begrip geworden Merenwijk-bewoners niet tevreden over inspraak China steunt Sihanoek tot „totale overwinning" Groenten uit Balen ALPHENSE FAMILIE HAALT WATER BU DE BUREN V.V.V. verstuurt dozen vol folders naar het N.B.T.-kantoor in Keulen KENNEDY BIJ PRIMARIES IN OREGON TOIJPAO WAART ISH ,Jk doe alles met de handwant ik heb geen stofzuiger KATWIJK AAN ZEE Chris Verplancke (56 en directeur van de V.V.V. „Katwijk" is weer „terug van weggeweest". Elf dagen heeft hij met zoon Kees die ook van geen ophouden wist op N.B.T.'s showboot „Holland Paerl" vertoefd om Kat wijk als vakantieplaats voor alle seizoenen te „verkopen" en om aandacht te vragen voor de specifieke Katwijkse produkten rond zijn stand. Veel nachtrust is er niet bij geweest. Het begon 's morgens vroeg al met het weer opnieuw inrichten van de stand, want om tien uur moest men gereed zijn als de eerste gasten hun opwachting kwamen maken en het werd vaak nacht voor de laatste gesprekken met reisbureaudirecteuren afgerond werden met het aanbieden van aantrekkelijke arrangementen in de hotel-, pension- en privésector. Goed gedaan Onder het genot van een kopje koffie vertelt Verplancke, dat het hem goed heeft gedaan aan deze „Duitsland-presentatie" mee te kun nen doen dankzij de spontane mede werking van de industrie in Kat wijk. Niet zonder gerechtvaardigde trots zegt hij: ..Er waren maar een paar V V.V's aan boord vertegen woordigd. De anderen deden het al lemaal in provinciaal verband. Kat wijk heeft, zonder me zelf op de borst te slaan, een uitstekende in druk achtergelaten. We beschikten Door Cees Combee Foto Van Duijn over één van de mooiste en attrac- tiefste stands. Iedereen, die bij ons kwam werd gul onthaald: bloemen uit Rijnsburg. visprodukten. was- peen. een zakje koek. een asbakje een stukje worst, een pittig drank je en ga zo maar door Dankzij de medewerking van enige restaurant houders heb ik zelfs aan goede rela ties een etentje kunnen aanbieden. Prettig zoveel medewerking na een Jaar. waarin we het als V.V.V. door die Friendship Tourszaak heus niet gemakkelijk hebben gehad". Chris Verplancke tovert uit zijn actetas een forse map met papieren te voorschijn. Allemaal gegevens over die elfdaagse reis. Van dag tot dag nauwkeurig bijgehouden. Om straks aan het bestuur te kunnen la ten zien. Rapporten over gesprek ken niet reisbureau-directeuren en met bestuursleden van verenigingen, die met hun leden wel eens een paar dagen Holland willen doen Als de bolbloemen bloeien en ook later als de zon weldadig schijnt en men heer lijk kan liggen "bakken op 't strand. Die adressen moeten nu nader wor den bewerkt. Allemaal hebben ze 'n map met reclamemateriaal over Katwijk meegekregen en allerlei lu cratieve aanbiedingen. Zeer gunstig in de prijs liggende en dus in de smaak vallende bijvoorbeeld voor het voor- en naseizoen, zoals men dat aan de kust pleegt te noemen dens het bolbloemenseizoen al zullen kunnen merken, want verschillende reisbureaus, waarmee we nog geen connecties hadden, hebben ge vraagd om nadere gegevens en be loofd te zullen proberen nog dit jaar Katwijk in hun programma's op te nemen. Laat ik echter niet al te optimistisch zijn. Zeker is. dat Katwijk door deel te nemen aan de ze promotiereis in de Duitse Rijnste den en in de verre omgeving daar van veel goodwill heeft gekweekt. Men zegt wel eens. dat de kost voor de baat uitgaat. Dat is hier ook het geval. Op den duur zal deze reis be slist haar revenuen opleveren. Ne derland is altijd nog „in" bij de