wil intens luisteren DE OSCARS ^KOMEN AA N Films in Leiden Jloneymoon- ïoede socio- ILMER GEOBSEDEERD DOOR GEBOORTE EN DOOD Coster roert de prijzen POTIGE WESTERN Prolongaties ►AG 3 MAART 1972 Haagse cineast Frans Zwartjes zit met een probleem, zijn korte werkstukken internationale faam hebben ver- iren raakt hij geteisterd door uitnodigingen over de gehele ►ld. Hij kan nu naar Amerika, Japan en Australië, maar zal rriendelijke invitaties waarschijnlijk afslaan, want hij is ervan bewust dat door alle randbezigheden, zijn schep- lfe activiteit volkomen in de verdrukking dreigt te raken. „Dolls" geen vier jaar geleden liet les op het Benelux-festival in Bosch voor het eerst van zich i als filmer. Toen nog min of gezien als een amateur haalde ,Dolls" onmiddellijk een bekro- wa/nt het was duidelijk dat hij een zeer eigenzinnige eigen beeldtaal sprak. Met een grote film drift heeft hij ondertussen een om vangrijk oeuvre opgebouwd, dat op vele filmfestivals over de hele we reld furore heeft gemaakt ondanks de niet gemakkelijke toegankelijk heid van zijn films. Frans Zwartjes was op zijn acht tiende violist in het opera-orkest, maar had na vijf jaar het gevoel „dat je niet echt iets deed", via de vioolbouw ging hij tekenen, evolueer de van een aandacht voor objecten naar de ruimte daaromheen in acts. happenings en wist toen plotseling HOLLYWOOD (AP) Ver in week zijn de nominaties •nd gemaakt voor de 44ste Picture Academy [Awards die op 10 april in Holly- jtcood zullen worden uitgereikt. Van de films blijken „Fiddler the roof", „The French con- n" en „The last picture de beste kansen te ma- Met acht vermeldingen „Nicholas and Alexan- „Bedknobs and broom- en „Mary queen of »ts". Nominaties beste acteur: Ge- C. Scott voor zijn rol in .The hospital". Verleden jaar leöft Scott de Oscar gekregen, loewel hij had aangekondigd de [onderscheiding te zullen weige- Verdere nominaties: Peter :h (Suniday bloody SCtniday) [Gene Hackman (the French lection)Walter Matthau j(Kotch) en Topoi (Fiddler on ^the roof). De race om de beste actrice """van 1971 zal een voornamelijk Britse zaak worden: Julie Chris- [lie (McCabe and mrs. Miller): ÏiGlenda Jackson (Sunday bloody jsunday)Vanessa Redgrave j'Mary, queen of Scots) en Janet Isuzman (Nicholas and Alexan dra). Jane Fonda komt als enige 118 Amerikaanse op de lijst voor [wegens haar rol in „Lute". I Nominaties beste bijrollen ac trices: Ellen Burstyn The last picture show); Barbara Hargis (Who is Harry Keilerman, and why is he saying thosè terrible things about me?); Cloris Leachman (The last picture show)Margaret Leighton ((The go-between) en Ann Margaret (Carnal knowledge). Beste bijrol acteursJeff Bridges (the last picture show) Leonard Frey (Fiddler on the roof); Richard Jaeckel (Some times a great notion)Ben Johnson The last picture show) en Roy Schmeider (The French connection) Beste regisseur: Stanley Ku brick (A clockwork orange) Norman Jewison (Fiddler on the roof); William Friedkin (The French connection)Peter Bog- danovich (The last picture show) en John Schlesinger (Sunday bloody Sunday). Beste song: „The age of not believing" (Bedknobs and broomsticks); „all his children" Sometimes a great notion) „Bless the beast and children" (titelsong); „Life is what you make it" (Knotch) en het the ma van „Shaft". Beste buitenlandse film: „Do- deslca-den (Japan)The mi grants (Zweden); The police man (Israël) en TSchaikowski (Sowjet-Unie) dat hij de gezochte uitdrukkingsmo gelijkheden in film kon samenvat ten. Inmiddels is hij docent geworden op de Vrije Academie, waar hij met een vijftiental cursisten het ont werpproces, de „experimental de sign" de nadruk geeft. Daarom heeft Zwartjes zijn domici lie ook verplaatst van het landelijke Heeze naar Den Haag, waar hij nu sinids ruim een jaar in een van bin nen zeer zalmkleurig herenhuis zijn intrek heef't genomen. In tegenstelling