Oppositie wil 500 miljoen meer Camer worstelt met probleem vrijlating „drie van Breda" Waarschuwing aan IKOR DE „DRIE EN DE GRATIE Veel vragen aan de minister: 7erboden gebieden n meer inspraak loor boringen Studenten bezetten teel VU-hoofdgebouw VOORZITTER TIKT SENATOR VAN DIS OP DE VINGERS Bestrijding van de werkloosheid: POENSDAG 23 FEBRUARI 1972 in een der ing van de vaste Kamer- ilssie voor Justitie naar aan- brief der regering in wordt de vrijlating voorge- op grond van positieve advie- die de Hoge Raad en de Bij- re Strafkamer van de Amster- Rechtbanlk daartoe hebber: tiet voorlopig verslag bepalen tijen nog geen standpunt. Zij een zich tot het stellen van i. Zoals gemeld komt de vaste roommissie voor Justitie mor- weer bijeen om tijdens een lare hoorzitting niet minder organisaties hun oordeel over niet vrijlating te laten geven, tij van de Arbeid en KVP in- ren of er hier sprake is van toonder lijlce aan wel een col- re gratiëring. Voor het laatste zou in feite e enwetswijziging zijn. De WD gaat er van uit, gratieverlening inderdaad in- ïeel is, al zouden „de drie" wei leertijd worden rij gelaten. Vol de liberalen is het recht van aan de Kroon (vorstin en mi- s) voorbehouden, zodat de Ka- r formeel niets mee te maken Voor Anti-Revolutionairen en Mn dig Gereformeerden is een idering op deze regel in dit bij- re geval aanvaardbaar. Openbaarheid PvdA wil openbaarheid van de rlijke adviezen, zodat ook het zich over de argumenten [ordeel kan vormen. KVP en rillen iin ieder geval, dat die en vertrouwelijk aan de Ka- Forden overgelegd. Hoe komt ter Van Agt er toe (zo wil de weten) te publiceren, dat in de gratieverzoeken van de drie oorlogsmisdadigers berouw bou blijken? De VVD is (met het Gerefor meerd-Politiek Verbond) van oor deel, dat de drie van Breda gezien de aard van hun misdaden zich buiten het gewone strafrecht heb ben geplaatst. Volgens de liberalen zou gratie dan ook vooral moeten plaats vinden op de grond, dat oor logsslachtoffers anders steeds weei pijnlijk worden herinnerd aan hel verleden. Waarom nu wel gratie, terwijl he: kabinet-De Jong een andere opvat ting huldigde? wagen D'66 en CPN Met D'70 willen deze partijen weten, of er ook sprake is van druk of in vloed van de Westduitse regering Zij zijn ook zeer beducht voor de houding van „de drie" na hun vrij lating. Deze partijen, en ook hei Gereformeerd-Politiek Verbond, in formeren, welke financiële regelin gen de oorlogsmisdadigers wachten als zij eenmaal in de bondsrepubliek zijn teruggekeerd. Motivering Het GVP acht, blijkens zijn vra gen, de motivering voor gratieverle ning in verhouding tot het gewicht van deze zaak volstrekt onvoldoende De Pacifistisch-socialisten waagt al het mogelijk is de drie oorlogsmis dadigers verder het recht tot gratie te ontnemen als ook ditmaal gratie zou worden geweigerd. „Als dit niel kan betekent dit, dat de door deze mensen begane misdaden niet uil de gedachten van hun slachtoffers kunnen worden gebannen". De CHU stelt geen wagen in af wachting van het Kamerdebat ovei de regeringsbrief op 29 februari. Blijkens het Voorlopig Verslag wa.- de Politieke Partij Radicalen tijdens de commissievergadering van giste ren niet vertegenwoordigd. HAAG Minister Langman omische Zaken) zal meewerken iet opstellen van een lijst met [en waar in geen geval proef- ploitatieboringen mogen worden int. Over andere gebieden zal ireider overleg worden gepleegd waarin de mijnwetgeving nu iet. anenkort zal worden begonnen te voorbereidingen om de veir- ie mijnwetten aan te passen le inspraak- en de beslissings- dure van de Wet op de Ruim- Ordening. de planologische werkcommis- 'aarin rijksambtenaren de mi- adviseren, zullen misschien ook enwoordlgers van particuliere Isaties voor natuur- en liand- sbescherming worden opge- tenslotte wil minister Lang- iroberen het natuurwetenschap- belangrijke Pirolavlak in de bij Schoorl en Bergen te red- an aardgasboringen. De maaJt- pij