Huren voor oude gemeentehuizen zijn nu bevroren Wie overbrugt de kloof bestuur bestuurden? Men begreep het niet meer Brand na gasont ploffing DINSDAG 14 MAART 1972 Q LEIDEN Met 19 tegen 18 stemmen heeft de Leidse gemeenteraad vannacht be sloten om in afwijking van het voornemen van burgemeester en wethouders de huren van de vooroorlogse woningcomplexen van de gemeentelijke woningstichting te bevrie zen. Dit gebeurt in afwachting van een advies van de Nationale Woningraad over de hoogte van de huren zolang de huizen niet gerenoveerd zijn. Dit advies moet steunen op een door deze woningraad in te stellen onderzoek, op basis van de resultaten waar van een renovatie en/of rehabilitatieplan moet worden uitgewerkt. Dit PAK-voorstel haalde de meerderheid door de steun van PSP, CPN, en DS'70, waarbij moet worden aangetekend, dat op het moment van stemming in beide kampen één lid ontbrak: mevr. Geelkerken (prot. chr.), die na een ongeluk in het zie kenhuis ligt, en mevr. v. d. Blom (CPN), die in verband met haar gezondheidstoestand het middernachtelijk uur niet haalde. LEIDEN Toch nog tumul t in de i nrgerzaal. Het heeft er, merkwaar - genoeg, niet naar uit gezien dat gemoederen nog zo verhit zouden igec aker. als aan het eind van de lange, n o mge discussies over de huurverho- naai bg gebeurde. De hele avond had je nauwelijks et idee dat er iets "broeide" bij al ie mensen die uit het Haagweg- wartier, uit de Mors, de Tuinstad- Ük en Uit Noord naar het stadhui «aren getrokken. Voor de poorten as het betrekkelijk rustig. Zelfs toer. 200 tot 300 man gearriveerd waren aen het plein wit zag van de span- oeken vol opstandige leuzen als: Deen huurverhoging maar hum-ver ging", "Noodwoningen-noodhuren' li "Wij laten ons niet meer plunde- en door de wet" was er van grote astber adenheid of verbetenhei iwelijks iets te merken. De spreekkoren klonken allemaal lat mat, alsof men zelf niet meer de mogelijkheid dat de reigervde huurverhoging nog zou j [orden afgewend. Ook in de burgerzaal vrijwel de een.voor deze gelegenheid (jna serene rust. Alle pogingen tot ommentaar uit de zaal werden door rom] e voormannen van de wykcomité's i de klem gesmoord. En als hun e nerwicht eens een keer te kort choot, wist burgemeester Vis de orde ffjpl te herstelen. Ook na afloop van de repliek van ethouder Menken bleef het by wat. li gemompel. Velen begaven zich al aar huis. "Kennelijk", daoht je op moment, "heeft de aanwezigheid B en W en de raadsleden toch wat verlammende invloed op de Tspronkelyke strijdlust. Het werk emeenteraad is dus toch oor veel mensen iets dat heel ver ze af staat, en dat ze wat angstig emt." bleek achteraf allemaal wat ingd Me te liggen. De mensen waren hief 6t n goede wil, ze hadden een ie siopende avond netjes geluisterd, uiteindelijk begrepen ze na de tstiK tamingen nog niet waar ze nu aan waren. 5 tel i, 4 3t was een voorbeeld geweest als men de ,1 ort had verteld wat ie tx besloten f. ellen wijs be- wel •r nu allemaal Wie dat niet kan het eigenlijk alleen zich- verwy ten als er een kloof tussen Wsbestuur en bevolking bestaat. BERT VAN DOMMELEN Een overzicht van de burger zaal, gisteravond bomvol tijdens de discussie over de huurverho ging (Foto Holvast) Afscheid mevr. drs. D. Woudstra LEIDEN DE uitgestelde af scheidsreceptie, die mevrouw drs. D. Woudstra-Bergema wordt aangebo den ter gelegenheid van het neer leggen van haar funotie (secreta resse) bij de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs, zal nu a. s. vrijdagmiddag van 4.30 tot 6 uur plaatsvinden in het gebouw van de chr. lagere technische school aan de Vijf Meilaan. Zomerhuisje hoofdkantoor bankrovers ARNHEM Een zomerhuisje in Elspeet is het hoofdkwartier geweest van twee bankrovers naar wie de he le politie in midden Nederland koortsachtig zoekt. De twee mannen zijn vermoede lijk goed gewapend. Zij hebben eni ge tijd geleden ingebroken bij een wapenhandelaar in Emm en. Vorige week pleegden de twee in De Steeg, Lochem en Gorssel bank overvallen. Eerder sloegen zij hun slag bij een juwelier in Emmen. Zo als wij gisteren reeds meldden wer den in het zomerhuisje wapens ge vonden afkomstig van de inbraak. Ook in een „vers" gedolven kuil bij het huisje lagen wapens. uitzendbureau luba n.v. nieuwe ryn 35, 01710—40341 lid abu