Leidse binnenstad, doe er wat mee Installatie kantonrechter mr. Van Dijke Gezond centrum Voorlichting bij Marine OPGAVE Expositie is uitdaging Staf van Teuns blijft nog WOENSDAG 1 MAART 1972 LEIDEN LEIDEN Zelden heb ik in mijn (overigens toch flink met vergade ringen gevuld) leven een bijeen komst van een werkgroep meege maakt. waar de belangen zo ge spreid lagen als gisteravond bij de adviesraad voor de binnenstad. Iedereen wil natuurlijk het beste met die binnenstad, maar een groep van ruim twintig man zo ver krijgen dat men met een min of meer bruikbaar rapport komt lijkt mij een hele opgave. Het begon al wat onwennig bij komst in De Waag. Daar werd door wethouder Kr et eerst even tussen neus en lippen het tentoonstel linkje over de binnenstad geopend, dat nauwelijks één nieuwe ziens wijze op de problemen vertoonde. Met voorlichter Lelieveld werden daarna de diverse foto's bekeken. Waarbij bleek, dat de afbeeldingen van een tweetal bruggen w: verwisseld. Zoals een lid van werkgroep moest opmerken, die zelf al sinds geruime tijd in Amsterdam woont. Wethouder Kret nam nog even politiek stelling door te zeggen, dat hij hoopte dat het debat in de Kamer van gisteravond maar één keer zou hoeven worden gevoerd, maar dat de adviesraad vaker bijeen zou komen. Hoe druk de voorlichting van de ge meente het heeft, werd nog eens I duidelijk onderstreept: Lelieveld moest ook voor de koffie zorgen, j Waarover ik om me heen hoorde i opmerken: het begint goed, eerst j foto's bekijken en nu nog koffie I dan is de avond direct om. Nadat een ambtenaar de vergadering j had ingeleid kwam het gekabbel op gang. Eerst wat aarzelend, later I nadat er een tijdelijk voorzitter Iwas „ontstaan" met meer enthousiasme. Zelden was neg te merken dat men naai- elkaar luis- terde. Iedereen had het nog zo druk met zijn eigen standpunt, dat het daar niet meteen van kwam. Al zou ik mijn mede-leden tekort doen, door te zeggen, dat het de hele avond zo bleef. Duidelijk bleek in elk geval opnieuw, dat de grote zaal van De Waag on geschikt is voor vergaderingen. Niet alleen was het er ongezellig, maar ook is de acoustiek zo dat je nau welijks kan horen wat je overbuur man zegt. Even duidelijk werd het j ook, dat er bijzonder hard zal moe ten worden gewerkt, om te voldoen aan de verwachtingen van het ge- meentebestuur. Met veel ijver kwa men de agenda's tevoorschijn en werden met tussenpozen van een week drie veigaderdata af gesproken. [>ver hoe we gaan vergaderen is iedereen het nu wel eens. Nu moet er gaan worden gewerkt. Want on- der leiding van de adviesraad moe ten er straks hoorzittingen wor den gehouden zo is de bedoeling. Of dat lukt valt nog te bezien, maar alle leden waren in elk geval enthousiast genoeg. Ook al meen den vrij velen dan. dat de hele j adviesraad alleen maar een zoet- I houdertje van het college voor de burgerij is PIETER TAFFIJN ADVERTENTIE ■nonm GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Wafer Haarlemmerstraat 181, Leiden Grote keuze en vak-service. LEIDEN De Waag heeft een nieuwe bestemming, een tijdelijke: ruimte voor de binnenstadtentoonstelling, die elke woensdagmiddag van 2 tot 5 en elke donderdagavond van half 6 tot 9 open is. Het is een forse ruimte en er is nog niet zoveel tentoongesteld, zodat er heel wat bezoekers te gelijk kunnen komen. Het is de bedoeling, dat die open gehouden ruimte wordt opgevuld met beelden of wat dan ook van plannen, die in de komende tijd gestalte gaan krij gen. De binnenstadstentoonstelling moet een levende be weging worden. Er is een flinke hoek gereserveerd, waar bezoekers hun opmerkingen, klachten, ideeën kwijt kunnen. Ze kunnen die kwijt op papier, met fo to's. met werkstukken en ga zo maai door. Het gemeentebestuur vindt dit een uitdaging aan de burgerij vai Leiden en omgeving. Er ach ter schuilt de gedachte, dat de bin nenstad van iedereen is. Niet alleen van het verkeer, niet alleen vai winkeliers, niet alleen van de uni versiteit. maar van ieder, die in de binnenstad komt of haar gebruikt. De tentoonstelling gaat uit van de plannen van tien tot veertien jaar geleden, het structuurplan vooi Leidse agglomeratie en het wegen en