LEIDSCH DAGBLAD GELADEN „NEE" TEGEN GRATIE 49 Dramatische hoorzitting in Kamer over drie van Breda croXs vandaag HALVARINE AUTORENDE STAL RUIM EEN TON Recht wordt onrecht DROOG WEER Dreigende ontslagen in Marthastichting LEIDSCH DAGBLAD Vredesoverleg in Parijs ging niet door Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 No. 33641 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bU vooruitbetaling, giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe) 1, Lelden - Tel.: 2504L Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur! DEN HAAG De herinnering aan de Tweede Wereld oorlog hing vandaag loodzwaar in de grote vergaderzaal^ van de.Tweede Kamer. Daar verschenen onder grote be langstelling meer dan dertig Joodse en verzetsorganisaties, om opnieuw verzet aan te tekenen. Ditmaal tegen de even tuele vrijlating van de drie van Breda. Het onverwerkte onvoltooide verleden werd daar een dra matisch heden'- Het is ons altijd een troost geweest, dat de machthebbers die dit de Joden hebben aangedaan van over de grens kwamen, maar als de Nederlandse regering en het parle ment de drie zullen vrijlaten zullen wij Joden, Joodse vrouwen en moeders dit voelen als een zich akkoord verklaren met wat Joden en de mensheid is aangedaan. Dan zullen wij weten dat het onheil er nog is". De heren H. A. Wajsberg links) en E. J. Vorst, legden na- nens de Joodse Jeugd getuigenis f van het leed dat zij nog dage- ijks bij hun ouders onderkennen gevolg van de oorlog. De Bilt verwacht van vanavond tot orgenavond: vog weer met wolkenvelden en oraamelijk in het zuiden van het nd ook zon. Matige tot vrij krach je oostelijke wind. Minimum tem- sraturen omstreeks 1 graad. Maxi- um temperaturen van 3 graden in i Waddengebied tot ongeveer 7 aden in het zuiden. (Opgemaakt om 12.40 uur) deze week bij kuipje 250 gram J42S Zo zei vanochtend tijdens de open bare hoorzitting van de vaste kamer commissie voor Justitie, mevrouw De Kassarew. Deze toon van opperste verwarring over wat de regering zegt als barmhartigheid te beschouwen klonk in alle bewogen maar beheerste betogen van de woordvoerders door. „Het hoogste recht wordt voor ons het hoogste onrecht". Ander telkens weerkerend motief: waneer deze drie zich weer in vrijheid zouden kunnen bewegen betekent dat voor onze slachtoffers nieuwe onzekerheid, nieuwe angst. Dr. A. Sunier van het Psychiatrisch Ziekenhuis in Amers foort: „Ik houd er rekening mee, dat ik vele malen die mensen in mijn zieken huis moet opnemen, die de vrijlating van deze drie misdadigers niet kun nen verwerken". En de heer E. J. Vorst namens de Joodse Jeugd: „Er zijn slachtoffers die zeggen: wanneer de drie beulen vrijkomen moet ik zelfmoord plegen. Het is ondraaglijk te leven onder dezelfde hemel als die drie." Van de bijna veertig organisaties die gedurende de hoorzitting hun oordeel zullen geven zal zich de over grote meerderheid tegen gratiëring uitspreken. Vanmiddag pas komen enkele christelijke organisaties aan het woord, die op grond van het ge bod van de verzoening vrijlating van de drie van Breda zullen bepleiten. De regering is ten zeerste verrast door de onverwachte grote stroom van reacties tegen vrijlating van de „drie van Breda". Vrijdag zal het kabinet zich bezig houden met de vraag welke politie ke gevolgen een afwijzing van de gratie door de Kamer op 29 februa ri zou moeten hebben. Formeel hoeft de regering zich niets aan een uitspraak van de Ka mer gelegen te laten liggen, omdat gratiëring het uitsluitend recht van de Kroon is. Maar in feite zal het kabinet uiteraard niet aan de be slissing van de volksvertegenwoordi ging kunnen voorbijgaan, nu zij