Plannen om in de Piaspolder bij Wijde Aa afval te storten P Treinramp bij Parijs: al 7 doden Ld NIEUWE UITGAVEN RAAD BENTHUIZEP BESTRIJDT STANK f Boerderij in Voorhout wordt niet afgebroken DINSDAG 14 MAART 1 F. L. BOCHOVE (65) BINDT STRUD ,4AN VOOR HET BEHOUD VAN NATUURSCHOON ROND WOUBRUGGE HOOGMADE/WOUBRUGGE Een storm van verontwaar diging onder de natuurliefhebbers is opgestoken toen men hoorde van de plannen om de Plaspolder in de directe nabijheid van de Wijde Aa langs het provinc. rijwielpad de Braassem- route tussen Hoogmade en Woubrugge vol te storten met industrieel en ander afval. Niet alleen onder de inwoners van Hoogmade en Woubrugge, maar ook onder de natuurliefheb bers uit Leiden en wijde omgeving. Als het maar enigszins mogelijk is wil men met all'e ten dienste staande middelen proberen de dreiging voor dit stukje uniek natuurschoon te keren en daardoor dit recreatiegebied voor de ondergang te behoeden. Woordvoerder van al die veront rusten is de Woubruggenaar F. L. Bochove (65. textielhandelaar en oud-gemeenteraadslid). In zijn rian te woning aan de boorden van de Heimanswetering, namelijk aan de B. Hosangweg, hebben we enige tijd zitten praten met deze natuurlief- Door Cees Combee Foto KLM Aerocarto hebber. Hij kent die polder op een prik. Als geboren en getogen inwo ner van Woubrugge "zwierf" hij er al in zijn jeugd rond en nu zwem1- hij van mei tot half oktober nog steeds dagelijks in de Wijde Aa ter hoogte van deze polder, want daar is Woubrugge's enige zwemgelegen- heid. Meer dan erg Bochove zegt: "Het is meer dan erg, dat ze dit stukje polder willen "vermoorden". Er zijn besprekin gen gaande tussen het bestuur van de polder Oudendijk, waarvan de Plaspolder een onderdeel uitmaakt, en een Koudekerks transportbe drijf. Ze zouden reeds in een verge vorderd stadium verkeren. Enige weken geleden is dit probleem al ter sprake gebracht in een besloten raadsvergadering en ook tijdens een forumavond van de Woubrugse vrou wenverenigingen. vorige week ge houden, heeft men er uitvoerig over gesproken. Gezien de lauwe reacties van de raad is er bij mij twijfel ont staan of dit college wel beseft, wat hier op het spel staat". Op onze vraag wat de gemeente dan wel kan doen. omdat het polder bestuur "heer en meester" over dit gebied en het doen en laten daarin is antwoordt Bochove: ..Inderdaad is het uiteindelijk wel zo. dat de be slissing over het lot van dit prach tige stukje natuur de Plaspolder is naar mijn schatting zo'n 35 hectarp groot in handen ligt van het pol derbestuur. Maar waar het tevens n gemeentelijk- of beter gezegd een streefcbelang betreft, is het naar mijn bescheiden mening dwingende noodzaak, dat het gemeentebestuur van Woubrugge en Hoogmade er is één bestuur voor beide dorpen alles in het werk stelt om dit op handen zijnde onheil af te wenden. He: zou doodzonde zijn als dit on geëvenaard mooi stukje natuur schoon door het storten van af val verloren zou gaan. Afgezien nog van de consequenties die het kan hebben voor de watervervuiling". Braassemroute Dit fraaie poldergebied met z'n vergezichten maakt deel uit van de Braassemroute voor wielrijders. Ze komen er vlak langs, wanneer ze uit de richting Hoogmade komende, bij Ofwegen over het rustieke brug getje rijden. Men moet dan eerst na de brug over de Does in Hoogmade een kleine twee kilometer de provin ciale weg volgen Wanneer men het bruggetje heeft "genomen" krijgt men na anderhalve kilometer fietsen aan de rechterkant de in een kom gelegen prachtige Plaspolder. die deel uitmaakt van de Polder Ouden dijk en rechts bevindt zich de Wijde Aa. Een onvergelijkbaar mooi stukje polder. Woubruggenaar Bochove: 'k Kom er vaak. Bijna wekelijks in de herfst en de winter en van mei tot half oktober iedere dag. Om te zwemmen. Je hebt daar een verge zicht. dat altijd en in elk jaargetijde weer boeit. In het bijzonder geduren de het voorjaar, wanneer de dijk- glooiing bedekt is met ontelbaar vele bloeiende planten Zeldzame soorten zelfs als de ge v -n^ras-orchis Zoi. dit onvervangbare ""00's moe ten verdwijnen voor materieel ge win van 'n zeer kleine groep belang hebbenden? Het is niet te geloven! 