'BI en TWA geheimzinnig )ver bommenaffaire KLAARHEID IN FRANSE ONTVOERING KANTOORBEDIENDE (vrl.) Canard Enchainé unieke Waterfilters HERENHUIS - LEIDERDORP VERKOOPSTER M. Langezaal en Zn. B.V. IJPAG 10 MAART 1972 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) PARUS Onder de rook van de Bourse Is op de twee eerste ver diepingen van een onaanzienlijk en wat verveloos pand in de Rue des Petits Pères, in niet meer dan acht Door Frank Onnen vertrekken, de volledige redactie en administratie van het Par ij se sa tirische weekblad Le Canard En chainé gevestigd. Een weekblad dat zijn oplage de laatste weken van 380.000 tot dichtbij het halve miljoen zag stijgen. De aandachtigste lezers moe ten onder de ministers, gaullistische kamerleden en andere hoogwaar digheidsbekleders der vijfde repu bliek worden gezocht. Want h°t is de Canard geweest die bijna vee maanden geleden de maagde.ijk- blan^e belastingbiljetten van pre mier Chaban-Delmas publiceerde, en voorzien ook als eerste de hele verdere lange reeks van politiek- commerciële schandalen onthulde, die de Vijfde Republiek op haar grondvesten deed sidderen. De Canard Enchainé is dan be slist ook geen gewone krant. Hij onderscheidt zich in de hele Fran se en zelfs internationale pers niet alleen door zijn volstrekte onafhan kelijkheid, zijn openhartigheid, zijn informaties die heel vaak pri meurs zijn, maar vooral ook nog door zijn verleden en zijn zeer spe ciale structuur. Het ei waaruit deze geketende eend geboren werd, was indertijd gelegen in de loopgraven der Eerste Werekloorlog: een handjevol schrijvers en Journalisten die als „Poilus" waren gemobiliseerd, achtten de tijd gekomen voor een gemeenschappelyke tegenactie, om alle „patriottische" en andere leu gens van de officiële propaganda de oorlogscommuniqué's te ontmaske ren. En door de censuur „geteken de eend" kwetterde toen niettemin alle waarheden uit die het opper bevel meende te moeten camoufle ren. Maar dat de Canard, als Frank- rijks oudste weekblad, die stelregel der onbarmhatige waarheid con sequent kon blijven volgen, kwam zeker ook door zijn heel bijzondere opzet en structuur. De Canard heeft in zijn kolommen nooit een regel aan advertentie of commerciële pu bliciteit willen opnemen. Maar bo vendien heeft het zich evenmin ooit de les door enigerlei aandeelhou der laten dicteren, of enige per soonlijk belang van die zijde hoe ven te ontzien. Om de simpele reden dat het hele kapitaal en de burelen zich in han den bevinden van de (acht) jour nalisten en tekenaars die iedere week de kolommen der acht pagi na's vullen. Als een hunner sterft, vrijwillig vertrekt ofwel wordt ont slagen, dan kiest de rest een nieu we geassocieerde. Zo'n ontslag heeft zich dusver slechts een keer voor gedaan, toen, tussen de beide oor logen, Journalist Pierre Seize die nu bij de Figaro werkt uit han den van een minister een officiële decoratie had aanvaard. geen enkel partijbelang en houdt zich vooral verre van iedere heroï sche persoonsverering. Van een ze kere Libertijnse neiging zijn de Ca nard-redacteuren niet vrij te plei ten, en ze hebben dan ook een hartgrondig broertje dood aan elke vorm van autoritair gezag of bu reaucratie. Ze zijn onbewimpeld anti-cleri- caal, anti-militaristisch, maar niet minder scherp gekant tegen het straffe bonzen-regime van de Fran se communistische partij. Ze heb ben een duidelijke sympathie voor franc-tireurs en eenlingen, en on der het politieke personeel van de voormalige Vierde Republiek is Pierre Mendes-France misschien de enige figuur die hem ofschoon ook weer niet kritiekloos toch wel wat oprecht respect afdwingt. Maar behalve voor zijn politieke houding, informaties en invloed, verdient de Canard ook veel be wondering voor zijn Journalistieke en literaire stijl. Een stijl die van ieder spoor van mooischrijverij ge speend