Kassen en theehuis van de „Keukenhof" veel groter Eerste uitzending van ziekenomroep over 'n half jaar GROOTSTE VUAND VAN DE BOOM IS HET ASFALT Alpheuse mavo-scholieren: Hobby moet professioneel worden aangepakt NEERLANDS BOLBLOEMEN LUSTHOF LIGT ER GOED BIJ; „FLORIADE" '72 KAN CONCURRENTIE BIEDEN Apitlausdienst1 in Messiaskerk Afvoer huisvuil kost f 140.000,- VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 ALPHEN AAN DEN RIJN Een half jaar denken Jan Bemer (18) en Ralph van Vliet (15), beiden mavo-scholieren, nog nodig te hebben, voordat de eerste uitzen ding van de ziekenomroep de lucht in kan. *5 Het idee van beide Alphense Jon gens, om in het ziekenhuis "Rijn oord" een studio in te richten, is bijzonder goed ontvangen. Vooral de directie van het ziekenhuis was di rect bereid om ruimte voor dit doel einde af te staan. Maar niet alleen zij waren enthousiast, ook de inwo ners uit de Rijnstad en omgeving (Nieuwkoop, Boskoop, Waddinxveen en zelfs Katwijk aan Zee) reageer den spontaan en boden hulp aan. Vijfendertig aanmeldingen kwamen er tot nu toe binnen en de insch-ry ving staat nog steeds open. De leef tijden variëren van veertien tot vijf enzestig Jaar. Disndagavcnd (29 fe bruari) is et een bijeenkomst in het "Kasteel" waarvoor alle mensen, die hun medewerking hebben toege zegd, zijn uitgenodigd. Tijdens deze vergadering hoopt men spijkers met koppen te kunnen slaan. Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman "We kunnen hulp hard gebruiken", zegt Ralph. "Het is op het ogenblik veel te veel voor twee man". Jan is het helemaal met zijn vriend eens, en vindt ook dat zij het niet meer kunnen bijbenen. "Ik denk", ver volgt hij, "dat we zo'n twintig men sen nodig zullen hebben om goed te kunnen draaien. Als het even kan zullen we dinsdag gaan selecteren, wie voor welke functie geschikt is. Om een goede discotheek op te zet ten, heb je bijvoorbeeld administra teurs nodig. En vanzelfsprekend moeten we omroepers(sters) heb ben. Maar er komt nog veel meer kijken. Daarbij denk ik alleen al aan de technici". Tiel Hoe zijn de jongens er toe geko men om in Alphen een ziekenom roep in het leven te willen roepen? Jan, die nog maar een half jaar in Alphen woont, zegt hierover: "In Tiel heeft mijn vader een ziekenom roep opgericht. Toen we hoorden, dat hier iets dergelijks niet was, hebben we gemeend hieraan wat te moeten doen. Ralph was er direct voor en samen zijn we naar Tiel ge weest om daar een kijkje in de stu dio te nemen. Zo is het eigenlijk ge groeid". Hebben jullie geld om de installatie aan te schaffen? "Nee", zegt Jan, "maar dat is niet zo'n probleem. Er is in Neder land een overkoepelend orgaan ("De Zon"), dat aan dergelijke on dernemingen medewerking ver leent. Het heeft reeds toegezegd dat het een actie (geldinzameling) in de omgeving wil houden als de plan nen in een vergevorderd stadium zijn en er kan worden gezegd, dat en dat willen we hebben. Daarnaast zou Je kunnen denken om ook bij de gemeente aan te kloppen voor een subsidie". Prog ramma s Wat voor programma's denken Jan en Ralph uit te zenden als de om roep een-waal draait. Alleen m-->- kalc of wordt er ook aan andere on derwerpen aandacht besteed? Jan zeer beslist: "Het hoeft na tuurlijk niet alleen maar muziek te zijn, dat wordt uitgezonden. Zon dagsavonds zou Je bijvoorbeeld wat sportverslagen i nde ether kunnen