Na slijtageslag van dertien uur zei de Kamer duidelijk 'NEE' Minister Van Agt, de verliezer 8BEEB^HB3B8 Nog geen afspraken over thermische belasting van Rijn Nog geen fonds slachtoffers van strafbare feiten voor Bankbediende dacht dat overvalplannen voor de lol waren Marokkaan stak GAB in brand PAGINA 7 (Vervolg van pagina 1 DEN HAAG In het debat over de drie van Breda werd reeds gistermiddag een motie ingediend, die een ver dergaande strekking had, dan die, welke vanochtend in alle vroegte werd aangenomen. In die eerste uitspraak legde de Kamer het kabinet de verplichting op, dat de gratieverle ning niet ten uitvoer zou worden gebracht. De latere formulering kwam tegemoet aan het door enkele sprekers en ook door minister Van Agt geopperde bezwaar, dat door zo'n dwingende motie de Kamer zich een recht zou aan meten, dat grondwettelijk uit sluitend aan de Kroon (vorstin en ministers) is voorbehouden. Behalve door de inmiddels overbekende argumenten voor en tegen vrijlating kwam ook dit en andere staatsrechtelijke aspecten tijdens de ellenlange beraadsla gingen voortdurend aan de orde. Formeel kon de Kamer zich niet uitspreken over deze gratie, die wel iswaar de uiterlijke schijn van collec- tieve% vrijlating vertoonde, maar blijkens nadrukkelijke en herhaalde verzekering van Van Agt en ook premier Biesheuvel gezien moest worden als drie gelijktijdig inge diende verzoeken tot individuele gratieverlening. Weliswaar had de Kamer zelf om dit beraad gevraagd, maar talrijke sprekers toonden dui delijk hun onbehagen over de staats rechtelijke machteloosheid, waartoe de volksvertegenwoordiging in dit geval was- gedoemd. „Hoorzitting" Wat betekende dan wel deze be raadslaging over een zaak, die een groot deel van het Nederlandse volk zozeer in beroering heeft gebracht? Een soort hoorzitting, zoals premier Biesheuvel voor de TV had ver klaard? De minister-president, eerst niet tot spreken bereid, trad na half twee 's nachts toch aan om subtiel uiteen te zetten, dat het hier ging om een „confrontatie van menin gen". Maar ook hij maakte duidelijk, go als ook Van Agt in tastender be woordingen had gedaan, dat de rege ring spoedig in zelfstandigheid zal beslissen: „Ik ben hier aanwezig ge weest om heel goed te luisteren met het oog op de beslissing waarvoor het kabinet dezer dagen (bedoeld werd: vrijdag - red.) komt te staan". Welnu, een meerderheid der spre kers gaf te kennen het leed, dat door vrijlating van „de drie" de tiendui zenden oorlogsslachtoffers zal wor den aangedaan zwaarder te willen laten wegen dan.de van regerings wege zozeer benadrukte stelling, dat voortgezette gevangenisstraf voor de drie oorlogsmisdadigers na 27 jaar detentie niet langer zinvol kan zijn uit een oogpunt van rechtsvoltrek king. Nederlaag Het betekende zoal niet een for mele. dan toch wel een morele ne derlaag voor de regering, die in de aanvang stellig ook tot deze „hoor zitting" is geïnspireerd door de ver onderstelde zekerheid, dat voor vrij lating van de drie van Breda in de Kamer wel een meerderheid te vin den zou zijn. De gevoelens, die bij de oorlogs slachtoffers en (de laatste weken duidelijk toegenomen) deel van het Nederlandse volk leven, werden het meest indringend vertolkt door de rede van drs. Voogd (PvdA). Hü vroeg zich af of de eenstemmige en positieve adviezen van de rechterlijke instanties nu wel zo doorslaggevend zijn, dat zij los van de gevolgen voor de samenleving, bepalend zijn voor de vrijlating. Hij toonde zich hoogst ontstemd over het feit, dat de regering niet de moeite heeft genomen met joodse en verzetsorganisaties overleg te ple gen. En wat het