Bochum verijdelt moordaanslag op ons drinkwater vond 192 in Isaac Keesing de "kruiswoordpuzzel" Ook komende jaren blijft 'smog' boven Rijnmond er ZESDUIZEND VATEN CYANIDEN ILLEGAAL GESTORT BRAND IN AMBASSADE WONING Rapport milieu-ervaring: BOCHUM Men mag over de Duitsers denken zoals men wil, maar er is nu een zeer gegronde reden hen dankbaar te zijn. De gemeente Bochum namelijk, nog niet te zeer besmeurd met de uitwerpselen van het Ruhrgebied, heeft 1,3 miljoen gul den neergeteld voor (onder andere) onze gezondheid. Met succes bovendien, want er is de laatste maanden niemand aan zijn glaasje leidingwater overleden. En dat had er echt ingezeten als Bo chum haar en onze Rijn niet voor vergaande vergiftiging had behoed Een levensgevaarlijke vertroebeling van het drinkwater, waarvoor ook Nederlandse bedrijven verantwoor delijk zouden zijn geweest, maar Bochum was zo vriendelijk die moordaanslag te verijdelen. In het toilet van de welvaart speel den zich in donkere nachten echter duistere taferelen af. Galvaniseerbe- drijven, die metaalsoorten van een afdeklaagje plegen te voorzien, klepten stiekurn hun vaten vol afval Door Daan Overhoff ln de kuil. Heimelijk, omdat hun vuilnis het giftige cyanide bevat, op zich al levensgevaarlijk en. gemengd met water, bestanddeel van het vol gens chemische processen ontwik kelde blauwzuurgas. Bochum bedankt, al had het nooit zover mogen komen. Tot geruststelling van het Eerste Kamerlid Van Wijk die van de mi nisters Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en Van Agt (Justi tie) en van staatssecretaris Kruisin- ga (Verkeer en Waterstaat) nog eens precies wilde horen wat er rond Bochums kalkgroeve is ge beurd. Want dat was de voedingsbodem van het kwaad, al kan je die op een kille dag in februari onmogelijk nog herkennen. Vijftien kilometer buiten Bochum strekt zich nog slechts een modderige zandvlakte uit. De put van verderf is gedempt en alleen een leger lege vaten her innert aan de rillingen, die dr. Hel- muth Darmstad (39). Bochums wet houder voor rampen en nog wat minder benauwende zaken, eens over de rug liepen. Afgraving Begin augustus vorig Jaar om pre cies te zijn, toen uit die afgraving de meest giftige gassen omhoog ste gen. Die groeve was er al een hele tijd en de industriën mochten in het midden van de enorme kuil hun onschadelijke afvalstoffen stor ten. Twee meertjes begrensden de vuilnisbelt. In de natuurlijke reageerbuis werd de deugdelijkheid van de scheikun dige wetten dan ook promt bewe zen. De vaten roesten door. cyanide vermengde zich met oppervlaktewa ter en in de groeve ontwikkelden zich duivelse dampen. Het cyanide- gehalte in het water van de beide meertjes steeg bovendien zozeer, dat j je bij wijze van spreken aan een druppel al genoeg had om ieman'd om zeep te helpen. Zesduizend vaten met vyfhonderd ton cyanidehoudend afval bedreig- 1 den de gezondheid van de mens. „In de loop van enkele maanden il legaal gestort", weet Helmuth Darmstadt nog. Ook Nederlandse bedrijven maalqen niet om het leef klimaat. „Dat was te zien aan de namen op de vaten", herinnert dr. Darmstadt zich, ze kwamen overal uit Europa vandaan. Ook uit Ne derland". Galvaniseren Schuldigen heeft men in Duitsland echter nog niet kunnen aanwijzen, want welke weg zijn de vaten ge gaan? Galvaniseerbedrijven dienen hun afval zelf van het giftig cyani de te ontdoen. Kleine firma's heb ben daar echter niet de installatie voor en zij geven hun braaksel meestal af bij grote ondernemingen, die tegen betaling dat kwaad wèl kunnen vernietigen. Nu kan zo'n bedrijfje uit zuinig heidsoverwegingen