Brand verwoest dertig hectare natuurgebied STEENWIJK Bij Steenwijker- wold is gisteren ongeveer dertig hec tare natuurgebied bossen en riet door brand verwoest. Een aangrenzend gebied van ze ven hectare is behouden door het onder water te zetten. De oorzaak van de brand is onbekend. De KVP diende een amendement in om dit bevriezen van de huren alleen te laten gelden voor de hui zen in het Haagwegkwartier, waar tegen de PAK-fractie zich verzette. De KVP ondersteunde toen niet het PAK-voorstel, dat verder strekt. Met de stemmen van de PSP-ers Walle en Gerkema en communist Hoeven tegen werden door B. en W. overgenomen en door de raad aan vaard twee PAK - voorstellenwaar in wordt gesteld, dat het Maatschap pelijk Contactorgaan moet rappor teren over sociale begeleidingscom missies in de wijken en dat B. en W. pen actief voorlichtingsbeleid moeten voeren over de noodzaak van reno vatie en rehabilitatie en de moge lijkheden van huursubsidie in geval van renovatie en huurharmonisa- tie. Harmonisatie Omdat in deze vergadering alleen werd gesproken over de wettelijk toegestane huurverhoging van 6 pet. werd een PSP-CPN-voorstel over de huurharmonisatie op zich buiten de orde verklaard. Ook een ander voor stel van deze fracties kwam niet in stemming, omdat het gedeeltelijk door het aanvaarde PAK-voorstel was achterhaald en gedeeltelijk in strijd met de wet werd geacht. In strijd met de wet verklaarde het college een ander voorstel over de gemeentewoningen in hét Mors- kwartier (Leemanstraat, Storm Buy sings traat, Calandstraat, Dijk- straat en Conradstraat)Het werd met 334 verworpen. Aanvaard werd wel het door het PAK geamendeerde voorstel, dat de ze huizen door de aanwezigheid van kartonnen binnenmuren zeer brand gevaarlijk zUn PSP-er Walle stak zo'n stukje karton in brand dat de brandweer rapport zal uitbren gen en de zaak vóór 1 oktober a.s. opnieuw aan de orde zal komen met de mogelijkheid van een huurstop. Met dezelfde stemmenverhouding —PSP en CPN kregen hierbij steun van D'66-er Kuyper verworpen werd een PSP-CPN voorstel om de huur van de woningen in het Haag wegkwartier terug te schroeven tot het peil van 1950. Steun uit de PAK- gelederen kreeg wel een voorstel van dezelfde indieners om een huurstop af te kondigen voor de hulzen in het Haagwegkwartier in afwachting van een totale renovatie. Het werd evenwel met 22 tegen 15 stemmen verworpen. De raad ging tenslotte akkoord met een voorstel, dat voor de nieuw te bouwen woningen in Leiden de zelfde toewijzingsprocedure wordt gevolgd zoals dit tot op heden het geval is geweest met de woningen in de Merenwijk. met dien ver stande, dat allereerst urgente wo ningzoekenden (groep A) in aan merking komen voor een nieuw bouwwoning. Het PAK kreeg de raad mee op het woord „allereerst" als vervanging van ..alleen". Daarmee werd het voorstel voor twee van de drie indieners de PSP-ers Walle en Gerkema zo afgezwakt, dat ze tegen stemden. Enkele punten uit de urenlange discussie Walle (PSP) noemde de aanpak van B. en W. koud en meedogenloos. Waal -(PvdA) zei het jammer te vinden" dat het voorstel in de commissie openbare werken niet uit puttend was behandeld, omdat de fracties, die het college hebben ge leverd, niet vertegenwoordigd waren. Driessen (KVP) drong aan op het reeds toegezegde pre-advies over de verhouding tussen gemeentelijke woningstichting en gemeentebe stuur. Mevr. v. d. Blom (CPN) vroeg aandacht voor de duplexwoningen van kort na de oorlog. Zunderman (DS'70) vroeg de monstranten na renovatie van hun huizen meer over te hebben voor woongenot. UTRECHT (ANP) Het bene denpand van een twee verdiepingen tellend flatgebouw aan de Rhijnvis Peithstraat in Utrecht is vanmorgen vroeg totaal uitgebrand na een gas ontploffing. De 53-Jarlge bewoonster moest met brandwonden in een zie kenhuis worden opgenomen. De ontploffing, die zich om onge veer vier uur voordeed. Is vermoede lijk veroorzaakt door een gespron gen aan- of afvoerbuis bij de gasme ter. In de kamer stond een haard te branden en de woning stond on middellijk in lichterfaaie. Een ervoor geparkeerde auto werd zwaar be schadigd. De echtparen op de eerste en tweede verdieping konden, geholpen door brandweer en politie, hun flats nog net op tijd verlaten. Hun wonin gen liepen rook- en waterschade