Amoco had daarvoor de con cessie al gekregen, maar de gemeente Schoorl weigerde de bouwvergunning voor de boorinstallatie en bestemde het Pirolavlak vervolgens tot natuur gebied. De minister deed deze toezeggingen gisteravond in de Tweede Kamer, toen hij door dr. Terlouw werd ge ïnterpelleerd over de problemen rond de aardgaswinning in de Noordhol landse duinen. Het D'66-kamerIid vertolkte, zo bleek uit de discussies, het gevoelen van praktisch de gehele kamer. Ondanks de toezeggingen van de minister handhaafde de heer Terlouw de twee moties die hij had ingediend. In de ene wordt de minister gevraagd met Amoco te gaan praten over het Pirolavlak en in de andere om de mijnwetten te herzien en waterwin- en natuurgebieden aan te wijzen waarvoor geen opsporings- of win ningsvergunningen zullen worden verleend. Beide moties komen vanmiddag in Stemming. iTERDAM (ANP) Ongeveer studenten, wetenschappelijke werkers en technische en ad- tratieve stafleden hebben gis- de tweede verdieping van het [gebouw van de Vrije Universi- Amsterdam bezet, eisen uitstel van de verkiezin- ;en bestuursstructuur vol- een plan van de directie van De ideeën van de directie 'olgens de bezetters „nog reac- irder dan die van minister De lum, waarbij de meerderheid alle geledingen zich uitsprak een gekozen toporgaan, van de aldus de bezetters, fls hen heeft de directie daarna eigenmachtig een eigen voor universiteitsraad in elkaar ge le een voor de directie zo gun- tnogelijk resultaat waarborgde", bezetters zeggen dat de vaart aiee dit plan verwezenlijkt zou (eind februari verkiezingen) rote onrust leidde. Daaruit re- trde dinsdagmiddag een verga- van studenten, stafleden en lisch-administratief personeel, bleek dat de directie niet be was de verkiezingen uit te stel- ferd besloten tot bezetting van (antoor. bezetters hielden hielden een I rol korte „symbolische blokkade voor de kamer van de president-directeur prof. Sizoo". Deze heeft volgens het communiqué van de bezetters niet met hen willen spreken. Besloten is nu de bezetting in elk geval door te zetten. De bezetters zullen verdere actie tegen dit reglement bespreken, en tegen andere punten zoals de col legegeldverhoging, en de bouw- en personeelsstop aan de universiteiten. De 55-jarige o&rlogsinvalide G. Gritter uit Den Haag is giste ren begonnen met een driedaagse zit demonstratie op het Binnen hol, uit protest tegen het voor nemen van de regering om de „drie van Breda" vrij te laten. De heer Gritter kwam vorig jaar in het nieuws toen hij zijn beenpro these de Tweede Kamer in wierp. Min. Van Veen wil een nieuw overlegorgaan onderwijs DEN HAAG Al in april wil mi nister Van Veen (onderwijs) een vol slagen nieuw overlegorgaan voor al le ondrwijsaa-ngelegenheden aan het werk hebben. Volgende week zul len de Nederlandse onderwijsorgani saties zijn plannen ervoor ontvan gen. De minister stelt een „Centrale Commissie Onderwijs Overleg" voor, bestaande uit 24 leden. Daarin moe ten er zes plaatsen voor elk der „zui len" zijn: protestant, katholiek, open baar en neutraal-bijzonder. Een maal per twee maanden moet dit orgaan vergaderen (niet openbaar). Binnen het departement zal het overlegorgaan over een eigen se cretariaat dienen te beschikken. De minister wil het orgaan instellen per „ministerieel besluit". Minister Van Veen kondigde zijn plan aan tijdens de eerste door hem georganiseerde „resorianitoijeen- komst", een open overleg met ruim honderd betrokkenen, ditmaal gewijd aan de plannen met de .midden school" (één vorm van onder wijs voor allen tussen de 12 en de 16 jaar). Strijkkwartet in plaats van Hans Richter LEIDEN In verband met een opgelopen letsel aan zijn vingers is Hans RichterHaaser maandag niet in staat het recital voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen' te vei gen. In zijn plaats zal nu het Ne derlands Strijkkwartet optreden. Op het programma staan werken van Haydn, Dvorak en Brahms. Moderamen Hervormde