om weer uit eer bedrijf Luizen lachen chloor Pietenzusters hebben het er druk mee Jeugdig tweetal stal honderden kazen Kaasdrive Vader Jan de Wit (76) nog steeds actief NIEUWE HUIZEN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 DEN HAAG "We hadden geld nodig". Deze simpele verklaring nog aangevuld met "we zaten in de schuld" was het excuus voor een aantal forse kaas-diefstallen. Ver antwoordelijk hiervoor waren een 26- Jarige bootwerker uit Schoonhoven en een zeven jaar Jongere chauffeur uit Driebruggen. De president van de Haagse rechtbank voor wie het tweetal zich wegens de activiteiten moest verantwoorden wist nog wel wat anders. "Er zijn wel betere manie ren om aan geld te komen en uit de schuld te raken dan door diefstal". De chauffeur was vroeger in dienst geweest van een kaashandel in Bodegraven en wist als gevolg van die ervaringen goed de weg in de opslagplaatsen. Vergezeld van de bootwerker izijn kostbaas) ging hij in de duistere nachtelijke uren "aan het werk". In de dagvaarding was een keurig overzichtje opge somd: diefstallen in de maanden ok tober tot en met december van het afgelopen Jaar leverden in totaal ze ker 298 kazen op maar de moge- I lijkheid dat er nog meer waren ver dwenen werd zeker niet uitgesloten. De politie ging echter posten, de 1 regelmaat in de diefstallen werd te opvallend. Die nachtelijke arbeid, van de sterke arm had succes, want op 8 december wist men het duo in de kraag te vatten. Dat ge beurde overigens pas na een achter volging per auto. De politie wilde na melijk weieens weten waar de ka zen bleven en achtervolgde de auto van de dieven. Bij Dordrecht moest daar mee worden gestopt, omdat het anders verkeerstechnisch gevaren zou kunnen opleveren werd de auto aangehouden Caféhouder 1 Tenslotte na enig aandringen kwam men er toch wel achter door wie de kazen werden afgele verd. Een Belgische caféhouder bleek de willige afnemer van het Neder landse zuivelprodukt, dat tegen zo'n schappelijke prijs van de hand ging. De president veronderstelde dat het onder het motto ging "fijna Goudse kaas". De politie vond bovendien op de bootwerker ook nog een ball pointpistooltje. 'Een speelgoedge valletje" vond de eigenaar ervan, maar de rechtbank maakte hem duidelijk dat er mee kon worden ge schoten dus was het gevaarlijk. De officier vond de chauffeur het kwade genius achter de hele zaak en eiste tegen hem twaalf weken ge vangenisstraf (waarvan zes voor waardelijk), de bootwerker die met de opbrengst van de kaas zijn belastingschuld wilde aflossen hoorde tweehonderd gulden tegen hem eisen. Raadsvrouwe mej. mr. Van der Wilk verzocht de gehele straf van de chauffeur voorwaarde lijk te houden, waarover de rechter volgende week uitspraak zal doen. BODEGRAVEN Voor de vijfde maal achtereen organiseert men in Bodegraven de "Kaasdrive", een grote bridgedrive Dit laar is er ge kozen voor een nieuwe opzet met gelijke kansen, voor zowel de ster kere als de "genoegen-"spelers. In schrijving in poule A is voor ieder een mogelijk, in poule B worden al leen die spelers toegelaten, die geen 500 meesterpuniten hebben. Secreta ris Keur verwacht dit Jaar in totaal ongeveer 500 deelnemers. De voorrondes worden gehouden op 16 en 27 maart en 6, 13 en 24 april. Alle keren begint men 's avonds om half acht in het rk parochiehuis aan de Oude Bodegraafseweg 17. Er zal T- in principe worden gespeeld met groepen van 8 paren, de win naars daarvan plaatsen zich direct voor de finale, die op 5 mei om half zeven begint. Mocht men er niet in slagen zich direct al de eerste keer te plaatsen, dan blijft de mogelijkheid bestaan, opnieuw in te schrijven voor de vol gende voorronde. Het inschrijfgeld bedraagd f 8,50 per paar. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar onder de Bode graaf se (01726) telefoonnummers 2433, 3805 en 3828. zijn verdwenen. Zuster Weeber voegt daar snel aan tce: „Ik heb het echter nog nooit zo erg meegemaakt als in deze periode". Dit zijn niet de enige problemen waarmee de zusters worden gecon fronteerd. De vraag of er in Alp hen nog gevallen zijn, die principiële be zwaren hebben tegen inenting wordt door zuster Weeber beantwoordt met: „Niet zoveel meer. Als Je dit aantal gaat meten aan het totale inwonertal kan het worden ver waarloosd. Na de polio-epidemie in Staphorst," vervolgt zij, „heb ik en kele gezinnen bezocht waarvan ik wist, dat de kinderen niet waren in gespoten tegen deze gevaarlijke ziekte. Bij een paar hoefde ik hele maal niet lang te praten, voordat zij besloten hun kinderen alsnog te laten inenten". TEGEN „Maar." zegt zij, „er waren ook gevallen bij, die er niet over dach ten". Zuster Koning mengt zich nu in het gesprek en vult aan: „Ik denk dat we nu praten over één procent van de Alphense bevol king Alle zuigelingen, die het con sultatie-bureau bezoeken, zijn nage noeg geprikt. We kunnen de men sen niet dwingen hun kinderen te laten inenten. Maar we wijzen ze wel op de gevolgen als ze besluiten het niet te doen. Dat doen we trou wens ook als de kinderen wel wor den geënt. Er moet tenslotte ook worden gedacht aan de andere Jeugd waarover we de nazorg heb ben" Moeders komen vaak met klach ten. dat hun kind zich „vreemd" en nerveus gedraagt. Over het alge meen zijn het allemaal flatbewo ners, die met dergelijke klachten ko men. Zuster Koning is van mening, dat deze woningen geen gezonde in vloed op de jeugd hebben. „Een kind moet zich kunnen uitleven", zegt zij „En daarvoor is vrijheid nodig, die bij een flat wordt gemist. Zo'n toch tige galerij is niet best". Een ander probleem, dat de kin deren ook geen goed doet, is. dat de binding met de ouders niet zo sterk is. De ene dag zit het kind bij die buurvrouw en de volgende dag weer bij iemand anders. „De vrouwen worden gedwongen om er bij te gaanw erken omdat zij anders de hoge huur van hun huis niet kun- Vis-tweekamp WADDINX VEEN/DEN HAAG - De Waddinxveense Hengelsportvere niging organiseert in samenwerking met de Haagse Hengelvereniging op zaterdag 4 maart de traditionele jaar lijkse tweekamp. Als viswater heeft men de Soestdijksekade in Den Haag uitgezocht. Naast het vissen om de verenigingsu- beker kan men zich ook beijveren één van de persoonlijke prijzen in de wacht te slepen. Er zal worden gevist op maatvis. het inschrijfgeld be draagt een rijksdaalder. Inschrijven kunnen de vissers tot 2 maart (tot uiterlijk 6 uur) bij de hengelsport zaak van J. Hoogehdoorn. Men ver trekt op 4 maart om half zeven 's morgens van het Waddinxveense sta tion. NOORDWIJK Het kampeerbedrijf Jan de Wit aan de Ka- pelleboslaan bij het Langeveld in Noord wijk opent 18 maart voor de veertigste maal zijn poorten. Dan mogen de gasten be ginnen met het opbouwen van hun tenthuisjes en het plaatsen van hun caravans. Dit veertigste seizoen gaat gepaard met de ingebruikneming van een fraai appartementenhotel met re creatiezaal en daaronder een ruimte, waar de vakantiehouden de jeugd zich kan vermaken bij slecht weer. Deze nieuwbouw, achter het riante woonhuis en de zelfbedieningswinkel, met uit zicht op de onvolprezen bollenvelden, wordt zondag 12 maart officieel geopend. Vader Jan de Wit, een krasse zes- en zeventiger, had veertig jaar ge leden niet kunnen dromen, dat zijn toestemming aan vier Amsterdamse Jongens, waarvan hij zich de na men Koos, Gerrit en Dirk nog herin nert. om hun tent op zijn grondge bied te zetten, het begin zou zijn van een werkzaam leven in de re creatieve sector. De Wit was de eer ste in het Langeveld, die op dit daar nog onbetreden „gebied" zijn schre den zette. Dii vier Amsterdammers mochten de eerste drie weken voor niets staan. Daarna rekende Jan de Wit het voor onze begrippen lutte le bedrag van vijftien cent voor ge bruik van water etc. Boeiend werk Zoon Jan 'nu 48) is van zijn schooltijd af zijn vader bijna altijd behulpzaam geweest. Het werk boeit hem. Acht Jaar geleden nam hij de leiding van de camping over. Toen vond zijn vader het welletjes. Er is echter nagenoeg geen dag voor bij gegaan of de grondlegger van dit recreatieve bedrijf komt nog even kijken. Vooral de nieuwbouw boeit hem. Hij is er wat trots op. dat