brengen. En door de week kun je een reportage uit eigen streek uit zenden. Nee, dat is niet het pro bleem". "Voor de muzikale uitzendingen ligt het wat moeilijker", vervolgt Jan. "We hebben echt hard hulp nodig van mensen, die over een uitgebrei de discotheek beschikken. Van hen moet het komen. Zij moeten de pla ten beschikbaar stellen, zodat wij voldoende opnamen kunnen maken. Er zijn al wat mensen, die spontaan hun apparatuur en grammofoonpla ten beschikbaar hebben gesteld. Om Jan Bemer (18) en Ralph van Vliet (15) voor het Alphense ziekenhuis Rijnoord. Over een halt jaar starten zij hier met hun om roep. De Jongens denken in het begin pro gramma's van een half uur uit te zenden. De patiënten in het zieken huis krijgen briefjes waarop zij hun verzoek kunnen zetten. Jan: "Het is altijd leuk als je Je eigen naam over de radio hoort". En Ralph: "Het ziekenhuis heeft niet zo'n denderen de installatie, dat de patiënten volop keus hebben uit een aantal zenders Volgens mij slaat een verzoek- platenprogramma echt wel in". Rechtstreeks Worden de programma's recht streeks uitgezonden of worden er bandopnamen gemaakt? "In het begin", zegt Jan, "zal, er zeker niet "life' 'worden uitgezon den. Dat is toekomstmuziek. Vooral in die beginperiode maak je fouten en in een rechtstreekse uitzending kun Je die moeilijk goed praten. De eerste tijd zal er met bandopnamen worden gewerkt". Hebben zij zichzelf al een bepaalde functie toebedacht? "Als we eenmaal zo ver zijn zul len Ralph en ik samen een program ma doen. Ik denk dan aan omroep en Ralph zal de techniek voor zyn re kening nemen. Er zal overigens al leen maar in de avonduren worden uitgezonden en vanzelf sprekend ook tijdens de weekeinden. Het is een hobby", besluit Jan, "die professio neel op poten moet worden gezet. Gebeurt dat niet, dan loopt het ab soluut spaak". LISSE Willem van der Lee (65) volgt noodgedwongen vanuit zijn woning aan de Veldhorst straat in Lisse het gebeuren op „Keukenhof". Dat gaat de direc teur van Neerlands bolbloemen- tuin wel een beetje aan het hart. Hij had zo graag zijn aandeel ge had in het „voorspel" van deze 23ste presentatie. Een onwillig been schakelde hem oudejaars dag uit. Hij moest zelfs in het Leidse A.Z. worden opgenomen. Nu is Keukenhofs tuinarchitect weer thuis. Monter en wel. Toch mag hij nog niet aan de slag. Wel hoopt hij 30 maart als de „lust hof van Jacoba van Beieren" wordt geopend weer present te zijn. Het wordt namelijk een zeer belangrijk seizoen. In het bijzon der door de concurrentie van „Floriade '72" in het Amsterdam se R.A.I.-gebouw en in het Am- stel- en Prinses Beatrixpark. Van der Lee en het bestuur van de Stichting Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof". waar van Lisses eerste burger drs. A. J. Berends de energieke voorzitter is, Door Cees Combee Foto's Holvast zijn heel erg benieuwd of deze „con currentie" een terugslag zal gaan betekenen in het bezoekersaantal. Zal het zo rond de 800.000 blijven ot zal het aanzienlijk minder worden? Dat is een vraag, die men overal in Lisse en ook daarbuiten kan horen Toen Rotterdam in 1960 zijn „Flo riade" had was dat bepaald niet het geval. Nu kan het wel wat anders uitvallen. Amsterdam ligt namelijk heel wat dichter bij Lisse en vooral de buitenlanders „doen" heel graag Nederlands hoofdstad. De „Floria de '72" is daar nu een gerede aan leiding