rroei zet zich voort: eidsch Dagblad telt u 35.000 abonnee's P Speelhuis is voor al onze kinderen leuk" VRAGEN OVER HET PAPELAANVIADUCT Uoemen naar Alexanderstraat in Leiden Directrice van dagverblijf over geschenk als symbool van betrokkenheid LD bij wel en wee van Leiden: PAG 14 MAART 1972 EXTRA PAGINA 7 LEIDEN Het Leidsch Dagblad glijdt vandaag in 35.000 brieven bussen in Leiden en omgeving. De groei heeft zich voortgezet en ma nifesteert zich in het ronde aantal van 35.000 betalende abonnee's. Gistermiddag is de 35.000ste abon nee officieel begroet. LD-directeur G. Koopman ging daarvoor naar de Alexanderstraat in Leiden- Noord. Daar, op nummer 48, woont het gezin, dat elke dag het nieuws uit de wereld en het land, maar vooral uit eigen stad en streek, op de voet gaat volgen in het Leidsch Dagblad. De 35.000ste abonnee is de heer W. van Berkel. Zijn vrouw, mevr. Van Berkel-Verbaan, en enkele van haar negen kinderen ontvingen onze directeur, die om te beginnen een boeket had meegebracht om de vreugde te onderstrepen over het bereiken van deze mijlpaal (op fo to). Het bleef niet bij bloemen. De fa milie Van Berkel zag een harte- wens in vervulling gaan. Bin nenkort zal er in de gezellig inge richte woning een nieuwe salontafel staan, die herinnert aan het feit, dat men zich opgaf als abonnee op onze krant. De heer Koopman over handigde mevr. Van Berkel daartoe een cadeaubon. "Ik heb eerst gedacht over een ra dio voor de woonboot aan de Kaag, maar daar hebben we de gehele zo- --•nlezï"- 'Taf een ra dio eigenlijk niet nodig is. Boven dien heeft onze salontafel het be geven". -32000 --21000 I l --20000 19000 AB 0Nr <1EE S- 1 5^83 HECTARE LECTUUR VERSPREID 1 - i OPLAGE VAN LD VERDUBBELD IN TWINTIG DAAR 170 d 11 52 '53 '5A '55 '56 '57 '58 '59 '60 '61 '62 '63 '6A '65 '66'67 '68 '69 '70 '71 '71 Wat betekent eigenlijk een oplage van 35.000 exemplaren per dag? Vorig jaar, toen het Leidsch Dagblad de 35.000 naderde, werden voor iedere lezer bijna 7000 pagina's gedrukt. Gaat men al die pagina's voor 35.000 abonnees uitleggen, dan bedekken zij een oppervlakte van niet minder dan- 5483 hectare! Achter elkaar gelegd reiken die bijna 250 mijoen pagina's ovér een afstand van meer dan 125.000 kilometer. Dat is driemaal de omtrek van de aarde of bijna een derde van de afstand naar de maan Een oplagestijging van 100 procent in de afge lopen twintig jaar is een opmerkelijke groei. De totale oplage van alle Nederandse dagbladen tezamen is in deze twintig jaar slechts 57 procent gestegen. Een krant, en zeker ile, moet altijd een zo ïogelijk contact onderhouden at er in de maatschappij is. De krant, in dit geval het Dagblad, tracht zoveel mo- ïee .te leven met het wel en de Leidse bevolking, met het ingsleven, met al die vereni- die het belang van de Leidse ,ls geheel of van een dat geheel dienen. Een ke gebeurtenis als het binnen de 35.000-ste abonnee is ijk een gelegenheid bij uit- aan deze verbondenheid uit geven, door één van de ede en nuttige instellingen in als symbool voor het geheel sonnetje te zetten. De keus is op het Dagverblijf voor de k Gehandicapte Kinderen. ^jRijnsburgerweg. rerbüjf is vooral bestemd ideren tussen de 3 en 3.5 et bestaat officieel sinds 21 •er 1970. Vorig jaar was het in het nieuws, toen men. ook op 21 september de eerste steen leg de voor de inmiddels gereedgeko men nieuwe vleugel. Deze uit breiding omvatte o.m. de aanleg van een zand-waterplaats, een keukentje en een aantal nieuwe speelruimten. Bij deze verbouwing is er nog een stuk tuin overgebleven. Men is van plan daar in de toekomst allerlei speelgoed op te stellen, zodat de kinderen 's zomers naar buiten kun nen zonder zich te hoeven vervelen. Als eerste aanzet hiervoor, bood directeur Koopman van het Leidsch Dagblad het Dagverblijf gisteren een speelhuisje aan. Dit heeft het voordeel dat de kinderen ook voor de eigenlijke zomer al van de tuin kunnen profiteren. Directrice juffrouw Both van het Dagverblijf zei zeer in haar schik te zijn met het huisje: "Alle kinde ren kunnen hiervan meegenieten, de jongere en de oudere. Een leuke ex tra speelmogelijkheid voor ze. Hoewel het huisje pas vanmorgen arriveerde, en het nog helemaal moest worden opgebouwd, vierden de kinderen en de leidsters gisteren toch