Skoda 110 R coupé RD VERNIEUWDE DE GROTERE MODELLEN TO 2000: weer nieuw autoblad Schat van informatie in JTet Beste Autohandboek,, ■%?SÈS*m Ford heeft zijn grotere mo dellen vernieuwd. De Duitse 17, 20 en 26 M's verdwijnen van het tapijt, evenals de Britse Zephyrs en Zodiacs en daar komen Consuls en Gra nada's voor in de plaats. Zowel uit Duitsland als uit Engeland. En Ford zou Ford niet zijn als er niet weer keus werd ge boden uit vele mogelijkheden. De Duitse serie omvat bijvoor beeld ook een coupé en een stationwagen, in de Engelse serie komt de laatste er in de loop van het jaar bij. De wa gens zijn mechanisch hetzelf de. maar voor elk van de twee landen van een afzonderlijke motorserie voorzien: van 1,7 tot 3 liter voor de Duitse mo dellen en van 2 tot 3 liter voor de Engelse versies. De Consul en de Granada zijn uiterlijk vrijwel gelijkalleen heeft de Granada enkele sier- strippen meer en een speciale radiator grille. Van binnen is hij wat completer uitgerust en wat fraaier aangekleed. Vergeleken met de 17 M en 20 M is de nieuwe Consul 15 cm korter en 4,1 cm lager. De spoorbreedte is. 12,7 cm ver groot. En volgens de verdere gegevens: meer ruimte en comfort, meer veiligheid, ge heel onafhankelijke vering, geheel verstelbare voorge vormde stoelen, dubbel rem- systeem, groot glasoppervlak, royale bergruimte en gemak kelijke bediening van de in strumenten. De Granada heeft daarenboven krachtiger moto ren (2,3 en 3 literJ, extra iso latie voor het geluid, verwar ming van achter-comparti ment en andere extra's. foen we niet te kla iet weekje, dat we de fel-oranje ge 110 R coupé, welke ,drij :teur Englebert in beschikking was [duidelijk, dat velen gestyleerde wagen ooit eerder hadden et toch reeds enige IE 'kt is. Maar Skoda niet zulke grote in ons land om. men in Voorscho- deze coupé als een aanbieding ziet. ien we willen zeg heeft het wagen is mee. Vooral de gemakkelijk en zien van dit sier produkt. En in de Dg een handig en ht ok. Onze bezwaren (a I tegen het wegge- tam en bij grotere snel st. o lurlijk voornamelijk worden gereden sterk het gevoel. m ig en andere ele jkarakter bepalen, st aan de presta- óge motortje (1107 J opklepper met een SAE pk) kan le tuur in: over het uiter 1 |oeds. Een sierlijke rgini sterk doet denken ille coupé van de nc] tgewerkt. Stevig in ook het interieur [stoelen bieden een geen oncom .terin is er natuur jenruimte voor de dat is een kwaal- wel alle coupé's betaalt nu een- pé meer voor min de bagageruimte is s te noemen. De jrin, want de mo- Jlaatst van de wagen is het zicht t naar alle kanten look je op de vloer laat zich zeer Het instrumenten '°ts! abaar' Alleen itinga an wijzer niet gslaat. Dit is te- de waarschu- twelijks hoorbaar is, dat de motor ,jes, die ter waar- dashboard zitten, deel achter het 1. Ook het contact j, diep onder ga m. Dat is nog wel pen. JU/ is detail-kritiek. gheid van de mo lest tevreden zijn ionen niet zo erg et wat extra scha- op te vangen. De behalve een aan- niet te verwaarlo- maar ook dat is karakteristiek bij ormaat. Vele kleine re van geruisloos door het leven. Dat is een kwaal, waarmee de bezitters veelal gemak kelijk leren leven. Het wagentje is ook snel genoeg, want een top van om en nabij de 145 kilometers mag er best zijn. Het duurt wel een tijdje voor men die top heeft bereikt en merkwaardig genoeg staat de naald van de toe- renteller dan duidelijk in het rood, maar voor zover wij hebben kunnen nagaan ging het motortje niet over zijn toeren heen. Misschien een soort ingebouwde extra veiligheid. Ondanks het herhaalde malen op dat uiterste rijden was het l>enzine- verbruik ook niet schrikbarend. We belandden ergens op 1 op 9 V2, maar het staat wel vast, dat bij wat rus tiger verkeerswerk het verbruik aanzienlijk gunstiger zal uitkomen. De remmen voelden wat slap aan, maar deden hun werk zonder man keren. En wanneer we dan nog zeg gen, dat de wendbaarheid ook ac ceptabel was, dan lijkt het inmid dels of dit wagentje het ideaal van de kleine auto benadert. men beneden de honderd kilometer blijft rijden zou men dat misschien kunnen zeggen, maar daarboven