Houding VVD in debat over „drie" fel gelaakt Waarom Electrobouw een slot verbrak AUT0BEURSI72 LEIDEN LEZERS SCHRIJVEN VERKOPER ZWAGER Herv. Leiden krijgt een districtsgemeente 1 VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDEN Er wordt in Lei den op verscheidene plaatsen ge bouwd aan bijzondere voorzie ningen. Op twee foto's (Holvast) zijn er drie gecombineerd. De foto boven geeft een over zicht van de uitvoering van twee werken. Op de voorgrond de „stoel" voor de nieuwe Pauivbrug, die de ophaalbrug (op de voor grond) gaat vervangen. De brug wordt één van de laatste scha kels in de omleidingsroute tussen Lammenschansweg en molen De Valk (via Oranjeboomstraat-Jo- markt). rissteeg-Hooigracht-Pelikaan- Daarachter ligt het bouwterrein straat-Lange Gracht aan te voor nieuwbouw voor Studenten- leggen dam in Mare Lammer- I huisvesting. Op de hoek van de Oude Singel zal een niet uit de toon vallend gebouw verrijzen, waarin 550 studenten onderdak zullen vinden. De palen ervoor zitten in de grond. Veel verder is de foto laat het zien het verzorgingstehuis r bejaarden achter het be jaardentehuis „Rijn en Vliet" in Zuidwest. ,JZuydtwijck" gaat dit tehuis heten en het gebouw, dat bijna voor bewoning gereed is, draagt zijn -naam al met forse letters. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer W. Focke uit Hazerswoude in dit blad van 14 fe bruari Jl. bericht ik u het volgende. Op 2 februari Jl. moest in het ka der van de netspanningswijziging de laagspanningskabel in de Lange Scheistraat van 128 Volt op 220/380 Volt worden gebracht. Om schade aan de aangesloten installaties te voorkomen is het gebruikelijk deze te voren af te koppelen. De gebruikers krijgen daarom altijd een verzoek om op de afgesproken datum toegang te verlenen tot hun perceel. In de werkplaats van de heer Foc ke was echter niemand aanwezig en de deuren waren afgesloten. In dit geval was er de keus uit twee mogelijkheden 1. het perceel in de straat af te sluiten door het doorzagen van de aansluiting in grond. Latere heraan- sluiting zou de heer Focke dan f114 gekost. 2. het verbreken van het slot van de werkplaats om de aansluiting bin nen af te koppelen. Na overleg met de Lichtfabrieken besloot Electrobouw NV tot het laat ste, mede omdat het hier slechts ging om het doorzagen van een van beide ogen, waaraan het hangslot bevestigd was. Toen de heer Focke even later versoheen bleek hij het met de geko zen oplossing eens te zijn en bleek hij eveneens bereid het slotoog op eigen kosten te herstellen. Wat de vermiste boormachine van de heer Focke betreft: navraag bij de recher che leerde dat zijnerzijds nooit aan gifte werd gedaan van vermissing of diefstal van gereedschap. Tenslotte zouden „getuigen" hebben gezien dat „waarschijnlijk dezelfde vandalen" een raam op de Oude Sin gel zouden hebben ingeslagen om zich toegang te verschaffen tot een om te bouwen huis. Ter informa tie van de heer Focke diene, dat op de Oude Singel op dat moment hele maal niet werd omgebouwd en dat ook deze euveldaad dus niet op het conto van de Electrobouw NV kan worden geschreven. J. C. LELIEVELDT Bureau Voorlichting, Gemeente Leiden. Actie Van Nes In antwoord op het ingezonden stuk d.d. 252 van een oud-patiënte van Dr. Van Nes, Willy Neuteboom, waarin zij schrijft over de verdwij ning van de Cornelis Vroegestichting in Alblasserdam per 1 juli a.s., zou ik een oproep willen plaatsen aan al le patiënten en oud-patiënten