bomexplosie giste ren in Belfast het grootste hotel en het centrale spoorwegstation van de stad gedeeltelijk vernield. Door de ontploffing op een parkeerter rein raakten vijftig mensen gewond De politie deelde mee dat het er de schijn van had gehad da<t de per sonen die de bom plaatsten, zoveel mogelijk mensen naar de plek des onheils hadden willen lokken. Er werden van tevoren zes tegenstrij dige meldingen over de op handen zijnde ontploffing ontvangen. Maar in één geval werd gezegd dat de ontploffing op het parkeerter rein zou plaatshebben. Meer dan vijftig auto's werden vernield. Een groot aantal brandde uit. De verwondingen van de meeste slachtoffers zijn niet ernstig. Vele anderen liepen sheks op. Onder hen waren twaalf meisjes in dienst van het nabijgelegen Hotel Europa. Al le ruiten in het sjieke hotel wer den verbrijzeld. Het hotel is in trek bij buitenlandse journalisten. Plan De Noordierse premier Brian Faulkner legde vanochtend zijn ka binet een Brits regeringsplan voor, dat herstel van de vrede in Ulster beoogt. Faulkner keerde gister avond naar Belfast terug nadat hij in Downing Street meer dan tien uur had beraadslaagd met de Britse premier Heath. Volgens Britse functionarissen, zullen de twee regeringsleiders na afloop van de kabinetsvergaderin gen in Londen en Belfast telefo nisch contact zoeken. Meldt Faulk ner dat de Britse voorstellen zijn aanvaard, dan zou volgens deze kringen Heath ze vanmiddag nog in het Lagerhuis bekendmaken. Worden ze door de regering in Bel fast verworpen, dan staat Ulster waarschijnlijk voor een nieuwe, ernstige politieke crisis, die mis schien zal lelden tot Faulkners af treden en een overneming van het bestuur door de Britse regering. Het Britse vredesplan behelst vol gens regeringskringen o.m. de aan stelling van een Britse minister-re sident in Belfast die toezicht moet oefenen over veiligheidsaangele genheden, de geleidelijke afschaf fing van de interneringsmaatrege len en de benoeming van katholie ke ministers. Druk Als de Noordierse katholieken de ze voorstellen zouden aanvaarden, kan Engeland druk uitoefenen op de Ierse premier Jack Lynch om hem te laten optreden tegen de IRA-leden die vanaf zijn grondge bied opereren. De Britsev oorstellen, wat ook de bijzonderheden mogen zijn, zullen van twee kanten tegenstand ont moeten. Allereerst zijn daar de Noordierse protestanten, die reeds hebben aangekondigd dat zij zich zullen verzetten tegen iedere po ging om hun grondwet af te zwak ken, die hen in de vijftig Jaar van de Ierse verdeling de controle heeft gegeven over het provinciale parle ment. Aan de andere kant staat da IRA, die heeft gezegd slechts te willen streven naar een verenigd Ierland op eigen voorwaarden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11