Japan wil normale relaties met de Chinezen Amerikaanse steun voor guerrilla in zuid-jemen athene gromt en afkeer van enosis groeit VN-milieuconferentie in gevaar MOSKOU OVER BEZOEK NIXON WOENSDAG 1 MAART 1972 BUITENLAND ADVERTENTIE VOORJAARSBEURS VAKBEURS KARWEI 1 27 februari t/m 3 maart 26 februari t/m 1 maart 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar (Van onze oorrespondent) STOCKHOLM Organisato ren van de VN-milieuconferen- tie in Stockholm zijn bang dat door Westduitse en Amerikaan se acties tegen deelneming door de DDR aan de conferentie ook andere landen van het Oostblok verstek zullen laten gaan. Oorzaak van de houding van de VS en de Bondsrepubliek is een geschil over de status van Oost-Duitsland dat even als West-DuitSland officieel geen lid is van de VN. West-Duite land zal aan de conferentie kunnen deelnemen als volwaar dig deelnemer, nadat de alge mene vergadering van de VN in december vorig jaar besloot het land daartoe uit tenodigen. Een oplossing werd aan vankelijk gezocht in het lid maken van de DDR van een aan de VN verwante organisa tie zoals de WHO (de We reld Gezondheidsorganisatie) waardoor deelneming mogelijk zou worden. Na de eerste moeilijkheden trokken de Tsjechen en Russen zich al terug uit de voorberei dingen van de conferentie. De si tuatie wordt meer gecompliceerd door de Chinese toezegging te zullen verschijnen, hetgeen de Sowjet-Unie in een moeilijk di plomatiek parket plaatst. In West-Duitsland schijnt men te vrezen dat deelneming van de DDR aan de milieuconferentie een verandering in de interna tionale status van dat land teweegbrengt en men rekent nu op Amerikaanse steun om Oost- Duitsland uit Stockholm te we ren. De Duits-Amerikaanse diplo matieke campagne die nu van start is gegaan heeft onrust ver oorzaakt in Stockholm. In Zwe den is men het niet eens met de Amerikaanse VN-ambassa deur George Bush, die heeft ver klaard dat ook zonder de Oost bloklanden de conferentie toch ook een historisch evenement zou kunnen worden. TOKIO (Reuter) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Takeo Foekoeda, heeft aan een parlementaire commis sie meegedeeld, dat Japan openlijk dient te erkennen, dat het China moeilijkheden heeft veroorzaakt met het Mandjoerijse incident en de Chinees-Japanse oorlog. (In 1932 lijft Japan de Chinese provincie Mandjoerije in en in 1937 begon het een invasie van China). Volgens Foekoeda zou zelfkritiek van Ja pan of verontschuldigingen van Japan aan China vervat kun nen worden in een vredesverdrag of een vredesverklaring en normalisatie van de betrekkingen. kingen tussen de Verenigde Staten en Japan. Een woordvoerder der Japanse re gering heeft verklaard, dat Nixon plechtig heeft beloofd, dat de Ver enigde Staten de bestaande nauwe banden met Japan zullen blijver, versterken. De Amerikaanse onder-ministei van Buitenlandse Zaken Marshal Green heeft Sato gezegd, dat er geen geheime overeenkomsten zijn geslo ten tussen de Verenigde Staten en China. Green, die Nixon heeft ver gezeld bij zijn bezoek aan China kwam direct uit Sjanghai in Japar aan met het doel, de Japanse rege ringsleiders op de hoogte te steller van de Chinees-Amerikaanse bespre kingen. Green zou ook de verzekering heb ben gegeven, dat de Verenigde Sta ten hun verplichtingen tegenover bondgenoten zullen nakomen. De Amerikaanse onder-ministe vertrok vandaag naar Zuid-Korea. Peking heeft de leiders van de De mocratische en Republikeinse frac ties in de Amerikaanse Senaat, res pectievelijk Mike Mansfield en Hugh Scott uitgenodigd voor een bezoek aan Peking. Het bezoek zal op een wederzijds geschikt tijdstip plaatsvin den. Volgens ingelichte kringen zul len de twee senatoren naar verwach