EIDSCH DAGBLAD koopvaardij luidt noodklok UK 129 Verspreide groko Geen gratie voor de drie Magie PANTIES iQK vandaag Rapport VaarweV aan kabinet en kamerleden Potest ersoneel 'hilips sperde bonen Den Haag vrijwel zeker: IEID5CH DAGBLAD Actie in Kamer voor politiek zuivere koffie 1 overhemd ,n™:::0> f 10.95 kado pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 MAART 1972 No. 33647 ecteur: G Koopman Idredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bjj vooruitbetaling' giro 57055, losse Witte Singe) l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse koopvaardij igt over enkele jaren te verdwijnen, als er nu geen maat- elen door de overheid worden genomen. )eze noodkreet is afkomstig van de Koninklijke Neder- dse Redersvereniging, die een brochure onder de titel karwei" heeft uitgegeven en toegezonden aan het kabi- 'en de kamerleden. Moet Van Agt weg? Leiden DEN De 190 personeelsleden n de Leidse Philips- vestiging bben vanmorgen een uur lang t werk neergelegd. Dat gebeurde ondersteuning van de onder - ndelingen, die de ondernemings- id op dat moment met de plaat- [ijke directie voerde. In dat ge- lek eiste de pndememingsraad t voortbestaan van het Leidse drijf. tijdens de gisteravond gehouden lenvergadering van de gezamen^ te - metaalvakbonden heeft het rsoneel van de Leidse Philips- bhter besloten niet lijdelijk te tivaarden dat het bedrijf wordt sloten. De plaatselijke directie is tiochtend verzocht om by de pfddirectie van de industriegroep jartoe Philips-Leiden behoort, h te dringen op intrekking van J; opheffingsbesluit. ondernemingsraadslid vroeg phiorgsa ook om een uitspraak fi het Leidse gemeentebestuur in je zaak: „Leiden heeft het Igste gemiddelde inkomen, en titer elkaar vermindert de werk- legenheid. Zie de Rotogravure, de uwfabrieken in Leiderdorp die ggaan, en de Grofsmederij. Wij en alle mogelijke moeite een stuk rkgelegenheid voor Leiden te be uden. Het gemeentebestuur moet ar ook maar eens wat over zeg- PKLARINGFJN I Bilt verwacht van vanavond tot1 {enavond: verspreide opklarin- 1 en geen regen van betekenis. In lacht en ochtend hier en daar Zwakke tot matige wind tussen en zuid. Min. temp. om het ipunt. Maximumtemperaturen 5 graden in bet Waddengebied |0 graden in het zuidoosten van [land, (Opgemaakt te 12.40 uur> 3 MAART op: 7.22 uur, onder: 18.23 uur n op: 22.38 uur; onder; 7.53 uur [water te Katwijk te 5 12 en 17.23 laagwater te 1.07 en 13.29 uur Om de Nederlandse koopvaardij in staat te stellen het aandeel in de wereldscheepvaart te handhaven zul len. zo meent de redersverendging, de volgende maatregelen genomen moe ten worden: verhoging van de investeringsaf trek tot tweemaal 20 procent onge- kort. waardoor investeringis'tiinulans versterkt zal worden; 9 vrije fiscale afschrijving op sche pen met als doel een redelijke fis cale aanpassing aan de uitzonderlijke conjunctuurgevoeligheid van de scheepvaart; een onverkorte afschaffing van de "nieuwe onbelaste reserve" waarmee een einde zal komen aan de onver diende belemmering voor viootsane- ring. De iaatste tien jaar is de omvang van de koopvaardijvloot niet toege nomen. De totale wereldvloot steeg in die jaren met 62 procent Hierdoor is Nederland van de zevende plaats in 1960 gezakt naar de 12de plaats op de huidige wereldranglijst. Met betrekking tot de 'nieuwbouw stoat Nederland nog lager: op de 25e plaats. Het aantal kapiteins en officieren op de Nedelandse koopvaardijvloot is sinds 1963 teruggelopen