van dr. Van Nes om een kaartje met hun handtekening te zenden aan: Corne- ADVERTENTIE WIJ VRAGEN EEN Wij zouden enige ervaring in deze branche op prijs stellen, doch is niet noodzakelijk. Liefst schrift, sollicitaties bü IJZERHANDEL CHU voorman Kikkert in Leiden LEIDEN Het tweede kamerlid Kikkert (CHU) heeft gis teravond in Leiden felle kritiek geleverd op de houding van de WD bij het debat over de drie van Breda. Hij verweet de VVD dat meh, na aanvankelijk achter het door minis ter Van Agt gevoerde beleid in deze zaak te hebben gestaan, plotseling was omgezwaaid. „Wanneer zal de VVD weer omgaan?", vroeg hij zich af. Ook vond hij het onjuist, dat (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d.WATEK men in VVD-kringen de minister van Justitie zijn politieke onerva renheid zou hebben verweten. „Heeft de fractievoorzitter van de WD die ervaring dan wèl? Ik heb respect voor het Jeugdig optreden van de heer Wiegel, maar ook van hem zien wij wel eens iets door de vin gers", aldus de heer Kikkert. Ook had het tweede-kamerlid kri tiek op het feit, dat de kerken geen uitspraak hebben gedaan inzake de drie van Breda. De heer Kikkert deed deze uitspra ken voorafgaande aan zijn aange kondigde inleiding over de toekomst van de CHU. Hij oordeelde dat er na het besluit van 1967 om met de KVP en de ARP te streven naar een open' chris ten-democratische volkspartij geen weg terug meer is. „De tijd en de problematiek van deze tijd zijn zo danig veranderd dat het niet meer mogelijk is om zoals vroeger nog met drie vrij scherp afgebakende par tijen te werken die elkaar nog wel eens wat vliegen af probeerden te vangen. Ook de KVP en de AR heb ben dit begrepen. We moeten de toe komst van de CHU dan ook laten afhangen van de vraag welke in breng wij kunnen hebben in een ge sprek met de KVP en de AR naar morgen. Persoonlijk vind ik, dat een open volkspartij nodig is, weliswaar op christelijke grondslag, maar waarin plaats is voor ieder die zich meldt. Helaas is de CHU de laatste jaren wat gaan polariseren. We moeten geen christenen verzamelen, maar uitgaan van christelijke beginselen en vervolgens iedereen die ons pro gramma kan onderschrijven binnen Ook over een eventuele samenwer king met de PvdA deed de heer Kik kert enige uitspraken. „Een belang rijke partij als de PvdA kunnen wij niet persé afwijzen als eventuele re geringspartner. Bovendien vrees ik dat een partij die te lang in de op positie blijft haar verantwoordelijk heidsgevoel verliest. Ik heb geen be hoefte aan een PvdA die met gebro ken geweertjes gaat lopen, of die zich ultra-links gaat opstellen. Het moet niet aan ons zijn om de PvdA, wan neer zij wil gaan mee regeren, uit te sluiten". Tijdens de levendige discussie die er na de inleiding van de heer Kik kert volgde, werd de onvermijdelijke vraag gesteld of minister Van Agt moet aftreden. De heer Kikkert: „Dat vind ik niet. Ik ben van mening, dat wij Van Agt de kans moeten geven om van vakminister uit te groeien tot be windsman. Weliswaar heeft hij een wat ongelukkige start gehad, maar in de tijd, dat ik hem ken, heb ik de indruk gekregen dat Van Agt een goed bewindsman kan worden. Ka merleden krijgen vier jaar de kans om zich waar te maken, dan kun je van een minister niet verwach ten dat hij dat in een half Jaar doet. Niet eens was het kamerlid het met de opmerking dat de confessionele partijen teveel water in de VVD- en DS'70-wijn hebben gedaan, omdat sommige mensen „zo nodig moes ten". (Met name werd hier op mi- Kamerlid Kikkert (CHU) (Foto Holvast) nister-president Biesheuvel gedoeld) Men weet hieraan de slechte econo mische situatie. De heer Kikkert: „Dat is niet het geval geweest. Wan neer Biesheuvel zo nodig minister president had willen worden, zou hij dat al in 1964 hebben kunnen zijn, toen hij zelf formateur was". Over het „gat" van twee miljard in de regeringsbegroting: Het staatsapparaat loopt altijd achter bij de feitelijke situatie. Dat er een gat van twee miljard bleek te zijn, kwam voor iedereen als een volsla gen verrassing, niemand kon dat voorzien". In dit verband merkte hij op, dat een eventueel christelijk minder heidskabinet al na zes weken had kunnen vertrekken, wanneer de PvdA haar voorstel inzake de abor tuswet op tafel had gebracht. „Het is bij een conglomeraat van partijen zoals we dat nu hebben, onvermij delijk dat iedereen water in de wijn doet". lis Vroegestichting, Orthopaedische Kliniek en ongevalsziekenhuis in Alblasserdam tot behoud en vernieu- van deze vermaarde Kliniek. Ook handtekeningen van anderen die met deze actie sympathiseren, zijn welkom. Toezending aan onder staand adres is eveneens mogelijk. C. HANE VELD-VISSER, Timorstraat 44, Leiden. Nette huisbaas Het blok huizen Balistraat, Timor straat, Soembastraat en Atjehstraat, waarvan de meeste woningen eigen dom zijn van de heer J. Kas Jr. in Amsterdam, krijgen eindelijk een verfje, omdat de eigenaar zijn huis jes gaat verkopen. Jarenlang zijn de huizen verwaarloosd: het houtwerk rot weg. Ik woon er plm. 10 Jaar en er is aan deze huizen weinig ge daan. Verleden jaar werd ik dit zat. Ik schreef de heer Kas, dat de huur verhoging niet zou worden betaald voordat de gebreken waren hersteld. De verhuurder heeft toen de zaak aanhangig gemaakt bij de huurad viescommissie. Deze besliste dat eerst de nodige reparaties moesten wordeD uitgevoerd alvorens tot huurver hoging kon worden overgegaan. Nog steeds is dit niet uitgevoerd en in middels werkt de riolering van het toilet ook niet goed meer. Toen de heer Kas door mij hierop attent werd gemaakt, deelde hij mee dat hij dit niet repareert zolang de huurverhoging niet is betaald en dat hij maling had aan de huuradvies commissie. Zulke verhuurders moesten door bevoegde instanties gedwongen wor den de reparaties te laten uitvoeren, vooral als de huurder instemt de ver hoging te betalen als de gebreken zijn hersteld, vooral bij huizen, die 35 jaar oud zijn maar alleen door het slechte onderhoud langzaam weg rotten, terwijl huizen zo broodnodig zijn. Nu de huizen in verval zijn geraakt en repareren veel geld gaat kosten, wil deze uitgekookte heer zijn huisjes verkopen aan argeloze mensen voor f20.000, terwijl deze mensen de laat ste jaren handen vol geld hebben uitgegeven om het enigszins gerief lijk te maken. Het wordt tijd, dat mensen, die ma ling aan instanties hebben en schul dig zijn aan het verkrotten van wo ningen, gedwongen worden hun hui zen goed te onderhouden en deze hui zen waarvan de vloeren en binten gedeeltelijk zijn weggerot niet mo gen verkopen om zelf van de rotzooi af te zijn, die ze zelf gekweekt heb ben. A. ROOZENDAAL, Balistraat 49, Leiden. Leiden en muziek Op de agenda van de Leidse ge meenteraad staat een voorstel om 't LPMG f15.000 subsidie te verlenen. Als Leids ingezetene heb ik daar ern stige bezwaren tegen. Ik zelf ben eni ge Jaren terug lid geweest van de mu ziekvereniging Nieuw Leven. Toen kregen we f 300 subsidie, waarvoor we twee gemeente-concerten moesten verzorgen. Het is mij bekend dat de muziek verenigingen in Leiden het heel moeilijk hebben op het financiële vlak is het dan niet billijker, dat deze f 15.000, verdeeld worden over de verenigingen, W. W.