Muratov en Schenk favoriet Rugslagzwemster Annemarie Groen stormt naar top Tennisclubs willen dubbele jaar dit competitie Nieuw zwemtalent uit schoolfdn JFi/ Bunschoten Zilveren Molen gaat weer draaien bij LFC Ook Go Ahead yj) MVKV 60.000 STE wint met 5-0 van Spartak VAN NEVOBO Eskilstuna: trefpunt van herinneringen... Bij welhaast zekere absentie van supersprinter Keiler 24 FEBRUARI 1972 SPORT PAGINA 21 BUSSUM „Anne valt niet op", zo omschrijft Wil Bunschoten de door haar opgeleide rugslagzwemster An nemarie Groen. Het zestienjarige meisje uit Naarden con trasteert inderdaad hemelsbreed met clubgenote Hansje Bunschoten, die temidden van knallend vuurwerk naar de top stormde. Haar opmars verliep eerder schuifelend en zonder drukte. Maar twee zondagen terug brak ook zij met veel geraas los2.21,1 op de 200 meter. De tijd ontstond in een 25 meter- bad. Niettemin prijkt deze bijna een h-alve seconde onder het wereldrecord (2.21,5) van de Amerikaanse Sue Atwood; zy het dan symbolisch, om dat erkenning een 50 meter-bassin dicteert. Met toevoeging van het niet precies te becijferen voordeed der ex tra keerpunten "vertraagt" de 2.21,1 tot circa 2.22,6. Vorig jaar voerde Sue Atwood met 2.22,9 de ranglijst in de wereld aan. Tweede was Karen Moe met 2.23,6 vierde de Hongaarse Andrea Gyarmati met 2.24,4, wat te vens overeenkomt melt het Europese record. In Bratislava kleefde Anne- Door Lex Muller marie Groen tot voorbij 150 meter onwrikbaar aan Gyarmati. De Neder landse vond de kant in 2.27,1. Het was voor het eerst, dat het introverte Naarden-dld wat versnelde in haar monotone vooruibgang. De recenlte verrichting in het Haagse Morgenstond klopte nog min der met haar aard en historie. Naar- den-traimter Wü Bunschoten: "Ja, hoe lukte dat zo ineens? Ze is pert'i- nent sterker geworden. Er is dus ter lekker behaaglijk in de natuur kracht bijgekomen. Daarbij traint ze methode van Wil Bunschoten, die ook al heel lang, al tien jaar. Dan kan gistermiddag weer met haar "kir.de- het aanbreken. En denlk eens aan de leertijd; zestien-, zeventien jaar is erg mooi. Het babyachtige is eraf bij Anne". En een volgende opdracht voor de trouw oefenende Olympische kandidate: "Weet je, dat een 25 me ter-bad helemaal niet voordelig is voor Anne. Ze keert slecht. Ze is lang en niet zo lenig, een beetje houterig". Als een streep De derdejaars leerlinge aan een lyceum meet 1.82 meter, by een ge wicht van 69 kilo. Wil Bunschoten plant haar geregeld op de weegschaal, omdat zij de neiging vertoont pond jes te "stelen". En dat verstoort de balans in het water, die bij Anne marie Groen door een computer lijkt opgesteld. Haar techniek is perfect, haar koers achterwaarts als een streep. Wil Bunschoten: "Al heel jong deed ze heit op haar rug geweldig mooi. Dat zit wel goed, wist ik met een, Ze was vier, toen wij haar leer den zwemmen. Met vijf haalde ze haar diploma. Daarna is ze gaan meetrainen Ik had direct door. dat ze 't had. Maar dan moet je afwach ten of ze ook de geschikte mentali teit heeft". Annemarie Groen voelde zich eoh- ren" door de bossen dartelde. "Daar heb ik nou schik in. Heerlijk frisse lucht happen; gezonder kan het niet Zo kweek ik de oonditie. Hansje liep niet mee. Met de naderende belang rijke wedstrijden spring ik een beetje voorzichtig met haar om. Ze zou een teen stoten aan een stronk. Hansje is nu gaan crossen op de racefiets, als een soort verkenner voor ons". Na de in- en ontspanning bussen de kale bomen concentererde Wil Bunschoten zich rond vier uur in het vrijwel ontruimde Bussumse sport fonds enbad '50 m) op de elite van Naarden. Eén ontbrak: Linda de Boer "Ze doet al een tijdje kalmer aan. Ze groeit te hard. Daarom mag het zwemmen niet veel