argument betreft, dat niet-vrij lating in de toekomst tot nieuwe gratieverzoeken en nieuwe pijnlijke discussies zal leiden: „De enigen die dit kunnen en mogen be oordelen zijn de slachtoffers zelf". Berkhouwer (WD), mej. Goud smit (D'66) en Keuning (DS '70) voerden soortgelijke argumenten te gen de gratieverlening aan. Tijdens de replieken zou de heer Voogd zich bovendien pijnlijk getroffen voelen door mededelingen van minister Van Agt, dat de regering allerlei mate riële tegemoetkomingen aan oorlogs slachtoffers zal overwegen. „Ik heb dit er bewust buiten willen houden. Het gaat niet aan, dat een regering, DEN HAAG (ANP) Over het verhinderen van het optreden van een ontoelaatbare thermische belas ting van de Rijn zijn tussen Neder landse en Duitse instanties nog geen afspraken gemaakt. Aldus hebben de ministers Udink van Volkfehuisves- tinig en Stuyt van Volksgezondheid geantwoord op vragen van het ka merlid Jans (PvdA» over de plannen voor de bouw van een natrium ge koelde weekreactor nabij Kalkar in Duitsland. Het overleg over het gebruik van het koelend vermogen van de Rijn vindt plaats in de Internationale Commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging. Dit over leg is nog niet afgesloten, zo delen de ministers mee. Zij herinneren er aan, dat in een in november te Basel gehouden bijeenkomst van de com missie een aanbeveling is aange nomen, die tot strekking heeft een verdere verslechtering van de kwali teit van het Rijnwater ten gevolgp van de warmtebelasting in perioden met lage afvoer te voorkomen. Dit betekent dat de thermische be lasting in kritieke perioden klein of nihil moet zijn. Om dit te bereiken zullen nieuwe centrales voorzien moeten worden van toegevoegde koel systemen, die de koeling van de cen trale in kritieke perioden kan over nemen. In plaats van de genoemde toegevoegde koelsystemen bunnen bij een centrale ook tijdelijke maatrege- die een paar maanden geleden nog de joodse oorlogsslachtoffers de mo- I gelijkheid van een pensioen onthield. Aanzienlijk meer begrip nu met dergelijke uitspraken komt". kritiek ondervond de zwas minder Van onze politieke redactie DEN HAAG De regering heeft nog geen geld beschikbaar voor een waarborgfonds, waaruit slachtoffers van strafbare feiten schadeloos ge steld kunnen worden. De vorige staatssecretaris van Justi tie. mr. K. Wiersma, heeft een Jaar geleden aangekondigd, dat op de begroting voor dit jaar een miljoen gulden voor het waarborgfonds zou worden uitgetrokken. De nieuwe regering zag in het ka der van de bezuinigingen van dit De huidige minister van Justitie, mr. A. A. M. van Agt, heeft dezer dagen laten blijken dat er nog geen geld voor is. al heeft hij bij de be grotingsbehandeling in de Tweede Kamer wel toegezegd dat het waar borgfonds hoge prioriteit zal hebben als er in de beschikbare middelen „een gaatje kan worden gevonden" Niettemin heeft hij het tweede tus senrapport van de commissie-Bins- bergen gepubliceerd met de niet mis Vergelding minister Van Agt van de zijde van 6 mej. Haars (CHU). en de heren Bre men (KVP) en Van Dam (ARP'. Zij bleken in staat het uitgangspunt van Van Agt te onderschrijven, dat na 27 jaar gevangenisstraf voor de drie oorlogsmisdadigers de grenzen van de vergelding zijn bereikt en dat het nu de voorkeur verdient de drie te verwijderen of uit te stoten i zoals het in de recente terminologie van de minister heet). Mej Haars. „Er komt een moment dat wij het oor deel aan God moeten overlaten". De heer Van Dam uitte de nogal wonderlijke veronderstelling, dat de regering in het gratiebesluit de drie persoonlijke voorwaarden zal opleg