Boxervan 'oorlogshond' tot een gezellig huisdier JAZZ- SCENE TIEN SERVICE PAGINA HGGByiiCEK -DAG 2 MAART 1972 De boxer is een schitterende hond. Een sportieve kerel met een schrandere zware kop en een gladde bruine huid, waar onder U de spieren kunt zien rollen. Het is hem duidelijk aan te zien, dat hij niet alleen potig, maar ook snel is. Boxers behoren tot de „Dog- achtigen". Dat wil zeggen dat hij o.a. familie is van de Bull dog, de St. Bernhard en de Deense Dog. Alle leden van deze grote hondenfamilie stam men waarschijnlijk af van een gemeenschappelijke voorvader: de Tibetaanse Dog. Uw boxer is een heel prettige huishond. Zijn korte gladde haar vraagt weinig onderhoud. Boxers zijn bekend vanwege hun vriendelijke karakter; vooral kinderen hebben hun hart gestolen. En ze kunnen heerlijk zielig doen, zo meelij wekkend uit hun ogen kijken. Toch zou ik niemand aanraden deze vriendelijke lobbes écht kwaad te maken De voorouders van de boxer hadden een bijzonder wrede taak. Zij werden vanwege hun forse bouw, moed en spier kracht gebruikt als oorlogshon den, die zij aan zij streden met hun meester. De Span jaarden namens oorlogshonden mee op hun veroveringstochten Ln Zuid-Amerika. Sommige van deze vechtjassen doodden hon derden Indianen vóór zij zelf sneuvelden. Nadat de Duitse monnik Bartold Schwartz het buskruit had uitgevonden ver dwenen de oorlogshonden van het toneel. Een hond mag nog zo snel zijn, van een kogel wint hij het nooit! Maar de mens wist die oude oorlogshonden toch nog best te gebruiken. In vroeger tijden van de 15de tot de 19de eeuw was het een volksvermaak om honden op leven en dood met andere dieren" te laten vechten. De toegangsprijzen voor deze „attracties" waren hoog. Hoger dan heden ten dage de prijs van een kaartje voor de wedstrijd Ajax-Feijen- oord op de zwarte markt. Het liefst zag men dan gevechten tussen honden en beren of tussen honden en stieren. U snapt wel dat het aanvallen van een tot het ui terste getergde stier mannen werk is dat lang niet elke hond hiervoor geschikt was. Men fokte daarom uit die oude veohthonden de zogenaamde „bullebijters", die beroemd wa ren om him dapperheid. Bullebijters zagen er in ieder land weer anders uit. In Enge land ontstond de beroemde En gelse Bulldog, in Spanje de tegenwoordig uitgestorven Spaanse bullebijter en in Ne derland, België en Duitsland fokte men een hond die de stamvader werd van de boxer, nl. de Brabantse Bullebijter. Pas tegen het einde van de 19de eeuw begon men in te zien dat deze slachtpartijen mens en dier onwaardig waren. Het bullebijten werd overal verboden. Gevolg: de bullebij ters dreigden uit te sterven bij gebrek aan werk. Maar zowel in Engeland als in Duitsland was een kleine groep honden vrienden van mening, dat de bullebijters niet zomaar van het toneel mochten verdwijen. Zij slaagden erin door zeer zorgvuldig fokken de woeste aard van de hond te beteuge len en hem tot een verdraag zame trouwe makker te maken. In 1896 werd in München de Boxerclub opgericht, die het fokken van raszüivere boxers tot doel had. Men legde een stamboek aan en stelde ras- punten op. Aan het begin van deze eeuw werd een honden tentoonstelling gehouden in München waar men reeds een stuk of vijftig boxers bijeen bracht. De eerste boxer die het tot kampioen bracht heette Mühl- hausen's Flooki. Hij staat ge registreerd als no 1 in het Boxerstamboek en was het ei gendom van een zekere Dr. Toenissen, die hem had gekre gen van de schrijver en hon denvriend Richard Strebel Plocki was de zoon van de En gelse Bulldog TomTom is trouwens de vader van een groot aantal boxers uit die al lereerste tijd. Nu nog worden er wel boxertjes geboren die