krachit kosten Dat duurt al een maand of drie. Wanneer het voorby is? Weet jij het?", kaatst Wil Bunschoten de vraag terug over de toekomst van een talent, dat voor München aanvanke lijk zelfs de school opzijzette. Maar Linda de Boer leert al weer geruime tijd op een MAVO. Om 5 uur op Annemarie Groen is van haar leef tijd, maar ze groeide gezapig naar het internationale peil. De studie neemt zij bovendien al lezende in zich op. Daarom behoeft zij niet te zon digen tegen het principe van Naar den om tegen zeven uur onder de dekens in te dommelen. Want. om vyf uur roept de wekker alweer de nieuwe dag af. Wi] Bunschoten: "Vanmorgen wilden we Hansje tot acht uur laten liggen. Iets minderen voor Bremen kan geen kwaad. Maar Hansje kwam er* toch uit. Daar ben ik dan trots op". Ook Annemarie Groen wende aan de te versmaden regelmaat, die een training om zes uur in de ijle ochter.d gebiedt. Wil Bunschots LEIDEN De Zilveren Molen gaat weer draaien bij LFC Voor de 23ste maal en dat betekent dat dit (aantrekkelijke» toernooi, in het amateurvoetbal een „instituut" aan het worden is. Het ..veld dat ditmaal om het kostbare kleinood gaat strijden, is bijzonder interessant. LFC is erin geslaagd zich van deelneming te verzekeren van amateurkampioen van Nederland, Zwart Wit. Uit Leiden en omgeving nemen deel: Lugdunum, Roodenburg, UVS en Quick Boys, terwijl organisator LFC en de amateurs van Ajax en Volendam het achttal clubs volmaken. Waarschijnlijk neemt het toernooi een aan vang in de tweede week van maart. DEVENTER Binnen 24 uur heeft Spartak Praag twee keer met 0—5 verloren van Nederlandse ere divisieclubs. Na Feijenoord op dins dagavond won Go Ahead Eagles gis teravond met 50. De 3500 toeschouwers hebben wei nig van de Tsjechische ploeg ge zien. De adelaars uit Deventer wa ren voor rust sterker en in de tweede helft, toen de oud-MVV-er Mraz bij Spartak meedeed, opper machtig. De enige Tsjecho-Slowaak. die Go Ahead enigszins partij kon geven, was de middenvelder Vesely, maar juist daar trof hy de Deventer uitblinker Peter Arntz op zijn weg. Aanvallend maakte Hans Bleijen- berg indruk. Hij scoorde drie keer (10de, 17de en 46ste minuut». Geels (55e en Warnas <90e> maakten de andere doelpunten. VOORBURG Mevrouw V. S. Curfs van de Katwijkse volley balvereniging MVKV is het 60 000ste lid van de Nederlandse Volleybal Bond. Tijdens een vergadering van de districts-voorzitters van de NeVo- Bo, zaterdag a.s. in het Jaarbeurs Congresgebouw in Utrecht, zal me vrouw Curfs worden gehuldigd. De NeVoBo groeit in snel tempo. In december 1964 werd het 30.000 ste lid ingeschreven, in december 1967 het 40.000ste. terwijl in februari 1970 het 50.000ste lid kon worden toege sproken. Annemarie Groen stormt naar top "Anne is de enige, die nooit klaagt. Met haar hebben we nimmer wat". Alleen in sommige wedstrijden baarde zy zorgen Dan voltooide zy plotseling toch niet een sterk inge zette raoe, was het alsof haar lauw aandoende instelling de finish door kruiste. Wil Bunschoten: "Ik geloof dat ze dan de spanning niet aankom Volgens mij is dat nu over Ze lijkt my rijper. Die zondag in Morgen- Op initiatief van sportpromotor Henk Pellikaan TILBURG De vijf overgebleven tennisclubs uit de hoofd klasse A van de KNLTB Lucky Stroke is op eigen verzoek twee klassen lager gaan spelen wensen dit jaar een dubbele competitie. Dit wil zeggen acht wedstrijden in plaats van vier, waardoor de krachtsverhoudingen zuiverder zullen kunnen worden bepaald, maar deze jaarlijkse korte competitie ook meer ruggegraat krijgt. Het Initiatief is uitgegaan van de Tilburgse sporthallenbouwer Henk Pellikaan, enthousiast promotor van d'iverse sporten in zijn Stad o.m. van de tennisclub Tilburg. Déze club1 