eidenaars maken patroon voor ijnsburgs leurcom- ositie Bloemenstoet zal veel Duitsers trekken Taak rijk bij verwerking chemische afvalstoffen Yesentatie van bloemencorso in maquettes naandagavond in kantine van veiling Flora m WIE LOST PROBLEEM IN CENTRUM OP? SEK-DAG 11 MAART 1972 LEIDEN inneer de lente in aantocht is en jolgewassen hun „neuzen" boven «estgronden langs het duingebied 'n Wassenaar en Haarlem uitste komen de makers van het Rijns- bloemencorso met hun plan- ,p de proppen, 't Duurt nog wel vóór die gigantische bloemen- naar Leiden gaat rijden. Eerst ^fcterdag 5 augustus. n kunnen de vele tienduizenden Sn* en buitenlandse bloemenlief- érs langs de route van Rijnsburg Üegstgeest naar Leiden en terug hun hart ophalen. Het is de vijf- u! intig voorgaande jaren al het ge dweest. dat in maart de zoge- ide tekeningenshow werd gehou- en dat is, nu de zesentwintigste 'liufeburgse bloemenpresentatie in het ™fhiet ligt, weer zo. de kantine van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" wordt maan dagavond de traditionele tekeningen show gehouden. Dat wil zeggen, dat het bestuur van de stichting „Rijns- burg's Bloemencorso" de aspirant deelnemers op papier laat zien hoe het zich het corso van 1972 heeft gedacht. Die presentatie zal ditmaal 'anders' geschieden. Natuurlijk zijn er tekeningen. Die hebben de deelnemers nodig voor het opbouwen en met bloemen tooien van hun wagens. Maar de ontwerpers van het corso, de Leidenaars Joop Visser en Willem Ziegelaar van het reclame bureau Ziegelaar en Visser, hebben deze „kijkavond" ditmaal aantrekke lijk gemaakt door met behulp van maquettes de bloemenstoet 'den volke' te tonen. Het corso-comité met Kees Leeu wenburg als voorzitter en Niek Hem mes als secretaris heeft tussen de presentaties van 1971 en 1972 niet veel rust gekend. Normaal is dat al niet het geval, want dan begint men eind september, begin oktober al te denken aan „volgend jaar". Nu kwamen daar in 1971 nog de corso's in Keulen en Hüttenthal, de partnergemeente van Rijnsburg, bij. Om daar goed voor de dag te kunnen komen heeft veel orga nisatietalent en voortdurend overleg geëist van de mannen, die de realise ring in beide Duitse gemeenten op izich hadden genomen. Belanefjke punten waren, dat Rijnsburg een unieke presentatie leverde en dat de Duitsers zouden praten en nog eens praten over wat die Rijnsburgse bloe- menmensen in de Domstad hadden laten zien Daarin zijn zij geslaagd. Er is niet alleen in de eerste weken na het rij den van die gigantische bloemenma- nifestatie door het hartje van Keulen over dat corso gesproken, maar het wordt nu nog gedaan. Dat bleek ons een week of twee geleden toen we in Keulen in gesprek raakten met enige Duitsers. Toen we de naam Rijnsburg lieten vallen wisten ze al gauw te ver tellen, dat daar bloemen worden ge kweekt en geveild, dat er in augustus atijd een bloemencorso is en dat dit corso eind september honderdduizen den naar het centrum van de Dom stad had getrokken. „Geweldig", zei een Keulenaar, die zich voorstelde als Alfred Meier (46),. „zoiets hadden we hier nog nooit ge zien en wat een volk was er op de been. Meer nog dan wanneer de car navalsstoet door onze stad rijdt. Prachtig al die bloemen en wat een grappige wagens had men gemaakt. We hopen op een herhaling hier en LEZERS SCHRIJVEN we komen 5 augustus naar Rijnsburg dat ligt toch dicht bij Katwijk? om al die bloemenwagens te zien". Keulens Nationaal Bureau voor Toerisme-directeur Charles Belmon (61), die de presentatie van de Neder- j landse toeristische mogelijkheden in j ondermeer het Roer- en Rijngebied leidt, was al even enthousiast. Hij zei: „Door de komst van het Rijns burgse corso naar Keulen hebben we j veel goodwill gekweekt voor Neder- land. Zeker ook in toeristisch opzicht. j Dat zal zeker vruchten afwerpen. Tij- j dens het bolbloemenseizoen zal men j