toe. Niet pessimistisch Keukenhof-secretaris M. Th. van Dijk hij stond aan dt wieg van wat de directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme H. Reimer eens noemde een toeris tisch atl -actiepunt van de eerste orde voor het voorjaarstoerisme in Nederland" if bepaald niet pessi mistisch gestemd. HIJ zegt: „We hebben er al rekening mee gehou den, dat het bezoek iets zal teruglo pen. Persoonlijk geloof ik, dat hef allemaal nogal mee zal vallen. Dit jaar wordt de tuin weer mooier, Door de uitbreiding van het kassen- arsenaal, door het vergroten van hej theehuis en ook door de aanleg. We verwachten er het beste van". Ook in „Fioriade"-kringen gelooft 1 men niet, dat deze Amsterdamse gi- 1 gantische tuinbouwshow voor een dieptepunt in het „Keukenhof'-be- I zoek zal zorgen. Organisatiecommis- j sie-voorzittèr G. W. baron van De- dem (burgemeester van Boskoop) „Er is een bijzonder prettige samen werking tussen „Floriade" en „Keu kenhof". Ik voorzie, dat heel veel buitenlandse bezoekers beide expo sities zullen gaan bekijken Er komen nu heel veel mensen uit de tuinbouwsector naar ons land, die anders de verre reis nooit ge maakt zouden hebben. Om een alge meen beeld te krijgen zullen ze dunkt me beide bloemenmanifesta- ties met een bezoek willen vereren. Wij verwachten enige miljoenen be zoekers en hopen Rotterdam met in totaal drie miljoen ruim te overtreffen. Daarvan zal „Keuken hof" ook wel zijn de,el krijgen". Fantastisch Lisse nationale bloementuin ligt er fantastisch bij. Willem van der Lee en zijn trouwe assistent Henk Kos ter (26) hebben er op tuin-architec- van gemaakt. Ze stellen nadrukke lijk: "Wanneer we dat niet doen is de loop er zo uit. Daarom zijn de op stellingen van de borders met bol- bloemen heel anders en bovendien hebben ze nieuwe vormen gekregen. Op het gebied van arrangementen is het gelukkig mogelijk veel varia tie aan te brengen. Buiten wordt de tuin mooi. maar ook binnen in de kassen. Deze zijn vernieuwd en uitgebreid". Keukenhofs Van der Lee heeft al enige jaren met het plan rondgelo pen de „kassentoestand" te vernieu wen en uit te breiden. Vorig jaar ging „zijn" bestuur op deze harte- wens in. Het vergde een investering van enige honderdduizenden gul dens. Daarom heeft het Keukenhof- bestuur er wel even tegenaan geke ken. Nu staat dat nieuwe kassen complex er. Een oude kas is ver kocht. Van der Lee en zijn mensen be schikken thans over een areaal van 5 nieuwe aaneengesloten en in el kaar lopende dichte kassen, waar van er drie zijn verwarmd en twee dienst zullen doen als showkas. Het geheel heeft een oppervlakte van 3500 m2. De vijf open kassen zijn blijven staan. Deze zijn samen 2500 m2 groot. Het bijzondere van die nieuwe kassen is, dat. de tempera tuur automatisch wordt geregeld. Zonder mankracht dus. Dat bete kent jaarlijks een niet onaanzien lijke besparing. Alles zit al in de grond, zodat als „Keukenhof" 30 maart opent de be zoekers een zee van bolbloemen en bloeiende planten en heesters zullen kunnen aanschouwen. Er zijn wa terpartijen, zitjes, kronkelende pa den en wat al niet meer, Mocht er dus buiten nog niet veel „kleur" zijn. dan vergoeden deze nieuwe kassen veel. Heel veel zelfs. Er zal dan een immense bloemenpracht te zien zijn. Door de uitermate zachte winter groeien de gewassen in de tuin ge lukkig goed. Komt er geen winters weer meer, dan ziet het