is, en van een zelzdame vin dingrijkheid getuigt. Verscheidene uitdrukkingen en woorden (als bla-bla-bla: ronkende rederijkerij) werden via de Canard kolommen gemeengoed in heel Frankrijk, en soms zelfs opgeno men in de hoogst-officiële diction- naire van de Academie Francaise. En eon wekelijks meesterwerkje wordt sedert 1958 dan voor ieder nummer nog gewrocht door de hui dige directeur André Ribaud (Ro ger Fressoz) in zijn rubriek La Cour, op de derde pagina. Naar het voorbeeld van de acht- tiende-eeuwse schrijver Saint Si mon houdt Ribaud met citaten, roddeltjes en persoonlijke en poli tieke uitspraken 6e hofkroniek van het Elysée by. waarbU eerst „koning Charles de Gaulle" en nu „regent Georges Pompidou" zich in het centrum en het zonnetje zag en ziet geplaatst. De verschijning op woensdag ochtend wordt, vooral sinds het Jongste offensief, speciaal door de gaullistische mandarijnen elke week met koortsige angstgevoelens tege moet gezien. Aan wie of aan wat za nu de beurt weer worden gegund? Premier Chaban-Delmas die een tijd of wat als preferentieel hoofd van jut fungeren mocht, koos on langs voor zijn eerste en langver beide pleidooi voor de televisie, dan ook de dinsdagavond uit. Een keuze waardoor hy de Canard zo in elk geval beletten kon dat hij met zijn spitse snavel aanvechtbare me dedelingen of argumenten ten min ste onmiddellijk op zou kunnen pikken. En ontzenuwen. Natuurlijk heeft de regering de campagne van de Canard als „een demogogische operatie van de op positie" pogen te verkopen. Onzin. Bla-bla-bla, antwoordt de scherp-gebekte vogel. En om hun sereniteit te bewijzen, zijn alle re dacteuren, na him laatste knuppel in het regeringshoenderhok te heb ben geworpen, voor drie dagen het land ingetrokken om zich aan de hengelsport en de tuinderij te kunnen wijden. Drie d~-"n waarin zo ook de excellenties in Parijs weer even vrijer konden ademha lenIn afwachting van de vol gende onthulling. Op politieke veld- (Van onze correspondent) WASHINGTON Een waas van geheimzinnigheid hangt r de bommenaffaire die de Amerikaanse luchtvaartmaat- ftppij Trans World Airlines een lijntoestel ter waarde van niljoen gulden en honderden passage-afzeggingen heeft ge- t President Nixon, als bewijs dat de veiligheid van het ktverkeer in de Verenigde Staten op het spel staat, heeft feekondigd dat drastische maatregelen worden genomen om 1 en perk te stellen aan de opzienbarend toegenomen bom- jgingen en vliegtuigkapingen. York. De Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) concentreer de zich in eerste instantie in zijn on derzoek op een huidige of voormali ge employé van de luchtvaartmaat schappij, die bovendien gediend moest^ hebben in de Amerikaanse strijdkrachten. eenden Amerikaanse luchtrei- gaven er donderdag de voor- (aan om met andere vervoers- èlen te reizen, dan om het risi- 'lopen met een vliegtuig te ver bleken. Op alle vliegvelden wer- ischerpe controles ingesteld, bagage, handbagage, en kiers zelf werden, onderzocht, fouilleer d. De lijn toestellen wer- por meer dan een ploeg door- op explosieven, zelfs tijdens de i. Door het hele land werden iavens opgebeld met medede- I over aan boord van vliegtui- (erborgen bommen, maar geen er gevonden na de explosie jdagmorgen in de cockpit van (te TWA-toestel dat enkele uren p uit New York in Las Vegas pand. Bommen '•pm-maniak die de luchtvaart happy maandagmorgen om waalf opbelde om te waar in voor vier bommen die aan van TWA-toestellen zouden plaatst en die met tussenpozen uur zouden ontploffen, heeft laten gaan bij zijn eigen af- Volgens zijn instructies wee miljoen dollar dinsdag- in een particulier straalvlieg- het geheim overgevlogen naar i. de hoofdstad van Georgia, iegtuig bleef vier uur wach- de nacht op de luchthaven en onverrichterzake terug toen dezid niet werd afgehaald. (resident van TWA heeft ge