en mens is geen machine' Leidsche Boys: financiële Hercules rd Muller: ieyenoord me hebben" Merckx tijdrit voor Parijs-Nice leemaal verslagen Hans Vultink: Karstens start als derde SCHENK SNEL OP 5000 M. ÏN EINDHOVEN Wilson kneust ribben I 10 MAART 1073 ilVERSHOOF Ergens in de kop van Noord-Holland, in [ttelandscafé, vlak achter de IJsselmeerdijk van het dorp fchoof maakte Tini Wijnen inmiddels 41 gisteren mte rentree in het nationale wedstrijd wezen. Zichzelf hdrinkend met een simpel Hollands cognacje dirigeerde 5 grijzende Nijmegenaar de kunsthallen over het laken rij nooit was weggeweest. geleden had Wijnen er de brui aan gegeven, om- vergoedingen beneden de en hij bij een Brabantse ;ter een dikke boterham lienen. De geneeskracht ^■uiden werd echter nogal F getrokken en Tini Wijnen •k naar de matchtafel als biljarter moeilijk weer» ^3 p 1 mei gaat hij bovendien lagen een biljartzaal ex- aarmee de kringloop ;esloten. et gesloi aaktl """Iiulans voor deze kaderspe- het kampioenschap 71/2 ^shoof is dat ook zijn neef. ^Tires, wiens leermeester hij jt, van de partij is. Alles reden genoeg voor Wij- 'weer te willen vlammen. zijn eerste partij, tegen Nijnatten gooide hij er 'eus begin meteen al serie van 170 uit. In tien as de eerste overwinning an Nijnatten had de eer- 13C- Door Piet Kienhuis ste honderd nog niet uit de keu kunnen krijgen (97 's Avonds viel Louis Rijvers uit 's- Gravenzande in nog een beurt minder ten offer aan de sco ringsdrift van de teruggekeerde oud-kampioen. Uitgeteld met een totaal van 101, onder meer door een even logisch als knappe reeks van 124. die toch nog te vroeg afknapte, omdat Wijnen door dat speelse ge mak van spelen weer even té non chalant werd. De rappel liep overi gens als vanouds angstvallig nauw keurig in het gelid en de amorti was nog altijd „morsdood". In ieder geval, de tegenstanders van Wijnen raakten door dit gemak van stoten volkomen van de kook. Even als trouwens onze „kopman", Hans Vultink. De man uit Aalten moest zich meteen al verrassend twee zeer pijnlijke nederlagen laten aanleu- Wijnen 300 10 170 30.00 v. Nijnatten 97 10 40 9.70 Bessems 300 8 113 37.50 Rijvers 94 8 26 11.75 Van Leur 171 11 56 15.54 Steures 300 11 91 27.27 Beekman 300 14 53 21.42 Vultink 274 14 84 19.57 Rijvers 101 9 47 11.22 Wijnen 300 9 124 33.33 Bessems 300 9 90 33.33 v. Nijnatten 184 9 64 20.44 Van Leur 300 5 113 60.00 Beekman 37 5 30 7.40 Steures 300 11 71 27.27 Vultink 245 11 102 22.27 Stand na de eerste dag: 1. Bessems 4 pnt. 113 h.s. 35.29 alg. gem.; 2. Wijnen 4 170 31.57: 3. Steu- res 4 91 27.27: 4. van Leur 2 113 29.43; 5. Beekman 2 53 17.73: 6. Vultink 0 102 20.76 7. v. Nijnatten 0 64 14.78; 8. Rijvers 0 47 11.47. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll IEST Gerd Müller maker van het doel- feayern München in d* het toernooi van laars naast Steaua Ros- 'heeft gezegd dat Feyen- itelling voor hem heeft •rview met het Roemeen- "Portul" «D; Müller openhartig: /'Hei i wijuut vast dat ik Bay era et liga ga verlaten. Er zijr lent drie clubs die mi Feijenoord. Standarc Franse vereniging". de man die Bayern op redde Aan één kant wa gelukkig met het doel- rern wil namelijk eet transfersom voor zijn ontvangen. Voorzitte: ,De firma Bayer; zal voor zijn vooraan 'erknemer Müller een lling verlangen van on- 1)00 mark". Die uit- :idde Der Bomber tot de ik in de komende we- nten blijf maken, zal de de club misschien wel a half miljoen voor mij t zou voor mij waar eter zijn als ik mij een ir op de achtergrond j anders is er binnenkort j P wereld geen club meer kan aantrekken". een sensationeel tersom tegenover staat is vo°| genegen zijn konings ver trekken. Voor- decker. "Ik wil mijn >ver een mogelijk ver- nUüller nog niet prijsgeven, de Duitse voetbalbond ak doen over zijn trans- zal in ieder geval mijn t MUM üoen Müller voor .com en