„Bij fusies is één en één anderhalf drie" Comité Noord: het Hek graag! NYLON TAPIJT RECENSIE BALLETVOORSTELLING Lezers schrijven Beleidsbureau-directeur drs. Van Ravenzwaaij: PIERROT Politieke activiteit als misdaad berecht IJDAG 25 FEBRUARI 1972 LFIDEN/OEGSTGEEST Verstandelijk geredeneerd, zou je moeten zeggen dat één d één tezamen twee is. Als twee bedrijven fusieplannen smeden, hopen ze echter dat én en één bij elkaar drie wordt. Ze willen door samenwerking groter worden, anders un je het net zo goed laten. „Maar in de praktijk", zegt de Oegstgeestenaar drs. J. F. an Ravenzwaaij (39), „is de som van een fusie vaak niet meer dan anderhalf. In plaats an een markt verdeling te maken, gaan de fusiepartners soms rustig door met elkaar te «concurreren HIJ vertelt ook waarom zich dat rschijnsel voordoet: "Elk bedrijf left zo zijn eigen gewoonten. De ensen die er werken nemen dat Je hoort wel zeggen: "Ik ben Unilever-man". Of: "ik ben een -man". De mensen zijn wat ze In, omdait ze Philips of Unilever Bij een fusie lopen ze de kans stukje van hun eigen identiteit I verliezen. Het gevolg is, dat ze behoudend opstellen tegenover fusie". partij was vroeger het merk Zus ge- I een bureau, dat het bedrijfsleven ter- wend, bij de andere onderneming, I zijde wil staan bij het oplossen van dronken ze altijd wijn Zo. Na de fu- j lange termijn planning of het aan- sie kon men zioh daar niet van gaan van een fusie, los maken. Die carrière van drs. Van Raven- De vraag is: wat doe Je eraan? zwaaÜ lijkt wat onlogisch op het eer- Hoe breng je "verstoorde intermen- ste gezicilt' want wie stort zich na selijke relaties" tot een betere ver- fen studie geneeskunde en psychia- standhouding? Dat is het terrein van I m dl; commercie? Drs. Van Ra de (ook al zo"n plotseling overal op- 1 venzwaaij zet aannemelijk uiteen, duikend woord) "agogen". Deze ge- uiteindelijk in Groningen is specialiseerde psychiaters houden I saan studeren, niet zozeer om me zich bij uitstek bezig met vertroebel- !ater als zenuwarts te vestigen maar de sieren in leef- en werkgemeen- Juist o"*1»' die "tussenmenselijke" schappen. Zij zijn de heelmeesters. waren hou- van de nieuwe maatschappij ziekten, 611 als hartkwalen, zenuwinstortingen en I Als afgestudeerd man kwam hij in (toenemend) ziekteverzuim. I Leiden werken, op het TNO-insti- tuut voor de preventieve geneeskun- Carrièredè. Daar wordt onder meer onder- i zoek gedaan naar de menselijke pro- DraVan Ravenzwaai K een van I blematlel[ ta de lijnorganisatie", hen. Hij judeerde eerst geneeskun- Guder d(_ de m Amsterdam en vervolgens psy- rjchte psyohlMrtsche richting, is de chiatoe m Groningen. Onlangs - geestelijke gezondheidszorg die is lm tomend voor- en dat vormde de aanleiding tot een (^gespitst op gezinsmoei- eld het geval van de directiever- gesprek met hem kreeg en aan- 1 (lering van twee gefusioneerde be- j vaardde hij een mede-directeursfunc- Ijven. waar verschillende merken tie bij het Centrum voor Beleidsont- de Kat Dat izjn problemen die Je als een- udig krantenman (daar heb Je het peernooit in de wereld hebt rmoed, maar die fusies kunnen en mislukken. Drs. Van Raven- iaaij vermeldt [n op tafel moesten komen. De ene 1 wikkeling Cebelon nv in Den Haag, lijkheden. Drs. Van Ravenzwaaij: Instantie als de GGD en van zieken- "Maar ik vind dat we ons ook bezig huizen, zijn bijna altijd artsen, moeten houden met de vele uren dat I Maar dat zijn mensen, die betrek- men dagelijks op het werk zit. Het "carrière maken" is m onze maat schappij nog steeds belangrijk, of je dat nou zelf ook zo vindt of niet. De eerste vraag die altijd over iemand wordt gesteld is: wat doet- ie? Dat is, wat maatschappelijk aanzien geeft". Drs. Van Ravenzwaaij heeft ge ruime tijd in Leiden rond kunnen kijken. Speciaal naar de organisatie van het gezondheidsapparaat, waar hij vanuit de achtergrond van zijn medische studie toch al oog voor