Synode DRIEBERGEN Het modera men (bestuur) van de Hervorm de Synode heeft aan het bestuur van het IKOR indirekte zeggen schap gevraagd in het program mabeleid' en enkele programma's van deze kerkelijke zendgemach tigde scherp afgekeurd. Drie maanden nadat in de Synode ongerustheid over het IKOR-beleid was gebleken schreef het modera men vorige week een brief aan het bestuur. Het moderamen wenst, dat de programmacommissies voor radio en televisie voortaan in overleg met de IKOR-kerken worden samenge steld. Van het beleid van deze com missies hangt in hoge mate af, hoe de programmering plaatsvindt. De hervormde kerk zal bijvoorbeeld drie leden in deze commissie moe ten voordragen, welke dan door het IKOR-bestuur formeel benoemd zou den moeten worden. Verder dringt het moderamen krachtig aan op "grondige herzie ning van bepaalde onderdelen van het programma" De brief noemt het maandtelijke „totaalprogram ma" van IKOR-radio en ook "be paalde uitzendingen van het Leer huis (tv), die ten onrechte deze naam dragen". In de Synode zei ds. T. H. L. Beernink uit Hengelo, die In november de besprekingen niet had bijgewoond, ervan"Men toch niet het IKOR tot een murame- De Horst In de Synode is gisteren verder mededeling gedaan van een brief aan het bestuur van de sociale aca demie De Horst in Driebergen. Deze academie wortd vaak verward met het centrum Kerk en Wereld, waar van zij vroeger deel uitmaakte. De Horst is thans onafhankelijk, en wordt door het Rijk voor honderd procent gesubsidieerd. De enige band met de hervormde kerk is, dat het stichtingsbestuur door de Syno de wordt benoemd. Het moderamen oppert in die brief ernstige beden kingen tegen de door De Horst aan vaarde nieuwe doelstelling en hoofd punten voor een nieuwe structuur (waarmee minister Van Veen in principe akkoord gegaan is). Die doelstelling is voor zoveel uitleggin gen vatbaar, "dat zij gemakkelijk door een agressieve ideologische minderheid ten eigen bate zou kun nen worden uitgelegd en aange wend". Het Synode-bestuur doet aan het bestuur van De Horst "het stige verzoek, die doelstelling een voorlopige en nader vast te stel len formulering te hanteren". De synode heeft de ontwerp-begin- selverklaring van de Raad van Ker ken in Nederland besproken. De sy node zal in een brief haar bezwa ren en opmerkingen uiteen zetten. Het in oecumenisch verband sa menwerken, het samen op weg gaan en het in gesprek zijn met de an dere kerken werd als noodzakelijk en uiterst zinvol door secretaris-gene raal ds. F. H. Landsman aange merkt. Kamer verwerpt metaal-moties DEIN HAAG De Tweede Kamer heeft twee moties verworpen die wa ren ingediend naar aanleiding van de uitspraak van rechter Stheeman in het metaalconflict. Een PvdA-motie waarin stond, dat buiten twijfel moet staan het begin sel van de rechtmatigheid van het oproepen tot staken indien het be treft het afsluiten van een c.a.o., ver wierf alleen de steun van D'66, PSP en CPN. De regeringsfracties stemden tegen, omdat zij niet vooruit wilden lopen op de behandeling van het wetsont werp over de werkstaking. Een motie van de CPN, waarin onder meer stond, dat dit wetsont werp ingetrokken diende te worden en dat de rechter in arbeidsconflic ten generlei bevoegdheid heeft, werd alleen door de PSP gesteund. T>T> Weer zijn de emoties over de eventuele vrijlating van de „drie van Breda" hoog opgelaaid. Begin vorige week publi ceerden wij als eerste de resultaten van een opinie-onderzoek. Daaruit bleek dat het aantal voorstanders van vrijlating nog nooit zo hoog was geweest. Als het onderzoek op dit moment zou worden vervolgd, zou het bijna zeker een daling in dat aantal te zien geven. Want als men opnieuw wordt gecon fronteerd met de kans op de vrijlating van de „drie", balt het verzet zich samen. Emoties contra emoties. De voorstanders van vrijlating of dat nu gratie is of uitwijzing wijzen op de deformatie die 27 jaar gevangenis straf op de veroordeelden heeft, op