'k Vraag me in alle gemoede af of bij deze mensen dan niet het besef leeft, dat wij al een heel stuk op weg zijn zelfs het laatste restje natuur schoon om hals te brengen". Polderbeelden Even is het stil. Dan staat Bocho ve op uit zijn fauteuil, doet een kast open en haalt daar een grote doos uit. Er blijken foto's in te zitten van het Wijde Aa-gebied. Leuke fa milie-prenten, waarop men de klein kinderen ?an de Woubruggenaar. met zwemgordel om. bezig kan zien I in het water en foto's van het wijd- se poldergebied Textielhandelaar Bochove laat deze "polderbeelden" I rustig aan zijn ogen voorbij gaan Geëmotioneerd zegt hij: ..Zonde, doodzonde als dit allemaal gaat ver dwijnen. Van heinde en verre komt men naar dit natuurgebied. Er ko- j men voorts veel mensen, die deelne- I men aan de botanische excursies i van het Rijks Herbarium in Leiden j i en studenten om de plantengroei te I onderzoeken" PARIJS (AFP) Bij een c ring van de turbinetrein van Pari) naar Caen, vanochtend bij Mante op veertig kilometer van de Fram hoofdstad zijn volgens de laatste bi lans van vanmiddag zeven dode gevallen en dertig gewonden. Vele passagiers waren echter no niet uit de wrakstukken bevrijd, dat het dodental nog aanzienlijk ko stijgen. De trein reed ongeveer u kilometer per uur toen hij ontspoo» de. Na het ongeluk schoven de loco motief en rijtuigen nog ongeveer 41 meter door. De ontsporing is het ea ste ongeluk in Frankrijk met et turbinetrein. die precies twee j« geleden werd ingevoerd. Over de oorzaak van het ongek tastte men vanmiddag nog in h duister. De ontsporing va plaats op een kruispunt van wissel zodat een verkeerde instelling van wissel apparatuur als oorzaak n onmogelijk moet worden geacht. stuur en op de provincie. Zelf heeft hij als eenling voor Gemeentebelan gen in de raad gezeten. Twee jaar ge leden is hij er uit gestapt omdat hij het te druk had met zaken. Toen werden er toch raadsverkiezingen gehouden. Met vier leden kwam Ge meentebelangen terug. De grootste fractie. Van harte hoopt de strijdba re Woubruggenaar. dat zijn "partij genoten" hem zullen steunen in zijn strijd tegen de bedreiging van de na tuur. Tenslotte zegt hij met klem: "Moet dat vuil uitgerekend hier worden ge deponeerd? Er wordt dan wel gerust stellend beweerd, dat het afval re gelmatig wordt afgedekt met grond Daar weten we alles van. Kijk maar naar Aarlanderveen. Dit proces, be ter gezegd deze verpaupering van de natuur kan tien tot vijftien jaar ver gen. Onbegrijpelijk, dat zo'n orgie van stof. rommel en stank langs een met veel geld door de provincie aangelegd rijwielpad kan worden getolereerd. Nog iets De gemeente Woubrugge heeft in de polder Oudendijk een uitstekende functio nerende. waterzuiveringsinstallatie laten bouwen, waarop de niet ver vuilende Plaspolder niet behoefde te worden aangesloten Dat zou door 't lagere niveau technisch ook niet mo- gelijk zijn geweest. Al dit sterk ver i vuilde water zal straks, als de plan nen realiteit worden, regelrecht in j de Wijde Aa worden geloosd op kor te afstand van Woubrugge's enige zwemplaats, 'k Hoop. dat de harte- kreten van de natuurbeschermers niet de stemmen van roependen in i Het dorp Hoogmade met rechts de provinciale weg naar Wou brugge. Het water is de Wijde Aa en daarboven de Polder Ouden dijk met links omgeven door bo men de PlaspolderDeze wil men vol gaan storten met afval. de woestijn zullen zijn en dat de mensen, die het lot van dit onver vangbare stukje natuur in handen hebben, hun verantwoordelijkheid tegenover de samenleving ten volle zullen beseffen". Zweedse boyco Nederlandse artikelen py STOCKHOLM, Enkele Zweed!01 ouderverenigingen, geheelonthc dersverenigingen en kleine actief pen. zijn van plan een campagne F starten om Nederlandse produktine vooral tulpenbollen, te boycotten, I uit protest togen wat men noemt lakse houding van de Nederlan: roe autoriteiten ten opzichte van de