Duitsers". SALEM Edward M. Kennedy, de Democratische senatorvan Mas sachusetts. is gisteren ingeschreven voor de Democratische voorverkie zingen van de staat Oregon en het schijnt dat hy zich niet meer kan terugtrekken. De staatssecretaris van Oregon. Clay Myers, had Kennedy's naam op de lijst van de tien Democraten gezet die aan de voorverkiezingen in zijn staat deelnemen, ondanks Kennedy's geschreven verzoek niet op de lijst geplaatst te worden. Myers is bevoegd te beslissen wel- I ke namen op de verkiezingslijst ko i en de door Meyers gestelde kan- didaten kunnen zich niet terugtrek - ken. De voorverkiezingen van Ore- gon worden op 23 mei gehouden. Kennedy heeft zijn naam reeds van de verkiezingslijsten voor de voorverkiezingen in een aantal sta ten laten halen en heeft dikwijls ge zegd dat hij zich niet kandidaat zal I stellen voor het presidentschap. schouwburgdirecteur Hans van Dar 4000 folders had laten verspreide voor de gisteravond in het Ant. Club hui' door hetBrussels Kamertonei gegp m opvoering van „Groente- a uit Balen." was maar een handje v vol belangstellenden (40) naar hqu Clubhuis gekomen „Groenten Balen" een stuk volkstoneel confronteert ons met een stakin c op een zinkfabriek in het plaats) z Balen (België). Een staking, die h( o: .dorp vorig jaar behoorlijk 'heeft wak ker geschud. De Balense onderwijzer Waltó van den Broek heeft toen aanleiding van de staking dit sem documentaire toneelstuk geschri ven. Samen met de bevolking, d mocht zeggen of alles „klopte" is toen door de toneelgroep in het Bi lense Volkshuis druk gerepeteeri Levensecht en heel intens werden medespelenden op de planken geze waarbij vooral de rol van Germain (Annelies Servaes) bijzonder ster was. Veel vraag Slecht contact met gemeente Er is momenteel in West-Duits- Duitsland zoveel vraag naar infor matie over de Nederlandse Noord zeekust, dat de V.V V-werkers al weer een doos of vijf vol met re clamemateriaal over Katwijk, de fa miliebadplaats. naar het N.B.T-bu- reau in Keulen hebben gezonden, waar Charles Belmon (61) als direc teur zal zorgen, dat alles te bestem der plaatse komt. Bijna overal waar werd aange legd verschenen de burgemeester en andere prominente figuren aan boord. Teveel om op te noemen Het zou een hele waslijst worden. Kat wijk haalde" ook ruim de Duitse t.v. Nu gaat Katwijks V.V.V-directeur zich bezinnen op wat hem in de ko mende maanden te doen staat en welke activiteiten voor de badplaats hij nu moet gaan ondernemen om dp gelegde contacten te verstevigen en te behouden. Dat er wat uit komt Vader Chris en zoon Kees Verplancke in de V .V .V .-stand met op de achtergrond aan de wand fraaie foto's van Katwijk, gemaakt door Jaap van Duijn, "be zig met het bespreken van het programma voor de komende dag. LEIDEN De bewoners van de nieuwe Merenwijk zijn op lang niet alle punten tevreden over het con tact met de gemeente. Dit bleek tijdens een gisteravond door het PAK georganiseerde wijkhearing. Voor een groot deel weet men dit slechte contact aan de afdeling voorlichting van het stadhuis, die „nog steeds met zand strooit" Ook tegen het optreden van B en W bleken bezwaren te zijn: „Wij horen nooit iets op open brieven. De men sen gaan op deze wijze denken: het bestuur kan toch niets uitrichten. Eén van de voor de bewoners zwaarst wegende problemen is het ontbreken van een goede beveili ging op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatrastraat. Vooral voor ouders met kleuters is dit een lastige situatie. „Zij blijven aan