j Leidse vuilverbranding in me bevolkingsagglomeratie El Autobeurs Leiden geen notering PORION Subsidie L.P.M.G. halve prijs i Van Aken waarschuwt voor 1982: LEIDENAARS VOOR HAAGSE RECHTBANK Stichting Kath. Onderwijs IfflfiBEIW n.v. v. d. velde Citroën Ergerlijkwaarom? een dag herenpantalons HyRIJDAG 10 MAART 1972 LEIOEN I (Van één onzer redacteuren) LEIDENSASSENHEIM De voorgenomen verdere uitbreiding van de Leidse vuil verbrandingin 1974 zal de derde oven in gebruik worden gesteld, waarna in 1982 waarschijnlijk een vierde oveneenheid noodzakelijk zal zijn is voor het Leidse raads lid Van Aken aanleiding geweest om een „waarschuwingsvuur" te ontsteken. Tijdens de gistermiddag in het gemeentehuis van Sassenheim gehouden vergadering van de raad van beheer van de gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden en omstreken vroeg Van Aken sceptisch om een bezinning-op-eigen-verantwoordelijkheid: „Het probleem is, dat wij over tien jaar nog niet uit de problemen zijn". Van Aken: Over tien jaar zullen wij ongetwijfeld moeten besluiten om een vierde oven te bouwenomdat wij anders ons afval niet kunnen verwerken. Maar laten wij niet uit het oog verliezen, dat in 1982 de huidige vuilverbrandingsinstallatie midden in de bevolkingsagglomeratie ligt. Met de Merenwijk, de uithouw van Leiderdorp, Warmond en Oegstgeest meege rekend, ligt de vuilverbranding dan midden in de stad. En als wij dan maar niet met de vinger worden nagewezen. Van: jon gens, wat hebben jullie toen in 1972 toch gedaan. Waarmee zelf-kritische Van Aken niet alleen vroeg om bezinning-op- eigen-verantwoordelijkheid, maar 'Ult'óók op bezinning op het (nog altijd vageprovinciale vuilverwerkings- uilplan. Van Aken: „Waarom is er nog X* iteeds geen overleg op of begeleiding provinciaal niveau over de vuil verwerking in de toekomst? Een al- ist! ematief zou zijn: een tweede instal- atie, die elders in de regio een zo Aeilig mogelijke plaats zou krijgen, sou over een aantal jaren die vuilverbranding kunnen worden uit- jebreid in plaats van de huidige". Toch zal de Leidse vuilverbran- ,aa' Öing waar ook het huis- en grof- n djvuil wordt verwerkt uit de naaste imgeving (Leiderdorp, Oegstgeest, to loeterwoude, Alkemade, Voorscho- Warmond, Sassenheim en BPoorhout) binnen afzienbare tijd •ijl (19741 een derde oven "rijker" hr| lijn. Nog deze week zal aan de Zwit- firma, die indertijd de installa- hot le in de sleutelstad heeft gebouwd, gorden gevraagd om een. uitgebrei- le offerte (mèt nauwkeurige kost- irijs) uit te brengen. De gewestelijke lad van beheer vérstrekte daartoe 3n krediet van f 60.000. Afwijzing Katwijk De toekomstige uitbreiding van de doe «idse installatie die daarop ove reet teens wel berekend is was het ogische gevolg van het afwijzen van aanbod van het vuilafvoerbedrijf LDuin- en Bollenstreek" om medege- 'g£ ruik te gaan maken van het in ez foordwijkerhout te bouwen V.A.M.- '00ftation. De bouw daarvan vergt ;en jaar, zodat dit station door le groep-Katwijk over ongeveer 15 (ADVERTENTIE) ng VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v.d. WATER maanden in gebruik zal kunnen wor den genomen. Men heeft echter goe de hoop over ongeveer 24 maanden in Leiden 't vuur in de derde oven eenheid te kunnen ontsteken. Het met algehele stemmen afwijzen van het voorstel van de groep-Katwijk was voornamelijk ge baseerd op het rapport, dait de direc teur van het Leidse bedrijf, de heer F. van Overmeire, heeft samenge steld. Het belangrijkste bezwaar te gen medegebruik van het VAM- (overlaad) station in Noordwijker- hout was louter financieel: in de periode 1975-1985 zou de gemiddelde verbrandingsprijs per ton weliswaar ruim vier gulden hoger liggen dan de afvoerprijs van de VAM (f 73,07 f 68.83), maar de kosten zouden reeds in 1979 nagenoeg gelijk lig gen (rond f 66.