ode erovert dbboets Schrijven naar de psychiater BANKSTEL UIT 1001 NACHT RESSEREN VROUWEN HUN MANNEN OF ANDERSOM? f 1395.- VOOR ieaal van puurheid en socialisme vervaagt Nog zo gek niet CEL GEEIST TEGEN TWEE ITALIANEN UITLEIDEN LEEUWIN S* Scheeps- en Jachtbesiag A. de Wit's Watersport 0DAG 25 FEBRUARI 1972 x IBBOETZ NAHSJONIM De mannequins knipperden k met hun ogen toen een koe loeide en een tractor voorbij melde. et enige andere geluid behalve dat van een pop-groep was I het ineenstorten van marxistische idealen in deze socialis- te kibboetz. Het was een aanduiding temeer dat de kib- g i. die volgens de traditie wordt beschouwd als ..het einde" de collectieve levenswijze, plotseling het goede leven heeft ekt. jaar geleden heb ik in deze kibboetz een modeshow ge- n. vertelde de modedeskundige ah Levin, „het was een iedereen giechelde", uw Levin, mede-uitgeefster Israëlische damestijdschrift houdt ieder weekeinde lezin- n de Kibboetzim over mode, seert modeshows en vertoont ifllirde lantaarnplaatjes van de ste Parijse en Londense mode. :en tijd geweest dat de vrouw kibboetz met haar blauwe of spijkerbroek, haar paarde- en onopgemaakt gezicht in sraëlische stad een in het oog verschijning was, maar te- ordigekun Je er niet zeker ;ijn. of die in maxi geklede ïheid met haar blonde kapsel de Tiffany Discotheek te Tel danst, overdag geen sinaasap- plukt in een bosje nabij de che grens. iet aanschijn van de man uit bboetz als een kort geknipte, oze adonis in shorts is gedeel- jveranderd en heeft plaats ge- voor dat van iemand met Jbeatle-haardos. een keurige vredesssymbool op zijn popart model. Factoren et proces dat heeft geleid tot rwesterlijking van de 60 jaar kibboetzbeweging hebben ver- ene factoren bijgedragen: kib- gaan in snel tempo van »uw over op industrie. Vrijwil- uit het buitenland, die in hun vakanties de kibboetzim over- n, brengen een glimp van het daarbuiten binnen de grimmi- enzen van het marxistische en de liefde voor zwaar werk Israëlische collectieve boerde- aanzien hebben gegeven, (boetzim zijn in voortdurende ig met de stad" zegt juffrouw „zij willen kleren kopen in (Van onze correspondent) N Worden vrouwen door n gedresseerd, of is precies egenovergestelde het geval? eine 36-jarige vrouw met lan- tharen en een zo ironische :h dat andere vrouwen al -de krijgen als ze haar zien, r de Bondsrepubliek om de .boetieks. De kibboetz biedt him de eigen, uitstekende, modieuze kleren, maar toch geven zij de voorkeur aan de snobistische boetieks". Vijf jaar geleden kreeg een kib- boetznik geen loon, alle geld ging in de gemeenschappelijke pot. Aanko- pen buiten de kibboetz werden af gekeurd en het doel van de collec tieve nederzetting was selfsuppor ting te zijn. Thans debatteren kibboetzim over het netelige probleem van leden die erfenissen of compensatie van de Westduitse regering voor in nazi kampen doorgebrachte tijd krijgen. Een oplossing voor dit probleem is nog niet in zicht. Maar tegenwoordig krijgt iedere kibboetznik per jaar tegen de 400 gulden uitsluitend voor kleding. Als j de kibboetzim zich het kan veroor loven is het bedrag hoger. De „new look in de kibboetz" is niet beperkt tot de mode, maar in feite hebben op bijna elk gebied van het Israëli- j sche collectieve leven mini-revolu ties plaatsgegrepen. Kampvuren Een paar jaar hebben ze rondom kampvuren gezeten en op vrijdag avonden volksliederen gezongen, maar tegenwoordig hebben vele ne derzettingen hun schuilplaatsen te gen luchtaanvallen veranderd in vrolijk gedecoreerde met stereo-ap paraten uitgeruste discotheken. Vroeger