tot zijn besliste hanteren van de camera, zoekt hij in 'n gesprek bijna verlegen tastend een concretisering van wat hem als filmer allereerst intuïtief drijft. Hij wil in een gesprek meer dan de woorden doorgronden met vragen als „Bedoel je daar iets mee?" en „Zeg je dat expres?" Tekenend Dat is zeer tekenend voor zijn fil men ook. Hij wil dieper doordringen in ieder fenomeen, een toegespitste aandacht bereiken van het zintuige- lijke, scherper kijken en intenser luisteren, waarbij de rol van het verklarend verstand wordt terugge drongen. Zwartjes boort daar de es senties van het leven ingrijpender mee aan en dat kan alleen maar in een proces van bijna volledige eli minatie. Dat lijkt op de weg, die de Frans man Robert Bresson ging en die Louis Malle van „Les anges du pé- ché" tot "Pickpocket" karakteriseerde als het achtereenvolgens laten ver dwijnen van acteurs, scenario, ver haal en onderwerp. Bij het kijken naar Zwartjes's films als „Spare bedroom", „Behind your walls" en „Living" realiseert men zich plotseling heel sterk, dat films in wat ze tonen, voortdurend voor uitwijzen naar wat komen gaat, terwijl hij zich zeer strikt tot het moment zelf bepaalt in een statisch registreren, in wat bijna een herha ling van beelden lijkt. Dat is een welhaast unieke ervaring, welke als het lukt - bij de toeschouwer een volledige breuk met zyn kijkge woonten moet betekenen. Teruggaan naar het nulpunt, zoals Descartes deed, proeft men in het werken van de man, die in Utrecht de Pepsi-prijs verwierf, in vele van zijn werkwijzen. Het hele schep pingsproces tracht hij in eigen hand te houden om te komen tot de essenties in het ingewikkelde proces, dat zich op weg van de kunstenaar naar de toeschouwer voltrekt. Onafhankelijk beheer Hij zal waarschijnlijk de enige ci neast zijn, die zijn films zelf ont wikkelt, al is dat met kleur voorals nog niet mogelijk. Zijn films met produktiekosten van rond de dui zend gulden maakt hij bijna zonder ADVERTENTIE Maari'roert zijn staart. uitzondering in onafhankelijk be heer: van 24 films werden er slechts twee gesubsidieerd. „Ik weet niet of ik ze maak om een medemens te bereiken. Beethoven deed dat met zijn meest bijzondere composities ook niet. Ik weet niet of dat met film wel zou moeten. Die concessie wil ik ten opzichte van het publiek niet maken. Ik wil werken om vrij te zijn. Het publiek ziet vrijwillig mijn films". Vandaar dat Zwartjes er niet op uit is zijn films in de gewone bioscoop ver toond te krijgen. Zijn eerste films ziet hij als excer- cities op de plaats. Hij vond dat er „een heel eigenaardige kracht uit kon gaan van het samen verande ren in de tijd". Later is er een uit bouw gekomen. Dat merkt men ook aan zijn „Living", een evolutie, waarin kleur en ruimte als nieuwe dimensies zijn gaan meespelen. „Ik wil voor alles de gloed, de hitte be schermen. Als ik merk dat ik te handig word met oppervlakkige constructies, dan manoeuvreer ik om terug te schakelen". T ransportmiddel Taal is voor Zwartjes een bevoor recht transportmiddel. Maar maak je er werkelijk verbi dingen mee? Zij steunt op de omschrijving: ver tel er eens iets over! Het is een an der medium. Bij film heb je dat nooit. Je ondergaat het alleen door er naar te kijken. Dat is het mis verstand van de taal dat je denkt dat je het door hebt. Er is een in terpretatie wijziging van hetzelfde. Mijn films laten dat niet toe". Vandaar dat de taal (nog) geen plaats in Zwartjes films heeft ge vonden, wel de muziek als parallel uitdrukkingsmiddel. De verbijzonde ring van het kijken en horen gaat in tegen de neiging van de toe schouwer, „die altijd wil voltooien samen met wat hij ziet: men kijkt niet, men weet het al en wacht al tijd op de voltrekking". Men bedoelt van alles. Zo'n eindconclusie, daar ben ik hysterisch op". In de werkwijze van deze cineast is het natuurlijk bezwaarlijk zich' ver standelijk