-). In 1983 zullen de onderbezettingsverliezen alsmede de kosten van de derde oveneenheid evenwel volledig gecompenseerd zijn door de loon- en prijsstijgingen. LEIDENEen 20-jarige koop man uit Leiden was op de inbraak- toer geweest en had daarbij o.a. in enkele winkels schoenen, sokken, koffers, kledingstukken en een kas register gestolen. Toen hij bezig was op het dak van een winkel, werd hij betrapt. De Haagse rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar. Voor een waarde van rond f 4000 aan koperen kranen had een 36- jarige bouwvakker uit Leiden uit een fabriek gestolen. Een 35-jarige koopman zou hierbij de helpende hand hebben geboden. Verder was er voor een waarde van f 9000 aan fototoestellen gestolen in een foto zaak in Sassenheim. De Haagse rechtbank heeft de koopman veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en de bouwvakker vrij gesproken van hetgeen tenlaste was gelegd. Directeur Van Overmeire tijdens de toelichting van zijn rapport: „Het concept-contract van de VAM heeft bovendien nog enkele extra-bezwa ren. Zo zullen alle bodemverontrei- nigingskosten worden doorberekend, evenals de kosten van een zwaarde re kraan en een vergroot rail-em placement. Bovendien raken wij de eigen verantwoordelijkheid èn de zeggenschap kwijt, die bij de bouw van een derde Leidse oven bewaard blijven, en waardoor over een jaar of tien, een vierde oven gemakkelijk te realiseren zou zijn. De lange afvoer pijp is daarop berekend. Zy zou in dat geval iets ingekort moeten wor den, maar dat is een technische zaak. Luchtverontreiniging Angst voor bij een verdere uit breiding van de Leidse installatie een grote (re) milieu-verontreiniging (een vraag van Sassenheims raads lid Verdegaal tijdens de behandeling van het voorstel) had directeur Van Overmeire nauwelijks. „Die toene ming van de luchtverontreiniging ten aanzien van industrie en ver keer is uitermate gering. Die verant woordelijkheid durf ik gerust te aan vaarden. Metingen van TNO heb ben dat onlangs nog uitgewezen". Burgemeester Langemeijer van Warmond, wilde zich daarna graag bij het voorstel aansluiten, maar vond de voorgenomen stap toch „een sprong in het duister". Langemeijer: „Maar het verleden heeft wel ge leerd. dat kapitaalintensief altijd moet worden verkozen boven arbeids intensief'. Hetgeen goed paste in het verdere betoog van directeur Van Overmeire, dié door voorzitter Lij- ten (de verantwoordelijke Leidse wethouder v. economische zaken) als adviseur achter de groene tafel was genodigd. Die toekomstvisie aan de hand van een ontwerp-maquête: „De kosten LEIDEN In verband met zijn benoeming tot directeur van de Rot terdamse Vereniging voor Kabh. On derwijs zal mr. M. J. P. Tissen de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den met ingang van 1 april verlaten. Zoals gemeld is de heer W. W. San ders, thans conrector van de scho lengemeenschap "St. Agnes", tot zijn opvolger benoemd. Op vrijdag 24 maart is er van 4.30—6 uur in de aula van "St. Agnes" aan de Eymerspoelstraat 3 gelegenheid om de heer Tissen afscheid te ne en met zijn opvolger kennis te maken. i vierde l liggen straks op ongeveer zestig procent van hetgeen voor de derde oven zal moeten wor den uitgetrokken, omdat dan van een aantal gemeenschappelijke voor zieningen gebruik zal kunnen wor den ge maakt". Die vierde oven zal volgens Van Overmeire een ideale voltooiing van de installatie zijn: „Zelfs tijdens de noodzakelijke revisie-periodes zal de vuilverbranding dan optimaal kun nen doorgaan. Vijf werkdagen van vier ovens is immers minder dan de mogelijke zeven werkdagen met drie ovens". (Ter