pnn_ goedkoop Benfica valt bij Fulham defensief door de mand Arie Klein bedankt voor Olympische zeilselectie RIJVERS NAAR PSV Nederlaag tegen tweede divisieclub Willem van Hanegem weer in het gelid Zege voor Goldfinger en Boy van Quick Nederlands elftal niet naar Brazilië WOENSDAG 1 MAAKT 1972 SPORT PAGINA 11 LONDEN Om slechts één reden was Ernst Happel gisteren naar Londen gegaan: hij wilde zien hoe Benfica zou reageren als het onder druk werd gezet, iets wat het in de Portugese competitie zelden of nooit overkomt. Tegen de tweede divisie club Pulham kwam de Eusebio-formatie inderdaad zo nu en dan in de verdrukking. Het gevolg was, dat het in eigen land ongenaakbare elftal dan vrij vlot in paniek raakte en daardoor fouten ging maken. de zege van de primitief, maar hartveroverend enthousiast spelende Londense ploeg, die bovendien over een uitzonderlijke conditie beschik te. Benfica, aanvallend wél impone ren, stelde er namelijk slechts twee treffers tegenover. Alzo een 3-2 ne derlaag voor het team van Jimmy Hagan, dat overigens gehandicapt was doordat rechtsback Da Silva en rechtsbuiten Nene ontbraken. Door Rob Vente Ernst Happel, Wim Jansen, Theo Laseroms en Dick Schneider waren na afloop over eens: zoals Benfica dit keer draaide, moet een geïnspireerd Feyenoord het toch echt kunnen pakken. Was de Portu gese verdediging vrij pover, defen sief bracht ook het middenveld - waarop de aanvallend ingestelde Eusebio en Simoes - het er tamelijk jzwak af. Alleen de voorste linie 'haalde een goed, zelfs zeer goed cij fer. Vooral de razendsnelle linker- jsplts Jordao (19 jaar!), die op het Feyenoordkwartet de grootste in- jdruk maakte. De tweede uitblinker bij het in de 4-3-3-samenstelling draaiende elftal: routinier Simoes, jhet brein van de ploeg. Wim Jan sen: „Hij is beslist beter dan Euse bio". Vooral in het eerste halfuur toonde Benfica zijn defensieve kwalen. Fa- patiek Fulham profiteerde er prompt van. Earle en Cross klopten de overigens sterke doelman Henri- Ique (Laseroms: „Een klasse-kee per") twee keer: 2-0. Doordat Dia- jnantino, die in de Kuip waar schijnlijk zijn plaats aan Nene zal moeten afstaan, daarna van dicht bij raak kogelde werd de rustand 1. In de tweede helft opnieuw ^en lhamoffensief, dat door de ruim toeschouwers enthousiast erd begeleid. Weer ging de Portu- verdediging wankelen. En weer zonder gevolgenHumberto erkte een voorzet van Earle in ei- doel: 3-1. Maar na een verruk- lijke combinatie van atleet Jordao de wat moeilijk lopende Eusebio on de .Parel van Mozambique" Jenfica uiteindelijk voor een afgang lesparen: 3-2. Hoewel, het was en ileef voor de trotse Portugese kam- lioen toch in feite een vernedering door een team dat in de Engel tweede divisie op de derde plaats LONDEN - Aan het loket van Ful ham lagen vijf kaarten voor Feijen- oord klaar. Eén kaart bleef liggen. Happel: „Het was aanvankelijk de bedoeling geweest, dat ook onze linksback zou meegaan. Maar omdat ik nog steeds niet weet wie dat te gen Benfica zal zijn, kon het daar niet van komen". Heeft Harry Vos de laatste weken naar alle tevre denheid van Happel gespeeld, ko mende vrijdag krijgt Theo van Dui- venbode tegen de Go Ahead Eagles weer een kans. Happel: „Na die wedstrijd zal ik beslissen wie van de twee tegen Benfica speelt". van onderen staat, geklopt te wor den. Benfica speelde in de volgende opstelling: Henrique, Arthur, Hum berto, Messias en Adolfo, Eusebio, Rodriguez (Toni) en Simoes, Dia- mantino, Jorge (Martins) en Jor dao. Ook in hun tweede wedstrijd de vijfde ronde om de Engelse oetbalbeker zijn Arsenal, de