ereldtitel voor ianne Holum zal iar eerste en aar laatste zijn LUBBERS TEGEN MONTCHO Wie rijk is kan vincht bekostigen wsluit van Amerikaanse schaatsster staat vast ik Mieke Sterk met erisping afgedaan Wonderlijk gedrag van Egyptenaar Zwitserse organisatie werkt achter IJzeren Gordijn G.Goekoop overleden DAG 2 MAART 1972 IENVEEN Dianne Holum vlucht de trap van het hotel Lauswolt in Beester- |ip, als ze wéér journalisten in de hal ziet staan. Een vreemde reactie van het ranse schaatstertje, die juist doordat ze in Nederland trainde altijd bereid was wat {Hen. Ook nog bij de voorgaande wereldkampioenschappen schaatsen, waar ze favoriete te boek stond. ie Holum werd in '69, '70 en '71 steeds vierde, maar, hét is waar, zij stond altijd haduw van het gevecht tussen de Nederlandse en de Russische rijdsters. Er werd !t aan haar besteed, natuurlijk, maar zeker niet in die mate als nu het geval is. Tove Berntsen vervangt zieke Lisbeth Bern HEERENVEEN De Noorse schaatsenrijdster Lisbeth Berg die vooral op de sprint goed uit de voe ten kan. zal niet uitkomen by het wereldkampioenschap in Heeren- veen. Blijkens een gisteravond bin nengekomen telegram is zy ziek. Zy zal by de wedstrijden om de wereldtitel worden vervangen door Tove Berntsen. mpische medailles hebben i gedragen, want zelfs in de I Staten heben gouden me- magische kracht. Dianne Ann Henning werden bij leester van Chicago ont- e hen verzekerde, dat er :ht een kunstijsbaan gaai laags voor het vertrek van lar Eskilstuna werd zii iteerd in haar woonplaats urtenissen, plus het feit )r haar zilveren medaille meter nu écht een gevaar ^Nederlandse en Russische gewórden en dan nog ontboezeming, dat ze na stopt dat allemaal te- 'ft de nog pas 20-jarige' se aan het denken gezet iultaat was, dat ze, meer van journalisten Rad AFSCHEID HEERElfcJVEEN Dianne Ho- lum zal op Nederlandse kunst- banen afscheid nemen van het Ijs. Samen met Connie Carpen ter en Leah Poulus zal zij deel nemen aan de Holland-week. die volgende week op vier ba nen in Nederland wordt gehou den. Woensdag wordt er ge schaatst in Utrecht, donderdag in Eindhoven, zaterdag in Hee renveen en zondag in Assen. Tussen de wedstrijden door zal er overigens flink worden gefeest. Vrijdagavond wordt Ard Schenk gehuldigd in Anna Paulowna en zaterdagavond Jan Bols in Hoogeveen. Vloedgraven. De laatste Jaren komt Dianne in de herfst al naar Neder land. van het geld dat zij overspaart van haar werken, en traint dan in Deventer bij Jan Vloedgraven. Hij bracht haar de nodige techniek bij, die zij juist dit jaar voor het eerst goed heeft kunnen combineren met haar enorme conditie. Zes Hulpeloos typisch-Amerikaanse sportvrouw is. Lachen en grapjes maken tot vijf minuten voor de wedstrijd, maar staat ze eenmaal op de startstreep, dan is ze één bonk wilskracht. Dat is trouwens aan haar hele rijden te zien. Er straalt een grote fysieke kracht van uit. Die kracht doet ze op tijdens de enorm zware zomertraining die ze zichzelf oplegt. Tussen haar werk als serveerster door. traint ze op sche ma's van de Westduitser Günther Traub, die een jaar in Amerika trai- Olympische kam- le. 500 meter van 1952. dit eens meegestuurd als be- f er wat hulpeloos bij als Ze wil niet, ik kan haar dwingen Nee. z® is niet at komt pas een dag voor d, maar gisteravond zei ze dat ze geen zin meer hac' i pers te praten." al 'blijft het een vreemde ndat Dianne Holum een ner was. en de Nederlander Jan jaar En juist op dit moment, met twee Olympische medailles