van 15.941 tot 10.116 Van de 16.598 Nederlandse, scheepsgezellen, die er acht jaar ge leden waren, zijn er slechts 5.440 over Voor de rest is de vloot bemand met bijna 4.000 Spanjaarden en Portu gezen en 6.800 Aziaten. De redersvereniging wijst de rege ring erop, dat de koopvaardijvloot een van de grootste verdieners van buitenlandse valuta is. Haar totale bijdrage aan het nationaal inkomen in 1969 1,125 miljard gulden, rvan 867 miljoen direct en 258 indirect. Het ziet er naar uit dat minister Van Agt na een korte loopbaan zal heengaan als minister. En het is de vraag of de geleerde be windsman dit lot heeft verdiend. Men mag niet vergeten, waarom juist deze professor in het straf recht in het kabinet-Biesheuvel werd benoemd. Er waren verwachtingen dat hij Juist op het gebied van dat straf recht noodzakelijke veranderin gen zou kunnen aanbrengen. Ver anderingen die samenhangen met de dynamiek van deze tijd. Waar in gevraagd wordt om een straf recht dat naar de toekomst wijst, In zijn zeer korte ministeriële loopbaan heeft minister Van Agt niet de tijd gekregen om te be wijzen dat hij terecht was aange trokken. Enkele pijnlijke vergis singen hebben de indruk gewekt dat hij niet geschikt was. Toch blijft het een zeer onbevredigende zaak dat de man die is aange trokken met het oog op de toe komst, nu zou moeten sneuvelen in verband met een zaak die wor telt in een verleden. Ook al wordt dat verleden op dit moment voor velen weer een afschuwelijke te genwoordige tijd. Geen „wraak" uitoefenen Daar komt nog iets bij. In de afgelopen weken is op vaak schrijnende wijze aandacht ge vraagd voor de slachtoffers van de bezetting en hun leed. Maar het waardige en schrijnende pro test tegen de gratiëring dreigt nu te ontaarden in een niets ont ziende wraakoefening tegen de minister. Politici als mejuffrouw Goudsmit maken zich ook schul dig door voor te wenden dat de minister niets geweten heeft van het verleden. Dat is eenvoudig on waar en onwaardig. De minister zegt door te buigen onder de zwaarte van zijn opvat ting. Er is geen reden om daar aan te twijfelen. Wellicht zal de minister moeten heengaan. Wel licht geeft dat een moment van bezinning. Een moment dat nood zakelijk is, omdat een aanvanke lijk besluit van de regering geen reden mag zijn voor bedreigingen van een verantwoordelijk man als minister Van Agt, wiens vrouw en kinderen nu hebben moeten on derduiken. gebreken VOORDEEL GEZINSPflK 500gr.vanl,35voor Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abor/nee adres: plaats: Hqkje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG Het kabinet zal de uibspraak van da Tweede Kamer niet negeren en zijin aanvankelijk voornemen, "de Drie van Breda" in vrijheiid te stellen, ndet ten uitvoer brengen. Dat lijkt wel zeker, nu pre mier Biesheuvel gisteravond in het Catshuis nog eens nadrukkelijk is ge confronteerd met de opstelling van de WD-ers in zijn regeringsploeg. Niet alleen Minister van Binnen- .andse Zaken Geertsema, maar ook de andere liberale bewindslieden minister De Koster (Defensie), mi nister Langman (Economische Za ken), staatssecretaris Rietkerk (So ciale Zaken) en staatssecretaris Von- hoff (CRM) zouden hun posten willen verlaten, wanneer het kabinet, ondanks de 8561 uitspraak tegen vrijlating van de Kamer, toch tot gratie zou willen besluiten. De bijeenkomst van de minister president met ondermeer de voltal lige liberale fractie, vergezeld van voorzitster Haya van Som er en en de