Woerden gaat 't 600-jarig bestaan uitgebreid vieren Houten kerk in 1202 afgebrand Feestkalender Meningen over ontstaan van stad lopen uiteen Stadhuis Woerden in cijfers Woerden 600 jaar stad EXTRA ZATERDAG 111 J WOERD!;8 6Ü0.IAV sim) In 1465 wordt van Margriet Willem Willemszoon een huis gekocht, dat tot gemeentehuis wordt ingericht. Dit gebouwtje wordt in 1500 afge broken en op deze plaats begint men nu met de bouw van het nieu we gemeentehuis, later kantonge recht en thans museum. In 1602 ondergaat het stadhuis een belang rijke verandering door het opkomen van de vroedschap, een soort volks ver tegenwoordig ing Als in 1610 de vroedschapszaal ge reed is gekomen, vindt er op de 16de maart een belangrijke vergade ring plaats. De Staten met de Raad van State komen met de ambassa deurs van Frankrijk en Groot Brit- tanje in Woerden bij elkaar om de vrede van Utrecht te bespreken. Een aandenken aan deze belangrij ke gebeurtenis vindt men terug in het maken van een gedenkraam in de vroedschapskamer Dit raam is in de Franse overheersing verdwe nen. Na de grote verbouwing, die met het vernieuwen van de topgevel in 1614 haar beslag kreeg, wordt er geen zorg meer aan het stadhuis besteed. Het raakt in verval. Uitein delijk wordt het in 1889 officieel door het gemeentebestuur aan het rijk geschonken, onder voorwaarde, dat het geheel gerestaureerd zal worden. Het rijk besluit het tot kantongerecht te bestemmen. Een bedrag van f 12.000 wordt hiervoor uitgetrokken en onder leiding van de rijksbouwkundige J. van Lok horst wordt de restauratie uuitge- voerd .Op 16 juni 1890: wordt het gebouw als zodanig met een plech tige openbare terechtzitting in ge bruik genomen. In dit zelfde jaar wordt besloten een nieuw gemeentehuis te bouwen naai* het evenbeeld van het Noord- wijkse raadhuis en de uitvoering hiervan op te dragen aan gemeen- tebouwkundige Fluit. In het jaar 1202 is het houten kerkje van Woerden, waarvan de stichtingsdatum niet bekend is, in een strijd tussen de bisschop van Utrecht, Diederik II van Ahr en de graaf van Holland. Dirk VII, ver brand. Omstreeks 1272 werd er een nieuwe kerk gesticht, welke in de 15de eeuw door een nieuw gebouw, in laat-gothische stijl, werd vervan gen. Als naam komt voor de Pieterskerk. Laat in de 16de eeuw is de kerk vergroot. Men heeft dit gedaan door nieuwe muren met grote ramen op te trekken op enkele meters afstand van de oude muren, waarna later de oude ramen en muren werden afgebroken, waardoor er een koorom gang ontstond. De pilaren zijn op gebouwd uit bakstenen met daar tussen banden van bergsteen. De toren dagtekent van omstreeks 1400 De toren is later ommanteld, dat wil zeggen men heeft een nieuwe muur om de toren opgetrokken. De muren zijn nu ruim twee meter dik. In het Jaar 1566 heeft de toenmali ge stadsregering de beelden en an dere versieringen uit de kerk laten verwijderen. In het eind van 1566 zijn zij echter weer in de kerk te ruggebracht, terwijl de rk-kerkdien- sten werden hervat. In 1572, toen Woerden vrijwel geheel Luthers was, heeft men opnieuw de beelden uit de kerk erwijderd. In 1930 heeft men tijdens graaf- Het kasteel van Woerden werd gebouwd door Godefridus van Rhenen, die van 1156 tot 1177 de 28ste bisschop van Utrecht was. Het kasteel werd dus ver moedelijk rond 1160 gebouwd. Eerste kastelein was Herman- nus van Woerden, beivaarder van het kasteel als ambtenaar van de bisschop. Tot in het vierde ge slacht wisten de Van Woerdens zich op te' werken van ambtenaar tot onafhankelijk dynast. Toen dolf de 4e Heer Herman het on derspit in de strijd tegen Floris de 5e. Hoe ziet Woerden er nu uit? De oppervlakte van de gemeente is 2.139 ha, er wonen ruim 20.000 in woners. waarvan iets meer dan de helft vrouwen. In de gemeenteraad hebben 17 leden zitting, als volgt politiek verdeeld: Prot. Chr. 5, KVP 5. PvdA 3, VVD 2 en zowel van SGP als van de plaatselijke groepe ringen Sam. Bev. één. In Woerden zijn negen kerkgebou wen te vinden voor