Binnen 24 uur vijf doden in Ulster Smrkowski en Doebtsek met arrestatie bedreigd Hitier mede schuld aan lot Duitse ^gevangenen Alarmerend rapport over Zweedse geestelijke volksgezondheid Michael X in Guyana opgepakt Maoisten bij Renault ontslagen pONDERDAG 2 MAART 1972 Onwerkelijkheid van tv-verslag over China wordt door Witte Huis geïnspireerd in het jaar dat Nixon weer moet worden gekozen (Van onze correspondent) WASHINGTON Terugblik kend op president Nixon's tien Chinese dagen is er een feit, dat zich onmiddellijk op de voorgrond dringt, namelijk dat voor de Amerikaanse thuisblijvers ge sprekken met premier Tsjoe En-lai en ook het slotcommuniqué, min der belangrijk zijn geweest dan de berichtgeving via televisie en dagbladen uit de Chinese volks republiek. Het is vermoedelijk de eerste keer in de nog maar Jonge geschie denis van de communicatiemidde len, dat de berichtgeving van een evenement belangrijker was dan het gebeuren zelf. En het is dit probleem, dat president Nixon na zijn terugkeer parten dreigt te gaan spelen. De president heeft inmiddels be kendgemaakt dat premier Tsjoe En-lai de Democratische en Repu blikeinse leiders van de Senaat, Senatoren Mike Mansfield en Hugh Scott, heeft uitgenodigd om China te bezoeken. Hoewel er geen datum werd vastgesteld, wordt aangenomen dat deze bezoeken over enkele maanden kunnen plaatsvinden. Senator Scott zei verder dat hij verwachtte, dat tegen de tijd dat de Amerikaanse „betrokkenheid" bij Vietnam zou zijn beëindigd, „hopelijk tegen het eind van dit jaar," ook troepen uit Taiwan zou den worden teruggetrokken. Voor het eerst sinds bijna twee weken zijn er geen reportages uit China, geen foto's en pagina's tekst in de kranten over Chinese communes of lachende Chinese fa brieksarbeiders. En hoewel dat te gelijkertijd een curieus gemis, zo- BUITENLAND wel als een opluchting is, blijkt steeds meer dat de neiging begon te ontstaan om deze franje van de publiciteit te verwarren met de es sentie van het diplomatieke gebeu ren zelf. President ffixon moet iets van deze dreigende inzinking hebben vermoed. De ochtend na zijn te rugkeer uit het Chinese maanland schap (zo leek het soms tenminste door een combinatie van afstand en onwennigheid) verzekerde hij de belangrijkste leiders van het congres en zijn kabinet, dat er wel iswaar een nieuwe periode was aangebroken in de relatie tussen Amerika en China, maar dat er in wezen niets was veranderd in de Amerikaanse positie ten aanzien van de bevriende landen in het Verre Oosten. President Nixon, en later ook andere zegsmannen van de rege ring, zeiden vooral dat er met be trekking tot Taiwan geen overeen komsten waren aangegaan om de Amerikaanse troepen terug te trek ken. Dat zap allen kunnen gebeu ren. benadrukte men, wanneer de algemene spanningen in het Verre Oosten zouden afnemen en wan neer er een vreedzame oplossing tussen PEKING EN Taipeh zou zijn gevonden. De Nixon-regering heeft ln de afgelopen Jaren niet het grootste aantal punten behaald waar het duidelijkheid en r echt-door- zee-zijn betreft, en er waren dan ook zelfs weinig leken, die niet be grepen dat het lot van Taiwan vroeger of later, bezegeld was. Maar dit is op het ogenblik een feit dat de Nixonregering die zich nominaal altijd als de kam pioen van Formosa heeft opgesteld zo goed mogelijk wenst te ver hullen achter de diplomatieke be woordingen van het slot-communi qué. Met reden, want 1972 is tenslotte het herverkiezingsjaar van Nixon of zijn ondergang en tien dagen in China hebben het wezenlijk con servatieve sentiment van de Ame rikanen ten aanzien van het com munistische China niet als sneeuw voor de lentezon doen verdwijnen. Het opmerkelijke feit doet zich verder voor, dat de journalisten die de reis van Nixon meemaakten, aanzienlijk