was handenarbeid aan de orde van de dag, maar tegenwoor dig zijn veelbelovende kunstenaars vrij gesteld van het besturen van tractoren om zich aan de kunst te wijden. Geld verdienen werd door de kibboetzim geschuwd als kapita listisch tot ze begonnen het te doen met de zeer burgerlijke methode van mooie meubelen en keukenge reedschap in Amerikaanse stijl te maken en goedkope motels te bou wen. De kibboetz H'artzi. een van de vier collectieve bewegingen in Israël, had vroeger haar kantoor in een haveloos gebouw in het oude ge deelte van Tel Aviv. Tegenwoordig zetelt deze beweging, de meest link se in Israël, in_een prachtig gebouw vlak bij de Westduitse ambassade in de duurste wijk van Israël. Kort geleden heeft de kibboetz-be- weging een overeenkomst gesloten om al haar boerderijen van schoon heidsmiddelen te voorzien en een school voor schoonheidsspecialisten en kapsters geopend, alsmede een instituut waar 300 leerlingen wor den opgeleid tot naaisters voor de kledingfabrieken van de kibboetzim. De lijst van vernieuwingen in de laatste tien jaar is eindeloos: tem peratuurregelingsinstallaties in hui zen, groepsreizen overzee, uitbrei ding van de gemiddelde gezinswo ning van een tot drie kamers. Zelfs het eens als decadent beschouwde kaartspel heeft zijn intrede gedaan en bridge is tegenwoordig een ge liefd spel voor de huiskamer. ..Zo moet het wel zegt de secretaris De Nahal, een para-militaire jeugdbeweging, vestigt zich over het algemeen voor het eerst op de plaats van een te stichten kib boets. zelfs deze beweging kan mode en kapitalisme niet weren I uit de voornamelijk nog steeds landbouiobedrijvende gemeen- schappen. De kaart illustreert hoe groot het aantal kibboetzim in Israël is. van een kibboetz te Sasa aan de Libanees-Israëlische grens. „We zit-, i ten met het probleem dat onze mensen naar de stad trekken. We moeten hun alles geven wat de stad hun biedt". Tegen de verwachting in waren het van alle modesnufjes de gedurfde hot pants die in de kibboetzim de monden deden openvallen. Toen de mannequins in hot. pants op het podium stapten in de kibboetz Nahsjonim zei een jonge moeder glimlachend: „Eindelijk zijn we Eu ropa en Amerika eens ergens mee voor geweest". PARIJS Sommige mensen zijn niet rijk of gek genoeg om weke lijks naar de psychiater te gaan, maar in Frankrijk bestaat nu de mogelijkheid je problemen schrifte lijk aan specialisten voor te leggen. Binnen een week zendt de psycho- club het antwoord terug dat opge steld kan ziin door een specialist of het gehele team van samenwerken de psychri :rs, psychologen, psy- Door Alison Lerrick van Associated Press choanalisten, economen, statistivi, rechtsgeleerden, sociale werkers en professoren. „Tegenwoordig moeten de mensen voorwenden gek te zijn om te kun nen praten", zo klaagt de psycho loog Gerard Grass. Hij en de ande re medewerkers van de club begon nen er genoeg van te krijgen in hun klinisch werk onderbroken te owrden door patiënten die volkomen normale vragen stelden. Daarom sloten zij zich aaneen om de psychiatrie te bevrijden van de mythes en magie er omheen. De mensen die wat voelen voor hun praktische oplossingen kunnen lid worden van de psychoclub. „Naar een psychiater gaan betekent toegeven dat je ziek bent" zegt Grass, „dat ligt niet eenvoudig". De analyse van het innerlijk leven van de mens moet dus thuis begin nen en de Psychoclub is slechts be reid mensen te helpen die zichzelf helpen. „Als je met een probleem zit. dan kan het gezond verstand je helpen dit op te lossen. Wij hebben geen belangstelling voor een verle