te plomp zijn, of die opvallen door hun overwegend witte kleur. Twee dingen die de boxers geërfd hebben van de Bulldog. Door Paul Marijnis en Aad Hakkert Die vroegere tijden zijn voor de boxervrienden overigens niet erg gemakkelijk geweest. Het publiek moest aanvankelijk niet veel van boxers hebben. Zelfs de Duitse kroonprins schond de etiquette door in la chen uit te barsten toen hij op een hondententoonstelling in Düsseldorf in 1902 een boxer zag. Maar toen de pientere hond enkele opdrachten tot een goed einde had gebracht, zoals het opsporen van een zakdoek en het rapporteren van een beurs, beiden van Zij ne Hoogheid veranderde de Kroonprins van gedachten. De boxer mocht het geld, dat in de beurs zat houden. Hierna won de boxer snel aan populariteit. Spoedig hierna kwamen de eerste boxers naar Nederland en in 1904 werd de Nederlandse Boxerclub opge richt. Zo verkreeg men door zorgvul dig fokken uit die moordlustige vechthonden de boxer zoals wij die nu kennen. Een prima werkhond: dat blijkt wel aan het feit. dat hij een van de zes rassen is die in Duitsland offi cieel als werkhond erkend zijn. Terecht, zoals de boxer Mat thias bewees. Matthias redde in de oorlog 15 gewonden het le ven. Hiervoor werd hij in 1943 onderscheiden met het IJzeren Kruis. Maar niet alléén een diensthond. De boxer is ook een fantastische huishond. Een hond die lief en zachtaar dig is. die zijn baas aanbidt en een uitstekende babysit is. Maar ook een hond. die een uiterst gevaarlijk tegenstander en een furieus vechter kan zijn als men „zijn mensen" te na komt. Dat is niet steeds helaas werd de boxer jaar geleden een hond die ie dereen opeens graag wilde heb ben. En zoals altijd wanneer een hond in de mode komt maakten onverantwoordelijke sujetten zich van de fokkerij meester. Lieden die zonder eni ge scrupules en niet gehinderd door kennis van zaken aan het fokken sloegen met maar één doel voor ogen: zo veel moge lijk geld verdienen. Door deze „broodfokkerij" kwamen er al gauw „scherpe" angstbij ters voor. die als huishond totaal ongeschikt waren. Hierdoor kwam het ras in een kwade reuk te staan. Dankzij de ech te liefhebbers van de boxer en dankzij de actieve rasvereni gingen is het goede oude type echter bewaard gebleven. Toch leert deze trieste geschie denis ons één ding. Namelijk dit: Betrouwbare honden koopt men alleen bij betrouwbare kennels. Gelukkig mijden steeds meer mensen de hon denwinkeltjes. Door de vele miskopen die daar gesloten zijn hebben steeds meer men sen leren inzien dat ook voor honden de oude wijsheid geldt: goedkoop is duurkoop. Doordat Uw boxer een korte gladde vacht heeft eist hij weinig onderhoud. U dient hem eenmaal per dag stevig te bor stelen met een hiervoor ge schikte borstel. Een rubberbor stel met stompe punten is het beste. Kammen is nooit nodig. Maakt U af en toe de ooghoe ken en de plooien in zijn snuit eens heel voorzichtig schoon met een papieren zakdoekje en zuurvrije vaseline. Ook de oren moeten van binnen gereinigd worden. Maar voorzichtig. Proppen watten zijn onge schikt. want vaak blijft er iets van in het oor achter en dan hebt U kans op een pracht van een oorontsteking. Uw boxer moet een gespierde hond zijn. Dat wordt hij nooit wanneer U hem niet voldoende beweging geeft. Hy moet per Gespitst op onraad. In Vindicators gezelschap hoeft niemand iets te vrezen. dag minstens twee en liefst drie uur beweging hebben. In ieders buurt is wel een park of eeen stuk bouwgrond waar hij heerlijk kan uit rennen. In het weekend is er toch zeker gele genheid om de hond eens echt een paar uur achter elkaar mee te nemen naar bos, strand, hei of de polder in. Voeding. Een goed menu voor een