te realiseren wat er gaande is. Voor hemzelf, maar ook voor de toeschouwer. Misschien is er een sleutel te vin den in wie Frans Zwartjes is buiten zijn habitus als filmer. Hij wordt geobsedeerd door het geboren wor den en dood gaan. Vooral die laat ste „merkwaardige overgang" houdt hem bezig. „Het is het enige waar j mijn films over gaan". Hij praat over het verkeer met 3500 doden per jaar in ons land. „Oorzaken zoekt men ontzettend snel in de buitenwereld. Er stond geen bord, maar nooit hoor je heb je die krankzinnige chauffeur gezien? Het is de slechte instelling van de mens, die continu buiten schot wil blij ven. Een beangstigende verschui ving, een bewustzijn waar je niets aan doet". Begrip en warmte in geloofwaardige film fif CAMERA Wie zich ooit wel eens zorgen heeft gemaakt ver de toekomst van de Amerikaanse filmindustrie, moet ich naar mijn mening, toch eens serieus verdiepen in een weliswaar gering aantal, maar desalniettemin kwalitatief zeer terke films, die je kortweg zou kunnen aanduiden als socio- ocumentaires. Die laatste term behoeft enige elichting: in het kort zou Je kun- in zeggen, dat dit genre zich laat inschetsen als een gedramati- erde filmproduktie van maat- happelijke gebeurtenissen. Des- ds bij de verschijning van Tru- an Capotes In Cold Blood in het ex-theater aan de Haarlemmer- raat, hebben we in deze kolom- ïen al uitvoerig stil gestaan, bij de etekenis van deze films, die bij oorbaat al de twijfelachtigheid rail de American Drean in twijfel pekken, de onberekenbaarheid ,n vertalen in duidelijk ne- itieve menselijke relaties binnen bestaande samenleving van de jenaamde vrijheidsdrager aan de 'erkant van de oceaan. Een socio-documentaire met clat ispunt is behalve In Cold de Wurger van Boston, ontdaan van het melodrama effect bijvoorbeeld ook inny and Clyde. Een niet gering produkt in de :rie van socio-documentaires over zelfkant van de Amerikaanse lenleving is ook The Honey- «killers deze week in een late •idse première in het theater aan Het gaat over het gezamenlijke levensverhaal van Martha Beck en Raymond Fernandez, dat niet zo lang duurde, maar door bijvoor beeld een hardnekkige vermelding in de sensatiekolommen van de daartoe geschikte Amerikaanse dag bladen wel de loep van de film makers in Hollywood bereikte om uiterst lugubere gebeurtenissen, die regisseur Leonard Kastle met de nodige warmte en begrip heeft we ten te vertalen in een uiterst ge loofwaardige produktie. Motief Een produktie die net als in Ca potes In Cold Blood e.a. in de eer ste plaats niet uitgaat van de schuld en daarmee van de afschrik wekkendheid van de daad op zich zelf, maar veel meer het accent legt op het motief en daarmee op indirecte onschuld, plus dat de da der daarmee gestructureerd wordt tegen de achtergrond van zijn op voeding en milieu. In het kort: Kastle heeft begrip voor de Jaloezie van de dikke Martha Beck, die uit liefde voor de huwelijkszwendelaar Raymond Fer nandez (op zijn beurt weer in de film duidelijk weer belast met de complexen van het Spaans-spre kende ghetto van New York) me- dedingsters om zeep brengt. Juist daarom begrip en daar blijkt Kastle ineens een romanticus, om dat hij Martha Beck geen mate riële motieven alleen maar emo tionele toekent. In andere woorden Martha Beck heeft een bepaalde liefdesdialectiek die uit haar eigen frustaties voortkomt en die gezien Kastles wijze van filmen door hem niet helemaal wordt afgewezen. Werkelijk Juist die pogingen van de regis seur om Martha Beck terug te brengen tot haar werkelijke pro porties maakt van The Honey- Martha Beck en Raymond Fernandez (Shirley Stoler en Tony LoBianco) het paar dat leefde van huwelijkszwendel, in een liefdesscène. moonkillers datgene wat belangrijk is: een goede Amerikaanse film van eigen bodem. Eigenlijk onnodig maar tenslotte niet overbodig te zeggen dat het spel van de acteurs (als belang