ILLEEN MAAR HUMANE O VERWEGINGEN VOOR CALLEY NA V O-admiraal kandidaat neo- fascistische MSI in Italië Pearce liet een ander Rhodesie achter HET AMNESTIE-DEBAT IN DE AMERIKAANSE SENAAT PRIMARIES IN FLORIDA panning pen Spanje oudt aan Ook Bengalen voor Gandhi Berlinguer: politieke macht voor communisten zeer urgent ïtfSDAG 14 MAART 1972 (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft er dagen naar bittere verwijten en emotionele klaringen geluisterd over de vraag of er amnestie jeend moest worden aan de naar schatting l0r mr. H. L. Leffelaar 100 jonge Amerikanen die zich aan de dienst- ht hebben onttrokken om te voorkomen dat ze Vietnam ingezet zouden worden, 't Is een kwes- die bezig is een nationaal debat te te worden, en een rol kan gaan spelen in de presidentsver- dngen. i de argumenten voor een onderzoekcommissie onder leiding stond van senator Edward Ken- y, waren van ouders die een zoon in Vietnam Iden verloren zowel argumenten voor als tegen nestie te horen. in vader verweet de politici van het leggen van hinderlaag' voor jonge Amerikanen, die eerst politieke rechtvaardigingen naar Vietnam wer den gestuurd om vervolgens door him eigen regering verraden te worden. „Het was John Kennedy", zei deze vader, „die sprak van het dragen van iedere last en het betalen van iedere prjjs (om het land te verdedigen). Dat bracht jongens ertoe om de dienst te accepteren, om in Vietnam te dienen, en nu wordt dan gezegd: we hebben het mis gehad, de dienstplichtonderduikers hadden gelijk". Een andere vader zei: „Mijn (gesneuvelde) zoon was zo tegen wat de Verenigde Staten in Zuidoost - Azië deed dat hij bijna geweigerd had om op het vliegtuig te gaan wat hem er heen zou brengen. Het alternatief was, natuurlijk, zes jaar gevangenisstraf. Mijn grootste spijt en verdriet is dat ik toen niet heb geprobeerd om meer druk op hem uit te oefenen om te doen wat hij dacht dat hij zou moeten doen. En nu we ons realiseren dat zijn leven totaal voor niets is geweest, kan er niets meer aan gedaan worden". De ouders van deze jongen hadden zich ingezet voor de amnestiecampagne. Van de geschatte 75.000 dienstweigeraars en de serteurs zijn er 50.000 naar Canada uitgeweken. Anderen zijn elders in het buitenland (Zweden), of zijn in de Verenigde Staten ondergedoken. Cana da heeft deze toevloed van Amerikaanse jongens net open armen ontvangen. De meeste van hen hebben meer onderwijs gehad dan de gemiddelde emigrant die naar Canada komt en hen wordt dan ook weinig in de weg gelegd. De Canadese emigratie stelt geen vragen over mogelijke desertie, en de Amerikaanse vluchteling heeft op enkele uitzonde ringen na (zoals het stemmen in verkiezingen) de zelfde rechten als een Canadees, inclusief sociale en gezondheidsvoorzieningen. Na vijf jaar kan hij zich laten naturaliseren. Na afloop van de Tweede Wereldoorlog werd door president Truman een speciale commissie in het le ven geroepen om zich te beraden over het verlenen van amnestie aan de ongeveer 15.000 deserteurs en dienstplichtweigeraars. Uiteindelijk, na de afzon derlijke beoordeling van ieder geval, werd aan 15.00 betrokkenen amnestie verleend. De omvang van het probleem nu het Amerikaanse aandeel in Vietnam aan het aflopen is, is echter zoveel groter dat een individuele behandeling van alle gevallen uitgesloten lijkt. Dit plaatst een regering, die zich toch al niet tegemoetkomend heeft getoond ten aanzien van de anti-militaristische acties tegen Nixon's Vietnam- beleid, voor het probleem dat het verlenen van massa-amnestie uitgelegd kan worden als een rege- ringsbekenenis dat het