de volgende ge lovigen: 6.888 katholieken, 7.698 hervormden, 2.326 gereformeerden, 61 remonstranten, 53 doopsgezinden, 230 lutheranen en 835 „overigen". Op 1 Juli van het afgelopen jaar verklaarden 1.672 mensen geen ge loof te hebben. Op het gebied van de medische zorg bestaat er in Woerden een ziekenhuis met 280 bedden, een verpleeginrichting waarin 54 chronische zieken kunnen worden opgenomen en vindt men zeven huisartsen, vijftien specialis ten, vijf tandartsen en twee apo thekers De twee bejaardencentra hebben een totale capaciteit van 418 perso nen, er zijn 5.600 woningen. Een plan van 450 woningen (Staatslie denkwartier-oost» is in uitvoering, in voorbereiding is het plan Molenvliet werkzaamheden in het zogenaamde turfhok aan de noord-zijde van de toren een groot aantal brokstukken van de destijds in de kerk aanwezi ge beelden van Bambergerzandsteen, welke beelden uit de laatste decen nia van de 15e eeuw dateren, ge vonden. Men heeft enige beelden geheel of gedeeltelijk kunnen recon strueren. Zij bevinden zich in het stadsmuseum van Woerden, terwijl een sacramentshuisje een plaats in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht heeft gevonden. 'Door de onvoorzichtigheid van de Franse bezettingstroepen raakte de toren met het daarin aanwezige klokkenspel op 11 oktober 1672 in brand. De neerstortende balken ver oorzaakten ook dat het dak van de kerk vlam vatte. Bij deze brand zijn eveneens de twee in de kerk aanwezige orgels en de preekstoel in vlammen opgegaan. In 1675 werd de schade voor het grootste gedeelte hersteld. Het koorhek in de kerk dateert van omstreeks 1680, de koperen lezenaar van 1717. In 1768 werd in de kerk een oegel van de gerenommeerde Utrechtse orgelbouwer Bats ge plaatst. van welk orgel de restaura tie in 1971 is voltooid. In 1925 werd in de kerk het glas-in-lood herden- kingsraam van Jan de Bakker aan gebracht- In 1964 werd opnieuw een klokken spel in de toren aangebracht. Zijn wrok leidde tot de moord op Floris V iji 1296. waarna hij vluchtte, zodat het kasteel in an dere handen overging Het kasteel heeft verschillende bestemmingen gehad. In 1795 wordt het ingericht als staats gevangenis. In 1799 militair hos pitaal. In 1818 militair tehuis van detentie. In 1824 ivordt het berg plaats voor allerlei oorlogsbehoef ten. In 1830 wordt het weer ge vangenis. In 1872 krijgt het pas de bestemming van militair kle dingmagazijn. thans Intendance Centrale Werkplaats. met niet minder dan 3.600 wonin gen. Onderwijs In de gemeente Woerden zijn in to taal 31 scholen. Negen hiervan zijn kleuterscholen, verder vindt men er 13 basisscholen, 1 blo-school. 1. leao-school, 2 mavo-scholen. 1 athe neum/havo-school. 2 huishoudscho len, 1 lagere technische school en een lagere landbouwschool. Ook om te winkelen kan men in de 600 Jaar oude stad terecht. Er zijn 278 winkels met een totale verkoop ruimte van 15.565 vierkante meter. Op het gebied van bedrijven en in dustrieën telt Woerden ook mee Het totaal aantal middelgrote be drijven en industrieën bedraagt 65, samen hebben zij 49,37 ha indu strieterrein in gebruik. Direct be schikbaar is nog 3 ha industrieter rein. binnenkort wordt daaraan nog eens zon tien hectare aan toege voegd. Hierin is dan niet begrepen een reeds in ontwikkeling zijnd ge bied van twintig ha, dat speciaal is bestemd als kantoren- en zakencen trum. Woerden kent ook een groot aantal recreatieve voorzieningen. De volij verige statistici van de gemeente kwamen tot het volgende overzicht: één openlucht zwembad en een overdekt zwembad, een sporthal, drie sportveldencomplexen, een Jachthaven, een ijsbaan, zeven speelterreinen, twee wandelparken, twee hertenkampen, een stadsvoliè- re. een muziekschool, een ballet school, drie Jeugdcentra, een recrea tiegebouw, een bioscooptheater, twee bibliotheken, een kunstkring, een tennispark, een manege en een kampeerterrein. Verenigingen De feestvierende stad bezit een uit gebreid en bloeiend verenigingsle