ollegegelden )uitensporige jrijsopdrijving Gewestvorming in de discussie Duizenden ontduiking gevallen van minimumloon "Drie doden bij ïemisch bedrijf Minister Drees voor Europese super-sneltrein m j Rector Magnificus Amsterdam iCurafex' Nog geen uitspraak Ihv over groepspraktijken Man wurgt echtgenote met panty Vrije kwestievoor PvdA onaanvaardbaar9 ÜJDAG 10 MAART 1972 \MSTERDAM (ANP) Prof. dr. A. de Froe, rector magnificus van de Amsterdam- iipiversiteit, heeft gisteravond zeer afkeurend gesproken over het plan van minister Brauw (Wetenschappen) en collegegeld en te verhogen tot duizend gulden. !heb mijn leven lang nog niet luitensporige prijsopdrijving mee- aikt. Een dergelijke prijsopdrij- zou niet acceptabel moeten zijn een minister van Economische die zichzelf respecteert", zei De Froe in een vergadering de medische faculteit. „Geen e andere groep wordt op zo'n ier getroffen, en juist deze groep economisch zeer zwak", voorzag dat de verhoging voor studenten "die letale dosis zal Voor een gezin met drie stu- ide kinderen zullen de totale zestien keer zo hoog worden, studieverzekering is met deze ging in één klap waardeloos den. Gooi die polis maar in de mand'", zo adviseerde de rector, achtte de maatregel te meer vaardig omdat het regerings- er de laatste jaren op is ge- de mensen vroeger onafhan- te laten worden. De afhan- heid van de ouders wordt nu pro ter en de wanverhoudingen 1 het gezin worden enorm ge leerd. Prof. De Froe wees erop iet opheffen van devr ijs telling Btaling van collegegeld het be- van de studentenassistenten onmogelijk maakt. Aangezien in gelederen de wetenschappe- assistenten worden verworven st in de toekomst veel moei- worden goede teams van we- appelijke werkers op te bou- ildus prof. De Froe. Mobiel eer 600 studenten, docenten en elsleden van de universiteit bisfcerdam hadden gistermiddag [in een door de ASVA belegde lering moties aangenomen, p gcpiotesteerd wordt tegen de iten- en personeelsstop en de ondigde verhoging van colle- :n. De moties zullen ter ken- rden gebracht van het presi- /an de universiteit en De (Wetenschappen) ersoneelsstop wordt afgewezen in botte bezuinigingsmaatregel kwaliteit van het onderwijs !t". Er wordit van de minister Idoende financiering van on- en onderzoek aan de univer- feëist. Het wetsvoorstel op de enstop moet worden inge- en ook wordt er geprotes- egen de voorbereidende maat- van minister De Brauw, zoals trale voorinschijving van eer- Actie tegen STER-reclame "De manier waarop vrouwen in de STER-reclame worden aangesproken hangt ons de keel uit. We zjjn anders dan de re clamemensen denken en dat zullen we laten zien". Aldus licht mevrouw Van den Heuvel, voorzitster van het Vrouwen contact in de PvdA, (rechts op de foto), één van de actieplan nen toe, die de vereniging in de loop van dit jaar zal voeren. De plannen zyn uitgewerkt in een "Rooie vrouwen planmeniboek", dat via tienduizend vrouwen in de vereniging verspreid zal wor den. Behalve de vrouw en de STER- reclame hebben de vrouwen als actieplannen gekozen: het lange wachten in de poliklinieken; kind en flat; openstelling van open bare gebouwen en werkende meisjes. Voor de actie tegen re- olame zijn briefkaarten ontwor pen, gericht aan de STER, waarop men kan protesteren tegen vormen van reclame. Minister Boersma: DEN HAAG Minister Boersma (so ciale zaken) heeft de indruk dat „vele duizenden gevallen van ont duiking van de minimumloonwet" in ons land plaatsvinden. Hij zei dit gisteren tijdens een vergadering van de tweede kamercommisie voor sociale zaken. Die gevallen komen voor in de sec toren van het bedrijfsleven, waar geen c.a.o. van kracht is en in de huishoudelijke beroepen. Exacte cij