beleid in Zuidoost-Azië in derdaad 'fout' is geweest. Het is opmerkelijk dat de regering-Nlxon zich alleen in één geval wel Het motiveren door humane overwegingen, en dat was in het geval van de we gens massamoord veroordeelde William Calley, die dankzü een ingreep van het Witte Huis nu niet In een militaire gevangenis zit, maar huisarrest heeft. (Een opinie-onderzoek van begin dit jaar wees overigens uit dat 49 procent van de ondervraagden vond dat Calley amnestie verleend moest worden, en dat 24 procent daar tegen was). Hetzelfde onderzoek stelde vast dat een duidelijke meerderheid (58 procent) van de ruim 500 onder vraagde gezinnen tegen amnestie zonder meer was voor de dienstplichtweigeraars (in de gevangenis, of in het buitenland), maar 63 procent was er voor wanneer de betrokkenen te werk gesteld zouden worden om de ontdoken dienstjaren door te brengen als ziekenverplegers, in scholen, of andere soort gelijke projecten. Senator Robert Taft, een conservatieve Republi kein uit Ohio, heeft een wetsvoorstel ingediend waarbij amnestie onder die voorwaarde verleend zou kunnen worden. Maar een steeds groter wor dend aantal organisaties als kerkelijke instantie», verenigingen die op de bres staan voor de burger rechten. zijn tegen conditionele amnestie. Van de Democratische kandidaten voor het presidentschap heeft alleen senator George Mc Govern zich uitge sproken ten gunste van amnestie-zonder-conditie». President Nixon heeft na aanvankelijke totale oppositie tegen amnestieverlening onder welke voor waarden dan ook, in januari blijkbaixr het nationale klimaat gepeild en zijn standpunt aangepast. Hij zei toen in een vraaggesprek dat hij wel voor am nestie was, maar niet zolang er Amerikanen in Vietnam vochten, en niet zolang de Amerikaanse krijgsgevangenen waren vrijgelaten. En dat schijnt ook de opvatting van de meeste ondervraagde Ame rikanen te zijn. pe itn gr p in er 5dl &DRID (AP) De politie is in hard opgetreden tegen arbeiders die trachtten emonstreren uit protest tegen verschieten van twee arbeiders noordelijke havenstad El Fer- aantal faculteiten werden geslo- en er vonden hier en daar korte ingen plaats. In Madrid voerde olitie een charge met de gummi- ipels uit tegen studenten, [vochten met stenen en rotte iten. Een onbekend aantal stu- werd Perkins-vrachtwagenfabriek rand van Madrid zijn 800 ar- rs een sit-in demonstratie be en om hun eis kracht bij te zet- dat een mede-arbeider, die ver week vrijdag uit de gevange- erd ontslagen na een straf van jaar wegens lidmaatschap van organisatie, weer zou m opgepakt. Ferrol, de geboorteplaats generalissimo Franco, werd door de politie gepatrouilleerd, lestand in deze 87.000 inwoners tde stad werd beschreven als maar gespannen. De politie vooral het huis in de gaten, Franco is geboren, het nabijgelegen La Coruna de- treerden 200 personen voor aatselijke afdeling van het mi- Voorlichting om te pro- en tegen de onjuiste inlichtin- ie de regering over het incident Ferrol had bekend gemaakt, e honderden arbeiders tracht- een voorstad van Barcelona letoging te houden, maar wer- de politie verjaagd, talloze Spaanse steden, van Bil- tt Barcelona, waren in de in wijken de muren beschilderd euzen waarin de incidenten •rol veroordeeld werden. tmfletten die in Barcelona en d werden uitgedeeld, werd op- ten tot het houden van protest- etraties. (thuis De 97-jarige Jean- Perret, bewoner van een te Saint-Nazaire d'Aude, lid-Frankrijk, heeft zondag een andere bewoner van het |de 83-jarige Leon Julien Gu- ;er, met een stoel de schedel •en. De tachtigjarige was op Wat de