de igang met het halen en brengen van kinderen". De oplossing voor dit probleem zou de aanwezigheid van een kleuterklas in de Merenwijk zijn". Zolang die er- niet is zou een mobiel klaslo kaal wellicht een oplossing zijn." stelde PvdA-voorman Van Aken Zijn mederaadslid Van Peype wist overigens te vertellen dat ongeveer in augustusde eerste vleugel van het scholencomplex gereed zal zijn, en dat er sprake van is om in deze vleugel één lokaal te reserveren voor kleuters. Bovendien kondigde hij aan dat er in april een enquête zal worden gehouden onder de be woners aan de hand waarvan de schoolplanning zal worden opgezet. SJANGHAI (Reuter) De Chi nese premier Tsjoe En-lai heeft Noord-'Voetnam en het verbannen Cambodjaanse staatshoofd Prins No rodom Sinanoek verzekerd van Pe- kings volledige steun "tot de totale overwinning'Volgens Prins Siha noek deed Tsjoe deze toezegging tijdens een gesprek met hem en de Noordvietnamese premier Pham Van-dong na het bezoek dat presi dent Nixon vorige maand aan Peking bracht. Prins Sihanoek sprak tijdens een prlvebezoek aan Sjanghai waar hij enkele dagen geleden vanuit Noord-Vietnam was aangekomen Hij zei dat Tsjoe En-lai president Nixon te kennen had gegeven dat Peking niet wil optreden als bemid delaar tussen Washington en de In- dochinese regeringen, zelfs niet in het geheim. Het probleem Indo- China, had Tsjoe En-lai gezegd, is iets dat alleen kan worden worden opgelost door en tussen de Ameri kanen en de verzetsbeweging van de Indochinese volken. Het was daarom China's plicht deze verzets beweging te steunen tot de totale overwinning is bereikt. Volgens Si I hanoek had Tsjoe er bij Nixon op aangedrongen dat Amerika eerst het j probleem Indo-China moet zien op te lossen en daarna de kwestie Tai wan. Amerikaanse eskaders hebben woensdag voor de achtste opeen volgende dag aanvallen uitgevoerd op Noord-Vietnam. Het vliegdekschip Kitty Hawk had zich toen al by de Zevende Vloot gevoegd, waarmee voor het eerst sinds 1970 verande ring is gekomen in de samenstel ling van de Zevende Vloot. Het Amerikaanse opperbevel maakte in een gisteren verschenen rapport bekend dat een F4 Phantom van de luchtmacht dinsdag door afweerge schut was neergehaald1 tijdens aan vallen op de Ho Tsji-minh toevoers route in Zuid-Laos en dat de twee bemanningsleden werden Vermist. Het opperbevel zei dat er was ge wacht. met heit bekendmaken van het neerschieten in afwachting van een reddingsactie. Amerikaanse militaire woordvoer ders zeiden dat de aankomst van Kitty Hawk niet moest worden uit gelegd als een escalatie van de oor log in de lucht, maar gaven wel toe dat het de bewegelijkheid van de Amerikaanse troepen ten goede zal komen. boven Noord-Vietnam in aantal zijn toegenomen als reactie op Noord vietnamese troepenverplaatsingen in het noorden van Zuid-Vietnam. Deze verkenningsvluchten gingen de afge lopen week gepaard met luchtaan vallen op het Noordvietnamees af weergeschut; Hoewel de Amerikanen met bom bardementen op grote schaal op 1 nov. 1968 zijn gestopt, blijven zij erbij dat zij recht hebben op verken ningsvluchten vergezeld van ge vechtsvliegtuigen ter bescherming van de Amerikaanse levens. De Laotiaanse minister van Defen sie Sisoekna Tsjampassak, heeft de toestand rond Pakse, 480 km ten zuid-oosten van Vientiane, zeer ern stig genoemd. Op een persconferentie die inderhaast bijeengeroepen was, zei hy dat de Pathet Lao zich nu op 16 km van Pakse, de tweede stad van Laos. bevindt. Hij achtte het on waarschijnlijk. dat