)ntbossing an Java )t een oestenij laken annies liefde was tien mille waard „RAI. Renfield, age 29" PANORAMA cieuse cirkel van milieuvervuiling in Indonesië Telemanns Passion beperkte diepgang Dirigent Albrecht ijzeren discipline aissière in Katwijk gaf „gouden tip aan Leidenaars iAG 23 FEBRUARI 1972 PAGINA 13 (Van onze correspondent) IKARTA De overstromingen in het noorden van west- dden-Java, die grote schade hebben aangericht en tiendui- n mensen uit hun huizen hebben gedreven, zijn dit jaar rger dan andere jaren. De voornaamste oorzaak is de toe rde ontbossing van Java. De snel groeiende bevolking van 80 miljoen en er komen er twee miljoen per jaar bij eten. Daartoe worden nieuwe sawahs aangelegd in gebie- raar eerst bos was. Die bomen hielden het water tegen, nu heeft de erosie vrij spel. Eerste uitvoering in Nederland gebracht door Collegium Musieum tijdje geleden heeft een zeer gestemde minister van Bin- ise Zaken gezegd, dat Java twintig jaar een woestenij zal niet onmiddellijk en met inergie herbebossing plaats- Maar dan zal toch eerst de ;ie van Javanen naar andere vertwintigvoudigd moeten en daar is niet voldoende ar. sultaten van de nu aardig op amende campagne voor kin- rking (hier tactisch gezins- ig genoemd) zullen pas over vijftien jaar voelbaar wor st is dus de bekende vicieuze Sommige cynici beweren dat ibleem "zichzelf zal oplossen", overstromingen, die in om- toenemen, veel slachtoffers isen en hongersnoden ver oor- UDEN Trouwen in een Royce is niet voor ieder egd. Leidse Nicolette Ligt- i Koudekerker Arie Scheer n gistermiddag hun tocht n van het Leidse stadhuis Rolls dank zij eigenaar W. )ij uit Nieuiukoop, een za- itie van de vader van de (Foto Holvast) Een tweede factor die de kans op overstromingen vergroot, is de vaak slechte bouw van irrigatiewerken. Het is geen uitzondering als een aan nemer inferieur materiaal gebruikt voor een dam of een dijk, om er zelf meer aan te kunnen verdienen. Duidelijk refererend aan mevrouw Soeharto's mini-project schreef de "Djakarta Times", dat niemand zal protesteren als er buiten de begro ting om geld zal worden ingezameld voor een project dat de kans op overstromingen zal verminderen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Noordeloos, J. van Rossem kandidaat te Bilthoven; te Harskamp B. Haverkamp te Nij- kerkerveen. Aangenomen naar Neerlangbroek, J. E. de Groot kandidaat te Zeist. Bedankt voor Putten, H. Jongerden te Veenendaal; voor Oostvoorne, A. de Vos te Berkenwoude. Geref. Kerken Beroepen te Maartensdijk, H. de Boer, kandidaat te Veenendaal. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zaandam in combi natie met Krommenie, D. Nieuwen- de voedselvoorziening, maar de- I sastreuze schakel tussen mens Sawahs op Java nodig voor j en milieu. LEIDEN Gisteravond werd in het LAK-theater in het kader van 't Mickery-Workshopprogramma een voorstelling gegeven door de groep "London La Mama", die het werk stuk "R.K. Renfield, age 29" bracht. Het stuk, dat slechts gebouwd is op een summier decor, werd op de plan ken gezet door vier spelers en een pianist/gitarist. Patricia Conway en Hilary Westlake vervulden de rollen van Lucy en Nina, terwijl Terry Mc Givety Dracula speelde en de titelrol werd gespeeld door Paddy Swanson. Het stuk heeft veel elementen in eich. waardoor het zonder veel be zwaar gerekend zou kunnen worden tot het absurdistisch toneel, hoewel ook vrij veel passages in de oude, vertrouwde rationele stijl zijn te her kennen. Het hangt in zekere zin naar stukken als „La Cantatrice Chauve" van Eugène Ionesco, hoewel de ge- wild-zinloze dialogen hier in veel be perkter zin van toepassing zijn. In iü een wild, impressievol gebeuren, sta pelen de spelers en speelsters ge beurtenis op gebeurtenis in een ver twijfeld zoeken naar een verantwoor de symboliek. Stukken als "Renfield's night mare" en "The witchtrial" vertoon den tegelijkertijd een suggestief als retrospectief aspect door terug te wijzen naar R. N. Renfield als de man, die worstelend met hallucina ties zoekt naar een eigen identiteit. Er was terecht in dit vijf kwartier durende gebeuren geen pauze inge last, die zonder meer vervreemdend zou hebben gewerkt. Er wordt hier beslist geen toneel- I illusie