zoon Jan het ontwerp heeft gemaakt en dat hij het samen met de pasbegin- nende Noordwijkerhoutse aanne mer Henk Brama <37) uitvoert. Brama: „Het is mijn eerste grote opdracht. Leuk werk. Het fijne is. dat we precies volgens het tijdschema werken en het gebouw daardoor op de geplande datum officieel kunnen i openen Dat zal zondag 12 maart ge- schieden. Belangrijk is voorts, dat we i er een goed stukje werk van hebben proberen te maken met allerlei mo- j derne voorzieningen. Iedereen', die hier komt kijken is er weg van". Jan de Wit. een gezellig causeur en een man die heel goed met j mensen kan omgaan, werkt zelf even j hard mee. Toen we op de bouw- I plaats liepen zagen we hem bezig met net schuren van dc kozijnen van de appartementen. Met een Door Cees Combee Foto Holvast zichtbaar genoegen leidde hij ons door -dit nieuwe gebouw rond. Het heeft een totaal oppervlakte van 1500 m3 Op de begane grond be vinden zich vier appartementen en op de verdieping eveneens. Ze hebben een vloeroppervlakte van 25~m2 en bestaan uit een grote en kleine kamer. In die grote be vindt zich een gezellige eethoek, een opklapbed voor de ouders, een kitchenette, een koelkast en een kooktoestel met vier vlammen. In 't kleine kamertje kunnen twee kinde ren slapen. De appartementen zijn centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water en toilet- en douche-eenheden. De Wit en zijn medewerkers zijn druk bezig met de afwerking van het gebouw, dat een L-vorm heeft De re creatiezaal voor zo'n zeventig per sonen met het schuine lichthouten plafond is van binnen afgewerkt met natuursteen in verschillende nuanceringen en heeft een gezellige schouw, die is bekleed met Noors granietsteen. Achter deze zaal ligt een ruime keuken. Het is, zo vertelde Jan de Wit. voorlopig niet de bedoe ling daar maaltijden geheed te ma ken voor de gasten. Later misschien wel. Natuurlijk kan men er wel een verfrissende drank gebruiken. Onder de recreatiezaal bevindt zich een kel der. die gedurende het seizoen ge bruikt zal worden als ruimte voor de Jeugd om zich bij slecht weer te ver maken en 's winters voor berging Uitbreidingen KampeerbedriJfexploltant Jan de Wit. nadrukkelijk „In de loop van die veertig Jaar hebben eerst vader en later ik het bedrijf uitgebreid en aangepast aan de veranderde omstandigheden op het gebied van de recreatie. In 1966 hebben we een zelfbedieningswinkel gebouwd. Daar was grote vraag naar. Naast die win kel beschikken we over een klein ca ravanterrein en aan de overzijde van de Kapelleboslaan een groot. Tijdens het hoogseizoen kunnen we ongeveer 800 gasten herbergen Vijftig pro cent van de gasten verblijft het hele seizoen op de camping en de andere helft is bestemd voor de gaande en komende man. Die blijven één, twee en zelfs vijf weken. Steeds meer doet de tendens zich voor om gedurende de v«f weken die de schoolvakanties, ongeveer duren hier te blijven staan. De gasten komen overal van daan. Uit binnen- en buitenland. De „seizoeners" bijvoorbeeld uit Leiden. Hillegom, Lisse. Utrecht. Alphen aan den Rijn en zelfs Deventer en Eind hoven Het zijn meestal mensen, die hier al vele Jaren komen. De band met die gezinnen is begrijpelijk groot". Uit het gesprek met De Wit blijkt overduidelijk, dat er in de loop van de Jaren op kampeergebied heel wat is veranderd. Vroeger stonden er veel tenten. Vooral tijdens de week einden. Dat is nu nagenoeg verleden tijd. Door de flatbouw heeft men geen gelegenheid de tenten op te slaan of te laten drogen. Hoofdza kelijk zijn het nu de tenthuisies met linnen dak en de caravans, die men gebruikt. De stadsmens vertoeft graag in dit stukje ongerepte na tuur tussen het Duindamse- en Lan- gevelder Slag. Men kan er heerlijk wandelen en zit dicht bij zee. Er heerst rust en van luchtvervuiling is nauwelijks sprake. Portugese zeeman Voor we afscheid nemen vertelt iJan de Wit Jr. Nog een anekdote Hij I vraagt of we weten hoe de naam Ka- pellebos is ontstaan. We moeten het antwoord schuldig blijven. De Wit helpt ons snel uit de droom„Zo i rond 1783 heeft