en de kans op een wereldtitel, besluit ze ermee te stoppen. Na een carrière van maar zes jaar Ken Henry: „Ik was er bij in Trondheim toen ze debuteerde als 14-jarig meisje. Ze kon er niets van en kwam ook niet bij de laatste zestien". Het. volgend jaar echter al. in Deventer in '67, werd ze ver rassend derde. Daarna behaalde ze bij de Olympische Spelen in 1963 j een zilveren en een bronzen me daille en de drie daaropvolgende seizoen, dus vierde plaatsen. Zo te zien een erelijst, die er om vraagt neg even door te ga a» Henry; „Een meisje van twintig gaat wel eens nadenken en komt dan tot de conclusie, dat er nog meer dingen in het leven zijn dan sport. Ze wil verder gaan studeren, daar is al die jaren weinig van terechtgekomen. Ze zal zeker wel aan sport blijven doen. ze kan uitstekend waterskiën en ook skiën op sneeu.v vindt ze erg leuk". Het besluit van Dianne Holum staat vast Ook al mocht ze di: weekeinde haar eerste wereldtitel binnenhalen, dan zal het ook haar laatste zijn. Voor de populariteit van het schaatsen in Amerika zou het natuurlijk beter zijn als zij die reeks van successen nog even voortze' Henrv „Dianne en Ann worden zeer waarschijnlijk door de president op het Witte Huis ontvangen en van dit wereldkampioenschap worden misschien beelden uitgezonden op de televisie. En dat is heel wat in Amerika. Voor de toekomst behoe ven wij echt niet bang te wezen Kijk naar Henning. Lunda en Car penter, de laatste vorige week pas vifHp.n geworden. Er is talent ge noeg". Ken Henry, zelf ook geen onver dienstelijk klassementsrijder vierde bij de wereldkampioenschappen van '49'en '50) en nu golfprofessional, is Voor Dianne Holum tl.) zou "?.rste wereldtitel ook haar 'ao betekenen voor Stien Ba ïer en Atje Keulen-Deel stra die haar op deze archief foto van Sapporo flankeren, is het einde nog niet in zicht. heel voorzichtig in zijn prognose voor het kampioenschap. ..Ik denk dat de kampioene moet worden ge zocht bij de "twennies". Dammen Aan het wereldkam pioenschap dammen dat van 3 tot en met 22 mei a.s. in Hengelo wordt ge houden. zullen dertien landen deel nemen. Alleen Australië heeft niet ingeschreven voor dit toernooi. De deelnemende landen zyn: Bel gië Verpoestt, Frankrijk 'Hisard en Delon»Monaco (Agliardi), Neder land <Sybrands en Wiersma). Sene gal (Baba Sy), Rusland (Andreiko, Koeperman en Gantwarg). Amerika (Smith), Canada (1). Italië (Fanelli en nog een tweede speler». Roemenië (1), Suriname (1). Tsjechoslowakye (1) en Zwitserland (1). Voetbal Gisteravond is in Brus sel de vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld tussen SC Ander- lecht en de Braziliaanse club Santos De ontmoeting eindigde onbeslist: 0—0. Voetbal De uitslagen van de gisteren gespeelde voetbalwedstrij den in de eerste divisie van de En gelse league zyn: Everton—Totten- ham Hotspur 1—1. Manchester City West Bromwich Albion 21. Schermen - Rorik Janssen (Haar lem). Bobby van Leeuwen en Maar ten Siffels. beiden uit Amsterdam, zullen van 31 maart tot en met 3 april in Madrid deelnemen aan de wereldkampioenschappen schermen voor de jeugd. Zij komen uit in het sabel- en in het florettoernooi. In Voorburgse sporthal De Vliegermolen VOORBURG De Nederlandse kampioen zwaargewicht-boksen Rudi Lubbers zal voorlopig niet uitkomen tegen de Europese titelhouder José Manuel I'oar .Urtain" Nadat de Europese Boks Unie iEBU» al met 6 tegen 4 stemmen de Westduitser Jêrgen Blin als uitdager van de Spanjaard had aangewezen ten kos te van Lubbers, lijkt