de zinloosheid van de straf, op het gewetensonderzoek dat de ,drie" permanent voor zichzelf ondergaan. Die voorstanders belijden him geloof in vooruitgang. Een indrukwekkend voorbeeld was de heer Post- ma van de reclassering in Breda, die zaterdagavond in Brandpunt vertelde dat de drie permanent en onbegrijpend bezig zijn met hun verleden en die de vrijlating van de drie zag als een poging tot een doorbraakje naar beter begrip tussen de mensen onderling. Dr. L. de Jong heeft deze week nog eens de argumenten van de historicus naar voren gebracht die voor een eventuele vrijlating zouden kunnen pleiten. Hij noemde de „drie" maar kleine radertjes in het geweldige machinepark van de ver antwoordelijkheid voor de Jodenvervolgingen. De meeste grote bazen zijn tussen de mazen van het netwerk van de gerechtigheid doorgeslipt. Tot goed begrip: dr. De Jong pleit dus niet voor vrijlating zonder meer, hij spreekt zich ook niet uit over de mate van boetedoening. Hij probeert, en dit maal zonder emoties, de mensen die de „drie" ook nog zijn. in verband te laten zien. Kleine mensen, die afschuwelijk leed hebben helpen veroorzaken, maar zij zijn beslist niet alleen schuldig. Een lofwaardige poging tot een begripsvolle, zo mogelijk van emoties ontdane poging om inzicht bij te brengen. Dat is wat dr. De Jong waarschijnlijk voor ogen zweefde. Anneke Goudsmit, kamerlid van D'66, reageerde onmiddellijk en zeer emotioneel in dezelfde uitzending van AVRO's Televizier- magazine. Zij noemde de argumenten van De Jong zwak, stelde zich sarcastisch op tegen minister Van Agt en haar optreden, dat van een nauwelijks bedwongen felheid was. zal ongetwijfeld nog wel een rol spelen als het er om gaat weifelende kamerleden over te halen naar het kamp van de mensen die vinden dat de drie moeten blijven in Breda. Nu geloof ik dat minister Van Agt ditmaal geen sarcasme ver dient. Hij heeft bekend zich niet te kunnen verplaatsen in het leed van degenen die in concentratiekampen hebben gezeten. Zo'n betekenis getuigt van oprechtheid. De minister poogt evenals dr. De Jong een stuk afstand te scheppen om te voor komen dat de emoties de baas worden. Tevergeefs, want de vloedgolf van gevoelens is losgebroken. Anneke Goudsmit hielp daar ook hard aan mee, door vage beschuldigingen te uiten tegen de Rooms-Katholieke kerk, die vanaf 1950 zou pleiten voor vrijlating van de „drie" maar in de oorlog niet zo flink zou zijn geweest. Nu is zo langzamerhand wel bekend, dat het illegaal verzet meer een zaak van dappere individuen is geweest dan een massale beweging van organisaties. Maar bijvoorbeeld iemand als kardinaal De Jong heeft zich in de Tweede Wereldoorlog zeer moedig gedragen. Nee, van de emoties van Anneke Goudsmit ben ik niet onder de indruk. Ik vind dat zij deze zaak soms griezelig benadert, met al haar intelligentie, met al haar emoties. Het meest indrukwekkende protest is het verhaal dat Het °arool zaterdag afdrukte: het portret van een vrouw die in concentratiekampen in de oorlog geestelijk is gebroken en nu wanhopig analyseert: „Ik kan nooit gratie krijgen". Zij heeft geen persoonlijke wraakgevoelens tegen de drie van Breda. Maar ze droomt geregeld van Mauthausen en ze kan de vrijlating van de drie niet verwerken en ze gelooft dat er oudere mensen zullen zijn die zullen sterven omdat het ge woon teveel voor ze is. „Die mensen zullen na zevenentwintig jaar dus toch nog gedood worden. En niemand zal dat weten ook de kamerleden niet". Martelingen van toen beleeft deze vrouw steeds opnieuw en ze besluit: „Als men niet begrijpt wat ik bedoel, zijn andere verhalen ook zinloos. We zijn niet alleen de mensen die werkelijk levenslang hebben gekregen, we zijn ook de mensen aan wie nooit gratie zal worden verleend. Want dat kan niet". Het. kabinet-Biesheuvel heeft een poging ondernomen om de drie in vrijheid te doen stellen. Het kan haast niet anders of ook de regering is door de vloedstroom van reacties