natuurlijk een broertje dood hebben aan milieuhy giëne en daarom zijn vuilnis dom weg in de sloot mikken. Maar het is net zo goed mogelijk dat „grote broer" belooft het gif te bestrijden, daarvoor de oenten int en het afval voor andere bedrijven van zijn gif ontdoet. Daar kan de fout dus lig gen, maar dat is nog geenszins be wezen". Ontdekking Duitsland zoekt driftig naar de da ders, want toen de vaten werden ontdekt, was daar geen tijd voor. 9 augustus sloeg Bochum groot alarm Het gevaar dreigde van twee kan ten. Een scheur in de niet al te stevige bodem van de kalkgroeve en het grondwater zou worden aange tast. Erger nog. een breuk in de dijken rond de meertjes en het vergiftigde waterf zou in een lager gelegen beekje, dat de vuilnisbelt aan één kant begrenst, stromen. Een water tje, dat uitgerekend uitmondt in de Ruhr, die velen uit die omgeving Scheikundigen van de gemeente Bo chum en de alarmdienst van de Bundeswehr, getraind op de gevol gen van een atoombom en deskun dig in biologische of chemische oor logsvoering, bogen zich gehaast over de noodsituatie. Besloten werd de beide „gifbassins" leeg te pompen. 35000 kubieke meter troebel water, dat echter weer elders moest wor den geloosd. In de Ruhr kon niet. De dichtsby- zijnde rivier, die toen in aanmer king kwam, was de Emscher. allang bruin van de industriestront. Maar de Emscher zoekt de Rijn op en de Rijn komt nog altijd bij Lobith ons land binnen. Tot aan de Noordzee halen wij er een hoop water uit om er de tanden mee te poetsen en er de aardappels mee op te zetten. Ca tastrofale werkzaamheden zolang de Rijn een te hoog cyanidegehalt© zou bevatten. Neutraliseren Dus moest dat gif eerst worden ge neutraliseerd door in twee zuive ringsinstallaties andere chemicaliën als verdelgers aan het water toe te voegen. Het dan vrijwel weer „ge zonde' water werd vervolgens door peil in de morsige meertjes van Bo- aangelegd door de Duitse genietroe pen, naar de Emscher gepompt om via de natuurlijke weg tenslotte de Noordzee te begroeten. Twee weken na het alarm zakte het pil in de morsige meertjes van Bo chums beerput. Zeventien dagen la ter was het karwei geklaard. Metin gen aan de kuil, aan het einde van de pijpleiding, bij de samenvoeging van Emscher en Rijn en bij Lobith leerden, dat het cvanidegehalte met Duitse „Griindlichkeit" tot een mi nimum was teruggebracht. Geen doden De verdunning in Emscher en Rijn deed de rest. Het spoor van verderf werd nog geen meter getrokken. Geen doden, niet in Duitsland, niet in Nederland. Wel gewonden, in J Duitsland. „Negen", telt Helmuth Darmstadt nog eens op. „vergifti gingsverschijnselen tijdens het werk. waarschijnlijk als gevolg van blauwzuurgas. Gelukkig geen ziektes van blijvende aard". De stupide spot met het leefklimaat kostte aldus alleen maar geld. Een heleboel zelfs. „Met die 1,3 miljoen zijn we er nog niet eens", verzucht wethouder Darmstadt, „voor het vernietigen van de vaten komt er nog een lieve duit bij". Bochum draait ervoor op. al probeert het wel van de deelstraat Noordrijn- Westfalen waarin het ligt, nog wat geld terug te krijgen. Bochum krijgt de hoge rekening voor het gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel van anderen gepre senteerd. Dat is even triest als de aanblik van de stapel oudroest op vijftien kilometer van het gemeen tehuis, stille getuige van wangedrag. Dr. Darmstad en zijn helpers stel den er respect voor de omgevihg, en zelf nog niet eens alleen de naaste tegenover. Puzzelen is veel meer dan schaat sen of voetballen onze nationale sport. In dit jaar mag daar wel eens bij worden