gen voor hun toekomstig gedrag (maar hoe zou de naleving kunnen orden afgedwongen als Zowel in als buiten het Ka mergebouw werd gisteren gepro testeerd tegen de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers. Op de publieke tribune applaudisseerden enkele aanwezigen tijdens de re denering van Den Uyl. Buiten ver telde de actrice Loudy Nijhof een Joods verhaal op het Binnenhol. Boekhouder op verkeerde pad na gokspel DEN HAAG ANP Zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eist® dinsdag de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 47- jarige boekhouder J. A. uit Den Haag wegens verduistering van f 61.000. Verdachte, zo bleek uit het pleidooi van de verdediger, heeft de aanslui ting van de maatschappij gemist, enerzijds door zijn langdurige ver blijf tijdens de wereldoorlog in Duitse concentratiekampen en anderzijds als gevolg van het succes dat ziin broer in zijn loopbaan boekte. De boekhou der wilde in één klap veel geld maken en koos daarvoor de speel tafel. Maar het gokken bracht hem geen geluk. De boekhouder raakte medio 1971 steeds meer verslaafd aan het gok spel, dat hij veelvuldig aan Belgische speeltafels bedreef. Al zijn eigen geld besteedde hij aan het gokken, maar toen dat op was, schreef hij cheque® uit van de firma waar hij werkte, voorzag ze van een valse handteke ning van de directeur en inde op die manier nog eens f 60.00,om een gokje te wagen. Hoewel hij een maal f 10.000 won, kwam A. toch steeds dieper in de put te zitten. Toen zijn schuld was opgelopen tot twee ton en ook de f 61.000.- in drie dagen spelen door de Belgische croupiers waren „weggeharkt", meld de hij zich bij de politie. Voor de rechtbank gaf hy alle strafbare fei ten toe. 'aten misdadigers eenmaal het leven 4,_ t West-Duitsland zullen zijn.- toezeggen) Ook de vraag naar de financiële regeling, die de drie wacht, als zij in de Bondsrepubliek zijn terugge keerd, kwam niet goed uit de te verstane* aanbeveling heid moet een fonds in roepen om te waarborgen dat door varA*^ToTu1teraai*d delicten benadeelde mensen schade loos worden gesteld. De commissie stelt zich op tegen de zienswijze van de vorige regering. Deze wilde het waarborgfonds al- leeen beschikbaar stellen voor slachtoffers van geweldmisdrijven. De commissie vindt, dat iedereen die wordt benadeeld door een straf baar feit (dus ook een vermogens- misdrijf) een beroep op het fonds moet kunnen doen. Intussen heeft minister Van Agt te vens aangekondigd, dat een wets voorstel om de slachtoffers van een strafbaar feit in het strafproces te betrekken „in een ver gevorderd stadium van voorbereiding" is. Het rapport van de commissie-Binsber- gen stelt voor de benadeelde al bij het opsporingsonderzoek aanwezig te laten zijn. Het slachtoffer kan dan al een eis tot schadevergoeding indienen. in Biesheuvel kon dan wel verklaren, dat de drie waarschijnlijk alleen voor bijstand in aanmerking zullen komen de bestaande wetten in West- Duitsland maken het geenszins on denkbaar, dat deze „Heimkehrer" alsnog in het genot van achterstallig salaris dan wel pensioen zullen wor den gesteld. Toen omstreeks drie uur 's nachts het debat uitmondde in de royale aanvaarding van de motie kwam dat niet,meer als een verrassing. Na de slijtageslag konden de meelevende publieke tribunes althans over de uitslag van de stemming tevreden zijn. Bijstand ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft gisteren de zaak tegen de zes mannen, die verdacht wor den van een groot aantal overval- 'erf 'en °P banken 'n Betuwe. niet kunnen afronden. Oorzaak hiervan was. dat de 24-.iarige F. S. uit Arn hem één van de