Exotische dieren leveren iroblemen op in het gezin Evenementenkalender veer de Randstad Papierlawine rolt maar door SERVICE PAGINA Gevaarlijke ziekten [et Beste" weet niet van ophouden Bedreigde diersoort beter beschermd ERDAG 24 FEBRUARI 1972 EXTRA PAGINA 2S Het houden van apen, schildpadden en andere uitheemse dieren in het gezin, levert afgezien van de grote moeilijkheden bij de juiste verzorging vele problemen op. Zo worden apen vaak door hun agressiviteit gevaarlijk. Ten einde raad brengt men het dier tenslotte naar een dierentuin of naar een deskun dige liefhebber, die dan aan een grote verzameling apen, schild padden en andere reptielen gastvrijheid en een goede verzor ging biedt. Eventuele medische gevaren die verbonden zijn aan het houden van deze dieren in het gezin moeten niet worden uitgesloten. Dat blijkt uit de uitvoerige verhan deling die dr. R.N.T.W. Fiennes. hoofd van de afdeling pathologie van het Londense Zoologische insti tuut, over „exotische lievelingsdie ren" in Medical News Tribune schreef. Hij noemt alle apen zonder meer e en gevaar, ook al zijn ze schijnbaar gezond. Contact Vele volwassenen en kinderen stier ven ten gevolge van het contact met deze dieren. Ook wanneer de gehele achtergrond van het dier be kend is - bij afdoende quarantaine onder deskundig toezicht en nadat een groot aantal onderzoekingen be treffende tuberculose, ontlasting en bacteriologische bloedkweken nega tief zijn uitgevallen - blijft het ge vaar aanwezig. Talrijke virussen die bij de apen zelf onschuldig zijn, veroorzaken bij de mens gevaarlijke ziekten, waar onder besmettelijke hepatitis lever-r ziekte, geelzucht) en gevaarlijke herpesziekten (huidziekte). Ook te gen het overbrengen van tuberculo se door apen waarschuwt deze des kundige heel ernstig. Maar zelfs ko nijnen, muizen, ratten, guinese big getjes en hamsters zijn uitsluitend vrij van (menselijke) ziekteverwek kers, indien van zeer betrouwbare leveranciers afkomstig. Veilig? Exotische reptielen en andere der gelijke dieren zijn evenmin veilig als huisgenoot. Zij kunnen dragers zijn van salmonella's (die tyfusach- tige ziekten veroorzaken), pseudo- tuberculose, pest, tularaemie of lep- tospira-infecties en mogen alleen dan worden aangeschaft wanneer zij in eigen omgeving werden ge fokt. vooral wanneer ze als speelka meraadjes voor kinderen moeten dienen. Geïmporteerde zoogdieren zijn niet zelden „stille" dragers van honds dolheid, rabies, en weer andere die ren van scabies, schurft. Bij vogels die zojuist in een kooi werden geïmporteerd, bestaat altijd het ge vaar dat zij ornithosis overbrengen, japierlawine van „Het Beste maar door. Nauwelijks zijn li de mensen wier namen 011- Lgd stonden afgedrukt in de lie van Willem Duys' „ge- Impas" van de schrik beko- of de uitgever van het flblad schuift nieuwe bossen r in onze brievenbus. Deze Liet de naam van Willeke Al- txcuses aan de lezers die vin- Lat het in deze rubriek de L tijd wel wat vaak over de he van „Het Beste" gaat. Zij Klantenrubriek n gelijk. Maar in elke nieuwe van de uitgever (Readers's Di- blijken weer nieuwe ergernis- Inde elementen te zijn inge- tm even in het kort wat er keer weer gaande is: door met foto's van Willeke Albert) de Reader's Digest in een npisch Prijzenspel" o m. tien akanties naar München be- paar plus vijf prijzen van dui- gulden, plus vijfendertig vouw- n, plus zeventienhonderd boe- I ken. Daarbij is het er om begonnen dat men (.met 12 gulden reductie) ,voor 15 gulden een abonnement neemt op het maandblad „Het Be- j ste". Dat is helemaal niet zo duur, en „Het Beste" wordt door heel wat 'mensen zeer lezenswaardig