is vorig seizoen naar' de hoogste regionen, de hoofdklasse A gepromoveerd. De heer Pellikaan, oud-voetbalinternational, heeft con tact opgenomen met de andere hoofdklasseclubs (kampioen De Metselaars, Leimonias. DDV en Hil versum) die direct instemde met zijn plan. Dezer dagen zullen de clubbesturen de hoofden bi] elkaar steken en dian za-1 er ook iemand van de KNLTB worden uitgenodigd. Voor de tennisbond zit er ongetwij feld 'n pijnlijk kantje aan dit „eigen initiatief". Jarenlang heeft di't sportgebeuren in de hoogste regio nen voortgesudderd op een laag pit je. De spelers en speelsters toonden weinig interesse in dit gesapige aanloopje van het nieuwe seizoen en probeerden zich op allerlei ma nieren te ontdoen van dit „ver plichte nummer". Nu Henjk Pelli kaan met zijn club tot de top, die inmiddels een professionele inslag heeft gekregen, is doorgedrongen, heeft hij de koe bij de horens ge pakt. Hij en kennelijk ook de ande-, re besturen van de topclubs zijn het initiatiefloze gedoe van de KNLTB beu. Het „stoute plan" in eerste instantie buiten medeweten van de tennisbond om, bewijst dat men spijkers met koppen wil slaan en dat men er genoeg van heeft de voorschriften van de KNLTB zon der meer gedecreteerd te krijgen. Lucky Stroke viel weg, goed. zei de bond, dan competitie met vijf clubs, hetgeen slechts vier weekendjes tennis inhoudt. Door Piet Kienhuis Henk Pellikaan: „Die competitie is nu zo langzamerhand toch een bij zonder serieuze zaak geworden. Het wordt dus tijd dat we een „echte" kampioen krijgen, waarbij een ge lijk aantal uit- en thuiswedstrijden wordt gespeeld. Bij een enkele ron de moet je voorts maar afwachten of je gunstig loot of niet. En acht wedstrijden is goed te realiseren als we zondag 9 april beginnen. Er kan dan vier weken achteeen gespeeld worden. Die oefenwedstrijd voor de Daviscup moet dian maar op door deweekse dagen. Voor de spelers is dat geen bezwaar en er komen toch geen mensen naar kijken. Het vol gende weekend moet dan vrij wor den gehouden voor de Daviscupwed- strijd tegen Noorwegen en daarna kan de competitie op Hemelvaarts dag en met een dubbel progamma op Pinksteren nog snel worden vol tooid". Voorstander Henk Pellikaan is een sterk voor stander van betaald tennis, hoewel hij niet wil doorgaan als „voorvech ter". „Jan Hajer kreeg al jaren ge leden royale financiële steun van de ELTV" stelt hij als voorbeeld. Pelli kaan was echter de man die enkele jaren geleden buiten de grenzen in België met name versterking zocht en vond om zijn „Tilburg" naar bo ven te stoten in de tenniswereld. „Ze hebben misschien wel geschol den op een betaalde competitie, maar nu wordt het zo langzamer hand toch een echte krachtmeting. Vroeger was het maar een lacher tje", vindt hij. „Als je het reine amateurisme wil handhaven ben je tegenwoordig nergens meer. Er wordt ook wel beweerd, dat ik Hemmes en Hordijk heb gekocht voor de competitie, maar dat is niet waar. Ik heb ze het hele Jaar in m'n dienst om die jongens te steu nen en het tennis vooruit te bren gen". Losweken Een ander streven van de Tilburge- naar is de nationale kampioen schappen nu eindelijk eens los te weken van de METS-banen in Scheveningen. „Wy willen ze een keer in het Tilburgse sportpark hebben", beklemtoont Henk Pelli kaan. „We hebben de beschikking over 22 banen en kunnen 2500 toe schouwers bergen". Henk Pellikaan heeft er het geld voor over om het tennis, in Bra bant op het voorste plan te bren gen. Hij voorspelt nu al: „Als de bond volgend Jaar de Tsjechische coach Kukal niet meer terug wil hebben dan zal ik hem hier halen. Ik heb trouwens net een adverten tie in het Amerikaanse tennisblad World Tennis laten zetten. Ik vraag daarin een sterke