had. Constaterend en concluderend zegt hij: "De directeuren van een kelijk weinig zijn geschoold in management en het hanteren van menselijke relaties. Hoogleraren worden ook vrijwel steeds benoemd omdat ze zulke voortreffelijke spe cialisten zijn. Meestal niet, omdat ze zo goed kunnen besturen". "Veel van de grote gezondheidsor ganisaties worden gerund vanuit de dagelijkse problemen. Er moet nieuwbouw komen, wordt op een gegeven moment beslist. Maar er wordt niet gesteld: waar willen we eigenlijk op de duur heen? Een ma nager bij één van de grote bedrijven wordt op z'n 25ste al gedeerd, wat hij Drs. Van Ravenzwaaij: „De mensen zijn wat ze zijn omdat ze Philips zijn". op z'n 30ste moet doen. Dat is iets wat nog volstrekt ontbreekt voor de toekomstige topbestuurders in de gezondhei dszorg Bij Cebelon N.V. brengt drs. Van Ravenzwaaij zijn "agogische" kwa liteiten in, en daar blijkt dikwijls grote behoefte aan naast de meer bedrijfsmatige raadgevingen van de andere Cebelon - specialisten. Een conflict tussen twee directeuren (soms de oorzaak van een foutieve beleidsvoering) kun je immers nau welijks aan de bedrijfspsycholoog voorleggen, aldus drs. Van Raven - ADVERTENTIE Laat nu Uw trap beleggen met mooi zwaar U heeft er jarenlang plezier van. Vraagt inlichtingen. KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAP'JT LEIDEN HERENSINGEL10-1M2.TEL. 26003 Fgg RUNSBURG. OEGSTGEESTERWEG 46.TEL.0171816813 RgpF Huurharmonisatie maandag in raad LEIDEN Op 13 maart zal de Leidse raad, zoals gemeld, alle "huurzaken" behandelen. Dat neemt niet weg. dat a.s. maandag in de verlengde raadsvergadering aan de orde komt de deze week gepubliceer de brief van burgemeester en wet houders over de voorstellen aan de minister in het kader van de huur harmonisatie. Dit facet kan niet wor den uitgesteld. zwaaij: "die is niet vrij, als onder geschikte". Een nieuw beleidsprogram heeft meestal ook consequenties voor de mens in het bedrijf. Een wel eens vergeten kant: "Er vallen ook klap pen binnen de directiekamers. Bij een fusie van vijf bedrijven kunnen er geen dertig directeuren komen, dat weet iedereen. Voor een aantal betekent dat: weg promotie, of weg uit de raad van bestuur". De opvang van dit soort vraagstuk ken is drs. Van Ravenzwaaij in ho ge mate gaan bezig houden: "het fascineert me zo, dat ik de psychia trie graag aan voorlopers over laat en me voor mijn verdere leven hieraan will wijden". De volgende raadsvergadering is maandag 13 maart. Ook de daarop volgende maandagen zijn_ nu gere serveerd: 20 maart voor behande ling van de verordening op de raadscommissies en 27 maart voor behandeling van het reeds versche nen investeringsplan en de nog uit te komen voorlichtingsnota,. ADVERTENTIE 'n gouden belofte Juwelier - Horloger Maarsmanssteeg 21, Leiden Telefoon 20778 Er staan vaak kleine berichtjes de krant over brandjes en onge- ukjes in bedrijven, by ambassades openbare gebouwen, enz. Deze ogenaamde ongelukjes blijken ach. eraf vaak sabotages te zijn. Vaak iet toegegeven vanwege de uit ering voor de verzekering. Op 27 januari stond in bijna alle tranten een bericht over de arres- atie van een arbeider, John Q. in otterdam, verdacht van het gooi- ti van een molotov-cocktail' naar et Duitse consulaat. Hy werd ochtends vroeg, om kwart over s, gearresteerd op zyn werk, door politieagenten met 2 politiebus- is. Op het zelfde tijdstip drongen olitiemannen het huis van zijn Loeder binnen, zonder huiszoe- ingsbevel. Zy haalden de hele oei overhoop op zoek naar bewijs- ïateriaal, zonder haar tekst en itleg te geven. Hij werd zwaar verhoord, be- ïhuldigd van alle sabotages die ïen in jaren niet heeft kunnen plossen, beledigd, geïntimideerd, itgelachen en behandeld als een vare misdadiger. Hij werd van iet bureau naar de gevangenis ge- oerd met 2 poliltie-auto's zware be daking en knevelboeien aan. Zijn ouders, vrienden en collega's p het