zoals het zelf zegt in dit uitzonder lijk geval heeft gemeend de Kamer van te voren te moeten raadplegen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat minister Van Agt van Justi tie uit een afwijzing door het par lement de consequentie zou trekken, dat hij dient af te treden. i Minister Boersma van Sociale Za ken (staande achter microfoon) heeft gisteravond in de Tweede Kamer nog eens gezegd, dat de regering het tijdstip voor een al gemene ingreep in de loonontwik keling nog niet aangebroken acht. Of de wiebeltax per 1 juli ver dwijnt of gehandhaafd zal blijven kon minister Langman van Fi nanciën (voorgrond) nog niet zeggen PAGINA 7 26 PAGINA'S Randverschijnselen bij autobeurs baren politie zorg LEIDSE PAGINA In Peking lijkt een permanent contact tussen Amerika en Rood China in de maak Elisabeth Taylor heeft het oo& niet kunnen tegenhouden i ze wordt veertig PAGINA 5 Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 10 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN On- de de ongeveer zeventig personeels leden van de Marthastichting (Rijnstroom) in Alphen, bestaat onrust over dreigende ontslagen. Tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst van het personeel is uitvoerig gesproken over de toekom stige schaalverkleining, waarvan het gevolg zal zijn, dat Kierde van het personeelsbestand moet af vloeien. Het bestuur en de directie heeft besloten het aantal "leefgroepen" van de kinderen terug te brengen tor zeventien. Volgens direkteur mr. W. Vogel betekent dit, dat een aantal personeelsleden 1 (ook in de top) overbodig zal worden. Zo is o.a. aan adjunct-directeur Hagenbeek en personeelschef mej. Donker ontslag aangezegd, evenals aan de heren Van Oord en Smits Arends van de technische dienst. Naar evenredig heid zal ook in de staf- en groeps leiding een aantal ontslagen vallen. Hoeveel dit er exact worden kan mr. Vogel vanmorgen niet vertellen, men schat het aantal op rond de twintig. Door de hergroepering van de „leef groepen" zullen de ontslagen perso neel in alle takken van dienstverle ning treffen. Mr. Vogel noemde het „een droe vige zaak," vooral omdat onder de ontslagenen meerdere gehuwden zullen zijn, waarbij een aantal met een jarenlang dienstverband. Bo vendien bestaat er geen enikel per spectief voor een schaalvergroting in de toekomst. De oezoekers van ae puoiieke tribune laten geen twijfel bestaan omtrent hun mening gezien de borden die Zij tonen voor de aan vang van de openbare hoorzitting voor de vaste commissie van Jus titie. PARIJS (AFP, DPA, Reuter, UPI) Onmiddellijk na het begin van de 145ste vergadering van de Par ij se vredesconferentie voor Vietnam is de bijeenkomst vanochtend verdaagd. De afgevaardigden van Noord-Viet nam en van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Viet- nam maakten bekend niet aan het overleg te zullen deelnemen. De Ame rikanen en Zuidvietnamezen weiger den 2 maart te aanvaarden als da tum voor de volgende vergadering. De Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoei, verklaarde dat "de re- gering-Nixon terwijl zij niet nalaat druk over vrede te praten en over Amerikaanse losmaking van Zuid- Vietnam de oorlog in heel Indo-Chi- na intensifeert". Vooral de laatste dagen heeft die regering de activiteit van de lucht macht geweldig opgevoerd in Zuid zowel als in Noord-Vietnam, aldus Thoei, „Ten teken van krachtdadig pro test hiertegen heeft de regering van Hanoi beslaten, dat het werk van de 145-ste vergadering wordt opge schort". Vorige week ging de vergadering ook niet door. Toen uit protest van Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde tegen de zogenoemde