Reders teleurgesteld over regeringssteun koopvaardij Menken: rooms-katholiek van vooroorlogse school Ruim 370 man op straat door sluitingen en inkrimpingen AKZO Nederland wordt s besloten vennootschap Geen rentesubsidie kleine handelsvaart ZWEEDSE LEDEN VAN PARLEMENT PROTESTEREN TEGEN SMOKKEL VANNARCOTICA Particuliere auto's straks op aardgas Pro fiel van een wethouder Kenteken bewijzen en auto's gestolen ZATERDAG 11 MAART 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG De in nood verkerende Nederlandse koop vaardij krijgt enige steun van de regering, maar lang niet alle wensen worden vervuld. Het kabinet besloot gisteren de investeringsaftrek te verhogen van 10 tot 25% (ge vraagd was 40%) fiscale faciliteiten te verlenen door vervroegde afschrij ving toe te staan. tUlaar de gevraagde rente sub sidie voor de kleine handelsvaart -werd niet verleend. Het kabinet besloot een beslissing hierover uit te stellen tot de besprekingen ing over de begroting 1973 hetgeen een uitstel tot tenminste 1 janu ari '73 betekent Ook nam het kabinet geen beslis sing over de gevraagde financiële steun voor maritieme research. Mi nister Drees en staatssecretaris n Kruisinga (Verkeer en Waterstaat), "zullen hierover nader overleg ple gen met het bedrijfsleven. Volgens minister-president Biesheuvel gaat aarbij om de vraag of tot een bundeling van krachten gekomen kan worden. De Koninklijke Nederlandse Reders vereniging heeft enkele malen met klem op overheidssteun aangedron gen. Daarbij verwees de vereniging naar het belang van de koopvaardij voor de Nederlandse handelsbalans. De totale bijdrage aan het nationaal inkomen wordt geschat op een be drag ver over de één miljard gulden. Aangezien nieuwe schepen echter in toenemende mate buiten Neder land worden geregistreerd (de re ders ontvluchten t financiële en fis cale klimaat in ons land) zal dit be drag sterk afnemen. De verwachting is, dat van de thans uitstaande nieuwbouw van schepen (twee miljoen bruto register ton) 90% in het buitenland wordt ge registreerd, voornamelijk onder de "goedkope" Liberiaanse vlag. Teleurgesteld De Konklijke Nederlandse Reders vereniging is diep teleurgesteld over de volgens haar onvoldoende fi nanciële regeringshulp die de koop vaardij is toegezegd. KNRV-voor- zitter M. C. Kief t vindt dat de rege ring te weinig begrip heeft opge bracht voor de precaire situati; waarin de Nederlandse koopvaardij verkeert. Volgens hem zal de registratie van Nederlandse schepen onder goedko pe buitenlandse vlag doorgaan nu er slechts 25 procent investeringsaf trek wordt gegeven in plaats van de gevraagde en benodigde veertig pro cent. De heer Kieft: "Het is net of de regering het een zaak van onder handelen heeft gevonden, maar dat is het natuurlijk niet. Het buitenland dat wel ruime regeringssteun krijgt, zal de Nederlandse reders de felle concurrentie kunnen blijven aandoen Met een investeringsaftrek van veertig procent, hadden we een aan tal jaren soelaas gehad, maar nu niet". UTRECHT AKZO heeft een lesloten vennootschap opgericht on- [er de naam AKZO Nederland 'aarin het eigendom van de Neder- ,dse bedrijven zijn ondergebracht, len neutrale voorzitter van de di- itie zal deze vennootschap gaan Jeiden. De heer dr. ir. J. H. E. Hes- '^fiels voorzitter van de,» centrale on- Birnemingsraad zei dat een van de denen om een besloten vennoot- hap te stichten was geweest dat an geen cijfers meer naar buiten ehoeven te worden gepubliceerd. Een woordvoerder van AKZO NV eeft gisteravond meegedeeld dat de esloten vennootschap AKZO Ne derland is opgericht om te voldoen aan de Nederlandse wetgeving op het gebied van ondernemingsraden, omdat AKZO een internationaal concern is, bestaat voor dit bedrijf niet de verplichting tot instelling van een centrale ondernemingsraad. De Nederlandse AKZO-belangen worden gebundeld, zonder afbreuk te doen aan de op produktie gerich te organisatie in divisies, zo werd er De 60 plaatselijke bedrijven in Ne derland. die tot het concern beho ren. worden gebundeld in 6 divisies. Deze divisies worden weer overkoe peld door de nieuwe besloten ven nootschap. Zowel in de plaatselijke bedrijven als in