Wiegel wil publikatie van „geheime werkafspraken" Day met n show op tv STERKE REGIE GROSSMAN ...en gisteren l C(fv) vandaag... (lftf§\\Mogramma\ Morgen overleg fractieleiders «Europese satelliet gelanceerd Groene hartwerkt aan gewestvorming TV morgen) MAANDAG 13 MAART 1972 VARIA PAGIN/ UTRECHT Binnen de regeringspartijen in de Twee de Kamer heerst op dit ogenblik druk overleg over het al dan niet publiceren van „geheime werkafspraken". De be slising of de overeenkomst die bij de vorming van het ka binet-Biesheuvel werd opgesteld gepubliceerd zal worden, wordt besproken in een vergadering van fractieleiders die morgen wordt gehouden. De fractieleiders van de regerings partijen zijn bang dat er vanuit de fracties nogal wat kritiek zal losko men over deze „werkafspraken". De fracties hebben immers slechts hun goedkeuring gehecht aan het „offi- ciële" regeringsprogramma en niet de afspraken die daarnaast ge- Drie doden en drie gewonden bij auto-ongeluk BRUSSEL (ANP) De 20-jarige Nederlander Johannes Schrauwen, uit Zundert, die in Nederland een 1 rijverbod had tot eind april 1972 wegens rijden onder invloed, is gis termiddag met een door hem be stuurde auto in het Belgische Wuust- wezel tegen een boom gereden. Hij zelf. een 27-jarige Belg uit Wuustwe- zel (Lodewijk Jansen) en een 17- jarige Belg uit Essen (Luc Deckers), zijn daarbij om het leven gekomen. Er waren drie gewonden, een 21 ■J Jarige Belgische jongen Mark Ceu- f Ij pens) uit Essen en een 15- en een 16-jarig Belgisch meisje (Nicole Smout en Louise Eist). Zij verkeren niet in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde op de Brachtsesteenweg in het grens- plaatsje Wuustwezel. 'be politie meent dat de wagen uit de koers is geraakt als gevolg van hevige ruk wind. De Nederlandse bestuurder 7''JS heeft met hoge snelheid gereden. ita! ate VANDENBERG (ANP/AP) De Europese, in Noordwijk bij Estec ge assembleerde en geteste wetenschap pelijke kunstmaan TD-1A is zondag ochtend 02.56 uur Ned. tijd van de basis Vandenberg in Californië ge lanceerd na herhaalde malen uitstel. Deze zwaarste Europese satelliet (472 kwam in de beoogde baan bijna de polen op 550 kilometer hoogte. Nadat de zonnepanelen zon der moeilijkheden waren ontplooid, kon de stabilisatie in de juiste stand en het inschakelen van de weten schappelijke experimenten beginnen. Dit neemt ongeveer tien dagen in n beslag. De TD-1A is de zesde Euro- baapese sabelliet. De vorige vyf hebben doi Toortreffelijk gewerkt. Minister Boersma verbaasd over artistiek talent ru£j en ,Het begint er op te lijken, dat bezitten van uitzonderlijk ta- !t ent in on land regel geworden is", nl,?WUs de minister van Sociale Zaken, plaatste deze opmerking tijdens gesprek over de Beeldende kunstenaars Regeling. Dit gesprek in december 1971 gevoerd door vaste commissies voor Sociale Za- i en voor Cultuur uit de Tweede lamer, met de genoemde minister D zijn ambtgenoot van CRM. De minister wees er op, dat voor adviescommissies ter uitvoering de bijstandsregeling voor kunste aars, blijkbaar vrijwel alle gega- feden, die buiten de selectienor- ten vielen, uitzonderlijk talentvol aren, „De begrotingsoverschrijdin- ïgali fcn naderen door de explosieve toe- eming van het aantal deelnemen- 6 kunstenaars de honderd procent" u" 1 klus de minister blijkens het rans gepubliceerde onderhoud, betreurenswaardig nu is dat de •BK. anders dan de afgesplitste ïanisatie BBK 69 geen of al- niet anders dan zeer vage nor ten wil stellen voor het lidmaat- 5ow) p 73,11 de organisatie. Het begrip ïunstenaar" dat wil zeggen de- die artistieke arbeid verricht, fcft daarmee aan inhoud verloren". B.K., aldus de minister, richt ch al te zeer op de groei van het dental en wenst vervolgens dat k leden gebruik kunnen maken de B Ü.R.". maakt zijn. Tot de