Discriminatie in strijd met evangelie 1195 Rots Jeugdherberg branding van verzwakte normen in ij speciale \l weekaanbieding^^ België bouwt raffinaderij in de omgeving van Luik Moties oppositie (f500 miljoen extra) verworpen oriental wt Geen alcoholgeen drugsgeen honden iNDERDAG 2 MAART 1972 Geref. synode aarzelend voor stnjd tegen racisme De gereformeerde synode heeft niet wat haar van veront- ■uste zijde was gevraagd steun geweigerd aan het anti-ra- dsmefonds van de Wereldraad van Kerken, het „ecumenical xrogramme to combat racism", afgekort PCR. Maar evenmin reeft zij deze week besloten volop haar medewerking aan dat 3CR te geven. Zij gaat slachtoffers van radicale, politieke en ociale discriminatie steunen. Zij zal dit doen in overleg met, naar lang niet altijd via het PCR. Dat fonds moet eerst maar iens tegemoetkomen aan de bezwaren die ertegen bestaan. L Het uitgangspunt dat discrimina- tie in Strijd is met het Evangelie heeft de synode met de Wereldraad gemeen. Dat standpunt heeft zij ook .lies hak aan de Zuidafrikaanse zuster kerken voorgehouden (wat haar niet [n dank wordt afgenomen: men vindt paar dat de Nederlanders te snel met ten venmanend opgeheven vingertje Klaar staan, en in Nederland zijn ér nogal wat die het verraad aan een broedervolk vinden) j Het zit hem dan ook in de midide- en die bij de strijd voor de ontrech ten worden aangewend. En dan heb ben wy het natuurlijk niet over be dreigde Eskimo's. Indianen en Mao ri's. maar over de bevolking van Zui- jtielijk Afrika Bi Verbluft luisterde de synode naar 5ften vurig pleidooi van de VU-hoog- Jeraar, mejuffrouw dr. B. Siertsema, het apartheidsbeleid. Niemand haar daarin volgen en zij werd in de wandelgangen hevig ge- ttaqueerd door jonge Afrikanen die besprekingen vanaf de publieke •ibune hadden gevolgd en zich door opmerkingen diep gegriefd 'v.vjtoonden. Het moet gezegd dat de kit- hoogleraar taalwetenschap en IngeLs) door niemand werd bij ge- jvalen. Geweld JDe bezwaren tegen het PCR berus ten er voornamelijk op dat op het urogram ook steun staat aan vrij heidsorganisaties in Zuidelijk Afrika e het geweld niet schuwen. Vooral de synodeleden die woens dagmorgen in het <nog niet vol tooide) debat over het oorlogsvraag- stuk het oorlogsgeweld aanvaardbaar achtten, prezen 's middags de geweld^ loosheid aan. Duidelijk werd wel dat' die organi saties zelf geweldloos zijn begonnen. Maar in al die landen van zuidelijk Afrika is er een bloedbad geweest dat de verdrukten naar de wapens deed grijpen. Zoals het neerslaan door de Duitsers van de befaamde geweld loze melkstaking in Friesland tijdens de bezetting de stoot gaf tot het ont staan van de knokploegen (aldus ds. R. J. van der Veen van de Neder landse' Zendingsraad, indertijd een enairgiek verzetsstrijder) Maar, zei. 'ds. L. H. Kwast uit Leeuwarden, rapporteur van de com- die de behandeling schriftelijk had voorbereid: geweld corrumpeert, het brengt de mens die ernaar als laatste middel grijpt, op een spoor dat voert langs stations waar hij nooit had willen komen. Controle Een ander probleem is, dat er geen controle is op het gebruik van het geld. De bevrijdingsbewegingen zég gen wel dat zij het niet voor wapens maar is dat zo? Bovendien, het werkelijk bij de ontrech ten terecht komen zouden», de bevrij dingsbewegingen daardoor niet ander geld uitsparen dat wél voor de aan- >op van wapens kan dienen? Nu moet men zich van het arse naal dat van enkele duizenden dol lars op de vrije markt kan worden aangeschaft, geen overgrote voorstel ling maken (afgezien van de in de wandelgangen gehoorde opmerking die bewegingen hun wapens wei krijgen zonder betalen;. Belangrijker was het antwoord van 5. A. H. van den Heuvel ui't Genève e eerder deze week meedeelde dat de bewegingen ongevraagd vrij nauwkeurig verantwoording afleggen van de besteding. Dan waren er nog bezwaren, dat Moskou en Peking een dikke vinger in de pap zouden hebben. Dat was volgens anderen een reden om te zeg