Jrine-onderzoek 'druppeltjesmeter' met CABALLERO FILTER ijnloze prostaat-beoordeling GEEN PARTIJ POLITIEK! LEZERS SCHRIJVEN Oegstgeester Courant en de gemeenteraad van goeden huize anders dan andere filters 25/175 AjAGJ ,G 6 MAART 1972 ^njjEN Zal het, voor de patiënt nogal pijnlijke, urine- jfyjnderzoek via een millimeters dikke buis door de penis, enkele jaren tot het verleden behoren? De Amerikaan man Zinner (39), momenteel gast-hoogleraar in Leiden, wel. Technisch gesproken is die mogelijkheid er al- miegt hij. Mannen met prostaatklachten zullen veel een- V onderzocht kunnen worden. Dat is dan dank zij de ieijdtjesmeter", die dr. Zinner heeft ontwikkeld in samem- kag met een aantal Amerikaanse technici. Hij is momen- t het apparaat werkzaam in het Academisch Ziekenhuis. ^uppeltk isme ter" is op zich van de waterslang. Eerst een breed joudige installatie, bestaan- en boven een plasbak ge- 1 elektrisch oog, dat is ver- t een batteri-5 elektroni- HJaratuur. Indien de patiënt I urineert, passeert de straal Het is op die manier tm van alles te weten te imtrent de urinedruppels het aantal per tijdseen- dikte, de vorm en zelfs de r nfging van de afzonderlijke Ikunnen worden vastgelegd. ntr- ie Kat alitdekten namelijk, zegt dr. at een urinestraal niet een raai" is, maar een reeks 19)|Hij demonstreert dat, door te plaatsen achter een wa- epij Op de muur is het dui- in de groteske schaduw te een serie druppels. erJner zet zijn kleine demon- er )ort. Hij verwisselt de tuit ,.Fj ADVERTENTIE HORLOGES i - eterna - certina t EN prisma - lasita 1nghans - ewe 5s' ancre. lkb|39,50 heeft U bij ons al ^Jecht Anker Uurwerk, lur hokvrijOnbr. 'Veer. eigen ateliers, de beste jE]-service. Uw horloger d. WATER imerstr. 181 - Leiden \EN Ruim driehonderd uwl uit het gehele land wa- Idagmiddag naar Leiden \om in het Diaconessen- d: ieanimeerde ivijze het 75- e\aa?i van dit ziekenhuis l Onder het ophalen van 'stherinneringeno.a. het ,oripikele films "uit de oude delfiarbij tal van facetten v&nLeven in het jubilerende yMen belicht, en een rond heiden allen zich weer in if eer thuis. De reünisten deze middag niet met ]en- voor de huiskamer ters hadden zij een ■visie (foto Holvast) icht. Nel Urbanus bood rrienk aanwaarvoor de van hei bestuur, mr. R. Hm en de economisch di- rnr. J. W. Fïlippoharte-- gezamenlijke maaltijd de feestvreugde zich 'rt jj Rijnlands lyceum, waar 7. A. Noordmans, jaren- \onden aan het Utrechts cabaret, de aanwezigen pro- oor schotelde. uitmondende tuit. daarna ee* smal lere. Met het blote oog is vast te stellen, dat de druppels telkens an ders vallen. Wat geldt voor de waterslang, gaai in principe ook op voor de urinebuis' Dr. Zinner: „Het is net als met pra ten. Als Je spreekt, breng je geluids golven voort die kunnen worden om gezet in elektrische signalen. Dat is een bepaald patroon, dat van menc tot mens verschilt. Je kunt iemand zelf herkennen aan het geluidspa troon. Precies hetzelfde krijg je, als je iemands urinestraal onderzoekt Dat levert ook een uniek patroon op, waar we veel uit kunnen opma ken". Elektronisch De eigenschappen die de „drup peltjesmeter" registreert, worden verwerkt in de computer. Dr. Zin ner is dan ook veel te vinden in het computercentrum van de Leidse Universiteit aan de Wassenaarseweg In deze hele procedure is de meting verricht met elektronische en dus „feilloze" apparatuur. Geen dokter heeft er nog over hoeven te oorde len. Dr. Zinner: „met de oude me thode via de pen door de penis, is hij eigenlijk de zwalkike menselijke schakel". Hoe kan de „druppeltjesmeter" worden toegepast? Allereerst voor 't onderzoeken van acute gevallen. Daarnaast, stelt dr. Zinner zich voor. zou je iedereen bijvoorbeeld jaar lijks een keer op het urineren moeten onderzoeken. Uit dat onder zoek kunnen waarschuwingen voor de toekomst worden verkregen: „het is met ziekten aan het urinesysteem net als met