Urtain nu ook zijn belofte zijn titel vrijwillig tegen de Nederlander op het spel te zetten niet gestand te doen. Promotor Henk Rühling: „Een gevecht Lubbers-Ur- tain zie ik op het ogenblik niet. Ur tain zit in Amerika en hij schijnt daar een paar sponsors achter zich te hebben verzameld, zodat ik hem voorlopig niét. in Euro :i? :erug- komen Het is zelfs niet onmogelijk dat hij tegen wereldkampioen Fra- zier gaat boksen. Wel zit een gevecht Lubbers-Blin er nog altijd in. Maar de Nederlandse Boks Bond heeft als voorwaarde gesteld dat Rudi dan ge regeld partijen blijft maken en niet j tegen de eerste de beste tegenstan- j ders. De bond accepteert voor Lubbers, die op de ranglijst van Fleischer in "t i „Ring-magazine" tot de a-categorie behoort dat is de groep die volgt op de eerste tien van de wereldrang lijst gewoon geen tweederangs-te genstanders meer. zodat het lang zamerhand erg moeilijk wordt nog iemand te vinden". Rühling meent met het contrac teren van de uit Dahomey afkom stige, in Parijs wonende, Expedit Montcho niettemin een goede greep te hebben Rudi Lubbers bokst maandag 13 maart in Voorburg te gen deze 32-jarige Afrikaan, die vrij recent op punten heeft verloren van de Italiaan Del Papa. van wie Lub bers op dezelfde manier won. Mont cho is een bokser met een gevaar lijke rechtse hoek. die de laatste Ja ren goede uitslagen heeft gemaakt, doch (punten-) nederlagen boekte tegen de Italiaan Traversaro en de Amerikaan Ray Patterson, de broer van oud-wereldkampioen Floyd. In het programma van 13 maart bokst voorts o.m. half zwaargewicht Bert Nikkelen Kuyper tegen de Tu nesier Kh'Mav Ouali. M Het conflict tussen k en de KNAU is defini- eld uit. Gisteren werd de gedeeld, dat zij door de ssie van het district-West berispt" is voor een tiaar hand in de H«ag- igediende vijf klachten te- Jleek slechts deze vatbaar ideling. De strafcommissie leel, dat dat artikel de be- MIEKE STERK langen van de KNAU geschaad heeft, maar zij heeft de Kleinst mo gelijke straf opgelegd Eerder was Mieke Sterk reeds met het KNAU bestuur tot overeenstemming geko men. De atlete achtte het zinloos op dé berisping beroep aan te tekenen, hoewel zij het een onbegrijpelijke zaak noemde, dat het vonnis op geen enkele wijze is gemotiveerd. Consternatie op Schiphol: SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol is gisteren, vlak voordat een toestel van de Lufthansa naar München zou vertrekken een Ara bische diplomaat uit deze lijnma- chine gehaald. Het bleek de 35-jarige koerier Bedair Elshamawy uit Cairo te zijn. Hij is verbonden aan het Egypti sche ministerie van Buitenlanse Za ken. De consternatie ontstond toen een chauffeur van de Egyptische ambas sade in Den Haag, misbruik makend van zijn CD-registratie van de auto, een week-endtas van de vertrek kende koerier, buiten de normale balie-controle in de vertrekhai om. bij de uitgang naar de pier aan ue koerier gaf. Het vertrek van het toestel ging niet door. Alle passagiers moesten uitstappen. Iedere passagier moest zijn bagage aanwijzen, waarbij drie koffers overbleven, die bleken toe te behoren aan de Egyptische koe rier. Er werd echter geen spoor van wapens of explosie ven in deze kof fers gevonden. De koerier mocht la ter vertrekken met een toestel van Olympic Airways. De Egyptenaar had al eerder de aandacht van de rijkspolitie op Scniphol op zich gevestigd, door al lerlei'moeilijkheden met de verzen ding van zijn bagage te maken De plotseling over het platform aanstormende CD-wagen