„Zeer vruchtbaar overleg" tussen Heath en vakbonden Troebelen in El Ferrol, Franco's geboorteplaats Gemeenschappelijke basis gevonden Sowjet-Unie wijst Roemenie terecht BRAZILIANEN IN ARREST Lon Nol president Cambodja Eenzijdige wapenstilstand in Ulster n Absoluut onjuist in vogelvlucht in vogelvlucht jATERDAO 11 MAART 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Na bijna twee Jaar van zeer koele betrekkingen tus sen de Britse regering en de vakbon den, zijn er nu aanwijzingen voor een mogelijke verbetering. Na door premier Heath als „zeer vrucht baar" omschreven besprekingen tus sen leiders van de Britse vakbewe ging, het TUC, en functionarissen van het ministerie voor Handel en Industrie, hebben de partijen een „gemeenschappelijke basis" gevon den voor het doorzetten van een eensgezind beleid ter bestrijding van Engelands chronische economische probleem. Alleen het feit al, dat de meest militante vakbondsleiders, Jack Jo nes en Jack Scanion, aan deze be sprekingen deelnamen geeft som mige politieke waarnemers reden tot groot optimisme. Volgens de secre taris-generaal van het TUC, Vic Fea ther, is er tijdens deze besprekingen zoveel positiefs naar voren gekomen, dat permanent contact tussen rege ring en bonden in de toekomst ver zekerd lijkt. De regering heeft by de bonden aangedrongen op matiging in de looneisen in ruil voor overheidssti- mulans voor economische groei. Deze ontwikkeling komt als een wel kome verrassing in doorgaans som bere sociaal-economische berichten. Eerder deze week heeft premier Heath persoonlijk ingegrepen om de prijs van melk en suiker te verlagen en om prijsstijgingen in andere voedselsectoren te voorkomen. Men MOSKOU (AFP/ANP) De iet wat onafhankelijke lijn die het "re belse" Roemenië de laatste jaren volgt is weer onderwerp geworden, van felle Sowjetrussische kritiek in een artikel in het politieke maand blad „Hèt Internationale Leven" (dat in Moskou verschijnt) wordt weliswaar geen land met name ge noemd maar de krachtige veroorde ling die wordt uitgesproken over "centrifugale krachten in het com munistische kamp" wijst onmisken baar in de richting 'van Ceaoesescoe Terwijl de oorlog in Zuid- '\tnam voortduurt (op de bij- inde foto leidt een Zuidvietna- te soldaat twee geblinddoekte -gevang enen naar de ge- titspost Thien Ngon ten noord den van Saigon) is een Zuid- namese legereenheid, bestaan- uit honderd voertuigen en vele '.enden soldaten het oostelijk van Cambodja binnenge- 'ken in een actie, die erop ge- t is de bases van het Noord- namese leger en det Vietcong te schakelen. Ter voorberei- van dit offensief hebben ikaanse B52-bommeniver •j bombardementen uitgevoerd. aldheim terug lar New York PSTAD (AFP/UPI) De btaris-generaal van de VN |ldheim is gisteren uit Kaapstad rokken naar New York, waar hij engen over zijn besprekingen de Zuidafrikaanse regering en bezoek aan Zuidwest-Afrika, een gemeenschappelijke verkla- zeggen Weldheim en de Zuid premier Vorster dat tij de gesprekken eeh aantal ideeen zijn gebracht die onderwerp verdere besprekingen zullen zijn. zal van de Veiligheidsraad af- ;en in welke vorm, op welke en wanneer de besprekingen voortgezet, aldus Waldheim. [aldheim zei in een persconfe- in Ovambo, het grootste stam- van Zuidwest-Afrika dat rAfrika en de Verenigde Naties ;ch eenzelfde mening zijn tan over de toekomst van het „Het doel van de Zuidafrikaan- ig, zo is mij verteld, is het a zelfbeschikking en onaf- teid dat is ook het doel aldus Waldheim. 