ïor Nederland plaatsvindende nacotli [&1 smokkel naar Zweden. Afgelopen vrijdag werd aan de j derlandse ambassadeur in Stockho officieel protest overhand door tien parlementsleden van vijf grootste partijen. De voorgeste boycot zal vooral gericht worden de import van Nederlandse boll waarmee jaarlijks een bedrag i rond 32 miljoen gulden gemoeid Een woordvoerder van de Zweet bollenimporteurs„Nederland expffer' teert jaarlijks meer bollen n Scandinavië dan de Verenigde Sfc" ten en Canada bij elkaar". ADVERTENTIE ijn uitzendbureau luba n.v. nieuwe rijn 35, 01710—40341 lid abu AFTREKPOSTEN Aftrekposten van inkomsten- en i vermogensbelasting in de Eerste Ne derlandse Belastinggids. uitgegeven door de Ncderlandsche Uitgevers maatschappij N.V. in Leicjen (f 5,90). Kortgeleden hebben wij u uitvoe rig geïnformeerd over vier belas- tlnggidsen. die dezer dagen zijn ver schenen om belastingplichtigen te i helpen bij he invullen van de aan- i gifteformulieren. Dat moet officiëel deze maand gebeuren. Toch kwam er j dezer dagen nog een belastinggids j binnen n.l. de 23ste editie van „Af trekposten". De Nederlandsche Uit geversmaatschappij verontschuldigde j. zich in een begeleidend briefje voor de late toezending van deze gids Dat vond zijn oorzaak in de geluk kige omstandigheden, zoals werd geschreven, dat de oplaag reeds bij verschijnen was uitverkocht. Het is namelijk mogelijk een abonnement op deze gids te nemen. De snel ver vaardigde tweede oplaag is pas aan het begin van deze maand gereed gekomen en ligt inmiddels in de boekwinkels, zodat degenen, die dit boekje, dat speciaal is gewijd aan de vele mogelijkheden tot aftrek bij de belasting, willen hebben niet behoe ven te worden teleurgesteld. Voortgezette oriëntatie, door prof. dr. J. Sperna Weiland .uitg. Het We reldvenster, Baarn Dit boekje (110 bladzijden tekst, prijs f 10.50) is een vervolg op „Oriëntatie", waarin prof. Weiland een overzicht gaf van de nieuwe wegen in de theologie (Til- lich, Bultmann, Bonhoeffer, Robin son e.a.). In dit aanvullende deel overziet de schrijver allereerst „het landschap": saecularisatie, het revi sionisme van Ernst Bloch, het Mar xisme in beweging, de kritische theo rie van H. Marcuse Onder de „ver kenners" groepeert hij Harvey Cox, Paul van Buren. Dorothee Söile, Jürgen Moltmann, Richard Shaull en J. B. Metz. In een slot-hoofdstuk (Achteraf genoteerd) merkt prof Weiland op: „Wie na dit boek te hebben gelezen zou menen, dat in de kerken zo wordt gedacht als het hier werd beschreven, zou zich vergis sen Het boek beschrijft nieu we wegen in de theologie en het zijn kleine groepen die deze nieuwe wegen inslaan; de politieke theolo gie in haar verschillende schakerin gen is een theologie van betrekke lijk kleine minderheden Het is na tuurlijk mogelijk, dat deze theolo gie het denken van de kerken op den duur gaat domineren, maar het is niet waarschijnlijk". En even ver der: „De lezer zij dus ge waarschuwd: dit beek is geen „ker kelijke statistiek", dus geen beschrij ving van de stand van zaken in de kerk op een bepaald moment. Niet temin is het voor belangstellenden in de theologie de moeite waard kennis te nemen van wat er zich op de „nieuwe wegen" afspeelt. Hoor, Israëldoor dr. P. A El- derenbosch, uitg. Boekencentrum, 's-Gravenhage Aan het begin van onze jaartelling werd het Oude Tes tament in de synagoge en door de eerste christen-gemeenten op een andere wijze gebruikt dan thans het geval is. De Amersfoortse predikant dr. Elderenbosch zet in dit boek 128 pagina's, prijs f 10.90» uiteen hoe men in drie jaren de Bijbel doorlas. Bij de wekelijkse lezing speelden de feesten een grote rol. Het is zeer te betreuren, aldus de inleiding, dat zo wel Kerk als synagoge het oude systeem van lezingen verlaten heb ben. Naarmate de Kerk minder re latie had met het Jodendom, raakte men los van de achtergronden, van waaruit de Joden hun Schrift had den kunnen verstaan. Maar ook de Joden zelf raakten los van hun tra ditie: wat vroeger in drie jaar werd gelezen, werd nu geconcentreerd