afspraken die ge maakt zijn behoren in elk geval: bestudering van de mogelijk heid om misbruik van de sociale wet geving tegen te gaan; verruiming en vereenvoudiging van de adoptieregeling; op korte termijn een Studie over de Oosterschelde en de Marker waard; onderzoeken van de mogelijk heid om een deel van de aardgasop brengst beschikbaar te stellen, voor de financiering van het regionaal beleid; het kabinet wijst subsidiëring van kerkgenootschappen af; het houdt vast aan een afkoopregeling van de verplichtingen ex-artikel 185 van de Grondwet; op sommige artikelen wordt meer b.t.w. geheven; geen verhoging van het luister en kijkgeld dit jaar; als vrije kwesties worden be schouwd de Wet op de Gewestvor ming en de Wet op de Kansspelen. VVD-fractieleider Hans Wiegel vindt, dat het lijstje met „werkaf spraken" dat de voorzitters van de vijf regeringsfracties vorige zomer hebben opgesteld na de bekendma king van het regeerakkoord-Steen- kamp „wat hem betreft gepubliceerd kan en moet worden". Op een partij bijeenkomst zei Wiegel dat hier sprake was van „geheimzinnigdoene rij" en dat hóefde van hem niet. Net als Wiegel hebben ook de voorzitters van de fracties van de KVP, ARP, CHU en DS'70 het lijst je op hun bureau gevonden na de kabinetsformatie. Degenen die de afspraken hadden gemaakt zaten of in het kabinet (Biesheuveil, Udink, Geertsema en Drees) of keerden niet terug als fractieleider (Verin- ga). Net als minister-president Bies heuvel vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie, noemde Wiegel za terdag voor het forum van zijn par tijgenoten enkele punten van het lijstje. Met nadruk bracht hij naar voren, dat was afgesproken dat dit kabinet niet met een voorstel tot in voering van een districtenstelsel bij parlementsverkiezingen zou komen. Dat zou voor de WD een breekpunt zijn. Maar evenals Biesheuvel zei ook Wiegel: „Ik heb niet de bevoegdheid om het hele lijstje bekend te ma ken". In politieke kringen neemt men thans aan, dat volledige publi katie niet lang meer op zich zal laten wachten. t Ondanks het slechte weer werd zaterdag in Raamsdonkveer een kraakactieuitgevoerd door voornamelijk jeugdige bewoners om de zandput te behouden voor recreatie. Deze put. die is ont staan na aanleg van de rijksweg Gorkum-Breda zou moeten ver dwijnen nadat de gemeente het stuk overneemt van Gedeputeerde Staten. NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De graaf van Monte Cristo (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Limburg: de devaluatie van het zwarte goud: reportage uit de mijnstreek (KRO) 9.10 Alias Smith en Jones (KRO) 10.00 Blauwe Maandag: cabaretprogramma (KRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Spaanse les. Les 12 (TELEAC) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade (AVRO) 7.30 Wie van de drie? (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 De Doris Day Anne Kapplehoff Special: muzikale show (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier Magazine (AVRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Wat is je vak man? Les 9 (TELEAC) Twee gewonden bij explosie op woonboot AMSTERDAM (ANP) Bij een explosie op een woonboot in de Riekerhaven in Amsterdam-West hebben zondagmiddag de 24-jarige bewonerH. Brekelmans en zijn 34- jarige buurman J. Strijbis ernstige brandwonden opgelopen. De ontplof fing ontstond terwijl de mannen bezig waren met het starten van de scheepsmotor. Zij maakten hierbij gebruik van zuurstof die zij via een slang aanvoerden uit een hogedruk- cilinder op de wal. Beide slachtoffers zijn in een ziekenhuis opgenomen. De woonboot werd slechte licht be schadigd. UTRECHT (ANP) Een groep van 27 gemeenten in het westelijk deel van de provincie Utrecht en en kele aangrenzende gemeenten in de provincies Noord, en Zuid-Holland