fers over de ontduiking van de wet op het minimumloon zullen pas over enkele maanden bekend wor den wanneer het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek op dit punt heeft afgerond. De bewindsman van sociale zaken zei voorts dat het z,g. bedrijven- werk (activiteiten van de vakbon den binnen de onderneming) naar zijn mening positieve kanten heeft, met name in grote bedrijfstakken als de bouw en de metaal. Bij het recente metaaloonflict is dit werk op de voorgrond getreden. Volgens de minister is het een belangrijk hulpmiddel voor de vakbonden om de afstand tussen vakbondsbestuur en -leden kleiner te maken. Ook al waardeert hij de ontwikkeling van het bedrijvenwerk positief, de mi nister meent wél dat de functie van de ondernemingsraad daardoor niet uitgehold moet worden. In antwoord op vragen van de heer Nypels (D'66) zei minister Boersma dat de overheid niet voorop moet lopen bij experimenten met arbel- derszelfbestuur van ondernemingen, zoals dat in Joego-Slavië voorkomt. Hij zag daarin teveel risico's. De aanvankelijk hausse in het ar beiderszelfbestuur ls voorbij", aldus de minister, „de belangstelling voor dit project in ons land wordt klei ner nu ook in Joego-Slavië de rich ting wordt ingeslagen vgji de demo cratisering van bedrijven, zoals ons land die kent". NASA GEEFT RAKET TERUG VANDENBERG De NASA is teruggekomen op het „vorderen" van de Delta-raket, waarmee de Europe- kunstmaan TD-1A gelanceerd moest worden, ten behoeve van de lancering van een Itos-weersatelliet. Maar er zijn nu enkele technische problemen opgetreden, waardoor op nieuw uitstel nodig werd. In de tweede trap van de raket werkt een afsluiter niet naar behoren. De lan cering is nu voorlopig vastgesteld op zondagochtend 02.55 uur Ned. tijd. plotselinge gasontwikkeling TERDAM Drie mensen iravond op het terrein van ïmische Oxyrane in de Eu- om het leven gekomen. Jaren aan het werk bovenop ictorvat. Door nog onbekende ontstond plotseling een stik wikkeling. drie mannen raakten be en vielen in ADVERTENTIE Er is een veilige deodorant voor uw kleding, uw gordijnen en uw meubelen. Üex Curatex textieldeodorant. j Even spuiten en in 3 een wip is uw kleding S en woningtextiel I weer heerlijkfris. textieldeodorant U WCURA N.V.AMST£flDAM Een vierde man die met een pers luchtmasker in de tank afdaalde werd eveneens bedwelmd, maar kwam later weer bij kennis. Ook een vijfde man raakte licht bedwelmd. Volgens het chemische bedrijf zijn de slachtoffers buiten landers. Hun namen zijn nog niet bekend gemaakt. UTRECHT (ANP) De algeme ne ledenvergadering van de Lande lijke Huisartsen Vereniging heeft gisteravond in Utrecht uitvoerig ge sproken over de financiering van groepspraktijken en andere samen werkingsverbanden in de huisartsge neeskunde, zonder echter al tot een definitieve uitspraak te komen. Het beraad wordt op 16 mei voortgezet. Na afloop van de vergadering zei LHV-voorzitter F. N. M. Bierens, dat hij nogal verbaasd is over de pu- blikatie door het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsen van het ziekenfondsvoorstel, alle aan de groepspraktijken verbonden kosten te vergoeden. De LHV heeft dat voorstel namelijk nog niet officieel ontvangen, ook niet nadat men er gisteren na de publikatie om had gevraagd. Er staat nog niets zwart op wit, de voorstellen van ziekenfondszijde zijn volgens de heer Bierens alleen bij informele besprekingen met LHV- vertegenwoordigers naar voren ge bracht. Hoewel verreweg de meeste huis artsen een solo-prakijk hebben heeft een grote meerderheid van de LHV- leden geen bezwaar tegen samen werkingsverbanden. Alleen over de vorm waarin en de financiering lo pen de meningen nog sterk uit een. Ook leden