in één jaar, met het gevolg dat de voor de grote feesten bestemde lezingen nu in een ander verband kwamen te staan en daardoor een groot stuk van de boodschap verloren dreigde te gaan. „Zo is ook in de kerken van de Reformatie, waar men niet gebonden was aan roosters van schriftlezingen, het Oude Testament te weinig tot zijn recht gekomen De kenner van de Orthodoxe Kerk, prof. Hendrix. verzucht ergens dat hij over het Hooglied slechts echt heeft horen preken in de kerk van de oud gelovigen in Moskou en door een „oefenaar" van de oud-gereformeer den in Barendrecht! Beiden heb ben waarschijnlijk nict-bewuste verbindingslijnen met de oude Griekse kerkvaders". Tegen deze achtergrond overdenkt dr. Elderen bosch tal van gedeelten uit het boek Genesis in de cyclus voor het eerste jaar. waarbij de banden hersteld worden met de Paartijd, de Pink- stertijd. de Loofhutten tijd en het Tempelwijdingsfeest. Het ligt voor de hand. dat dit tot verrassende ver bindingslijnen leidt, ook naar het Nieuwe Testament. Hé. is dat Westfries?, door H. Lan- gedijk. uitg. West-Friesland, Hoorn „Meester" Langedijk, geboren en I getogen Westfries, heeft in de vele jaren, die hij voor de klas heeft ge- staan, de kinderen duidelijk ge maakt. dat ze Westfries en Neder lands door elkaar haspelden, aldus dr. Jo Daan, hoofd van de afd. dia lectologie van de Kon Ned. Akade- mie van Wetenschappen in Amster dam, in de inleiding tot dit boekje van 180 bladzijden tekst, verlucht met grappige tekeningen (van J. A. 1 Pannekeet) en foto's uit het West- j friese leven. Langedijk vulde sclirif- tenvol typisch-Westfriese uitdruk- kingen. die hij om zich heen hoorde gebruiken. Als jongeman schreef hij i wekelijks een hoekje Westfries in de I gewestelijke pers. Naarmate de ja- ren vorderden ontwikkelde hij zich tot een bekwaam dialecticus. Onder auspiciën van het Historisch Ge nootschap „Oud West-Friesland" is een groot deel van het door Lange dijk verzamelde materiaal bijeenge- i bracht. Dat er al een tweede druk nodig was, bewijst wel, dat de be langstelling groot is. Geen wonder, j want een werkje als dit kan West- 1 friezen leren hun Nederlands te ver beteren en omgekeerd helpen hun Westfries zuiverder te houden. Ook buiten West-Friesland is dit boekje nuttig, omdat vele van de hier ver- I zamelde woorden en uitdrukkingen jook in andere delen van Noord-Hol land bekend of bekend geweest zijn. Heel nuttig is ook het register achterin, waardoor het naslaan van i woorden bijzonder gemakkelijk is. Voor ieder, die in West-Friesland j woont of werkt, een onmisbaar werkje (prijs f 11.90». SAPPORO - 1972' door Heinz Maegerlein, uitgegeven door Wil helm Limpert-Verlag, Frankfort am Main, West-Duitsland. Over de Olympische Winterspelen in Sapporo is in Nederland helaas niets in boekvorm verschenen, of- schoon de nationale afvaardiging j toch zulke voortreffelijke resultaten I behaalde: vier gouden medailles, twee zilveren en twee bronzen. Dat is nog nooit eerder vertoond. Vier entwintig jaar geleden, toen de Winterspelen in St. Moritz waren, kwam Nederland er totaal niet aan te pas. het won geen enkele me daille, maar de Arbeiderspers waag de er toch nog een pocket aan. Dit keer kon zeflifs dat er niet meer van af. Het kan verkeren. In de Bondsrepubliek gaat het in dat opzicht heel anaers toe. Daar is in 1952 een stroom van publikaties op gang gekomen die nog altijd voortduurt Een uitgeverij die op dit gebied een naam heeft op te houden is Limpert in Frankfort. Na elke Spelen brengt zy werk op de markt dat uitmunt door smaakvolle vorm geving en vaak schitterend (kleu ren) fotomateriaal „Sapporo-1972" vormt daar geen uitzondering op hoewel het boek in grote haast moet zijn vervaardigd, want binnen drie weken na de Spelen lag het al in de boekwinkels. Het boek. geschreven door een van de bekendste tv-verslaggevers van West-Duitsland, bevat voorts een overzicht van alle Olympische me daille- win naars bij de Winterspelen sinds 1924. Van alles over vormen, door T Thoburn en J. Caraway. Van