gen dat juist d'i't een reden is om er als kerken in te sprinigen en te tonen dat ook anderen oog en hart voor de zaak der ontrechten hebben. Gemillimeter Het eigenlijke beleidspunt was de keus: öf met alle kritiek volop mee doen en ondertussen die kritiek laten werken, öf eerst die kritiek spuien en van het resultaat daarvan laten afhangen of men tot volledige mede werking bereid is. Het werd het laat ste. Daarop verliep het debat in een verregaand gemillimeter met amen dementen om zoveel mogelijk van het andere standpunt toch nog in het ontwerp-besluit te krijgen, terwijl "rechts" ondertussen vrolijk trachtte via amendementen ook de afge zwakte keus nog te torpederen. Te vermeiden valt nog dat som migen de weerstand tegen deze "steun van links", die in een aantal plaatsen leeft, wilden temperen door een speciaal fonds voor de racisme bestrijding te vormen. Er is namelijk gedreigd alle bijdragen voor zending en werelddiakonaa't te stoppen als uit die geltien dergelijke hulp werd ver leend. Voorlopig is daarvan nog geen sprake: ondanks vorig jaar reeds door gereformeerde instanties gege ven bijdragen aan het PCR, was de opbrengst van de februariqolüecte voor het werelddiakonaat in de Ge reformeerde Kerken dit jaar tien pro cent hoger dan in 1971. In de verontruste kerkelijke pers kon men lezen dat op de synode de dienst uitgemaakt wordt door de hoogleraren en de deputaatrehappen. Het voorstel oon zander voorwaarden vooraf mee te doen was gedaan door de belangrijkste deputaatschappen zending, diakonaat, oecumenische aangelegenheden en evangelisatie en het werd gesteund door de vier aanwezige hoogleraren. Ondanks zeer knappe en meeslepende betogen werd het voorstel vp,n ta tegen 21 stemmen. Prinses BeatrixPrins Claus i wintersportvakantie gaan door- i Prins Constantijnlinks Prins en hun kinderen zijn gisteravond brengen. Op de foto: bij het ver- Willem-Friso en rechts Prins Wil- uit Baarn naar het Oóstenrijkse trek van de trein, Prins Claus, lem-Alexander. Lech vertrokken, waar zij een I Prinses Beatrix met op de arm Bestrijding werkloosheid DEN HAAG De Tweede Kamer eventuele wijziging van het wiebel- voelt niets voor de voorstellen de oppositie f 500 miljoen extra uit te trekken ter bestrijding van de werkloosheid. De meerderheid van de Kamer aoht op dit moment de door de regering voorgestelde maat regelen voldoende. Dat werd giste ren onderstreept door het verwer pen van twee door socialistische af gevaardigden ingediende moties. De motie-Van den Doel om de overheid f250 miljoen extra te laten Investeren in de bouw- en utiliteits sector van de bouwnijverheid kreeg slechts de steun van PvdA, D'66, PSP en CPN. Met dezelfde stemver houding werd de motie-Vellenga verworpen, waarin de regering werd gevraagd f250 miljoen extra uit te trekken voor werken in gebieden met hoge werkloosheidscijfers. Twee moties van de D'66-er Ny- pels, die een nota over een nat io naal-economische m eea-jarenplan- ning had gevraagd en de de regering wilde, dat bij •tarief de Kamer zou worden geraadpleegd, haalden eveneens de eindstreep niet. Zonder verdere tegenwerpingen stelde de Kamer zich daarna achter het beleid van de regering, door haar nota over de werkgelegenheids situatie in 1972 voor kennisgeving aan te nemen. Fransman stierf na gebruik drugs AMSTERDAM De negentien jarige Fransman, die dinsdagnacht door een voorbijganger dood werd gevonden in een portiek aan de Am sterdamse Ruysdaelkade, is overle den door overmatig gebruik van verdovende middelen. De Amsterdamse politie heeft dit meegedeeld nadat sectie op het stof felijk overschot is verricht. ADVERTENTIE BRUSSEL België zal een olieraffinaderij en een petro chemische industrie gaan vestigen in de omgeving van Luik. Het ministerieel comité voor economische en sociale coördinatie heeft zich daarmee akkoord verklaard, doch over de definitieve plaats van vestiging is nog geen beslissing gevallen. Ook is nog niet zeker welke maatschappij de vergunning