Duitslarj,<5te ;teii 76Z ;maa ■2278 Gerd Müller nen. die hem deden wankelen op zijn eens zo hechte voetstuk. j Het eerste huzarenstukje bezorgde I invaller Flip Beekman hem. welke „veteraan" slechts op uitnodiging tot dit ereklas-toernooi was toegela ten. Het is echter een bekend feit, dat Vultink de laatste jaren ge- I hinderd door drukke werkzaamhe- den nogal op zijn routine drijft. Het gebrek aan trajning werd hem üi de eerste partij noodlottig teger. de weliswaar weinig puur kader spelende Amsterdammer, die echte: wel degelijk en secuur caramboleer de. Vultink miste in eenvoudige si tuaties en ging in veertien beurten onder met 300—274. Daarbij bleef het echter niet. Door dit verlies kwam Vultink 's avonds meteen te staan tegenover het Jon ge gevaarlijke talent Willy Steures, die begonnen was met een zege in elf beurten op Lambert van Leur. Steures. die voor het eerst in het elite-gezelschap kader 71/2 uitkomt, kreeg een aangeslagen Vultink te genover zich. Weliswaar ging deze met een verbeten serie van 102 van start, maar daarna verviel hij op nieuw in de onzekerheid, die hem ook s middags had achtervolgd. Vultink rommelde onrustig over de tafel en kou de ballen slechts moei zaam langs de kaderlijnen houden. Toen hij in de voorlaats'- beurt, gestoord door de hardop-pr xtende Wijnen, prompt miste, maakte Wij- nens neef. Steures. de partij met een serie van 55 uit. Vultink miste moedeloos de nabeurt. Zijn enige commentaar: „Een mens is geen machine, dat zie je al weer". Lambert van Leur overtrof zichzelf door 's avonds de partij tegen Vul- tink-doder Beekman in vijf beurten tot 'n zegevierend einde te brengen. Beekman had blijkbaar al zijn kruit verschoten en reikte niet ver der dan een totaal van 37. EINDHOVEN Ard Schenk heeft gisteravond in Eindhoven tijdens de tweede avond van de Holland Week schaatswedstrijden de snelste 5.000 meter gereden, die dit seizoen op een Nederlandse baan is gerealiseerd. De drievoudige Olympische kampioen die op de 500 meter een misslag maak te en met 42.7 sec. veertiende werd. noteerde op de vijf kilometer een tijd van 7 minuten en 24.3 seconden. De uitslagen van de tweede avond zijn: Heren «All round). 500 meter: 5000 meter 1 Schenk (Ned> 7.24.3 «baanre cord), 2. Verheijen (Ned) 7.30.5, 3. Bols 7.30.9. Klassement. 1. Bols 86.190 pnt, 2. Grönvold 1.550. Ieren «sprinters) 500 meter: 1/2 Boerjes en König <Zwe> 39.9 1000 meter 1. Bazen «Ned« 1.22.8 (.evenaring baanrecord Klassement: 1. König 81.850. 2. Bazen 82.100. Dames 1000 meter 1. Stien Baas «Nedi 1.33.0. 2. Atje Keulen <Ned> 1.33.9 1500 meter: 1. Stien Baas 2 20 4 «baanrecord», 2 Atje Keulen 2.22.2. Klassement: 1. Stien Baas 93.300 pnt., 2. Atje Keulen 94.350. PARIJS Eddy Merckx startte vandaag in de leiderstrui van Parijs Nice. Merckx, reeds drie keer win naar van de „race naar de zon" won gistermiddag op de helling van Dourdan. een tijdrit over 1700 meter, het „voorspel" van Parijs-Nice. Merckx was zes seconden sneller, dan Raymond Poulidor. Gerben Karstens, die als derde eindigde, ver loor acht seconden op de wereldkam pioen. Aan het eind van Parijs-Nice na 1160 kilometer, wacht het ren- nersveld dat aan de staart 110 man sterk was, op 16 maart nog een tijdrit berg-op. De wedstrijd zal na melijk worden besloten met de be klimming van de Turbie aan de Cote d'Azur. De uitslag van de tijdrit over 1700 meter op de helling van Doudan is: LONDEN Bob Wilson, de doelverdediger van Arsenal, blijkt woensdagavond in de wedstrijd tegen Ajax lichte, kneuzingen aan een paar van zijn ribben te hebben opgelopen. De medische staf van Arsenal zal alles in het werk stellen Wil son weer fit te krijgen voor de competitiewedstrijd van zater dag tegen Newcastle United .De kans dat het zou gelukken werd redelijk geacht. Trianer Steve Burtenshaw gaf na terugkeer in Londen com mentaar op de strafschop, die Ajax de overwinning bezorgde". Van de plaats waar ik zat", ver telde hij, „leek het niet dat een strafschop gerechtvaardigd was. Onmiddellijk erna hebben wij de jongens op het hart gedrukt zich er niet te veel van aan te trek ken opdat zij in hun opwinding geen domme dingen zouden doen. Burtenshaw sprak zijn be wondering uit over de kwaliteit van het voetbal dat Ajax had gespeeld. maar hij voeg de er aan toe: Ajax in Amster dam en Ajax op Highbury zijn twee geheel verschillende din gen". 