alles over kleuren, door S Reit en J. P Miller. Van alles over dieren, door B Morris Parker en M. Hartwell/R Taft Dixon. Van alles over planten, door B Morris Parker en M. Hartwell/R. Taft Dixon. Van alles over getallen, 'door E Clark en J P Miller. Van alles over geluiden, door A Holl en A. Seiden. Deze zes deeltjes (f2.90 per deeltje» verschenen in de serie: Ik wil van alles weten Uitg: Deltos Elsevier. Amsterdam Brussel Striptease zonder muziek, door Alberto Moravia. Uitg.: Elsevier. Amsterdam. BEMTHUIZEN De stank van het prutslootje achter de Prins Bern- j hardstraat en het Oranje Nassau- I plantsoen in Benthuizen wordt bin- nenkort bestreden. De gemeenteraad I keurde gisteravond de maatregelen goed, die een doorstroming van het water in de omringsloot moeten ver- j beteren. Hiervoor moet f. 84.000 be- I schikbaar worden gesteld. Voor dat geld wordt een 30 cm. dikke buis I met een afsluiter en inspectiepul i geïnstalleerd, waarmee de water- stand in de stinksloot is te regelen. De buis loopt naar een aansluitpunt 1 in de Albert Schweitzerlaan. De gemeente Benthuizen heeft verder besloten f 7500 bij te dragen in de kosten van restauratie van de zuidgevel van de hervormde kerk en de bouw van het pas geopende ver enigingsgebouw De Bron. Voor de I restauratie en nieuwbouw moet on- geveer f 225.000 op tafel komen. Sportclub BSC '68 krijgt toestl Dc ming van de gemeente om een c,r'. 1 gebouw neer te zetten op het j complex van Benthuizen, huurovereenkomst, die inmiddels goedgekeurd door de gemeento is toegegeven aan de verlani van de voetballers. Van de sport< J werd aanvankelijk vervracht, I men zou helpen bij de uitbreid 1 van de kleedruimte in het bij sportvelden gelegen dorpshuis Delen De club wil echter zelf bouwen. voetballers hebben dus nu hun gerkegen. Voorwaarde is alleen, het clubhuis uitsluitend voor veAta gingsacitivteiten wordt gebruik leren Het verlies, dat het dorpshuis I Tas vorig Jaar heeft geboekt, mee. Het verlies was geraamd j f. 24-000, maar het bleek uiteii le n< lijk f. 19.989 te zijn De gem« zal de verliespost voor haar rekfl(Fjeh nemen. Bewoner/restaurateur gevonden naai Bui VOORHOUT De oude boerde rij Spoorlaan no. 25 in 1970 aange kocht door de gemeente met een aantal hectaren land erbij, zal nu vermoedelijk niet worden afgebro ken. Zeer tot genoegen van hen welke een warm hart hebben voor behoud van historie. In de raadszitting van 19 augustus 1971 besloot de raad op grond van de monumentenwet een vergunning aan te vragen voor het afbreken van de boerderij. Wel verbond de raad een voorwaarde aan dit toenma lige besluit, dat, indien deze vergun- ning werd verkregen, eerst getracht zou moeten worden de boerderij voor restauratie te verkopen, zodat deze zo mogelijk behouden zou blij ven. Vooral de fraktie gemeentebe langen en enkele CCP-afvaardingen stonden hiervoor op de bres. De moeite om deze boerderij te verkopen werd genomen. Na één ad vertentie waarin gesproken werd van f I.-- kwamen er zeer vele kopers, maar zijn ook. na genomen infor matie, zo weer weggegaan. Desge vraagd in de raadsvergadering van 1972, antwoordde de voorzitter, dat er nog één gegadigde onderhan delingen voerde. Thans delen burgemeester en wet houders mee, dat de pogingen tot de verkoop van de boerderij hebben ge leid. dat met B. P. G. de Groot uit Oegstgeest, overeenstemming is bereikt. Koper-belanghebbende zal de der ij en het stenen bijgebouw, heel in goede staat brengen ei gaan bewonen. Enkele opstallen een gedeelte van de grote schuur len door hem mogen) worden broken. Verdere voorwaarden dat binnen drie Jaren de opstatt goede staat van onderhoud P worden gebracht en vervolgens den. Ook is een zogenaamd "Ktf beding" opgenomen, hetgeen plicht dat eventueel volgende naren, dezelfde plichten zullen be. De gemeente zelf heeft het van wederinkoop bedongen. B meester en wethouders stellen raad nu voo» adhesie met deze! nen te betuigen, in de vergad die zal plaatsvinden op dondï 16 maart.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4