is bezig plannen te ontwikkelen om tot één geweest te komen. Een door een integemeentelijke werkgroep van bur gemeester en raadsleden opgestelde nota, waarin de doelstellingen staan opgesomd, is toegezonden aan de 27 gemeenteraden, om er een prin cipe-uitspraak over te doen. doelstelling is de zorg voor een evenwichtige ruimtelijke ontwikkeling in het gebied, dat voor een belangrijk deel wordt omsloten door de grote-stads-agglomeraties Amsterdam en Utrecht goene karaküer van het gebied, ta staat in de nota. moet behouden biy ven. In het gebied moeten de agra rlsche aspecten volop kansen blijver krijgen terwijl tevens een zeer be langrijke plaats wordt ingeruimd voo de actieve en passieve openlucht recreatie van zowel de bewoners van dit gebied als van de bewoners van de omringende agglomeraties. Bij dit initiatief heeft de vrees voorop gestaan dat. als men zelf de gewestvorming niet aanpakt, men de kans loopt te worden "opgedeeld" bij of een gewest Utrecht of een gewest Amsterdam De gemeenteraden is ge- vraagt zich vóór 1 juli van dit jaar over de plannen uit te spreken. Terug van weggeweest is Doris Day. filmster en zangeres, van wie de AVRO-tv vanavond via Neder land II (21.10 uur' een 50-minuten durend programma uitzendt. Het betreft hier het levensverhaal van Doris Mary Anne Kapplehoff. als Doris Day de ster uit de jaren vijf- j tig. Dat ze nog steeds actief is in en rond Hollywood bewijzen haar wekelijkse tv-shows. waarin ze veel acteert en regelmatig een song lan ceert. Blonde Doris maakt dus weer een come-back, na een geruim aantal 1 jaren weinig tot niets van zich te hebben laten horen. Reden daarvan was haar huwelijk met Martin Mel- cher. dat door zijn plotselinge dood werd ontbonden. Impresario Mel- cher was haar derde echtgenoot. Ze trouwde in 1951 met hem na mis- lukte echtverbindingen met trombo nist Al Jordan, uit dit huwelijk stamt haar zoon Terry (30), en pia- nist/componist George Weidler. Na Melchers dood enkele jaren geleien zag het er naar uit. dat Doris voor goed afscheid van de show had ge nomen. Ze keerde echter, op veler verzoek, weer terug in de studio. Doris Day is nu 48 jaar en heeft wat betreft haar vak een enerm verleden achter zich Ze begon als zangeres (Sentimental journey» en stapte in 1948 over naar de musical. De eerste echte speelfilm van Doris dateert uit 1954 („Love me or leave me")Het waslijstje films wat i daarna volgde toont tegenspelers als James tewart, Rock Hudson. Kirk Douglas, Cary Grant en Frank Sinatra. In de vanavond te brengen show rond haar persoontje ontvangt ze Perry Corno, ook al zq'u oude buis- bekende. In solo's en medley's ver haalt ze van haar carrière. Op het programma staan zowel goud van oud (Whatever will be. will be) als nieuw werk (Both sides now). tk heb mijn taak gisteren op ergerniswekkende wijze ver waarloosd door domweg te blij ven kijken naar „Een kwestie van talent", een Engels tv-spel naar een verhaal van Noel Co ward. In plaats daarvan had ik natuurlijk gehoorzaam over moeten schakelen naar „Van Staal op zee", een documentai re film van Jan Vrijman (dat is op zichzelf al een aanbeve ling nietwaar?) over een van onze grootste reclamemannen. Kees van Staal, die zijn baan eraan gaf om een wereldreis per zeilboot te gaan maken. Als er iets is in de reclamewe reld dat aangemoedigd moet worden is het dat wel. Maar zoals gezegd, ik verzaakte mijn plicht en keek naar Noel Coward, de tweede van een drietal tv-spelen die de TROS heeft aangekocht. Het stuk fascineerde in de eerste plaats door het spel van de hoofdrol spelers Glynis Johns (de actri ce» en Robert Hardy tde regis seur). Glynis Johns kende ik alleen als bruikbare actrice in light comedies (ze speelde laat- stekeiijk mee in „Mary Pop- pins"), maar gisteren bleek zij een actrice van formaat