ven, waarvan de volgende op so ciaal-cultureel terrein kunnen wor den genoemd: voetbal 3, gymnastiek 3. volleybal 3, basketbal, atletiek, tennis 2. tafeltennis, badminton, schaatsen, ruitersport, wandelsport 2, zwemmen, schieten, trimmen, hengelsport 2, biljarten 3, schaken, dammen, bridge, duivensport 3, avi- cultura, aquarium, kleinveeteelt, fo tograferen, teken- en schilderkunst, padvinders 2, Jeugdverenigingen 18, mannenverenigingen 3, vrouwenver enigingen 16, muziekkorpsen 2, zangverenigingen 2, volksdansgroep. Het inwonertal is vooral in de na oorlogse jaren sterk toegenomen. In 1903 waren er 5.319 inwoners, eerst in 1915 werd de 6000 gepasseerd. Zeven Jaar later werd de zevendui zend-grens overschreden, in 1932 8.000, in 1938 de 9.000 terwijl 15 de cember 1943 een belangrijke dag was, omdat toen de 10.000 werd vol- gemaakt. In de laatste Jaren is de groei vrij constant geweest, de annexatie op 1 februari 1964 zorgde ervoor dat het aantal inwoners opeens op 15.631 kwam. Op 2 juni 1969 kon de 18.000- ste Inwoner van Woerden worden verwelkomd, 26 augustus van het afgelopen Jaar ging de vlag uit voor nummer 20 000. gebruik genomen door de Luthersen. nadat zes jaar daarvoor de beelden uit het gebouw waren verwijderd. Weer drie jaar later kreeg ook Woerden te maken met de Tachtig jarige Oorlog en werd belegerd door Gilles de Barlaymont. Graaf van Megen. De Lutherse predikant Sali- ger haalde op 9 augustus 1579 een in die dagen weinig bewonderde manoeuvre uit, door te waarschu wen tegen het afzweren van de ko ning van Spanje. Nog diezelfde maand kwamen de Staten van Hol land op het Kasteel praten over die predikatie, twaalf jaar later raakten de Luthersen de kerk kwrijt aan de Gereformeerden. Nu brak er een periode aan van een vrij grote rust, die in 1672 werd verstoord door de Fransen. Op 18 juni bezetten zij de stad. In oktober ondernam het leger van Prins Wil lem III een aanval op Woerden, waarbij het dak en de toren van de kerk door brand werden verwoest. De Fransen konden tegen de Hol landse vechtlust niet op en trokken zich op 7 november terug. Samenwerking WOERDEN Woerden gaat volgende week herdenken, dat zeshonderd jaar geleden hertog Albrecht van Beieren de stadsrechten schonk. Vanaf 1 3 maart begint een heel jaar, dat in het teken staat van ,,600 jaar stad", een jaar ook, waarin Woerden tegelijk nog eens duidelijk zijn positie in het westen van het land wil benadrukken. De meningen over de oorsprong van de stad Woerden lopen nogal uit een. Gouthoeven zegt in „d'ouae cronyoke end Historiën van Hol land", dat. Woerden een kasteelstad is. Door de bouw van het kasteel in 1169 door de bisschop van Utrecht tegen de invallen der Hollanders is na verloop van tijd door het aan bouwen van huizen de stad ont staan. Van het tegendeel gaan Nidek en Isaak Le Long uit in hun „Kabinet van Nederlandse en Kleefse Oudhe den". Zij gaan er vanuit, dat Woer den als stad reeds moet hebben be staan. toen het kasteel werd ge bouwd. omdat uit de Beka zou blij ken, dat bisschop Godefridus door de bouw van het slot te Woerden de oproerigen van zijn stad moest beteugelen. Volgens oud-gemeentesecretaris C. j. A. van Heivoort (in zijn boek „Hoofdstukken uit de geschiedenis van Woerden"» is noch 'het een noch het ander juist. Volgens hem moet worden aangenomen, dat Woerden reeds bestond voor de komst der Romeinen in ons land. Door het gebrek aan goede wegen ontstonden langs de oevers van de Rijn nederzettingen als Trajectum (.Utrecht» en Lugduirum (Leiden). Toen de Romeinen kwamen, legden zij langs de zuid'oever van de Rijn een verkeersweg aan, wat de bloei der buurtschappen deed toenemen. Uit één van deze buurtschappen zou nu Woerden zijn ontstaan Ten bewijze van deze stelling dient, dat op de reistafel van Peutinger, een kaart van de wegen van het Westromeinse rijk. vervaardigd ten behoeve van keizer Antonius Pius (138-161) om dienst te doen als wegwijzer in deze streken, reeds een plaats is