doorbroken, integendeel haast. I De inzet en de overgave van de spe- Iers en vooral van de speelsters in j gescheiden dialogen stonden daar borg voor., David Bonnar zorgde voor het be geleidende piano- en gitaarspel. Van hem vielen juist de weinige ogen blikken op, waarin hij "a capella" zong en zich volkomen los waande van dit aardse gestuntel. Belangrijk is ook, dat dit stuk slechts kritisch-toetsende toeschou wers verlangt en volledig tot ont plooiing kan komen zonder de actie ve rol van de toeschouwer, welke ver eiste vele moderne stukken vaak juist door dit ambulante karkater op een lager plan brengt. Het was te betreuren, dat het stuk in het Engels werd gebracht, waar door het ontoegankelijk blijft voor die mensen, die toch al, incidenteel een theater bezoeken. LEIDEN Collegium Musieum, studentenkoor en -orkest o.l.v. André Kaart programmeerde de Mat thaus Passion van Telemann. Een daad in de muziekannalen. die naar buiten ook aldus begrepen is, getui ge de overweldigende belangstelling in de Zuiderkerk. Het betrof hier de eerste uitvoering in Nederland. De waarschijnlijk tweede gaat op 14 maart een Voorschotens koor ver zorgen. Het verzamelen voor de koor- en orkestpartijen, het reconstrue ren en redigeren van de partituur staat op naam van Kurt Redel. die tijdens de Luzerner Musikfes- wochten van 1965 mee voor de dag kwam. Deze Passion ontstond in 1730, een Jaar dus na die van "Bach. Men weet thans, dat Telemann ruim veertig Passionen schreef, waarvan minstens vier naar het evangelie van Matthaus. We hadden niet verwacht zoveel mooie muziek bij elkaar te vinden. Over het geval moet men echter niet te consequent doorfilosoferen. De diepgang is een beperkte, terwil- le van de hang naar schoonheid raakt Telemann weieens uit de sfeer. In de behandeling van het allerbe langrijkste, de evangelievertelling, schiet hij te kort. ook door de heel magere secco begeleiding. Bach be trekt de luisteraar als ooggetuige bij het reciet, men ondergaat de ont zetting de deernis, de sjacherij met de onschuld. Telemann interesseert, dat niet primair. Toch kunnen we alle terzake kwame koren, die niet per traditie Bach's Johannes of Matthaus uit voeren, Telemanns werk als een dankbare, ruimschoots boeiende re- pertoire-aanwinst aanbevelen. Zc overrompelt al spoedig na de inlei- Het stuk was derhalve bijzonder de dende orkestsinfonia het koordeel moeite waard om te zien, waarbij ik ..Ja nicht auf dem Pest" en dat doen de kanttekening moet plaatsen, datna ^et doodvonnis allerlei turbae, het anti-illusionistisch element, datof z g volkskoren, die echter van dat het zeker in zich droeg, wat in i een Veel lichter soortgelijk gewicht het stuk verborgen bleef- I zijn dan bij Bach. Praktisch zijn ze tweestemmig en des te vlotter zing- A. C. Koekebakker Jr. baar. I Boven alles uit steekt de koorregel 'Wahrlich, dieser ist Gottes Sohn te neergezet. Opmerkelijk werd la ter zijn aria "Gott ruft" door de gaaf-sonore stemegaliteit. De evan gelist Marius van Altena beschikt over een overal goed zittende en goed kleurende tenor, maar zijn stereotype benadering als louter ver slaggever hadden we toch graag door een meer gespeelde vervangen ge zien, een met meer actie in de stem. een die de gebeurtenissen regisseert en die de reacties oproept. De bas van Fons Orie, o.m. voor de Pilatus- rol, overtuigde voortdurend door de gezond mannelijke klank. De Petrus- vertqjking kwam van iemand uit de koorrijen, maar het zou onwel levend zijn hem hiervoor een groot compliment te onthouden. Een altpartij komt in deze Passie niet voor. die het leeuwedeel over laat aan de sopraan, hier Wendela Bronsgeest, die op enkele hoogtref- fers na haar zanglijnen vrijwel in strumentaal als met een boog gestre ken wist af te tekenen. waardoor bijv. de prachtige aria Frohlocket (doorschoten met de interruptie® wodurch? womit? Was denn) zo veel reliëf kreeg. Het orkest had al in de doorzichtig en sprekend gehouden inletdingssin- fonia beloofd, voor een betrouwbare medewerking in te staan. Het heeft die belofte grosso modo vervuld. KEES VERHOEF. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Directeur HC W met pensioen LEIDEN Met ingang van 1 maart treedt de heer P. S. Stokman af als directeur van de HCW aan de Z-oeterwoudseweg te Leiden. Hij is dan veertig jaar in het bedrijf werk zaam. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, legt hij het directeurschap neer. In verband hiermee wordt vrijdag 10 maart een afscheidsreceptie ge houden in Holiday Inn, van half vijf tot zes uur. Dan zal men ook kennis kunnen maken met de opvolger van de heer Stokman. Dat is ir. W. Hof man, die tot dusverre adjunct-direc teur was. Exclusief interview met India's premier, mevrouw Indira Ghandi Acht pagina's motoren: de geschiedenis van het brullende monster op twee wielen Ambtenarengerecht moet beslissen was Koninklijke Marine schuldig aan duikongeluk kikvorsman? Jacky Kennedy daagt Italiaans persfotograaf voor Newyorkse rechter Voorts: Fotonieuws/ Meisje van de Week/ Informatierubriek Memo Panorama is Nederlands grootste geïllustreerde weekblad. Overal te koop. j gewesen" (met twee orgels te horen j horen geweestDit is de grote I Bach waardig, terwijl bijv. "Er ist I des Todes schuldig" niets is dan prettige muziek. j De recietbehandeling van de Christuspartij is rijker, maar dan I soms met de vergezellende verlei- ding om zonder tekstverband te wil len vermooien. "Könnet ihr dann nicht eine Stunde mit mir wachen" klinkt opgewekt. De secundering, van de Christusrecieten is hier orgel, klavecimbel en cello. Waardig als i zij van klankgestalte zijn. werden zij door bariton Cees Bol met overeen komende heldere allure in de ruim- Wereldgebed in Leiden LEIDEN Dirigent Gerd Albrecht Marga Klompé in Leiden over synode in Rome LEIDEN Op uitnodiging van K en O spreekt dr Marga A. M. Klom pé dinsdagavond! in de foyer van de Stadsgehoorzaal over de laatstge houden synode in Rome. De lezing begint om acht uur. HAAG/ LEIDEN/ KATWIJK ir loslippige vertelsels over een et geld waren aanleiding tot evenexpediitie naar een cash rybedrijf te Katwijk. Zij four- de sleutels en zij hield voor van het kantoor de wacht, haar ene vriend het perso- de praat hield en de ande- id ui zend gulden stal. Stamm Jannie de fa/tale vrouw in de idgeschiedenis of diende zij als werktuig van twee Jonge lven? De vraag bleef gisteren Ie Haagse rechtbank onbeant- Janrüe (21) schitterde door Igheid. (ijl haar Leidse vrienden Sjaak luk terechtstonden, zat Jannie teruggetrokken in Zeeuws- Vlaanderen, vanwaar haar raads man een verzoek tot uitstel van be handeling indiende, omdat hij de dossiers nog moet bestuderen. De Haagse rechtbank willigde het ver zoek genadiglijk in. Desillusie Inmiddels is gisteren al komen vast te staan dat Jannie van de tien duizend gulden geen cent heeft ge kregen .Nadat zij haar diensten had verricht hebben Sjaak en SJouk haar haastig naar huis gebracht om daarna samen de buit te verdelen Het loon voor Jannies gouden tip moet nu uitsluitend van justitie ko men. Afschuwelijke desillusie voor de jeugdige cash en carry-caissière. Zij verried haar werkgever uit lief de voor een hardleerse inbreker, die haar nu publiekelijk in de kou liet over geen twijfel. „Het kwam alle maal van haar", riep hij als de ver drukte onschuld: „zij vertelde me dat de dagopbrengsten van het bedrijf altijd in een doos werden gedaan en dat ze pas 's avonds werden op gehaald .En zij bezorgde mij de sleu tels". „En u was er als de kippen bij om het te doen", wist de president. „Drie maanden later pas", beweer de Sjaak. „Voor mij hoefde het niet. Het kwam allemaal van haar. Ze zei dat ze alles voor me wou doen. Ze wou voor een raam gaan zitten in Den Haag als ik dat wilde. Ze wou zich desnoods voor een auto gooien. Het was duidelijke taal. Jannies verdediger kan er straks misschien wonderen mee doen. Maar Jannie was niet de enige die gisteren de vol le laag kreeg. Want vriend SJouk moest voor de rest opdraaien. Volgens de bekentenis die de die ven hadden afgelegd aan politie en reohter-commlssaris waren zij op donderdagavond december (koop avond) om negen uur bij het cash en carry bedrijf verschenen. Zij stonden klaar voor actie toen Jannie naar buiten kwam gestoven om te zeggen dat twee personeelsleden nog zaten te wachten op bezorging van een lading goederen. Geen nood. In gezamenlijk overleg werd besloten dat Jannie en Sjaak de twee personeelsleden aan de praat zouden houden