CONOMIE NEDERLAND EINIG BEMOEDIGEND „Morele moed" kost Bondsrepubliek voor 1972 een bedrag van ruim 4 miljoen mark P FIRMA A. VAN DER HEIJDEN Praten over „de drie", maar wat gebeurt er eigenlijk ginds...? Europese Commissie vindt: POLITIEKE ONR UST OVER GEHEIME WERKAFSPRAKEN Boterham met ham veroorzaakt rel in ziekenhuis piNSDAG 14 MAART 1972 Hoe moet je dat nou noemen? Is het eenvoudig een kwestie van "het recht moet zijn loop hebben" of gaat het er om, d'at een vol'k zevenentwintig jaar na dato wérkelijk zijn geweten schoon wil wissen, het gelaat wii ontdoen van alle smetten? Op zh minst is het een po ging. De Tweede Wereldoorlog een Duitse aangelegenheid, la ten we het raar maar op hou den is zevenentwintig jaar verleden tijd, Tooh stonden de Door Aad Wagenaar afgelopen weken de kranten weer bol van wat er aan "grausame Sachen" in die lamg-geleden oorlog is gebeurd. "De Drie van Breda", de emotionele getuige nissen tijdens de hoorzitting in 'slands vergaderzaal; het tot vroeg in de morgen durende debat van de parlementariërs. Hoe moet je dat nou noemen? Afrekenen met het verleden. Misschien. Holland doet dat op zijn manier. Correct en naar de letter der wet. Maar in Duits land, toch al uitblinkend steeds in "Pünktlichkeit" en "Anstan- digkeit" doet men dat afrekenen nóg correcter en naar de Hoofd letter der wet. Iedere dag nog. Daar zitten ze, in hoefijzer- vorm: drie beroepsr ecshters, links en rechts van hen zes le- kenrech'ters ("gezworenen")nog meer rechts een oude griffier, die druk schrijft. Dan, aan de linkerkant van de zaai: de zes aangeklaagden. Ze hebben ne gen verdedigers achter zich zit ten. Aan de linkerkant vier "Er- satz"-lekenrechters en één "Er- satz"-beroepsrechter; zij zijn er voor het geval dat er iemand aan de hoofdta-fel een onge steldheid overkomt en dus een dag van het proces niet zou kunnen bijwonen. Korrekt, gründlich und pünkt- lich. Ordners Aan de linkerkant zie ik ook nog een parketwacht aan een tafeltje. Hy dut van tijd tot tijd, veert alleen op als hy een nieuwe getuige moet binnenlei den. Of als hij op verzoek van de voorzitter van het "Schwur- gerlcht", één van de twee open bare aanklagers ("Staatsan- walte") of de verdedigers ("Ge- rioh'bsanwaltë) een document moet aandragen, dat verhoor, bewijslast of, te zijner tijd, ver ontschuldiging zal aantonen. Die documenten bevinden zich in 34 ordners. Het aantal pa gina's daarvan overtreft wel licht het getal van de doodge schoten Joden, waarom het in dit proces gaat. "Dit proces" dat is er één in Frankfurt. Een vay de drie in Frankfurt. En één uit de vele, die momenteel in de Westduitse bondsrepubliek wor den gevoerd. Men praat er nauwelijks over, in die Bondsrepubliek. Heel af en toe schrijft een krant een stukje over één van de lopende Sedert het moment dat in de Bondsdag na lange discus sie! een wet werd aanvaard, waarin de 20-jarige verjarings termijn voor moord en groeps- moord voor zover het nazi misdaden betreft werd opge heven, praat men niet zoveel meer. Wet is wet, nietwaar, zo als ooit Befehl ook Befehl was. aan de voorbereiding van pro cessen tegen NS-(National-So- zialistisch) misdadigers. De ge middelde leeftijd van de juristen is 35 jaar; grut dus, dat de oor log van "horen zeggen" heeft. Directeur is Oberstaatsanwalt dr. L. Ruckerf. Hy is 47 jaar, oök niet erg oud. Hy is er van overtuigd dat zijn instituut tot zeker 1980 handenvol werk zal hebben. De jaren 1973 en 1074 worden naar zyn mening "'top pers". Er valt immers nog zoveel "zu bereinigen". Alleen de Zewtrale Stelle in Ludwigsburg al vraagt van de justitiebegroting voor 1972 het lieve bedrag van 4.130.800 DM. Daar komen nog bij de proces kosten voor rekening van de onderscheidene (elf) Bundes- lander, die de republiek kent. Potloodje Zivilcourage Dat besluit tot niet-verjaring ging er door in april 1969. In Ludwigsburg is er de Zen- trale Stelle der Landesjustizver- waltungen zud Aufklarung der NS-Verbrechen. Hier werken circa honderd mensen dagelijks "Op dit moment", zegt Ober staatsanwalt dr. Ruckerl, "zijn in de Bondsrepubliek de volgende processen aan de gang. Pakt u even een potloodje en noteert u maar. Bedenkt u wél, dat de datum die ik noem, het tijdstip is van de aanvang van de pro cessen. Sie sind noch immer laufend Potloodje: Wij noteren: 1. Düsseldorf. 