Amerikaanse spe ler om drie maanden Hordijk, i Revolutionaire plannen dus van Hemmes, Marijke Schaar en de an- I deze Tilburgse sportman, die bij het dere topspelers van Tilburg te ko- bestuur van de tennisbond de no men trainen". dige opschudding zullen verwekken. stond dacht ik opeenis: ze kan het ver brengen in München'". Vermoe delijk voornamelijk op de 200 meter, I die zij in '69 (het jaar van de orat- dekkir.igi nog in 2.35 afgleed. Door haar rijzige bouw komt zij heit hardst vooruit op de dubbele afstand. Maar dit weekeinde in Bremen opem: zij dt jacht ook op de 100 meter, d'ie tot i nog toe minder stabiel winst maakte: in '69: 1.12 in '71 1.07,8 25 m.) en i 1.10,7 <50 m.). Tijdens het lang zij I aan zy liggen met Andrea Gyarmati j in Bratislava had zij als tussentijd 1.09,8, Bremen handelt om banen van 25 meter, maar dat hoeft de uïtslag niet met twijfels te overgieten. Want tot op heden zyn in vrijwel alle gevallen de wintertijden in de I zomer gekopiëerd. Als ook de ecla tante 2.21,1 van Annemarie Groen is over te scheppen, kolkt de spanning voor München. Wil Bunschoten: I "Ongeacht het resultaat gaat zij door. De wereldkampioenschappen van '73 heeft zij nu al in haar kop. J Maar na München doe ik de top- j zwemmerij absoluut niet meer. Dat geknok voor een beetje water, al daf strijden voor andere zaken, ik heb er geen zin meer in. Dat is helemaal 1 niet gezond. Van hard werken en 1 vroeg opstaan zal je niets krijgen. Daarom blijf ik me wel inzetten voor j mijn club. Hoe het dan met de top j moet, en met mijn eigen dochter? Ik j zie nog wel hoe zich dat ontplooit". ESKILSTUNA Dick de Vroomen, verzorger van de Ne derlandse schaatsploeg, heeft in Eskilstuna iets te vieren. Wanl het was in deze Zweedse bloe menstad. dat De Vroomen voor het eerst enig werk verrichtte voor de Nederlandse schaatsers Od verzoek van de toenmalige coach Klaas Schenk, bij het Europees kampioenschap 1958 dat Oleg Gontsjarenko won. ..Hèt was puur toeval," herin nert Dick de Vroomen zich. „Ik was im Eskilstuna om bollen te verkopen en zat in het hotel bij de rijders. Op een gegeven mo ment vroeg Klaas Schenk mij of ik hem even in het Zweeds wilde bijstaan bij het oplossen van een Drobleem. En van het een kwam het ander. Ik ben nu al weer veertien Jaar bij de ploeg" Sinds enkele seizoenen pas heeft de KNSB het manusje van alles officieel tot verzorger benoemd. Klaas Schenk is er al lang niet meer bij. Maar Dick de Vroomen heeft hem uitgeno digd mee te gaan naar Eskilstu na. waar in 1958 het eerste kon- takt werd gelegd. Zij zijn maan dag samen per auto vanuit Os lo naar Zweden vertrokken en arriveerden vandaag in Eskil stuna. De feestrit zal ongetwij feld besloten worden met een gezellige bijeenkomst. Overigens, Eskilstuna dat er zeer winters bijligt is voor nog veel meer mensen uit Iv' internationale milieu een tref punt dat herinneringen aa; vroeger oproept. Gerard Maar- se, trainer van de damesploeg. Kees Broekman en Ken Henry, die nu weer eens de Amerikaan se sprintgroepen begeleidt, wa ren er in 1950 al bij. toen Hjai- mar Andersen op verschrikke lijk dooi-ijs wereldkampioen werd. En ook Evgeny Grishin. baas over de snelste Russen, zag Eskilstuna al eerder. Vandaar, dat de plaatselijke krant de vroegere vedetten regelmatig vereeuwigt met de voormalige Zweedse sprinter Gunnar Ström. die in Esküstuna woont ESKILSTUNA De Russische chef-trainer Kudriatsjev, die zich deze dagen alleen maar met de dames Titova en Krasnova bemoeit, kan zijn lachen niet inhouden als het toernooi bij de heren ter sprake komt en de Westduitse oefenmeester Herbert Höfl zon der Erhard Keiler op de baan verschijnt, 's Wereld snelste man op de korte schaatsafstand raakte dinsdag