Robert Hardy kende ik hele maal niet, maar enig speur werk leerde me dat hij mee speelde in „De repetitie" van Anouilh (waarin het ook over een stuk in het stuk gaat) en bij de Old Vic in „Henry IV" van Shakespeare. Criticus Kenneth Tynan schreef toen dat Robert Hardy als Hal teveel intelligentie ten toon spreidde en hij vervolgde: _Mr. Hardy is terecht trots op zijn techniek, maar hij loopt het gevaar dat hij zijn tech niek ontwikkelt ten koste van zijn „binnenwaarts" acteren zijn spel was goedgetimed, maar te week". Tvnan schreef dat in 1955. Het was curieus te merken dat het ook nu nog van Robert Hardy gezegd kon worden. Alleen.nu was die rol op zijn lijf en leden ge schreven, hij moest nu intelli gent, „well-timed'* en soft- centered" spelen. Maar los van het spel was ook de inhoud van het stuk zeer de moeite waard voor wie geïnte resseerd is in het gedrag van topspelers. Het klopte allemaal precies met het verhaal dat ik pas van een regisseur hoorde, die me vertelde dat een Engel se gastregisseur, die nu en dan in Nederland regisseert, er een vast gebruik van maakt min stens een actrice per repetitie dag aan het huilen te maken. Ook als iedereen zijn best doet en zijn taak goed vervult, moet er eentje in snikken uitbarsten om de schrik erin te houden. Gewoon door acteurs en actri ces od handen wordt gedragen, want zij willen blijkbaar ge temd worden. Zo werd het mij, door mijn betrouwbare zegs man. verteld en zie: Noel Co ward. die toch wel weet wat toneel is (hij schreef talloze blijspelen, revues, filmscena rio's. maakte ook muziek zoals bjj dit toneelspel en was zelf acteur) beeldde het precies zo uit als het mij verteld was. Zaterdag zond de NCRV „Dag stoel naast de tafel" uit. Een toneelprogramma gebaseerd op de poëzie van Paul van Os- tayen. Ik had er naar uitge zien. want op het toneel had ik het gemist, de kritieken wa ren bijzonder lovend geweest en regisseur Cor Stedelinck had er de Albert van Dalsum- prijs voor gekregen. Maar helaas, ik weet niet hoe het kwam, misschien door de eerder gememoreerde afplat tende werking van de televisie, waarover Dick Cavett sprak, maar ik kwam er niet van on der de indruk. Van Ostayen maakte zijn poë zie ruimtelijk door zijn typo grafie en ik kan me voorstellen dat die ruimtelijkheid op het driedimensionale toneel goed gesuggereerd kon worden, ter wijl het op het platte tv- scherm niet overkwam. NICO SCHEEPMAKER .07 (S) klassieke ek i gr.<7.30 20.00 Nieuws 22.00 Beschouwingen over actuele zaken 22 20 (S) Van avond laat: licht programma (22.55 I Mededelingen. 2:5 00 Nieuws. 23.10 Ra diojournaal 23.55 Nieuws. Hllv. Ill 240 n». en FM-kanalen 10.00 Schoolradio. 10.1c ie orkestmuziek; II Klas- en tuinbouw; 12.30 Nieuws. 12.50 Actualiteiten; 13.0013 05 Ra den maar...) 14.05 Schoolradio 14.30 (S) Muzikaal middagmagazine (15.3015.32 Nieuws). Overheidsvoor lichting: 17.00 Surinaamse luchtpost Een gesprek vzn TJark Petzoldt met dr. G. F Mees. conservator afd vo- het Rijksmuseum 7 00 Nieuws 7 02 Dag dinsdag i Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 N: 9.03 Plaatjes voor de pep. Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 Ee: vallend vrolijke gevarieerde 1(12 00 Nieuws) 13 00 Nieuws. 13. i Eddy Becker Show 15.03 Drie-draal (16.00 Historie In Leiden. 17.10 (S) Metropole I 17.25 Voor de kindei I Nieuws 17.32 1 18 00 (S) listen. 18.iv uitzending van de unns- telljk Historische Unie. 18 30 Nieuws Svejk torpedeert heldendom i NOT: 10.4511.10 en 14.00— liteiten. I 14.50 Schooltelevisie. NOS: 18 45 (K) zangso- De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) CRV19.05 (K) Zo M< 18.41 Actualiteiten 18 50 schouwing over de komende KRO- programma's 19.00 Koorzang 19.30 I In de boom van het leven, hoorspt Symfonie Orkest en opn 22 25 Overweging 22.30 22.38 Den Haag vandaag. 