liberale bewindslieden, was niet een direct gevolg van het "Breda-debat" van dinsdag. De afspraak dateerde al van weken geleden. Een woordvoerder van de WD- fractie zei na afloop van het gesprek: „Er mag rustig worden aangenomen, dat de regering zal terugkomen op haar voornemen, de drie vrij te laten. Wij zijn eensgezind in onze opvat tingen, dat de Kameruitspraak niet deze week bij met versterkt kruisje en broekje, prima pasvorm mag worden genegeerd Indien het kabinet toch tot vrijlating zou willen besluiten ontstaan er zonder enige twijfel grote moeilijkheden binnen de regering. Door het parlementsdebat over de drie van Breda heeft de emotionele discussie in Nederland nu ook volop de aandacht gekregen in de Duitse pers. Opvallend is daarbij dat in commentaren minder aandacht wordt besteed aan het lot van de drie dan aan de ontdekking, dat de oorlogswonden voor veel Nederlan ders nog altijd zo diep zijn. „Deze ontsteltenis, die wij beleven, moet ons tegelijkertijd treffen. Want wie heeft zo het leed van de slacht offers voor ogen gestaan? Leed dat nu, 27 jaar na de schrik der concen tratiekampen, nog altijd zijn werking heeft?", aldus een commentator in de Neue Ruhr Zeitung, die zijn hoop dat niettemin genade voor recht zal gelden, verbindt aan de vaststelling: „Is het echter ons Duitsers toege staan te vragen? Voor ons is het be langrijk er begrip voor te hebben als genade niet mogelijk is". Niet veel anders schrijft de Süd- deutsche Zeitung: „Wie heeft het recht aan de barmhartigheid te her inneren, aan de genade, waar genade toch ln oorsprong tot de religie be hoort en niet tot de' politiek? Wat echter de politiek betreft, de Duits- Nederlandse verhouding moet af- schuwlyk zwaar aan het verleden til len". n van minister Van Agt is uit angst voor de vele be dreigingen sinds een paar dagen ondergedoken. De echtgenote van de bewindsman, hun zoontje en twee dochtertjes vertrokken maandag naar een onbekend adres. Volgens ingewijden zou het gaan om een zwaar bewaakte villa in de omgeving van Den Haag. De minister vindt het n.l. niet verantwoord om zijn gezin onno dig gevaar te laten lopen. Het huis van de minister in de villawijk van de Heilige Land Stichting (op de hoek van de. Andreas- en de Rechterslaan) i Lugdunum in de clinch 24 PAGINA'S "Agressieve groepen niet binnen. laten in Kreatief Sentrum" LEIDSE PAGINA Ad 's-Gravenzande maakte tele- visieberichten uit de samenleving en vindt het daarbij heerlijk het nieuws te relativeren PAGINA 5 De gereformeerde synode heeft (aarzelend) gekozen voor strijd tegen racisme: "Discriminatie is in strijd met het evangelie." PAGINA 7 "Dingen op hun beloop laten is een gevaarlijke bezigheid", con cludeert C. J. Rotteveel na het kamerdebat van deze week PAGINA 9 werd al enige tijd zwaar bewaakt door de Rijkspolitie van Groes- beek. Voor noodgevallen wen3 zelfs een hotlinetussen het h~ van de minister en het dichtstb zijnde politiebureau aangelegd. De echtgenote van de minist mevrouw Van Agt-Krekelbe moest vorige week nog onder po litiebegeleiding haar boodschap pen doen. Ook de kinderen wer den toen door een rechercheur naar school begeleid. Hoofdredacteur J. R. Soetenhorst verlaat krant LEIDEN Hoofdredacteur Soeten horst gaat op 1 september onze krant verlaten. Hij wordt met in gang van die datum adjunct hoofdredacteur van NRC-Handels- blad. Drs. J. R. Soetenhorst is dan precies vier jaar aan ons blad verbonden geweest als hoofdredacteur. Daar voor was