Regering is tegen algemene ingreep loonontwikkeling hoe i heet uw baby? %xzr,er. araita Salariëring van wethouders moet drastisch omhoog Nauw contact met Geref.Kerk Bestrijding werkloosheid is voldoende" Ter Visie" doet aan perfide voorlichting Actieve euthanasie is soms aanvaardbaar Kritische Leraren saboteren eindtoets ONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 BINNENLAND n") ilinlilfliTPAOQiA 1 DEN HAAG De regering acht het tijdstip voor een lgemene ingreep in de loonontwikkeling nog niet aange- roken. Dat heeft minister drs. J. Boersma (Sociale Za- en) gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens de twee- e dag van het debat over de werkgelegenheid. Ook aan ndere, forsere ingrepen dan in de nota vermeld, wil de sgering niet. ADVERTENTIE Ondanks heftige discussies met dr. van den Doel (PvdA), die de door regering in de nota werkgelegen- id aangekondigde maatregelen bestrijding van de werkloosheid et voldoende achtte en op een eer direct ingrijpen op verschillen- gebieden aandrong, hield de mi- Ster Boersma voet bij stuk. Hij herinnerde aan de afspraak het georganiseerde bedrijfsleven tafel te gaan zitten om te zien, it er met de verschillende inmid- Is afgesloten cao's was gebeurd, s het tempo, waarin de contrac tu afgesloten wat lager uitge- llen dan was voorzien, dat gesprek toch binnenkort plaats vinden. Tijdens het ook nu weer tot in de onduren durende debat, waarin het jeringsstandpunt werd verdedigd de ministers Boersma (Sociale ken), Udink (Volkshuisvesting en limtelijke Ordening), Langman Iconomische Zaken en Financiën en staatssecretaris Van der ee (Financiën), kwam verder o.m. t volgende naar voren: over ongeveer 1 maand zal met de uitvoering van de in d!e nota genoemde aanvullende werken in het noorden Van het land begon nen worden. Daardoor zal de werkgelegenheid daar dusdanig toenemen, dat de werkloosheid zeker tot eind 1973 zeker met on geveer 20% omlaag zal gaan; de regering zal nagaan of zij met andere maatregelen ook tege moet kan komen aan de moei lijke werkgelegenheidssituatie in andere gebieden <ian het noorden Bijzondere maatregelen, zoals voor het noorden zijn aangekondigd, worden voorlopig echter voor bij voorbeeld Noord-Brabant nog niet noodzakelijk geacht. Wel zal ge tracht worden het woningbouw- programma in dit gebied zo veel mogelijk naar voren te halen; tar de werkloos heid onaanvaardbaar hoog is, zul len de gemeenten via de centrale financiering geld kunnen lenen om gemeentelijke werken te doen uit- buitenlandse arbeiders zullen pas worden toegelaten nadat de aan vragen scherp aan de arbeids marktsituatie zijn getoetst en het georganiseerd bedrijfsleven advies heeft uitgebracht; bij het beslissen of de wiebeltax - maatregei per 1 juli aanstaande zal worden gehandhaafd of niet op welke beslissing minister Langman, ondanks aandrang van de zijde van de Kamer, niet wilde vooruitlopen zal door de rege ring rekening worden gehouden met de opvattingen zoals die tij dens het debat door de verschil lende sprekers naar voren zijn gebracht. Het is volgens de minis ter echter niet mogelijk een en kele belasting uit het geheel te lichten of bepaalde regio's van de toepassing van de wiebeltax uit te sluiten. Minister Langman zei een motie van de D'66-er drs. E. Nypèls, waar in de regering werd verzocht in ieder geval met de Kamer van gedachten te wisselen vóór de beslissing over de wiebeltax werd genomen, overbodig te achten. Ook aan een tweede motie van de heer Nypels, die aandrong op een visie van de regering over de mogelijkheid en wenselijkheid van de totstandkoming van een natio- naal-economische meerjarenplanning had de bewindsman geen behoefte. Volgende week woensdag zal over beide moties worden gestemd. Ook de beide door de oppositie ingediende moties, waarin wordt aangedrongen op f 500 miljoen extra voor de werk loosheidsbestrijding, zullen dan in stemming komen. Uit het debat van de afgelopen dagen is overigens al gebleken, dat zij geen enkele kans maken