gevon- 1 den, maar het gaat om de manier. Deze keer moet het publiek maar wijs zien te worden uit een enve loppe met een boekje en drie vouw blaadjes die het in de bus krijgt. Voorafgegaan door een „prijstele- gram" namens Willeke Alberti. Na tuurlijk weer persoonlijk gericht, op naam en adres. In dat „prijstele- gr'am" staat dan o.a. :"....u bent ge selecteerd om mee te doen aan deze grandioze wedloop..." Och, en bij acties van deze soort kijk je er dan niet eens meer zo van op dat je als „geselecteerde" ,die „buitenkans' 1 krijgt aangeboden op een adres I vanwaar Je drie en een half jaar I geleden bent verhuisd, zoals iemand overkwam. j Maar goed, „Het Beste" wil een 'maandblad verkopen voor niet eens {zo veel geld. En daar krijg je ook nog de kleine kans bij, om een i prijs te winnen. Voor wie daar oren Inaar heeft, is er niets aan de hand. Doch wie er genoeg van heeft om steeds maar weer met naam en toe naam te worden geschreven door een hem onbekende ondernemer, die zijn eigen privè-adres achterwege laat, wat kan die doen? Bij vorige gelegenheden heb ik ge steld: doe al die ongevraagde post in een blanco enveloppe, zet daar het zakenadres van de afzender op, en gooi hem in een brievenbus. Zonder postzegel. Dan betaalt (via strafport) de brutale verzender de retourzending van zijn eigen spul len. Ik heb deze manier geopperd voor mensen die er genoeg van hebben om steeds maar weer ongevraagd te worden aangeschreven, door recla memakers die onvoldoende reden hebben om aan te nemen dat de geadresseerden geinteresseerd zijn En ik heb er nog aan toegevoegd „Gelegenheidsreclame" zoals, bij trouwerijen, geboorten, enz. is wèèr wat anders. Maar hoe zit nu die nieuwe reclame van „Het Beste" in elkaar? Wel, in het boekje zitten drie coupons. Wie die alle drie laat zitten en dus het hele boekje plus de vouwblaadjes in een enveloppe retourneert, riskeert dat hij als abonnee wordt inge schreven. Want een boekje met de drie coupons insturen, betekent dat Is dit een reden om het er, in geval van bezwaren tegen de persoonlijke aanschrijvingen, nu maar bij te la ten zitten? Nee, zou ik zeggen. Wie men zich op geeft. werkelijke bezwaren heeft tegen die aanschrijvingen, kan de boel ge- j woon blijven terug sturen. Hij kan er wellicht op zetten: „Ik heb u mijn adres niet verstrekt. Ik ben niet gediend van uw aanschrijvin gen. Gelieve deze verder te staken". j Komt er dan toch nog ooit een le verantie en een rekening, dan kan hij die rustig negeren. Is de klant in alle gevallen zo'n lie verdje? Neen. Anders zou een han delsfirma geen brood zien in de verkoop van speciale „breekbare" etiketten. Ik zag in een kruideniers blad zijn advertentie met in het kort deze inhoudhet gebeurt nogal eens dat klanten goedkope plak- prijsjes laten verhuizen naar dure artikelen, Onzichtbaar geperforeerde plakprijsjes, die onmiddellijk scheu ren als iemand probeert ze van een goedkoop artikel af te halen om ze op een duurder te plakken, kunnen dit kwaad tegen gaan. BERT BAKKER Door onze medische medewerker waarvan onlangs weer enkele geval len in ons land bij mensen werden ontdekt. Ornithosis veroorzaakt niet zelden bij de mens een ernstige (dodelijke) longontsteking, die niet of slecht op antibiotica reageert. Alle soorten papagaaien 'acht dr. Fiennes bijzonder gevaarlijk omdat zij schijnbaar gezond kunnen zijn, maar toch een gemeen soort virus kunnen herbergen en uitscheiden. Duiven Vooral duiven zijn in dit opzicht zeer gevaarlijk en zijn in de steden voor 80 pet besmet. Alleen de vogel soorten die hier te lande onder de juiste voorzorgsmaatregelen werden opgefokt, niet in