Hooge Burch een dorp in wording V.V.V. „KATWIJK" BESTAAT 12 JUNI DRIEKWART EEUW Eerste bewoners worden het volgend jaar verwacht Geen feestgedruismaar wel nog grotere inzet bij het wervenvan badgasten DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 Edwin Elawkin Singers in april naar Alphen/Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN De maand april wordt dit jaar wel de topmaand voor wat betreft het be zoek van prominente artiesten aan Alphen. Komen Middle of the Road (1 april) en Slade (29 april) reeds naar de Rijnstad, nu zijn daar ook nog de Edwin Hawkin Singers aan toegevoegd. Deze groep treedt 28 april op. Waai- dat precies zal zijn is nog niet bekend. Op het ogenblik wordt daaraan druk gedokterd. Het optreden van de Edwin Haw kin Singers in Alphen is voor dit i jaar de première in Nederland. Na deze plaats komen er nog tournees naar Amsterdam. Den Haag, U- trecht, Arnhem, Eindhoven, Helmond en een gemeente in het noorden van het land. Ook zullen er tijdens de tournee televisie-opnamen worden gemaakt, die na het optreden zullen worden uitgezonden. Schoolvoetbal et huidige V.V.V.-bestuur wil aan dit jubileum geen bijzondere dacht schenken. Er zal geen receptie of feestvergadering worden ouden. Misschien wel een extra evenement voor de gasten. De .nciële toestand, als gevolg van de „veer" die men heeft moeten n door het faillissement van Friendship Tours", laat dat (he- niet toe. Een verstandig besluit. Het geld, dat men voor de tviering zou moeten uittrekken kan beter worden gebruikt voor nog intensievere presentatie in het buitenland. Want om als rdzee-badplaats op de markt te kunnen blijven en de concur- van de „goedkope" zuidelijke stranden te weerstaan moet zeer rukkelijk propaganda worden gemaakt. i'twijk heeft veel te danken aan ;es enthousiaste ingezetenen. Zij ten de basis gelegd voor wat de- jemeente thans op toeristisch aan onze Nederlandse Noord- te betekenen heeft. In die is de verhuur van ka- en hotel- en pensionruimte van de belangrijkste inkomsten- nen geworden. Reeds lang voor f.V.V. gestalte kreeg kwamen er Combee n Duijn en naar Katwijk aan Zee. Dat ;n mensen met welgevulde beur- Het pittoreske vissersdorp was bij de naar rustzoekende mens. in die tijd reeds toen "met-va- alleen weggelegd was een groep bevoorrechten. Deftige hotels >nd de eeuwwisseling kon Kat- bogen op een aantal .ge hotels: Het Grote Badhotel, lotel „De Zwaan", Hotel-pen- Van Tellingen, Hotel Zeerust en 'lof (Hotel Du Rhein). was voor het badseizoen 1888 een gids verschenen, waarin de tarieven onder meer werd „De prijzen zijn in de ls per persoon f 2,50 tot f 5,- per variërend naar de maanden het seizoen en naar het aantal onen uit één gezin. Kinderen en stboden half geld". eerste V.V.V.-bestuur onder gieke leiding van H. J. M. Mod- begon reeds direct na de op 12 Juni 1897 met het en van reclame. Ook in het bui Een viertalige folder ver en, waarin Katwijk geroemd 1 om zijn zee, strand, duinen en ere lucht. Er stond niet bij of toen ook al, zoals nu, te ma- had met problemen van lucht- watervervuiling. In deze folder men tevens aantreffen de trein- tramaansluitingen naar en van en. Zelfs vanuit Londen, Parijs, ijn en Keulen naar de Sleutel met de vertrek- en aankomst en van de tussenliggende sta- s. Er kwamen in dri tijd, zo :t uit de vergeelde notulen, reeds wat gasten uit binnen- en bui and. De meesten var hen keer- ieder jaar terug. Schilders had toen een heel ander dan nu. Er was geen boule- en op het strand lagen in die nog de bomschuiten hun vangst Dssen. Bovendien telde men ach- de duinreep talrijke van die al- ardigste hofjes met kleine wo- Voor het behoud van één die hofjes strijdt men nu als nering en ais toeristischeat- tie. vissersplaats was ook een eldo- voor schilders. Voornamelijk inen van de Haagse School: Wil- Jluyter, B. J. Blommers, Jan