ting halverwege de zomer naar China gaan als het Congres op reces is. Mansfield en Scott zijn China- kenners. Beiden bezochten het land kort na de Tweede Wereldoorlog voor de communisten aan het bewind kwamen. Mansfield doceerde Chinese en Aziatische geschiedenis als hoog leraar aan de universiteit van Mon tana en Scott heeft een boek over Chinese kunst geschreven. Na afloop van een gesprek met Nixon bevestigden verscheidene con gresleden dat de reis van de presi dent de algemene goedkeuring heeft ondanks wat kritiek van de Conser vatieve vleugel van de Republikeinen. De voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Carl Albert, zei: „Als ik de president juist interpreteer, dan heeft onze houding ten opzichte van Taiwan geen wijziging ondergaan. Premier Sato verklaarde 3 commissie, dat een dergelijke hou ding het best via het parlement tot uitdrukking gebracht kon worden. Op de vraag, of Japian bereid 3 Volksrepubliek te erkennen de enige wettige regering van China, Foekoeda, dat de Janpanse rege ring pogingen in het werk stelt de betrekkingen met Peking te maliseren op de grondslag van China, dat door Peking wordt verte genwoordigd. Japanse erkenning lutomatdsch erkenning betekenen de Volksrepubliek als de enige wettige regering van China. gevraagd zei de Japanse minis ter ook nog, dat opzegging van hei in 1952 gesloten vredesverdrag tussen en Nationalistisch China :westie is die behandeld moet 1 len tijdens besprekingen met Peking normalisatie van Chinese betrekkingen. Verzekering Tydens zijn terugkeer uit China laar de Verenigde Staten lmd pre- ident Nixon de Japanse eerste mi- lister Sato, in een boodschap de verzekering gegeven, dat hij bij zijn lesprekingen met de Chinese leiders iteeds gedacht heeft aan de betrek- Meuwe regering in Uruguay MONTEVIDEO (AFP, ANP) resident Juan Maria Bordaberry. ie vandaag officieel als staatshoofd Uruguay in functie trad heeft ljn regering bekendgemaakt. Zij telt acht ministers van de Co- irado-partij, twee van de Nationale artij, die ook wel Blanco-par- wordt genoemd en één socialist. Minister van Buitenlandse Zaken is osé Maria Otero. Binnenlandse Za an wordt geleid door Jose Manuel rruburu en Economische Zaken en taanden door Fancisco Forte- Minister van Defensie is ge- eraal Enrique Olegario Magnani. De 43-Jarige rechtse president Bor- aberry, wiens overwinning pas half ibruari vaststond hoewel de verkie- ngen al in november waren ge- ouden, heeft geen meerderheid het parlement achter zich. Zijn (dorado-party beschikt daar over 55 tels tegenover de oppositie. ge- irmd door de Blanco-party en het •'rente Amplio" 75 zetels. Ontsnapt naar westen Een 28- Jarige arbeider en zijn 20-jarige vriendin zijn er in geslaagd om de mijnenvelden tussen Oost-Duitsland West-Duitsland ongedeerd te eren, aldus de Westduitse politie Het paar reed per auto tot dicht bij de demarkatielijn en slaagde er in over een dubbele omheining te klimmen in een zw< grensgebied. ministers echter wat aardigheid- BAIHAN (UPI) Amerikaans militair personeel geeft leiding aan een paar duizend huurlingen in een weinig bekende woestijnoorlog tot omverwerping van de regering van Zuid-Jemen. Dit heeft de minister van Voorlichting, Khamri, in Bai- han meegedeeld. In het weekeinde werden journa listen naar een uithoek bij de grens met Noord-Jemen gebracht om Amerikaanse wapens te bekijken die volgens de regering bij gevechten vorige week werden buitgemaakt. Khamri zei, dat Jemenitische troe pen 2.000 huurlingen die Baihan trachtten te veroveren, op de vlucht deden slaan. De stamleden, bewapend met woestijnmessen, mortieren en bazooka's, reden in honderd helrode Ford-trucks door de woestijn. Zij werden in een paar