het kunnen merken. Aan de kust. in de Bollenstreek en ook in Amsterdam, waar dan de Floriade '72 draait. Fijn, dat die Rijnsburgers dat hebben wil len doen. Er zijn duizenden dia's ge schoten en films gemaakt. Een gewel dige vorm van propaganda". .IDEN/RIJNSBURG Twee Leidenaars, Joop Vis- J 57) en Willem Ziegelaar (59), maken het Rijnsburg- «jemencorso. Ze doen dat eigenlijk al jaTen. Net zoals der jaar de ,,3 October-optocht" gestalte geven en de itzinnige" verzorging van de Leidato voor hun reke- vo nemen. Het valt niet mee steeds weer iets nieuws op gebied te brengen. Men moet een creatief denker zijn kunnen opbrengen. man is Joop Visser. Hij gaat een paar avonden zitten vren en schetsen, loopt zo af en toe even naar het grote pium om naar zijn vele kostbare tropische en andere vissen een en krijgt dan plotseling een idee. Op deze wijze is ook posities in kleur" het motto waaronder het Rijnsburgse op 5 augustus rijdt werkelijkheid geworden. Willem laar helpt natuurlijk een geducht handje mee. Vooral als l.( de uitvoering en verdere vormgeving van de plannen en Ziegelaar hebben er in zo'n corso te ontwerpen te bouwen. Als het er op M gaat hen meer om 1 aan om de knikkers. Wez ien in Keulen in de schaduw Dom staan toenvorig Jaar •tember „hun" schepping ze miljoenenstad reed. Zo een pauw. evenals de arran- J k meisjes en de Jongens, die pmen hebben „bestoken" en de artistiek adviseur op het van bloemencombinaties en Willem Buurman uit Piofest. -ombee Zieglaar hebben „hun" istoet voor 5 augustus od de en in maquebte's klaar. ir ze hun ogen dicht in ze het corso (allemaal wa- 'Igens de vrije impressie en één klassieke) zo voorbij rij- aandagavond in „Flora" zal hoe hun geesteskind wordt ïen. Door de adspirant-deel- de besturen van de Rijns- A buurtverenigingen, die in het 'eel een toonaangevende rol belangrijke organisaties en fcen, zakenmensen en parti- Het is maandag dus ond. Door die maquettes ?ges de praalwagendeelnemers 'n ter inzicht van de stoet. De i ontwerpers hebben er lang de ten dubben welke presenta- ;mi r dit jaar aan zouden geven, tie gen alleen, vonden ze, is af- 1 d Daarom hebben ze een ver- e*( ADVERTENTIE KLOKKEN lese staart en Stoeltjes, •otf ^se- Sallanders. Echte oriötieke Franse Comtoise klokken, enz. specialist met vak-service d. Water le ifrlemmerstr. 181 - Lelden kleinde bloemenstreek in kleur, zodat het zicht beter en hope lijk de keuze gemakkelijker werd. Leeuwenburg en Hemmes zijn „weg" van deze vorm van aanschouwelijk voorstellen. Vrije expressie Jood Visser nadrukkelijk: „We zijn ditmaal eens afgestapt van het gebruikelijke. Je weet wel van die huisjes, schuurtjes, hekken, tuinen enzovoort. We hebben dus gekozen voor de vrije expressie. Een luchtige opbouw dus. Wij noemen het een kapstok, waaraan Je de bloemen kunt hangen. Daardoor is het heel wat aDders geworden dan men ge wend is en iets wat men op corsoge- bled nog niet heeft gezien. We heb ben de twaalf praalwagens, die jn de bloemenstoet zullen meerijden dan ook geen motto gegeven, doch gewoon aangeduid met de kleur". Op een grote tafel staan de "praalwagen - in - verkleinde - vorm" opgesteld. Strakke lijnen en voor het merendeel kleuren, waarop zxm- der veel moeite bloemencombinaties te creëren zijn. Die ene klassieke wagen „Combinatie in amber" springt er zo uit door de boomstron ken en bossages. Ziegelaar lachend: „Ja, dat wordt een heel bijzondere en die hebben we er een plaats ingegeven om dui delijk het contrast- te tonen. Weet Je, dat we die stronken kienhout zelf in Emmen gaan halen. Dat hout is zo'n 2000 Jaar oud. Er zit daar voldoende boven en onder de grond. Vroeger moet er eens een ramp geweest zijn, waardoor het gehele bos werd verwoest, 'k Geloof wel, dat deze wagen aandacht zal trekken. Trouwens, dat is met de andere ook het geval. Je zult eens zien hoe goed de bloemen uitko men". Wals