EIDSCH DAGBLAD Appositie wil meer weten Ontploffing Barcelona: elf doden vandaag Schietpartij in Oranjestraat bekendmaking plannen over drie van Breda lelijk regen GEVOLG BOMAANSLAG? m al EIDSCH DAGBLAD Dit vindt regering Winst bij Hoogovens daalde 28,5 pet Minister niet in staat om songfestival te democratiseren (f)ud ^flie cht 1 maart 1860 MAANDAG 6 MAART 1972 No. 33650 G. Koopman lacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (btf vooruitbetaling/giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel i. Lelden - TeL: 2504L Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur! koninklijk huis verblijft stenrijkse Lech voor de wintersportvakantie, altijd wel een paar aar- idèjes op vooral nu de kin- n Prinses Beatrix en us het priksleetje heb- ',d voor een paar ski's. rins Willem-Alexander verste kennismaking met geen onverdeeld ge- loewel de uitrusting tot \itjes verzorgd was had toeite om overeind te plofte dan ook her in de sneeuw Koningin l^jn Prins Bernhavd ver- Jzondagmorgen met de naar Lech om zich iroonprinselijk paar te e werden in Lech offi- om geheten door dr. Ju- Ie von Bludenz namens 'ng van de deelstaat n de Nederlandse con- sef Bertsch. wacht van vanavond tot i: king met in de avond en le meeste plaatsen regen ;rdag enkele lokale buien anperaturen ongeveer 1 :ima morgen rond 8 gra- tot krachtige wind tus- zuid. 13 uur; onder: 18.31 uur 1.09 uur; onder: 9.22 uur. te Katwijk te 7.26 en aagwater te 3.01 en 15.27 (Van onze correspondent) BARCELONA Een ontploffing in de verdieping van een hoog ap partementsgebouw in Barcelona's dure Pedralbeswijk heeft afgelopen nacht de instorting van een hele vleugel veroorzaakt. De ontploffing gebeurde 40 minuten na midder nacht en vanochtend telden de red dingsbrigades al elf lijken: men vreest dat de uiteindelijke doden lijst wel minstens 30 namen zal be vatten. Het gebouw heeft de vorm van een kruis, met een appartement in tedere arm: een hele vleugel is naar beneden gekomen, maar de andere drie schijnen voorlopig wel overeind te zullen blijven Toch is men ook Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 21 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abor/nee zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder ïgel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer elden. begonnen die vleugels te evacueren en dat maakte het in de eerste uren moeilijk precies uit te zoeken hoe veel inwoners van de ingestorte vleugel gered waren en hoeveel men nog onder het puin zou moeten zoe ken. Officieel De ontploffing wordt officieel toe geschreven aan een gasexplosie. Er zijn echter in de afgelopen week niet minder dan zes terroristenbom- men ontploft op verschillende pun ten van Barcelona. Die nachtelijke aanslagen waren tot nu toe gericht tegen lege bureaus (bijvoor beeld van dé staatspartij en van de universiteit) of tegen onbewaakte installaties (zoals een transforma tor van een elektriciteitsmaatschap pij) en veroorzaakten niet een en kel slachtoffer. De politie zwijgt, zo als dat hier gebruikelijk is, in alle talen over de mogelijkheid dat de Instortingsramp van vannacht ver oorzaakt zou kunnen zijn door een bom, of door voortijdige ontploffing van het materiaal bij de bouw van een bom. Aan de andere kant is het in Span je natuurlijk ook niet zo vreemd dat een vrij recent bouwwerk (dit gebouw was slechts vier Jaar oud) instort omdat er met het bouwma teriaal was geknoeid. In afgelopen maanden vergden soortgelijke in stortingen 12 doden bij een hotel aan de Costa del Sol en 54 doden bij een restaurant nabij Madrid. DEN HAAG De fracties van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer zullen zich morgen tijdens hun vergade ringen uitvoerig beraden over de mogelijkheid meer duide lijkheid te verkrijgen over de plannen van de regering in zake de „drie van Breda". Na het lange beraad over het vraagstuk van de „drie van Breda" heeft de regering zater dagavond het volgende commu niqué verstrekt: 1. De regering heeft besloten gelet op het debat in de Twee de Kamer op 29 februa. i te zien van haar aanvankelijk voornemen de drie te Breda nog gedetineerde Duitse oorlogsmis dadigers thans gelijktijdig in vrijheid te stellen. 