be- erhouder, en Derby County op emise blijven steken. Na de uit lag van 2-2 in het duel van afge- rpen zaterdag in Derby kwamen eide clubs nu op Highbury, dat evuld was met 63.000 toeschou wers, ook na verlenging niet ver- er 'dan 0—0. Arsenal, tegenstan- er van Ajax in de kwartfinales de Europa Cup 1, ivas welis- r bijna de gehele wedstrijd terker. maar stuitte steeds weer doelman Colin Boulton van erby County, die in een geioel- ige vórm stak. Op 13 maart ontmoeten Arsenal i Derby County elkaar weer, wn in het stadion van Leicester ity. In de eerste helft van de giste- m gespeelde wedstrijd stortte m kleine tribune in. Honderden weschouwers kwamen op 'het meiveld terecht, waarbij enkele 'mderen (zie werden ge- EINDHOVEN Kees Rijvers gaat Kurt Linder aan het einde van dit seizoen opvolgen als trainer bij PSV. Rijvers, reeds vijf jaar werk zaam bij FC Twente, heeft een tweejarig contract getekend bij de Eindhovense eredivisieclub en krijgt de technische leiding geheel in handen. Het technische drieman schap, dat bestond uit Linder, Van Gelder en Brusselers, komt hier mee geheel te vervallen. Ben van Gelder wordt zakelija leider, Brus selers en Linder leggen hun func ties neer. Kees Rijvers (45)„Ik ga niet graag weg bij Twente. Maar het ls natuurlijk wel zo, dat PSV een enorme uitdaging voor mij is. Ove rigens ben ik van mening dat Kurt Linder geen enkele schuld heeft aan de mindere prestaties". Rijvers, die zal worden geassisteerd door twee fulltime-assistent-trainers, gaat zich ook bemoeien met de jeugd en scouting-werk. Hoewel hij eigenlijk nog anderhalf seizoen on der contract stond, heeft het be stuur van FC Twente Rijvers daar van ontheven. Wie hem bij FC Twente zal opvolgen is nog niet be kend. LONDEN De moeilijk heden die Feyenoord met Van Hanegem had, zijn de wereld uit. Moeilijkheden die onder meer waren ontstaan, omdat Van Hanegem geïrri teerd was over het feit dat hij voor de Europacup-wed strijd tegen Benfica in zijn ogen te weinig toe gangskaarten had gekregen. Happel was op zijn beurt weer weinig te spreken over de inzet en de houding die zijn vedette de laatste tijd toonde. De gevolgen van het een en ander waren dat in het hele elftal enige wrijving ontstond. Gisteren werden de zaken weer volledig rechtgezet. Op ini tiatief van Happel en Brox had den de spelers eerst onderling een bespreking, waarbij ieder een vrijuit kon zeggen wat hem op het hart lag. Daarna volgden gesprekken tussen Brox, Happel en Van Hanegem, waarbij ook Israël en Jansen aanwezig wa ren. De resultaten hiervan wa ren uitermate positiefalles vergeven en vergeten, iedereen tevreden. Ernst Happel in Londen over de kwestie: „Het ging allemaal vlot en dat kwam voornamelijk doordat Willem toch inzag dat hij ergens fout was geweest. En nu hoop ik maar één ding: dat hij nu extra geprikkeld is ge raakt voor de wedstrijd tegen Benfica. En dat zal nodig zijn Van Hanegem ook. want hij krijgt dan een tactisch zware taak". Happel over „de topspeler in het algemeen"„Topspelers moeten in een elftal voor de anderen spelen, ze leiden, ze helpen. Niet alleen in de wed strijd maar ook op de training Op hun beurt moeten de ande ren, de wat mindere spelers dus, respect voor de topspelers to- Om daarna haastig te stel len: „Maar de trainer moet al tijd de baas blijven; volledig de dienst uitmaken. Inspraak is er bij mij werkelijk niet bij. Na tuurlijk. ik luister naar elke speler als hij wensen of ideëën heeft. Dat wel. Maar ik beslis uiteindelijk". BAAN VOOR ARD SCHENK ZAANDAM De directie van Wastora NV, die eerder AZ'67 van een dreigende