er op dit terrein een kapelletje gestaan. Geschonken door Vader Jan de Wit (76), zoon Jan de Wit (48) en aannemer Henk Brama (37) voor de ingang van het appartementenhotel met rechts de recreatiezaal. een Portugese zeeman. Deze was met zijn schip voor de kust van Noord- wijk in nood geraakt. Uren- en uren lang hing de bemanning in angstige spanning in de mast. In afwachting van de redders. De Portugees beloof de. wanneer hü behouden aan land zou komen, dicht bij die plaats een kapelletje te zullen stichten. Die be lofte is hij trouw nagekomen. Een paar hoekstenen staan er nog steeds in het Langeveld. In de annalen van de R.K. Kerk van Noordwijkerhout staat nog geschreven, dat dit kapel letje er in 1870 nog was. Vandaar de naam Kapellebos. die men aan dit vroeger zo bijzonder bosrijke duin gebied er hebben toen heel wat meer bomen gestaan dan nu nog het geval is heeft gegeven". HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazerswoude willen bouwvergunning verlenen voor het oprichten van achtenvijftig woningen in de wijk Zuid. De Leid- schendamse aannemer N. ti«too en ZN NV wil er 36 woningen met garages bouwen en NV bouwbedrijf W. A. Waayer, eveneens uit Leid- schendam, negen herenhuizen. Ha- zerswoudes won ingbouw veren wing Volksbelang heeft plannen tot het oprichten van 13 woningwetwonin gen. ALPHEN AAN DEN RIJN De luizen zijn weer in opmars. Er is bijna geen enkele lagere school in Alphen of er zijn wel leerlingen, die zijn besmet. De „pietenzusters" (zoals ze door de schoolkinderen worden genoemd) van het Oranje Groene Kruis hebben het er druk mee. „Het is wel een tijd rustig ge weest," zegt zuster Weeber, „maar dat is, dacht ik, toeval. De mensen durven er niet over te praten, om dat dan hun buren denken dat ze niet al te proper zijn. Maar luizen komen ook voor in nette gezinnen waarvan de kinderen bij wijze van spreken dagelijks gaan zwemmen Het vreemde is, dat een luis zich daar niets van aantrekt. Ze lacht als het ware om chloor" Zuster Koning, die haar werkter rein in Ridderveld heeft, weet niet één school in deze nieuwe woonwajk, waar zij nog geen voet over de drempel heeft gezet om de strijd te gen de luizen aan te binden. Ook zij is van mening, dat het geen kwes tie van schoon zijn is. „Het is een bron en als die is gevonden kan er rigoureus worden ingegrepen. Voor een dergelijke besmetting hoeft men zich echt niet te generen". OUDEREN NIET Van de volwassenen horen de zus ters nooit klachten hetgeen dus zou betekenen dat zij geen last van lui zen hebben. ..Het is al jaren gele den." zegt zuster Koning, „dat ik een oudere heb behandeld, die last van luizen had. Je krijgt wel het idee. dat de mensen, wanneer hun kinderen zijn besmet, het willen doodzwijgen. En dat wil ik proberen tegen te gaan. men houdt toch ook zijn mond niet dicht als een kind bijvoorbeeld de waterpokken heeft?" Beide zusters komen tot de conclu- nen betalen. Daardoor ontstaan spanningen, die ook doorwerken op de kinderen. Bindingen met wijk verpleegsters, artsen of een dominee zijn gering. De mensen moeten hun problemen zelf verwerken". KREPEERGEVALLEN Krijgen de zusters veel met kre- peergevallen te maken? Zuster Weeber vertelt, dat dat niet zoveel meer voorkomt, als zo'n tien, vijftien jaar geleden. Ook zus ter Koning spreekt van een inciden teel geval waarmee zij wel eens te maken krijgt. „Het is gelukkig een heel stuk verbeterd. Af en toe kom Je nog wel eens een viespeuk tegen, die van top tot teen onder handen moet worden genomen. Maar ik lig er niet wakker van," lacht zuster Weeber. „Wat ik wel sneu vind, is dat kleine kinderen in een dergelijk milieu moeten opgroeien". „Een brokje van wat de mensen missen proberen we aan te vullen. Daarbij komen we echt wel eens trieste gevallen tegen." besluit zus ter Koning. „Als Je later ziet dat Je succes hebt gehad, heb je toch ook wel weer voldoening van je werk" Zuster Koning heeft het ook in (het nieuwe) Alphense Ridder veld druk met de bestrijding van luizen. (Foto Will Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4