drijfveer is tot de Perret is nog niet bekend. MIAMI In de Amerikaanse staat Florida worden vandaag voorverkiezingen gehouden voor de kandidatuur voor het Amerikaanse president schap. De kandidaten hebben zich de afgelopen dagen het vuur uit de sloffen gelopen om bij de kiezers in de smaak te vallen. Op de foto de gou verneur van Alabama die met een programma voor rassenscheiding hoge ogen gooit. Bij een zwembad moest Wallace tal van handtekeningen uitdelen aan bewonderaars. Burgemeester John Lindsay van New York heeft een bittere aanval gedaan op Wallace, die hij een gevaarlijk mens noemde, ongeschikt voor het presidentschap. Ook Lindsay behoort tot de tien kandidaten die deelnemen aan de voorverkiezin gen van de Democratische partij in Florida. Volgens Lindsay vertegenwoordigt Wallace al les wat slecht is in dit land' en is hij niet geschikt voor het presidentschap, omdat het in zijn eigen staat, Alabama, een zootje is. Opiniepeilin gen wijzen Wallace aan als de winnaar in Florida Lindsay trad samen met senator George McGo vern op voor de televisie om de sterkste persoon lijke aanval op Wallace tot nu toe te lanceren Lindsay maakt voel gebruik van de tv om zijr kandidatuur kracht bij te zetten. De burgemeeste beweerde dat er onvoldoende werkgelegenheid er sociale voorzieningen waren in Alabama en hij beschuldigde Wallace van tolerantie met indu striële vervuiling, omdat hij goede maatjes mei grote fabrikanten zou zijn. 'Wallace is een zeer gevaarlijke kandidaat, die haat en angst zaait' aldus Lindsaydie geloofde (hoopte?) dat de kie zers van Florida een betere keus zouden doen. Wallace heeft zijn voorsprong te danken aan zijn verzet tegen het bussen van scholieren ter einde een juiste rassenintegratie op de scholen te bevorderen Gouverneur Wallace houdt inmiddel vol, dat hij ditmaal als Democraat aan de verkie zingsstrijd zal blijven deelnemen en dat hij aa~ vele voorver kiezing en zal meedoen, waarschijnlij ook de belangrijke in Californië. In die staat zij1 de stemmen van 271 afgevaardigden naar de par tijconventie te verdienen dat is bijna een vijfde van het aantal dat nodig is om daar de presi dentsnominatie te veroveren. ADVERTENTIE NIEUW DELHI (AFP. ANP) De Congrespartij van premier Indi ra Gandhi lijkt ook op weg naar een spectaculaire overwinning in de „on bestuurbare" staat West-Bengalen, waar de politiek steeds door geweld is beheerst en ook bij deze verkie zingen talrijke moorden zijn ge pleegd. Hoewel nog niet alle stemmen voor de 280 zetels zijn geteld voorspellen waarnemers thans reeds een specta culaire overwinning van de Congres partij. Dit is des te opmerkelijker Met een enkelwoord ADVERTENTIE Voor zaklantaarn en radio: De Philips batterij is okido. omdat West-Bengalen steeds werd beschouwd als het bolwerk van de marxistisch-communisten. Vorig i jaar sleepten zij er bij de par- 1 lementsverkiezingen nog 123 van de 289 zetels in de wacht Maar ook in deze staat blijkt de populariteit van premier Gandhi door de militai re overwinning op Pakistan en de vrijwording van Bangladesj aanzien lijk te zijn gestegen. Toen de resultaten voor 120 zetels bekend waren hadden de Congres- partij en haar bondgenoten daarvan 114 zetels. De marxisten stonden toen op 3 zetels. Deze partij, die tot dusver een sterke positie in West- Bengalen innam, heeft verklaard dat zij de geldigheid van de verkiezin gen niet erkent. Na twee dagen gered Een Ca nadese vrouw die zaterdagochtend In noord-Italië bedolven was door een sneeuwstorfcing, is maandagoch tend levend teruggevonden. Zij ver toonde alleen bevriezingsverschijn