it did verdere inlichtingen te ver in. en zei alleen dat er sinds javond geen contact meer weest met de maniak die een le schrijfmachine getypte ap achterliet in een bagage- in Kennedy-airport in New >672 !184 olitie in amibië hoot op irkgangers PSTAD (Reuter) De ver bisschop van Damaraland, Winter, heeft de Zuidafri- politie ervan beschuldigd dat 10 januari vyf Afrikanen na rkdienst ln Ovamboland heeft schoten. hop Winter en twee andere ijken zyn vorige maand uit ist-Afrika verbannen in ver net kritiek op het apartheids- 'van de Zuidafrikaanse rege- ens de bisschop opende de po tt vuur op een groep kerk- 6. waarby vyf Afrikanen wer- "dood. Hij had dit vernomen den van zijn kerk die erbij geweest. tficiële lezing van het incident lat ongeveer honderd Afrika an politiepatroeille aanvielen tten en pijlen. De politieman- ïoten toen uit zelfverdediging, hop Winter zei gisteren voor rtrek naar Londen echter in ad dat de politie geen wapens versieve documenten had ge- 1 by huiszoekingen bij leden B gemeente. Volgens hem wor- B Anglicaanse deken en hon- Ovambo's in proviso-ische ge ien in het gebied gevangen Feit De aanwijzingen daarvoor werden gereconstrueerd uit het feit dat de onontplofte bom die twaalf minuten voor de explosie onschadelijk ge maakt kon worden, en die aan boord was geplaatst van een TWA-toestel op een non-stop-vlucht van New York naar Los Angeles, gevonden werd in een bemanningstas, voorzien van een bijbehorend etiket, zoals alleen door TWA wordt gebruikt. De bom bleek bovendien gemaakt te zijn van 't soort plasticexplosieven die vrijwel alleen bekend zyn in 't leger. Het is nog niet oexend of de wel ont plofte bom aan boord van een leeg TWA-toestel in Las Vegas de vol gende morgen, ook een bom van het zelfde type was, wat erop zou dui den dat het het werk van de zelfde "expert" moet zijn geweest te meer. omdat dit vliegtuig ook van Kennedy-airport uit New York ver trok. Een woordvoerder van het ministe rie van Transport heeft verklaard dat er niet gedacht wordt aan een groot komplot, en dat de dader zorg vuldig genoeg te werk is gegaan om mensenlevens te sparen. Volgens 't ministerie had men waarschijnlijk te maken met "bandieten", die het alleen om het geld ging. Details Maar omdat de inhoud van de schriftelijke instructies die in de bagagekluis werden gevonden, nog steeds niet bekend zijn gemaakt, en omdat zowel de FBI als TWA zich in geheimzinnigheid hullen over de details, wordt in sommige kringen ge speculeerd dat de aanslag een poli tieke daad geweest kan zijn van per sonen die bijvoorbeeld belang heb ben bij het Midden-Oosten of bij Cu ba. Deze kringen zeggen dat de de tails geheim worden gehouden, om geen publiciteit te geven aan het eventueel voorgestane politieke doel. De Amerikaanse regering heeft in middels als eerste stap wel besloten om 2.500 "lucht-detectives", die verleden Jaar aan boord van vlieg tuigen werden geplaatst om overi gens zonder succes vliegtuig-kapin gen te voorkomen, op de luchtha vens te detacheren. Het nieuwe mot to is nu: vliegveiligheid begint niet in de lucht, maar op de grond.- ié# Buitenlandse hulp Na maanden lang touwtrekken tussen de Ameri kaanse Senaat, het Huis van Afge vaardigden en de regering heeft pre sident Nixon gisteren zijn handteke- nin0 gezet onder de besnoeide wet op de hulp aan het buitenland. Het congres heeft uiteinddlijk 3.189.437.000 dollar uitgetrokken, voor deze hulp, dat is 1,153 miljoen dollar minder dan de rege ring had gevraagd. Bloedige botsing In El Ferrol, in noordwest-Spanje, zijn enige honder den stakende werfarbeiders donder dag, bloedig slaags geweest met de politie. Verscheidene arbeiders en politiemannen liepen verwondingen op. De pplitie vuurde waarschu wingsschoten af in de lucht en zij nam een onbekend aantal mensen in hechtenis. BELFAST Drie bommenmakers hebben zich zelf