1 Merckx (Bel) 2 min. 41.3 sec., 2. Poulidor (Fra) 2.47.3, 3. Karstens (Ned) 2.49.3, 4 Hezard «Fra) 2.50.4. 5. Ocana «Spa» 2.51.2, 6 Gonzales Li nares (Spai 2.51.5. 7 Delisle (Fra), 2.53.8. 8. Mortensen Den) 2 54.2. 9. Fuente «Spa» 2,54.6. 10 Agostinho (Por) 2.55.5. 11 Lasa (Spa) 2.55.8. 12. Rebillard (Fra) en Zoetemelk (Ned) 2.55.9. Merckx ..goed voorspel" Afdelings-tweedeklasser bestaat 50 jaar en viert dat 'duur' Tel. milt Ts Drs- Piet Roozen- Wiersma, Pieter Bergs- 15-jarige Hans Jansen ederlanders uitgenodigd, Jotmeestergroep van het - nationale suikerdamtoer- 18 t/m 29 december "dam wordt gespeeld. ÖHet Zuidslavische Ze- t gisteren in het NEP- Jedapest met 2—1 ge- Perencvaros. Het was wartfinalewedstrijd van i in het toernooi om de Bij de rust van deze toeschouwers bijgewoon- zisn was de stand 11- dvertentie LEIDEN Als het vijftig jaar geleden maar éven anders was gelopen zou Leidsche Boys nu Leidsche Boys niet geweest zijn. Dan was Hercules de naam waarmee de LVB- tweedeklasser anno 1972 door het Leidse voetballeven had gewandeld. De naam van die met lauweren gekroonde krachtige Romeinse halfgod werd althans na de oprichtings vergadering in het voorjaar van 1922 opgegeven aan de toenmalige Nederlandsche Voetbalbond. De vaderlandse voetbalbonzen beschikten echter afwijzend (er bleek al een Utrechtse vereniging met die naam rond te torsen) en „dus" werd ijlings naar iets an ders omgekeken. Nieuwe naam, nieuwe kleuren, moet het voorlopig bestuur de heren Velthuysen, H. Boom, Laman, Van Hoven en N. Boom vervolgens gedacht hebben: het paarswit dat Hercules was aangemeten werd het rood-wit van 23 Leidsche Boys. En nu, aan de vooravond van net vijftigjarig bestaan dat op de op richtingsdatum 11 maart met een grandioos feest in de Leidse Stads gehoorzaal gevierd zal worden, dra gen de „gouden" Boys die kleuren nog altijd trouw mee. Kleuren die trouwens verdacht veel lijken op die van Feijenoord. hét beroemde voor beeld van bijna elke vaderland se ploeg. zijn daar door een wat onverstandi ge aanpak uitgeknald en moeten nu onze weg terug zoeken". V ooruitstrevend En dat is Leidsche Boys zeker toe vertrouwd, hoewel de Leidse afde lingsclub (al sinds de oorlog uitko mend in de LVB> zeer laag geklas seerd gaat in de 2e klasse. Leidsche Boys is echter altijd een vooruitstre- Dunr feest vende vereniging geweest. In méér 1 dan één opzicht. Zegt De Haas„Toen En dat is niet eens zó toevallig, rond 1956 het pupillen-voetbal zo'n „Met enige trots kan ik mededelen grote vlucht nam. was Leidsche Boys dat wij gezien worden als het Feije noord van de onderafdeling," lacht voorzitter Gerard de Haas om de vergelijking". Niet op sportief ge bied. maar wat de financieën aan gaat. Door het verstandige beleid dat de penningmeesters door de jaren heen gevoerd hebben, kun nen we het als een van de weinige verenigingen aardig redden. Die feestavond (vooraf is een receptie in het Karrewiel van 15.00 tot 17.00 i uur) bijvoorbeeld heeft een begro- I ting van tienduizend gulden. Daar is I jaren naar toe gewerkt: er komen j dan ook zeer vele, en goede artiesten 1 (Sandra en Andres o.a.) En met de jeugdleden onder de zestien Jaar gaan we later naar een ijshockey- wedstrijd van Hijs HokiJ. De Jeugd wil niet vergeten, want van de Jeugd moeten we het hebben." stapt De Haas over op het sportieve