25 maart 1971. Günther Hermann, hoofdaange- klaagde en twaalf anderen staan terecht wegens moord op Joden in de Oekraïne. 2. Regensburg. mei 1971. Kreu- zer, Gestapo-man, staat terecht wegens massamoord in de Oe kraïne. 3. Arnsberg. 7 september 1071. Barth, hoofdaangeklaagde en zeven anderen staan terecht we gens moord op Poolse Joden. 4. Mannheim. Oktober 1971. Brettschneider staat terecht we gens moord op Joden in Polen. 5. Frankfurt. 20 oktober 1971. Stasaitis staat terecht wegens moord op duizend Joden en communisten in Litauen. Let wel! Deze man staat voor het "Jugendgericht", omdat hij ten tijde van het misdrijf nog maar een jochie was. 6. Bochum. 2 november 1971. Walter Baach staat terecht we gens moord op Joden in Polen. 7. Memmingen. 14 november 1971. Anton Ganz staat terecht wegens moord bij herhaling in het concentratiekamp Mauthau sen. 8. Berlijn. 16 november 1971. Friedxich Boschammer staat te recht. voormalig medewerker van het Reichs Sicherheits Hauptamt 1RSHA wegens zijn aandeel in de oplossing van de zogenaamde "Judenfrage". 9. Frankfurt. 25 november 1971. Joseph Kuhr en anderen, Polizei Bataljon 306, staan te recht wegens moord op Joden in Pinsik en andere plaatsen. 10. Wiesbaden. November 1971. G. L. Hoffmann, hoofdaange klaagde en vijf anderen, staan terecht wegens moord op Joden in Lublin 11. Frankfort. Januari 1972. Dr, Endruweit en dr. Borne staan terecht wegens euthanasie van krankzinnigen, op 'diverse plaat sen gepleegd. 12. Hamburg. 9 februari 1972. Anton Becker, hoofdaange klaagde en twee anderen, staan terecht wegens moord op Joden in Lublin. 13. München. 28 februari 1972. Karl Finger, hoofdaangeklaagde en twee anderen staan terecht wegens moord op Joden in zuid-Rusland. Dit zijn, zegt dr. Ruckeiü, de thans lopende processen. Maar, gaat hij door, zeer binnenkort beginnen: Essen: Legationsrat Horst Wagner, die beschuldigd wordt van aandeel in de deportatie van Joden uit Hongarije, Tsjecho- Slowakye, Griekenland, Dene marken en Nederland. Dan komt in Düsseldorf voor het gerecht Wilhelm Ahrenz, die beschul digd wordt van moord op Oe- kraïinse burgers. In Düsseldorf in de herfst van 1972, en dat is heel belangrijk, komt ook dr. Ganzenmüller, die de voormalige staatssecretaris was van het Verkehrsministerium, die er van beschuldigd wordt dat hy het vervoer naar vernietigingskam pen heeft georganiseerd. Dan krygen we in de zomer ook nog in Neurenberg dr. Hoffmann, die rechter is geweest bij een Son- dergericht in Neurenberg en die een keer een Jood ter dood ver oordeeld heeft wegens rassen schande". Enzovoorts, enzovoorts. "Zivilcourage" (moreli insca) schreef een krant in 1969. En oök: dat willen veel Duit sers liefst vergeten en nog lie ver: door anderen doen verge ten De perstribune van gebouw C. van het Lanüesgericht In Frank furt bevat 48 bekwame zit plaatsen. Twee dagen lang is er van die 48 maar één stoel be- z&t. Door mij. Zelfs de chauf feur wist niet waar gebouw C. stond. Terwijl het daarbinnen toch om de moord op 30.000 Jó den ging. (wordt vervolgd:) BRUSSEL Nederland moet wat betreft zijn econo- voor 1972 weinig bemoedigende verwachtingen koes- en, aldus de Europese Commissie in Brussel. Een ge- ïge toeneming van het bruto-nationaal produkt; sterke (mindering van het investeringsvolume; langzamer uit- iding van de export; stijgende werkloosheid; sterk op- jende prijzen door een aanhoudende druk van de loon- •sten; een ontoereikend herstel op lange termijn van de talingsbalans zijn de factoren die aan de prognose van Europese Commissie bijdragen. n Brussel meent men dat het te- igaan van de prijs- en kostenstij gen het voornaamste doel moet ven om verdere aantasting van concurrentievermogen van de rlandse economie en een ver daling van het werkgelegen- dsniveau te ondervangen. >e Europese Commissie heeft dit idpunt prijsgegeven inzake haar rlijkse mededeling aan de 'aad over de aanpassing van de "ltsnoeren voor het economische eid over het jaar 1972. 