werk hingen dagelyks aan telefoon om naar hem te vragen, i te proberen steun te geven, laar dat is verboden. Na 10 dagen locht hy op vrije voeten, totdat et proces zal komen. Maar een mbiteuze aanklager vond het no- ig in hoger beroep te gaap: om- at hy té veel staatsgevaarlijk is in rond te lopen. John is 20 jaar. Niets telt voor em meer dan een mensenleven en ïenselijk geluk, reden waarom hy ctie voert tegen het monopolie- apitaal, dat de arbeider opzweept lsof hij een machine is, en hem oopt en verkoopt, al naar gelang rkgelegenheid, fusies, enz. En em vervolgens verbiedt te staken ►at kan in onze rechtstaat, met mservatieve rechters (uitspraak ilnlster Van Agt). De 3 moorde- aars van Breda die worden vrij laten en een verouderd systeem m wetten (uitspraak hoofdinspec- an Kralingen uit Rotterdam). Nu is een arbeider gepakt die uit Blitóeke motivering een daad wilde tellen, zorgvuldig uitkijkend dat et geen mensenlevens zou kosten I kan 't nu eenmaal niet kwijt met nkel praten en discussiëren, zoals itelleotuelen. Toch voelt de arbei der het maatschappelijk onrecht het sterkst. Mag hij geen politieke overtuiging hebben? Deze jongen wilde iets doen tegen het systeem met zijn middelen. Zal hy na zyr. veroordeling nog werk vinden? Deze jongen die 2 dagen na zyn vrijla ting alweer op de sprekers-stoel klom bij een kadervergadering van de vakbond, om te pleiten voor de arbeiders van zyn bedrijf. Die werd uitgeroepen tot stakingsleider, en ook in deze strijd vooraan durfde te staan. Wat zal deze arbeiders- jongen nu te wachten staan? Nu is het hoger beroep van de openbare aanklager tegen de voorlopige vrij lating van John in behandeling ge nomen. Het Haagse gerechtshof sprak uit, dat hy tenminste tot zyn strafprooes op vrije voeten mag zijn De aktiegroep Aktie Andere Koers heeft samen met de Leidse Derde Wereld Winkel in het klasse-justi- tie, de politieke rechtspraak en vóór vrijlating van John Quispel Iedereen kan protesteren bij minis ter Van Agt, Andreaslaan 11, Heilig Land Stichting, bij Nijmegen. In Leiden zijn handtekeningfldjs- ten en briefkaarten verkrijgbaar bij de Wereldwinkel, Steenstraat lb, en bij de AAK, Prins Frederlkstraat 28.a DINEKE TEN CATE Utrechtse Veer 20 Leiden. (Van redactiewege bekort).. In de brand In de nacht van 23 op 24 juni ls myn bovenwoning, Mare- dijk 29A, door brand onbewoonbaar geworden. De brand is ontstaan door werk zaamheden van de benedenbewo- ners, tevens eigenaars. Nu doet het feit zich voor dat de eigenaar absoluut weigert het weer bewoonbaar te laten maken. Ik ben sedert de brand ik had totaal niets meer over genood zaakt op een kamertje te wonen waarvoor ik f.70,- per week moet betalen en tevens nog de huur van de onbewoonbare woning. Nu wer ken er wel verschillende instanties voor mij aan, maar resultaat is tot op heden nog niet in zicht. Gaarne willen wij reageren op de recensie in uw blad d.d 21-2- 1972 van de heer Pieter C. Ro sier aangaande de leerlingenuit voering van de balletschool Chris van Weerden, die 19 fe bruari in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest werd gehouden. Wij willen u volledigheidshal ve een kleine indruk geven van het werk van een amateur bal let-school. Allereerst wordt ver wacht dat een balletschool leer lingenuitvoeringen geeft. Derge lijke uitvoeringen brengen heel veel werk met zich mee aan voorbereiding betreffende cho- reografiën, decors, kostuums en accessoires. Dit alles met het doel om het bereikte resultaat van de amateur leerlingen een extra cachet te geven. De heer Rosier heeft de be doeling van een amateurschool schijnbaar niet begrepen en het verschil tussen een voorstelling met amateurs en een voorstel ling met beroepsdansers ndet gezien. Wil pretenderen niet een be roepsvoorstelling te hebben ge geven aangezien de leerlingen die hun medewerking verleen den alleen voor hun plezier en ontspanning een of meerdere uren