er wel naar uit, dat Lisses bolbloementuin er bij de opening al kleurrijk uitziet. Vele miljoenen bloembollen zijn gedu rende het najaar in het 28 hectare grote park de grond ingegaan. Grote en kleine. In verrassende arrange menten vervat. Dat nieuwe „1972- gezicht" kon worden gegeven dank zij de spontane medewerking van de meer dan 100 bollenkwekers, die ook nu weer aan deze prestatie meewerken en daar natuurlijk „vruchten" van hopen te plukken in de vorm van een grotere afzet. Frits van Aken, Keukenhofs ener gieke en altijd vriendelijke admini strateur, heeft de laatste maanden beslist niet stilgezeten. Met zijn as sistentes heeft hij. honderdduizen den folders, posters en brieven ge reed gemaakt en verzonden naar binnen- en buitenlandse toeropera- tors. Overal in de kantoren van de reis bureaus hangen nu de „Keukenhof posters" en in hun voorjaarspro gramma's hebben zij vele reizen op genomen naar de bollenvelden en Keukenhof. Eén- en meerdaagse tochten. Uit Duitsland, Engeland, de Scandinavische landen, Zwitserland, België, Frankrijk en ga zo maar door. Tijdig bij zijn Zegt Van Aken nadrukkelijk voorbereidingen voor een Het theehuis op het Keuken- hof terrein is nu tweemaal, zo cjroot. Er is een stuk aangebouwd. In dit nieuwe gedeelte komt een zelfbediening sr estaumntzoaar- aan vooral op de topdagen grote behoefte bestaat. Keukenhof-seizoen vergen altijd I heel veel tijd en energie. Je moet er tijdig bij zijn. Steeds vroeger ko- i men de reisbureaus met hun pro- I gramma's uit. Laten we hopen, dat j er in die zes, zeven weken vele hon- derdduizenden bezoekers komen. Dan zijn we dik tevreden. Er wordt alles aan gedaan de expositie zo at tractief mogelijk te maken. Niet al leen door de vernieuwing en uitbrei ding van het kassenarsenaal. Ook het tegenover deze kassen en bereik baar via een bruggetje gelegen thee huis is tweemaal zo groot gemaakt. Er is een zelfbedieningsrestaurant in ondergebracht. Allemaal in het belang van onze gasten, die nu hun „hapje" voor het kiezen heb ben". Rond „Keukenhof" worden in de bollenstreek weer allerlei evene menten georganiseerd, waarvan het Bollenstreekcorso op zaterdag 29 VOORSCHOTEN Boomchirur gen zullen het groene hart van Voor schoten een langer leven gaan geven De gebroeders Copijn zien de toe komst voor de honderdenvijftig jaar oude lindebomen op de Voor straat nog wel. Op uitnodiging van 't Nut en de Stichting Oud- en Groen Voorschoten waren 100 be langstellenden naar het Cultureel Centrum gekomen en. hoorden de heer Copijn een boom opzetten over natuurmisbruik en natuurgebruik. Door middel van dia's kregen de toehoorders bomen te zien van rond vijf duizend jaar oud en met cleze bomen zijn de bomen op de Voor straat nog maar jong. Tot halverwe ge de negentiende eeuw stond de boom centraal in het leven van de mens. na die periode is de mens de natuur gaan ontvluchten in de ban van de techniek. Eerst nu komen de stemmen weer door, die vechten voor het behoud van de natuur en het na tuurlijke behoud van de mens. De boom binnen de bebouwing heeft veel vijanden gekregen. Een van de grootste vijanden is het af- falt. Vele bomen op dorpspleinen zijn gestikt omdat het asfalt de wortels afsloot. Naast asfaltering is ook het aardgas en de aanleg van de leidin gen in de grond oorzaak van het sterven van veel bomen. Aan de hand van dia's toonde de heer Co pijn