volwassen boxer bestaat uit: 's morgens: liter melk 3 4 sneden oudbakken bruin- brood 's avonds: ongeveer een pond vlees of pens groenten gistocal Vergeet niet de hele dag een bak fris water onder zijn be reik te zetten. Het verdient aanbeveling om Uw boxer zijn eten te geven voordat U zelf aan tafel gaat. Hiermee bereikt U dat hij niet gaat kwijlen van alle lekkere etensluchtjes. Want vergeet niet dat Uw hond een veel scherpere neus heeft dan U! Voor inlichtingen, betrouwba re kenneladressen e.d. wende men zich tot de Nederlandse Boxerclub. Secr. F. F. van Es Jan van Scorelkade 8 Alkmaar tel. 02200-19028. ie kennis wil maken met een uit- i breid spectrum van de Jazz-mu- kan nu terecht bij Capitol. Amerikaanse maatschappij een vijftiental lp's op de (prijs per stuk f 14,50), die aandacht besteden aan één lous, combo, orkest of tijdperk en zich hierbij heeft laten door „grote namen" is na- 'lijk geen wonder, al is het wel serie begint met het album „The iplete birth of the cool" van David, met een orkest waarin inde namen als Kaf Winding en J. Johnson (trombone for two) Gerry Mulligan. Stan Kenton ■(kocht het tweede album vullen: 'tistry in Jazz" bevat nog niet ier geperste opnamen, pnamen uit 1949 vullen „Solo Pia- van Art Tatum, opnamen die niet eerder waren samenge- racht op een lp. Gerry Mulligan, et zijn „tentette" (waarbij o.a. het Baker, Barney Kessel en Red orvo), mocht Jazz Classics Volume vullen met „Walking Shoes", het IJlde album werd gereserveerd voor oleman Hawkins onder de titel ïollywood Stampede". Volume 6 is erg interessante, waarop een tal sessions is samengebracht, ad laarbij Benny Carter, Ma* Roach, [lies Davis en Clark Terry, to de bariton-saxophonist Serge m haloff is de lp „Blue Serge" ge- 11. Nat King Cole verzorgt „Trio ays", Woody Herman blaast met I Jn orkest „Early Autumn" vol. Een «vig brok swing o.a. dankzij Mie Holliday en Rex Stewart is W unengebracht op „Swing Exercise", orkesten van Benny Carter en botle Williams vullen ieder een *öt van ,3ig Band Bounce". Na- lurlijk mocht Duke Ellington niet MILES DAVIS Birth of the cool ontbreken. Hij is te vinden als pia nist met ritmische begeleiding op „Piano Reflections". Bebop is ruim vertegenwoordigd door Tadd Dame- roü, Babs Gonzales en Dizzy Gilles pie en „Strictly Bebop". Op „Cross currents" zijn Lennie Tristano, Buddy De Franco en Bill Harris sa mengebracht, terwijl de reeks wordt besloten door de be-bop-pogingen van Benny Goodman en Charlie Barnet op „Be-bop spoken here". DEN HAAG Kon. Schouwburg: 3 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met ,,'t Is voorbij" van Edward Albee met o.a Ida Wasserman, Elisabeth Ander sen, Myra Ward, Riek Schagen, Gijsbert Tersteeg en Leo de Har- toglh; 4, 9 mrt. Haagse Comedie met Nachtasielvan Maxim Gorki met Eli Blom, Kees Culeman, Joris Diels, Ko van Dijk, Marlous Fluits- ma, Leo de Hartogh, Reinier Hei- deanann., Frans van der Linden, Wim de Rooy, Trins Snijders, Paul Steenbergen, Do van Stek, Nannl Vermeel-, Guus Verstraete, Myra Ward en Jaap Wieringa, 5 mrt. 14. II mrt 20.15 uur ,,'n Blok aan het been" van Georges Feydeau met Anne-Wil Blankers, Eli Blom, Quido de Moor, Jules Croiset en Carl van der Plas, 5, 10 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met „Scha kels" van Herman Heijermans met o.a. Anne-Wil Blankiers, Ko van Dijk, Carl van der Plas, Kees Coo ien en Manfred de Graaf; 6 mrt. 20.15 uur Nederlands Dans Theater 20.15 uur met „Tilt", „Pudding en gisteren" en „Imaginary film mm.v. het Nederlands Balletorkest o.l.v. Jan Stulen; 7 mrt. 20.15 uur Toneelgroep Theater met ,3e prijsuitreiking" van Paul Zindel met Margreet Blanken, Burny Every, Henny Ori, Josée