zal krijgen. Hiervoor is 840 miljoen gulden no dig. De raffinaderij in ds nabijheid van Luik zal volgens plan een ver mogen van vier miljoen ton per jaar krijgen. Van Vlaamse kant is kri tiek geuit op de regeringsplannen voor het Luikse, omdat wordt ge vreesd voor Nederlandse tegenmaat regelen bij de aanleg van gezamen lijke Belgisch-Nederlandse projec ten. zoals het Baalhoekkanaal en de verbetering van de bocht van Bath in de Wester schel de. Overigens wordt gevreesd dat Bel gië straks te maken zal krijgen met De Belgische plannen hebben in Nederland al tot veelvuldige Lim burgse protesten geleid omdat het recreatiegebied in de Maasvallei ge vaar loopt door luchtvervuiling uit België. De Belgen hebben dinsdag tevens beslist dat bij Antwerpen een raffinaderij van Shell wordt ee- bouwd met een capaciteit van negen miljoen ton per jaar tegen een in vestering van 600 miljoen gulden. De Esso mag bovendien in Antwer pen een al .bestaande raffinaderij uitbreiden van een capaciteit van 4.7 miljoen ton tot 13.7 miljoen ton. afzetmoeilijkheden voor zijn olie- produkten, want de drie nieuwe raffinaderijen brengen de totale i Belgische produktie van 40 miljoen op 60 miljoen ton per jaar. Het bin- j nenlands verbruik in 1971 was om streeks 22 miljoen ton Nederland heeft het nieuwe Bel gische kabinet officieel op de hoogte gesteld van het plan om bij de nieuwe Maastrichtse medische fa culteit een academisch ziekenhuis te stichten. België is gevraagd dit nieu we aspect te laten meetellen bij dp be Gissing over de vestiging van een - olL affinaderij in de provincie Luik. vlakbij de Zuidlimburgse grens Minister Scmelzer (Buitenlandse Zaken), die dit gisteren in de twee de kamer meedeelde in antwoord op mondelinge vragen van kamerlid Imkamp (D'66), verzekerde dat het Belgische kabinet nog geen beslis sing heeft genomen. eur met gratis handgeblazen glas bekende koffielikeur van 17 95 ijdens de koopavonden geopend Deel Marbon gaat weer proefdraaien AMSTERDAM (ANP) Een «cel an de chemische fabriek Marbon in het westelijk havengebied van Am sterdam gaat nog deze week met toe stemming van b. en w. veertien dagen proef da-aaien. Het betreft de Resin- waaro (kunststofpoeder) afdeling, die op 10 augustus vorig jaar ernstig werd be- Alcoholvrij schadigd bü de explosie en de daarop volgende brand in de afdeling waar Omdat het stichtingsbestuur yau latex grondstof voor Resin werd „Us Blau Hiem" besloten had met geproduceerd. De ramp kostte aan vyf ingang van 31 december 1972, aan brandweerlieden en vier Marbon- het eind van dit jaar dus, uit de rpioye's het leven. j.NJHC (Nederlandse Jeugd Herberg Centrale) te stappen aangezien deze overkoepelende organisatie eind 1971 besloten had om de aan gesloten tehuizen niet langer streng alcoholvrij te houden. Men liet toe overigens ter beoor- ne ra- en opleiaingsceMrum m net aan de heersende der„ 0[ Prinses Irenekamp te Veldhoven werd APPELSCHA/LEEUWARDEN In deze tijd, waarin het oegrip „verzwakking der normen" in ieders mond bestorven lijkt te liggen, is het fris te vernemen dat er nog mensen zijn, die van geen wijken weten als het om aantasting van hun oude vormen en gedachten gaat. bijvoorbeeld, die in het Friese dorp Appelscha de-jeugdher berg „Us Blau Hiem" leiden. Jeugd- herbergvader- en moeder Nijenkrink met name. al laten zij voor hen het woord doen door secretaris-penning meester J. Veenstra, 60 jaar, indu strieel met een bedrijf in Berlicum en woonachtig te Leeuwarden. „Us Blau Hiem" vierde verleden jaar zijn veertigjarig bestaan. Een feitje, dat men toen slechts in het noorden des lands bij het regionale nieuws kon vinden. Maar gisteren, maandag, haalde de Appelschase jeugdherberg opeens alle landelijke NEKKRAMP VELDHOVEN (ANP) Bij één vai de cursisten van het pantser infante- opleidingscentrum dinsdag nekkramp geconstateerd. Dp betrokken militair, afkomstig uit •Noordwijkerhout, is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Zijn toe stand is