rijkste Shirley Stoler en Tony Lo Bianco) net als de strakke camera voering nergens de bedoeling van Leonard Kastle, die ook het sce nario schreef in de weg staat. Illlllllllllllllllllllll Liebe unter 17: lief bloot met zware moraal REX Voor liefhebbers van blote jonge meisjeslichamen is Liebe unter 17 deze week in het theater aan de Haarlemmerstraat inder daad van enige betekenis. Wie ech ter een beetje verder wil gaan en zich op de vertoning van dit soort bloot als zodanig niet blind wil sta ren, zal weinig hebben aan dit nog al met een zware Goethiaanse mo raal bevruchte produkt van de Duitse filmindustrie. Het gaat om een viertal meisjes die temidden van sneeuw en zon vechten met en tegen de seks en uiteindelijk bij zichzelf terecht komen. Wat nog echt zou kunnen zijn in Liebe unter 17 wordt be dorven door een stem van de voor lezer van de Tageschau (Het Duitse journaal) dei o.a. meente te moeten aankondigen dat een niet g.erimg aanbal meisjes al op 16-jarige leef tijd al de biittere vruchten van hun sneeuwklokjes-seksdrang hebben moeten plukken in de vorm van eer elementaire verandering in de sta tus van him maagdelijkheid. Zc blijft Liebe unter 17 toch maa: weer één van de raadselachtige pro- dukten van de Duitse ftimmarkt. waarvan alleen het thuisland nooit genoeg schijnt te krijgen! LIDO "Levend. bij voorkeur dood" is een pure amusementsfilm. Een brokje voer voor ieders oog, waaraan je verder geen enkele pre tentie hoeft toe te keninen. Een schoolvoorbeeld van het soont pro- dukten waarmee bijvoorbeeld de TROS binnen zeer korte tijd een fomidabel aantal leden won, een bewijs dat dit soort films velen schijnit aan te trekken. Geen moeil ykdoener ygewoon een potig, recht-toe-recht-aan cowboy verhaal, waarin een zo groot mo gelijk aantal knokpartijen is ver werkt. het geheel verluchtigd met een strot zeer directe humor. Er zullen dus wei weer tallozen zijn. die "Levend bij voorkeur dood" een lekkere film zullen vin den. waar ze met plezier naar kun nen kijken. En in zijn genre is het geen slechte film Mensen die de western niet door dik en dim liefhebben, die toch een verhaal willen zien dat wat meer biedt, een wat intelligentere op bouw. zullen echter al snel wat on geduldig op hun stoel gaan wippen. Het verhaaltje over twee broers, die omwille van een grote erfenis een half jaar lang samen moeten wonen, en die in die tijd aan de kost proberen te komen door aller lei in de praktijk mislukte overvallen uit te voeren, biedt veel spanning, voldoende "recht voor zijn raap'-hlumor en goed acteer werk van Montgomery Wood en Chris HU er ba als de broers. Meer ook niet. Het blijft natuurlijk de vraag of je nu persé meer van een western moet verwachten. Een feit blijft dat men met dit genre films zeer veel mensen een paar uurtjes prettige ontspanning bezorgt. En, nogmaals, in zijn genre is "Levend bij voorkeur dood" zeker niet sleoht. STUDIO De dikwyis wat zwaarmoedige Pasolini is in „Deca- merone" op een wat lichtere" toer. Het kosteiyke kijkspel doet het in Leiden kenneiyk goed. ,Deca- merone" gaat zyn derde week in en terecht. TRIANON Gejaagd door de wind, de klassieker van de vy'ftiger Jaren, maakt een come back in het Trianon-theater aan de Bree- straat. De film over liefde en oor log tydens de Amerikaanse burger oorlog is na verloop van tyd steeds weer een must op het programma, van de wat grotere filmtheaters en weet nog aardig de kassa's te vul len ook. LUXOR Behalve als ster van >paghetti-westerns weet Clint Sastwood ook aardig te schitteren in Dirty Harry, die samengevat zou kunnen worden als het prototype van een betere detective en in het Montgomery Wood als Monty, één van de twee broers die in „Levend. bij voorkeur dood" aan de kost trachten te theater aan de Stationstraat zyn komen door overvallen te ple- tweede week is ingegaan. gen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11