alvast de ingebruikneming van het "zomerverblijf", 's Morgens was er een grote doos gebakjes bezorgd, besteld door mijnheer Koopman. Na "Jan Huygen in de ton" ging dat er best in. De heer Koopman kreeg onder het smullen door van één van de kinderen een tekening aangeboden. Daarna werd er gezel lig verder gefeest. Zichzelf redden Het dagverblijf is een onderdeel van de Stichting Kinderdagverblij ven. De kinderen die er opgenomen worden zijn door een selectieteam. van o.a. een anthropoloog, een maatschappelijk werkster en de di rectrice uitgezocht. Aanmelding gebeurt meestal via de huisarts, of een kinderarts, die 't kind verwijst naar de sociaal-peda gogische dienst. Men streeft ernaar, om het niveau van de kinderen zo hoog mogelijk op te voeren, te zor gen dat ze zich zo goed mogelijk zelf kunnen redden. Daaraan werken naast directrice juffrouw Both nog ongeveer 10 men sen, waaronder leidsters, een an- thropologe, een sociaal werkster, en een orthopedagoge. Deze laatste heeft ook geadviseerd om een speel huisje te kiezen toen het Leidsch Dagblad bekend maakte dat de keus op het. Dagverblijf was gevallen. Juffrouw Both vertelt, dat het Dagverblijf altijd een kleine wacht lijst heeft, die echter zeer flexibel is. "Er is altijd wel doorstroming, naar scholen of internaten". In het dagverblijf zijn de kinderen in zes groepen onderverdeeld, elk van on geveer zes kinderen. Elk van deze groepen heeft een eigen lokaal, dat is ingericht naar de behoeften van de kinderen. De ene groep heeft een pick-up in de hoek staan, in een an der lokaal staat een box voor de he le kleintjes. In de nieuwe vleugel is de zand-waterplaats gebouwd, een zandbak met aangrenzend een klein zwembad met een ondiep en een wat dieper gedeelte. Levendig In het hele gebouw hangt een le vendige sfeer. Overal zijn de kinderen ingespannen bezig met schilderen, knutselen e.d. Onder het spelen wordt er gemas seerd als dat nodig is, krijgen de kin deren spraakles, kortom wordt de hele behandeling die een kind nodig ADVERTENTIE uitzendbureau luba n.v. nieuwe rijn 35, 01710—40341 lid abu heeft gegeven. "Er komt inderdaad heel wat verzorging bij kijken" ver telt juffrouw Both, „om de kinderen zo goed mogelijk te leren zichzelf te redden. En het speelhuisje is daarbij een leuke aanwinst voor ons". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Mijnsheerenland, M. de Jong, te Metslawier-Nijawier: te Ede. J. Vos te IJsselstein, die be dankte voor Barneveld. Beroepen te Hoogeveen, W. A. B. Hagen, te Zwolle: te Scheveningen, K. A. Abelsma, te Wateringen. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wolvaartsdyk, A. Hoogeland. te Werkendam; te Apel doorn, E. Venema, te Zwijndrecht. Op de foto links onder de zijkant van het gebouw aan de Rijnsburger- weg, met achteraan de nieuwe vleu gel. In de linkerhoek van het gazon komt het speelgebouw te staan. Fo to boven: de kinderen gistermorgen tijdens het smullen van de gebakjes. (Foto's op deze pagina: Holvast). Bekerwinst voor Arsenal LONDEN Arsenal heeft zich gisteravond geplaatst voor de kwart finales van het toernooi om de En gelse voetbalbeker, de F.A.-cup. De Londense ploeg, tegenstander van AJax in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, versloeg in de tweede beslissingswedstrijd voor de achtste finales op eigen terrein Der by County met 10. Arsenal speelt zaterdag in de kwart finale uit tegen Orient. VOORSCHOTEN Het Voor- schotense raadslid nu-. J. Goosens (D'66) heeft vragen gesteld aan B. en W. over de afbouw van het via- dukt over de Papelaan (Leidse Baan). Raadslid Goosens vraagt of het Voorschotense college by de Provin ciale Waterstaat wil informeren hoe lang en in welke omvang nog wordt doorgegaan met de uiterlijke verfraaiing van het Leidse Baan- monument (Het viaduct wordt nu met natuursteen afgewerkt)Kan het geld niet beter worden besteed in deze tijd van versobering? Ook al zou het tot het bittere einde laten uitvoeren van het aangenomen werk „goedkoper" zijn dan het honoreren van schadeclaims by stopzetting, dan nog is er geei» aanleiding van het standpunt uit te gaan. dat men in dat geval ook alle waar vooi zyn geld: fl miljoen volgens het nog steeds aanwezige bord zal hebben.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7