2. De regering handhaaf: haar standpunt dat verdere voortzetting van de vrijheids straffen geen in onze straf rechtspleging erkend doel meer kan dienen. De regeling aan vaardt tevens de in de Kamer aangevoerde argumenten dat in deze bijzondere gevallen naast juridische de sociaal-psychologi sche factoren sterker in het oor deel dienen te worden betrok ken. 3. Dit laat het recht van de Kroon tot individuele gratiever*- lening uiteraard onverlet. Met iet oog daarop zal de regering. <n aanvulling op de adviezen van de daarvoor aangewezen rechterlijke collgeges, een nader in der zoek doen instellen naar de lichamelijke en geestelijke toestand van elk dei- drie gede tineerden. Ook zal de regering voor- elk der drie gevallen met het oog op de in de Kamer aangevoerde argumenten zich 'aten voorlichten door een groep van deskundigen die na rijp be raad haar oordeel zal geven. In deze groep zullen ook personen worden opgenomen die geacht kunnen worden vertrouwen te genieten in kringen van de ille galiteit en van de vervolgen 4. Alle bovengenoemde facto ren zullen in aanmerking wor den genomen bij de toepassing van het gratiebeleid ten aanzien van elk der drie gedetineerden IJMUIDEN (ANP) In het vierde kwartaal van 1971 heeft Hoogovens een nettowinst behaald van f 23.8 miljoen Dit is 28,5 pet lager dan in het vierde kwartaal van f970. Even als in het derde kwartaal steeg de geconsolideerde omzet en wel met 5,9 pet van f 529,4 miljoen tot f 560,4 miljoen. De omzetcijfers werden nadelig be ïnvloed door lagere opbrengstprijzen en door omzetdalingen bij enkele deelnemingen. Bleven de opbrengst- prijzen sedert het derde kwartaal Dit verlangen naar meer inzicht is een gevolg van een zekere tegen strijdigheid, die men in politieke kringen constateert, tussen enerzijds punt 2 en anderzijds de punten 3 en 4 van het regerings^ommuniqué (zie elders op deze pagina). Terwijl de regering als haar mening geeft „dat sociaal-psychologische factoren in het oordeel betrokken dienen te worden" beklemtoont zij anderzijds haar formeel-juridische standpunt, dat het recht van de Kroon tot in dividuele gratieverlening onverlet blijft. Vorm In welke vorm de oppositie haar verzoek tot nadere inlichtingen zal gieten is thans nog niet bekend. Een interpellatie vormt weliswaar een mogelijkheid, maar dit middel heeft het bezwaar, dat opnieuw de discussie publiekelijk zou oplaaien een gevolg, dat men nu juist wil voorkomen. Aan de andere kant lijkt de methode van schriftelijke vragen nauwelijks geschikt om het Nederlandse volk op de hoogte te brengen van wat de regering nu wezenlijk heeft besloten. Alle fracties hebben intussen hun vraagtekens gesteld bij het resultaat der marathonvergadering van de ministerraad, die vrijdag en zater dag bijna twintig uur heeft ge duurd. Volgens premier Biesheuvel betekent het besluit tot „aanhou ding" van het gratieverzoek, dat minister Van Agt van justitie geen advies aan de Koningin heeft uitge bracht. Als te zijner tijd de regering tot individuele gratieverlenging zou be sluiten zal dat zonder vooroverleg met de Kamer gebeuren, aldus Biesheuvel. „Achteraf kan de minis ter van justitie dan ter verantwoor ding worden geroepen". Zie ook pag. 5. Het compromis 'drie' Een kabinetsbesluit dat de ge moederen niet zal sussen. Dat moet het oordeel zijn over het compromis dat de regering heeft bekend gemaakt over de „drie van Breda". Het aanvan kelijke voornemen van de rege ring om de drie gelijktijdig Premier Biesheuvel, een geprik- gratie te verlenen, wordt niet keld en overbelast man, treedt worden voltrokken. Daarmee negeerde men de heftige pro- tesen en zag zelfs voorbij aan de wens van de kroonprinses, die bereid was ergens anders te trouwen. uitgevoerd. Maar de verwezen lijking van de motie-Voogd, in de Tweede Kamer aanvaard, is wel akelig sober gehouden. Men mag wel aannemen dat deze zaak ook littekens nalaat in het kabinet. Confessionele minis ters hebben gestaan tegenover de liberalen en de twee be windslieden van DS'70 hebben zich aan de kant van de libera len geschaard toen het ging om de beoordeling van de motie- Voogd. Onontkoombaar dringt zich een vergelijking op met een vorig kabinet van sterke mannen: het kabinet van wijlen nu ook op met weinig psycho logisch inzicht. De gemoederen zijn hoog opgelopen, maar de premier maakt het niet beter door te spreken van een haat- syndroom. Het kabinet heeft een reeks beoordelingsfouten gemaakt, maar de premier schijnt dat niet te willen toe geven. Voor de televisie blijft hij zich geïrriteerd betonen. Zijn minister van Justitie v. Agt weet geenszins te overtuigen. Deze bewindsman heeft zware weken door te staan, maar hij maakt niet de indruk boven zichzelf uit te kunnen rijzen. mr. Cals. Toen ging het om het De „drie van Breda" heeft geen huwelijk van prinses Beatrix. Met een verbazingwekkend ge brek aan psychologisch inzicht heeft toen de regering vastge houden aan