sceptischer zijn terug gekeerd over de werkelijke resul taten van deze onderneming dan hun collega's die er in de V.S. com mentaren aan wijden. Het is mis schien een aanwijzing dat zij, die minder blootgesteld zijn geweest aan de publiciteits-aanslag vanuit China, een beter perspectief heb ben bewaard. De Chinese lak dozen, blikken thee en de Chinese juwelenkistjes die president Nixon als geschenken meebracht voor de prominenten van zijn regering, zijn in dit ver band de souvenirs van een reis, die door de onwerkelijkheid van de te- levisieverslaggeving nog heen moet breken om ook bij het Amerikaan se volk een realistisch perspectief te creëren. Dat de wandelgangen van het Witte Huis al de morgen na Ni xon's terugkeer volzitten met gro te foto's van zijn Peking-editie, zegt dan ook meer over de appre ciatie van de regering-Nixon van het public-relatlons-leven dan van het soort bescheidenheid, waarmee men historische gebeurtenissen ge woonlijk in perspectief plaatst. PROTESTANTSE VRIJWILUGERS EN JONGENS DOODGESCHOTEN BELFAST (Reuter, AFP) Bin- en twaalf uur zijn in Noord-Ier- and twee leden van het „Ulster De fence Regiment" (de vrijwillige hulp- wlitie) vermoord. Een van hen werd gistermorgen in Garrison, vlakbij de grens met de Ierse republiek, voor zijn woning doodgeschoten toen hij op het punt stond naar zijn werk te gaan. Vier mannen vuurden zes schoten op hem af. De avond tevoren was in Lurgan al een UDR-lid in zijn wo ning vermoord. Zijn dochtertje van elf jaar liep een schotwond op aan een been. HAMBURG (DPA) Hitier Jmede-verantwoordelijk voor het s I re lot van de 3,5 miljoen Duitse krijgsgevangenen, die bij het einde van de oorlog in handen van de Sow jet-Unie waren. Hitler had na melijk uitwisseling en behandeling van krijgsgevangenen in overeen- 3 stemming van de Conventie van Genève afgewezen. Hij wilde zelfs Si geen lijsten van krijgsgevangenen .eii uitwisselen, omdat dan het zeer hoge sterftecijfer onder de Russische ;eB krijgsgevangenen bekend zou wor- Dit staat in het laatste nummer het Westduitse weekblad „Quick", dat deze informatie zegt te ontlenen aan documentatie, die in opdracht van de Westduitse rege- ng is verzameld. Er is geen bewijs, aldus Quick, dat de Russen met de gedachte pseelden de gevangen Duitse soldaten, met name de officieren, te doden. Het is Jjanderzijds ook niet uit te sluiten dat een dergelijk plan wel bestond. Maar de Russische gevangenen waren in ieder geval volgens de nationaal-so- kpfcialistische opvatting „untermen- ri*schen", die uitgeroeid moesten wor- i, voor zover ze niet nodig waren arbeidskrachten. Volgens officiële Duitse stukken zijn tot 1 mei 1944 meer dan twee miljoen van de ruim vijf miljoen Russische krijgsgevan genen in Westduitse gevangenschap gestorven. Volgens Quick is de rege- ringsdocumentatie niet bestemd voor publicatie, en zal ze alleen voor we tenschappelijke doeleinden ter be schikking worden gesteld. Smokkelen van hasjoesj Een cl Engelse Jongen van vijftien Jaar, Tï- mothy Davey, is gisteren in Istan- 'boel wegens handel in hasjies tot vijftien Jaar gevangenisstraf veroor deeld. In eerste instantie had een lagere rechtbank de Jongeman met het oog op zijn Jeugdige leeftijd een jl gevangenisstraf van zes Jaar en drie maanden opgelegd, doch het ge rechtshof in Istanboel wenste daar rekening mee te houden. Drie medeplichtigen (17, 18 en 21 Jaar oud) werden tot straffen van twaalf tot acht jaar veroordeeld. Executies in Perzië Zes le den van een Perzische guerrillagroep door een vuurpeloton in de ghas- serkazerne te Teheran geëxecuteerd. ;s waren ter dood veroordeeld wegens moord op politiemannen en burgers, bankroof, ondermijnende arbeid, illegaal wapenbezit, en lid maatschap van de verboden oistische partij. De 36-jarige Henry Hayes