in kleur 't Zou ondoenlijk zijn al die praal wagens er doen ook nog veel met bloemen versierde personenau to's mee te beschrijven. Laten we „Compositie in lila" eens bij de kop nemen. Zij wordt gevormd door kubussen van licht tot donker paars met hier en daar zilver. Erg mooi vonden we persoonlijk „violet," een opbouw die iets weg heeft van een wals met vele schakeringen in deze kleur. Echt een wagen voor een kunstzinnige arrangeur om daar de juiste kleurencombinaties van bloe men bij te zoeken en deze toefsgewijs erop te verwerken. „Zwart" met een hoge opbouw en grijze „pijpverbin- dingen" is ook een gegeven om iets levendigs van te maken. Duidelijk werd wel, dat de bouwers voor het maken van de opbouw heel wat zaagwerk moeten verrichten: cir kels, vierhoeken, boomvormen en ga zo maar door. 't Geheel spreekt geloven we zeker wel aan. Hoofdar rangeur Willem Buurman krijgt een dankbare maar moeilijke taak voor de juiste bloemversieringen te zorgen. Lofwaardig Het is een lofwaardig streven van de ontwerpers iets tè brengen, dat past in deze tijd en volkomen af wijkt van wat men op corsogebied gewend is. Visser en Ziegelaar, die het corso nu al tien jaar ontwerpen en bouwen en daarvoor reeds lang de buurtverenigingen behulp zaam waren, kunnen door deze op zet de stukken in eigen etaliers ma ken en daarna bij „Flora" opslaan. Visser tenslotte: „We hopen, dat deze bloemenstoet met evenveel en thousiasme in Rijnsburg, Oegst- geest en Leiden ontvangen zal wor- SVA-man tijdens congres in Leiden: I Visser en Ziegelaar, links en I rechts naast één van hun mede- I werkers in hun Leidse atelier, hij de tafel met de maquette voor het Rijnsburgse bloemencorso. (Foto Holvast) den als de vele voorgaande. Dat het corso tegenwoordig ook door Leiden gaat noem ik een punt van groot belang. Er komen daardoor heel wat vreemdelingen naar onze stad. On gemerkt laat men hier een paar centjes achter. Er wordt door Rijns burg en Leiden heel wat geld tgen- aan gegooid om deze presentatie mogelijk te maken. Het is beslist de moeite waard, ook voor de Leidse middenstand". LEIDEN De inventarisatie van wat er in Nederland wordt geprodu ceerd aan zowel vaste als vloeibare chemische afvalstoffen, is in volle gang. We zijn nu zover, dat we plan nen kunnen maken om van over heidswege de verwerking van deze afvalstoffen ter hand te nemen. Dat verklaarde dr. I. H. Anthonissen van de Stichting Verwijdering Afvalstof fen vrijdagmiddag in Leiden. Hij sprak op d'e slotbijeenkomst van een tweedaags congres van veiligheids inspecteurs van Nederlandse en Bel gische hogescholen en universitei ten. De Stichting Verwijdering Afval stoffen (SAV), een advieslichaam, voor de overheid en voortgekomen uit de in '69 door minister Kruisin- ga in het leven geroepen Stichting Vaste Afvalstoffen, is al geruime tijd bezig met het opzetten van een aanmeldingscentrum. Hier dienen alle producenten van chemische af valstoffen op te geven wat en hoe veel zij kwijt moeten. Het aanmel dingscentrum regelt dan verder de zaken, zoals transport en de uitein delijke wijze van verwerking (ver branding, chemische ontleding). Aanmeldingscentrum Ut het feit dat wij een dergelijk centrum aan het verwezenlijken zijn. mag overigens niet de conclusie worden verbonden dat wij dit blij ven doen, aldus dr. Anthonissen. Hij zei te willen komen tot twee k vier verwerkingsinstallaties voor che misch vuil in Nederland, die dan ook alles kunnen doen. De overheid zou zijns inziens de vestigingsplaat sen daarvoor moeten aanwijzen. Overigens liet dr. Antonissen uit komen, er niets op tegen te hebben dat grote bedrijven zelf de verwer king van chemisch afval uitvoeren, mits zij daarbij voldoen aan de eisen die worden gesteld in de op handen zijnde wet op de bodem- en waterverontreiniging. Een groot aan tal bedrijven, met name de kleintjes is daar echter niet zelf