redelijk. Ten aanzien van de militairen, die met hem in contact zijn geweest wer den de gebruikelijke voorzorgsmaat regelen getroffen. .moeder"- dat er in de Nederlandse Jeugdherbergen naast frisse en laffe kogelflesjes ook pijpjes bier moch ten worden opengestrokken. Zwak-alcoholische dranken, let wel;- kelkjes jonge, oude of andere klare bleven absoluut taboe. NJHC had geredeneerd: je moet Door Aad Wagenaar cade van stickie's, spuiters en slik kers als jeugdzorgorganisatie blijven voortbestaan. De centrale schopte derhalve ook nauwelijks kabaal toen bekend werd dat in bepaalde jeugd honken ook gemengd geslapen wqrd. Principieel met je tijd mee, wil je in deze de- al tevreden zijn. „Us Blau Hiem" (Fries voor „Ons Blauwe Honk") daarentegen zei krachtig: néé! Dan maar liever uit de club. waarvan we veertig jaar zo liefdevol deel hebben uitgemaakt, maar biér.... hoe komt u erbij? J. Veenstra: „Vindt u dit gek?" Wij: nou ja. het is het nagaan van uw motieven waard.... Veenstra: „Drankbestrijding is altijd het meest en in feite enig principiële punt van onze stichting geweest. En wii willen een blauwe enclave blij ven in dat alsmaar meer alcohol drinkende Nederland". Wij: bij de NJHC zei men ons dat u er uit bent gestapt omdat het aantal overnachtingen in uw Jeugd herberg nog maair een heel gering deel van uw werk uitmaakt. Het zou de moeite niet meer lonen om lid van de NJHC te blijven... Veenstra: „Onzin! Vorig Jaar had den we in „Us Blau Hiem" nog zo'n 11.000 overnachtingen. En als u nou weet dat er jeugdherbergen in Ne derland zijn, die met 4000 per Jaar De secretaris-penningmeester een .van de oprichters in 1931 trouwen: vertelt dat de jeugdherberg een kind is van de toenmalige Jeugd bond van Geheelonthouders. „Wij namen het initiatief in een tijd da drankbestrijding een zaak was waar erg veel organisaties zich mee bezig hielden. Wat had je al niet. toen....?" In de ANDO „Onze bond natuurlijk, de Neder landse Bond van Abstinent Stude renden, de jeugdorganisatie van de Orde der Grote Tempeliers. Later zijn ze allemaal in de ANDO be recht gekomen, de Algemene Neder landse Drankbestr ij dings Organisa ties". De stichting „Us Blau Hiem" huur de van staatsbosbeheer het hui: waarin tot vóór 1931 moeilijk op voedbare jongeren van 's rijkswege werden geplaatst. Men maakte er een jeugdherberg van; het fliere- fluitend trekken door het land op fietsen met zijtassen, of te voet met knapzak op de rug was toen de grote mode. „Corvee" (afwassen, dweilen en pie pers jassen) hoorde tot een van d hoogste goederen der aarde. En d( oplagen der liederenbundels („varia varia, varia..") zouden Jan Cremer, mocht hij er ooit kennis van men, doen verbleken. „Nu is het allemaal anders na lijk", zegt de heer Veenstra. krijgen nu meer groepen jonge mensen, die vormingsbijeenkomsten hebben. Ook groepen Duitsers, soms gezelschappen van gehandicapten. Er zijn nog maar weinig trekkers" Voor allen geldt het dwingend di- rectier: geen druppel...? Sta-( caravans Veenstra: „Ja, gisteren, vandaag en morgen! We hebben er nu ook 'n, zoals we het noemen „blauw cen trum' bij,- een terrein van 4,5 hec tare waarop sta-caravans staan Er mag echter nérgens alcohol worden gebruikt. „Us Blau Hiem" blijft ,.Us Blau Hiem". met precies dezelfde principes als bij de oprichting. We zijn ontstaan vanuit de drankbe strijdingsorganisatie. Nou... Je gaat toch ook niet staan vloeken in gereformeerde kerk...?" Ja maar, mist „Us Blau Hiem" straks niet dat gezellige contact met de NJHC? Veenstra: „Het is Jammer, Ja, dat we er uit stappen, maar we hopen dat we contact kunnen blijven hou den, na die veertig Jaar". Wiju bent nu eenzaam- En tot slot: „Maar het gebéurt niet. Niet in de Jeugdherberg en niet op het „blauw centrum". Geen alcohol, geen drugs, en geen honden worden toegelaten!" Ook niet lelik. voor als je hond bent om zo in één adem met nog twee heel andere dingen genoemd te worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7