uur van bloedi ge gevechten uiteengedreven. Ze trokken terug, 67 doden en een hoe veelheid wapens en trucks achterla tend. De gevechten zyn sedert oktober sterk toegenomen, zei Khamri tot de journalisten, die in een vliegtuig MOSKOU (AP) Het dagelyks orgaan van de Russische vakbonden heeft gisteren het bezoek van pre sident Nixon aan China een publi citeitsstunt voor de Amerikaanse kiezers genoemd. Tevens gaf het blad uitdrukking aan het wantrou wen van een „gevaarlyke samenzwe ring" tussen Peking en Washington. Het was het volledigste en scherpste commentaar op het bezoek van pre sident Nixon aan China in de Rus sische pers. Eerdere verslagen in de Russische pers over het bezoek onthielden zich van direct commentaar en maakten een selectie uit de buitenlandse ver slaggeving om het Russische stand punt duideiyk te maken. Wyzend op de uitgebreide aan dacht, die het bezoek van Nixon in de Amerikaanse pers had gekregen, zei het blad: „De verslaggevers, die Nixon. vergezelden, noemden het, half schertsend half serieus, de ge beurtenis van de eeuw. Vanaf het begin was het bezoek gepland als een show, Het was georganiseerd om tot de verbeelding te spreken van de Amerikaanse kiezers ter voorberei ding van de presidentsverkiezingen van 1972, om de in politiek onerva ren mensen versteld te doen staan door reclame en verbaal vuurwerk. Gedurende het verblyf van een week van de president in China werd de Amerikaanse kiezer over stroomd met miljoenen woorden en radio-uitzendingen, die. onafhanke- ïyk van het resultaat en de werke lijke strekking van de besprekingen, de indruk moesten wekken dat de reis naar China was georganiseerd om de bewondering van de Ameri kaanse kiezer te wekken", aldus het dagelijkse orgaan van de Russische vakbonden. De commentatoren, A. Repin en B. Stolpowski, wiezen op de geheim zinnigheid, waarmee de besprekin gen van Nixon met de Chinese pre mier Tsjoe En-lai en party voorzitter Mao Tsj-toeng waren omhuld en zeiden „wy hebben nog steeds geen vol doende informatie ter beschikking om de resultaten van deze met veel poeha aangekondigde reis te kunnen beoordelen. Uit de kern van de stroom van persberichten, uit een analyse van de redevoeringen ty dens het banket en het slotcommu niqué, is het mogelyk om tot enige begrip te komen van wat er werke- ïyk is gebeurd in Peking De Amerikanen rekenen omgetwy- feld op steun van Peking voor Nixon's „goeam-doctriine" in ruil voor definitieve concessies, aldus het blad. Deze doctrine beoogt de zoge naamde „Vietnamisering" van de oorlog in Indo-China. Amerikaanse waarnemers zyn unaniem van me ning dat de politiek van „Vietnami sering" die door Nixon in 1969 is af gekondigd, voor de maoïsten aanlei ding was om president Nixon voor een bezoek aan Peking uit te nodi gen. Deze politiek past in de Chine se opvattingen," aldus het blad. „Het is een feit dat zy de Ame rikaanse politiek willen gebruiken om Aziaten tegen Aziaten op te zet ten voor hun eigen aspiraties om een grote wereld-macht te worden. Het is kenmerkend dat voor, gedu rende en na hetb ezoek, Peking zich onthield van veroordeling van ages- sieve Amerikaanse handelingen in Vietnam, Laos en Cambodja. Is het met opvallend dat het bezoek van Nixon aan Peking gepaard ging met de hervatting van de bombardemen ten?" "Tijdens het banket dat door Nixon werd gegeven ter ere van de Chinese leiders, citeerde de Amerikaanse president de woor den van George Washington: "On derhoud goede betrekkingen met alle landen. Handhaaf vrede en harmonie als een erfdeel voor de komende generatie". Erg aardig en ontroerend, maar de Ameri kaanse bombardementen slaan de ze hoop tegelijkertijd de bodem in. De Amerikaanse piraten brengen geen "vrede en harmonie", maar dood en vernietiging". van Russische makelij, bestuurd door drie Russen, naar Baihan wer den gevlogen. "Wij hebben docu menten in beslag genomen waaruit blijkt, dat Amerikaanse militaire in structeurs de huurlingen leiden. Wy hebben verscheidene keren by de Amerikaanse regering geklaagd. We hebben geen antwoord gekregen. De Amerikanen begeleiden de huur lingen niet over de grens van Sa- oedi-Arabië of Noord-Jemen, wel hebben onze troepen Amerikaanse militaire deskundigen over de grens in de Saoedi-Arabische plaats Sja- roea gezien. Aan de Journalisten werden trucks, bazoeka's, machinegeweren, mij nen. mortieren en geweren getoond, waarvan het merendeel van Ameri kaanse makeiy was en het Ameri kaanse embleem droeg van de han den ineen een geschenk van het Amerikaanse volk. Khamri zei dat de regering gedocumenteerde bewij zen heeft dat de wapens door de VS naar de autoriteiten van Saoedi- Arabië worden verscheept om aan de huurlingen te worden verstrekt. Scholierenstaking in Florence FLORENCE (AFP) De leerlin gen van de middelbare scholen in Florence zyn im staking gegaan uit protest tegen de arrestatie van twee lyceisten van het Leonardo da Vinci-lyceum. Dit tweetal, dat bij een ultra- linke organisatie is aangesloten, wordt ervan beschuldigd vorige week vrijdag twee leraren tijdens een ver gadering van hun vrijheid te hebben beroofd en mishandeld. Deze bijeenkomst was belegd uit protest tegen het dagvaarden van 30 scholieren, 23 leraren en 15 assisten ten in verband met de ongeregeldhe den die zich vorig Jaar november en december aan dit lyceum heb ben voorgedaan. De staking heeft de steun gekregen van de commu nistische bond van leerkrachten. crisis tussen Cyprus en de riekse regering in Athene, die uit- broken is na eisen aan de rege- ig-Makarios van Papadopoulos. lan het door het leger ge- lunde regime in Athene, zou ver- 'ekkende gevolgen kunnen hebben de vijandige Griekse en Turkse meenschap op Cyprus, reden van de crisis is een gehei- wapenzending uit Tsjechoslowa- e. die aan land gebracht 's in kleine haven aan de westkust lie, naar men aanneemt be- d was voor een para-militaire ijdmacht die wordt opgericht om poging tot een staatsgreep op t eiland te onderdrukken, verdenking, dat er zo'n staats- Bep wordt beraamd komt voort het feit, dat een minderheid on- de Grieks-Cyprioten de laatste anden activiteiten vertoont tot verwerping van het regime-Ma- n diens vervanging door lel- '8, die de onafhankelijkheid van prus laten varen en de eenheid met Griekenland willen uitroepen. Bij recente incidenten zijn gewa pende groepen een arsenaal binnen gedrongen, waar zij wapens en am munitie hebben gestolen. Andere wapens zyn uit politiebureaus ont vreemd en ontplofbare stoffen zijn weggenomen uit opslagplaatsen van mijnen. Copyright AD/LD-Observer Deze incidenten zijn, naar men aanneemt, geinspireerd door de aanwezigheid op Cyprus van gene raal George Grivas, de op Cyprus geboren Griekse militair die de re bellie van de EOKA in 1955 leidde, een rebellie die uitliep op de onaf hankelijkheid van Engeland in 1960 Grivas is tegenstander van onaf hankelijkheid en een krachtig voor stander van eenheid met Grieken land (Enosis). Sinds 1964 leefde hij teruggetrokken in Athene, maar vo rig Jaar september is hij in het ge heim naar het eiland teruggekeerd. Hoewel niemand toegeeft hem te hebben gezien heeft de regering- Makarios hem beschuldigd van het organiseren van gewapende groepen, met het doel een staatsgreep uit te voeren. Op 11 februari verlangde de Griekse premier, dat de Tsjechische wapens zouden worden gegeven aan de vre desmacht van de Verenigde Naties ,die op het eiland is sinds 1964. Hij wenste