stilgestaan. Al was het maar omdat de geschie denis van de puzzel in Nederland best een aardig verhaal is. Een verhaal waarvoor men Keesing's Historisch Archief zou kunnen raadplegen, want daar staat alles in, dus ook de historie van de puzzel. Door Kees Haak In Wassenaar WASSENAAR By een brand in de woning van de Indiase ambas- sadeur in ons land aan de Wasse- naarse Backershaegenlaan is gister middag voor ruim een halve ton schade ontstaan. Kortsluiting op de tweede etage van de villa is vermoedelijk de oor zaak van de vuurzee. De Wassenaarse brandweer wist te voorkomen dat het vuur zich tot andere verdiepingen uitbreidde. Wel brandden enkele kamers van perso neelsleden uit. Tijdens het uitbre ken van de brand bevond zioh ge lukkig niemand op de tweede etage. ROTTERDAM (ANP) De be woners van het Rijnmondgebied moeten de eerstkomende Jaren voor bereid blijven op perioden van ern stige luchtverontreiniging. Aangeno men wordt, dat absoluut gezien de aard van de luchtvervuiling geringer zal zijn. Dit verwrcht het dagelijks be stuur van Rijnmond op grond van het rapport .Milieu-ervaring in Rynmond". Het bestuur heeft aan de hand van dit rapport, dat is ge baseerd op een onderzoek onder de bevolking, een aantal conclusies ge trokken die voor het toekomstige be leid van belang kunnen zijn. In zijn eerste conclusie stelt het bestuur, dat op alle bedrijven in het Rijnmondgebied een klemmend be roep moet worden gedaan zich te genover de bevolking duidelijker te verantwoorden over wat zij doen ter voorkoming en vermindering van de milieuverontreiniging. Het onderzoek heeft aangetoond, dat sommige be drijven ten onrechte als „de grote vervuilers" worden aangewezen. Het bestuur acht het van belang, dat de overhel* de vergunningsaan vragen die bij haar worden in gediend, veel nadrukkelijker onder de aandacht van de belangstellenden brengt. En verder, dat de Dienst centraal milieubeheer zo open moge lijk gaat functioneren. Gebleken is, dat de bevolkingsgroep die meent dat de overheid de uiteindelijke be slissingsbevoegdheid over industrie vestiging moet hebben, is toegeno men. 73 procent van de bevolking echter vindt de inspraakmogelijkhe den nog onvoldoende. Het Rijnmondbestuur pleit sterk voor een selectief industrievestigings- beleid. Het is gebleken, dat de be volking vestiging van milieuvervui lende industrieën absoluut afwijst. Tegen „schoene industrie" komen de bezwaren minder ernstig tot uiting. Een andere conclusie van het be stuur is, dat aan de bedrijven in Rijnmond maximaal toelaatbare voorwaarden worden opgelegd. Deze voorwaarden zullen in de loop van de tijd stringenter kunnen en wellicht ook moeten worden. Maar nóg beter kan men het vra gen aan de heer L. Th. W.P.T. Keesing, directeur van om. „Het Dagboek van de Wereld", dat in 1931 door wijlen Isaac Keesing werd begonnen. Thans, 41 jaar later, is er geen land ter wereld waar Kee sing's Historisch Archief niet wordt geraadpleegd. Politici, vakbonden, burgemeesters, bibliotheken en kranten zijn er op geabonneerd. Het is, als noodzakelijke aanvulling op welke encyclopedie dan ook, on misbaar voor wie op de hoogte wil zijn met de geschiedenis van eergis teren, gisteren én van van daag. Want Keesing's Historisch Archief is een van week tot week bijgehouden dagboek, waarin het wereldnieuws, van Nixon tot en met de „metaaltoestand" in Nederland, koel, kaal en zakelijk wordt weerge geven. Dé objectieve neutrale bron, voor zover dat mogelijk is als Je hedendaagse geschiedenis schrijft In ieder geval wordt volstaan met de feiten, het trekken van conclu- sies wordt aan de abonnees overge laten. Veertig publicaties Het KHA is slechts één van de veertig publikaties van Keesing, een holdingmaatschappij met in Neder land zeven en in België drie doch terbedrijven. Een familiezaak. 