basisplan sanering en stadsver nieuwing. Dat zijn de plannen van de grote lijnen, de grove doorbra ken. Die blijken achterhaald. De tijd is veranderd. Men is wat men selijker gaan denken over de bin nenstad en haar bewoners en ge bruikers. Die fijnschaligheid spreekt uit de eerste binnenstadsnota en uit deze expositie. Vinger Het gemeentebestuur laat duide lijk zien, dat het lang niet zo'n dikke vinger in de binnenstadspap heeft als velen wel denken. Aangetoond wordt, dat er tal van veranderingen tot stand komen buiten de invloed tn het gemeentebestuur om. Het verkeersvraagstuk wordt aan geroerd met fotoserie's van parkeer- pleinen en de veertien bruggen, die toegang geven tot de binnenstad. De functievermenging in dit gebied spreekt duidelijk uit functiekaar ten sen fotomontage van een stuk Breestraat. Twintig panden hebben bijna allemaal een ander soort van bestemming. Tenslotte het winkelen en wonen. Hieruit blijkt opnieuw hoe weinig een gemeentebestuur daarmèe te maken heeft. Recente cijfers leren, dat de binnenstad 16.954 inwoners telt, die in 4823 huizen wonen. Slechts 500 zijn van een woning bouwcorporatie en in de meeste ge vallen van de gemeentelijke wo ningstichting, de rest is particulier bezit. Meer dan 2500 binnenstads woningen hebben een maandhuur, die minder dan f 100 bedraagt. Wonen De binnenstad loopt leeg, oude huisjes worden pakhuizen. Dat hoeft niet. De op de knappen huisjes zijn niet geschikt voor ge zinnen, maar wel voor andere cate gorieën bewoners. Hoe ge schikt wordt met enkele voorbeelden aangetoond. Twee voorbeelden van stukken binnenstad vormen het Maredorp- oost bij de Haarlemmerstraat (Jan de Camp bij de PARIJS (AP) Volgens een rapport van de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling 'OESO' is gebleken, dat verkeersverboden in stadscentra operationeel doenlijk en commer cieel geslaagd zijn. De kwestie vait verkeersvrije zones wordt op het ogenblik onderzocht door een commissie van stadsplanning-deskun digen van de 23 ledenstaten tellende OESO. Dit onderzoek is interes sant met het oog op de binnenstadsplannen in Leiden. In het rapport werd gezegd dat de grootste verdienste van het verkeersverbod wel de doeltreffendheid ervan voor de verbetering van de kwaliteit van de lucht en de vermindering van het lawaai in de straten is. In de afgelopen paar jaar is een toenemend aantal steden overge gaan tot de instelling van een verkeersverbod op experimentele of permanente basis, aldus het rapport. Alleen al in West-Duitsland hebben sinds 1967 28 steden zones met beperkt verkeer en autovrije zones ingesteld. In Britse, Nederlandse en andere Europese steden is hetzelfde gebeurd. De overwegende motivering voor de instelling van verkeersverboden is de wens geweest om de commerciële en esthetische aantrekkings kracht van het stadscentrum te verhogen en een leefbaarder omge ving te creëren voor degenen die daar wonen en werken, aldus het rapport van de OESO. Een gebied waar de auto geen toegang heeft zal meer winkelende en wandelende mensen aantrekken, kan doeltreffender de concur rentie weerstaan van buiten de stad gelegen winkelcentra en draagt bij tot de totstandkoming van een gezondere, leefbaardere stads kern. Het rapport besluit met de opmerking, dat de geslaagdheid van verkeersverboden van stad tot stad verschillend is en afhankelijk geacht moet worden van belangrijke factoren als de geografische ligging en het klimaat van de stad. de omvang, de aard en de functie van de stadskern, de beschikbaarheid van openbaar vervoer, de vorm van het wegennet van de stad, de urgentie van het plaatselijke pro bleem van luchtvervuiling en niet op de laatste plaats de be reidheid van de inwoners om te wandelen. Oude Vest. Het zijn geen nieuwe z ken, maar ze staan op een rijtje i de bezoeker krijgt een indruk v£ de Leidse binnenstad. Daaraan we ken o.a. mee zeventig foto's ve Dirk Ketting. HANS MELKERT Wethouder Kret van stads ontwikkeling en verkeer bij ma quettes en foto's van de Camp op de binnenstadstentoonstelling. (Foto Holvast) LEIDEN Gistermiddag is het hoogste punt bereikt van de betonnen kolos, die langs de Wil lem de Zwijgerlaan is verrezen