contact met „wil de" vogels zijn geweest en wier voedsel zorgvuldig vrij van besmet ting wordt gehouden, acht hij vei lig. Naast al deze „gewone" infectie ziekten die door uitheemse dieren kunnen worden overgebracht, moet nu ook rekening worden gehouden met virussoorten die volgens de mo derne opvattingen een belangrijke rol spelen bij het ontstaan van al lerlei kwaadaardige ziekten. Vele onderzoekers menen dat bij enkele soorten kanker een virus zelfs de oorzaak zou zijn. Dit geldt in het bijzonder voor bepaalde kwaadaardige bloedziekten. Leuke mie bij dieren, zoals vogelsoorten, katten, vee, muizen en guinese big getjes, wordt met een virale infectie in verband gebracht. Er zijn aan wijzingen dat ook bij het ontstaan der menselijke leukemie de virus overbrenging via apen een infec- tieuze oorzaak van deze ziekte zou vormen. En dergelijke virussen blij ken leukemie en kanker van de ene diersoort (marmotten en vogels) bij jonge apen en marmotten van alle leeftijden te kunnen overbrengen. Zolang niet volkomen bekend is ge worden hoe en waardoor deze kwaadaardige ziekten ontstaan, en welke zekere rol dieren hierbij spe len, lijkt het noodzakelijk om voor zichtig te blijven en de uiterste voorzorgsmaatregelen te nemen. Het burkitt-gezwel bij de mens wijst al met vrij grote zekerheid op een vi rale oorzaak. Intussen werd ook onze eigen huiskat verantwoordelijk gesteld voor het overbrengen van toxoplasmose. Het lijkt verstandig om geen kat en ook geen kanarie in de kinderkamer te brengen. Schaap Het zijn heus niet alleen de exoti- sche dieren die infectieziekten kun- nen overbrengen. In zuid- en oost- Afrika komt bij het gewone schaap een virus voor dat bij de mens (via een muggenbeet of door het om gaan met de organen van een be smet schaap) de dodelijke „Rift Val- ley-koorts" Overbrengt. Maar dit kan nog verder gaan wanneer een j besmet insekt in een vliegtuig mee reis. Verscheidene dergelijke geïn fecteerde insekten hebben al infec tieziekten overgebracht, vandaar het spuiten der cabines met insektici- den. Uiteraard lopen allen die uit hoofde van hun beroep met (besmette) dieren nauw in contact komen meer kans' om geïnfecteerd te worden. Dierènartsen en hun medewerkers, slagers, boeren, en niet te vergeten de importeurs en verzorgers van exotische dieren. Maar ook in dierlijke producten be vinden zich allerlei mogelijkheden voor het overbrengen van een in fectie: vanaf besmette eieren en vleesprodukten tot en met dieren huiden, vogelveren, wol voor indu striële doeleinden (anthrax) en vele andere. Links: De plaats waar apen ei genlijk thuishoren: in de vrije na tuur. Rechts: Vele apen die aanvan kelijk als huisdier werden gehou den komen terecht in een dieren tuin. ■Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd uitheemse en bedreigde diersoorten in ons land meer bescherming zullen krijgen. Wetsontwerpen hier voor zijn onlangs in de minis terraad behandeld. Een en an der betekent dat in de toekomst Maatschappelijk Werk nodig is een vergunning van het minis terie van Cultuur, Recreatie en voor inrichtingen, die buiten landse diersoorten tentoonstel len, verhandelen of africhten zo als dierentuinen en wildparken, circussen en dressuurinrichtin- gen. Wel ligt het in de bedoeling, onderscheid te maken tussen een commerciële en een niet- commerciele inrichting. Deze laatste, zoals de gemeentelijke hertenkampen, hebben geen vergunning nodig. Ook zal ont heffing worden verleend aan kleinhandelaren maar hiervan zal men in de toekomst waar schijnlijk terugkomen. De dieren die men hier op het oog heeft zijn de uitheemse zoogdier- en vogelsoorten (voor