den vanwege dat verleden. Als er niet een onmiddellijke crisis in je leven bestaat, hebben wij geen be langstelling". Deze menselijke eerste-hulpdienst is er op de eerste plaats voor men sen die afgezonder wonen, door hun werk niet weg kunnen, of geen psy chiater kennen. Als mensen onbe kend willen blijven, worden de ant- woorden gestuurd naar hun werk of naar vrienden. Een consultatie kost 14.50 gulden i terwijl een knipkaart van tien recht j geeft op een grondige analyse in tien brieven tegen 57.50 gulden. De mensen kunnen ook om morele steun vragen als zij bang zijn dat zij de problemen niet meer aan I kunnen. I Kinderen onder de 13 behoeven i slechts 2 gulden per consultatie te betalen, zodat zij geen geld hoeven weg te nemen met de kans dat de ouders de zaak opblazen, zo vertelt Grass. Psychiatrie, zo zet hij uiteen, wordt te dikwijls als een modeverschijnsel behandeld Maar een probleem is een probleem Het hoeft niet neuro- i tisch of erotisch te zijn. Psychologische problemen zijn bijv. j een bezorgde moeder te vertellen wat zij moet doen als de ontwikke- ling van haar kind achter loopt, een bedeesde huisvrouw aan te ra den te gaan zwemmen of autorijden of een volwassene helpen zijn schroom voor het andere geslacht te overwinnen. In tegenstelling tot de „hygiënische kant van de psychiatrie" waarbij de patiënt een monoloog van uren houdt en de analist neutraal blijft, vertelt de psychoclub de mensen wat te doen of dat te doen wat zij willen maar niet durven. Grass zegt dat één doel van de Psychoclub zou kunnen zijn de pro blemen op te lossen die geschapen zijn door teveel psychologie want „psychologie is het symptoom van I de 20ste eeuw., niet de geneeswijze", i Hij is tot de conclusie gekomen dat in zich gekeerde mensen eerder be- reid zijn hun complexen aan een anonieme raadgever, of zelfs hon derd van hen. voor te leggen dan wanneer zij dit tegenover een i vreemde moeten doen. Alle ant woorden worden alleen met Psycho- i club ondertekend. ..Op die manier hebben de mensen absoluut vertrou wen in ons. Wij zijn de mensen die het weten en die als God heel ver i weg zijn". Diefstal in Leiden en Sassenheim DEN HAAG Hoewel hij ruim drie Jaar in Nederland is, was niette min 'n tolk nodig voor 'n 26-jarige in Leiden woonachtige Italiaan, die zich voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden, omdat hij in een fabriek in Leiden voor een waarde van vierduizend gulden aan kranen zou hebben gestolen en bij inbraak tn een winkel in Sassenheim, voor een waarde van negenduizend gulden aan fototoestellen. Verdachte wist van niks, zo probeer de hij aan de rechtbank duidelijk te maken en beslist niet van de kranen. Bij hem thuis waren evenwel ver schillende camera's van de diefstal in Sassenheim aangetroffen, waar van verdachte vertelde dat hij ze had gekocht. Hij had de camera's ge bruikt ais ruilmiddel voor de aan schaf van een auto. Maar de inbraak in de fotozaak was niet door hem ge- pleegd. Evenwel had een meisje de verdachte de middag voor de avond waarop de inbraak plaats vond. in de buurt van de winkel zien rondschar relen. De ruit van de winkel was ver nield en op enkele scherven werden vingerafdrukken van verdachte aan- 1 getroffen. Daar had verdachte geen verkla- ring voor. maar wel twijfelde hij aan de juistheid van de deskundigen over die vingerafdrukken. Dat deed de of ficier allerminst en omdat verdachte reeds vaker in ons land is veroor deeld, luidde de eis een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Een andere Italiaan, die bij de in- j braak in Sassenheim assistentie