was het sein voor de rijkspolitie het toestel te verbieden op te stijgen. (Van onze correspondent) BONN Wie rijk is. kan de DDR of een ander Oosteuropees land ontvluchten. Daarvoor zorgt een internationale organisa tie. die werkt onder Zwitserse vlag en openlijk adverteert in Westduitse bladen. Die advertenties zijn bestemd voor kapitaal krachtige familieleden in het Westen. Voor transport uit het communistische land naar de Bondsrepubliek of Oostenrijk (zonder garantie) vraagt de organisatie 27.000 gulden van min der bedeelde gegadigden en maximaal 55.000 gulden. Do opmerkelijke advertentie luidt als volgt ..Ervaren Zwitserse onder neming met buitengewoon goede be trekkingen overal ter wereld is in staat u bij uw problemen met men sen uit O ast - Duitsl and te helpen. Wij bieden u deze bijzondere kans in opdracht van een internationaal werkende organisatie. Aanvragen te richten aan Karopa AG, postbus 8049. Zürich". Op verzoek van de Duitse politie heeft de Zwitserse justitie een on derzoek ingesteld naar de handel van Karopa. geregistreerd als een import- en exportfirma die onder meer Afrikaanse souvenirs verkoopt In eerste instantie rook de lustitie handlangersdiensten voor het DDR-regime. omdat ',o adspirant- vluchtelingen zoudei kunnen wor den opgespoord. De Zwitserse politie verrichtte huis zoeking bij de onderneming in Zürich. Er kwam echter niets ver dachts uit de bus. Karopa doet op een bijzondere manier aan vluchte lingenhulp en er is geen Zwitserse wet die dat verbiedt Op verdenking van bedrog en woeker is nu een on derzoek van de affaire gelast. De directeur van Karopa verdenkt inmiddels de autoriteiten van on zorgvuldig omgaan met strikt ver trouwelijk materiaal Hij garandeert namelijk gegadigden geheimhouding van hun namen. Bij de huiszoeking nam de politie de administratie van het bedrijf voor nader onderzoek mee. Sindsdien is Karopa opgebeld door Journalisten die met naam en toenaam wisten te vertellen wie et- In vluchten via de internationale organisatie zijn geïnteresseerd. I Tot dusver zou vier keer met succes eeii duur betaalde vlucht zijn geor- i ganlsecrd. ruim 20 klanten wachten in Oost-Europa nog op het myste rieuze transport Het zijn duistere activiteiten, zoals men ze zich her- I innert uit de oorlogsjaren, maar niettemin beweert de -directeur van Karopa dat het via hem aanzienlijk goedkoper vluchten is dan via soortgelijke organisaties in Berlijn. I LEIDEN In stilte vond op i Ockenburg in Den Haag de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dokter G. Goekoop. rustend oogarts te Oegstgeest Dokter Goe koop (90) was tientallen jaren een bekend oogarts in Leiden en oefende het laatst praktijk uit aan de Hoog landse Kerkgracht. Dokter Goesoop die na zijn artsexamen in 1906 zich i aanvankelijk als nuisarts vestigde re Scheemda, ging zich daarna als oog- Foto van het klaverblad b\j Berlijn waar de laatste Oostduit- se controlepost ligt voor de ver deelde stad. Veel vluchten worden j ondanks deé intensieve controle nog steeds per auto ondernomen. arts specialiseren in Freüwrg en Wenen. In 1915 vestigde hij ach ala oogarts in Leiden, welke praktyic hy van 1945-1955 samen met zjjn zoon. dokter G. J Goekoop. uitoefei.dt By zijn afscheid als jogarts. zette zyn zoon de praktijk zelfstandig voort. De fondspraktijk, die lange tijd aan huls werd uitgeoefend, is thans al weer vele Jaren ondergebracht Ui de I polikliniek van het Diaconessenhuis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17