terwijl Sjouk via de achterdeur de doos met geld zou gappen. En aldus geschiedde Voor de rechtbank kwam Sjaak op deze verklaring terug. „Ik zei dat we er van af moesten zien", vertel de hij nu. „Toen ben ik met Jan nie nog even naar binnen geweest. Zij moest haar jas pakken en nog wat doen. Later in de auto ontdekte I ik pas dat Sjouk de doos met geld bij zich had". President, sarcastisch: „En dat was een hele verrassing voor u". Het publiek gniffelde. „Nou vraag ik je", riep de officier van Justitie ver ontwaardigd. Sjouk (21) een beginneling met pas één vonnis, bevestigde gewillig Sjaaks verklaring. Wat zijn eigen schuld betreft zei hij de diefstal te hebben gepleegd omdat hij moest trouwen met een 19-Jarig meisje dat al vijf maanden van hem in ver wachting was. Daarvoor had hij geld nodig. Maar toen de buit eenmaal binnen was heeft SJouk zijn deel (5.000 gulden) achter elkaar verbrast. Met hulp van de reclassering en de bijstand heeft het huwelijk toch nog zijn be slag gekregen. Maandag Jongstleden is SJouk getrouwd „Welgefeli- clteerd", zei de president. LEIDEN Op vrijdag 3 maart (wereldgebedsdag) komen in 160 lan den. die over de gehele wereld ver spreid liggen, mensen bijeen om te bidden. Bidden voer de nood van de- ze wereld, voor de vrede en voor al len. die in nood zijn. De diensten in Leiden worden die dag gehouden om 1 's morgens 11 uur in de kapel van l Verbum Dei aan de Plantage en om i 8 uur in de zaal van het Leger des I Heils (Hooigracht) en de Anitonius- j was gisteravond de gast van het kerk in zuid-west. Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat voor K en O in de Leidse Stads gehoorzaal optrad. Het Berlijns Ra dio-Symfonie Orkest heeft hem met tngang van 1 september a.s. be noemd als opvolger van Lorin Maa- zel, die op zijn beurt het Cleveland- Orchestra gaat leiden. De eerste indruk die Albrecht maakte was niet de beste. HIJ wist onder de orkestleden een Jjeeren dis cipline te handhaven, maar daarover hadden we bij de Rotterdammers de laatste tijd toch ai niet te klagen. Dvoraks tweede cyclus Slavische Dansen werd uitgevoerd tot ln de puntjes, geheel volgens het boekje. Het meest essentiële ontbrak echter: de vitaliteit, de „Schwung", de echt heid. Beter was de begeleiding van Cho- ptns pianoconcert in f, waar ie dereen inderdaad met Chopin bezig was, behalve de solist zelf. Die solist was Adam Hqj-asiewicz, die vooraf al veel onmuzikale noten op zijn zang had: het pianokrukje moest precies 35 cm hoog zijn, de belichting mocht hem niet hinderen, zelfs de rand van de piano moest worden afge plakt. Daarna had de pianist plot seling grote haast en struikeü- de vooral in het laatste deel veelvul dig over zijn eigen vingers. Het pu bliek von het prachtig en dwong 'n toegift af. die eveneens elke beschrijving tartte. Gelukkig maakte het laatste pro gramma-onderdeel veel goed: Till Eulenspiegels lustige Streiche, waar Gerd Albrecht helemaal in zijn element was. De schelmenstreken die Richard Strauss voor ogen moeten hebben gestaan, waren btyna st/ufe voor stuk te volgen; het was eec meesterlijke uitvoering van een mee»» terlijk werk. Jammer dat de klank verhoudingen niet helemaal klopten, want het achtergrondgortiyn kon riet worden opgehangen wegens ruimtegebrek. De enige oplossing voor dit probleem is het aanbrengen van een nieuwe toneel lift. zodat de ruimteverslindende vleugel snel kan worden afgevoerd. Zo blijft er altijd wat te wensen over R. G. HARMS Cadeau Officier van Justitie, rar. J. Lulofs droeg bij tot de feestvreug de door voor te stellen SJouks in be slaggenomen auto terug te geven. ..Dat mag hij dan als huwelijksca deau beschouwen", zei de officier, die echter tevens vorderde dat de kersverse echtgenoot zal worden ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. Tegen Sjaak, die hij als hoofdda der zag. eiste de offioier acht maan den met aftrek, plus nog eens drie maanden terzake van een eerder ge pleegde inbraak tn een Leidse radio groothandel. Advocaat mr. Haeseker vond de ze eis te hoog. In de Katwijkse zaak achtte hij alleen bewezen dat Sjaak zich heeft schuldig gemaakt aan he ling. En dat ts niet tenlastegelegd. Vonnis 9 maart.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15