zou I hebben verleend, doch nog niet eer- der is veroordeeld, hoorde zes maan den gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich De raadsman, mr. Dobbe van der Kuil, zag het bewijs voor de eerstge noemde verdachte nog niet geleverd en bepleitte vrijspraak subs, clemen tie. Vonnissen over 14 dagen. Werknemers vergaderden LISSE Voorzitter Semp van de Industriebond KNV heeft gister avond velen duidelijk gemaakt hoe het nu zit met tal van Zaken, die nu aan de orde zijn. Hij deed dat 1 cp een gecombineerde vergadering j van zijn eigen bond en de Chr. Me- j taalbewerkersbond. In gebouw Tref- punt ontstond er over tal van pro blemen een levendige discussie, die voor een groot aantal leden zeer verhelderend werkte. Timn n wakker te schudden. Zij Sther Villar en heeft het in Nederlandse vertaling ver- boek "de gedresseerde leschreven. in vlammend rode omslag, met voorkant een zweep, is nu het ird verschenen: "De gedres- vrouw", door Hannelore Schütz uit München. Hannelore vindt dat de wantoestanden in de verhou ding tussen man en vrouw zich niet eens tot deze wereld beperken, maar doorwerken in het hiernamaals. Dat is immers duidelijk een mannenge meenschap. Wie stelt zich de goede god als een vrouw voor? De discussie over het dresseren van echtgenoten, die dus een grap 1 is, loopt nu een paar maanden, j Esther Villars boek lag al geruime j tijd min of meer onontdekt in de boekwinkels. Toen verscheen ze een onbekende vrouw van Braziliaan se afkomst, die medicijnen en socio logie studeerde en na een zwervend leven in Amerika, Afrika en Europa nu (gescheidens in de Bondsrepu bliek leeft in een familieprogram ma van de Westduitse televisie. Tegenover een brave huismoeder, zette Esther Villar voor het oog, van heel de natie spottend, maar bikkelhard, de wereld op zijn kop. Ze beweerde dat de vrouwen, on danks hun grenzeloze domheid, de wereld beheersen En dat zou mogelijk zijn vanwege de onweerstaanbare drang van de in elk opzicht superieu re man om zich aan iets te onder werpen. Dat "iets" is zijn vrouw. De moeders sputterden tegen, we zen op de kinderen, maar dat zijn voor Esther Villar vooral gijzelaars, in het uitbuiterssysteem der vrou wen, gijzelaars waarmee de mannen nog meer kunnen worden gebonden. Het vele werk thuis. Esther Villar: "dat kan elke vrouw voor een gezin van vier personen op haar sloffen in twee uur 's ochtends afhandelen. Wie er langer over doet, houdt de zaak voor de gek". Dat tv-optreden veroorzaakte een ongelooflijke deining. De uitgever Bertelsmann, die 30.000 exemplaren van "De gedresseerde man" had verkocht, moest plotseling voor een herdruk zorgen en kon de prijs ver- hogen. Het boek prijkt nu al gerui me tijd op de tweede plaats van de Westduitse bestsellerlijst Over Esther Villars ideeën werd bovendien meer bekend, omdat de kranten haar interviewden en om dat uit alle hoeken van het land uit nodigingen kwamen voor lezingen, die al gauw het karakter kregen van een soort sociologisch cabaret. Zij aanvaardt alles, vastbesloten rijk te worden aan die afwijkende opvattin gen die zoveel waarheid bevatten, dat met him huisvrouwenbestaan tobbende dames zich groen en geel ergeren. Mannen zijn, blijkens die opvat ting. slaven die periodiek met wat liefde worden beloond. Onverbeterlij ke dromers zijn ze. levend in de illu sie dat zij vrouwen kunnen binnen- len in hun eigen wereld, niet in de gaten hebbend dat vrouwen in wer- Merkt een man dat zijn vrouw zo en zoveel uur besteedt aan koken, schoonmaken en afwassen, dan zal hij daaruit niet de conclusie trekken dat die bezigheid