ls gis teravond, terwijl hij in zijn huis in de protestantse wijk van Belfast met zijn drie kinderen naar de televisie zat te kijken, ernstig gewond door een gemaskerde man die de woning was binnengedrongen. De man schoot van vlakbij op Hayes, die aan het hoofd en de rug werd ge wond. Vanochtend vroeg werden bij een ziekenhuis in Belfast de lijken van twee jongens, 14 en 16 Jaar oud, aangetroffen. Him dood betekent dat er sinds het begin van dit Jaar 50 mensen door geweld in Noord- Ierland om het leven zijn gekomen. Eén van de jongens was door het hoofd geschoten, de andere had wonden aan zijn lichaam. Hun lij ken waren woensdag even voor mid dernacht door onbekenden voor het „Royal Victoria"-ziekenhuis in Bel fast neergelegd. De rode vrachtwa gen waarin die onbekenden waren gevlucht werd even later onbeheerd teruggevonden. Taxi Een gekaapte taxi met meer dan twintig kilo explosieven is woensdag tegen het eind van de middag in een nauwe winkelstraat in het Noord- Ierse Londonderry met een enorme klan in de lucht gevlogen. Drieën veertig mensen werden hierbij ge wond. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 100.000 pond sterling (ongeveer 850.000 gulden). De meesten van de gewonden veertig burgers, twee politieagenten en een militair kregen lichte kwetsuren. Eén man ligt met ernsti- Ruïnes op zeebodem Vissers hebben de overblijfselen van gebou wen en standbeelden uit de Romein se tijd ontdekt op de zeebodem in de buurt van de Italiaanse st£d Pozzu- li. De stad is 1000 Jaar geleden on der de zeebodem verdwenen, toen er in de buurt van de Golf van Napels aardverschuivingen voorkwamen. Onder de ruïnes bevinden zich mar- m muren, vloeren van mozaiek. standbeeld van Hercules, een vrouwenhoofd en verschillende frag menten van standbeelden. Plaatsvervangster De secreta ris-generaal der Verenigde Naties Waldheim heeft de functie van plaatsvervangend secretaris-generaal aangeboden aan de Finse Halvi Si- pilae, die haar land vertegenwoordigt de VN-commissie voor de rech- van de vrouw. Mevrouw Sipilae, Juriste, verklaarde gisteren dat zij het aanbod in beraad houdt. Ze wil het eerst nog thuis bespreken. Ze gehuwd en heerft vier kinderen. Afgezet Twee hoge functiona- ssen van de Oostduitse communis tische partij zijn onlangs uit hun functies gezet, de een omdat hij een -verleden bleek te hebben en de ander omdat hij „belangrijke ge beurtenissen uit zijn leven" had ver zwegen. De twee mannen bekleedden belangrijke posten in het regionale partijbestuur van Neubrandenburg. se hoofdwonden in een ziekenhuis. De straat lag bezaaid met glas en puin. Vierentwintig winkels hebben schade. De aanslag is gepleegd dóór drie jongemannen, die een taxi aan hielden en de chauffeur gelastten uit te stappen. Zij reden de taxi met de bom naar de winkelstraat en zet ten hem neer op een plaats waar parkeren verboden is. Dit is vermoe delijk de oorzaak dat er geen ramp is gebeurd, want politieagenten die op de verkeerd geparkeerde taxi af kwamen kregen argwaan toen zij op de achterbank een doos zagen Liggen die door een jas was bedekt. Ze begonnen onmiddellijk met ont ruiming van de omgeving, zodat% er geen mensen vlak bij de taxi waren toen deze in de lucht vloog. De mees ten werden gewond door rondvlie gende glasscherven. Methoden Uit welingelichte kringen in Lon den is vernomen, dat de harde on dervragingsmethoden zoals die in Noord-Ierland op arrestanten wor den toegepast, binnen enkele dagen door de Britse regering officieel zullen worden verboden. Dat ge beurt op aanbeveling van een groep deskundigen onder leiding van de voormalige opperrechter Lord Par ker, die de kwestie aan een nader onderzoek heeft onderworpen nadat de commissie-Compton sommige methoden mensen een kap over het hoofd drukken, aan snerpende geluiden blootstellen, lang met de armen omhoog laten staan, van slaap beroven en op water en brood zetten als mishandeling had be titeld. In Britse politieke kringen ver wacht men, dat premier Heath nu ook spoedig zal komen met zijn vre desplan dat de r.