ondergang in het be taalde voetbal heeft gered, heeft thans het oog laten vallen op Ard Schenk. Klaas Molenaar, één van de drie directeuren van het winkelbedrijf, vertelde dat in de nabije toekomst een vestiging van Wastora in Zaan dam met 5000 m2 zal worden ver dubbeld. De zaak zal dan ook een houden. sportafdeling krijgen, waarvoor men Schenk wil aantrekken. Hij kan bij ons een goede baan krijgen, die hij dan mag combineren met zijn schaatstraining en wedstrij den", dlaus de heer Molenaar, die Schenks toekomstige salaris om schreef als aantrekkelijk". De Molenaars zullen direct na Schenks terugkeer uit het buiten land een gesprek met de schaatser Wielrennen Klaas Balk en Roy Sctoui'ben zijn gisteravond in Gro ningen Nederlands kampioen koppel- koers geworden. In de rit over een uur eindigde het duo Van der Lelst' Breur in dezelfde ronde als tweede. Tennis In de eerste ronde van het toernooi om de Federation Cup komt het Nederlandse team (Be'tty Stöve, Trudy Walhof en Marijke Schaar) in Johannesburg uit tegen Nieuw-Zeeland. Nederlaag voor Merckx (en Karstens) in Ronde Sardinië NOURO (ANP) De Belg Toni Houbrecbts heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Sar dinië over 141 km van Christano naar Nuoro gewonnen. Hij had een tijd nodig van 3 uur, 20 min. en 33 sec. De Italiaan Giuseppe Perletto werd tweede en de Belg Patrick Sercu (op 18 sec.) derde. Zeer waarschijnlijk zal na afloop van de Ronde blijken dat gisteren de beslissing is gevallen voor de eind overwinning. De Belgen Eddy Merckx en Roger de VlaeminCk, beiden favo riet voor de eindzege, verloren meer dan zes minuten en mogen daardoor evenals "outsider" Gerben Kars tens wel als kansloos voor de over winning worden beschouwd. Algemeen klassement: 1. Basso (It) 14.19.35: 2. Houbrechts (Bel) op 28 sec.; 3. Perletto (It) op 30 sec.; 4. Van Vlierberghe (Bel) op 60 sec.; 5. Sercu (Bel) op 66 sec.; 6. De Geest (Bel) op 19 sec.; 7. Bitossi (It) op 80 sec.; 8. Francioni (It) z.t.; 9. Dan- celli (It) z.t.; 10. Huysmans z.t.; 33. Karstens (Ned) op 6.46 min.; 39. Merckx (Bel) op 7.16 min. Experiment Cambuur met zaterdagvoetbal LEEUWARDEN (ANP) De wed strijd SC CambuurHVC, die voor zondag op het programma staat, wordt zaterdagavond gespeeld. Die beslissing is genomen in verband met de concurrentie van het wereldkam pioenschap schaatsen voor dames dit weekeinde in Heerenveen. Boven dien wil het bestuur van de stich ting Cambuur onderzoeken of wed strijden op zaterdag meer publiek trekken. Voorzitter S. P. van Dijk vertelde gisteravond in Leeuwaren dat het spelen van de wedstrijd tegen HVC op zaterdagavond 1250 gulden extra kost: 500 gulden voor de verlichting en 750 gulden die HVC verlangt om een dag eerder naar Leeuwarden te komen. Met 800 toeschouwers meer zal Cambuur uit de extra-kosten zijn. ADVERTENTIE Medina. Een pittig sigaartje. Van Velasques. Voor vrienden. Met een prijsje waar niets pittigs aan is: 12V2 cent goedkoop. Medina, voor vriondes 20 stuks/250 cl Koersen Hilversum HILVERSUM De animo bij de amateurs was zo groot dat de koer.