H. Coekkoek, Jan Toorop, Max Zec- Alphonse Stengelin en Jozef Is- s om er maar enkele te noemen, hebben vele van die markante jes op het doek vastgelegd, die nog te vinden zijn in het bezit „Oud Katwijk" en bij talrijke Iderijen verzamelende Katwij- de wijze van verhuren is even- i veel veranderd. Katwijk stond :nd als de gezellige famüiebad- ts. De gasten, die het financieel konden opbrengen in een hotel te verblijven, huurden gedeelte van een huis. Jaren kwam men terug. Heel is, dat er nu nog bepaalde zijn, waarvan de kleinkin- n met hun kroost nog steeds wijk als vakantieplaats preferen m een buitenlands" vakantie. de oorlog kon men bijvoorbeeld f 100,- een gedeelte van een met gebruik van keuken huren een periodr van zes weken. Wei aan, doch beslist zeer dicht bij die gasten na de tweede we- jorlog in Katwijk terugkeerden vonden zij er een troosteloze boel. Op de Oude Kerk (de toren was wel verdwenen) en hotel Christiana was alles door de Duitse bezetters met de grond gelijk gemaakt. Het gemeentebestuur van Katwijk nam de wederopbouw zo snel mogelijk ter hand. Een jaar of vijf na het be ëindigen van de oorlog was het plan niet alleen hotelbedden doch ook huizen voorverhum- gerealiseerd en kon Katwijk een nieuwe periode als badplaats beginnen. In 1956 kwam er 'een klein kan toor op de Boulevard bij het Emma- pledn en werd Chris Verplanoke benoemd tot directeur. Veel heeft de V.V.V. te danken aan mr. Jan van der Plas, die al zo'n twintig Jaar voorzitter is en aan secretaris J. C. Tieleman. Er brak toen een periode van intensief propaganda-ma- ken aan. In binnen-en buitenland. Verplanoke energiek als hij nu nog is sloeg direct zjn vleugels uit naar West-Duitsland, in het bijzonder het gebied Rijnland-West- falen, om in de latere Jaren er ooi- de Scandinavische landen en Enge I land bij te nemen. Nu is hij al i Joegoslavië geweest om daar de mo gelijkheden te onderzoeken. Voor al, omdat er in Katwijk veel Joegc Slavische gastarbeidsters werkzaal zijn. De V.V.V. heeft altijd vèel voor dt gasten gedaan. In vroeger jaren wa ren waren dat al de kinderspelen, die sommige gasten nu nog missen, de lampionoptochten, het vuurwerk en het bloemencorso „Flora's kleu renpracht aan zee". De laatste drie evenementen zijn nog steeds in trek. Helaas is het drumbandcon cours verdwenen. Ook dat trok al tijd vele duizenden kijkers op de Boulevard. Voor de buitenlandset gasten organiseert men leuke trips en tevens bestaat er de mogelijkheid om met de „Triton" rondvaarten te maken door het Zuidhollandse plas- sengebied. Het verhuren van gedeel ten van woningen is iri die na-oor- Noordwijk in de Northgohal ,e. Jaren voor een belangrijk deel rvangen. Men ziet nu meer in het beschikbaar stellen wan kamers met ontbij-t-in de particuliere, sector Cijfers Leük is het om wat vérgëlijkend cijfermateriaal naast elkaar te zet ten. In 1897 kreeg de V.V.V. een sub sidie van f 50,- in 1914 f 100,- en nu rond de f 30.000,-. Toen Chris Ver planoke in maart 1956 directeur werd waren er 450 leden en bedroeg het budget voor het jaar 1956—1957 f 2.000,-. In 1971 was dat maar liefst f 300.000,- en nu telt de V.V.V. ruim 1800 leden. Katwijk kan op hoogtij dagen beschikken over 500 bedden in hotels eh pensdons' en 3.000 bij particulieren en beschikt over 17 restaurants met 1750 stoelen. De inkomsten over 1971 bedroegen f 300.000,-, waarvan f 20.000,- aan contributies, f 40.000,- aan bijdra gen van middenstand en van met de V.V.V samenwerkende bedrijven en instellingen in en buiten Katwijk, f 30.000,- gemeentelijke subsidie en f 210.000,- uit eigen activiteiten in het V.V.V-kantoor. Aan salarissen, telex en telefoon werd in dat jaar uitgekeerd f 175.000,- aan activitei ten tijdens het seizoen f 65.000,- en aan propaganda etc. 1" 60.000,-. Dus samen eveneens f 300.000.