-katholieke opposi tie een grotere stem moet geven in het bestuur van Ulster. Het is echter twijfelachtig of dit plan door r.-ka- tholieken en protestanten positief zal worden ontvangen. In het afgelopen weekeinde hebben de leiders van de voornaamste oppositiepartij, de so cialistische SDLP, al bij voorbaat elke hervorming afgewezen die re gering en parlement binnen hetzelf- Loyale aanhangers van de Britse regeringspolitiék in Noord- Ierland hielden gisteren een be toging voor het stadhuis van Bel fast. Enkele vrouwen plaatsten bij de zijmuur kruisen ter herden king van de slachtoffers van de bomaanslag op de officiersmess van het Britse leger in Aldershot. de kader laat werken. En premier Brian Faulkner heeft al geruime tijd geleden laten weten dat hij er niets voor voelt mensen in zijn ka binet op te nemen wier uiteinde lijke doel de hereniging van Ierland is. GEORGETOWN (Reuter) De politie van Guyana heeft de voort vluchtige Black Power-leider Abdoel Malik (Michael X) gearresteerd, die gezocht wordt in verband met de moord op een neger en een blanke vrouw op Trinidad. Malik hield zich schuil in een kolenmijn in Gold Hill, 145 km van Georgetown. Hij had zijn baard afgeschoren. Vorige week werd Maliks woning in Arima, 30 kilometer van Port of Spain op Tri nidad. door brand verwoest. Vijftien eerder was hij met zijn gezin Trinidad naar Guyana vertrok- om er de onafhankelijkheids- feesten bij te wonen. Bij het door zoeken van de tuin na de brand, groef de politie de lijken op van de 27-jarige Gail Ann Benson, dochter een voormalig Brits parlements- en de 25-Jarige kapper Joseph Skerritt van Trinidad. Er werden drie arrestaties verricht en arresta tiebevelen uitgegeven tegen Malik en nog twee personen, die zich delijk in Amerika ophouden. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse man staat onder con stante druk om zijn maatschap pelijke positie te handhaven en „zijn ïflicht te doen", terwijl de Zweedse vrouw wanhopig poogt te voldoen aan de eisen die zowel de emancipatie als de ou de rol van huisvrouw aan haar stellen. Door de kille houding en de kritiek van de ouders wordt de prille levensvreugde en nieuwsgierigheid van de Zweedse kinderen snel de kop ingedrukt. Dit beeld schetst dr. Hans Loh- man, die beschouwd wordt als de voornaamste Zweedse deskun dige op het gebied van de psychi trie en de sociale geneeskunde. In zijn rapport „geestelijke ge zondheid en leefklimaat". Dit rapport heeft de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk la ten opstellen in opdracht van het parlement. Het is de eerste systematische poging om de Zweedse wel vaartsstaat te beoordelen vol gens de maatstaven van de gee stelijke volksgezondheid i.p.v. naar economische maatstaven. Er komen meer rapporten over deze zaak, die volgens dr. Loh- man niet alleen in Zweden maar overal in de Westerse wereld aan de orde ls. Volgens het rapport is er sprake van een „vicieuze cirkel" waarin een hoog economisch groeipercentage nodig is om de kosten van de verzorging van hen die niet mee kunnen komen te betalen. Aangezien dit aantal steeds toeneemt, moet ook het groeipercentage toenemen, het geen weer tot gevolg heeft dat nog meer mensen het tempo niet meer kunnen bijhouden. Volgens de laatst bekende cij fers werden in 1970 83.000 men sen in psychiatrische inrich tingen verpleegd. Dit was 10.000 meer dan het Jaar daarvoor. Per patient bedroegen de kosten 100 kronen (ongeveer 70 gulden) per dag. Een veel groter aantal van in totaal acht miljoen Zweden ontving „lichte psychiatrische hulp", terwijl de mensen die hun toevlucht tot alcohol of ver dovende middelen namen, niet in de statistieken voorkomen, Volgens deskundigen zijn er veel te weinig geschoolde psychiaters. Dit zou het gevolg zijn van het feit dat de psychiatrie tien Jaar geleden nog in Zweden be schouwd werd als een wat du bieuze wetenschap. Dr. Lohman is van oordeel, dat de kern van het probleem is. dat de maatschappij steeds harder en medogenlozer wordt, waar door de burgers gedwongen wor den tot elke prijs „bij te blijven' willen zij niet als nutteloos aan de kant worden gezet. "n eerste stap naar verbetering zou zijn, dat de mensen zich meer bewust worden van wat er gaande is. „Wij moeten de hele situatie op nieuw kritisch bezien, met name de omstandigheden waaronder wij leven. Wij weten dat de ma nier van leven in de zogenoem de super-geïndustrialiseerde maatschappij er toe leidt, dat op reusachtige schaal mensen gees telijk worden verpletterd. Daar om moeten wij de grondoor zaken analyseren. Wij moeten 't gehele patroon van relaties be schouwen en dat is een geweldig vraagstuk, maar het is be slissend voor de toekomst van het leven", aldus dr. Lohman. Moedjiboer in Moskou warm onthaald MOSKOU (AP) Sjeik Moedji boer Rachman. premier van Bangla- desj. heeft gisteren besprekingen ge opend met de Sowjet-premier Ko- sigin. Het overleg begon, op het Kremlin, enige uren nadat Moedji boer in Moskou was aangekomen. Vermoed wordt dat in de eerste plaats over economische aangelegen heden is gesproken en dat Moedji boer heeft uiteengezet wat zijn land nodig heeft om weer op de been te komen en de economie te herstellen. Aan het gesprek werd ook deelge nomen door de chef van het plan bureau der Sowjet-Unie, vice-pre mier Baibakow en de minister van Defensie maarschalk Gretsjko. Vol gens de Russische pers en radio was de ontvangst van Moedjiboer op het vliegveld „warm" geweest. Tot de af halers behoorden minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko en onder- premier Polianski. De Sowjet-Unie was het eerste grote land geweest dat Bangladesj heeft erkend en in de pers wordt de aandacht gevestigd op de dankbaar heid van Moedjiboer Jegens de Sow- Jet-Unie die de onafhankelijkheid van zijn land had gesteund. De premier had indertijd ook ge zegd dat hij door de steun van Mos kou uit de gevangenis in Pakistan was vrijgekomen. Op het ogenblik is In Dacca een groep economische des kundigen uit de Sowjet-Unie die na gaat wat Bangladesj in de eerste plaats riodig heeft. ADVERTENTIE Amerikaanse hulp De Ameri kaanse senaat heeft gisteren de eind- goedkeuring van het Congres ver leend aan drie wetsontwerpen inzake het verlenen van in totaal 1,960 mil jard dollar aan hulp aan het buiten land, onder voorbehoud dat leningen kunnen worden geblokkeerd voor landen die Amerikaans eigendom in beslag nemen. Een tweede voorbe houd voorkomt het verschaffen van leningen aan landen die weigeren te helpen bij de strijd tegen de handel in verdovende middelen. Sneh overleden Mosje Sneh, leider van de nationalistisch-com- munistische partij van Israël „Ma- ki" is gisteren na een operatie in Je ruzalem overleden. Mosje Sneh werd beschouwd als een der briljantste politici van zijn land. Hij werd in 1909 in Polen geboren, studeerde in Warschau medicijnen en had na de oorlog een groot aandeel in de stich ting van de staat Israël. Schilderijen terug De politie in Rome en Florence heeft 25 gesto len schilderijen teruggevonden. Hier mee is het aantal ontvreemde doe ken dat de afgelopen vier dagen in Italië is opgespoord, op 128 geko men. De laatste 25 zijn goeddeels moderne Italiaanse meesters die vo rige maand zijn weggenomen bij een verzamelaar in Cortina d'Ampezzo. PARLJS (AFP) Acht maoïsti sche arbeiders van de