het Pathet Lao te doen is cm de stad Pakse zelf, of schoon zij dit wel aan de bevolking hadden meegedeeld. Hun doel zou zijn de vliegstrook te vernietigen en het bergmassief van Phoe Ba Tiane, dat de stad domineert, in te nemen en druk op de 40.000 inworens uit te oefenen om de stad te ontvluchten. Raadslid mevrouw Kerling verba* de zich over het feit. dat de bewone nog niet in de commissie schola bouw Merenwijk zijn vertegenwoa digd. „Wij hadden gehoord dat de gi meentelijke werkgroepen hiervo op sterven na dood waren, dus he! ben we zelf maar werkgroepen o; gericht." verklaarden de bewone Overigens bleken zij voor de onlan in de Kooi geopende kinderkanti: nog niet veel te voelen. Bezorgdheid was er over het m( gelijke offeren van volkstuintjes ai fiets- en wandelpaden ter verde ontsluiting van de wijk. Men vr« zich af in hoeverre de bestaan! spoorbrug te gebruiken is. Ook op de ontwikkelingen wat b1 treft de scholen in complex B hee men nog weinig zicht. Men had kn tiek op het feit, dat er geen geïnt) greerde school zal komen, de diverse zuilen élk hun eigen bouw gaan krijgen". Van voldoei inspraak van onze zijde is ook geen sprake geweest," vond mi Static) Verder vroeg men zich af neer het Merenwijkstation van NS zal komen. Bovendien bestol vrees, dat er in de nabije toekor veel geluidshinder zal ontstaan do( een geplande nieuwe landingsbs van Schiphol. Hierbij wordt er i gestreefd de herrie rond Schiphol f beperken, maar het gevolg daa is dat wat verder verwijderde den, o.m. de Merenwijk, extra 1 der zullen hebben. Een artsenpraktijk in moet zo snel mogelijk komen. middels is er een Leidse arts die naar de wijk wil, maar men nog om te zien of er geen gi praktijk moet komen. ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Ik moet in huis alles met de hand doen hoor, want een stofzuiger heb ik niet ver ontschuldigt mevrouw De Lange zich als zij met een dweil- tje wat rommel van het zeil wegveegt. „We worden wel gedwongen om zo te werken want een aansluiting op het gas-, water- en elektriciteitsnet hebben we niet. Al jaren werk ik nu zo, dus raak je er wel aan gewend. Maar als we kleine kinderen zouden hebben, was het toch wel een pro bleem". Middenin de polder wonen zijAlie en Teun de Lange. Via een hobbelig landweggetje van ongeveer een kilo meter lang, dat door Teun zelf is aan gelegd,'kan het knusse huisje slechts worden bereikt. Het huisje is gebouwd van stenen van een oude molen uit 1740, die jaren geleden is afgebroken. De Lange verdient zijn boterham als melkmachine kunnen ze niet aan- boer Dagelijks wordt hij bygespron- schaffen, omdat er geen leidingwater gen door zyn vrouw als de koeien aanwezig is om deze na gebruik weer moeten worden gemolken, want een 1 schoon te maken. Door Jan Westerlaken Foto's Will Dijkman De woning van De Lange ziet er erg gezellig uit. Alleen ontbre ken er 7iog een aantal voorzienin gen. Van rijkssubsidie kwam wei nig terecht. „We moesten eerst 24.000 gulden neertellen om wa- ter- en elektriciteits-aansluiting te krijgen". "Het is natuurlijk allemaal wel ge zellig het huis met petroleum te ver lichten en zo Dat is nu ook niet een punt waaraan ik zo zwaar til Al zou het voor mijn man toch wel erg ge makkelijk zijn als er een aansluiting op het elektriciteitsnet zou zijn. Wa- 1 ter moeten we nu bij de buren halen. Dat doen we twee keer in de week Van kleding wassen komt er dus niets terecht. Daarvoor ga ik iedere maan dag naar mijn moeder." Erg duur "Ik heb", zegt De. Lange, die drie maal in