ook de vernielingen aan boven het weg oppervlak. Het inkerven van namen, het schaven door aanrijdin gen en het gebruiken van bomen voor aanplakborden enzovoorts. De mens heeft de boom nodig en kan zonder bomen niet leven. Een goede boom zorgt voor reiniging, wanneer de mens bereid is de boom een goede levenskans te geven, dan kan de mens een leefbaarklimaat behou den. De lindebomen op de Voorstraat zullen onder toezicht van de Gebr. Copijn verzorgd .worden en het leg gen van de nieuwe gasleidingen zal zo geschieden dat de bomen geen schade ondervinden. april, het leggen van mozaïken en het versieren van de winkelstraten in Lisse, Hillegom en Sassenheim de belangrijkste zijn. In „Keukenhof" zelf zullen weer beelden worden op gesteld, zal men iets kunnen zien van de bloemsierkunst, kan men vanaf de zeven meter hoge omloop van de molen genieten van het uit zicht over de bloeiende velden en kan men een .kijkje nemen in de amaryllissenkas. Genoeg dus om enige uren te ge nieten van een kleurige pracht van bolbloemen, bloeiende heesters, for se beuken, waterpartijen, zingende vogels en wat al niet meer. Het is te hopen, dat „Keukenhof" het dit jaar wat bezoekersaantal betreft weer goed zal doen. Tot genoegen van de noeste werkers ir dit onge ëvenaarde stukje recreatiegebied, die al het mogelijke hebben gedaan de tuin er zo fraai mogelijk te laten uitzien. WASSENAAR In de Messias kerk aan de Zijllaan wordt zondag avond een „Applausdienst" gehouden, die onder leiding zal staan van Sipke van der Land. en hetzelfde karakter zal dragen als zijn televisie-program, ma „Je kunt het geloven of niet". Ditmaal spreekt hij over het onder werp „Waarom in 's hemelsnaam een hel?". Medewerking wordt verleend door de Surinaamse zanger André Konrad en de pianist Herman Hilge- man. Na afloop wordt er in de foyer van de kerk een koffiebar-avond ge houden waar ook iedereen welkom is om na te praten en te discussiëren met de spreker, en met elkaar. De dienst begint om 7 uur. IN WARMOND WARMOND De eerste fase van de vernieuwing van de riolering in Warmond vordert snel. Dit is nog maar een begin want er zullen nog vijf fasen in uitvoering moeten wor den genomen. Zodra het hele riool stelsel is vernieuwd zal het rioolvuil via een persleiding worden afgevoerd naar de bestaande rioolwaterzuive ringsinstallatie van het Hoogheem raadschap Rijnland. De persleiding zal door Rijnland worden aangelegd De vernieuwing van de riolering kosl scheppen geld als men weet dat de eerste fase f 500.000,- gaat kosten en er nog vijf fasen moeten volgen Dit heeft tot gevolg dat verschillende plaatselijke belastingen zullen moeten worden verhoogd. Dit geldt eveneem voor de afvoer van het huisvuil. De kosten hiervan zullen voor 1972 be dragen f 140.000,-. De vuilverbranding in Leiden kost alleen f 40.000.-. WARMOND De leden van de Warmondse EHBO-vereniging die dii seizoen onder leiding van dokter F Walenkamp zich hadden voorbereid op het examen hebben zich er mei succes doorgeslagen. Het diplome kregen De dames van Rijn-van Abswoude Waasdrop-Bakker, Heering-v.d. Hulst Hulst-Heerings. van Dam-Koelewijn Glasbergen, Garman-Soes, Hoekstra- Ros, Vergeer-de Groot, M. de Winter Van Staveren, Sikking. Duyster-Bos- man, de heren Tuithof, Groen in 1 Woud, van Velzen, va.n Noord, vat Weizen en Van Haas'tregt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4