te worden aangenomen. Boersma boos op NOS: DEN HAAG Minister Boersma bciale Zaken) vindt dat de NOS- levisierubriek „Ter Visie" een prijs rdient „voor de meest perfide :m van voorlichting". De bewinds- in gaf dit weinig-vleiende oordeel ;r het NOS-programma gisteren de Tweede Kamer tijdens het de- i over de nota werkgelegenheids- uatie. Het PvdA-Kamerlid drs. P. de Ruiter drong er onmiddellijk de minister op aan zijn beschul- ging te concretiseren. Hij kreeg iun van zijn fractievoorzitter drs. M. den Uyl, die vond dat de aan vallen NOS de gelegenheid zou oeten krijgen zich tegen deze mi- isteriële aanval te t> een uitzending van vorige week: iarin zou uit de lijst van aanvul- »de werkgelegenheidsobjecten een antal van de kleinste op een bela- faelijke manier zijn gepresenteerd te laten zien wat de regering het bestrijden van de werk- asheid doet. Het Kamerlid H. Kikkert (CHU) 'am de minister te hulp: als een iroepvereniging het zo zou hebben niets aan de hand n geweest, een dergelijk program met een NOS-signatuur kon vol- s hem echter niet door de beu- De programma-wiinixiooauo engelink hebben nog geen Herv./Geref. synode in voorbereiding prógrammaleiding van de NOS Drogramma-commissaris J. W. mentaar gegeven. Men vindt de be schuldiging van minister Boersma „van een zo ongebruikelijke ernst", dat men eerst een onderzoek naar de oorzaken van de ministeriële kri tiek wil instellen. Zaak gestaakte uren houdt Gusto plat ROTTERDAM (ANP) Onderne mingsraad en directie van de werf van IHC Gusto in Schiedam zullen zich vandaag opnieuw beraden over de kwestie van de niet gewerkte uren. Ondanks een oproep van de direc tie aan de stakers het werk te her vatten, lag het werk vanochtend nog plat. Slechts een klein aantal mensen mocht het terrein op. De stakers vinden het aanbod van de directie niet ver genoeg gaan. De directie heeft aangeboden 2/3 deel van de gestaakte uren als voorschot uit te betalen. Bij Gusto is dat 10 maanden, terwijl de werknemers bij Rijn-Schelde-Verolme 1% Jaar de tijd hebben. Bij Verolme-Rozenburg houdt deze kwestie de gemoederen van de Spaanse werknemers nog bezig. On geveer 200 Spanjaarden hebben zich vanochtend in de kantine verzameld, waar directie en ondernemingsraad pogingen zullen doen hen tot andere gedachten te brengen. Het Neder landse pérsoneel is normaal aan het werk gegaan. UTRECHT (ANP) „In een si tuatie waarin een mens klaar is om te sterven en waarin hij de ontlui stering die hij nog moet doormaken niet meer kan verwerken, kan het etisch verantwoord zijn. de laatste fase van het stervensproces door ac tief ingrijpen drastisch te verkorten. De eerbied voor de schepper van het leven kan mijns inziens niet in houden, dat elk leven tot in de meest absurde aftakeling moet worden af geleefd. Het voorkomen van menson waardig sterven valt binnen de ver antwoordelijkheid voor het leven". De theoloog-ethicus dr. P. Sporken, directeur van het Mgr. Bekkerscen trum van de Nijmeegse universiteit, zei dit vandaag in Utrecht op het congres leven tot (w)elke prijs? van de christelijke en de katholieke or ganisaties van verpleegkundigen. Zo als gemeld is de belangstelling voor het euthanasieprobleem onder ae verpleegkundigen zo groot ruim 3000 aanmeldingen), dat het congres eind maart nog tweemaal moet wor den herhaald. Dr. Sporken acht actieve levens beëindiging zonder dat de patiënt zelf er werkelijk om vraagt wel onaan vaardbaar. In dergelijke gevallen is een beslissing tot actieve euthanasie, volgens hem een inbreuk op de per soonlijkheidsrechten van de mens. Bovendien zou de vertrouwensrela tie arts-patient tot de grond toe wor den afgebroken, als de maatschappij actieve euthanasie buiten medewe ten van de patient als een geoor loofde zaak zou aanvaarden, en, al dus dr. Sporken, aantasting van die vertrouwensrelatie ondermijnt on herroepelijk de grondslagen van de samenleving, omdat we dan voor el kaar niet veilig meer zijn. DORDRECHT De Kritische Leraren ondernemen een poging om de „eindtoets" voor