de divisies bestaan volgens de woordvoerder onderne mingsraden, die op hun beurt weer worden overkoepeld door de centra le ondernemingsraad, die is verbon den aan AKZO Nederland NV. Deze vennootschap zal jaarlijks een belans met toelichting en een accountantsrapport publiceren, zo zei de woordvoerder. Het AKZO-concern blijft een naamloze vennootschap waar van noch de financiële, noch de juridi sche positie wordt gewijzigd. Verwijt aan Nederland STOCKHOLM Tien par lementsleden die de vyf grootste politieke partyen in Zweden vertegenwoordigden, overhan digden gistermiddag een petitie aan de Nederlandse ambassa deur in StockholmIn dót schrij ven wordt geprotesteerd tegen het ongeremd voortzetten van narcoticasmokkel vanuit Neder land. De publieke opinie in Zweden vindt het onbegrijpelijk dat een land als Nederland met zijn sterke rechtstraditie het blijk baar niet mogelijk acht deze narcoticasmokkel effectiever te bestrijden, zo schreef men onder meer in de petitie. Op de ambassade verklaarde men geen commentaar te heb ben en dat het schrijven via de gebruikelijke kanalen in Neder land zal worden behandeld. De parlementaire reactie is het resultaat van een actie van verontruste Zweedse ouders die de volksvertegenwoordigers op deze wantoestanden hebben ge wezen. Het gaat hierbij vooral om de activiteiten van de uit Limburg opererende Westduitser Karl Pauksch, die blijkbaar on gestoord zijn smokkelactivitei- ten vanuit Nederland kan voortzetten. Volgens politiewoordvoerders in Zweden levert hij rond 75 procent van de op de zwarte markt verkochte verdovende middelen in Zweden. Verbitter de politiemannen in Zweden hebben zich reeds herhaaldelijk over de passiviteit van hun Ne derlandse collega's beklaagd. Op regeringsniveau heeft men reeds contact gehad, wederzijdse bezoeken zijn afgelegd en ook Interpol is ingeschakeld, maar telkens arriveren nieuwe zen dingen narcotica. De laatste portie ampullen, ter waarde van anderhalf miljoen gulden, was verstopt in luidsprekerboxen en verzonden vanuit Eindhoven. De parlementariërs wijzen er in hun schrijven op dat alle po gingen van de Zweede regering en rijkspolitie geen ppsitief ef fect heben gehad. „We verzoe ken nu de Nederlandse regering om zo snel mogelijk in te grijpen en een einde te maken aan deze schandalige handel in narcoti ca", zo wordt gezegd. De brief was ondertekend door parle mentsleden van de sociaal-de mocratische partij, de centrum- party. de volksparty, de commu nisten en de conservatieven. Gisteren is in Amsterdam een'Randy Newman Live". Vandaag Edison uitgereikt aan Randy New-zal hij optreden in het Amster- man voor zijn lang speelplaat damse Concertgebouw. LEIDEN Met Steven Menken, meer dan 26 jaar wethouder tl Leiden, verdwijnt een man van het politieke toneel, die zich denkwijze en gedragspatroon nooit helemaal heeft kunnen en willen losmaken van het vooroorlogse rooms-katho- cisme. De ervaringen en invloeden uit zijn jeugd, de werken an Schaepman, Aaiberse en Van Poll, zij bleven het kompas raarop hij verder voer. Zijn grote uitgangspunt was en bleef e katholieke maatschappij-opvatting die het midden hield tus- m het liberalisme anno 1900-1930 en het socialisme. Hij er ende dat zelf ook: "Ik ben iemand uit de vooroorlogse school". 'Je moet van een bepaald soort elt zyn voorzien om het in dit vak kunnen uithouden' zei hij in 'nin- >nhjfcrview ter gelegenheid van zyn zil- '"b fen wethoudersjubileum. Dat eelt pi Bzat hy stellig. En ook de eigenlyk !l pi belangrykere gemoedsrust. Dat at zich ook vlug verklaren. De irk uit zyn Jeugdjaren doorwer- y luud Paauw inde denktrant stempelde hem tot in conservatief man, wiens begeerte 4/7) jt bepaald niet was zo dat bin- en zijn bereik had gelegen om ,yp tornen aan de krachtlynen van de ''"taatschappy. Hy had derhalve ook lig last van de frustraties, die loruitstrevender figuren wel teis- fden en tot vertrek noopten. "enkens lange staat van dienst wethouder heeft dan ook geen tzonderiyke dingen te zien gege- b. Hy was meer consciëntieuze dan 'entieve beleidsman. "Politieke tieid" was iets waar hy irshands wat al te vaak van uit- Maar daarin stond hy zeker pt alleen. Het Leidse stadhuis heeft de oorlog zelden grimmige vech- js geherbergd. Regent kwalificatie die hem verwonderde en ergerde toen ze hem een jaar of drie geleden voor de voeten werd gewor pen. Hyzelf zag het helemaal niet zo. 