1-Afrika volgt in Zuidwest- eenzelfde politiek van fieiden ontwikkeling" als in eigen |9| d: voor elke Bantoestam wordt .thuisland" aangewezen, dat een e mate van zelfbestuur moet gen. Op den duur zou het de be- iling zijn de „thuislanden" onaf- Ikeljjkheid te verlenen. Zuidwest- i4iTlka zal in de toekomst volgens Zuidafrikaanse plannen tien islanden tellen. Twee daarvan, unboland en Okavangoland, heb- nu een beperkte mate van zelf- tuur. isp: (jfde ambtstermijn President mg Kad-sjek heeft zich gisteren jl Blikbaar gesteld voor een vijfde 'llll «stermijn van zes Jaar als staats led van de republiek China (For- *0. De 84-Jarige leider verklaarde- drie vertegenwoordigers van zyn jfomint-ang-partij dat hij „op gevor- de leeftijd" is, maar dat hij, ge- crisis waartegenover zijn land ziet gesteld, niet andere kan dan zijn volk te blijven dienen. rï m krvuilcr m et betalen De Ita- bse staatsoliemaatschappij Agip aan een strandbedrijf op Sicilië 1.000 gulden schadevergoeding be- i omdat het bedrijf door vervui- van de kust met olie had moe sluiten. em. Misten veroordeeld Een krijgs- in Santander heeft gisteren vijf ds Üsten veroordeeld tot gevangenis- zirti ffen variërend van zestien maan- tot vijf jaar. De beklaagden had- in december 1970 een poging ge- li om over de Spaanse televisie jcarlistische proclamatie uit te Ben. (Van onze correspondent) EL FERROL (SPD) De Spaan se politie heeft gisteren in generaal Franco's geboorteplaats El Ferrol een stad van 85.000 inwoners aan de At lantische kust, het vuur geopend op een menigte van drieduizend beto gende arbeiders. Een 38-jarige las ser stierf ter plaatse terwijl een twintigtal andere betogers zwaar ge wond naar ziekenhuizen werd over gebracht. Een van hen zou eveneens overleden zijn. Ook aan de zijde van de politie, die in het nauw was ge bracht voordat zij naar de wapens greep, viel een groot aantal gewon den, onder wie de kapitein die het bevel over deze politie-eenheid voer de. Het patroon van gewelddadigheid in Spaanse arbeidsconflicten wordt steeds duidelijker en dat voorspelt weinig goeds. De regeringspolitiek wordt voortdurend harder in dit op zicht. Vers in de herinnering liggen ROTTERDAM (ANP) —De Rot terdamse politie heeft gistermiddag kort na de roofoverval op het bij kantoor van de Amrobank twee Bra zilianen aangehouden. Ze stonden te liften op het Klein Polderplein in Rotterdam. Volgens een politie woordvoerder stemmen hun signale menten vrij nauwkeurig,overeen met die van de twee overvallers. Van het geroofde geld 15 mille is echter geen spoor bij hen gevonden. De Brazilianen hadden geen ver blijfsvergunningen. PHNOM PENH (AFP/UPI) Maarschalk Lon Nol, premier van de regering van Cambodja, heeft giste ren het presidentschap overgenomen van Sjeng Heng, die daarbij ver klaarde dat de maarschalk de enige is die in staat is het land te leiden. ,In de afgelopen weken heb ik met spijt gemerkt dat de toestand is verslechterd door geschillen die voor de stabiliteit van het land gevaarlijk zijn. Alleen Lon Sol heeft de capaci teit het land te leiden. Ik draag he den de volledige bevoegdheden van het staatshoofd aan hem over", al dus Sjeng Heng in een radiotoe spraak. Maarschalk Lon Nol, die vorig Jaar een hersenbloeding kreeg, heeft on middellijk generaal Sirik Matak tot premier benoemd. Matak was tot dus ver vice-premier. nog de drie bouwvakarbeiders van Granada die onder politiekogels stierven, de metaalarbeider in de Madrilleense wijk-Leganes die door de Guardia civil werd doodgescho ten en de betoger van de Seat-fa- brieken te Barcelona die. in novem ber aan een verdwaalde kogel over leed. De moeilijkheden op de Bazan- staatswerven van El Ferrol duurden al enkele weken, zoals het in vele industriesteden van Spanje al van af het begin van het jaar onrustig is. Men moet de oorzjtak eerder in sociale dan m politieke ontevreden heid zoeken: de regering heeft de inflatie niet onder controle kunnen houden en de geringe loonsverho gingen zijn niet voldoende om de stijging van de kosten van levenson derhoud te dekken. Een ooggetuige vertelde aan As sociated Press het volgende over de demonstratie: Traditionele geloofsleer handhaven Een menigte van 1500 tot 2000 ar beiders van de „Empresa Nacional