vredes conferentie van Indochinese delega tie- en linkse organisaties in Ver- Onder meer in Leiden en in Voorschoten KIJKDUIN De politie In Den Haag heeft zes mannen en een meisje gearresteerd, die hebben be kend dat zij de afgelopen maanden negenentwintig dure auto's hebben gestolen en binnen de kortst moge lijke tijd „total loss" hebben gere den. De politie becijferde dat de schade veel meer dan 100.000 gulden moet bedragen. De groep had een voorliefde voor de Citroen Pallas ID van 23.000 gulden per stuk maar als zo'n wa gen niet gauw genoeg werd gevon den nam men ook genoegen met een BMW 2000 of een Flat 850. Het grootste deel van de gestolen auto's betrof de Citroëns. De politie heeft alle auto's teruggevonden. De mees te wagens zijn nu echter niet meer waard dan 100 of 200 gulden sloop- waarde. Aangehouden zijn een 24-Jarige los- werkman, een 24-jarige tegelzetter en een 17-Jarige Jongeman zonder beroep. Later volgden nog de arres tatie van het 17-Jarige vriendinne tje van de Jongeman zonder beroep, van een 20-Jarigc groentenhande- laar, een 21-Jarige banketbakker en een 24-Jarige machinist. De groep bekende sinds oktober van het vorig jaar auto's te hebben gestolen in Amsterdam, Amstelveen. Zoetermeer. Leiden. Voorschoten, Rijswijk, Voorburg en Den Haag. De wagens waren uitsluitend be stemd voor plezierrijden en de groep had voortdurend vijf auto's „op de weg". De knapen, die zonder baan waren, brachten de dag door met - autorij den en crossten door het hele land, van oost naar west en van zuid naar noord. Voor al deze tochten van vele hon derdduizenden kilometers hebben ze geen druppel benzine gekocht. Elke liter bemachtigden ze doer het overhevelen uit de tanks van gepar keerde auto's. De 17-jarige Jongen heeft geen rij bewijs. Toch was hij het, die met de ID Pallas de hoogste snelheid kon bereiken. „Dat Jong rijdt als 'n duivel", getuigden zijn vrienden. Als een auto was opjareden, wist de groep er wel raad mee. Het wral werd ergens in het water gereden. Onder meer vond de politie een Fiat 850 terug, die het eigendom is van een astmapatiënte. De auto was na lang sparen aangeschaft en om wille van de kosten was vlak vóór dat de wagen werd gestolen, de ver zekering omgezet van een all risk- in een WA-dekking. De gehandicapte eigenaresse heeft haar wagen terug, maar zal de 2000 gulden schade voor eigen rekening moeten nemen. Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: (Advertentie) Twee be kwame huisschilde voor gewoon werk, kunnen ter stond geplaatst worden bij J E. Kouwenhoven en Zn te Delft. Belanghebbenden, adresseeren zich in persoon of met franco brieven. Maandag a.s. zal alhier ter benefice van den heer G. R H. Spoor, door de Kon. Hol- landsche tooneelisten onder den heer Valvis, het tooneel- spel Fernanda worden op gevoerd. Z.M. heeft den heer F. W H. von Ranzow adsistent-re- sident van Djokjakarta, met alle zijne wettige, zoo man nelijke als vrouwelijke af- stammelii gen, in den Neder - landschen adel ingelijfd met den titel van Graaf. Vandaag 50 jaar geleden: De Fransche president Millerand heeft mr. Moro Gi- afferi, den advocaat van den vrouwenmoordenaar Landru ontvangen, die hem verzoe ken kwam gunstig te beslis sen over het verzoek om iratie voor zijn cliënt. De President zal binnenkort zijn beslissing geven. Woensdagmorgen is de „Zeelandia" van de Kon Holl. Lloyd vertrokken met ettelijke honderden Joodsche emigranten aan boord. De ..Zeelandia" is het eerste schip van de Holl. Lloyd waarop zich een ritueele keuken onder toezicht van het rabbinaat der Ned. Isr Hoofdsynagoge bevindt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1