ook de verwijdering van de „anti-Griekse elementen" uit de re gering en de vorming van een rege ring van nationale eenheid, waarin ook aanhangers van de Enosis-ge- dachte moesten worden opgenomen Makarios liet zich op karakteristie ke wijze niet van zijn stuk brengen en verkondigde dat hy krachtig de Griekse eisen zou verwerpen, die men ziet als onwettige inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het eiland en die zowel door regering als pers zijn afgewezen als een poging om aan de Cyprioten andermans wil op te leggen. In kringen om Makarios wijst men erop. dat hij in 1968 bij de presi dentsverkiezingen 97 procent van de stemmen kreeg. Als tegenstander had hij toen een kandidaat, die zyn campagne op het verlangen naar Enosis had gebaseerd. Inlichtingen Volgens deze bronnen had de rege ring van Cyprus inlichtingen ont vangen, dat „Griekse autoriteiten in Cyprus" contact hadden gehad met Grivas en de verdenking hadden gekregen, dat diens geheime terug keer naar het eiland op instigatie dan wel met instemming en goed keuring van de Griekse regering Zy zeiden, dat er oplossing voor de situa tie kon worden gevonden wanneer Grivas maar uit Cyprus zou worden teruggeroepen, zoals twee keer eer der was geschied: in 1959 na het einde van de EOKA-campagne, en in 1967, nadat de generaal als com- mendant van de gewapende macht van Cyprus een aanval op een Turks dorp had gedaan, hetgeen Ankara ertoe bracht te dreigen met oorlog met Griekenland en met een invasie op Cyprus. De Verenigde Naties, die in 1946 een vredesmacht naar het eiland zonden om aan de burgeroorlog een eind te maken, die was ontstaan uit het politieke en constitutionele ge schil tussen de Griekse Cyprioten en de Turks-Cypriotische minder heid, hebben hun bezorgheid uitge drukt over de mogelijkheid, dat de huidige crisis een nieuw initiatief zal torpederen om beide zijden tot elkaar te brengen. Vast Vorig Jaar augustus zijn de onder handelingen vastgelopen over de mate van autonomie die aan de Turken in het onafhankelijke Cy prus zou moeten worden toegekend. Een belangrijke factor in deze mis lukking was de propaganda voor Enosis onder de Griekse gemeen schap. Dit wakkerde de verdenking van de Turken aan, dat onafhanke lijkheid zou worden gebruikt als middel om het eiland aan Grieken land over te dragen, hetgeen vol gen-, de Indertijd gesloten inernatio- nale verdragen verboden is. In november wist de vroegere secre taris-generaal van de VN, Oe Thant hervatting van de onderhandelingen te verzekeren en wel op bredere ba sis met een vertegenwoordiger van hemzelf en met Glafkos Clerides als afgevaardigde van de Griekse- en Raul Denktash als vertegenwoordi ger van de Turkse gemeenschap. Men vreest, dat deze overeenkomst als gevolg van de huidige crisis zal worden ondermijnd. De Turkse Cyprioten bezien de ont wikkelingen aan Griekse zijde met cynische interesse. Naar hun me ning zouden de Griekse Cyprioten eerst moeten beslissen wat voor soort toekomst zij werkelijk voor Cyprus wensen voordat er een basis kan zijn voor het hervatten van de onderhandelingen. "De laatste jaren heeft de pro-Eno- sis beweging onder de Grièkse Cy prioten aan steun verloren, naar mate de republiek als onafhankelij ke staat voortschreed op de weg naar economisch en financieel wel zijn en naarmate de levensstan daard aanmerkelijk steeg. De on handige interventie van Papadopou los, met het vooruitzicht van een dictatoriaal regime over Cyprus, zou definitief de weegschaal kunnen doen overslaan naar de afwijzing van Enosis. In dat geval zou^p" de problemen tussen de gemeenschap pen op Cyprus gem -.elijker kun nen worden opgelost. _,A

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9