zijde: „Dat afgeronde complex zal zeker tot 1992 voldoen. En dat is het jaar waarop ik ge pensioneerd wordt. Mijn opvolger zal tegen die tijd zeker over voldoende nieuwe technische mogelijkheden be schikken om de installatie aan de eisen van de verdere toekomst aan te passen"). De Leidse vuilverbranding ADVERTENTIE op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. LEIDEN Als ik een "veiling- bericht" over de eerste Leidse auto- beurs, gisteren in en om de Groen- oordfhial gehouden, moest schrijven, kon u dit lezen: Prijzen: goed, maar te laag en al- dius geen notering. Handel: kalm tot s"fcug. Daarmee weet u eigenlijk alles. En daarmee rijst meteen de vraag of een autobeurs als deze kans van slagen heeft. Toen gisteren de hek ken te laat u hebt daarover ge lezen waren opengaan, is er tot 's avonds geen enkele auto binnen gekomen. Volgens de gemeentelijke "poortwachters" van de Groenoord- hal meldden zich tientallen aspirant verkopers met een tweedehandswa gen, maar bij de controle vielen ze door de mand: geen recent ANWB- keuringsrapport, geen BOVAG-ga- rantlebewijs. Resultaat van de eerste beursdag dus nul komma nul en insiders ver wachten. dat wil de beurs sla gen de organiserende BV Auctor de eisen zal moeten verlagen. Dat wil en kan ze niet doordat deze be palingen in het contract zijn opge nomen. Op de manier, waarop het nu gaat, verwacht de handel binnen enkele weken het einde. De organisatoren denken er an ders over. Ze geloven in hun uit gangspunt, dat een goede handel in tweedehands auto's mogelijk moet zijn. Ze zijn niet van plan het bijltje erbij neer te leggen. Gisteren gin gen ze door, al kwamen er ook voor Beeld van de eerste autobeurs: ADVERTENTIE CITROEN AOORJ AARSSHOW OP 10 EN 11 MAART ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 Die toekomst zag Leiderdorps wet houder Meerburg overigens beden kelijk tegemoet. „Het lijkt een deloos probleem, 'n nek-aan-nek Tussen de voortgaande techniek en de voortgaande milieuverontrei niging". Hier of in Sahara Van Overmeire („Van alle metho des is verbranding de minst-slechte") weer: .De afvalstoffen moeten we kwijt, hoe-dan-ook. Of dat nu in Leiden, in de Maasvlakte of in de Sahara gebeurt. Er zal meer druk van boven-af moeten komen tegen slechte gifhoudende verpakkingen etc. In New York is men wat dat betreft weer teruggegaan naar fles sen en het statiegeld. De problemen zullen gerelativeerd in verhoudingen moeten worden bekeken". Dat deed vooral het Leidse raads lid Van Aken daarna. Door („Ik ben natuurlijk vóór het voorstel") speciaal te wijzen op de verantwoor delijkheid van bovenaf: nauw over leg op provinciaal niveau. Van Over meire: „Zeker, maar voor Leiden is het nu al te laat. We hebben geen andere keus tenzij het voorstel van de groep-Katwijk". DAt werd echter begrijpelijk door de raad van beheer met algehele stemmen verworpen. de veiling in de avonduren weinig auto's, waardoor dit gebeuren binnen anderhalf uur bekeken was. Er was wel publieke belangstel ling voor de door Auctor-directeur De Man geleide verkoop onder het wakend oog van de Leidse deur waarder Van Vliet. Op het drukste moment waren er zo'n tweehonderd kijkers in de hal. Kijkers, maar geen kopers. Wie zijn oor te luisteren legde, kon ho ren, dat het publiek koopjes ver wachtte. Die waren er niet en zul len er ook niet zijn, omdat het met deze voorwaarden niet kan. Hier stonden auto's uit een recent bouw jaar, waarvan de prijs bij de veiling opliep van tussen f 4200 voor een DAF en f5900 voor een BMW. naar het was de verkopers niet genoeg. Geen enkele auto vond een nieuwe eigenaar. Een autobeurs met bijna geen auto's, een autobeurs zonder auto dealers (al kw-amen enkelen wel een kijkje nemen). De