hoofdverdachten wegens vakantie van zijn advo caat nog niet behoefde voor te ko- De overige vijf gaven gisteren el kaar de schuld. De 20-jarige bank bediende A. K. uit Dodewaard zei, dat hij er de ernst er niet van had Ingezien, toen de anderen met plan nen kwamen, om de bank waar hij werkte, te beroven. "Ik dacht dat de jongens het uit de lol vertelden", zei hij. De inbraak in de Dodewaardse boerenleenbank werd toch werkelijk- Duizend gulden voor arrestatie van pyromaan FINSTERWOLDE De rijkspoli tie van Finsterwolde heeft duizend gulden uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan geven over de serie brandstichtingen, die daar het laat ste jaar zijn gepleegd. De politie vermoedt dat een pyromaan aan hel werk is. DEN HAAG Om tien over half tien leek de chaos com pleet. Minister Van Agt was, na vijf-en-dertig minuten vruchte loos pogen de Kamer voor zijn vrijlatings-standpunt te win nen, abrupt opgehouden met praten. Had hij niets meer te zeggen, of gaf hij, na al enkele malen door kreten van de tri bune en door een fel-reageren- de Marcus Bakker te zijn on derbroken, de moed op? Het leek dat het laatste het geval was. Dat hü niet meer de overtuigingskracht by de hand had, die hij even tevoren in de rinnen had gelegd, waarmee hy opnieuw zyn ongelukkige „Ariër-verklaring" van vorig jaar terug nam. Het leek, alsof „Ik ben my diep bewust van mün tekort, ik kan slechts trachten recht te doen" zyn laatste woord was. Door Kees de Bruyn Het was Marcus Bakker niet genoeg. Met een van woede ver trokken gezicht rende hü naar het spreekgestoelte om voorzit ter Van Thiel het woord büna met geweld te ontfutselen. Zo borrelde de verontwaardiging in de communist omhoog over een antwoord, dat „de indruk maak te alsof de minister er helemaal niet bü was geweest". houden. Nog meer applaus klonk op, toen ook de socialistische fractievoorzitter Den Uyl zei, dat hü „diep teleurgesteld" was. Bits wimpelde hü die even on gewenste als aan het kamer- decorum vreemde büval af, ter- wül in een heftig gedrang bü de microfoons de kamerleden naar het woord dongen. Pogingen tot voorstellen van orde bleven er gens in de verwarring steken, ge roep om een afdoend antwoord van de minister-president bleef vooralsnog zonder resultaat. Want vrüwel gelüktüdig met de mededeling van een duidelük uit zijn humeur zijnde pre mier, dat het niet in zün voor nemen lag het woord op dat moment te vragen, viel de ha mer van de voorzitter en werd de vergadering voor een uur geschorst. Overleg Applaus Hü trok er het applaus mee van de tribunes omlaag, dat daar al lang voorhanden had gelegen, maar door de enkele ma len met opgeheven vinger door voorzitter Van Thiel gewaar schuwde, sterk meelevende be zoekers nog net was binnenge- Het werden tachtig minuten, waarin het overleg in de frac tiekamers en in de wandelgan gen op hoge toeren draaide. Het overleg, dat uiteindelük de finitief het oordeel over de gra tieplannen van het kabinet en misschien ook wel over de poli tieke carrière van minister Van Agt zou vellen. Want al kwam er eerst nog een tweede termijn van de züde van de Kamer, waarin alle argumenten voor en tegen „uitstoting van de drie" nog eens werden herhaald en al sprak dan tenslotte premier Biesheuvel toch, het was dui delük, dat het tweede optreden van de minister van Justitie be slissend zou zün. Het werd het ook. maar voor hem duidelük in negatieve zin. Nog minder kwamen het was inmiddels twee uur gewor den zün nu niet meer van lend, net iets te voorzichtig zün woorden zoekend, met machte loze gebaren trachtend zün woorden te onderstrepen, was hier een verslagen man