zover laatstbedoelde niet wor den beschermd door de vogel- wet) en alle soorten schildpad den. De voorgestelde wet, die reeds aan de Raad van Sta te is toegezonden, stelt het ver kopen. te koop aanbieden en on der zich hebben van nader aan te wijzen bedreigde uitheemse dieren strafbaar, zowel levende, als dode exemplaren. Wat de levende dieren betreft, denkt men aan bepaalde soor ten halfapen en apen, het Jacht luipaard, alle soorten neus hoorns en tapirs, de alpen arend, de balisspreeuw en enke le soorten reuzenschildpadden. Ten aanzien van dode dieren gaan de gedachten uit naar huiden van enkele katachtigen, en van olifantstanden. Het "on der zich hebben" zal in dit ge val niet strafbaar worden ge steld, omdat het moeilijk is op strait in bontmantels geklede dames him Jas uit te laten trek ken. Wel is de bonthandelaar strafbaar als hij huiden van be doelde (bedreigde) dieren voor de verkoop voor handen heeft, te koop aanbiedt of verkoopt. De strafmaat voor overtreding, van deze wet is ten hoogste drie maanden of f 10.000,- boete. Van de kant van de opstel lers is opgemerkt dat met het van kraoht worden van het be treffende besluit en de weg nog geen ideale situatie zal zijn ge schapen. Wel hoopt men exces sen te kunnen tegengaan. (STERDAM ladsschouwburg: 25, 26, 27 feb i uur Amsterdams Toneel liefdes van Cass McGuire", Brian Friel, 29 feb. 20.15 uur, igse Comedie met „Schakels". Herman Heijermans. larré: 25 feb. "t/m 9 mrt. 20.15 Cabaret Seth Gaaikema. ieuwe de la Mar-theater: 25, 27 feb. 20.15 uur Paul van Vliet Kwartet Rob van Kreeveld. heater De Brakke Grond: 25, feb. 20.30 uur Zuidelijk Toneel "Mama, kijk zonder han- van Hugo Claus. haffy Theater: 25, 26, 29 febr. uur Funhouse Crazy Horror 26, 29 feb., 20.30 uur Studio lotgevallen van de familie isen". 'heater Tingel Tangel: dag. beh 20.30 uur Cabaret "Waartoe, a-rheen? met Sieto en Marijke ving en Rob de Nijs. "Uit-kabaret voor U" met Sylvia Alberts, Lia Karon, Frank San ders, Nico van der' Linden jr. Concertgebouw: 25 feb. 20.15 uur Nederlands Theater CentrumCon certgebouw orkest o.l.v. Eigen Jo- chem; 25 feb. 20.15 uur Brahms- cyclus: George Pieterson, klarinet Adriaan van Woudenberg, hoorn. Joel Waterman, viool, Jean De- croos cello en George van Renesse piano: 26 feb. 15 uur Matinee op de vrije zaterdagRadio Philharmo- nisch Orkest olv Jean Fournet en m.m.v. Michel Beroff, piano; 26 feb. 24 uur Eksepsion 27 feb. 20.15 feb. 20.15 uur Ned. Kamerorkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Daniel Wayenberg, piano, Janny van Wering, clavecimbel en Vera Ba dings, harp. 26 feb. 24 u. Eksepsion 27 feb. 20.15 uur Johnny Cash-Show, 27 feb. 11 uur Koffieconcert Daniel Otten en Johan Otten, pianoduo. 29 feb. 20.15 uur Amsterd. Philharmonisch Or kest; 29 feb. 20.15 uur Otto Blom, piano. RAI-gebouw: 25, 26, 27 feb. Be drijfsauto RAI 1972; 25 feb. 20.15 u. Grand Gala du Disque Populaire. DEN HAAG Kon. Schouwburg26, 27 feb. 2 4 mrt. 20.15 urn- Haagse Comedie met "Nachtasiel" van Maxim Gor ki met Eli Blom, Kees Coolen, Hans Culeman, Joris Diels, Ko van Dijk, Marlous Fluitsma, Leo de Hartogh, Reinier Heidemann, Frans van der Linden, Wim van Rooy, Trins Snijders, Paul Steen bergen, Do van Stek. Nanni Ver meer. Guus Verstraete, Myra Ward en Jaap Wieringa, 28 feb 20.15 uur Het Nederlands Dans Theater met "Mutations" en "Imaginary films" mmv het Ne derlands Balletorkest olv Jan Stu- len; 29 feb. 20.15 uur Nieuw Rot terdams Toneel met "De vijanden" van Maxim Gorki met o.a. Josephi ne van Gasteren, Bas ten Baten burg, Steye van Brandenberg An- ny de Lange, Elly Meunier en Hans Boswinkel; 1 mrt. 