hartklachten. Mensen krijgen niet zomaar een hartaanval. Dat begint al vrij jong. Met het uri- ne-'onderzoek zou Je iets kun nen zeggen over de toestand van de onderzochte over een jaar of twin tig, bijvoorbeeld". Wellicht kan dan een hoop narig heid worden voorkomen„een hoop mensen urineren niet normaal. Dat zou je allemaal moeten nagaan. Hoe urineert men thuis, onder normale omstandigheden?" Sluimerende prostaat-gevallen zouden aan het daglicht kunnen komen bij zo'n jaarlijks terugkerend onderzoek: „We zouden dan medicijnen kunnen toedienen, zodat men tenminste niet geopereerd hoeft te worden op oude re leeftijd". Dan is het wel zaak im iedereen te onderzoeken, omdat we immers niet weten wie dit risico lopen". De urineproef zou moeten worden ondergebracht in één algehele gezond- heidstïst (tbc, bloed, enz.) waar dr. Zinner voorstander van is. Het is de moeite waard, vindt hij. Enkele cij fers die hij verstrekt; "Tien procent van de mannen heeft in Amerika uri- neringsklachten. Een kwart van hen moet eraan worden geopereerd. De kosten die daaraan gepaard gaan, be dragen 5 biljoen dollars per jaar. Als gevolg van deze ziekten gingen- in Amerika in "63 ik heb helaas geen re center cijfers bij de hand) 17 miljoen werkdagen verloren. Dat is dus nogal wat. In Europa zal het wel niet veel anders liggen'". Vrouwen Ook vormen afwijkingen aan de uri newegen één van de voornaamste af keuringsredenen voor dienstplichtige soldaten, aldus dr. Zinner, die nog aan het nagaan is of zijn "druppeltjesme ter" ook voor vrouwen te gebruiken is. Een andere vraag is nog, van wel ke leefltijd af je zou moeten onderzoe ken. "Eigenlijk zodra kinderen zelf-' standig kunnen plassen", meent dr. Zinner. Of zijn medische plannen ten uitvoer kunnen worden gelegd, hangt, zegt hij af van de gelden die men erin wil ste ken. Het eerste en enige exemplaar van de "druppeltjesmeter" ter wereld bevindt zich op 't ogenblik in de uro- logie-polikliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Dat exemplaar heeft enkele miljoenen gekost. "Het produktiemodel zou misschien op een Beroepingswerk ned. herv. kerk Beroepen te Nij'beets, J. Hui-tema, kand. aldaar, die dat beroep heeft aangenomen, te Sneek, H.D. van Hoogstraten te Middelharnis. Aangenomen naar Meeuwen J. v. Rossem, kand. te Biithoven. Bedankt voor Ederveen J. H. Cir kel te Bodegraven. geref. gemeenten Beroepen te Kruiningen A. Hoo- gerland te Werkendam, te Gouds waard E. Venema te Zwijndreoht, te Herkingen D. Hakkenberg te Dor drecht. Prof. dr. Zinner bij zijn „drup peltjesmeter": een in wezen een voudig apparaat. (Foto Holvast) paar duizend gulden komen. Binnen een jaar of drie zouden ze op de markt kunnen zijn". Dr. Zinner (hij is uroloog aan de universiteit van Washington te Seat tle) is op uitnodiging van prof. dr. P. J. Donker naar Leiden gekomen. De joviale Amerikaan heeft voor dit aca demie jaar de Boerhaaveleerstoel kregen aan de Leidse universiteit. Als gast-hoogleraar gaat hij hier zijn vakgebied, in het bijzonder de urody- namiek, doceren. Veel talent In de paar weken dat hij hier nu zit, heeft hij ook al contacten gelegd met de TH in Delft. Enthousiast: "er verschrikkelijk veel talent aan wezig. Als we het maar van elkaar zouden weten.We kunnen naar de maan en we kunnen diepzee duiken. Dankzij de technische ontwikkelingen is dat allemaal mogelijk. Mijn ideaal is, om dlie Vindingen ook nuttig te maken op medisch gebied". Het comité Haagwegkwartier heeft één dezer dagen een brief ontvangen van de PAK-fraktie (ondertekend door het PvdA-lid J. van Baaren), waarin deze fractie verzoekt om op 11 maart as. een bezoek te brengen aan onze woningen. Op zichzelf hebben wij geen enkel bezwaar tegen bezoeken van wie dan ook. Iedereen mag zich overtuigen, dat onze woningen zeer slecht zijn. Toch was ons comité wel enigszins verwonderd, dat met name de Partij van de Arbeid plotseling zoveel