Ruiter en Mary Smithuysen; 8 mrt. 20.15 uur Amsterdams Toneel met ,3e lief des van Cass McGuire' met o.a Ank van der Moer, Jacqueline Royaards-Sandberg, Mimi Kouwen- hoven en Flip van Duyn; 12 mrt 14 en 20.15 uur Haagse Comedie mét „Maak mevrouw niet wakker' van Jean Anouilh met ola. Elisa beth Andersen. Paul Steenbergen. Trins Snijders, Guido de Moor, Jules Croiset en Maria Stegelis. Hof-theater: 3, 4, 5, mrt. 20.30 uur Haagse Comedie met ,Js t 'n mens, 'n steen, of 'n boom", uit de zangen van Maldoror door de Graaf van Lautreamont, solopro gramma van Jules Croiset; 7 mrt. 8 mrt 20.30 uur Haagse Comedie „Wachten op Godot" met Kees Coolen, Jaap Wieringa, Hans Cule man, Guus Verstraete en Michel Kerbosch; 10 mrt. 20.30 uur Neder lands Dans Theater met „Circles" en „Journaal"; 11 mrt. 14 uur Haagse Comedie met „Micheil, de fluiter" van Carsten Kruger en Volker LudJwig, een musical voor kinderen van de lagere school. Concertgebouw: 3 mrt. 20.30 uur Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Rudolf Firkusny, 4 mrt. 20.30 uur Concertgebouwor kest o.l.v. Hans Vonk met Theo Bruins, piano, 5 mrt. Grote inter nationale ruilbeurs van ,3e ver zamelaar"; 10 mrt. 20.30 uur Con certgebouworkest o.l.v. Gennady Rozjdjestwensky11 mrt. 20.15 uur Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Giebel en Carol Smith. Diligentia: t em. 8 mrt. beh. ma 20.15 uur ,3e Jasperina Show" met Jasperina de Jong, John Kuipers en Henk Flier; 6 mrt. 20.15 uui Recital door Kees v. d. Ben (piano) en Else Krieg (viool); 9 mrt. Ve- voor Kamermuziek: optreden van het Quartetto Italiano; 10, 11, 12 mrt. 20.15 uur Cabaret Lurelei me' .Moeder er komt een bevolkings explosie, ja kind, dat zal me een klap geven". Circustheater: 3 mrt. 20.30 uui Nederlands Dans Theater met „Pudding en gisteren", „Situation" en „Imaginary film" m.m.v. Ned Balletorkest. Theater Pepijn; 3, 4 mrt 20.30 Laten we wel wezen: doe-het-zei ver ben Je oimdat Je moet. Meestal tenminste, 't Is wel leuk, die bewondering van buren, fami lie en kennissen, maar de lieden die van hun werk thuisgekomen geestdriftig in de werkkiel schie ten, zijn uiterst zeldzaam. Of Je er dan geen plezier aan kunt beleven? Dat wel. maar het komt achteraf pas. Op korte ter mijn is het grote voordeel van het zelf uitvoeren van een of andere hoognodige reparatie dat Je geen weken, soms zelfs maanden hoeft te wachten tot er een vakman komt opdagen. Maar het grootste plezier komt als de klus achter de rug is, want dan heb Je: geen nieuwe ellende omdat de reparatie slecht, half of slordig is uitgevoerd, niet de schrik die een gepeper de rekening teweeg brengt, maar wel de waardering van vriend en vijand. Dat laatste is niet veel meer dan een bijkomende factor want het is een nogal omslachtige manier om erkenning te verwerven door te gaan zeulen met hout, behang, verf, boren, zagen en wat niet al. Zelf doen is een tijdsverschijnsel. Loodgieters, timmerlieden, metse laars, scharenslijpers, schoorsteen- Door M. J. Groen enHan Wielick uur Cabaret "Gerrit" van Wouter Stips met Ceoüe Op den Macks, Wouter Stips, Marga Verwey, Frenk Crooks en Cranks en Klaas Trapman; 5 mrt. 15 uur Duitse Meinhard Puhl Kwartet met Wolf gang Kriegel; 12 mrt. 14.30 uur Pianorecital Wladimir Ashkenazy. ROTTERDAM Rot. Schouwburg: 3 mrt. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met Alan Ayckbourns oomedie „Liefde half om half" met Martine Cref- 1 coeur, Lies Franken, Anny de Lange, Hans Boswinkel, Pim Dik kers en Jules Royaards; 4 mrt 2.15 uur Amsterdams Toneel met „De liefdes van Cass McGrirre" met Ank van der Moer, Mimi Boes- nach, Jacqueline Royaards, Han Hundling. Anita Menist, Wim Kou- wenhoven, Bob Goedhart, Brum Heinke, Flip van Duyn en Betty Kapsenberg, ook 5 mrt. 6 mrt. 20.15 uur Toneelgroep Theater met ,3? Prijsuitreiking" met o.a. Margreet Blanken, Burny Every, Henny Ori, Josée Ruiter en Mary Smithuysen. 