Banza"-werf trok rond acht uur gis terochtend op naar het plein in het centrum van de stad. De arbeiders schreeuwden om hoger loon. Veertig tot vijftig politieagenten, die straat dienst hadden, bevalen de arbeiders de stoet te ontbinden en van het plein weg te gaan. Een regen van stenen was het antwoord. Daarop be gon de politie de menigte met de wapenstok uiteen te slaan maar de arbeiders die eveneens gewapend wa ren met knuppels, sloegen de politie terug. Enkele agenten werden door de arbeiders ingesloten, anderen ren den naar hun Jeeps en haalden gewe ren en machinepistolen waarmee zij op de menigte begonnen te schie ten. Veel winkels in El Ferrol zijn na de schietpartij gesloten. In een verklaring van het bestuur van de provincie is de dood van de arbei- derb evestdgd. Het provinciaal be stuur zegt dat communistische agita tors de arbeiders hadden opgestookt. hoopt nu in Groot-Brittannië. dat de snel groeiende inflatie in bedwang kan worden gehouden. Puur verzinsel Het Spaanse mi nisterie van Voorlichtding heeft de be richten van Marokkaanse kranten te gengesproken, volgens welke bij een demonstratie in El Ayoen in de Spaanse Sahara acht personen zouden zijn doodgeschoten door het Spaanse leger en dat ongeveer honderd beto gers zouden zyn gearresteerd. De woordvoerder noemde deze klanten- berichten een „puur verzinsel" Geldgebrek Paul McCloskey, te genkandidaat van Nixon bij de voor verkiezingen voor de Republikeinse i conventie, heeft zich gisteren uit dei verkiezingsstrijd teruggetrokken we- J gens geldgebrek. Hij heeft een schuld van 45.000 dollar. Bovendien moet hij j in zyn eigen kiesdistrict in Californië een campagne voeren om zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden te be houden. Uitgewezen De Italiaanse rege ring heeft vier buitenlandse diploma tieke. functionarissen uitgewezen op grond van gedurende geruime tijd door de Italiaanse militaire contra spionagedienst verzamelde gegevens. De nationaliteit van de uitgewezenen is nog niet bekendgemaakt. „Oude soldaten" gezocht Drie functionarissen van de Japanse rege ring en drie politiemannen gaan het eiland Goeam afzoeken naar Japan- i se soldaten uit de Tweede Wereld- j oorlog die er nog aanwezig kunnen I zijn. Met gaat op „strategische pun-; ten", onder meer bij spelonken in dej' rotsen, 2.000 in plastic verpakte bood- schappen uitzetten waarin achterge bleven soldaten zoiets wordt verteld van: „het is allemaal nu wel echt, voorbij, kom rustig te voorschijn, Jej hebt niets te vrezen". (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De meest mi litante afdeling van de Ierse terro ristische organisatie IRA heeft giste ren met ingang van middernacht 'n wapenstilstand afgekondigd. Omdat de Britse en de Noordierse regerin gen niet akkoord zijn gegaan met de voorwaarden van het IRA ten aanzien van deze wapenstilstand, wordt niet verwacht dat dit zal bij dragen tot een ontspanning van het Noordierse conflict. Bovendien is de wapenstilstand niet bekrachtigd door een andere groepering binnen het IRA, de zogenaamde „officials". De room-katholieke en protestant se bisschoppen van Ulster hebben gisteren een beroep gedaan op de be volking van Noord-Ierland om zich te beperken tot gebeden in plaats van bombardementen. Maar tegelijk met het verzoek van de kerkelijke leiders werd opnieuw een winkel in Belfast door een bom aanslag verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Voor. Cathal Goulding, staf-chef van het Ierse Republiekeinse Leger en drie andere IRA-leiders zijn gisteren door en rechtbank in Dublin vrygespro- kn, nadat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen wegens gebrek aan bewijs waren ingetrokekn. Eind vo rige maand werden zy beschuldigd van het in gevaar brengen van de staat in verband met de bomaanslag op een officierskantine in de Britse plaats Al dershot waarbij zeven per sonen om het leven kwamen. Het IRA verklaarde na de aanslag er ver antwoordelijk voor te zijn. De vier IRA-leiders werden daarna in Du blin gearresteerd. Geen benzine in België Automo bilisten die in het weekeinde naar het zuiden reizen moeten er rekening mee houden dat er zondag in geheel België vrijwel geen benzine te krijgen zal zij'!