en een deel van het noordelijk stads deel in de schaduw brengt. De vlag ging in top van de in aan bouw zijnde telefooncentrale van de PTT. (Foto Holvast) LEIDEN In een korte plech tige zitting van het kantongerecht werd mr. J. I. van Dijke gister middag geïnstalleerd als kantonrech- r in Leiden.' In zijn korte verwelkoming ver telde de oudste Leidse kantonrechter in rang, mr. De Koning, dat mr. LEIDEN Het verlangen naar avontuur, sta tus, romantiek en financiële onaf hankelijkheid was voor een Jonge student in de medicijnen vijf jaar geleden aanleiding een verbintenis aan te gaan met de minister van Defensie, Hij mocht op kosten van het rijk verder studeren en moest na zijn studie tien jaar bij de ma rine dienen. Maandag stond hij voor hejt ambtenarengerecht, omdat hij het contract ongedaan wilde maken. Aan het einde van zijn studie was de jongeman verteld, dat aan een ander verlangen in dienst niet kon worden voldaan: specialisering. „En dat was één van de mogelijk heden. die hem in een voorlioh- tingsgesprek was voorgeschoteld", aldus zijn adwocaat, mr. J. L. Huyde- coper. Dat de minister van Defensie in eerste instantie afwijzend op het verzoek van zijm cliënt had beschikt, vond hij dan ook onjuist. Want. zo stelde mr. Huydecoper, de voorlichting van de marine bij de artsenwervingscampagne laat nogal wat te wensen over. Bij zijn cliënt zou een voorlich tingsofficier de indruk hebben ge wekt, dat het contract om belang rijke redenen voortijdig beëindigd zou kunnen worden. De student zou dan de kosten plus 25% terug moe ten betalen en zijn normale dienst tijd uit moeten dienen. Mr. Huydecoper: „Een belangrijke I reden voor deze jongeman is die specialisering, maar deze blijkt niet belangrijk genoeg te zijn. Men heeft verzuimd hem te vertellen wat wel belangrijk is." Bij andere Jonge aankomende art sen zou helemaal niet op de conse quenties van het contract zijn inge gaan: vijf getuigen bevestigden dit. Mr. Huydecoper: „Het is de taak van Defensie om goede voorlichting te geven en niet om snel met deze Jonge mensen de punten van het contract door te lopen." Mr. H. de Groot liet namens de mi nister van Defensie weten, d'at er wel degelijk op de consequenties van het contract werd gewezen. Bo vendien krijgen alle belangstellen den een uitgebreide brochure thuis gestuurd", aldus mr. De Groot. Vier getuigen ontkenden een derge lijk brochure in handen te hebben gekregen. Een vijfde zei er om ge vraagd te hebben. Mr. De Groot noemde deze getui genverklaringen niet objectief, om dat zij allen belang zouden hebben bij de uitslag van het proces. Wat betreft de specialisering merkte de heer De Groot op. dat de Ko ninklijke Marine duidelijk heeft ge steld, dat de specialiseringmogelijk heden gering zijn. Hij zei begrip te hebben voor het feit, dat studenten tijdens een studie van inzicht ver anderen. „Maar aan het dienstbelang moet de wens om specialisering de voor keur worden gegeven. Er is een te kort aan beroeps-artsen." Het ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. LEIDEN De staf van kinderpsy chiater J. P. Teuns zal de behande ling van zijn patiënten kunnen voort zetten. Het departement van Volks gezondheid heeft toegezegd dat Teuns c.s. gedurende een jaar een stafsub sidie zail krijgen op half-time basis voor 40 patiënten. Sinds november 1971 konden Teuns en zijn medewer kers alleen beschikken over een pa tiëntensubsidie voor 33 z.g. niet-over- draagbare gevallen, wat naar hun me ning niet toereikend was om als staf bijeen te kunnen blijven. De nieuwe subsidie biedt die mogelijkheid nog wel, aldus Teuns. De toezegging kwam gistermiddag af. Zij is het resultaat van de pogingen die de met de staf- Teuns samenwerkende oudercommis sie, ook na het herhaaldelijk misluk ken van overleg met het ministerie, is blijven ondernemen. Om steun voor Teuns af te dwingen bezette gisteren, zoals bekend, een aktiegroep geduren de korte tijd het pand van de inspec- j tie van geestelijke volksgezondheid aan het Terweepark. De toezegging van het ministerie stelt de staf-Teuns niet alleen in i staat het werk voorlopig voort te zet-1 ten. maar zich tevens aan te sluiten j bij een