Amsterdam als de plaats waar het huwelijk zou kabinetscrisis opgeleverd. Maar er zijn verschijnselen aan het licht getreden, die in de naaste toekomst wel eens zouden kun nen leiden tot een breuk in het kabinet-Biesheuvel. DEN HAAG Minister Engels (CRM) heeft geen mogelijkheden om te komen tot een "meer bevredigende en democratische wijze van selectie" van de Nederlandse inzending voor het Eurovisie-songfestival. Hij zegt dit in een antwoord op vragen van het AR-tweede kamerlid Vermaat. Het kamerlid bepleite "een demo cratische wijze" van selectie. De organisatie van het festival en de regeling van de selectie Staan ge heel ter beoordeling van de omroep instellingen. Het Eurovisie-songfe^i- val is een activiteit van de omroep, verklaart de minister. Vrouw dood na val van 6 meter RIJSWIJK (ANP) De 73-jarige 1970 bot aan het einde van het derde mevrouw F. H. Hulsing-Heskes uit kwartaal 1971 gemiddeld op vrijwel onveranderd niveau in het vierde kwartaal 1971 waren in enkele pro- duktgroepen dalingen te constateren De belangrijkste hiervan werd ver oorzaakt door de nadelige invloed van de Amerikaanse invoerheffingen die tot half december 1971 van kracht was. Rijswijk (ZH) is vanmorgen om streeks kwart over zes bij het zemen van de ramen van een hoogte van zes meter op straat gevallen en later aan haar verwonoingen in een zie kenhuis overleden. De politie heeft nog geen verkla ring kunnen vinden voor de val van de vrouw. De Nederlandse suprematie bij het - schaatsen is compleet. Nadat Ard Schenk twee weken geleden de titel van wereldkampioen voor zich opeiste in Oslo heeft Atje Keulen-Deelstra dit huzarenstukje gisteren en zaterdag herhaald bü de dames. Voor de ogen van dui zenden enthousiaste Friese sup porters versloeg ze tot driemaal toe haar naaste concurrente de Amerikaanse Dianne Holum in persoonlijke duels. De Nederlandse heerschappij werd nog geaccen tueerd door het feit dat Stien Baas-Kaiser met een uitstekende 3000 meter Dianne Holum ook van de tweede plaats verdrong PAGINA 7 Naast het schaatsnieuws uit Hee renveen en niet te vergeten Inzeil nog meer sportnieuws o.a. het 22 gelijke spel in de Leidse der by tussen Lugdunum en UVS en Nederlandse zwemresulaten in het Londense Crystal Palace PAGINA'S 8. 9. 10, 11, 12, 13 Het Amsterdams Toneel gaat "Boefje" spelen in een nieuwe versie PAGINA 15 EIDEN Een fikse ruzie tussen twee groepen randfiguren uit de Leidse onderwereld in de nacht van zaterdag op zondag in de om geving van de Herensingel heeft geleid tot een schietpartij in de Oranjestraat. Het motief voor de woordenruzie waarbij na een kort handgemeen tenslotte een vuurwapen aan te pas kwam, is op het ogenblik nog duister. Zeker is dat tenslotte werd geschoten. De politie die na het eerste alarm meteen uitrukte arresteerde één van de betrokkenen. Vanochtend kreeg de schietpartij een vervolg, toen een aanzienlijke politiemacht de Oranjestraat afzette. Bij één van de vermoedelijke daders deed zij huiszoeking naar het bij de schietpartij gebruikte vuurwapen zochte vermoedelijke dader was 'verdwenen. De politie zal haar po gingen om het wapen te vinden niet opgeven. De arrestant moet voorlopig op het politiebureau blij ven zitten. De politie is Juist daar om zo verwoed op zoek naar het wapen, omdat herhaling van het gebeuren wordt gevreesd. teums Vandaag honderd jaar gele den, stond iv de krant: Gisterenmiddag (4 Maart kwam er een koetsier in be schonken toestand op de Hooigracht aanrijdenterwijl een jongetje liep te spelen. Het kind geraakte onder de wielen, waardoor zijne bee- nen gekneusd werden. Naar men verneemt, heeft een koloni-' van het Rijksge sticht te Ommenschans (be delaars) gepasseerd en Za terdag ge'racht eene fabriek aldaar mar zakken worden gemaakt, i: brand te steken. Door tijdige ontdekking is hem dat belet; hij is in arrest gebracht. Calcutta 4 Maart. Vier hoofden van een in opstand gekomen stam, hebben zich, uit naam van den geheelen stam, onderworpen. Vandaag 50 jaar geleden In Belfast hebben weer eenige botsingen plaats ge had, met gevolg: twee doo- den, 25 gewonden. In februari zijn, voor hulp aan de hongerende be volking in Rusland 100.000 ton levensmiddelen en zaai graan in havens van de Oostzee en de Zwarte Zee gelost, maar tengevolge van den ontredderden toestand der spoorwegen konden daarvan slechts 26.000 ton naar het binnenland worden vervoerd. In Berlijn heeft een reus achtige bijeenkomst plaats gehad van oud-soldaten om te protesteren tegen de uitle vering van oorlogsschuldigen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1