selen. Haar toestand is niet ernstig. De 35-jarige mevrouw Margaret Randolph Leyland uit Toronto was zaterdag ondanks waarschuwingen met haar man per auto uit het geï soleerde Macugnaga aan de voet van het Monte-Rosagebergte bij de Zwitserse grens vertrokken. Toen bleek dat de weg door een vroegere sneeuwstórting was geblokkeerd, probeerden zij te voet het volgende dorp te bereiken. Onderweg werden zij getroffen door een nieuwe lawi ne. De heer Leyland, die voorop liep. werd slechts even geraakt; me vrouw Leyland werd bedolven. Pas twee dagen later werd zij met hulp van speurhonden gevonden. Zij was terechtgekomen onder enige mee gesleurde dennen, waardoor een hol te ontstond met voldoende lucht. Spionage Vier Oosteuropese di plomaten zijn gisteren uit Italië ver trokken nadat zij wegens politieke en militaire spionage door het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken waren uitgewezen. Het waren een Pool, een Tsjechoslowaak en twee Bulgaren. De politieke spiona ge betrof hoofdzakelijk vooraan staande Tsjech oslowaakse functio narissen die zich na de Sowjet rus- sische invasie van 1968 in Tsjecho- slowakije in het Westen hadden ge vestigd. Bomaanslag Onbekende bom menmakers hebben gisteren het hoofdkwartier van het Westberlijn- se gemeentelijk vervoersbedrijf op geblazen, waarbij twee arbeiders licht werden gewond. De politie ver onderstelt. dat de bomaanslag is be doeld als protest tegen de verhoging van de bustarieven van 50 naar 70 pfennig. Eerder waren er reeds straatdemonstraties tegen de verho ging gehouden. (Als u Philips batterijen voor uw speelgoedauto komt kopen) maakt de verkoper de raampjes voor u schoon. j ROME (UPI/ANP) Bij de al gemene verkiezingen die op 7 mei in Italië gehouden worden is de keus zeer gevarieerd. Maakte vorige week de 39-jarige anarchist Pietro Valpre- da vanuit de gevangenis bekend dat hij zich kandidaat stelde voor de ui terst linkse splintergroep „Manifes te", gisteren kwam admiraal Gino Birindelli met de mededeling dat hij zich uit de actieve dienst terug zou trekken om aan de verkiezingsstrijd mee te doen. De 61-Jarige bevelhebber van de marinestrijdkrachten van de NAVO in Zuid-Europa zei niet voor welke partij hij kandidaat zou staan doch uit zijn uitlatingen werd wel duide lijk dat het een neo-fascistische wordt. Glorgi Almirante, leider van de neo-fascistiche MSI maakte van daag n.av de mededeling van Birin delli nadere bijzonderheden bekend. De admiraal, die nooit een blad voor de mond neemt en daardoor in diverse binnen- en buitenlandse poli tieke stormen verwikkeld raakte, zei dat hij de verkiezingsstrijd gaat voe ren onder het motto „tegen het bar baarse utopia van het Marxisme". Birindelli heeft de regering in Rome herhaaldelijk ln het open baar ervan beschuldigd de strijd krachten te verwaarlozen Vorig Jaar stuurde de socialisische premier van van het eiland nadat de admiraal kritiek op zijn regering had geleverd ADVERTENTIE uitzendbureau luba nv nieuwe rijn 35, 01710—40341 lid uba Hierop volgde de verhuizing van het gehele NAVO-hoofdkwartier op Malta naar het vasteland. Congres In Milaan is gisteren het 13de natio nale congres van de Italiaanse com munistische partij begonnen met een plechtige belofte van de toekom stige partijleider, Enrico Berlinguer, politieke macht te zoeken als zaak van „dramatische urgentie." Berlinguer, die aan het einde van het vijfdaagse congres officieel tot partijsecretaris zal worden gekozen, noemde twee basisvoorwaarden voor communistische deelneming aan een regering. De eerste zou een noodtoe stand zijn waart>ij het