aangeduid, ongeveer daar waar op de tegenwoordige kaarten Woerden voorkomt. De molenstenen, die in 1910 in de kelder van het stadhuis werden aangetroffen, be vestigen deze stelling. Ook de daar gevonden Romeinse munten en scherven bevestigen dit. Zwarte kieken Omtrent de oorsprong van de naam Woerden komt men niet tot een oplossing. Ten tijde van de Romei nen zou de naam zijn geweest: Ni ger Pullus, zwarte kieken, welke naam ook op de Peutinger reistafel voorkomt. Hiervoor zou dan ook pleiten, dat in de volksmond de naam Zwarte Kiekenbuurt nog wel voorkomt. Ook in officiële stukken van de zeventiende eeuw komt men de naam Kiekensbuurt tegen. Ge rard van Loon doet echter in zijn „Aloude Hollandse Historie" een an dere greep naar de naam. Niger Pullus staat op de reistafel daar. waar thans Alphen moet lig gen. Twaalfduizend romeinse schre den verder langs de zuidoever van de Rijn lag een andere plaats, door de Romeinen in hun taal Lauri ge- aaamd, wat bij verbuiging Wauri en later Woerden is geworden. Hetzij dan Niger Pullus of Lauri. deze Romeinse naam heeft zich niet gehandhaafd. In de door Ludgerus in de negende eeuw vervaardigde levensbeschrijving van de heilige Gregorius wordt verhaald dat Boni- facius, die in 754 de marteldood stierf, gedurende e>en zevental Jaren zijn zetel te Wyrda had gehad. Dat met Wyrda Woerden wordt bedoeld, is wel haast zeker. Dan zijn er nog schrijvers, die naar een afleiding hebben gezocht en deze ogenschijn lijk ook hebben gevonden. Woerden kan worden afgeleid' uit de angel- saksische naam Wyrda, dat waarde of geluk betekent. Anderen menen weer de naamoorsprong te moeten zoeken in „Woerd", oude begraaf plaatsen, die reeds bestonden in de tijd der Batavieren. Een meer voor de hand liggende afleiding is die van „waard" of „woerd", een hooggelegen plaats. Voor deze afleiding zou dan pleiten de naam van de omliggende dorpen Waarder en Barwoutswaarder. Geschiedenis Zoals overal, kent ook Woerden een groot aantal verwoestingen, aanval len, innames en bevrijdingen in de loop der geschiedenis. Gedurende de hele veertiende eeuw waren de Utrechtenaren erop uit Woerden te veroveren, in 1439 namen de Woer denaren deel aan de oorlog met de oosterlingen. Daarvoor in 1410 was de eerste jaarmarkt al gehou den. die voor paarden. In het Jaar 1441 werd de stad veroverd door Fi- lips de Goede, 48 Jaar later werd het slot Woerden ingenomen door Jan van Montfoort. In die oude tijden werden steden min of meer „verhandeld". Zo kwam Woerden in 1490 weer in handen van de hertog van Saksen, de stadhouder Van Maxim iliaan. Nadat de stad de bedreiging van de Geldersen had doorstaan kwam de kennismaking met het protestantse geloof. Van 1520 tot 1525 werd de leer van Luther gepredikt door Jan de Bakker, in 1572 werd de kerk in In het begin van de achttiende eeuw werd de buitengracht om Woerden gegraven, maar dat kon niet verhinderen dat de stad op 21 september 1787 door de Pruisen werd ingenomen. Die bezetters wer den 26 jaar later, op 23 november, afgelost door de Oranjegarde, maar nog in hetzelfde jaar 1813 volgde de „Moord op Woerden", het binnen trekken van de Franse soldaten die zich alles behalve rustig gedroegen. Maar ook daar kwam Woerden weer bovenuit. In 1855 om pre cies te zijn op 21 mei werd de spoorlijn met Utrecht in gebruik genomen. In de vorige eeuw kwa men ook het stadhuis aan de West- dam en de rk Bonaventurakerk tot stand. In 1930 werden de beelden in de hervormde kerk opgegraven, die in 1566 uit de kerk waren verwij- Burgemeester Haar Romeny is de erL leider van de grote s! Woerdens populaire ecf heeft in de zes jaar Woerden is, heel wat het Woerdense produl stek: de boerenkaas. if derd. Twaalf Jaar gelede verkeer in de stad een gedaan door het demp Rijn in de binnenstad pen van de oude brugg jli breidde Woerden zich j gedeelten Barwoutswaan veld. Een Jaar later kri een nieuw carillon, het inwonertal i nu gaat men dan het 8 staan van de stad vien Fj groot