\ Voor de vierde achtereenvolgende zondag laten de pomphouders hiln pompen dicht. Met deze zondagsta kingen pogen ze een wekelijkse rust dag en een grotere winstmarge af te dwingen. Bos gespaard - Paul vanden Boey- nants, de Belgische minister van De fensie heeft besloten het beroemde Peerdsbos nabij Antwerpen te sparen. Plannen om dwars door dit bos een militaire pijpleiding aan te leggen zullen zodanig veranderd worden dat het bos niet in het gedrang komt. Misverstand Een dode en twee zwaargewonden was het resultaat van een drieste actie van Detroitse poli- i tiemannen, die vier collega's in bur- ger aanzagen voor gevaarlijke mis- j dadigers. en zijn aanhangers. Wel mag men aannemen dat ook liberale tenden- zen in landen als Hongarije oog merk van de kritiek uit het Krem lin zijn. Het doel van het artikel is duide lijk: van a tot z loopt door de tekst de waarschuwing van het Kremlin dat de Sowjet-Unie binnen het communistische kamp de "gro te heiland" was, is, en bal blijven en dat het negeren van de door Moskou aangegeven richting onherroepelijk naar de hel leidt. De algemene ver wachting is al uitgesproken, dat Rus land de rijen wil sluiten om zich sterk te maken tegen de in zijn ogen ge vaarlijke toenadering tussen Peking en Washington na het bezoek van president Nixon, en dat de Russi sche leiding daarvoor druk zal uit oefenen op de minst trouwe bondge noten binnen het oostblok. Het is. zo zegt het blad o.m., niet moeilijk zich voor te stellen "wat er van de communistische landen in Europa en Azië zou zijn overgeble ven (inclusief de niet-leden van het Warschaupact) als er geen solide Sowjet-Unie had bestaan, als elk van hen aan zijn lot was overgela: ten, als zij bij het verdedigen van de revolutionaire winst en de ver sterking van de internationale positie niet hadden kunnen steunen op de Sowjet-Unie en op het communisti sche wereldsysteem". In deze trant gaat de schrijver ook in op het negatieve voorbeeld van China en veroordeelt hij de Chinese leiders voor hun pogingen "de basis van het democratisch volksregime te liquideren". "En dan nog is het in deze tijd moeilijk, zelfs voor een man die zo ervaren is in intriges en politieke manipulaties als Mao Tse- Toeng, deze vreemde kronkelingen te verwezenlijken en de revolutionaire overwinningen van partij en volk te liquideren. Dat betekent geens zins dat wij geen rekening moeten houden met de dreiging voor het Chinese volk. De tragedie die dit volk kent mag voor China noch voor de progressieve wereldbeweging ern stige consequenties hebben", zo be sluit het artikel van "Het Internatio nale Leven". BEIROET (AP) Naar aanlei ding van berichten in het Beiroetse blad Al Moharrer, dat er een gehei- overeenkomst is gesloten tussen Jordanië en Israël, is in de Jordaan se hoofdstad Amman verklaard, dat deze berichten „absoluut onjuist" zijn. Het blad dat goede relaties heeft met Palestijnse kringen citeerde .Jordaanse bronnen" en verklaarde dat de overeenkomst zou bestaan uit de volgende punten: Jordanië laat zijn eisen ten aan zien van de vroegere Arabische sec tor van Jeruzalem vallen, met uit zondering van de Al Aksa-moskee; Israël geeft de bezette westelijke oever van de Jordaan terug aan Jordanië nadat het gebied zelfbestuur heeft gekregen onder leiding van elementen die Israël gunstig gezind zijn; De westelijke oever zal volledig worden gedemilitariseerd en Jor daanse troepen krijgen geen toegang tot het gebied. West-Duitslands bondskanselier Brandt maakt een moetilijke tijd door. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat de verdragen met de Sow- congregatie voor de geloofsleer de Jet-Unie en Polen en de regeling in- bisschoppen in een gepubliceerde verklaring er op gewezen dat zij in hun diocesen geen afwijkingen van de traditionele rk-leer over de in carnatie de menswording van Christus en de drieëenheid mo gen dulden. De congregatie voor de geloofsleer liet weten dat zij gedwongen was de verklaring uit te geven in ver band met „bepaalde dwalingen die de laatste tijd de kop hebben opge stoken". Zij zei niet wie de dwaalle ren verkondigd hebben, maar van Vaticaanse zijde is er reeds eerder op gewezen, dat de cursus in de geloofsleer, bestemd voor de leerlin gen van middelbare scholen in de bisdommen Breda en Den Bosch bij de curie niet in goede aarde is ge vallen. In de verklaring wordt er met na druk gesteld dat Christus als Zoon Gods „van alle eeuwigheid af" en duidelijk onderscheiden van de Va der en de Heilige Geest binnen de drieëenheid bestaat. De opvatting dat dit geen openbaringsgegeven is, wordt met kracht verwerpen. Voorts zegt de congregatie dat Christus tijdens zijn verblijf op aarde zowel een goddelijke als een menselijke natuur heeft gehad. "Wie beweert, dat Gods genade alleen maar in de mens Jezus heeft ge werkt, tast de leer van de heilige drievuldigheid aan en ontkent dus het bestaan binnen God van de drie goddelyke personen: Vader, Zoon en Heilige Geest. zake Berlijn zonder al te veel moei te parlementaire goedkeuring zouden verkrijgen, dat optimisme is de laatste tijd steeds zwakker gewor den. Het is zelfs niet ondenkbaar, dat Brandt geen meerderheid voor zijn "ontspanningspolitiek" haalt, vooral door het overlopen naar de CDU van de socialistische afge vaardigde Hupka, door de kritiek van de socialisten Bartsch en Seume en de (liberale) FDP-er Helms en door het voornemen van een andere liberale afgevaardigde, baron Von Kühlmann-Stumm, zijn stem aan 't voorstel te onthouden. Daarmee is de ratificatie een hachelijke zaak ge worden. Want Brandt moet in elk ge val op 249 stemmen kunnen rekenen (van de vijfhonderd afgevaardigden in de Bondsdag hebben de vier uit Berlijn geen stemrecht). Als ook maar één afgevaardigde van de re geringspartijen met griep in bed blijft, ontbreekt het de bondskanse lier aan voldoende steun. Toch is die ratificatie een onmisbare voor waarde voor het in werking treden van de overeenkomsten. In Moskou zou men bij het uitblijven van West duitse parlementaire goedkeuring, niet ten onrechte de conclusie trek ken, dat het de volksvertegenwoordi ging in Bonn aan vertrouwen in af spraken met Oost-Europa ontbreekt. Hier ligt inderdaad een van de die pere oorzaken van het verzet in het Westduitse parlement. Trouwens, de Jongste ontwikkeling in Azië heeft tot dat wantrouwen eveneens bijge dragen. Want de toenadering tussen Washington en Peking dreigt ten koste te zullen gaan van Formosa. Tegen die Amerikaans-Chinese toe nadering op wereldniveau behoeft geen bezwaar te bestaan, mits Ame rika daarbij volhardt in de bescher ming van landen, die de voorkeur geven aan democratisch zelfbestuur, boven de status van afhankelijke sa telliet van een der communistische wereldmachten. Laat Amerika For mosa vallen, wie garandeert dan, dat het ook niet, vroeg of laat, de bondsrepubliek in de steek laat wan neer de goede verstandhouding tus sen Washington en Moskou dat nood zakelijk zou maken? Deze gedachte heeft de afgelopen dagen een zekere rol gespeeld, niet alleen in de Bonds dag, maar ook onder de Westduitse bevolking. Ten onrechte is hier en daar dat gemis aan volstrekt vertrou wen toegeschreven aan de CSU-lei- der Franz Josef Strauss. Het is on juist één man, in casu Strauss, tot kop van Jut te maken, want de achterdocht leeft bij vele Westduit sers. tot in het parlement toe. zoals uit de hierboven genoemde aarze lingen