Spaanse filmcensuur wordt strenger TWEEMAAL CLINT EASTWOOD te goedkoop MKÏIES Loving: wat al Films in Leiden Wit niet in de reisgidsen staat over kak „Dirty Harry" en „Geen genade voor rivalen" mam Ter bescherming van de moraal BÏKÏÏE UNCRAO SK SCHRAM PINAY WIL WIJZE MANNEN VOOR EUROPA Reprise en prolongatie VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 PAGINA 11 BARCELONA „Het is een onomstotelijk feit dat de buiten landse filmproduktie een overduidelijke tendens heeft naar moreel verderfelijke en politiek ondermijnende denkbeel den". Dit zegt de Spaanse regering in een speciale nota, waar in maatregelen worden aangekondigd 'om te voorkomen dat ons land overspoeld wordt door zedelijk, sociaal en politiek gevaarlijke films'. De Spanjaarden die graag een bio- scoopje pikken in '71 werden 330 inlljoen toegangskaarten verkocht - zulten in het vervolg nog beter beschermd worden tegen "schrij nende afwezigheid van moraal, los bandige erotiek en anti-sociale denk beelden", welke in de nota als be langrijke kenmerken van het me rendeel van de buitenlandse fiilmpro- ADVERTENTIE Probeer es een portie kaas uit 't vuistje te bestellen aan de Costa Brava. Ze kijken je aan of je een stuk kameel vraagt en komen met olijven of inktvis. Nee, dan bij ons. Je komt van 't strand, je pakt een pilsje op een terras en hup: daar ligt 't kaasje al naast je glaasje. Nou willen we niet zeggen dat u daarom hier zult blijven met vakantie. Maar u moet het wel weten. 14 dagen Torremolinos inclusief? Jaja. Maar zónder f kaas uit 't vuistje. dukbie worden genoemd. De censuur- maatstaven worden strenger en de oensuur-organisatie wordt uitge breid. Door Robert Bosschart Madrid heeft nu tegelijkertijd twee censuur-commissies aan het werk gesteld, met 18 leden elk ("geestelij ken, rechtskundigen van groot pres tige, en eerbare ambtenaren, van diverse ministeries"). Deze commis sies staan onder toezicht van een overkoepelende commissie waarin al deze leden zitting hebben en die bovendien versterkt wordt door ho ge persoonlijkheden van de ministe ries van Justitie, Binnenlandse Za ken, Onderwijs en die staatspartij, plus leden van de Spaanse bis schoppenconferentie DRAAIBOEKEN In de eerste tien maanden van 1971 moesten deze commissies 373 bui tenlandse en 70 Spaanse films, plus 131 draaiboeken voor Spaanse films beoordelen. De schaar werd veel ge bruikt: slechts 137 buitenlandse en 28 Spaanse rolprenten werden zon der meer goedgekeurd. In 130 buiten landse en 42 Spaanse films daaren tegen werd geknipt om scenes die "verderfelijk" waren in zedelijk of politiek opzicht, verre te houden, van het onschuldige Spaanse volk. En 106 buitenlandse rolprenten wa ren zelfs met behulp van de schaar niet meer te redden, zodat zij ver boden werden. Dat er geen Spaanse films geheel verboden werden, is te danken aan het feit dat deze al "van af de bron" gecontroleerd worden, aangezien men in Spanje het draai boek van een toekomstig produkt al aan de oensuur moet voorleggen. In de eerste tien maanden van 1971 kregen de commissies 131 tek sten te beoordelen, en niet een enke le kwam er heelhuids van af. Om te beginnen werden er 17 draaiboe ken zender meer verboden: 15 an deren moesten geheel herschreven worden. In de overige teksten moes ten niet minder dan 600 door zijn Indiaanse vrouw gedwon gen om haar drie zusters te huwen, zodat hij die ook zal onderhouden. Dit leidt tot een even humoristische als prikkelende bijeenkomst van "little big man" met zijn drie extra- vrouwen in een tent. In de Spaanse versie echter ziet men alleen hoe hij op een goed moment naar de tent toeloopt en er dan onmiddellijk weer uit komt om zijn vrouw mede te delen, dat "alles is in orde". Snel werk van deze "little big man". Op dezelfde manter verdween uit "A man named Horse" in de Spaan se versie de scène van zijn huwe- Een archieffoto van de filmregisseur Carlos Saura en zijn vrouw Geraldine Chaplin. singen" aan de goede zeden en poli tieke denkbeelden van het regiem worden aangebracht. CARLOS SAURA Geen wonder dat vele succesvolle, jonge filmers er naar hunkeren om tn het buitenland te kunnen werken, zoals bijvoorbeeld Carlos Saura. ge trouwd met Charlie Chaplin's doch ter Geraldine, een regisseur the op het