- Daar mee ontstond weer een sluitende re kening. j Het aantal bussen nam de laatste vijf jaar ook belangrijk toe, na melijk 117 in 1967, 143 in 1968, 212 in 1969, 166 in 1970 (oud voorjaar) I en 265 in 1971. Zij voerden in die ja- ren het volgende aantal personen aan met daarachter tussen haakjes het totale aantal overnachtingen i 5470 (11476), 6326 (14696), 9368 <20326), 8409 (19428) en 11921 (30151). In deze cijfers zijn niet begrepen de bussen van Frienship Tours, Reso Tours (Zweden) en an- j dere Engelse bussen. De getallen hebben dus hoofdzakelijk betrek- I king op de Duitse busondernemers met wie de V.V.V. zeer prettige con- I tacten heeft. I Nu wacht men belangstellend op Toen Katwijk nog een bad- plaats was voor gasten met icel- gevulde beurzen, die zich voor enkele zoeken behaaglijk „nestel den" in één van de deftige hotels, konden zij vaak-getuige zijn van „gezellige" buurpraatjes van vis- I sersvrouzoen in klederdracht. Tij dens die gesprekjes keken de j vrouwen ook met een oog naar de zee of ze soms de bomschuit waarop hun man of zoon voer, j thuis zagen varen. |de resultaten van dit „jubel" jaar I en op de uitslag van de werfac- I tie met de „Holland Pearl" langs de Duitse Rijnsteden, die maandag be- I gon. Hopelijk wordt het voor heel Katwijk een bijzonder goed NOORDWIJK het laatste bedrijf van het zaalvoet baltoernooi voor 'scholieren, dat nu voor de tweede maal in successie in de Noordwijkse Northgohal wordt georganiseerd. Vijftien weken lang heeft een en ander honderden lagere scholiertjes beziggehouden; iedere week zat de tribune vol. Evenals vorig jaar doet de Sint Jeroenschool onder leiding van Jan „Catweazle" van der Lippe weer de beste gooi naar, de door C. van Rooyen beschikbaar gestelde bokaal, hoewel de overwinningen niet met het gemak van vorig jaar worden be haald. Runners-up zijn de Wilhel- minaschool de revelatie na de zwakke partijen van vorig jaar en de Chr. Koningsohool, die na een goede start vrij veel punten verloor. De laatste dag heeft nog spanning. Als de openbare school het (verwach te onderspit delft tegen de Wilhel- minaschool en de Chr. Koningschool zorgt voor een verrassing in de apo theose tegen de St. Jeroenschool is de stand gelijk. Jeroen en Wilhel- mina schoppen dan straf om de eer een aantal minuten later hand in hand te staan met (Ajacied) Genie Mühren, die de prijzen uitreikt. Organisator Arie Duijndam (met de beide sportleraren Jan Koppenaal en Bert Jansen) en collega sporthal-be heerder Gerrit Schaap zien in de ploegen regelmatig spelertjes met kwaliteit ronddolen: Jos Smits, Ben nie van de Zalm topscorer, iedere kans is raak), de tienjarige Johnnie Marijt (de zoon van de befaamde Kees de Kikker) en het drietal van de Chr. Koningschool John Zwet sloot. Jaap van Dam en Ruud Vis, terwiil de Openbare School het moet hebben (evenals vorig jaar) van John Waasdorp. Boksen De Canadese bokser Stewart Gray, die maandagavond na een knock out door zijn landge noot Al Sparks in een coma raakte, ls in een ziekenhuis in Winnipeg overleden. Gray (27) is in twee dagen van bewusteloosheid slechts enkele mi nuten bij kennis geweest. De doods oorzaak is nog niet vastgesteld. O- ALPHEN AAN DEN RIJN Naast de oude kern van Zwammerdam ontstaat een .tweede" dorp, waarin over enkele jaren duizend mensen zullen wonen: zeshonderd personeelsleden, die met de dagelijkse leiding van de Hoo- ge Burch (Johannes Stichting) zijn belast. Het stadje, zoals projectleider, oud -brigadegeneraal Cox, het noemt, wordt gerealiseerd in gehuchten. Aan het eerste wordt op het ogen blik hard gewerkt en de verwachting is. dat de bewoners (162 in getal) dit complex eind 1973 of begin 1974 in gebruik zullen kunnen nemen. Hier na zal er nog een aantal gehuchten worden gebouwd, dat elk bestaat uit drie paviljoens. Binnenkort wordt er een begin ge maakt met het dienstencentrum en