hy gedurende vijf jaar chef-nieuwsdienst van de Gemeen- schappeiyke Persdienst <GPD>, een organisatie waarvan ook ons cfcag- blad deal uitmaakt en die aange sloten kranten van nieuws voor ziet uit binnen- en buitenland Nadat hy in Leiden geschiedenis had gestudeerd, begon drs. Soeten horst in 1959 zyn journalistieke loopbaan by het toenmalige Alge meen Handelsblad in Amsterdam, de krant die in 1970 samensmolt met de Nieuwe Rotterdamse Cou rant tot NRC-Handelsblad. unieke strafzaak "^Dianne Holums eerste wereldtitel zal tevens haar laatste zijn PAGINA 17 i Alexander Doebtsek, de man van de Praagse lente loopt op het ogenblik gevaar met andere col lega-hervormers opgepakt te wor den door de Tsjechoslowaakse ge heime politie, die al geruime tijd een ware heksenjacht voert op progressieve communisten PAGINA II bij aankoop van een kostuum of sportkombinatie kies maar; zoek maar uit 1 (alleen geldig op donderdagavond - koopavond) Consumentenmarkt Levendaal 150-152 DEN HAAG In het gebouw Tweede Kamer gaat wat besmuikt een lijst rond waarop een ieder die bij de politiek zuivere koffie wil zijn handtekening kan plaatsen. Enkele fractiemedewerkers van PSP en PvdA zijn er namelijk achter gekomen dat het Kamer restaurant hen de zo verfoeide Angolakoffie serveert. En dat nota bene aan de meest fervente bestrijders van het „Portu gese fascisme", die aan elke uit An gola afkomstige koffieboon een zweet-droppel van de geknechte Afrikaanse bevolking zien kleven. Acties voeren by bedryven om geen koffie uit dat land meer te impor teren en dan zelf het onreine nat rustig over de tong laten klokken, dat kan natuurlijk niet. Vandaar die lijst met het verzoek aan de stichting restaurant Tweede Kamer om aan deze wantoestand een einde te maken. „Een puur huishoudelijke aangelegenheid", zegt een PSP-medewerker. „Het is ook geen partyzaak, gewoon een paar En de Zuidhollandse Koffie- en Thee Handel te Rotterdam die de koffie van het merk .Riant" aan j het restaurant levert hoeft er vol gens hem geen schade by te ïyden, want het Angola-deel zou makkelijk ln het melange kunnen worden ge- mist. Een riant idee dus. Maar als net restaurant er eens niet aan wil? ..Nou dan verzinnen we wel iets an ders" riep onze PSP-zegsman opge- j wekt. „Misschien stappen we dan over op chooolade' Want zo princi- pieel zijn ze daar weL (Pi/r/ e tettivs Aan den aftredenden ge meente-secretaris Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer al hier, werd heden door de ge zamenlijke ambtenaren ter secretarie, een photografie- album met hunne portretten aangeboden. De gezondheid van den heer Thorbecke is merkelijk beter en als altijd werkt hij dagelijks met onvermoeiden ijver aan de belangrijke za ken, die tozijn departement behooren. Door de spoorwegmaat schappij Julich (Gulik) Roer mond is besloten, die lijn tot Eindhoven te verlengen, waarvoor reeds door Pruisi sche en Belgische bankiers 't noodige kapitaal beschikbaar is gesteld. Vandaag 50 jaar geleden: Een ingezetene van Hoog- karspel (N.H.) heeft van den curator in het faillisse ment van een debiteur per postivissel de som van één cent als he1 hem toekomend deel ontvangen. Op de Chineesche han delsvloot is een algemee- ne staking uitgebrokendie zich ook over de overige tak ken van bedrijf dreigt uit te breiden. De stakingsleiders hebben vanuit Kanton een groot aantal bolsjeioistische vlugschriften tegen de re geering verspreid.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1