die al enthousiast in groepspraktijken werken spra ken zich gisteren tegen het zieken fondsvoorstel uit. Zoals gemeld leeft bij de LHV de vrees, dat de zie kenfondsen zich teveel met de prak tijkvoering zullen gaan bemoeien als zij alle kosten betalen (en dus ook moeten beoordelen). Eis: plaatsing in gesticht GRONINGEN De officier van Justitie bij de Groningse recht bank heeft gisteren plaatsing in een krankzinnigengesticht geëist tegen de 43-jarige chauffeur E. S. en ontslag van rechtsvervolging. De chauffeur wurgde in september vorig Jaar in blinde woede zijn vrouw met een panty. De 38-Jarige vrouw had hem net verteld dat ze van een andere man in verwachting was. De chauffeur en de vrouw waren gescheiden, maar leefden het laat ste Jaar weer samen in Stadska naal. De chauffeur, die nu in een psychia trische inrichting wordt verpleegd, kon zich gisteren herinneren dat hij direct de politie had gebeld. Daarna was hij naar het zieken huis gereden in zijn auto. Daar vatte hij post in de hoop dat zijn vrouw alsnog levend zou wor den binnen gebracht. Toen dat een paar uur later nog niet ge beurd was, meldde hij zich bij de politie. olgens een psychiatrisch rapport heeft de vrouw, die zelf ernstig ge stoord was (ze hadden elkaar in een inrichting voor het eerst ont moet) het huwelijk getorpedeerd. Uitspraak 16 maart. Duitse politie vuurt op auto uit Nederland HAMBURG (AP) Een politie man heeft in de buurt van Hamburg een aantal schoten afgevuurd op een Nederlands echtpaar omdat men hen aanzag voor leden van een radikale linkse beweging. De agent, die in burger was ge kleed en in een "gewone" auto zat, zag de Nederlandse wagen 's nachts met grote snelheid door Hamburg rijden. Omdat hij dacht dat er men sen van de Baader-Meinhofbende in zaten, reed hij er achteraan. Ondertussen dacht het Nederlandse echtpaar Marinus en Wilhelnvina P., 29 en 27 jaar oud, dat het door ban dieten werd nagezeten en ging nog sneller rijden. De agent vuurde tijdens de rit drie schoten op de auto voor hem af en waarschuwde via zijn radio diverse politieposten.. Het echtpaar kwam tot stilstand voor een politiebureau om te rappor teren dat men hen had getracht ge wapenderhand te beroven. Bij het incident werd niemand ge wond. De politie heeft doen weten dat het hier een "ongelukkige fout betrof door beide partijen gemaakt". ROTTERDAM (ANP) De minister van Verkeer en Water staat, dr. W. Drees, is voor de ontwikkeling van één uniforme Europese sneltrein, die een ca paciteit heeft van ruim 500 km oer uur. Hij wil voorkomen, dat de landen verschillende syste men ontwikkelen, waardoor het vervoersprobleem alleen maar wordt bemoeilijkt. De bewindsman zou gaarne zien. dat er overleg op interna tionaal niveau komt, waarbij de nationale belangen op de ach tergrond worden geplaatst. Dit zei minister Drees gister avond op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven, na zijn terugkeer uit München waar hij vandaag op uitnodi ging van zijn Duitse ambtsge noot Leber een bezoek bracht aan de fabrieken Krauss-Maf- fei en Messerschmitt-Bölkow Blohm. Beide ondernemin gen zijn thans met medewer king van de Duitse regering be zig met de ontwikkeling van elk een prototype van een super snelle trein. De hoge snelheden kunnen worden bereikt, doordat het voertuig met behulp van magneten twee centimeter bo- van de rails wordt geheven. Er treedt daardoor geen wrijving op. Het nieuwe systeem vereist een geheel nieuwe infra-struc- tuur, die grote investeringen vergt. Men denkt aan miljarden guldens. In Duitsland bestaan plannen voor een sneltreinnet van Hamburg naar München en voorts naar het Ruhrgebied. Van hieruit zou de lijn doorge trokken kunnen worden naar de