'Als ik een regent was geweest, had ik het onmogelyk zo lang als wethou der van Sociale Zaken kunnen uit houden". Hy vond dat men zyn ge drag en houding verkeerd uitlegde. By zyn jubileum zei hy daarover: "Ik heb er altyd op gestaan als byv. de burgemeester er niet was om een raadsvergadering met styi en waar digheid voor te zitten. Daar ben ik erg op gesteld. Misschien is het door de manier van vergadering-leiden dat dat regenten-idee is ontstaan". Inderdaad: vergaderingen voorzitten deed hy voortreffeiyk, menig burge meester kon er een voorbeeld aan nemen. Na de oorlog is Menken voorzitter geweest van zo'n twintig organisa ties, landehjke en provinciale. "Secre tariaten en penningmeesterschappen hebben my nooit gelegen". En met die opmerking riep hy ongewild het beeld van de regent weer op, want het zyn meestal niet zozeer de voorzitters als wel de secretarissen en penningmeesters die het zwaarste werk in een vereniging moeten doen. Smoezelig Jarenlang was Menken een krach tige stut van de KVP-Leiden, een man die zyn wethouderschap keer op keer zonder moeite Behalve na de laatste verkiezingen. Onder druk van de PvdA deed de KVP, die hem wel goed genoeg had bevonden om als lysttrekker te fun geren, een poging Menken voor een wethouderszetel te passeren. Het ge beurde niet op een fyne manier. En Menken ervoer wat de socialist Piena vier jaar eerder precies zo in de PvdA had ondervonden: dat politiek een uiterst smoezelig handwerk kan zyn. Het deed Menken wel wat, dat men hem op deze wyze wilde lozen. „Je bent via de grosly sts temming weer gekozen, je bent jarenlang wet houder geweest en je hebt met je eigen fractie nooit ech't mot en moei- lykheden gehad. Dan komt er zoiets. Dat doet pyn. Ik kan mè best in denken dat men iemand wil vervan gen. Maar dat moet dat wel van te voren duideiyk worden bepraat. Je kunt maar niet zeggen: foetsie, joh, hoepel maar op". Teleurstellend portefeuille toebedeeld. Het klimaat in de nieuwe raad verschilde danig met, dat in de vorige periodes. Des- tyds een byna fluwelen aanpak, nu een bikkelhard gevecht. Voor ie mand die waardigheid en stijl in de klassieke betekenis van de woor den hoog in zyn vaandel heeft staan, moeten die laatste jaren wel zwaar en teleurstellend zyn geweest. Het afscheid dat hy nu gedwongen is te nemen, zal er des te lichter om zyn. GRONINGEN (ANP) Het Ge meentelijk gasbedrijf van Gronin gen zal binnen enkele maanden ge comprimeerd aardgas ook aan par ticulieren gaan verkopen. Dit bleek gisteravond in de Groninger ge meenteraad tijdens de begrotingsde batten. De ervaringen die Gronin gen heeft opgedaan met het rijden op aardgas zijn zeer positief. De ex ploitatiekosten liggen per kilometer 7 10 cent lager dan bij gewone benzine het geval is. Met medewerking van het ministe rie van Economische Zaken, de Hoogovens en met steun van Philips heeft het gasbedrijf in Groningen de beschikking gekregen over enkele Alternatieven reconstructie HAZERSWOUDE Voordat op dinsdag 21 maart, 's avonds om acht uur, in het Hazerswoudse Vereni gingsgebouw een hoorzitting wordt gehouden over de mogelijke recon structie van het kruispunt Gemene- wegDorpsstraat, kan men zich ver diepen in de diverse alternatieve mogelijkheden. Daarom wordt in het voormalige raadhuis aan de Doi%ps- straat een aantal kaarten opgehan gen, waarop deze mogelijkheden zijn verwerkt. De kaarten kan men zien op 13 maart <9-0012.00 en 20.00 22.00 uur); 14 maart (20.00—22.00 uur); 15 maart (19.00.