gespreksgroep die zich weldra1 zal buigen over inventarisatie en her structurering van de geestelijke volks-1 gezondheidszorg in Leiden. Deelne- j ming aan dat gesprek had het minis- j terie de staf van Teuns destijds als voorwaarde gesteld om op den duur voor definitieve subsidie in aanmer king te kunnen komen. Wat de huisvesting van de staf- Teuns betreft: vandaag had zü het tot het MOB behorende gebouw die nen te ontruimen. De oudercommissie heeft echter gedaan gekregen dat Teuns nog een maand mag blijven.' Wat daarna zal gebeuren, is niet be kend. Uitbreiding Leids bedrijf in Sassenheim LEIDEN De sinds 1906 aan de Janvossensteeg in Leiden gevestigde Glasimportfabrdek A. v. d. Kwast N.V. gaat wegens de toenemende verkeers problemen een filiaal bouwen in Sas senheim. Ongeveer 16 jaar geleden werd in Sassenheim aan de Industriekade we gens uitbreiding van haar afdeling verf een moderne fabriek met laksto- kerij gebouwd. Op het terrein achter deze verffa- briek wordt nu een modern uitgeruste glashal gebouwd, met een kraanbaan, waardoor het laden en lossen van glaszendingen op aanzienlijk doelma tiger wijze kan geschieden. ADVERTENTIE MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur KAASFON'DUESET 1 fl. Elbling en 1 flacon Kirsch SAMEN 5.60 VLEESFONDUE WIJN literfles f2,95 JAMAICA RUM. fles f9,75 HARVEY SHERRY Fino fles f 8,20 Donderdag-koopavond| zijn al onze zaken tot 9 uur geopend. Gratis thuisbezorgd. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 Mr. J. I. van Dijke, de nieuwe Leidse kantonrechter, ontvangt hier de gelukwensen van mr De Koning, zijn oudste collega in rang. (Foto Holvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk en Harder wijk W. van Gorsel te Oude Tonge, bedankte voor Ede en voor Sprang. Te Heemstede, C. B. Roos te Gouda. Te Hoevelaken, Bruchem- Kerkwij'k en Nieuwe Tonge da-s. M. Verduin, kandidaat te Gouda. Te Ede G. Biesbroek te Oudewater. Te Oos terbeek M. H. Boogert te Hellendoorn. Te Harlingen J. R. Smit te Eramen. Te Vaassen, W. A. B. Hagen te Zwolle. Aangenomen het beroep door de clas- ;-Gravenhage als predikant bui tengewone werkzaamheden (zieken huispredikant) W. Wijngen te Toron to (Canada). Bedankt voor Wekerom C. den Boer te Zeist. Voor Vlissingen R. E. R. van Buiren te Deurae. Voor Ede J. Kooien be Werkendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Hendrik-Ido-Ambacht G. de'Ruiter te Augustinusga Aange- ?n naar Nieuw-Loosdrecht J. van Dalen be Rotterdam. Bedankt voor Westzaan, tevens hervormde gemeen te, W. H. Duiker, kandidaat te IJmui- den. Van Dijke behalve secretaris van de raad v. d. waterstaat ook sinds 1953 plaatsvervangend kantonrechter in Den Haag is geweest". In deze functie heeft hij", aldus mr. De Koning, „blijk gegeven in staat te zijn de verantwoordelijkheid die een kantonrechter heeft te kunnen dra gen". HIJ zei gelukkig te zijn met de benoeming van mr. Van Dijke als opvolger van mr. De Bruijn, die een half jaar geleden de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte. Mr. De Koning dankte met name griffier Van Hartingsveld, plaatsver vangend kantonrechter D. J. Gorter, secretaris Bezemer en de griffie voor de hulp die zij in de maanden tus sen het vertrek van mr. De Bruijn en de komst van mr. Van Dijke heb ben geboden. Na hem voerden vertegenwoordi gers van diverse, bij het kantonge recht betrokken instanties het woord. Mr. de Koning heette de nieuwe kantonrechter namens de Leidse ad vocaten welkom. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwerking met mr Van Dijke goed zal zijn. Namens de balie sprak deurwaar der Van der Heide. Hij zei trots te zijn in Leiden met het kantongerecht te mogen samenwerken, en prees de plezierige verhouding die er tussen de balie en het knatongerecht be staat. „Ik hoop, dat mr. Van Dijke in zijn nieuwe werkkring hier de be- i mr. Van Dijke gelukgewenst door i Na afloop van de plechtige zit- vredlging zal vinden die hij ervan Fa. K. Lagerweij namens de Leidse ting was in het gebouw van het kan- verwacht", besloot hij. Voorts werd notarissen. tongerecht een receptie, waar gele- I citeren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3