Renaultfa- brieken in Parijs zijn voorlopig ont slagen omdat zij zouden hebben meegedaan aan betogingen van vo rige week vrijdag bij de fabriek te Boulogne Billancourt, waarbij een Jonge man, Pierre Overney, door een kogel om het leven kwam. Het ontslag is 28 februari al gege ven. maar pas nu bekendgemaakt. Dinsdagnacht is met stenen en benzinebommen een aanval gedaan od een filiaal van Renault in Mar seille. Vijf grote etalageruiten sneu velden en drie auto's werden licht beschadigd. Vertegenwoordigers van linkse or ganisaties hebben de pers telefo nisch laten weten verantwoordelijk voor de aanslag te zijn. Bomexplosies hebben gisteren ook een bureau van de gaullistische par tij en de arbeidsbeurs in de Franse plaats Millau beschadigd. De aan slagen waren de Jongste uitingen van gewelddadige protesten tegen de dood van de 23-jarige maoïst Re- né Pierre Overney, die vorige week bij ongeregeldheden aan de poort van de Renaultfabrieken in Parijs door een kogel van een bedrijfje- waker dodelijk werd getroffen. Op de muren van het zwaar be schadigde gebouw van het arbeids bureau Millau waren de leuzen "Re- nault-CGT-moordenaars" gekalkt- De CGT is het Franse vakverbond. Het bureau van de gaullistische partij werd licht beschadigd. Later werd een bom gevonden bij het ge bouw waar de plaatselijke commu nistische partij haar kantoor heeft. In Marseille sneuvelde een ruit van een showroom van Renault. Hert; was de zevende aanval op een ves tiging van deze fabriek sinds de dood van Overney. De communisten en het vakver bond hebben zich de toorn van de medestanders van Overney op de hals gehaald door niet mee te doen aan de protestdemonstratie in Pa rijs, die op hevige gevechten met de politie uitliepen. ROME (AP) In een illegaal blad dat Praag zou zijn uitgesmokkeld staat diat Josef Smrkowski, oud-voor zitter der Tsjechoslowaakse nationale vergadering, bedreigd wordt met ar restatie en dat de politie op grote schaal optreedt tegen politici, geleer den, kunstenaars en journalisten. tische party "Avanti" en door "Ma nifesto", een communistisch bliad dat "los staat" van Moskou. In het blad uit Praag stond dat "zelfs" Goestaw Hoesak. de huidige secretaris der Tsjechoslowaakse com munistische partij, door de politie gehaat wordt". Het blad waaraan Avanti en Mani festo hun bericht ontlenen is afkom stig van de "Socialistische Beweging van Tsjechoslowaakse burgers" en de Romeinse kranten noemen deze be weging de sterke illegale oppositie groepering in Praag. Na de verkiezingen van januari zouden zich in Tsjecho-SÏowakye drie golven van arrestaties hebben voor gedaan. Tot de gearresteerden be hoorden Miliam Hubl. rector-magnd- ficus van de hogeschool voor de poli tiek en Jan Sling, de zoon van een communistische voorman die tijd ene het regime van Stalin was terecht gesteld. In de eerste week van februari zouden in Tsjecho-SÏowakye onge veer 100 marxistische intellectuelen zijn gearresteerd, onder wie de moe der en de vrouw van Sling. Sen aantal politieautoriteiten zou er geen geheim van maken diat men Smrkowski zou willen arresteren en verbergt zijn wrevel over oud-partU- leider Doebtsek zelfs tegen Hoesak niet, aldus het illegale blad. Eén van de mensen die waren gear resteerd en tegen wie de politie een byzonder sterke haat koesterde, al dus het blad uit Praag .was Karei Kaplan, de historicus, die eens als hoofd van de zogenaamde commissie - Pill er een onderzoek had ingesteld naar de processen der jaren 50. "Sommige politie-officieren", aldus het blad. "koesteren Jegens Kaplan een letterlijke pathologische haat". Elke dag zijn er mensen die naar hun werk gaan en dan worden gearres teerd om te worden ondervraagd. De verhoren kunnen vele uren, maar ook dagen duren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11