over rompeld. Het argument van de vergetelheid gaat niet op. En de kamerleden zullen eens te meer er van overtuigd ge raken dat zij in hun debat niet alleen praten over de „drie van Breda" maar over landgenoten, van wie velen zich gestraft voelen met levenslang. JRS. DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer heeft de bijna tachtigjarige senator ir.C. N. van Dis van de Staatkundig Gereformeerde Partij gisteren op de vingers getikt, omdat hij zich beledigend zou heb ben uitgelaten. In het beleidsdebat over de begro ting van minister Engels (Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk) trok Van Dis van leer tegen het wat hij noemt om zich heen grijpende zedenbederf: in TV-programma's, bij het toneel, bij instellingen als de NVSH en de Prot. Chr. Gezinsvoor lichting. Van Dis veroordeelde andermaal de opvoering van het toneelstuk Het verborgen leven van Jezus Christus door een werkgroep van de Haagse Comedie. Eerder stelde hij daar al schriftelijke vragen over aan minis ter Engels. Ook Marga Klompé, de vorige minister van CRM, passeerde de revue. Van Dis herinnerde eraan, dat zij de schrijver Gerard van het Reve („een voortrekker van de de cadentie") destijds heeft geëerd met het toekennen van „een prijs van achtduizend gulden". Kortom, het was het soort betoog, dat Van Dis in de Tweede Kamer, waar hij tientallen jaren lid van is geweest, al vele malen heeft afge stoken. Eerste-Kamer-voorzitter mr. M. de Niet Gzn. verzocht de heer Van Dis na afloop van zijn toespraak het stenografisch verslag nauwkeurig na te lezen „om te bekijken of hij zich niet beledigend voor bepaalde per sonen had uitgelaten, wat hij uiter aard niet zo had bedoeld". Op de vraag weike passages hij precies bedoelde zei mr. De Niet, dat hij meer de algemene strekking van het verhaal van Van Dis op het oog had. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De oppositie heeft sich gisteren in de Tweede Kamer vierkant achter het voorstel van de vakbeweging gesteld, een extra in jectie van f 500 miljoen gulden te geven om de werkloosheid te be strijden. Tijdens het debat over de werk- gelegenheidsnota dienden zowel de PvdA-afgevaardigde dr. J. van den Doel als zijn partijgenoot J. T. Vel- lenga een motie in, wa' de re gering wordt gevraag aast de reeds aangekondigde .regelen nog eens een kwart .joen be schikbaar te stellen. De f 250 miljoen g n, waarop dr. Van den Doel aa g, wil hij bestemmen voor de ;bouw en de utiliteitsbouw, dt ..ere helft van het half miljaru zou moeten worden uitgegeven ten behoeve van algemene werken en andere bouw- objedten in gebieden met hoge werkloosheidscij fers. Verenigen De sprekers van de regeringspar tijen konden zich, zij het doorgaans in voorzichtige bewoordingen, wat meer verenigen met de door de re gering in de nota voorgestelde maatregelen. Het verst ging daarin de liberale woordvoerder drs. G. M. V. van Aardenne. Hij sprak van een voorzichtig, niet spectaculair rege ringsbeleid, dat een goede basis geeft en de pas niet afsnijdt voor een structuurbeleid op langere ter mijn. De KVP-er drs. M. J. J. van Amelsfoort noemde de in de nota aangekondigde maatregelen "een eerste beperkte aanzet". EIr zal vol gens hem echter, zeker ook om de werkloosheid in het zuiden te be strijden, nog heel wat meer moeten gebeuren. Ook de CHU-er H. Kik kert sprak van "een goed begin". Van de sprekers van de rege ringspartijen was de heer D. Keu- ning (DS'70) het meest terughou dend. Hij drong aan op meer spoed bij het nemen van werkelijke maat regelen, "want tot werkelijke daden is het nog steeds niet gekomen". Oud-minister B. Roolvink, die na mens de ARP het woord voerde, noemde de werkloosheid van van daag in belangrijke mate het gevolg van de sterke inflatie van gisteren: "Een verantwoorde matiging van de loon- en prijsontwikkeling is de beste bevordering van de werkge legenheid van morgen!".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7