- om het Winterkampioenschap VI was gesplitst. In de eerste afdeling nam, na een eerste valse start, bij IJshockey Het Nederlands ijs- hockeyteam, dat morgen naar Roe menië vertrekt om deel te nemen aan heit wereldkampioenschap (groep C) heeft gisteravond met 94 gewonnen van Nijmegen. Tussenstanden: 4—1, 2—1, 3—2. Schaatsen Jan Bols heeft gis teren door een gedeelde zege op de 500 m (met Fornaess: 41,31 en een eerste plaats op de 3000 m (4.30,7) in Levanger een klassemerjLswedetr ijd gewonnen. Achter Bols eindftgdie Groenveld (resp. 41,5 en 4.36,1) als tweede vóór Schenk (41,5 en 4.37,0). Groot aanbod wedstrijden DEN HAAG De KNVB heeft het verzoek van de Braziliaanse voetbalbond deel te nemen aan het toernooi om de „mini-wereldbeker" afgewezen. Brazilië houdt het toer nooi om de kleine wereldbeker deze zomer ter gelegenheid van de uit roeping van de onafhankelijkheid 150 jaar geleden, op 7 september 1822. Secretaris-penningmeester Henk Burgwal van de KNVB zei: ..Maan dag hebben wij de uitnodiging van Brazilië gekregen om mee te doen, maar wij hebben onmiddellijk ge antwoord dat het ons onmogelijk is. Wij stellen ons op het standpunt dat de spelers na afloop van het seizoen, eind mei ongeveer, vakantie moeten hebben tot half juli. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld de Oosteurope- se landen kennen wij geen winter- pauze, omdat de periode waarin de velden bij ons niet, of slecht be speelbaar zijn niet van te voren is vast te stellen. .Om de spelers rust te geven, moeten wij dus wel vast houden aan de zomerpauze". Het aantal aanbiedingen van lan den die. uit of thuis, tegen het Ne derlandse voetbalelftal willen spe- het goede vertrek Goldfinger een ruime voorsprong op Goudvos Heny, Filippine en Fils du Coq d'Or Hoe wel zijn tegenstanders fel van leer trokken en hem dicht op de hielen kwamen, bleef N. Verlaan met Geld- finger meester van het terrein en triomfeerde tot zijn grote vreugde in 1.24.9 km-tijd. Fils du Coq d'Or, met eigenaar C. de Haan werd tweede vóór de favoriet Feny Hol- landia (J. Hoddenbach). In de tweede afdeling nam Han nibal met een flitsende start het commando cp zich vóór Eric Kin- ley, Eros Kinley en Fabiola Spen cer. De kopgroep hield er een stevig tempo in en kon zich tot het In gaan van de rechte lijn handhaven. Toen zette J. Berendsen met Boy van Quack, die 20 meter moest geven, een felle eindsprint in en hoewel Hannibal (G. v. d. Berg) alles gaf, klopte de Boy Hannibla op de streeo in 1.24.3 km-tijd. Van den Berg meende te hebben gewonnen en was reeds bezig aan de ereronde, toen hij tot zijn grote teleurstelling werd teruggeroepen en Berendsen deze "ceremonie" mocht verrichten Als derde eindigde Heliotroop R, in han den van K. Kamm, UITSLAGEN Kaalman-prys: 1. Jay Rodney J (M. van der Togt) (159.0) a Indy Gail. Toto w.: 4.2 3.60, 4.10. kopp. 5.9 ÏÏS.4: te, 3. Hans. Toto w. 9.50, pl. 2.60, 8.70, 1.60, kopp. 4.90, trio 391.20. Kaleatoe-prijs: 1. Ida Belwln (J. - - "'-"-uia. Ida Belwln Wagenaar Ir.) (1.27.4), 2. Ino Vlctorl 39. Iliona Roodnoot. Toto w. 2.90, pi. 1.80, 2.60. 2.50. kopp. 4.80. trio 39150. Amateurwinterkamploenschap VI: 1. Goldfinger (N. Verlaan) (154.9), 2. Coq d'Or. 3. Feny Hollandla. len, stijgt de laatst jaren duidelijk. Toto w 11-60, pl. 2.10, 1.40, kopp. Burgwal: „Er kan gesproken wor- Kam£?priisf "i. Ineke R (M. Ver den van een hausse in de mogelijk- gay) (1.23.9). 2. Janin Bucephalus. 3. heden interlandwedstrijden te spe-Habanera. Toto w. 2.70, pl. 1.70, 2.10, j 1.70, kopp. 9.10, trio 66.80. len na de successen van Feijenoord Amateur-wlnterkampioenschap VI, 2o en Ajax in de toernooien om de Eu- afd.: l. Boy van Quick (J. Bej;end- ropese beker. Vroeger was het wel *»24 t eens moeilijk tegenstanders te vin den, nu is het absoluut onmogelijk voor ons aan de vraag naar het Nederlands elftal te voldoen". De voetbalbond van Argentinië heeft, net als de Braziliaanse orga nisatie, een negatief antwoord van de KNVB ontvangen op zijn ver zoek tegen het Nederlands elftal te spelen. Argentinië wilde eind mei, begin juni naar Nederland komen tijdens een trip met onder andere wedstrijden tegen Tsjecho Slowakije en Griekenland. 