gisteren in Belfast opgeblazen, toen een hoe veelheid geligniet van het Ierse Republikeinse Leger per ongeluk afging, zo heeft het Britse le ger in Ulster meegedeeld. Bij de explosie werden tioee huizen verwoèst en drie mensen gewond. Een vrouio die in de omgeving van het ver woeste huis woont heeft verklaard dat er min stens vier kinderen in het huis moeten zijn ge weest. Een man die half bedolven was door het puin riep om een priester door zijn handen boven zijn hoofd samen te vouwen. Een van de priesters die bij het reddingswerk hielpen is direct naar de man toegegaan. Een voorbijganger zei dat hij door de kracht van de ontploffing bijna omver gebla zen werd. Volgens de politie zijn de drie doden mannen. Een vrouw en drie andere mannen zijn ernstig gewond. Direct na de ontploffing vergaten de Engelse militairen en de roomse bevolking van Lower Falls de vijandschap die tussen hen bestaat en zochten eendrachtig in de puinhopen van het verwoeste huis en een huis in de omgeving dat ook ernstig beschadigd was naar overlevenden (zie foto). Volgens de bevolking van de wijk ums het huis geen bomfabriek. Ooggetuigen hebben gezegd dat de ontploffing plaatsvond nadat uit een voorbij rijdende auto een pakje was geworpen. De politie en militairen waren er echter van overtuigd dat de ontpoffing veroorzaakt is door een bom die men in het huis aan het maken was. Gistermiddag hebben in Ulster protestantse arbeiders gestaakt bij wijze van protest tegen elke mogelijke wijziging van de status quo in Noord-Ierland. De staking trof in hoofdzaak de elektrische centrales. De staking had onder meer tot gevolg, dat grote industrieën zonder stroom kwamen te zitten en het werk stil kwam te liggen. In Belfast verlieten honderden scholieren hun scholen om in het centrum van de stad een beto ging uit solidariteit met de stakers te houden. PARIJS (DPA) In de ontvoe ring van de Renault-functionaris die reeds twee dagen hevige beroering in Frankrijk heeft teweeggebracht, kwam vanochtend plotseling klaar heid. De politie wist tot dan toe noch de daders, noch de verblijfplaats van de door een uiterst link se groepering woensdag op straat ontvoerde afdelingsleider van de staatsautomobielfabriek Robert No- grette. Aan een anoniem telefoontje aan de radiozender Europa Eén, waarin gezegd werd, dat Nogrette vandaag vrijgelaten zou worden, hechtte men aanvankelijk geen waarde. De onbe kende gaf zich uit voor één van de ontvoerders van de "Groep Pierre- Overney" van het Volksverzet. De Paryse politie had tevergeefs ln Parijs en omgeving de woningen doorzocht van bekende linkse extre misten. Duizenden politiemannen, hebben vooral de zestiende Parijse wijk en de aangrenzende voorstad Boulogne "uitgekamd". Waarom Juist de deftigste Parijse wijk uitgekamt moest worden is niet bekend gemaakt. De eisen van de ontvoerders waren onveranderd gebleven. Zij zonden gisteren tweemaal een boodschap uit via het "onder leiding van de Fran se schrijver Jean-Paul Sartre staan de "Persbureau der Bevrijding". Voor de vrijlating van Nogrette verlangen zij, dat verscheidene ont slagen arbeiders van Renault op nieuw in dienst genomen worden en dat een aantal maoïsten, die twee weken geleden in verband met het doodschieten van hun kameraad Pierre Overney wegens gewelddaden gearresteerd werden, op vrije voeten worden gesteld. In het hoofdbedijf van Renault in Boulogne-Billancourt, bij Parijs, heerste gisteren volkomen rust, zij het dat enige honderden hogere em- ployé's uit protest tegen de ontvoe ring van één hunner een korte waar schuwingsstaking hielden. In weer wil van de oproep van de ontvoer ders tot een manifestatie op de bin nenplaatsen der fabriek, zijn alle Renault-arbeiders aan het werk ge bleven en gaven geen gehoor aan de oproep. De president-directeur van Renault, Pierre Dreyfus, heeft ge zegd. dat hij en zijn