duidelijk blijkt. Dit laatste be tekent tevens, dat bondskanselier Brandt er niet in geslaagd is zijn denkbeelden overtuigend over te brengen. Het zou anders niet veel moeite hebben gekost in elk geval alle regeringsafgevaardigden mee te krijgen. De argwaan heeft dus twee kanten: jegens Moskou èn Je gens de regering, die ook op andere terreinen in gebreke is gebleven. De ploeg van Brandt is destijds naar voren getreden onder het motto van snelle vernieuwing op allerlei gebied. Het uitblijven van die voorzieningen wreekt zich, indirect, thans in de kwestie van de internationale ak koorden. Er zijn nog andere factoren, die in deze netelige kwestie een rol spe- ldn. Een daarvan is gelegen in de felle acties van de uiterste linkerzij de tegen „de bestaande orde". Men Kan aaarbij in het midden laten of deze acties inderdaad bedoelen „het Kapitalistische stelsel" omver te wer pen (of althans te verzwakken;of dat het hier gaat om een streven van „maoïsten", die door het zaaien van onrust trachten te verhinderen, dat de akkoorden van Bonn en Moskou de Sowjet-Unie 'n zekere veiligheids garantie aan haar westerse grenzen, verlenen zodat zij des te krachtiger in Azië, dus tegen China, kan optre den als dat nodig mocht zijn. Het re sultaat is intussen hetzelfde: toene ming van het wantrouwen in af spraken met communistische staten. Ook het optreden van de Oostduit- se regering is een factor van belang: haar eisen zijn uitgebreid en ook dit heeft bijgedragen tot vergroting van de argwaan. Bij dit alles neemt de re gering Brandt een zwakke houding aan. reden te meer voor de opposi tie zich niet neer te leggen bij re gelingen, die het zonder onderling vertrouwen niet kunnen stellen. In december, ten tijde van het officieel afsluiten van de verdragen, leek de bondskanselier een onaantastbare po sitie in te nemen, maar zijn gezag is sindsdien voortdurend gedaald. Tot de oorzaken behoren niet alleen de eerder genoemde omstandigheden maar ook de sterke toeneming van $ie werkloosheid en de stijging van de prijzen. Voeg daarbij de verzwp'-te positie van de „super-minister" van Financiën en Economische Zaken Schiller, wiens plannen voor belas tinghervorming schipbreuk hebben geleden, dan is het niet teveel ge zegd, dat de positie van de bondskan selier bijzonder hachelyk is. Dat zijn politieke tegenstanders hieruit winst trachten te slaan, ligt voor de hand, De situatie heeft zich zelfs zo ont wikkeld, dat niet alleen de kwestie va neen al of niet te hoge prijs voor de akkoorden met Oost-Europa een rol speelt, maar ook de kans op ver vroegde verkiezingen. De intern-poli tiek verhoudingen zijn daardoor een eigen leven gaan lelden. Nu zijn Brandt en zijn medestanders er van overtuigd, dat zij, door de ver dragen in het middelpunt te plaatsen en eventuele verkiezingen min of meer tot een volksstemming over dit punt te maken, toch nog een meer derheid zullen behalen. De oppositie is van het tegendeel overtuigd. Maar eerst komt de stemming in de Bonds dag. Haalt Brandt het daar niet, ook niet als hij de vertrouwenskwestie stelt, dan zal hij de bondspresident voorstellen het parlement te ontbin den waarna verkiezingen moeten plaatsvinden. Toch is er nog een an dere mogelijkheid, die verkie zingen overbodig zou maken: het ls namelijk niet ondenkbaar, dat Mos kou zich bereid toont de verdragen zodanig te interpreteren, dat de op positie zich min of meer tevreden ge steld acht. Is Moskou dus bereid dui delijker te spreken, ook ten aanzien van het 'storingscentrum' Oost-Ber- lijn, dan zou althans een deel van de CDU/CSU ten gunste van goed keuring der verdragen kunnen stem men. Men dient niet te vergeten, dat het ook in het belang van het Krem lin is. dat Brandt een royale meer derheid verkrijgt en niet alleen maar even met de hakken over de sloot komt. W.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11