zesde klasser- tjes van de basisscholen in Aipster- j dam en een aantal andere gemeenten te saboteren. Zij hebben de uitslag I geopenbaard van de eindtoets die I wordt afgenomen van zeventigdui- 1 zend zesdekiassers in Nedeland. De Kritische Leraren vinden dat het en van alles-bepalende toetsen i op twaalfjarige leeftijd uit den boze is. zeker wat betreft de taal, vooral gezien in verband met de huidige strijd over de spelling. Voorman An- ton Oskamn van de Kritische Lera- I ren zei vannacht, dat zijn medestan- ders er „helaas" nog niet in zijn ge slaagd om ook de hand te leggen op uitslagen van toetsen zoals die elders bijvoorbeeld in Rotterdam en Den Haag worden afgenomen. De Kritische Leraqen moeten zich volgens hem noodgedwongen beper ken tot de Amsterdamse toets, die echter aan ongeveer eenderde van het totale aantal zesdekiassers (210.000) wordt afgenomen. De eindtoets is de belangrijkste factor bij het bepalen van de be stemming van elk basisschoolkind in het voortgezet onderwijs. Verder' geldt daarvoor het persoonlijke oor deel van het hoofd van de school, en eventueel mag ook een toelatings proef worden afgenomen door de school van voortgezet onderwijs zelf- Oskamp: „Wij vinden in het bij zonder het taalgedeelte, de spelling- proef, ongerechtvaardigd nu de spel ling zozeer in discussie is geraakt. Maar bovendien zijn wij gekant te gen elke vorm van selectie op zo Jeugdige leeftijd". Maandag gaan de Kritische Leraren in discussie met Harry Mulisch, de auteur die zich zeer pertinent tegen stander van elke spellingsvereenvou diging heeft verklaard en met ver tegenwoordigers van het CITO, het officiële centraal instituut voor toetsontwikkeling, dat de toet sen voor de zesdekiassers digt en ze per computer verwerkt. De Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. JKlaasesz, heeft gisteren de burgemeesters uit zijn pro vincie in Den Haag ontvan gen op een afscheidsreceptie Mr. Klaasesz <65) gaat 1 maart met pensioen, na zes tien jaar commissaris in Zuid-Holland te zijn geweest. Per 1 april zal zijn partij genoot, het PvdA-tweede-ka merlid mr. M. Vrolijk <52) hem opvolgen. De burgemeesters boden mr. Klaasesz een kleuren televisie aan. Met de recep tie van woensdagmiddag is mr. Klaasesz begonnen aan een drieluik van afscheids bijeenkomsten ter gelegen heid van ivat hij onlangs be titelde als zijn „ambtelijke oudejaarsavond"Vrijdag middag volgt een bijeen komst met de statenleden en het drieluik wordt maandag 28 februari gesloten met een receptie ..voor de overige be stuurlijke en ambtelijke re laties". dat zullen er heel wat. kunnen zijn gezien de juncties die de heer Klaasesz in de loop der jaren heeft vervuld. Spaar met Ardita voor baddoeken met iogeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacbt Ardita Extra - nog zachter. V untcura nv, am sterdam postbus 1384 Rapport VNG: DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) pleit voor een drastische verhoging van de salariëring van de wethouders. Er wordt ook aangedrongen op verster king van de rechtspositie van de 2000 wethouders in ons land. In een gisteren aangeboden rapport over, „de wethouder" adviseert de VNG de minister wethouders in gemeenten met meer dan twintigduizend in woners te zien als functionarissen met een volledige dagtaak. De VNG vindt voorts, dat wethouders met een volledige dagtaak een wedde DRIEBERGEN (ANP) De Tvormde synode heeft zich uit sproken voor een gezamenlijke rgaderlng met de gereformeer- 8 synode. Aldus een met alge mene stemmen aanvaarde ver dring, waarin de hervormde node voorts dankbaarheid en eugde uit over het werk van de fcamenlijke commissie van de H. Kerk en de Geref. Kerken, ider de naam „Samen op weg". Deze commissie wordt verzocht in ®rleg met de bést aren van beide tken voor de agenda van deze hervormd-gereformeerde synode zorg te dragen. De synode roept de hervormde ge meenten en ambtelijke vergaderin gen op, samenwerking op plaatselijk en gewestelijk niveau met de gere formeerden