noodzakelijk is een reactionaire aanval op de Ita liaanse democratie te weerstaan en de tweede zou moeten zijn de moge lijkheid van uitvoering van een veel omvattend hervormingsprogramma dat de steun van de massa heeft. De aard van de Italiaanse crisis is dus danig dat deze twee voorwaarden nei gen samen te vallen". Het is de eerste maal dat het con gres kort voor nieuwe algemene ver kiezingen wordt gehouden. Berlin guer zei dat de strategie voor deel neming aan de regering uitbreiding moet zijn van de samenwerking met andere linkse machten van overeen stemming over op zichzelf staan de zaken tot brede onderwerpen van nationale politiek. "Naarmate dit meer gebeurt, zal het des te moeilijker voor de christen democratische partij worden haar In nerlijke tegenstellingen op te los sen". Hieruit zou uiteindelijk een politieke verschuiving kunnen voort komen die tot beter begrip zou kun nen leiden tussen rooms-katholleke groeperingen en de machten van so- cialsime en communisme. iwsanalyse het Britse 'hureau Reuter iüSBURY De commissie- rce, die afgelopen weekeinde r Londen is teruggekeerd, heeft elke Hesië achtergelaten in een toe- "1 van politieke en economische Verheid. Verwacht wordt dat commissie in de tweede helft cprll aan de Britse minister Buitenlandse Zaken Alec Dou- •Home zal rapporteren hoe de tfesische bevolking staat het Brits-Rhodesisch ak- De slotsom zal waarschijn- Juiden dat de Rhodesiërs Merheid afwijzend tegenover 't Cord staan, zo is de algemene pkii «r met welke conclusie de Missie oók is teruggekeerd Engeland, haar aanwezigheid Rhodesië ingrijpend De politieke bewustwording van de negerbevolking is versneld en de blanke minderheid is niet meer zo zeker van haar zaak. De meeste blanken, die van mening waren dat de Afrikanen zich volg zaam en tevreden hadden geschikt in het bewind van Ian Smith, heb ben hun mening moeten herzien. Hun is gebleken dat een aanzien lijk aantal Afrikanen vijandig staat tegenover de regering, er een diep wantrouwen tegen koes tert, en dat hun innerlijk verzet gemakkelijk kan uitbarsten in ge welddaden. De Rhodesische blanken zien over het algemeen Pearce en zijn medewerkers graag vertrekken: ze verwachten nu een terugkeer van de rust en regelmaat die sinds 1966 in het land heersten. De meeste politieke waarnemers zijn daar echter niet zo zeker van. Ze voor zien als Pearce zegt dat de Rhode siërs in meerderheid „Ja" tegen het akkoord zeggen, een zwarte protestgolf. gepaard gaande met uitbarstingen van geweld. Zegt de commissie „nee," dan worden vreugde-uitbarstingen en feestvie ringen onder de Afrikaanse bevol king voorspeld, waarop ongetwij feld een scherpe blanke reactie zal volgen. Pearce en zijn commissieleden hebben de afgelopen twee maan den tienduizenden kilometers afge legd om de mening van de Rhode sische bevolking te peilen over het in november gesloten Brits-Rhode sisch akkoord. Op massale open lucht-bijeenkomsten heeft de commissie meestal een overdonde rend „nee," van de Afrikanen te horen gekregen. Volgens het ak koord zou Rhodesië wettelijke on afhankelijkheid krijgen onder het huidige blanke minderheidsbewind Langs geleidelijke weg zou dan een Afrikaanse meerderheidsbewind tot stand kunnen komen. Daarvoor moeten echter zoveel hinderpalen worden overwonnen dat de Afrika nen mogelijk pas in de volgende eeuw een overwegende invloed op het landsbestuur zouden kunnen krijgen. Een van de „onbedoelde" gevol gen van het werk van de commis sie-Pearce is een bundeling van het Afrikaanse verzet. De Afri kaanse nationalisten, die tegen het akkoord gekant waren, hebben