het' zusterhuis, waarvoor de minister reeds goedkeuring heeft verleend. Het gereedkomen van het totale complex is gepland in 19761977. Of dit kan worden waar gemaakt is ook weer afhankelijk welke prioriteit de bewindsman aan de Hooge Burch zal willen verlenen. Uniek Uniek voor dergelijke instellingen is het ondergronds transportsys teem. Onder het hele plan worden tunnels van 2x2 meter aangelegd over een lengte van ongeveer drie kilometer. Via containers wordt bij voorbeeld eten naar de huizen in de gehuchten gedirigeerd. Elk huis heeft een eigen station (er zijn er veertig in totaal). De bediening ge schiedt geheel automatisch. Ieder station heeft een eigen code, die met een soort telefoonschijf wordt aan geslagen. De containers komen geheel automatisch terug. De voedselcon- tainer gaat rechtstreeks naar de keuken en ook andere containers zoeken him eigen weg. „Theoretisch zit het allemaal erg mooi in elkaar," zegt projectleider Cox. „Als het in de praktijk ook zo goed loopt, hoeven we niet te klagen. He is te begrijpen, dat de verrichtingen van het tunnel systeem op de voet zullen worden gevolgd, omdat het tenslotte de eer ste proefneming in Nederland is". Op het terrein waar nu wordt ge bouwd werd onlangs het eerste Ro meinse scheepje in Nederland ge vonden. De grond verbergt hoogst waarschijnlijk nog meer kostbaar heden .Nog maar enkele dagen ge leden werd er opnieuw een gedeelte van een Romeinse vissersboot bloot gelegd. Deze ligt helemaal onder een weg en het zal nog wel even vergen, voordat hij wordt opgegraven. Kerk -en recreatie Middenin het „stadje" komt de kerk- en recreatiezaal te staan. Veel zorg moet er worden besteed aan de bedlegerige chronisch zieken. Hier voor wordt een speciaal paviljoen opgetrokken waarin zestig patiënten kunnen worden verpleegd. Daar naast komt er nog een verzorgings complex met magazijn, keuken en ketelhuis waarboven het personeels- restaurant komt. Het personeelshuis zal geheel op Zwammerdam zijn ge richt. Ook komt er een ruimte in het complex voor bezigheden met ar beidskar akter. Voor de kinderen, die in de Hooge Burch wonen, is er een Aan het eerste gehucht voor de Hooge Burch wordt op het ogenblik hard gewerkt en men verwacht, dat de eerste beioohers eind volgend jaar kunen worden verwelkomd. (Foto Will Dijkman) soort school (geen officiële B.L.O - school) ontworpen. Op een stuk terrein, dat naast de Hooge Burch ligt en in eigendom is van de Johannes Stichting, denkt het bestuur aan de realisering van een park waarvoor nu al bomen wor den geplant. Een kinderboerderij is eveneens één van de plannen, die het bestuur ten uitvoer hoopt te brengen. ALKEMADE In opdracht van Rijkswaterstaat wordt de vaargeul in het Braassemmermeer uitgebaggerd van het z.g. Paddegat tot Oude We tering. Dit is voor de Brasem onge kend, in het verleden is dit nog nim mer gebeurd. Voorheen werd het op diepte gehouden door het wegbagge- ren van het veen voor de tuinderijen. De voornaamste reden die als oor zaak genoemd mag worden is, dat 13 jaar geleden voor de zandwinning be nodigd voor de aanleg van RH'-sweg 4a, een gat werd ge' cerd in het noord-oost meer en deze specie ge stort werd in het west-meer. Naar wij vernemen zullen deze r- werkzaamheden ongeveer 32 tot 35 weken in beslag nemen. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer bestaat 75 jaar. Op 12 juni 1897 namen zes Kat- cers het initiatief tot de oprichting van de V.V.V., omdat reeds het vreemdelingenverkeer „grote" vormen ging aan- ïen en men het belang inzag van het maken van propaganda linnen- en buitenland. Die oprichters waren H. J. M. Mod- (voorzitter), S. Gonggrijp, J. W. Kobus (secretaris), Leeuwen, R. Ouwehand en H. J. Smit. Zij zijn het ge- die van de vissersplaats Katwijk tevens een unieke va- tieplaats hebben gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4