festival van Berlijn een eerste prijs won maar in Spanje slechts met pijn en moeite een deel van zijn ideeën kan verwézenlijken. Tot de films die in Spanje zonder meer verboden worden behoren na tuurlijk alle "losbandige seks-films" maar evenzeer politieke rolprenten zoals "Z" of producten met zo "verderfelijke" anti-militaire ideeën kunnen of de tekst treffen of tekst en beeld. Aangezien in Spanje alle buitenlandse films van "plaatselijk geluid" worden voorzien (zodat men op het meest dramatische moment de schurk hoort schelden met de vertrouwde stem van de spreker die iedere zondag de belangrijkste voet balwedstrijd verslaat), heeft de censuur hier veel armslag. SNEL WERK De scènes die over het scherp van de schaar warden gejaagd zijn natuurlijk voornamelijk die welke teveel bloot en zinnelijkheid tonen. Twee voorbeelden zijn scènes uit recente rolprenten van' de "nieuwe" wild west-soort: "Little big man" en "A man named Horse". In "Little big man" wordt Dustin Hoffman op een goed moment, te gen alle Indiaanse gebruiken in, I ADVERTENTIE NEDERLANDS CONGRESGEBOUW PRINS WILLEM-ALEXANDER ZAAL ZONDAG 27 FEBR. - 20.15 uur PIET BAMBERGEN RENE VAN VOOREN UllUfll een wereld vol plezier Voorts: Mr. Walther Patricia Paay Benjamin en Sonja - Mi «ter Trio Prijzen f 4.56 - 10.50 b.l. Toegangskaarten van de we gens ziekte uitgestelde voor stelling zondag 13 lebr. zijn nu geldig. lljksnacht in het Indianenkamp. Seks is verderfelijk, ook al is men goed op zijn indiaans getrouwd.... (Van onze correspondent) PARIJS De 80-jarige Frans© oud-premier Antoine Pinay heeft voorgesteld voor het Europa van de tien een permanent politiek secreta riaat te stichten dat dan als "Euro pees geweten" aou moeten fungeren. Voor dat nieuwe orgaan zouden alle tien EEG-landen "wijze mannen" moeten delegeren, die met de Euro pese Commissie in Brussel zouden kunnen samenwerken. Het denkbeeld van een publiek se cretariaat, dat indertijd ook al in het Franse plan-Fouchet van generaal De Gaulle was opgenomen, werd op 10 en 11 februari door president Pom pidou bij zijn laatste topconferentie met kanselier Willy Brandt opnieuw ter tafel gebracht. Ook bij zijn ont moeting met Edward Heath hoopt hfj Franse staatshoofd volgende maand de Engelse premier voor dat idee te kunnen winnen. Antoine Pinay en de Europese so cialisten haken nu bij dat voornemen van Pompidou ta, om een paar stap pen verder te willen gaan. Zij zijn bevreesd dat de uitbreiding van de Euromarkt van zes tot tien landen ge paard zal gaan met een verwatering van de bestaande integratie. Daarom stellen zij voor dat het toekomstige secretariaat, anders dan Pompidou voor ogen staat, niet uit hoge regeringsambtenaren maar uit onafhankelijke personaliteiten zal be staan. Tot dusver heeft de Franse re gering op deze amendementen niet gereageerd. In maar liefst twee Leidse bioscopen draaien deze week films met in de hoofdrol de door de „spaghetti-western" be roemd geworden Clint Eastwood: „Dirty Harry" aan de Sta tionsweg en „Geen genadeaan de Steenstraat. LUXOR Hoe reageert een politieinspecteur wanneer 't rechts gevoel hem niet langer bevredigt? Dat is het onderwerp, waarin Clint Eastwood centraal staat in „dirty Harry". In deze produktie van Don Siegel is Eastwood de politieman Harry Callaghan, die wordt belast met de opsporing van „Scorpio' een maniakale moordenaar Deze schizofrene scherpschutter doodt iedere dag een inwoner van San Francisco en eist een bedrag van 100.000 dollar. Wanneer „Scor pio" er inmiddels in geslaagd is Erotisch waanzinnig beklemmend REX „Erotisch waanzinnig" (een titel die nergens op slaat) is qua inhoud een film die duidelijk uitsteekt bij wat men gewoonlijk het theater in de Haarlemmer straat krijgt voorgezet. De be faamde Carroll Baker speelt in dit thrillerachtige en bij vlagen zeer beklemmende stuk de rol van een Juist weduwe geworden, schatrijke vrouw. Vermoeid en verward trekt zich terug in een schitterend, nogal afgelegen buitenhuis. Op een avond verleent zij onderdak 1 lan een Jonge Amerikaan, die 'lak voor haar deur panne met Hjn auto heeft. De man maakt van die gelegenheid gebruik om zich langzaam maar zeker in haar 'even binnen te dringen, totdat hij geholpen door zijn sinistere vrien