el kaar gevonden in een organisatie: de „African National Council". On der leiding van de methodistische bisschop Abel Moezorewa heeft de ze beweging met succes actie ge voerd tegen de regeling die Londen en Salisbury hadden getroffen. Moezorewa reisde ook naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties en naar Engeland om het Afrikaanse standpunt toe te lich ten. Vorige week kondigde hij aan dat de ANC na het vertrek van Pearce zal worden gereorganiseerd tot een nationalistische politieke partij. Misschien zullen Afrikaanse parlementsleden, die voor andere partijen in de volksvertegenwoor diging zijn gekozen, overstappen naar de ANC, zodat de beweging ook een vertegenwoordiging in het parlement zal hebben. Voor het Brits-Rhodesische ak koord werd gefloten was het Afri kaanse verzet hopeloos verdeeld. De leiders van de twee grootste be wegingen, ZAPU (Zimbabwe Afri can Peoples Union) en ZANU (Zimbabwe African National Union) in ballingschap in Zambia, bestreden elkaar even fel als het regime-Smith. Vertegenwoordigers van beide bewegingen hebben ech ter in de ANC broederlijk samen gewerkt. In Salisbury, waar men met spanning wacht op de bevindingen van Lord Pearce, is de pers en de „man in de straat" vrijwel una niem van mening dat de commissie tot een „nee" tegen het akkoord zal concluderen. In het zakenleven bloeit echter sinds een week of twee een nieuw optimisme. Zakenmensen verwachten dat de oommissie een „Ja onder voorbe houd" of een „nee onder voorbe houd" zal rapporteren, waardoor de bal wordt teruggespeeld naar de politici. Ze menen dat de houding van de stedelijke Afrikanen de laatste weken is omgeslagen naar een aanvaarding van het akkoord, maar ze geven toe dat het „te laat en te weinig was". Het optimisme van de zakenlie den is gebaseerd op de veronder stelling dat de twee regeringen niet zullen toelaten dat de lange, moei zame, geduldige onderhandelingen over het zes-en-half Jaar oude ge schil zonder meer tevergeefs zijn geweest. Volgens hen zijn de bepa lingen van de overeenkomst zo duidelijk in het voordeel van de 5.250.000 AFrikanen, zeker op korte termijn, dat de commissie zal advi seren het akkoord toch uit te voe ren, ondanks het massale Afri kaanse verzet. In politieke kringen heeft men echter minder vertrouwen in de mogelijkheid van nieuwe onder handelingen. De regeringspartij, 't Rhodesische front, heeft ernstige moeilllkheden met haar rechter vleugel. Rechtse groeperingen or ganiseren regelmatig massa-bij eenkomsten fegen het akkoord. Ze verwijten de regering dat ze de traditionele beginselen van het Rhodesische front heeft verkwan seld door in principe ln stemmen In ieder geval zijn de blanken geenszins in de stemming voor nieuwe concessies Zeker niet nu de Verenigde Staten het embargo op Rhodesisch chroomerts hebben op geheven Ze verwachten nu een versnelde uitholling van de interna tionale f onomische sancties tegen Rhodesië. die de Veiligheidsraad na de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring in 1965 heeft opgelegd. In deze sfeer van onzekerheid worden veel besluiten uitgesteld: zakenmensen bijvoorbeeld wachten met nieuwe investerlngei tot de uitslag van het onderzoek bekend is en er enig zicht komt op de daaropvolgende politieke ontwikke lingen. Op het politieke vlak zou den massa-arrestaties van Afrika nen of nieuwe uitbarstingen van geweld ook ln deze tnterlmperiode nog beslissende Invloed kunnen hebben op de houding van de rege lingen in Salisbury en Londen. Voorlopig blijft Rhodesie afwach ten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13