gaat het duidelijk mis. Daarboven zijn de rij-eigenschap pen duidelijk aan de matige kant. Elke hobbel, elk steentje, elke onef fenheid, elk zuchtje wiind voelt men dan. Men moet voortdurend blijven sturen om de wagen in het rechte spoor te houden. De besturing voelt dan weinig precies aan. Het contact met de weg laat duidelijk te wen sen over. Zolang er nagenoeg geen wind is, gaat dat allemaal mis schien nog wel, maar in ons kli maat heeft men maar weinig van die dagen. En dat betekent, dat men bij flink doorrijden alsmaar zit te sturen, wat heel vermoeiend werkt. Op die momenten krijgt men sterk de indruk, dat de conceptie van deze Skoda wat wielophanging, besturing en dergelijke betreft niet in de pas is gebleven met de vorde ringen, die andere merken op dit gebied de laatste jaren hebben ge- Zolang Maar goed, men kan niet voor een dubbeltje vooraan terecht komen. Het wagentje kost immers inclusief btw niet meer dan f 7752, wat voor een coupé een zeer aanvaardbare prijs is. Daarvoor krijgt men een zeer complete en goed afgewerkte auto. Met tapijt op de vloer. Met een toerenteller. Met. een gescheiden remsysteem. Met een- veiligheids- stuurkolom. Met een ruitewisser met vier snelheden. Met waarschu wingsknipperlicht en met radiaal- banden. Jammer genoeg niet met een verwarmde achterruit, een in onze ogen vrijwel onmisbaar acces soire, zeker in dit wagentje, waar het toch al niet eenvoudig is besla gen ruiten schoon te krijgen. Maar voor een meerprijs schijnt dat ver krijgbaar te zijn. En zelfs nog dan zit men in een betaalbare klasse. We zouden het allemaal zo willen samenvattenhet fraaie autootje belooft iets meer dan het kan waarmaken. Het is vooral handig en prettig voor het kortere werk, maar het onderste uit deze Skoda- kan is niet het smakelijkste deel. weer een nieuw auto- stapel. Kennelijk willen uur ®evers meeëten uit de Un,F' die door het toene- automobilisten ivuld. Zo ook de V.N.U. o a. de Rotogravure zit) 't over twee maanden met „OTO 2000", een blad, dat via de Shell-benzinestations gra tis zal worden verspreid, maar waarop men ook een abonne ment kan nemen. De uitgever zegt 250.000 automobilisten te kunnen bereiken met de auto testen, verkeerstips en alle andere zaken, waarvan zij denkt, dat z\j in 'n autoblad thuishoren. Daaronder behoren ook recrea tie en mode, doe-het-zelf zowel als Jeugdrubriek. De auto jour nalisten, die eraan zullen mee werken,worden in de aan de reclamewereld gezonden folder niet met name genoemd, wel los se medewerk (st)ers als Ageeth Scherphuis, Henk Meier, Marian Bierenbroodspot en Piet Bies- huizen. In de redactionele opzet staat, dat het blad in de eerste plaats interessant moet zijn voor de particuliere autobezitters. Een waarlijk grandioos autoboek is dezer dagen verschenen: ,,Het Beste Autohandboek", dat werd samenge steld door deskundigen van de ANWB en The Reader's Digest in Amsterdam. Een kolossaal werkstuk, in een fiks formaat afgeleverd. Het is bijna tweemaal zo groot als het bekende „Beste Boek voor de weg" dat ruim twee jaar geleden door dezelfde combinatie werd uitgegeven en waarvan er inmiddels al meer dan 400.000 exemplaren werden ver kocht. Het idee van „Het Beste Autoboek' is niet helemaal origineel. De Britse zusterclub van de ANWB de Au tomobile Association heeft „Book of the car" doen verschijnen. Deze Engelse versie heeft als voorbeeld gediend voor de Nederlandse uitga ve. Alleen heeft men deze geheel toegespitst op de Europese en Ne derlandse automobilisten. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De massamotorisering neemt nog steeds toe. Ondanks de tegenwind, welke de auto in deze tijd op veler lei gebied heeft, groeit het aantal automobilisten nog altijd. Door dat stijgende aantal neemt ook de vraag naar informatie toe. "Dat blijkt uit het toenemend aantal au- toboeken, dat in de etalages van de boekwinkels verschijnt. Dat blijkt ook weer uit deze nieuwe uitgave. Maar wil zo'n informatie enigszins volledig en dan nog overzichtelijk zijn dan heeft men daar de ruimte voor nodig. Dat hebben de samen stellers in Den Haag en Amsterdam terdege onderkend. Vandaar dat zij met een werkstuk op de proppen zijn gekomen, dat maar liefst meer dan vierhonderd pagina's omvat. Die vierhonderd pagina's zijn ver deeld in negen hoofdstukken, een verklarende woordenlijst en een re gister. Het is door dat alles geen goedkoop boekje geworden: f53.95 voor ANWB-leden en f 67,50 voor niet/leden. Maar voor dat niet on aanzienlijke bedrag krijgt de auto mobilist dan ook een schat van ge gevens voorgeschoteld in een zeer aantrekkelijk vormgeving. Met tal van tekeningen, schema's en foto's, vaak in levendige kleuren. En met een tekst, die ook voor technische „analfabeten" en die zijn er ve len onder de schare automiblisten niet alleen begrijpelijk, maar zelfs helder en gemakkelijk bevatte lijk is. Een opsomming van de hoofdstuk ken: ontwikkeling van de auto het kiezen van gereedschap zo werkt de auto onderhoud en re paratie accessoires uw eigen auto beter autorijden finan ciën (hoeveel kost uw auto) en tenslotte: het opsporen van storin gen. In het hoofdstuk „Uw eigen auto" vindt men bijvoorbeeld niet alleen de technische gegevens van 23 populaire autotypen in het kort bij elkaar gezet, maar ook evenzo- vele zeer suggestieve „doorzicht-te keningen" van deze modellen, die een zeer duidelijk beeld geven van de auto's. En het hoofdstuk „Financiën" geeft de lezer een nog duidelijker inzicht in de kosten van het autorijden. Terecht wordt hierbij nog eens dui delijk onderstreept, dat men er niet is met de rekeningen van benzine pomp en garage. Dat de weelde van het autorijden heel wat kostbaarder is dan het geld, dat alleen daarmee is gemoeid. Te vaak nog stapt men erg gemakkelijk over de financiële consequenties van een auto-aankoop heen. Wat vooral in deze tijd van snel stijgende autokosten verre van verstandig is. Daarom is dit boek alleen al om dit hoofdstuk zijn geld dubbel en dwars waard. Het laatste hoofdstuk is geheel ge wijd aan tabellen, aan de hand waarvan :nen snel storingen aan de auto kan opsporen en zo mogelijk verhelpen. Voor de doe-het-zelvers staan elders zeer aanschouwelijk gegeven aanwijzingen hoe bijvoor beeld lakschade kan worden her steld. Zo zouden we kunnen en eigen lijk ook wel willen doorgaan. Het is een boek, waarin elke autolief hebber met graagte zal bladeren en Een kleurenplaat van een Panhard Levassor F uit 1912 is een van de vele aantrekkelijke illustraties van Het Beste Auto handboek. lezen, omdat hij er altijd wel weer iets van gading in vindt. Want hoe- velen onder ons weten nu eigenlijk wat af van hetgeen zich onder de motorkap van onze wagen afspeelt? Echt een mooie gelegenheid om daar nu eens heel gemakkelijk een beetje inzicht in te verwerven. Weer twee G.M.-vernieuwingen De General Motors-familie wordt grondig vernieuwd. Na de Opel Rekord en de Vauxhall Victor zijn (zoals op de autosalon in Genève is gebleken) de Ranger en de Opel Commodore aan de beurt. De Ranger (boven) behoudt de opvallende gelijkenis met de Rekord en is ook leverbaar in uitvoeringen van 1.7 liter vier cilinder (66 DIN pk) tot 2,5 liter 6 cilinder (130 pk). Eind april zijn de elf verschillende uitvoeringen leverbaar. Zoals bekend is de Ranger uit de vele G.M.-componenten samengesteld. De gelijkenis met de Rekord is niet toevallig. Zoals bij alle G.M.-vernieuwingen is de motor in de Commodore (onder) dezelfde gebleven, maar in een nieuwe omlijsting geplaatst. Een 2,5 liter model met een krachtbron van 115 pk en een GS-model met een motor van 130 pk. De vormgeving is duidelijk de algemene lijn van deze tijd volgend. Het onderstel is parallel aan dat van de Rekord ontwikkeld, wat volgens de fabriek grotere stabiliteit en neutraal stuurkarakter garandeert. Met de produktie is reeds begonnen. De 2800 cc wagen met brandstof-inspuiting komt later op de band. Over de prijs van de Rangers staat nog niets vast. Aangenomen mag wor den dat deze op het niveau van de Opel Rekord II zal komen te liggen. De goedkoopste is f 10.591. De kostbaarste uitvoering zal ongeveer evenveel gaan kosten als de laagstgeprijsde Commodore: f 15.641.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19