dinnetje, volledig macht over haar uitoefent. Het scenario waarop de film itoelt, is overigens bepaald niet nieuw. Het lijkt verrassend veel op .What happened to Baby Jane", ivaarin de oud-gedienden Joan Crawford en Bette Davis zulk fas- - tinerend spel lieten zien. Er is in 1 Erotisch waanzinnig" zelfs een n detail dat bijna letterlijk lijkt te lijn overgenomen uit Baby Jane. Het gaat om een gruwelijke grap. flOp een dag krijgt het in haar ka- opgesloten slachtoffer de tijd opgediend door haar kwelgeest. Als ze een der schalen opent, blijkt er een grote levende J kikvors in te zitten. Bij de eerder "gemaakte Baby Jane gebeurde het zelfde, alleen zat daar de gekookte Hevelingsvogel van de vrouw in de schaal De erotiek van „Erotisch waan zinnig" heeft niei zo heel veel te betekenen Wie daarvoor komt zal Stellig teleurgesteld worden. drie slachtoffers te maken krijgt „dirty Harry" de opdracht het los geld aan de moordenaar te betalen. Tn tegenstelling tot de opdracht probeert Harry samen met een col lega de moordenaar in een hinder laag te lokken. Hij slaagt daarin slechts gedeel telijk. Korte tijd later slaagt hij er echter toch in de moordenaar te pakken te krijgen maar tot zijn grote ergernis ontdekt hij dat er geen bewijsmateriaal aanwezig is om Scorpio te veroordelen. Boven dien maakt de officier van Justitie aanmerkingen op de handelwijze van de politieman Harry. In de eerste plaats heeft hij zich zonder toestemming toegang verschaft tot de woning van de moordenaar en in de tweede plaats heeft hij „Scor pio" onder dwang een verklaring laten afleggen. „Scorpio" wordt dan ook weer op vrije voeten gesteld en neemt wraak op Harry. Voor een bedrag van tweehonderd dollar laat hij zich door een neger toetakelen en ver kondigt later in het ziekenhuis tegenover de persmensen dat „dirty Harry" wraak heeft genomen. „Scorpio" kan het moorden echter niet laten. Eerst slaat hü een win kelier neer en vervolgens overvalt hy een schoolbus met kinderen. Opnieuw stelt „Scorpio" zijn eisen: er moet 200.000 dollar op tafel ko men en een vliegtuig klaar staan want anders zullen de schoolkinde ren worden gedood. Aan Harry wordt gevraagd de borgsom zonder geweld te overhandigen maar hü weigert. Voor eigen verantwoorde- lykheid achtervolgt hü de school bus en slaagt er na een opwinden de Jacht in de moordenaar in het nauw te drijven. Een laatste poging van Scor pio" om te vluchten met een klein jongetje als dekking wordt door inspecteur Harry verijdeld. Dan neemt hü het recht in eigen hand: teleurgesteld over de rechtspleging wil hü voorkomen dat deze zieke- bjke moordenaar nog ooit de kans krijgt zün moordzucht af te reage ren op de inwoners van San Fran cisco. „Dirty Harry" schiet „Scorpio" dood maar realiseert zich tegehj- kertüd dat dit het einde van zün politieloopbaan betekent. In de film „Dirty Harry" speelt Clint Eastwood voor de vierde maal onder regie van Don Siegel. Al eer ier was hü te zien in „Coogan's Bluff", „Two mules for Sister Sara" en „The beguiled". „Dirty Harry" behoort tot het betere genre detec tivefilms. Hoewel de film wat lang zaam op gang komt groeit de rol prent naar een spannende climax. Mede dank zü de acteertalenten van Eastwood is het een film geworden die ver boven de middelmaat uit steekt. ADVERTENTIE LIDO Wat er allemaal kan ge beuren als je een populaire disc- jockey bent en Je hebt een erg aan- hankelüke (vrouwehjke) fan, wordt deze week irf het Lido-theater uit de doeken gedaan. In sprankelende kleuren spoedt d.j. Dave (gespeeld door Clint Eastwood) zich van de ene nerveuze toestand naar de an dere. Hoewel hü verloofd is met de fraaie Tobie (Donna Mills) raakt hü toch meer en meer in de ban van de geheimzinnige zwoele vrou wenstem, die via de telefoon met de regelmaat van een klok vraagt: „Play misty for me". Dat is dan meteen de originele titel, in het Nederlands doen we het wat min der mysterieus en heet het gewoon: Geen genade voor rivalen. Via allerlei omwegen weet ene Evelyn zich in het leven van Dave te dringen, en zü Jessica Walter bbjkt dan de vrouw met die heer- lüke, sexy stem. Het blüft niet al leen bü een stem en dan begint het lieve leven pas goed. Want Tobie vindt Dave toch pas echt het meisje waar hü mee zou willen trouwen, Evelyn