gezin bedreigd zijn. "Men heeft mij gezegd dat mijn woning opgeblazen zal worden, als ik niet onmiddellijk laat weten, dat alle wegens geweldpleging in de afgelopen dagen ontslagen leden van het Renault-personeel weer in dienst gesteld worden". Volgens Dreyfus probeerden de ontvoerders van Nogrette "openba re discussies", bv voor de radio of de televisie, uit te lokken. "Maar wij lopen niet in de val", aldus Drey fus- Alain Krivine, één van de lei ders van de trotzkistische organisatie heeft eveneens de ontvoering veroor deeld. De ontvoerders hebben naar zijn mening "een ernstige politieke fout begaan". Foto's De Franse televisiekijkers hebben gisteravond foto's gezien van Roger Nogrette, die kennelijk genomen wa ren op de plaats waar hy verbleef. Deze foto's had de Franse televisie kort tevoren ontvangen van het pers bureau "Bevrijding". Op de foto's ziet Nogrette er ont spannen uit. Op een ervan rookt hij een pijp en schijnt gefotografeerd te zijn tijdens een gesprek. Maar geen enkele foto gaf een aanwyzing om trent de verblijfplaats van Nogrette die op elke foto zich voor een uit gespannen laken bevindt. Gisterochtend hebben zevenhon derd politieagenten in zevenduizend huizen in Parijs een onderzoek inge steld. Pierre Dreyfus is op eigen ver zoek door premier Chaban Delmas ontvangen. "De premier heeft mij beloofd alles te zullen doen om No grette te vinden", aldus Dreyfus. De ontvoerders hadden via het pers bureau "Bevrijding" laten weten, dat Nogrette het goed maakt "Hij geniet een behandeling die veel beter is dan die in de Franse gevangenis sen", aldus de ontvoerders. SCHOONMAAKBEDRIJF STAATS iGT WERKSTERS EN SCHOONMAAKSTERS voor Voorschoten en Valkenburg. Aanmelden by de rayonleider dhr. Van Kalkeren, Hoflaan 179, Leiden, telef. 01710—41582 of op het kantooradres: Dahliastraat 6A, Katwijk a/d Ryn, telefoon 01718—16716. Maak nu heerlijk zacht water voor nog geen 6 cent per liter. BRITA waterfilters f 19,95 Kort Rapenburg 5-7-9-10 Telefoon 32041. Leiden DE STICHTING KATHOLIEK ONDERWIJS LEIDEN bestuurt 21 scholen voor kleuter- en basisonderwijs en 2 scholengemeenschappen voor voortgezet onderwijs en voert voorts de administratie voor een aantal schoolbe sturen uit Leiden en directe omgeving. Op het bureau van de Stichting wordt per 1 mei a.s. gevraagd een administratief medewerker voor het verrichten van werkzaamheden die verband houden met de automatisering van de salarissen en ge varieerde boekhoudkundige werkzaamheden. Gewenste opleiding: by voorkeur Mulo/Mavo, praktljkdiploma boek houden en studerend voor M8.A. Typevaardigheid gewenst. Geboden wordt: Prettige werkkring in klein team; goede hono rering; directe opname in het Algemeen Bur- geriyk Pensioenfonds; A.O.W./A.W.W. voor rekening van de werkgever. Sollicitaties te richten aan het bureau van de Stich ting: Boerhaaveiaan 12 te Lelden. Inlichtingen tydens de kantooruren: 0171051859. Royaal herenhuls in nieuwstaat verkerend, Engelse kamer met exclusieve schouw en open haard, open bar-verbinding naar moderne keuken, c.v. gas, 3 slaap kamers, badkamer, 2 e toilet, via vaste trap naar enor me 4e slaapkamer met grote dakkapel. Vele extra's, mooie tuin. Dit huis kimt u zaterdag 11 maart van 3 uur tot 4 uur vry bezichtigen. Adres: Leeuwerikstraat 11. Vraagprijs f 99.000,— Makelaardij ROMEIN HEEREWEG 282 - LISSE - TELEF. 02521—4092 b.g.g. 5787 of 01710—51897 Wij zoeken een Leeftijd 1620 jaar. Sollicitaties te richten aan: COOP. RAIFFEISENBANK, RIJNSBURG. 3- en 2-ZITS BANK ribcord nègre schuimrubberen kussens verende armen sublieme vormgeving comfortabele zit Compleetprijs f1926, BIJPASSENDE FAUTEUIL in rundleer f 963. Jac Boter Zn GEVRAAGD voor onze babyzaak. Sollicitaties schriftelijk of mondeling na tel. afspraak. STILLE RIJN 1—4 - TELEFOON 26545

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9