20.15 uur Am sterdams Toneel met "Interieur", geschreven en geregistreerd door Hugo Claus met Elly van Stekelen burg, Max Croiset, Robert Bore- mans, Celia Nufaar, Jan Retel, Si- gridKoetse en Leo Beyers; 3 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met 't Is voorbij van Edward Albee met o.a. Ida Wasserman, Elisabeth An dersen, Myra Ward, Riek Schagen, Gijsbert Ter-steeg en Leo de Har togh; 5 mrt. 14 uur Haagse Come die met ,,'n Blók aan het been", van Georges Feydeau met Anne Will Blankers, Eli Blom, Guido de Moor, Jules Croiset, Carl van der Plas, 5 mrt. 20.15 uur Haagse Co medie „Schakels" van Herman Heijermans met o.a. Anne-Wil Blankers, Ko van Dijk, Carl van der Plas, Kees Coolen en Manfred de Graaf. HOT-theater: 25, 26, 27 feb. 2, 3, 4, 5 mrt. 20.30 uur Haagse Come die "Is 't 'n mens, 'n steen of 'n boom", uit de zangen van Maldo- ror door de Graaf van Lautrea- mont, soloprogramma van Jules Croiset. Diligentia: dagelijks beh. ma. ma. 20.15 uur De Jasperina Show met Jasperina de Jong, John Kui pers, en Henk Flier, regie Eric Theater Pepijn: 20.30 u. Cabaret "Gerrit" van Wouter Stips met Ce cile op den Macks, Wouter Stips, Marga Verwey, Frenks Crooks, and Cranks en Klaas Trapman, tot 5 mrt do, vr, za. Congresgebouw: 25 feb. 20.30 uur, Het Rotterdams Philharmonisch Orkest mm.v. het combo Johnny Dankworth o.l.v. Gerd Albrecht, soliste Mayumi Fujikawa viool; 28 feb. 20.30 uur Nederlands Kamer orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solisten Daniel Wayenberg, Janny van Wering en Vera Badings; 4 mrt. 20.30 uur Het Concertgebouw orkest o.l.v. Hans Vonk, solist Theo Bruins, piano. Circustheater: 25 feb. 20 uur Op treden van de Franse chansonnière Catherine Sauvage m.m.v. Jean Bernard, piano, 26 feb. 20.30 uur, Nederlands m.m.v. Vocaal Ensem ble en het Nederlands Balletor kest o.l.v. Jan Stulen, 27 feb. 14 uur Familiematinee door het Sca- pino Ballet met de première van „Coppelia", 3 mrt. 20.30 uur Neder lands Dans Theater met de pre mière „Pudding en gisteren". Verder „Situation" en „Imaginary film"; 4 mrt. 20.30 uur Het Con certgebouworkest odv Hans Vonk so liet Theo Bruins, piano. Theater in de Steeg: 25. 26 feb. 21 uur Cabaret Salvo "Dat kan Je niet maken" met Inge Tielman, Liana Astra, Richard Loskamp, André v. d. Berg en pianist Rob Roeleveld; 27 feb. 20.30 uur Blues avond met The Blue Gras6 Clod Hoppers. Philip en Sonny. ROTTERDAM De Doelen: 25 feb. 24.15 uur Rod Stewart en The Faces, 26 feb. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Gerd Albrecht m.m.v, Johnny Dankworth Kwintet, 25 26. 27 feb. 20.15 uur Cabaret "Hond in de pot" met Lars Boom en Rose Thesing, 26 feb. 24.15 uur Popcon cert; 27 feb .15 uur Ned. Kameror kest o.l.v. Willem van Otterloo en m.m.v. Daniel Wayenberg- piano. Janny van Wering, clavecimbel, Vera Badings, harp, 28 feb. 20.15 o.l.v. Edo de Waart, 29 feb. 20.15 uur Kamermuziekvereniging Quar- tetto Italiano. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 De Schouwburg: 26 feb 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel "Lief de half om hajlf", 25, 27 feb. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met 'De Vijanden", 29 feb. 20.16 uur, Nederlands Dans Theater. Hofplein-theater: t 5 mrt. 20.15 uur Blijspel Nieuw Rotterdams To neel: "Een op de zes" onder re gie van Jules Roy aards. Piccolo Theater: 29 feb. 20.15 uur Globe: "Mamma, kijk zonder han den". Ahoy-sportpaleis: 26 feb. 19.15 uur Wielerwedstrijden: Nederlandse kampioenschappen stayers prof. Ahoy - tentoonstcllingscomolexi 25 feb. t/m 5 mrt. Binnenhuis- 1972.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23