op. De brandweer was het vuur na een uur meester. Milj oen Wethouder Menken van volks huisvesting en openbare werken wees op de consequentie van bevriezing van de huren. Hij deelde mee, dat het onderzoek anderhalf twee jaar zal duren en dat de exploitatie rekening van de woningstichting daardoor op een miljoen in de rode cijfers kan komen. Hij bestreed, dat de hulzen in het Haagwegkwartier verrot zijn en deelde mee, dat er juist veel geld aan is besteed. Renovatie zal mee brengen. dat huizen verheeld moe ten worden of alleen geschikt zijn voor bejaarden. EN VERDER IN LEIDSE RAAD LEIDEN B. en W. hebbes een principebesluit genomen om een ruimte ter beschikking te stellen aan de Kath. Werkende Jongeren. Dat deelde wethouder Menken gister avond mee in antwoord op een vraag van PAK-fractleleider In t Veld. Wethouder mevr. Den Haan zegde hetzelfde raadslid toe, dat de raad een afschrift krijgt van de be antwoording van B. en W. van een brief van bewoners van de Meren wijk. Een afschrift van een open brief van het Merenwijk Opbouw- team bleek bij de stukken verdwe- Een schrijven van de BOVAG met bezwaren tegen het houden van een autobeurs in en om de Groen- oordhaJ werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening, gehoord de commissie voor de Groenoordhal. Een schrijven van een aantal stadgenoten over het Witte-Singel- plan (gisteren in ons blad gepubli ceerd) komt aan de orde in de eerst volgende vergadering van de com missie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Een schrijve n van de PSP over een vragen half uurtje in de raad veneens gisteren gepubliceerd zal betrokken worden bij de behande ling van een nieuw reglement van orde voor vergaderingen van de ge meenteraad. De raad komt volgende week maandagavond om half acht op nieuw bijeen. Naast voorstellen in zake delegatiebevoegdheden van B. en W. en (openbare) commissiever gaderingen wacht de raad de rest van de voor gisteren vastgestelde agenda. Een week later kamt de raad opnieuw bijeen voor behandeling van het investeringsplan. De maandag daarop is het twee de paasdag en dus „rust", maar op 10 april staat een informatieve ver gadering op de agenda over het Wtt- te-Singelplan. De Leidse raad weet niet van ophouden LEIDEN De gisteravond bij de raadsvergadering zo keurig be gonnen demonstratie tegen de huurverhoging, gevolgd door een maar zo nu en dan verstoorde rust tijdens het raadsdebat, is van nacht uitgelopen in een betoging, in de burgerzaal en op de trap pen van het stadhuis, die een ver velende nasmaak achterlaat. Door Hans Melkert Dat nare einde werd veroorzaakt door zeeën van onbegrip bij het publiek over de door de raad ge nomen besluiten. Dat onbegrip laat zich raden. Van honderden belang stellenden bleven er tientallen over, die een stuk slaap opofferden om de vergadering tot het beslissende einde te volgen. Ze waren gekomen met spandoe ken en vol goede moed. Urenlang hadden ze geluisterd naar al het gepraat in de raad in eerste instan tie, in tweede instantie en vervol- nog om stemverklaringen af te op voorstellen In te dienen. Het spel van de democratie is op zo'n moment moeilijk te doorgron den. Daar helpt geen lieve-moeder tje aan en ook geen stencil, dat het Leids Huurders Komité had uitge reikt om de gang van zaken uiteen be zetten, al was het een nijvere poging. Politiek blijft een moeilijk te vol gen spel. Natuurlijk werd er veel onbegrijpelijk gepraat. Natuurlijk kon het publiek niet precies bij houden wat er gebeurde, ondanks alle pogingen, die de leiders van de verschillende aotiecomité's dede om het over te brengen. Wat zegt het immers dat eerst wordt gestemd over het verst gaande voor stel, waarover de meningen in de raad al verdeeld zijn, en dat daar na een ander bijna gelijkluidend voorstel het niet haalt. Het kwam ongelukkig uit, dat de raad met de kleinst mogelijke meer derheid wèl de voorstellen van het PAK aanvaardde en het pre-ad- het college daarmee afwees en afstemde of niet sprak over voorstellen van PSP en CPN. Want die laatste voorstellen stonden op hetzelfde stencil van het Leids Huurders Komiité. Daardoor bleef één gedachte achter: de voorstel len hebben het niet gehaald. Leg dat publiek dan even uit wat er precies is gebeurd. Het is gemak kelijker gezegd dan gedaan. Wie