inte resse voor onze zaak toont. Waarom deze plotselinge belangstelling? Het PvdA-lid mevrouw Kerling is al Jarenlang lid van het bestuur van de Gemeentelijke Woningstichting. Zij moet allang weten dat onze wonin gen halve krotten zijn. Waarom rea geerde de PvdA niet eerder? Ver schillende bewoners hebben de meest ernstige onderhoudsklachten, zoals rioolputten die overlopen. Wanneer de mensen dan klagen warden zij eerst aangemaand om de huurverho ging te betalen. Maar juist omdat deze klachten er zijn (en andere klachten zoals vocht, slechte pla fonds, deuren die niet sluiten enz.» betalen de mensen geen huurverho ging. Dit is nu de praktijk van de Gemeentelijke Woningstichting waarvan mevrouw Kerling deel uit maakt. De Gemeentelijke Woning stichting die al jaren brieven schrijft In de trant van: het heeft onze aandacht. Maar de hoognodige repa raties blijven uit. Wij zijn niet haatdragend, wij zijn slechts verwonderd. Wanneer de PvdA zijn leven gaat beteren is dat natuurlijk een goede zaak (maar dan ook tegen de huurverhogingen van de Eendracht-wontngen zijn meneer Verboom, want daar wonen ook men sen die van f 160,- per week moeten leven) Wanneer de PvdA zich wil verbete ren is dat dus best. Dus PvdA, denk er om, op 13 maart: geen huurver hoging maar huurverlaging. De wet luid (huurwet) art. 5 lid 2: woningen die niet meer goed bewoonbaar ge maakt kunnen worden gelijk gesteld met een onbewoonbaar verklaarde woning. Om terug te komen op de zaak waar het nu om gaat. iedereen is welkom,ook de PvdA, maar we ma ken geen speciale afspraken. Ieder een die wil komen kijken moet maar komen aanbellen. Maar alstublieft geen partijpolitiek. Comité Haagwegkwartier, Electrobouw Endelijk heeft een ambtenaar van het bureau Voorlichting gereageerd op één van de vele electrobouw-on- gevalletjes. Dit keer had het veel weg van een huis- of lokaal vredebreuk. Belangrijk lijkt mij nu (na dit zo veelste geval van kritiek op de om bouw) hoe het staat met de ons be loofde ombouw-enquête van wethou der Lij ten circa 1% jaar geleden ge daan. Kan de heer Lelievelt daar misschien ook antwoord op geven? R. WESTEN, Brahmslaan 56, Leiden. In Oegstgeest verschijnt wekelijks een blad, de „Oegstgeester Courant", dat oa. de pretentie heeft zijm lezers verslag uit te brengen van wat er zich in de gemeenteraad afspeelt. Redacteur van dit blad is iemand, die kort voordat ik lid van de Oegst geester gemeenteraad werd, bedankt heeft als lid van mijn partij, de PvdA. Teneinde zijn voortdurende kritiek op mijn optreden in de raad ook dit jaar te kunnen voortzetten heeft deze man thans tweemaal bin nen één maand tijd de gang van zaken in de raad onjuist weergege ven. Omdat een door mij voor de Oegst geester Courant geschreven ingezon den stuk door dit blad tot nu toe niet is opgenomen, tracht ik nu via het Leidsch Dagblad de lezers van de O.C op de hoogte te stellen van de werkelijke gang van zaken bij mijn uiteindelijk geslaagde poging de raad te doen besluiten de gecombineerde commissievergadering over het be stemmingsplan Haaswijk in het openbaar te doen plaatsvinden. In de Oegstgeester Courant van 26 juni wordt vermeld, dat de voor zitter van de PvdA-fractie tijdens de discussie over de algemene beschou wingen stelde het wenselijk te vinden dat de vergadering over Haaswijk in het openbaar zou worden gehouden. Ook mevrouw Van Belle voelde veel voor de openbare behandeling". De redacteur stelt daarna dat de voor zitter van de raad (Z.EA., zoals de redacteur van de O.C. hem pleegt te noemen) mij zou hebben uitgenodigd een voorstel in die richting te doen, maar tot „verbazing" van de redac teur een dergelijke gunstige en „uit drukkelijke uitnodiging" niet zou hebben benut. Om te begrijpen wat er aan de hand is geweest, dient men te weten, dat in Oegstgeest, in tegenstelling tot b.v. Leiderdorp, en tot ongenoegen van mijn fractie, de commissiever