randstad in Nederland. Het nieuwe spoorwegsysteem zal volgens minister Drees en de directeur-generaal van de Nederlandse Spoorwegen, de heer De Bruin, die eveneens naar München ging, een ver lichting betekenen van het hui dige internationale vervoerssys teem. De supersneltrein za) voor Nederland slechts beteke nis hebben voor wat het ver voer naar de omringende lan den betreft. De heer De Bruin meent, dat een dergelijk ver voermiddel pas over 15 20 Jaar operationeel kan zijn. In Frankrijk wordt ijverig gewerkt aan de ontwikkeling van een luchtkussen trein, die eveneens hoge snelheden kan bereiken. Ook in andere Euro pese landen worden thans ideeën op dit gebied ontwikkeld Minister Drees zou graag zien dat de Europese landen tot hel besluit kwamen, hun krachten op dit punt te bundelen en te komen tot de bouw van één ge meenschappelijk type. Hierdoor zou kunnen worden voorkomen dat men in Nederland met ver schillende typen vervoerssys temen te maken krijgt. De heer De Bruin wees nog op de milieu-aspecten van de Duitse trein van de toekomst, die aanmerkelijk meer lawaai en vuil produceert dan de huidi ge trein. Bezorgdheid over het Loosdrechts plassengebied MAARTENSDIJK (ANP) Een endertig werkgroepen en organisaties op het gebied van het milieubeheer hebben het Plassenschap Loosdrecht gevraagd met alle middelen op te tre den tegen verdere aantasting van bio logische en landschappelijke rijk dommen. De groeperingen zijn voor al bezorgd over de ongecontroleerde groei van het aantal caravansttand- plaatsen. Het gevaar dreigt dat bestaande bestemmingsplannen worden aange past aan illegaal onstane situaties. Dit is te verwachten in Breukelen, maar ook elders is dit niet ondenk baar, zeggen de milieubesohermende organisaties in een brief aan het Plassenschap Loosdrecht. De overheid verliest zijn geloof waardigheid door niet op de juiste wijze op te treden. Het handhaven van het evenwicht tussen de belan gen van de recreatie en die van d< natuurbescherming is alleen mogelijk als wetgevende en controlerende overheid één beleid voeren, aldus de brief. Van de 3 'vrije kwesties' uit het regeerakkoord-Steenkamp, dat de vijf regeringsfracties KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 en het kabinet-Biesheuvel bij elkaar houdt, zijn de kansspelen en de gewestvorming volop in parle mentaire discussie. De kiesdrem pel (een initiatief-voorstel van de KVP) is wat in de vergetelheid geraakt, maar blijft boven het hoofd van de kleine partijtjes harrgen. Nu in de Tweede Kamer vrij alge mene weerstand is gerezen tegen de Wet op de gewesten, die een jaar geleden is ingediend door het chris- telijk-historische duo Beernink-Van Veen, rijst de vraag wat betekent de uitdrukking „vrije kwestie". Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) die met de erfenis van zyn voorganger Beernink en zijn huidi ge collega van Onderwijs en Weten schappen Van Veen wat in zijn maag lijkt te zitten, heeft daar on langs dit over gezegd: van zijn kant zou er geen „onaanvaardbaar" worden uitgesproken als de Kamer wijzigingen van de wet zou voor stellen „binnen de grenzen van het redelijke". In de eerste plaats wil dat zeggen, dat er geen ministers of kabinets crisis kan ontstaan over de gewest vorming. De vraag die echter blijft hangen is, wat bedoelt Geertsema met „binnen de grenzen van het re delijke". Is dat een wat routineuze opmer king, die je voorzichtigheidshalve gewoonlijk maakt om bv. uit te sluiten de mog-elijkheid dat de Ka mer zou voorstellen alle gemeenten op te heffen en het hele land per decreet in gewesten te verdelen Of heeft de minister wel degelijk op het oog gehad de denkbeelden die leven in de grootste fractie in de