'olgens de EEG-commissie is het :enst de van de Nederlandse l/h nbare financiën uitgaande im- sen in de hand te houden en de I ns van 10 procent voor de toena il ig van de staatsuitgaven in 1972 y t te overschrijden. Fanneer aanvullende uitgaven V dan vooral uitgaven ter voorko- [•nieuw kort geding over fluoridering ^STERDAM (ANP) Zes Am- dammers, die bezwaren hebben, de fluoridering van het Am- ise drinkwater, die maandag ftt, hebben een kort geding te- de gemeente aangespannen dat Benmiddag (14.00 uur) voor de Went van de rechtbank in Am- am zal dienen, eisers zijn een arts, een bioloog, chemicus, twee huismoeders en huisvader. Zij moeten volgens raadsman gezien warden als esentanten van de grote groep Edammers, die bezwaren heb- tegen fluoridering. ïyraagd wordt een verbod tot ridering zolang niet aan al de- i en, die bezwaren hebben door de eente ongefluorideerd drinkwater worden afgeleverd. De vijf tap- en waar dit water beschikbaar V iJu worden door de eisers namp- onvoldoende geacht Subsidiair Jw dt gevraagd een opschorting, tot- de Raad van State in een prin- k zaak heeft beslist wat moet verstaan onder een prakti- 1 mogelijkheid tot verstrekking, ongefluorideerd drinkwater. En subsidiair een door de presi de bepalen termijn van onschor Er is een dwangsom gesteld 100.000 gulden. ming van een stijging van de werk loosheid in bepaalde streken nood zakelijk zullen zijn dan zou Neder land moeten trachten de nawerking daarvan deels te neutraliseren door andere bezuinigingen. Bovendien acht de commissie het nodig onder de be grotingstekorten de centrale over heid en de lagere publiekrechtelijke lichamen niet met monetaire midde len te financieren. Wiebeltax Zy veronderstelt dat een soepeler toepassing van de wiebeltax pas in aanmerking komt als de oneven wichtigheden minder groot worden en als werkgevers en werknemers hun aanspraken aanmerkelijk lager gaan afstellen. De vooruitzichten op het gebied van de prijzen, zo stelt de commissie met nadruk, zijn voor de gemeen schap als geheél zeer verontrustend De prijsontwikkeling kan namelijk niet zonder weerslag blijven op de voorwaarde voor een bevredigende groei van de wereldhandel en van het nationaal produkt van de lid staten. De commissie verwacht dat het bruto-nationaal produkt in 1972 in bijna alle lidstaten waarschijnlijk aanmerkelijk minder snel zal stijgen. De voorspelling van de commissie geeft voor Frankrijk een stijging van 4,5 procent, voor Italië en België 3 procent, voor Nederland 2 procent en voor de bondsrepubliek Duitsland en Luxemburg slechts 1,5 procent. De kostenstijgingen zouden tegelijker tijd het verder oplopen van de con sumptieprijzen in de hand blijven werken. Die laatste stijging, zo meent de commissie, zal al naar gelang het land kunnen variëren van 4,5 tot 7 procent. Schelpenzuiger uit Zoutkamp vast op Wad PIETERBUREN ANP) Zes wadgidsen hebben gisteren een be zoek gebracht aan de schelpenzuiger die op het wad bij Simonszand vast zit. Het bleek de Hydra 2 uit Zout kamp te zijn bemand door twee in woners uit die plaats. De mannen zitten sinds vrijdag vast maar maken het goed. Ze verwach ten dat het schip pas los komt als de oostenwind gaat liggen. ADVERTENTIE BANKETBAKKERIJ EN KOKERIJ BREESTRAAT 83 dagelijks o.m. in onze afdeling Quick Lunchi PANNEKOEK naturel PANNEKOEK met appel PANNEKOEK met kaas PANNEKOEK met spek PANNEKOEK „Suisse" met ham en kaas PANNEKOEK met gember PANNEKOEK de la malson met ananas, manderijn, rozijnen, appel, banaan, kaneel enz. Een ware tractatie DEN HAAG - Grote politieke on rust is ontstaan over de tot nu toe niet gepubliceerde „werkafspra ken" die de voorzitters van de vijf regeringsfracties in de Tweede Ka mer vorig Jaar tijdens de kabinets formatie met elkaar hebben ge maakt. Vanmorgen pleegde minis ter-president Biesheuvel over even tuele publikatie overleg met de op volgers van de toenmalige fractie voorzitters. Het initiatief voor het overleg is van de nieuwe voorzitters uitgegaan. Ook hebben vanmorgen de ver schillende fracties zich met de zaak beziggehouden. Naar verluidt voelen vooral enkele KVP-kamerleden