1911 door Isaac Keesing „uit het niets" opgericht. De moedervestiging zit nog steeds in Amsterdam. Thans heeft alleen Keesing Nederland 225 man personeel in dienst, de honder den gespecialiseerd vaste medewer kers niet meegerekend. Diezelfde Isaac Keesing „vond" in 1929 de kruiswoordpuzzel „uit". Ja zó Jong is de kruiswoordpuzzel die tegenwoordig zoveel varianten heeft, de lastigste „het cryptogram" inbe grepen, dat hoge school-puzzelaars soms een van de fameuze archieven van Keesing moeten raadplegen om de witte hokjes goed in te vullen. Keesing is thans de grootste puzzel uitgeefster van Europa. Van de 28 puzzelbladen die Nederland telt, brengt Keesing er alleen in Neder land al 13 op de markt. Maar ook Frankrijk en België puzzelen dank zij Keesing. In ons land is Keesing de naam achter alle „Denksport"- uitgaven. Wie dit allemaal beseft, moet er niet aan denken wat er was ge beurd wanneer de familie Keesing in 1929 de in de Harz doorgebrachte zomervakantie mooi zonnig weer had gehad. Maar gelukkig regende het Isaac Keesing wist met zijn tijd geen raad. Kruiswoordraadsel In een boekwinkel kocht hij een „Ratselzeitschrift" en daarin trof ;.n hij het fenomeen kruiswoow de hersenbrekertjes die in toen al een paar Jaar ren. Isaac, die in 1911 i cent, zonder personeel, chines het Financiëel Ardidi te (in de overtuiging dat mee de bankwereld van i(ti zijn, een gouden idee blee Jj(' dacht, vertelt nu zijn i w dat is interessant, niet a een regenachtige vakanti Duitsland kan. kan ook land. Hij haalde de kruiswoordjfcei dan volslagen onbekend *1 contereien, naar Nederlai gauw kregen ook de Hollidi smaak van het puzzelen I j>. ook al omdat Isaac wist 1 rage moest „maken". In de Utrechtsestraat in liet hij achter een scht [j een kijkgat erin een puzzel bouwen. Voor goediec gen loofde hij hoge prijzen Amsterdam liep uit. Er i tie te paard aan te pas de te hoop gelopen mense de trottoirs te houden. D ni'ng" haalde de kranten middelijk toehapten toen v Isaac Keesing aanbood een gratis puzzel af te voorwaarde dat de krant zetten dat Keesing de mak asc dbi Welke enorme vlucht woordpuzzel en zyn tien rianten heeft genomen, t lag lijks te beschrijven. Op Nederlanders in 1971 is wel eens een puzzeltje Juffrouw van de retirade chauffeur die op de stanolg een vrachtje wacht, tri nachtportier, bejaari Ml ook scholieren, huisvrou* mici puzzelen. Geen krani i of tijdschrift kan het puzzel stellen. De dertien puzzeluitgavec sing bedienen naar smaak. De lijkheid in het puzzelwez gio. Er zijn puzzels voor beginnelingen tot en voor hoge school-puzzeli En L.Th.W.P.T. Keesinj zoon van Isaac zijn niet in zou slagen puzzelrage steeds weer varianten te injecterd nieuwste Denksportuitfl men speciale mode-, bi voetbal- en kunstpuzzels Nederland is al zo'n „puzzelgek". Zelfs de TV geen verandering in bj lne heer Keesing: „Toen kwam, waren we echt een terugslag zou komen tegendeel was waar: Ned I ii gewoon door met puzzele lf zelfs nog toe". Vandaar die vraag: wat moeten beginnen, Keesing in 1929 in de H tee rend weer had getroffen Schaatsen Ljoedi mova en Aleksander Gc> eö de Sovjet-Unie hebben avond in Calgary hun paarrijden op de scl den. Het Russische duo che op het Westduitse I na en Erich Buck, dat den geleden bij het Eui pioenschap in Gothenbui naar uit de strijd kwi m MAANDAG 13 MAA

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 16