Tweede Kamer, de PvdA. De PvdA-fractie op haar beurt heeft deze week tegen het ontwerp gewest wet wel het „onaanvaard baar" laten horen, hetgeen overi gens in dit geval niet meer wil zeg gen. dan dat deze fractie tegen de wet in deze vorm zal stemmen. Daar hoeft geen politiek bloed uit te vloeien Volgens de PvdA-fractie was het wetsontwerp al verouderd op het moment dat het werd ingediend. Het munt uit in een „verbluffende vaagheid", meent de PvdA. De opstellers Beernink en Van Veen stond het volgende voor ogen. Zij wilden de bestuurlijke indeling in Nederland hier en daar wat aan passen aan de maatschappelijke realiteit. „Het dagelijkse samenle vingsverband strekt zich thans meestal over het gebied van meer dan een gemeente uit", schreven zij In hun toelichting. Enerzijds vonden zij voor een aantal voorzieningen (b.v. de ruimtelijke ordening) schaalvergroting beslist noodzake lijk, maar anderzijds meenden zij dat het gemeentelijk bestuur zoveel mogelijk intact moet blijven. De PvdA-zienswiJze verschilt hier fundamenteel van - en overschrijdt daarmee wellicht de „redelijke grenzen" die Geertsema in zijn hoofd heeft. De PvdA wil nieuwe bestuurlijke eenheden (gewesten) die op him gebied in beginsel het beleid bepalen en uitvoeren. De ge westen zouden een draagvlak van tenminste 150.000-200.000 inwoners moeten hebben. Binnen deze gewes ten zouden „gemeenten-nieuwe-stijl" taken en bevoegdheden moeten krijgen die van het gewest zijn af geleid. Een punt dat vrij algemene weer stand in de tweede Kamer heeft opgeroepen is de gedachte; dat ge westvorming van onderop tot stand moet komen. Niet alleen bij de op positie maar ook in de regerings fracties is men pessimistisch ge stemd over de mogelijkheid, dat het op vrijwillige basis tot grotere sa menwerkingsverband tussen ge meenten komt. De rijksoverheid moet waar zij dat nodig oordeelt ge westvorming aan de gemeenten opleggen. Gewestvorming van boven af dus. Aangenomen mag worden, dat dit verlangen binnen de Geertsema- grenzen valt. Werving van buitenlandse werknemers loopt terug DEN HAAG (ANP) De officië le werving van buitenlandse werkne mers neemt momenteel sterk in om vang af, zo heeft minister Boersma van Sociale Zaken gistermiddag meegedeeld in de openbare vergade ring van de vaste kamercommissie van Sociale Zaken. In 1970 werden in Nederland toege laten 24.850 buitenlandse arbeids krachten en in 1971 18.650. Vorig Jaar januari en februari werden aan geworven respectievelijk 1.930 en 1.620 buitenlanders, in Januari en februari van dit jaar respectieve lijk 775 en 320. Het aantal werkloze buitenlandse werknemers is toegenomen: in 1971 700, maar thans 2.400. Alhoewel bij vacatures en vraag naar buitenland se werknemers allereerst gedacht moet worden aan degenen, die werk loos zijn, blijft er toch hier en daar een behoefte te bestaan. In Delfzijl, in een gebied met werkloosheid van enige omvang, wil het bedrijf Aldel, voor de aluminiumsmelterlj Tur ken aantrekken, omdat Nederlan ders geen animo hebben voor dit soort werkzaamheden. Minister Boersma zei geen schat ting te kunnen geven van de om vang van het aantal illegaal in Ne derland verblijvende buitenland se werknemers. "Dat is een aange legenheid van het departement van Justitie". Samenwerking K. van K. "s in Zuid-Holland LEIDEN In de loop van dit Jaar zullen de Kamers van Koop handel van Leiden, Delft, Den Haag Rotterdam, Vlaardingen, Gouda en Dordrecht nauwer gaan samenwer ken. Er komt een provinciaal be stuur, waarin werknemers, vertegen woordigers van het midden- en klein bedrijf en overige ondernemingen zitting hebben. Het secretariaat rwordt gevestigd in Delft.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7