2.30, kopp. 7.30, trio 152.8 Kalong-prijs. Ie r" pl. 1.30, 2.10, 2.00, kopp. Kalong-priJs, 2e afd.: 1. Jaromlr Gre- fr (J. Wagenaar Jr.) (155.2), 2. ïwsn, Hup. Toto w. 4.10. pl. 1.60, 1.30, 3.10 kopp. 10.50, trio 217.50. Kameleonprijs1. Hans Hollandla (C. van der Heyde) (1.27.6), 2. Earl Harley 3, Hermlon. Toto w. 9.50, pl. 3.50, 2.50, kopp. 32.80. Totalisatoromzet f 417.647. Kosten groeien hem boven het hoofd DEN HAAG Arie Klein heeft zich teruggetrokken uit de selectie voor de Olympische zeilwedstrijden in Kiel. Directe aanleiding daartoe is geworden de hoge kosten die nodig zijn om zich optimaal op de Spelen te kunnen voorbereiden. Voor een amateur is het zonder aanzienlijke financiële hulp prak tisch niet meer mogelijk aan alle trainingseisen te voldoen. Arie Klein is uiteindelijk gestrui keld over de opdracht van het Wa- tersportverbond vier weekeinden te gaan trainen onder leiding van de veelvuldige Olympische kampioen, de Deen Elvström in Kopenhagen. Dat zou, inclusief de bemanning, gaan neerkomen op een tienduizend gulden. En voor die extra belasting is onze Solingkamioen gezwicht. Erg spijtig van alle kosten die de voormalige ijshockeycrack al enige Jaren heeft gemaakt en van de in spanning die het hem heeft gekost. Vorig Jaar heeft de Rijswijkse bonthandelaar o.m. nog een gloed nieuw schip gekocht bij Elvström en week in week uit, tot diep in de Door Piet Kienhuis winter keihard getraind. Jammer dat de planning van het Water- sportverbond voor de Spelen blijk baar aan de kanshebbers van tevo ren niet volledig bekend is geweest Arie Klein; „Maak er maar niet te veel ophef van. Ik heb het alleen al hardstikke leuk gevonden de kans te hebben gehad naar de Spelen te gaan. Ik sta natuurlijk volledig achter de Deense plannen van het Verbond, maar zoveel geld heb ik er nog niet eens extra voor over. Dat zijn me de Olympische spelen niet waard. Heike Blok en ir. Bakker (andere Solingzeilers) willen dat bedrag er wel tegenaan gooien. Het lijkt me niet onwenselijk dat er in de toekomst voor dergelijke gevallen een betere financiële vergoeding komt. Voor sommige wedstrijden in het buitenland krijgen we weliswaar subsidie, maar alle kosten kun je er onmogelijk mee bestrijden". Het ilgt dan ook voor de hand dat er maar weinig „echte amateurs" in de trant van IOC-praeses A very Brundage naar de Olypische zeil wedstrijden zullen gaan. Aan welk probleem de onverbiddelijke verban- ner van Karl Schranz ook wel eens zijn aandacht mag wijden. Een van de Nederlandse kandidaten voor uitzending in de Tempest-klas- se, Ben Staartjes zal zelfs helemaal naar Amerika moeten gaan om zijn training te vervolmaken omdat hij in Europa niet voldoende tegen stand kan vinden. Voor vele zeilers zullen dergelijke reizen echter toch niet al te grote problemen opleve ren omdat zij in feite professionals zijn. Arie Klein is uit de boot gevallen omdat hij als pur-sang amateur in de veronderstelling leefde dat het in 1972 mogelijk is met niet meer dan een 20 000 gulden eigen kosten naar de Olympische spelen te worden afgevaardigd. Hij zal nu wel tot andere gedachten zijn geko- De „gekapseisde" Soling kampioen „Zeilers hebben van ouds altijd de naam gehad dat zij het geld voor het oprapen hebben, 't Hjkt me in de moderne tijd een achterhaald standpunt. Noem me nu eens ~en jaar serieuze medaille-winnaars voor de Spelen van 72. Bij -fi lers heb je die in ieder geval wet, maar het veld dreigt toch nog dc zaak in de war te sturen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11