gaderingen in principe besloten zijn. Tijdens de discussie bij de algemene beschouwingen heb ik als lid van de commissie C.R.M. een voorstel inge diend om de vergadering over Haas wijk in het openbaar te houden. Electrobouw De heer J. C. Lelieveldt, is een on zorgvuldig voorlichter. Hij schreef onder andere: „Toen de heer Pocke even later verscheen bleek hij het met de gekozen oplossing eens te zijn en bleek hij eveneens bereid het slot op eigen kosten te herstellen". Dit is volledig bezijden de waar heid, ik heb niemand gesproken (na het doorzagen van heit slotoog) noch van Electrobouw noch van de SLF en ook niemand van de afdeling .Leidse voorlichting". Nu lopen er meer mensen met een overall aan in de Lange Scheistraat, maar één luis tert naar de naam Focke. Is het in de toekomst mogelijk beide partijen te horen heer Lelie veldt. dan bent U zeker dichter bij de waarheid, al was dit alleen maar voor een goede voorlichting in Leiden. W. FOCKE, Kromme Jaagpad 16, Hazerswoude. Stemming over mijn voorstel kon niet direct plaatsvinden daar enkele fracties (Prot. Chr. en WD) eerst de mening van de ambtenaren wil den weten. Mijn voorstel werd aange houden tot een volgende vergadering. De burgemeester zou een en ander met de ambtenaren en deskundigen bespreken. Ik zegde tijdens de naads vergadering toe mijn argunmenten, zoals ik die in de raad naar voren had gebracht, op schrift te stellen, opdat de burgemeester deze voor zijm bespreking zou kunnen gebruiken. Wat schrijft nu de Oegstgeester Cou rant van 24 februari? „Het debat werd geopend door mevrouw Van Belle Zij deelde mee dat het oppositionele voorstel om Haaswijk in het openbaar te behandelen gehandhaafd bleef" De lezers van de Oegstgeester Courant wisten ech ter niets van een voorstel. Zij had den immers op 26 januari gelezen dat het indienen van een voorstel met name door mij zou zijn ver zuimd. Nog meer geërgerd heeft mij het volgende commentaar op mijn brief aan de burgemeester. .Afgezien van de omstandigheid dat het al zeer on gebruikelijk is om te politiseren via de burgemeester, zijnde in de wet aangeduid als voorzitter van de raad en daarom een figuur die buiten en boven de partijen staat, werd met dit schrijven, dat exclusief aan de bur gemeester en niet aan de raadsleden gericht was en waarvan de pers ook geen kennis droeg duidelijke gede monstreerd dat de met de mond be leden openbaarheid inzake Haaswijk door dit raadslid in haar politieke praktijk helemaal niet wordt bedre ven". Enige regels verder spreekt de redacteur over ongeoorloofde, wat heimelijke manier ompres sie uit te oefenen". Uit mijn commentaar op het arti kel van 26 januari zal wel duidelijk zijn, dat ik op dit punt niet in de goede trouw van de redacteur van de O.C. kan geloven. „Overigens", zo vervolgt de redac teur zijn betoog, „bracht het epistel van mevrouw Van Belle geen nieu we gezichtspunten". Inderdaad, geen nieuwe gezichtspunten voor de ver slaggever, de raadsleden diegenen, die in januari de discussie vanaf de tribune hadden gevolgd. Voor die le zers van de Oegstgeester Courant echter, die het van de verslaggeving in de O.C. moesten hebben, zou alles nieuw geweest zijn als de redacteur de moeite zou hebben genomen de door mij opgesomde argumenten be kend te maken. De redacteur laakt de raadsleden die .hardnekkig bleven spreken over 't voorstel-Van Belle" en suggereert daarmee dat het voorstel niet door mij zou zijn ingediend. Ik hoop met het bovenstaande be hebben aangetoond, dat mijn mede raadsleden. ook al verschil ik met de meesten van hen in politiek inzicht, meer geneigd zijn in dit soort kwes ties enige objectiviteit te betrachten dan de redacteur van de Oegstgees ter Courant, die dat toch eigenlijk als zijn taak zou moeten zien. A. VAN BELLE—VAN DER STER. I Cartesiuslaan 10, I Oegstgeest. ADVERTENTIE Ed. Laurertb Oom

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3