had het moeten doen? Naar mijn mening burgemeester Vis. Als hij t goed had gedaan, zou hij een stuk onrust hebben voorkomen. Dat schiep hij nu Juist door op het laatste moment PSP-er Walle het woord te ontnemen. Ik zeg ntot, dat hij daarin ongelijk had naar de letter van de wet, maar die letter zegt belang stellenden geladen belangstellen den zo weinig. Zoiets kan natuur lijk anders, maar het is moeilijk en men moet er begrip voor hebben, dat 'n voorzitter het na uren moei lijk vergaderen ook niet helemaal meer ziet zitten. Gelukkig had hij in de laatste periode flink steun aan enkele ambtenaren, die overi gens in het gehele debat met ge fluister en gebaar hun woordje Haagweg-comité-woordvoerder J. Pen had het door: „Mensen, rustig, we hebben gewonnen. We krijgen geen huurverhoging. Maar ver tel dat aan tiéntallen mede door de slaap opstandige mensen, die het niet helemaal begrepen hebben. Het is vechten tegen de bierkaai. Hij kon er niets aan doen, dat er leu zen werden aangeheven tegen het bestuur en in het bijzonder tegen de burgemeester. Pens woorden schoten op dit roe rige moment gewoon tekort en neem het he meens kwalijk. Ik zal zijn best doenin onderstaand verslag uiteen te zetten wat de raad nu precies heeft besloten. Dat is al zo ingewikkeld, dat het de belang rijkste plaats inneemt van t raads- verslag, reden waarom verslagge ving van de discussie tot het uiter ste beperkt moet blijven. Vis kon het niet, Pen kon het niet ik kan het niet. Maar wie moet dan de kloof overbruggen, die er bestaat tussen bestuur en be stuurden? Het is toch een angstig idee. dat de woede van het publiek ongemotiveerde woede zich ontlaadde op de burgemeester. Het bleef bij schreeuwen en schelden en geen van zijn weinige haren werd gekrenkt toen de burgemeester als een man tussen het opstandi ge publiek doorging. Dat was ver standig, evenals het beheerste op treden van hoofdinspecteur van po litie Oudman, die de manschappen niet liet opdraven, maar de beto ging als een nachtkaars liet uit gaan. Van „Vis kattepis" werd het „He- ya Ard Schenk" en buiten op het Stadhuisplein werd het een com plete polonaise. Daarin werd de spanning afgereageerd, daarmee werd een dreigende rel 'n wat bal dadig slot. Maar voor de bestuur ders, voor de politici, moet toch le vensgroot de vraag gebleven zijn hoe de kloof te overbruggen is. Dat berefk Je kennelijk ndet met wijk- hearings of met actief werken in een wijk. Wie vindt het recept? Het i6 harde noodzaak naar mijn idee. Na een vergadering als deze vraag je Je af of PSP-er Walle het recept kent. Natuurlijk spreekt hij bij het publiek aan, want hij spreekt het bij wijze van spreken rechtstreeks toe. Op een manier van „dik hout zaagt, men planken". Maar wat denkt de toehoorder als hij Walle in tweede instantie hoort verklaren geen illussies te hebben en rustig te zullen slapen ondanks de be schuldiging aan zijn adres van de magogie? Zunderman (DS'70) ziet ook kans het gevoel te besprelen. Ook hij richt zich tot de kiezers, zó sterk dat de voorzitter hem vroeg tot hem te spreken. Socialisten-van-huis- uit blijken dat nu eenmaal ster ker te hebben. Wat dat betreft schoot het PAK tekprt met een woordvoerder als Waal (PvdA), die zinnige dingen zei en eveneens zinnige voorstellen indiende, maar daarover zo „academisch" sprak, dat het publiek er niet bij kon. Daaraan kon zijn fractiege noot Verboom, die zich tot Walle keerde met .Zeg Kees" de voor zitter vond het niet goed, niets ver helpen. En neem dan als laatste KVP-er Driessen, die zich vooral de woede van het publiek op zijn hals haal de. Hij is een man, die er geen doekjes omwindt, maar erg autori tair overkomt. Hij trekt er zich niets van aan. Of wel? vraag Je Je af als je hem een nerveuze trek ziet nemen aan een in spanning ge knakte sigaar? Wil ook hij zijn bedoelingen overbrengen, maar kan hij het evenmin als de anderen? Antwoorden op al die vragen is moeilijk. Duidelijk was toch wel, dat het publiek niet begreep wat er was gebeurd. Anders bhjft men toch niet roepen van „Huurverho ging? Geen cent" en „De strijd be gint nu pas" als net is besloten, dat er een degelijk onderzoek komt voordat huurverhoging wordt toe gepast. In afwachting renovatie-onderzoek

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3