is volgens hem alleen maar geschikt om de tüd gezellig mee te passeren. Dat levert zenuw-aanval len op, jaloerse waanzin-toestan- ien en vloeiend bloed. In de laatste honderden meters film wordt de paniek steeds verder opgevoerd. Misschien ligt het er af en toe wat te dik op, maar hoofdrol vertolker/regisseur Eastwood heeft Clint Eastwood, ditmaal in „Dirty Harry". er toch wel een film van gemaakt, die alleszins de moeite waard is in het misdaad-genre. Vooral het ge vecht in de slotscène tussen Dave en Evelyn levert huiveringwekken de beelden op en de nodige lü- ken CAMERA Loving, deze week in Leidse première in het theater aan de Hogewoerd, heeft als cen trale thema: vervreemding. Een jonge reclametekenaar Brooks Wil son is ondanks een volledige ac ceptering door zün milieu en vrien den volkomen vervreemd van zün vrouw, van de vrouwen die hü kent en die hü met zün vrouw deelt, van zün werk maar in werkelük- heid van zichzelf. Welke relaties hy ook opzet om zichzelf terug te vinden, hfj slaagt er niet in ze te gebruiken om zich zelf uit de nutteloze vicieuze cir kel van het in zün ogen zinloze los te koppelen. Regisseur Irving Kershner heeft dit thema geplaatst in een typisch Amerikaanse rolprent zonder al te indringende kritiek op het levens patroon van de getalenteerde libe rale Jonge Amerikaan in wier mi lieu hü het drama van Brooks Wil sons crisis situeert. Hü laat ons (George Segal) zien als niet on sympathiek, maar slap en sugge reert daarmee dat diens problemen afgewend zouden kunnen worden wanneer Brooks zich bewust zou worden van zichzelf. Voor Kersh ner is dat de oplossing, die ech ter naar onze smaak wat al te ge makkelijk is en waardoor d e to taliteit van de onderhavige film in de eerste plaats afbreuk wordt ge daan en Loving Peyton Place- achtige allures krügt. Dat wordt nog versterkt door de wüze waarom Kershner de figuren op uitgangspunten rond zün kri tische figuur groepeert. Als sym bolen voor Brooks Wilsons drang tot vlucht in zelfvergetelheid door driftige consumptie van emoties zün ze eveneens goedkoop. Loving wordt daardoor nog meer een alleen maar op directe ver teerbaarheid gerichte rolprent, waarvan weliswaar het thema de moeite waard is, maar de uitwer king te wensen overlaat. In het kort gezegd: Kershner heeft de klok horen luiden, maar kan ons niet duidelük maken waar de schoen wringt. Lovings verhaal komt op het vol gende neer: reclametekenaar Brooks Wilson slaat de slag van zün leven, dat, nog al duister ln el kaar zit. Als hü het gretig ver langde reusachtige contract krügt zit hü met allerlei gevaarlüke ver houdingen. Die met zün echtgenote is al jaren kantje boord, een buur vrouw zit om hem te springen en een vriendinnetje verlangt dat hü van zün vrouw scheidt. Brooks be weegt van de een naar de ander, is nergens zichzelf en krügt tenslotte van Iedereen de kous op de kop op een feestje, waarop hü zich via een gesloten televisie-circuit duidelük zichtbaar aan zün buurvrouw ver- grüpt. George Segal en Eva Marie Saint hebben het nogal moeilijk in „Loving". TRIANON Voor de hoeveelste maal ls "Gejaagd door de wind" nu terug ln Leiden? We zijn de tel kwijt geraakt, want deze verfil ming van Margaret Mitchells be faamde roman heeft al heel wat keertjes de Leidse bioscoopbezoe kers geboeid. En we zijn ervan overtuigd, dat ook ditmaal wel weer belangstelling zal bestaan voor Vi vien Leigh als de temperamentvol le Scarlett O'Hara en Clark Gable als de schier volmaakte minnaar Rhétt Butler. Het heeft weinig zin het overbekende verhaal hier nog eens uit te diepen. Het heeft alles wat een boek en dus ook een film aantrekkelijk kan mak?n. Romantiek naarst harde werkelijk heid. actie en reactie, spanning en sentiment. Dat moet ook wel. an d-era had deze film het rjDoiit zo lang 'runnen uithouden. STUDIO Natuurlijk heeft deze Pasolini een tweede week gehaald. De liefhebbers van zijn films zullen zich bij het zien van dit pro-Inkt een beetje de ogen uitwrijven De meestal sombere Pasolini ls op de plesante toer gegaan. Maar dat wel op de degelijke basis van Bo ac- cio's "Decamerone". Men kan een slechter uitgangspunt kiezen Dat blijkt ook wel uiit deze filmische komedie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11