toe in staat. De verwerking van hun betrek kelijk geringe ("maar toch nog al tijd heel wat tonnen bij elkaar") hoeveelheden chemisch afval, moet onder overheidstoezicht plaats vin den, aldus dr. Anthonissen, die on der de aandacht bracht dat de over heid tot '70 ervanuit ging dat de verwerking van chemische afvalstof fen een zaak van de industrie is. Hij wees op de vele klandestiene lo zingen. om aan te geven dat dit standpunt niet gehandhaafd kon blijven. Als chemische afvalprodukten niet verwerkt kunnen worden, moet de verantwoordelijke onderneming het produktieproces stop zetten of dit zodanig wijzigen, dat deze stoffen niet meer vrij komen. Of men moet besluiten tot dure verwerkingsme thoden als het storten in beton. De afvalverwerking van chemisch af val moet financieel zo worden gere geld, dat deze alternatieven het over wegen waard worden. Dr. Anthonissen kondigde aan, dat de SVA van plan is om een en- quete te houden onder de Nederland se universiteiten naar de chemische afvalverwerking. "Hoogleraren zou den hun studenten er bijvoorbeeld op moeten wijzen dat ze de restanten van hun mislukte proefjes in daar voor beschikbaar staande bakken storten, lin plaats van in de goot steen". Gorleaus-lab. Een Leidse student merkte op, dat er in de Gorleaus-laboratoria aan de Wassenaarseweg dergelijke verza- melpotten zijn: maar toch wordt er nog geloosd, blijkens cijfers van het hoogheemraadschap en het RIZA, meende hij te weten. Gaat de in houd van die verzamelpotten nu in één keer de sloot in? Op het wei land achter de laboratoria is twee weken geleden nog een hoeveelheid chemisch afval onder de grond ge spit. En kenmerkend: studenten moesten tegen hoogleraren zeggen, dat ze wat voorzichtiger moesten zijn met chemische restanten. Een universiteitsmedewerker ont kende dat de inhoud van de verza melbakken zonder meer wordt ge loosd. Deze wordt bewaard, zei hij. "Maar niet iedere student is bereid om zijn restanten in de afvalvaten te storten. Dat is dikwijls het pro bleem". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Voorthuizen, G. Bies- broes te Oudewater, te Weesp, dr. J. Broekhuis te Onstwedde. Bedankt voor Schoonhoven D. van de Berg te Huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zevenhuizen (Gronin gen) J. Niemantsverdriet te Haren, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Hilversum, J. O. Bouma te Heerhugowaard, naar Doetinchem, H. de Boer kandidaat te Veenendaal die bedankte voor Arne- muiden, Lisse, Maartensdijk, Ou dewater, Rozenburg en Strijen, naar Brielle, P. van Loo te St. Janskloos ter, naar Delden, P. Kuizenga kan didaat (leraar godsdienst) te Dok- kum. naar Berkum W. H. Duker kan didaat te IJmuiden, bedankt voor Hollandscheveld H. Vollmuller te 's-Gravenmoer benoemd tot bijstand in het pastoraat te Gapinge, A. van Egmond te Oosterbeek. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Bedum T. Boersma te Assen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) (buiten verband) Beroepen te Amsterdam J. Ver- hoeff te Loosdrecht. Aangenomen naar Vlaardingen D. K. Smidt te Emmeloord. GEREF. GEMEENTEN BAPTISTEN GEMEENTE Aangenomen naar Zutphen- Doetinchem, H. van de Werf te Den Haag. Naar aanleiding van het bericht over het adres aan de raad van de heer P J. van Hoeken van "s Gra venpolder in de krant van donder dag het volgende De visie van de heer Van Hoeken is niet nieuw. Ik herinner me een opmerking van 15 Jaar geleden van de toenmalige commissaris van poli tie. die de verkeersproblemen be sprak met een Belgische collega. De Belgische commissaris, wijzend naar de kaart van Leiden, vroeg: "Wat is dat blauw op de kaart! „Water" ant woordde de Leidse commissaris. "Dempen" zei de Belgische commis saris "en u bent van uw proble men af". Er is destijds door de Breestraat Winkeliers Vereniging veel aandacht aan besteed. Doch het