-Kath. Har monie en De Burcht? Het zijn toch de gelden die de Leidse burgerij opbrengt. Ik geef de vroede vaderen van de gemeente Leiden in overweging hier over nog eens na te denken. J. J. WASSENBURG Schutterstraat 21a, Leiden, ADVERTENTIE GROENOORDHAL, elke donderdag 10—22 uur. Beurs en veiling voor occasions met ANWB-keuring en/of Bovag-garantie. LEIDEN De centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente heeft besloten om met ingang van 1 april over te gaan tot vorming van een districtsgemeente met twee wij ken. t.w. Kooi/Pniël en Staalwijk/ Vredeskerk. In de Kooi-Pniëlwijk werkt Ds. Pannekoek ff uil-time), in de wyk- gemeente Staalwijk-Vredeskerk wer ken Ds. Bijl en Ds. Lamping (beiden part-time). De twee nieuwgevormde wijken hebben elk ongeveer 3400 pas torale eenheden (adressen). Voor Ds. Pannekoek als enige pastor in zijn ressort is dit aantal te groot. Daarom besloot de CE. regelingen te treffen, in overleg met de kerk voogdij, zodat er voorlopig een „bij stand in het pastoraat", aangesteld kan worden. De predikanten Bijl en Lamping zullen het pastoraat zodanig verdelen dat de vroegere wijkgrens tussen Staalwijk en de Vredeskerk de grens vormt tussen de territoria, waar binnen zij werken. Uiteraard treden er in dergelijke grote wijken sociologische verschillen op, maar men stelt zich voor dat de eigenheid van de aparte buurten ge waarborgd kan wordten door instel ling van kwartierraden met verant woordelijkheid voor het pastorale werk in hun eigen buurt. De nieuwe wijken krijgen elk één wijk-kerkeraad, per 1 april gevormd door samenvoeging van de bestaande wijkkerkeraden. Om echter waar te maken, dat het gaat om één grote districtsgemeente, zal er als overkoe pelend orgaan een moderamen wor den ingesteld. In dit moderamen zit ten naast uiteraard vertegenwoordi gers van twee wijken, ook afgevaar digden van het experimenteel kerke- werk. Besloten is verder dat de bezoeken in het Elisabethziekenhuis zullen worden gebracht door ds. Pannekoek en mevrouw Koopmans. Ds. Bijl be zoekt de patiënten in het Acad. Zie kenhuis en de predikanten Lamping en Hemmes de patiënten in het DiaconessenhuisAfwijkingen van dit schema blijven mogelijk op grand van een persoonlijke relatie met een predikant Grenswijzigingen Met ingang van 1 april zullen er enkele grenzen tussen de hervormde wijkgemeenten gewijzigd worden in verband met de vorming van de nieuwe districtsgemeente. Van de Kooi wijk gaat naar de wijkgemeente Koningkerk: het stra- tenblok begrensd door Herensingel. Lusthoflaan, Biatrixstraat en Willem de Zwijgerlaan, en de vier hoven be noorden de Willem de Zwijgerlaan (J. P. Coenhof. van Riebeeckhof. Stuyvesanthof en Abr. Crijnssen- straat). Van de Molenwijk gaat naar de wijkgemeente Koningskerk: de buurt begrensd door Oude Singel, Kort» Mare, Maresingel en Houtmarkt Van Staalwijk gaat naar de Mo lenwijk: de buurt begrensd door Jan van Goyenkade, Trekvliet, Groenho- venstraat en Witte Singel; en het stratenblok omgeven door Kaiser- straat (even), Rapenburg (oneven), Steenschuur, Korevaarstraat, Jan van Houtkade en Boisotkade.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3