per week de lessen volgen. Er werd ook medewerking ver leend door een groep leeiilingen van de balletacademie Peter Leoneff uit Den Haag. Deze groep heeft o.a. met veel succes en kosteloos opgetreden voor de Haagse Golf en Country Club en Kerst-inn in Leiden en Den Haag. De heer Rosier schijnt het particulier initiatief wat door het publiek en andere recensen ten wel gewaardeerd werd niet op prijs te stellen en volgens hem getuigde alles van zeer slechte organisatie en smaak. Het is dus blijkbaar de bedoe ling dat de heer Rosier het par ticulier initiatief van de ballet school Chris van Weerden niet wenist te stimuleren. Wij vragen ons af of de di rectie en hoofdredactie achter deze recensie staan en op deze manier het particulier initiatief geen kans geven tot ontplooi ing te komen. Wy vragen ons ook af of deze recensie werkelijk de privéme- ning van de heer Rosier is of dat hij door andere deskundigen beïnvloed wordt. De heer Rosier had kennelijk geen zin zijm za terdagavond op te offeren, zoals hij aan een van de leerlingen in een telefoongesprek mede deelde, terwijl dit toch verwacht wordt bij zijn functie te beho ren. De vele medewerkenden aan de voorstelling vonden hei geen bezwaar hun tyd te geven. Verder kunnen wij de stijl en de amicale toon waain de re censie is geschreven niet waar deren. (Over smaak gesproken!) C. VAN WEERDEN en H. ROOIJMANS Van Brakelstraat 7 Den Haag Goedkoop Ik betreur het zeer dat zo'n zeer goedkoop verslag is gegeven van de jonge hardwerkende bal letschool van Chris v. Weerden in Leiden, aangezien de voor stelling volgens velen perfect is verlopen. Vergeet u niet het zijn alle maal leerlingen en geen profes sionals. Mynheer Rosier, kritiek mag en moet vrijblijvend geschreven worden, maar wat ik in uw blad las vind ik zeer betreurenswaar dig, in de eerste plaats voor de balletpedagoog Chris van Weer den zelf en alle leerlingen, die er hard op gestudeerd hebben. Zo kunnen we ook uw krant af gaan kraken, wat naar ik aan neem niiet zo prettig is. Mijnheer Rosier het is een klein kunstje een kroon van iemand z'n hoofd te halen maar er op zetten vind ik een hele grote kunst. Het kan zijn dat u beïnvloed bent door andere balletpedago gen, wat ik toch onwaarschijn lijk acht. A A C. v. d. LINDE St. Doniusstraat 94 Zierikzee Goed stuk Naar aanleiding van het ar tikel over de balletvoorstelling van de heer C. van Weerden wil ik u mededelen, dat ik het daar helemaal niet mee eens ben. Ik heb het stuk ook zelf gezien en vond het een goed geheel. De stukken volgden vlot achter el kaar. Het werd fijn gespeeld, je kon er ontspannen naar kijken en wachtte toch ook weer vol spanning af wat het volgende stuk brengen zou. De kleding, muziek, belichting enz. waren goed. zo ook de organisatie. Je kon goed merken dat; het spel de mensen boeide, vandaar ook de ovatie aan het eind. Mej. E. PLOMP Hooigracht 67, Leiden. Naschrift Redacteur Rosier kan op het ogenblik niet zelf reage ren op de verschilleride aan tijgingen, aangezien hij in het ziekenhuis ligt. Daarom even kortheidshalve het vol gende: 1. Het is niet de taak van een recensent om particulier initiatief te stimuleren. 2. De recensie houdt de per soonlijke mening in van re censent Rosier, die NIET be- invloed is door andere des kundigen. 3. Zin of geen zin. Rosier heeft de zaterdagavond van de voorstelling uitgezeten. 