-21.00 uur); 16 maart (14.00—17.00 uur); 17 maart (14.00—17.00 en 19.00—12.00 uur). grote compressoren, die nog geïn stalleerd moeten worden Zo gauw dat gebeurd is, is het de bedoeling 't aardgas ook aan particulieren te verkopen. Op deze wijze hoopt het Groningse gasbedrijf een klanten kring voor gecomprimeerd aardgas te kunnen opbouwen, die. wanneer zy is uitgegroeid tot een 400 a 500 auto's respectievelijk vrachtauto's, groot genoeg is om de levering van vloeibaar aardgas mogelijk te ma- Zowel voor het gecomprimeerd als voor het vloeibaar aardgas geldt dat de auto's een 200 km ermee kunnen rijden. Zij blijven in eerste instan tie dus gebonden aan het afleverings- punt van het aardgas, met dien verstande dat het altijd mogelijk is, om tijdens een rit over te schake len op benzine. BREDA (ANP) Uit een gara ge in Rijen (N. Br.) zijn gisteren vijftig kentekenbewijzen gestolen, waarvan er twaalf nog niet op naam waren gesteld. Die dieven gingen er met de kentekenbewijzen vandoor in twee splinternieuwe auto's van het zelfde bedrijf. DEN HAAG Twee bedrijfs sluitingen en twee bedrijven die ontslagen aankondigden beteken den voor ruim driehonderdzeven tig werknemers een onplezierig begin van het weekeinde: bij kousen- en nylonfabriek M. Jansen-De Wit NV in Schijn- del zullen ongeveer tweehonderd dertig werknemers worden ont slagen; het metaalbedrijf M. Duintjer en Zn. N.V. in Wildervank heeft ont slag aangevraagd voor 46 van de 500 man personeel; in Gilze zal de lederfabriek Gilze NV worden gesloten waardoor alle 33 personeelsleden op straat komen te staan in Dongen sluit binnenkort de schoenenfabriek voorheen W. Lou- rijssen en Zn. Het betekent ontslag voor 65 man. De tweehonderd mensen bij Jan sen en De Wit worden ontslagen in verband met een verschuiving in het artikelenpakket naar minder arbeids intensieve produkten en door verde re mechanisatie. Men hoopt dan het hoofd fce kunnen bieden aan de toenemende concurrentie van panties uit Italië en van sokken uit landen van het oostelijk blok en het Verre Oosten tegen „dumping"-pryzen. Als gevolg van die maatregelen zal de produktie van het atelier in Uden worden overgeplaatst naar de ate liers in Luyksgestel en Turnhout (België). Het atelier in Uden wordt dus ge sloten, hetgeen met zich meebrengt dat in de komende maanden 97 vrou wen en meisjes (waarvan 55 part timers) en twee mannen zullen moe ten afvloeien. Volgens de directie zijn er besprekingen gaande om dit per soneel bij andere ondernemingen in de omgeving aan werk te helpen. Uit de fabriek in Schijndel zul len in verband met o.a. de overhe veling van de werkzaamheden naar de fabriek in Hamont (België) zes tig vrouwen en meisjes (waarvan de helft part-timers) verdwijen. Ver der zullen in Schyndel als gevolg van verdere mechanisatie, beperking van het assortiment en verschuiving in het artikelenpakket 69 mannen moe ten afvloeien. Voor 2 ouderen onder hen zal een non-activiteitsregeling worden getroffen. Onder de reste rende 47 mannen bevinden zich twaalf gastarbeiders waarvoor bedrij ven in Helmond al belangstelling hebben getoond. Het besluit bij Duintjer is geno men naar aanleiding van conjunc turele invloeden en economische ont wikkelingen. Met de ondernemings raad en de vakverenigingen heeft tij dig overleg plaatsgevonden. De me dewerkers, die moeten worden ont slagen zijn over de consequenties en het sociaal plan 1972 ingelicht, al dus Duintjer. De NV Schoenfabriek voorheen W. Lourijssen en Zn in Dongen zal op korte termijn tot sluiting van haar bedrijf overgaan. De directie ziet onder de heersen de omstandigheden geen mogelijkhe den meer voor een rendabele pro duktie. Aan het 65 man tellend per soneel is ontslag aangezegd. Alle ver plichtingen zullen worden nageko men, zo heeft de directie medege deeld. Met de vakbonden en met het ar beidsbureau is contact opgenomen. Ook de lederfabriek Gilze NV te Gilze, producent van zwaar-over- ledersoorten heeft besloten het be- dryf te sluiten. Het bedryf heeft gro te liquiditeitsmoeilijkheden en heeft surseance van betaling aangevraagd. Na overleg met de vakorganisatie en het Gewestelijk Arbeidsbureau is ont slag voor alle 33 personeelsleden aangevraagd. De afzet- en prijsontwikkeling van de produktie binnen de EEG heeft, mede tengevolge van steeds toenemende import van lederen schoenen, een scherpe daüng onder gaan. Bovendien zijn de enorme kosten stijgingen van de laatste Jaren niet in overeenkomstige produktiviteits- stijgingen opgevangen, waardoor de concurrentiepostie aanmerkelyk ver zwakte.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7