122.00 Londei Sir!, TV-serle. 20.50 Hands Up. an dove be- Aansl Niet Vanzelfsprekend iK): korte film over het dovenonderwljs. 22.00 Hier en Nu: aktuall tel ten rubriek. 22.40 (K) Dag- sluiting. NOS: 22.45 (K) Joum. 22.50 Weekoverzicht en algemene Informa tie over schooltelevisie. TELEAC: 22.53 23.33 (K) Graven naar les 7 (herh De Tsjechische regisseur Jan Gross- man is na Kafka's „proces" met enkele regies dit seizoen niet zo ge lukkig geweest, vooral door de te zwakke bezettingen, waarmee hij zich moest behelpen. Met zijn bewer king van Jaroslav Haseks befaamde „Brave soldaat Svejk" heeft hij zich dit weekeinde bij Theater in Arn hem weer de regisseur van interna tionaal formaat kunnen tonen. Hoe belangrijk het is dat af en toe een tonelist van buiten de grenzen langs komt om wat fris bloed aan de bekende mogelijkheden toe te voegen is zonneklaar gebleken, want vooral in de massaregie maakte Grossman bewegingen los, die men anders niet spoedig ziet. Hopelijk is het niet zijn laatste regie bij Thea ter geweest. Zeven Jaar geleden werd „De brave soldaat Svejk" - in een andere bewerking - ook al bij Theater ge speeld in de regie van Hans Croiset. Het bijzondere van deze nieuwe versie is dat er een zeer Tsjechisch klimaat mee kon worden geschapen, niet alleen door de regie, maar ook In de muziek van Zdenek Sikola en het ingenieuze dekor van Vladimir Nyvlt. Afkeer Tsjechen hebben in hun afkeer van militaristische kapsones veel over eenkomst met Nederlanders. Daar om zijn ze gemangeld tussen heb zuchtige grootmachten al vaak het kind van de rekening geworden. Met de sympathie voor zo'n instel ling koop je weinig. De slagveldeer zal de gewone (sol daten-)mah een zorg zijn, maar dat is natuurlijk helemaal niet naar de wens van de snoeverige haantjes, die zich de bloem der natie wanen en zich gesabeld en wel op een knol laten hijsen. Haseks satirische beeld van he* krijgsbedrijf omstreeks 1915 ls dodelijk. In Grossmans visie staat Svejk samen met zijn kornui ten in het middelpunt om met een lakonieke onverschilligheid de on zinnigheid van het oorlogsspel, de hypocrisie waarmee Grote Waarden verdedigd heten te worden, aan te tonen. Heroiek In een voorsteling ruim drie uur inundeert de regisseur langza merhand de militaire heroiek totaal daarbij vele kleine rollen aanzet tend tot geestige persiflages van blaaskakerige meerderen en luie minderen. Zo'n scène als waarin Ab Abspoel los op de benen een peuk door een aalmoezenier ziet vertrap pen is een juweeltje van detaille ringskunst. Bernhard Droog speelde weer soldaat Svejk met zijn onverstoorbare fleg ma heel menselijk. Niet zo als mid delpunt als misschien te verwach ten. de motor van de hele situatie. Dat lijkt een Juist of althans te verdedigen standpunt. Het gaat om de kwaal van gans een volk Waren er maar meer met zo'n kwaal 8.11 Radiojournaal. 8.20 iet een plaatje (verv). 8.308.33 De Groenteman). 8.50 0.00 Voor de kleut 11.30 Rondom 12. pr< 8 45 (K) De Fabeltjeskrant. >5 (K) Joum. VARA: 19.05 ende patiënt, TV-serle. 19.30 NOS: 20.00 (K) lx, TV- -de juf frouw. TV-serle. 21.25 (K) Kom maar binnen, TV-serle. 2150 (K) Het oproer kraalt NOS: 22.30 (K Uitzending voor de landbouw. 12.40 I Wekelijks radloverkeersmagazlne 113 00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal I 13.30 (S) Beschouwingen van opera's P. Ruivenkamp Beat lofoonopnamen •delingen 18 00 Nieuws 18 11 Ra- urnaal) 19.00 (S) Big Band The Skymasters. 19.25 Paris Turnen De Nederlandse da mes turnploeg, die op 25 en 26 maart in Heerenveen in de eerste kwalificatiewedstrijd voor de Olym pische Spelen teger. Zwitesrland uit komt. zal op 5 en 6 april op het na tionale sportcentrum Papendal de Zuidafrika&nse damesploeg ontmoe ten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5