de week schillen in Alphen ophaalt voor bijvoeding voor zyn koeien, "wel eens om aansluiting van water en elektriciteit gevraagd. Ze zouden het wel eens even bekijken. Met een rijkssubsidie was best wat te bereiken Maar toen puntje bij paaltje kwam moesten we eerst maar eens 24 000 gulden neertellen. Dan konden deze voorzienin gen worden getroffen. Dat was een jaar of zes geleden. Ik ben er later nooit meer achteraan gegaan Ver moedelijk zal er nu wel iets meer op tafel moeten worden gelegd" Mevrouw De Lange gebruikt rustig slootwater om de afwas te doen. "Ik kook het water toch eerst voordat het wordt gebruikt Alle bacteriën zyn dan al lang dood. En ik zie er zelfs niet tegen op om zo een slok te drin ken," vult De Lange aan. "Er wordt niets in de sloot geloosd. Dus van ernstige vervuiling kan beslist geen sprake zijn En ik voel me er prima bij. Het enige* waarvan we nu hinder ondervinden is het opspuiten van de terreinen in Ridderveld Daardoor lijkt het. slootwater soms net op sop, zo grijs is het." Geen toilet "Een toilet? Welnee, die hebben we ook niet. Er is toch geert water om deze door te spoelen? We hebben gewoon een ouderwetse beerput, die we om de zoveel tijd zelf moeten schoonmaken, want een afvoer is er ook niet in aangebracht." Hoe ervaart de familie De Lange het snelle oprukken van Alphen? De Lange vindt het jammer, dat er zoveel natuurschoon verloren gaat. "Gelukkig komen de torenhoge flats i niet pal voor onze neus te staan, j De enige wetenschap, die we hebben, is. dat de woningbouw niet verder gaat dan tot en met de Ridderbuurt. En daar wonen wij ongeveer een kilo meter achter. Erg veel hinder zullen wij van het oprukkende Alphen niet ondervinden." Zijn vrouw is er niet van onder de indruk, dat Alphen zo enorm snel haar richting opkomt. "Ach, we hou den nog voldoende ruimte over om rustig te leven. Vroeger zag je dan wel niets, straks kunnen we genieten van al die lichtjes, die dan 's avonds branden. Ik zou me best. kunnen aan passen als ik ergens in een bewoonde buurt zou worden neergezet. Dat is helemaal geen probleem hoor." Niet alleen "Maar denk nu niet, dat we hier nooit een mens zien. Heus, er gaat byna geen dag voorbij of er stappen wel eens mensen bij ons binnen. Het zij wandelaars of familieleden. Onge wenste bezoekers? Jazeker," zegt De Lange. "Die hebben we ook al twee keer gehad. Eén keer waren we niet thuis en de tweede keer was ik juist voor aan de weg een hek aan het repareren. Drie kerels in een auto wisten precies waar zij moesten af slaan Ik moest nog een noodsprong nemen ook anders hadden ze me rus— i tig voor m'n duvel gereden." Mevrouw De Lange heeft w haar huis geen elektriciteit of leij dingwater: „Ik gebruik rusfJ slootwater om af te wassen omdol ik het eerst heb gekookt "Ik heb die mannen wel aan hui) verstand gebracht, dat ik hun bezoej niet op prijs stelde en verteld, dat zj maar snel moesten maken dat zj wegkwamen. Voor alle zekerheid had ik me voorzien van een stukje houj Want als het uit de hand zou zijj gelopen, had ik daarmee een pad rake tikken kunnen uitdelen." Mevrouw De Lange kan zonder da zij over de weg hoeft hij haar moede op visite gaan. "Ik loop tien minuté door de polder en ik ben er," zegt terwijl ze haar hond een stukje va haar koek geeft. Maar deze komteei beetje te dicht bij de Siamese kat i de buurt, waarop deze een dreigei gebrom laat horen en de hond ma* eieren voor zijn geld kiest en ee veiliger heenkomen zoekt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4