ook nog pijnlijk geblesseerd door een val tijdens de training en zelfs Höfl heeft nu geen hoop meer, dat Keiler zaterdag toch aan de start verschijnt. „Ja dan worden de kansen van onze Muratov wat gunstiger", licht Kudriatsjev opgewekt toe. „Hy moet nu zeker bij de eerste drie kunnen eindigen. Het zou voor de ontwikke ling van de Russische schaatssport erg i goed zijn. Wij zijn natuurlijk heel blij met de onverwachte komst van Vladimir Ivanov uit Sverdlovsk, bij de wereldkampioenschappen in Oslo. Dat heeft ons allen verrast. Want die jongen heeft in zijn eigen omgeving onder erbarmelijke om standigheden moeten trainen. En al leen daarom eigenlijk werd hij bij de selectiegroep gezet. Voor een betere begeleiding dus. Maar Ivanov zien wy toch niet als de reddende engel". Door Ger Bestebreurtje „Ook Rusland ziet meer heil in het sprinten. Niet eens zozeer nog alleen vanwege het spectaculaire karakter, maar vooral om praktische, organi satorische redenen. De toernooien zyn korter, de groep deelnemers is kleiner en dus gemakkelijker ver plaatsbaar. Waardoor je in veel min der tijd veel méér wedstrijden kunt organiseren en dus een veel groter publiek bereikt. Nogmaals, het is schitterend wat Ivanov in Oslo heeft gepresteerd, maar succes van Mura tov en onze dames hier in Eskilstuna zou me méér welkom zijn". Overslaan Hasse Börjes „alleen kans bij zwaar ijs" zelfs tot de voornaamste favorieten mét enkele Amerikaanse sprintster - tjes en stellig ook Atje Keulen-Deel stra. „Die vooral door haar 1000 me ter hoog moet kunnen finishen", voorziet Gerard Maarse. Op de kilo meter liggen trouwens ook de beste mogelijkheden voor de zeer ontspan nen Stien Baas-Kaiser, Trijnie Rep en Elly van de Brom, als de Amster damse tenminste geheel fit aan de start kan komen zy moest ook gis teren de training overslaan vanwege een nog altijd hardnekkige griep en dat is uiteraard niet bevorderlijk voor het moreel. „Ook al kan ik za terdag ryden, en dat hoop ik vurig, dan tóch heb ik achterstand door een paar dagen niets doen En dat kan zwaar wegen", weet Elly van de Brom. In het milieu van de heren heet. door de verwachte absentie van Kei ler, Hasse Börjes de voornaamste ge gadigde als men naar chauvinistische Zweden wil luisteren. En dat baseert men dan vooral op het resultaat van Sapporo. Wat niet reëel is. Immers, de 1000 meter ontbreekt op het Olympisch programma bij de heren. ,,En dat is gewoon mijn zwakste ifstand", onderkent Börjes. „Boven- iien heb ik helemaal niet zo'n best seizoen gehad. Ik liep achterstand op door een liesblessure en toen de grote concurrenten elkaar testten op snel ijs in Davos reed ik bij windkracht acht het Suikertoernooi in Neder land, voor een belachelyk laag be drag aan prijzen ook nog Nee, ik heb me niet erg goed kunnen voor bereiden. Alleen als wij hier in Es kilstuna zwaar ijs hebben, kan hei nog meevallen. Ik bedoel: dan raak Je de Amerikanen en mannen als Linkovesi en Hünninen vlugger kwyt". Börjes is niet de enige Zweed, di< tobt. Het andere deel van het ko ningskoppel, Ove Koning, heeft dez. winter eigenlijk nog geen enikele pres tatie van formaat geleverd en df tweeling Johan en Olaf Granath ex plodeert op de 1000 meter, maai schiet ernstig tekort op de kortst' sprint. König: „Ik ben niet in vorn gekomen en ik weet niet waar hei aan ligt. In het begin van het sei zoen was ik geblesseerd, net al; Hasse Börjes, maar dat kan de oor zak niet zyn. Misschien komt he' hier ineens terug, bij het wereld kampioenschap. Maar dat zal dan toch niet voldoende zyn om Mura tov en ook Schenk te verslaan. Die twee zyn voor my favoriet". Elly van de Brom „iachterstand kan zwaar wegen"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21