enige Haagse dealer, die gisterochtend voor een gesloten deur kwam, zal volgens de organisatoren volgende week terug komen. Volgens diezelfde organisatoren hebben de Leidse dealers o.a. be zwaar tegen de huurprijs van een plaats in de hal, die op f 300 per auto zou komen. De huurprijs per jaar voor 15 m2 ruimte in de hal (genoeg voor één auto) op mini maal 35 beursdagen bedraagt f 1000 exclusief btw en de f 5 voor het op brengen van elke wagen. HANS MELKERT De veïtbng 's avonds trok be langstelling. (Foto's Holvast) Beste meneer Van Noort, wat een emotionele brief. Vol met onjuiste opmerkingen en onvolledigheden U laat de gemeenteraadsleden niet kiezen, u dwingt ze uw plan uit te voeren. Uiteraard is er nagedacht over de mogelijkheid het openlucht theater (met een daaraangrenzend fraai stuk park) op te offeren aan voetbalvelden. Waarschijnlijk zal hier binnenkort een beslissing over worden genomen. Dat voetbalverenigingen graag meer velden willen hebben kan ik voorstellen, waarschijnlijk zijn nog wel wat verenigingen die de- ruimte graag willen hebben. Toch spreekt het niet vanzelf, dat aan de- wensen wordt voldaan, hoeveel mensen er op de nieuwe velden ook zouden kunnen voetballen. Behalve het openluchttheater moet er ook flinke oppervlakte bijzonder aar dig park worden stukgemaakt, waar diegenen die niet (altijd) van voet bal houden recreëren. Leiden zit. in vergelijking met di verse andere gemeenten met even veel inwoners, goed in zijn voetbal velden. Dit kan van de parken en plant soenen beslist niet gezegd worden. Het verbaast me dat ik nog nooit 'n brief in het L.D. heb gevonden met het voorstel "Leidse Hout groter, voetbalvelden moeten park wor den!" Dit is net zo onredelijk als uw voorstel. Zoek voor nieuwe voet balvelden een gebied wat niet al voor een ander soort recreatie ge bruikt wordt. J. C. van Lenteren, Schubertlaan 132, Leiden, Met instemming hebben wij ken nis genomen van het adres, door de Harmonie Werkmans Wilskracht aan de gemeenteraad gericht. Wij gunnen het Leids Politiemuziekge- zelschap best een subsidie van f 15000 extra, maar daarbij moet LEZERS SCHRIJVEN belang van de andere Leidse Muziekgezelschappen niet uit het oog verloren worden. Deze worste len ook reeds Jaren met de stijgen de kosten voor zaalhuur, salarissen dirigent en instructeurs, instument- en uniformkosten, waar slechts ge ringe inkomstenvermeerdering door contributies en optredens tegenover staan. Alle andere kosten moeten bestre den worden uit acties van de leden zelf. b.v. oud-papier en lompen in zamelen, een loterij organiseren, een avond met een verloting houden Zodra er grotere kosten komen, de aanschaffing van een nieuw instrument of uniformen, loopt de begroting direct vast. Daarom zeggen wij: geef het Leids Politiemuziekgezelschap meer subsidie, maar doe dit dan ook met de andere verenigingen die nu ge middeld f 1000 per Jaar subsidie ont vangen. Bestuur Kath. Leidse Harmonie kapel. ADVERTENTIE i bi»na Afkeuring: In de Oost- duitse Volkskammer is gisteren met 14 stemmen tegen bij 8 onthoudingen een wet goedgekeurd die aan vrou wen die erom vragen in de eerste drie maanden van de zwangerschap abortus toestaat De Volkskammer. die 500 afgevaardigden telt, keurt de nieuwe wetten vrijwel altijd een stemmig goed. Volgens waarnemers is het de eerste keer dat een zo groot aantal afwijkende stemmen is uitgebracht. Weer explosie in Barcelona In Barcelona heeft zich gisteren weer een ontploffing voorgedaan en wel in een huis in de buurt van het ge bouw, waar maandag 18 personen als gevolg van een explosie om het leven kwamen. Een voorbijganger werd gewond De oorzaak van de nieuwe ontploffing is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3