4. Redacteur Rosier geeft er in zijn recensie duidelijk blijk van te weten dat hij met een amateurvoorstelling te maken heeft. Hoofdredactie A. J. Dubbelaar. Tijdelijk adres: Boerhaavelaan 7, Leiden. Het wijkcomité „Plan-Noord" heeft met aandacht het goede jour nalistieke stuk van de heer De Kat gelezen, maar er zijn voor ons een paar vraagtekens gebleven. Ten eerste het feit dat in de Leid se gemeenteraad uitdrukkelijk wordt gesteld of de bewoners het eens zijn met het plaatsen van een hek. De bewoners in Noord zijn er gewoon gebaat mee dat er zo spoe dig mogelyk een hek wordt ge plaatst. Daar zijn bewoners en wijk comité al lang genoeg over bezig geweest. Bij monde van de buiten dienstambtenaar G.W.S. was dat al lang toegezegd, met deze woorden: een hek, akkoord, maar dan een stevig hek met spijlen. De correspondentie, die het wijk. comité over dit probleem met ver schillende instanties heeft gevoerd, is overstelpend. Daarom kunnen wy ook begrijpen, dat de heer In 't Veld op een gegeven moment weg loopt uit de raad over dat „geleu ter". Dan speelt ook niet de vraag in de Van Hogendorpstraat het niet willen van de bewoners of het niet kunnen van de gemeente een rol, maar de kwestie van het eigen domsrecht van de grond, (Ned. Spoorwegen) Over kunnen gesproken, wij ma ken ons niet zo druk over een ver liespost van f3500,- duur geld, als B. en W. zonder toestemming van de gemeenteraad een kaartenbak systeem voor f. 40.000,- koopt. Zon der dat wij weten of dat wel of niet nodig was. Dat maken enkele heren uit. Dat is voor armlastig Leiden ook duur geld. L. Cavé. namens het wijkcomité „Plan-Noord", Leiden. Dr. J cin Nes Het Leidsch Dagblad heeft naar aanleiding van het recente over lijden van de orthopedist d>r. C, P. van Nes een artikel gewijd. Maar hierbij werd niets vermeld over de komende verdwijning van de kli niek, die zich in Alblasserdiam be vindt. In het Algemeen Dagblad heeft een artikel gestaan, waarin de slui ting gemeld werd. Resumerend stond er in het artikel, dat de kli niek door de Inspectie van de Volksgezondheid als verouderd wordt beschouwd en dat de kliniek op 1 juli weg moet. Meermalen is door dr. Van Nes en z'n medewer kers aan het ministerie van Volks gezondheid toesteming gevraagd voor uitbreiding van de kliniek, maar die werd steeds geweigerd. Het honorarium, dat in de kliniek wordt berekend, is beduidend lager dan in andere. Dit zal natuurlijk voor de overige klinieken een argu ment zijn, dat van essentieel be lang is om de verdwijning te wen sen. Er werd in het artikel ook ge sproken over een eventuele hand tekeningactie van patiënten en oud-patiënten, die de kliniek willen behouden. Het is een schande dat een kliniek, die door een kundig man als dr. Van Nes is opgericht moet verdwijnen. Een man die hon derden mensen heeft geholpen. De personeelsleden vinden het vooruit zicht van de verdwijning van de kliniek dan ook verschrikkelijk. Van het Leidsch Dagblad is het onbegrijpelijk dat het over de ver dwijning van de kliniek, die jaren in Leiden was gevestigd, niets is vermeld. Een oud-patiënte van dr. Van Nes, WiUy Neuteboom, Hoflaan 106, Leiden. Moet dat zo Ik heb zaterdagavond 12 februari eens een jongerenmis bijgewoond in de Sint Anthonluskerk (Z.W.). Ik moet zeggen en velen met mij dat dit een erote flop is geweest Het Latyn moest uit de kerk ver dwijnen. het moest allemaal Ne derlands zyn, wat al waardeloos is. Nu werd deze waardeloze mis in het Engels gezongen, wat zo goed als niemand verstond of begreep. By het laatste lied ging men nog lopen, springen met handgeklap er bij. Dat is by de Afrikanen af. Daar kun je het van verwachten. Maar hier. neen. dat valt ons erg tegen. En toen ging het publiek ook nog eens zitten klappen, ook al begrepen ze er niets van. Wy vroegen ons af: zitten we in de kerk of in de Stads, gehoorzaal, waar men een toneel stuk met zang opvoert? Voor ons behoeft zoiets niet meer. Ga naar huis met die poppenkast, want dat is geen misviering meer. Wat dit betreft is deze parochie wel hard achteruil gegaan. Er Ij door hun progressieve houding veel afgebroken. De richtiynen over li turgievernieuwingen van het tweede concilie heeft men naast zich neer gelegd. Meeft men wel toestemming om ampullen er uit te gooien en water en wyn te gebruiken? Ik geloof het niet. Daarvoor moet men toch toe stemming van de bisschop hebben. En die heeft men niet.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3