aan het woord. Telkens meer woorden herhalend en met een. naar het scheen steeds smaller en witter wordend gezicht, zün beslissing verdedigend: „Een beslissing, waaronder ik doorbuig, een moeilüke beslissing, maar die ik toch moet nemen in de positie, waarin ik verkeer!" Symbolisch papier gelezen, maar geïmpro viseerde goede bedoelingen over. En de opnieuw enkele malen snüdend door de zaal klin kende interrupties waren niet eens nodig, om de nu duidelük bewindsman steeds te doen stamelen. Aarze- Het kwam weer niet aan. Niet ln de zaal, waar de meerder heid vóór de gezamenlüke mo tie dus tegen vrü lating even later nog sprekender zou zün dan de felste tegenstanders hadden durven hopen en niet op de nog altüd propvolle tri bunes. Waar een zich officier noemende man hysterisch de zaal inschreeuwde. dat de drie na vrijlating wel zouden worden opgespoord en doodgeschoten. En waar een vrouw met door tra nen verstikte stem in de rich ting van de ontredderd om hoog kükende minister Van Agt riep: „Laat ons maar hui len, elke nacht weer De echte klap, die 8561 zou heten moest toen nog komen. Maar de verliezer zat er achter de regeringstafel al getekend bü. En toen hü, na nog een laatste slok van zün Jus d'oranje te hebben genomen, tussen de tele grammen die in de loop van de zitting bü hem en staatssecre taris Grosheide waren bezorgd, zün papieren büeen begon te garen om ze in zün dikke zwar te tas te bergen, leek dat büna een sümbolisch gebaar. held De buit was ruim een ton. die thuis bij de 25-jarige dameskapper G. H. uit Den Haag werd verdeeld. De Hagenaar, die enkele maan den tevoren naar het Arnhemse Spijkerkwartier was verhuisd, zocht het nu met een fors bedrag op zak iiets verder. Met züti "ver loofde" gin.g hy naar Torremolinos in Spanje. De Arnhemse rechtbank had hem de kans gegeven om zijn avonturen ln het Spaans op te schrijven. "Ik heb deze stukken onder bedreiging getekend", zei hij gisteren. Zijn ver haal werd ongeloofwaardig geacht. Mr. De Jong Swener uit Den Haag. zijn raadsman, verzocht de rechtbank niet al te grote aandacht aan dergelijke bekentenissen te be steden. Hij kreeg bijval van de of ficier van justitie. Vier andere verdachten gaven toe, dat zij betrokken waren bij "een rits" andere zaakjes. De 27-jarige veehouder G. W. T. uit Randwijk dacht, dat het er zo'n 75 waren ge weest, maar zijn maat A. K. uit Do dewaard wilde niet verder gaan dan twintig. De 25-jarige invalide pluimveehou der H. IJ. uit Valburg barstte giste ren in snikken uit. Hij vertelde, dat "de jongens" hem af en toe een pep middel hadden gegeven waardoor hij, ondanks zijn gebrek, "gemakke lijk over de balie van een bank had den kunnen springen". Hij was de man, die met een (plastic) pistool o.a in Wolfheze het bankpersoneel in bedwang had gehouden. "Toen ik eenmaal bergafwaarts was gegaan was er voor mij geen terug meer", snikte hij. De rechtbank zette de verhoren vanmiddag voort. Drie maanden DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft gisteren de 25-jarige in Tunesië geboien en ge togen Marokkaan A. K wegens brandstichting in het Gewestelyk Ar beidsbureau in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. De opgelegde straf was conform de eis van de officier van Justitie. De Marokkaan had op 15 december 's nachts brand gesticht in het GAB uit ontevredenheid over de wijze waarop het GAB hem en zün landge noten zou hebben behandeld. Hü zou de dag daarna terugkeren naar Ma rokko. na een mislukt verblüf van anderhalf jaar ih Nederland. De brand had een schade van ander halve ton teweeg gebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7