tot stand te brengen. De synode acht het nodig de over eenstemming in belijden te toetsen, door samen met de gereformeerde Kerken een geschrift te ontwerpen over „Het lijden van Christus in de ze tijd". De synode heeft verder besloten in Juni aanstaande het alternatie ve rapport van prof. dr. P. J. Ros- cam Abbing over sexualiteit en nieu we moraal in behandeling te nemen. De synode aanvaardde ook een rapport inzake het probleem van de geboorteleden. In het rapport wordt geen princi piële keuze gedaan, maar geordend materiaal aangedragen in de vorm van twee uitgewerkte schema's, één voor het voeren van een actie ter „sanering" van de ledenregisters en één voor actie onder de niet-beta- lende gemeenteleden. De schema's laten alle ruimte voor toepassing al naar gelang de plaatselijke omstan digheden en mogelijkheden. De synode had waardering voor het werk, dat nameps een achttal kerken, waaronder de hervormde wordt verzet door het interkerke lijk Vredesberaad (IKV) Tal van sprekers toonde zich dankbaar voor het werk mede ge zien de ernstige gevolgen van even tuele oorlogshandelingen. De synode ging niet mee met de suggestie tot het instellen van een eigen hervormd vredesberaad. Dit zou een onnodige overlapping van reeds bestaande goede IKV-activi teiten betekenen, aldus werd opge- merkt. UTRECHT Aan een opval lende golf aangiften van gestolen portemonnees bij de Utrechtse politie is een eömde gekomen door de aan houding van een jongen van elf en een twaalfjarig zusje. De twee kinderen werden in een warenhuis betrapt terwijl ze een por- temonnaie uit de tas van een klant probeerden te wurmen. Ze bekenden op het politiebureau dat ze de afge lopen weken in warenhuizen vijf tien portemonnaies hadden gerold. Volgens de politie moet het twee tal minstens achthonderd gul- den hebben buit gemaakt. De kinde ren beweren dat ze het geld aan snoepreisjes naar Amsterdam, frites en dergelijke hebben opgemaakt. VLAARDINGSE EDITIE H.V.V. BLIJFT NOG ROTTERDAM (ANP) De Vlaardingse editie van Het Vrije Volk zal in elk geval tot 1 mei van dit jaar in zijn huidige vorm blijven voortbestaan. Directie en redactie, zullen gezamenlijk proberen hun ge schil over het voortbestaan van deze editie op te lossen. De redactie van Het Vrije Volk heeft dit gisteren door de directie bekend gemaakte nieuwe voorstel aanvaard. De directie van Het Vrije Volk had de redactie maandag mee gedeeld, dat de door de twee Vrije Volkredacteuren vervaardigde Vlaar dingse pagina van de krant met in- eang van 28 februari zou verdwij- ter grootte van tachtig procent van het burgemeesterssalaris moeten hebben. Voor de drie grote steden zou dat betekenen, dat de wethouders f84.653 per Jaar gaan verdienen. D# werkelijke wedde bedraagt thans f 58.200. Voor de Leidse wethoudders zou het een verhoging betekenen van f 42.840 tot f 67.280. Enkele maanden geleden heeft mi nister Geerteema ook al een advies over de salariëring van de wethou ders gekregen; toen van het Inter- provinciaail Overlegorgaan. Dit or gaan vond, dat pas in gemeenten met meer dan dertigduizend inwoners een wethouder een volledige dagtaak heeft. En het salaris kon ook wefl wat minder dan de VNG nu voorstelt: 55 pet. van dat van de burgemeester. De minister zit wel wat met deze ongelijke adviezen in zijn maag, liet VNG-voorzitter drs. J. A. F. Roe ien gisteren doorschemeren. Het be lette hem overigens niet de VNG te vragen ook een onderzoek naar ds honorering van gewone raadsleden in te stellen. In de commissie hadden onder meer zitting de Leidse wethouder mevr. Den Haan-Groen en ós Wassenaarse wethouder Brink. De Haagse rabbijn A- Soetendorp voorziet op deze foto de leden van de Tweede Kamer van ge gevens bij de film. „Begrijpt u nu waarom ik huil?" De kamerleden waren door de rabbijn uitgeno digd om de film te gaan zien over de behandeling van concentratie kampslachtoffers in de Jelgers- makliniek in Leiden. De film werd vertoond in Nieuwspoort.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7