haar bevredigt om dat die ideaal overeenkomt met haar geestelijke niveau. Hij denkt dat het juist dit moet zijn wat haar verhin dert tot al het andere te komen en spant zich in afwasautomaten. stof zuigers en panklare gerechten ter be schikking te stellen, die haar het stu pide werk afnemen en haar de gele genheid bieden een leven te leiden zoals bij dat voor zichzelf droomt. Wie denkt dat vrouwen zich dan met geestelijke zaken gaan bezighouden, vergist zich echter. Nee, zij gaan dan bijvoorbeeld taarten bakken en an dere overbodige dingen uitvoeren, re denerend dat dit er bij hoort. En geen man zegt ronduit dat hij net zo lief een taart van de bakker heeft. Het is maar een facet van de zeer vele. die de schrijfster onder de loep neemt, in het leven van vrouwen, die zelfs hun domheid en zwakheid zouden uitbuiten om de mannen aan het werk te houden typisch man- nelijke bezigheden). Ze rekent af met i elk type vrouw, inclusief de geëman- I cipeerde, met haar onbenullige werk in de mannenwereld ook nog zichzelf voor de gek houdend en is er heilig jvan overtuigd dat vrouwen niet wer kelijk willen wat ze beweren, name- lijk volwaardig in de maatschappij staan. Het boekje is voor mannelijke lezers vol meesterlijke ironie, maar i veel vrouwen hebben het met zoveel zelfspot kennelijk zo moeilijk, dat Es ther Villar per brief '60 tot 80 per dag) en mondeling wordt uitgeschol den en bespot en uiteraard ook al met moord is bedreigd. Achter haar merkwaardige grimas incasseert ze alles, ontdekt ze steeds nieuwe argu menten en stelt ze vast dat de ge dachten die ze, in een boze reactie op 'n Amerikaanse emancipatiebewe ging. in New York op papier zette, 'n I kapitaal opbrengen. Het lag voor de hand dat ergens in de Bondsrepubliek een handige schrijfster op dat moment het gat ontdekte dat door de belangstelling voor „De gedresseerde man" op de Duitse boekenmarkt was ontstaan en zich aan het bureau zou zetten om als een gegarandeerde bestseller „de gedresseerde vrouw" te schrijven. „De man als een gedresseerde man te zien en de vrouw als zijn domp- teuse, is onder de gegeven omstandig heden een meesterlijke prestatie. Ver gelijkbaar met een leeuw, die bij zich zelf zegt: die daar met die zweep heb ik toch maar geleerd hoe hij mij door de ring moet laten springen", aldus Hannelcre Schütz,antwoord aan Esther Villar. TAXI? ■k IN ALLE GEVALLEN IN IEDER GEVAL ELTAX - LEIDEN DAG EN NACHT GEOPEND TELEFOON 22444 en 22513 Ivertentie is bedoeld voor een meisje/jongeman de hoogte van de moderne literatuur, ken een ilSTENT(E) voor de VERKOOP Pockelkelder. nis langs of bel 0171026977 Cs avonds 01710 T NIEUWE BOEKHUIS TRAAT 52 - hoek Vrouwensteeg - LEIDEN Ja. zeker, dit bankstel is sprookjes achtig mooi. Geheel afgewerkt met luxe franje en rugcapitons. Losse keer- oare zitkussens. Bekleed met verfijnde draion velours, keuze uit 15 prachtige kleuren. Ook kwalitatief is dit bankstel onover troffen Een waar brok puur woongenot voor slechts Over kwaliteit gesproken. Bij ons zit u afrijd goed. Op elk bankstel uit onze enorme collectie 2 jaar schriftelijk garan tie. Voor keuze en kwaliteit naar HAARLEMMERSTRAAT 54 LEIDEN o.a. KOMPASSEN ANKERS VERLICHTING TOUW POMPJES LAARZEN te veel om op te noemen OUDE VEST 111 - TELEFOON 25328 Donderdagavond tot 9.00 uur. Leeg te koop te Leiden WOONHUIS met voor-, zü- en achtertuin en stenen schuur, gelegen in Park die Leythe no. 18. Vraagprijs f 52.500,— k.k Te bezichtigen, zaterdag tussen 3 en 4 uur. Inlichtingen: TELEFOON 01710—32708.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13