7 mrt. 20. 15 uur Nieuw Rotter dams Toneel met Gorki's ,3e vij anden"; 8 mrt. 20.15 uur Opvoeriiv door de Dansacademie van het Rotterdams Conservatorium. De Doelen: 3 mrt 20.15 uur „Old Time"-show. eene Hollandsche Thea terver tooning anno 1900 door het Rotterdamsoh Artkstique Ver in aaksch- en Ontspanningsensem ble met achttein artiesten, feerieke belichting, grandiooze decors, rijk; cosbumeering, groot orkest en veie nouveautés; 4 mrt. 22 uur uur Con cert Rotterdams Philharmoniscb Orkest o.l.v. Richard Dufallo met Dorothy Dorow en Harro Ruijse- naars; 4 mrt. 20.16 uur Vierde con- cert in de serie complete orgel- vegers en dergelijke ambachtslie den zijn tamelijk schaars gewor den. zodat je je noodgedwongen moet storten in de rol van kleine vakman. Soms met wisselend suc ces, maar er zijn tegenwoordig zo veel hulpmiddelen en foefjes dat het meestal wel een haalbare zaak is. Een hobby is het sleutelen aan huis en haard zelden of nooit. De pure hobbyist beweegt zich meest al op ander terrein. Dat zijn de enthousiasten die op alle mogelij ke en onmogelijke uren in de weer zijn met modelbanen, postze gels, pottenbakken of ander crea tief werk. Het meest sprekende voorbeeld is waarschijnlijk de fictieve hobby- behanger. Die man heeft in een dag of acht alle wanden van zijn huis volgeplakt met bloemmotief- jes of Japans gras en moet dan handenwringend wachten tot het huis weer lekker is vervuild eer hij zich opnieuw kan uitleven. Nee, heus. de doe-het-zelver is nauwelijks meer dan een dwang arbeider. Hy gaat aan de slag omdat zijn vrouw een nieuw pa piertje wil en omdat de vakman behanger de prijs van het mate riaal met drie moet vérmenigvul- digen wil hij een menswaardig be staan leiden. Dan komt een rolle tje van vijf gulden al op vijftien gulden als het tegen de muur zit. Doe-het-zelf betekent: Je spaart een tientje, geeft de helft ervan uit aan beter behang en Je hebt een duurdere wand voor minder geld. Toegegeven, het is een beetje summier en ongenuanceerd, maar het komt er toch wel zo'n beetje op neer. En dan plakken we toch nog voor ruwweg vijftig miljoen gulden per Jaar op onze muren. De slagzin DOE HET ZELF is geen strijdleus van een beweging, noch het etiket van een rage. Het is een dwingende noodzaak, daar van is men in de Verenigde Sta ten en Engeland al Jaren over tuigd. Als het niet zo moeilijk was ie mand op korte termijn te laten komen, als die de klusjes dan ook nog voor een redelijke prijs zou (kunnendoen, was je wel gek als je er zelf aan begon. reparatietips 1. Zelf een klok repareren lijkt een karwei, voor doe-het-zelf-fanatici. Lieden die urenlang geboeid gebo gen zitten voordat zij een tangetje aanraken. Maar sinds er een klok- ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNV grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc.] TELEFOON 01751—2500 kenfirma op het idee is gekomen reparatie-materialen (en ook zelf- bouw-pakketten voor hele klok ken) aan de amateur aan te bie den vergezeld van een goede aanwijzing moet het mogelijk zijn, zowel een statige Friese klok te herstellen als een hypermodern electrisch ingebouwd uurwerk te vervaardigen. 2. Het repareren van scheuren in muren, lastige kieren tussen muur en raamkozijn, het vastzetten van losse stenen, het herstellen van af gebroken randen van betonnen balkons en al dat soort dingen was voor de meeste doe-het-zei vers jarenlang een welhaast on mogelijke zaak. Vulmiddelen en zelfs cementmortel brokkelden er na kortere of langere tijd weer uit. De oplossing: een kunststof preparaat dat sinds kort nu ook voor huishoudelijk gebruik ver krijgbaar is. Het komt van Ceta- bever die drie types levert: kunst stofspecie, kunststof vloeibaar en kunststof impregneer. 