vlak", i Leidsche Boys zit midden in een op- bouwperiode. We hebben Jarenlang 1 in de top van de LVB meegedraaid, al snel bij. De heer Maas liep des tijds als onderwijzer met een com pleet schoolelftal te „leuren". Tot hij in een badhuis een lid van Leidsche Boys tegenkwam. Toen was het snel voor elkaar. De heer Maas kwam met zijn jongens en is toen gelijk maar gebleven. Hij was van 1959 tot 1963 ook nog voorzitter. Trouwens, ook tegenwoordig wordt de jeugd-afdeling nog geleid door on derwijzers...." Nog een voorbeeld van de voor uitstrevendheid, die desondanks, of misschien wel Juist: daardoor, „ge zellig" („We zijn Jaren versleten voor een kaartvereniging") Leidsche Boys altijd gekenmerkt heeft. „Al Jaren geleden hebben we op ons ter rein eens een dames-wedstrijd laten „plegen". Daarvoor konden we toen nog op ons donder krijgen van de LVB, terwijl nu de damescompetitie volop gaat draaien. Daar hebben wij niets op tegen, we willen er alleen bij opmerken dat vele verenigingen al een ledenstop hebben moeten in voeren vanwege het veldentekort...." Karakter Dat veldenprobleem heeft Leidsche Boys aan den lijve ondervonden: de club die zijn leden won uit de ..ar beiderslagen" en daar nog altijd trots op is. moest vaak verhuizen Van de Maaldrift naar- de Wasse- naarsweg, van Pomona naar het Zwarte Pad, van het Zwarte Pad naar de huidige verblijfplaats aan de Boshuizerkade, waar ook nog ge ruime tijd „VTL bij de Boys was „ingelijfd. Leidsche Boys kan pas sinds enige Jaren op een „geheel' eigen tehuis bogen. En kijk, om dan vooruitstrevend te blijven, moet Je toch wel over een kern met karakter bezitten. Daarom nóg een voorbeeld: Leidsche Boys ondervindt van een deel van de stadsjeugd dat weet voorzitter De Haas pertinent zeker— zeer veel tegenwerking. „Het is een verschrikking hoe dikwijls al in on ze kantines is ingebroken, hoeveel er daarbij steeds weer vernield wera. Je krijgt zo langzamerhand het idee dat er wel sporthallen en sportvelden genoeg zijn, maar dat er te weinig Jeugdgevangenissen worden ge bouwd U itgebalanceerd Leidsche Boys laat zich er niet door uit het veld slaan, waar het al vijftig jaar enthousiast instaat. Het bestuur doet dan zo mogelijk nóg meer om de eigen Jeugd en de snel groeiende vereniging te begeleiden. De Haas. zelf 27 Jaar lid en een half jaar geïnspireerd voorzitter: „We hebben een goed uitgebalanceerd be stuur: met twee leden die al jaren lid zijn en twee jonge mensen. Voor dat bestuur betekent Leidsche Boys: zo nodig 24 uur per dag in dienst zijn. Het mag niet voorkomen dat er zaken op de lange baan worden geschoven. Daarom durven wij soms ook weieens een door de le den gekozen bestuurslid te weige renMijn vrouw zegt trouwens weieens: met wie ben ik nou eigen lijk getrouwd. Met Petrus Gerardus de Haas óf met Leidsche Boys. La ten we het maar op fifty-fifty hou den Bestuurslid zijn van Leidsche Boys betekent tegenwoordig ook dat Je psycholoog, advocaat. Jurist en huwelijksmakelaar tegelijk moet zijn...." En De Haas haalt op zomaar een doordeweekse dag zoveel her inneringen op dat de gedachte groeit dat hy er wel een boek over zou kunnen schrijven. Dat heeft hij dan ook gedaan. Hij heeft, zegt hij zelf, met andere bestuursleden „een witboek" opgesteld over vijftig Jaar Leidsche Boys. Een Jubileum-uitga ve waarin de geschiedenis in grote Twee ras-echte Leidsche Boys-mannen, links voorzitter G. P. de Haas (26 jaar lid), rechts penningmeester H. Mulder (30 jaar lid). (Foto Holvast) trekken („uit bepaalde perioden was geen archiefmateriaal aanwezig, dat hebben we door gesprekken met oude leden toch nog aardig kunnen aanvullen") beschreven is. Met een voorwoord van burgemeester Vis (o-a.) En de lauwerkrans op de rood-wit- te kaft lijkt zo van het hoofd van ene Hercules geplukt...

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13