zich nogal gepikeerd over deze geheime afspraken. Oppositieleider Den Uyl heeft aan gekondigd, dat hij vanmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer om onmiddellijke publikatie van de „werkafspraken" zou vragen. In een gistermiddag uitgegeven verklaring herinnert Den Uyl aan een uit spraak van minister-president Bies heuvel in diens regeringsverklaring, van 3 augustus van het vorig jaar: .Inmiddels heeft de regering vol daan aan het. verzoek om alle van belang zijnde formatiestukken te pu bliceren". Den Uyl meent nu ..De indruk bestaat dat ter zake doen de informatie aan het parlement is onthouden". Secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns drukt de hand van bisschop Sir Michael Gonzi van Malta na het gesprek dat ze gisteren hadden 'over de toekomst van de Britse militaire basis op Malta. Al eerder heeft bisschop Gonzi bemiddeld in de kwestie over de pacht van de Britse bases. De onderhandelingen verkeren op dat punt reeds enige tijd in een impasse. Korporaals op criminele expeditie EDE De marechaussee heeft twee korporaals uit Ede gearresteerd, die er van worden verdacht ongeveer dertig inbraken te hebben gepleegd. waarbij zij voor ongeveer tien tui zend gulden aan tv-toestellen, ver rekijkers en krissen buit maakten Een van hen heeft bekend ook te hebben ingebroken bij de hoofdin specteur van politie in Ede. NIJMEGEN Een boterham met ham is er de oorzaak van geweest dat de 35-jarige Turk S. Arslan vanuit het Nijmeegse Wilhelmina- ziekenhuis de benen heeft geno men. De Turk was opgenomen voor een slaapkuur en kreeg per ongeluk tij dens de maaltijd een boterham met ham opgediend. Iets wat voor de Turk, die mohammedaan is, ver boden voedsel is. De heer Arslan verklaarde echter dat hem al meer malen verkeerd voedsel is opge diend. "Op het laatst werd ik zo boos dat ik tegen de hoofdzuster zei: "Mens lig niet langer te ouwe hoeren. Ga hier maar weg. Ik eet niet meer". Volgens de vrouw van de heer Arslan moet de zuster toen begrepen heb- heerf dat de man haar voor hoer uitschold. De problemen rond de boterham met ham laaiden zo hoog op, dat de man, samen met zijn vrouw tijdens het bezoekuur de be nen nam De gewraakte boterham met ham wordt nu thuis in de wo- Gaasterland protesteert tegen plan recreatie GAASTERLAND De inwoners van de gemeente Gaasterland nau. welijks zevenduizend zielen gToot hebben meer dan tweeduizend be zwaarschriften ingediend tegen het ontwerp bestemmingsplan Wylde- Dit plan beoogt het mogelijk te maken een 75 hectare groot recrea tie- en sportcentrum aan te leggen. De bezwaren van de bevolking richtten zich in de hoofdzaak tegen de grootte, waardoor, volgens hen, de streek zal warden "overstroomd" door vijfhonderdduizend bezoekers, per Jaar. Dit aantal wordl minimaal door de organisatoren verwacht. ning van de Turk, !n de koelkast bewaard. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis, de heer H. de Ruyter De Wildt, zegt, dat er inderdaad per ongeluk een boterham met ham ia aangeboden. "Eerder weigerde de man een boterham met corned beaf, waarvan wij niet wisten of er varkensvlees in verwerkt was. De man is echter per ongeluk zo be handeld, want op zijn kaart stond dat hij geen varkensvlees mocht hebben. Eerder al had hij runder gehakt gehad uit de dieetkeuken, dus is er van opzet geen sprake. Toen de vrouw echter zei dat haar man zo niet in het ziekenhuis kon blyven hebben we gewoon gezegd: "als u wilt gaan kan dat. Per slot van rekening is het hier geen ge vangenis". ADVERTENTIE uitzendbureau luba n.v. nieuwe rijn 35, 01710—40341 lid abu Hotel "De Wereld" voor lopig nog niet gesloopt WAGENINGEN Het zal zeker nog vijf jaren duren voordat hotel "De Wereld" in Wageningen waar in mei 1945 de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd on dertekend zal worden gesloopt. De eigenaresse van het gebouw, het college van bestuur van de land- bouw-hogeschool in Wageningen heeft besloten nog enige eenvoudige voorzieningen te treffen, waardoor het studium generale van de school zijn activiteiten in dit gebouw zal kunnen voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9