3. Een wat oudere tegelwand in keuken of badkamer, die echter nog wel behoorlijk in tact is, kan een pracht van een opknapbeurt krijgen zonder moeilijk en romme lig werk. Er zijn zelfklevende tegel- decoraties in de handel (20 in een doosje) die op de tegels kunnen worden vastgeplakt. 4. Een deur die slecht sluit heeft meestal last van scharnieren, die niet goed meer houden. Draal de schroeven eruit en sla in het gat een met witte houtlijm ingesmeer de lucifer. I*at dat een dagje drogen (anders lijmt de schroef mee vast) en bevestig dan de schroeven opnieuw. 5. Wie van kolenstook op gas of olie overgestapt is, ontdekt vaak na enige tijd dat roetdoorslag door de muur rond het rookkanaal op treedt. Een definitieve oplossing in hardnekkige gevallen is dan een speoiale „schoorsteenvoering" een flexibele pijp. die door het kanaal wordt geschoven. Minder ernstige gevallen kunnen vaak worden be streden door de muur ter plaatse met aluminiumverf of met een speciale „primer" die sommige verfmerken voeren, of met wegen- verf in te strijken en daarna op nieuw te behandelen. werken van Bach op het Doelen- orgel door Arie J. Keijzer, 4 mrt 15 uur Concert door het Omroep orkest O.I.V. Bruno Apprea met Magda Olivero en Jan Derksen. 5 mrt. 15 uur Concert door Natio naal Jeugd Orkest o.l.v. Heinz Friesen met als solist Rinus Groot, 5 mrt. 1930 uur Portugese avond met medewerking van Ada Castro. Valerio Silva, Tristao Silva, Fer nando Queixas, Fernando Correia en het instrumentaal folkloristiscn ensemble; 7 mrt. 20.15 uur Concert door residentie Orkest oLv. Willem van Otterloo met Andre Tsjaikow- ski, 8 mrt. 20.15 uur Concert Resi dentie Orkest o.l.v. Willem van Ot terloo met Andre Tsjaikowsxi 6. In oude granito aanrechten laten vaak de mozaiektegeltjes op de gootsteenbodem los. Reparatie helpt veelal slechts tijdelijk, om dat men verkeerde materialen (ce- mentspecie bijvoorbeeld) gebruikt bij het herstel. Haal alle losse en half losse steentjes eruit, ontvet het oppervlak van de gootsteen grondig, evenals de mozaïeksteen tjes en zet ze dan vast in een dun laagje „kunstof" vloeibaar. Vul de voegj es op met een beetje aan gemaakte bouwlijm. 7. Een lekkende sifon onder de goot steen heeft, wanneer hij wat ou der is vaak last van slijtage rond de aftapplug. Blijf dat loden ding niet repareren. Zaag hem resoluut af en zet er een plastic sifon (zwaanhals c.q. stankbocht) voor in de plaats. Voor de verbinding tussen de loden afvoerpijp en de plastic sifon kan men bij de sanl- tairwinkel de Juiste spullen (over gangsstuk met rubberkraag) ko pen. 8. Een lekkende goot, die nog niet aan algehele vernieuwing toe is, kan heel gemakkelijk en afdoende worden hersteld door op de slech te plaatsen vloeibaar polyesterhart te strijken. 9. Een slecht werkend slot dat ech ter niet defect is, zal wel vervuild zijn. Haal het uit elkaar (noteer waar de onderdelen thuis horen) maak het schoon met een in was benzine gedompeld kwastje, laat het drogen en vet daarna de zaak heel licht in met conslstentvet, of bespuit het licht met Emralon. 10. Houtrot (meestal optredend aan de onderkant van deurstijlen, ln raamkozijnen enz.) is een nare zaak. Halvr maatregelen stoppen het rottingsproces nie* Hak alle aangetaste hout weg met een bei teltje en stop dan het gat met een kunststofpreparaat, zoals kunststof specie of een epoxy houtma>-a.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13