Hoogheemraadschap van Rijnland zette uiteen, dat het onmogelijk was haaks op de duinen lopende water wegen, in verband met de water huishouding, te dempen. Ik ben nieuwsgierig of het standpunt van het hoogheemraadschap nog hetzelf de is als destijds nu het Korte Vliet- kanaal klaar is. Voor wat betreft "het diep naden ken van de raad" is momenteel de slogan "Leiden promenade stad" meer in dan het regeren vooruit zien) zoals dat in het verleden met de Stadsbestuurders het geval was. Gelukkig dat zij door het dempen van het Levendaal, Hooigracht etc. op tijd de bakens verzetten Nu denkt men alleen maar. met wet houder Kret voorop, in het afsluiten van straten, geen of nauwelijks re kening houdend met de belangen van de grootwinkelbedrijven, mid denstandszaken, theaters, horecabe drijven enz. De wethouder sluit ge woon af, de raad volgt. De gevolgen zullen niet uitblijven. We zien het nu reeds. De Steen stras twinkeliers willen nu al van de afsluiting af. Zwicht de wethouder, dan heeft deze "tijdelijke" afslui ting de gemeente de nodige duizen den en nog eens duizenden guldens gekost, om nog maar te zwijgen van wat het de betreffende midden- standsbedrijven heeft gekost. Hoe de wethouder Kret en dus de raad (want de wethouder kan heel goed babbelen) over de binnenstad denkt is in een onlangs gehouden lunchvergadering van het (Leids City Centrum) duidelijk naar voren gekomen. Dr. Boogaart van de "Stichting Weg" vroeg de wethouder hoeveel parkeerplaatsen hij dacht nodig te hebben om de huidige reeds teruggelopen functie van de binnen stad te handhaven. Tienduizend par keerplaatsen, zei de wethouder. Hoe veel hebt u er? vroeg dr. Boogaart, vierduizend, antwoordde de wethou der. Dan moet U er 6000 bij creëren, luidde het antwoord. De wethouder zei: "Ik zie geen enkele mogelijkheid dit voor elkaar te krijgen" De heer Boogaart zei, dat er dan 60% van de bedrijven en dienstverlenende instanties uit de binnenstad zullen moeten verdwij- I nen. waarmee de binnenstad verder zal verpauperen. De wethouder zei letterlijk, dat dit dan maar moest gebeuren. De heer Brummer, voor- zitter van het LCC, dankte de wet- houder voor het prettige vooruit- I zicht, dat hij de Leidse midden- standsbedrijven en het grootwinkel- I bedrijf voorspiegelde. Hij adviseerde schamper reeds nu uit te zien naar een andere vestigingsplaats. Ik hoop met dit ene fragment ge schetst te hebben hoe de situatie in Leiden is. Een wethouder die geen kans ziet om meer parkeerplaatsen te creeren, een wethouder die er geen moeite voor doet. een wethou der die de schaarse plaatsen bo vendien nog weghaalt 'Botermarkt, nieuwe Rijn) en die gewoon zegt: ga maar lopen van de Beestenmarkt naar de Breestraat! En zo vraag ik j mij af wanneer onze cliënten nu eens niet willen lopen, de zo brood nodige parkeerruimte er niet komt binnen de kortst mogelijke tyd, wordt het dan niet hoog tijd. dat er een wethouder komt, die zich voor deze voor Leiden van levensbelang zijnde zaken, wel wil inspannen en ten kos te van alles dit probleem oplost. J. G. Wolfslag, Celstraf voor Leidenaars De Haagse rechtbank heeft gisteren gevangenisstraffen van vier en zes maanden opgelegd aan twee Jeugdi ge Leidenaars die 2 december vorig jaar met medewerking van de cais sière uit een cash en carry bedrijf te Katwijk een doos met tienduizend gulden hadden gestolen. Straatmakere Sjaak '24), meermalen veroordeeld, kreeg een gevangenis straf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Zijn mededader Sjouk 21) tegelzetter, werd veroordeeld tot vier maanden, waarvan eveneens twee maanden voorwaardelijk. Zijn in beslag geno men auto wordt hem teruggegeven. Caisière Jannie »21), die het tweetal inlichtingen én de sleutels van het cash en carrybedrijf had verschaft, zal nog op een nader te bepalen datum moeten terechtstaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3