aantal festiviteiten, y. en lij Binnen de rijen van de gelovigen ontstond er inmiddels enige samen werking. In het jaar 1646 hadden de Luthersen weer een kerk ge bouwd, vanaf 1674 werd dat gebouw ook gebruikt door de Hervormden. De festiviteiten rond het zeshon derd jarig bestaan beginnen maan dag met een buitengewone openbare vergadering van de gemeenteraad om kwart over vier, gevolgd door een gezamenlijke herdenkingsbijeen komst om 8 uur in de Petruskerk. De monumentale gebouwen zullen die dag 's avonds worden verlicht, in het museum gaat een historische tentoonstelling over Woerden van start. Deze expositie zal duren tot en met 1 september. In het „Arsenaal" zal zaterdag 18 maart van 3 tot 5 uur een receptie van het gemeentebestuur voor de burgerij (in historische kleder dracht) plaatsvinden. Na afloop van de receptie zal men nog gerui me tijd bijeenblijven met medewer king van de plaatselijke boerenka- pel. Rond het zes eeuwen jubileum zijn ook wedstrijden georganiseerd in expressietechniek (creatief bezig zijn met geluid of woord en beeld). Zowel voor het geluid als voor het woord en beeld zijn vele fraaie prij zen beschikbaar. Diverse activiteiten en wedstrijden worden op 4 april in het zwembad gehouden, dat de volgende dag samen met de sporthal officieel zal worden geopend door staatsse cretaris Vonhoff. De wedstrijden worden 6 april voortgezet in de sporthal. Heel wat anders gebeurt er op 18 april, dan vindt er een centrale stierenkeuring plaats, uitgaande van de Stichting voor de Rundveeverbe tering in Zuid-Holland'. Van het vee naar het dansen is maar een stapje in het feestprogramma. In het Stu dio Creater kan men op 29 april gaan kijken naar historische dan sen, die zullen worden uitgevoerd door de Rotterdamse Ballet Acade mie met muzikale medewerking van het Rotterdams Conservatorium o.l.v. Lucas Hoving. In het feestprogramma is ook de viering van koninginnedag op 1 mei opgenomen, al is op dit moment nog niet precies bekend wat er alle maal op die dag zal gebeuren. Wel weet men, dat er' van 5 tot en met 13 mei een streektentoonstel- ling „Huis en Hof in Hollands-Mid den" wordt gehouden, waaraan een handels- en consumentenbeurs is gekoppeld. Crossen Zowel op 6 als 11 mei zal er een cross worden gehouden in Woerden. De eerste datum is gereserveerd voor een volkscross, 11 mei komen de auto's aan de beurt. Gewandeld wordt er van 23 tot en met 26 mei in de jeugdavondvierdaagse, kermis gevierd van 23 tot en met 27 mei op het Tournoysveld', waarbij dan ook nog oude ambachten zullen worden gedemonstreerd. Het Arse naal is de plaats voor de tentoon stelling „Woerden Positief", waar van 26 mei tot en met 17 juni aan dacht zal worden geschonken aan Woerdens verleden, heden en toe komst. Nadat er op 3 juni een historische optocht zal zijn gehouden komt van 6 tot en met 10 juni de feestweek aan de beurt. Hierin zijn o.m. de volgende festiviteiten opgenomen: middag voor bejaarden, historische kinderspelen, een etalagewedstrijd en een braderie. Van 7 tot en met 10 juni wordt de avondvierdaagse 'gehouden, afgesloten met een groot Blarenbal op de laatste dag. Voor een Breugheliaans Feest is het Kerkplein op 23 Juni gereserveerd, Deze pagii werd samengeste Pieter Taffij waarbij moet worden lil historische kleding is mee te kunnen feesten. De hele maand juli stellenden een bezoek 4e: gen aan de kaasmakers a juli wordt een tweedaaj i hippique gehouden voo: paarden. Een internal festijn zal op 29 juli h( het open bad in beroeri Noemen we voor de den nogeen grote burgerbal, een kaasfondue-avonden, taptoe, een fokvee- anu R een gondelvaart, de Woi te Radio Round Up Day ei sche kaasmarkt. Niet te dierendag, een win kei we najaarsmarkt, tentoonstelling van Avi ballet-uitvoeringen. In het kader van van het „600 stadsji R vele honderden burg liti tieke kledij rondlop m worden de laatste wel js oud stoffen verwer q. rige en romantische I

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4