Minder functies voor binnenstad zou best kunnen dienst Jan Wolkers trok bomvolle zaal Waarom autobeurs in Leiden? Nog drie kandidaten voor schoolschaaktitel ff FEjBRUARI 107» Waar past een parkeergarage in de fijnschalige structuur van ie Leidse binnenstad, wo.arin al leen barbaren zóuden willen in grijpen? (Foto Holvast) Wethouder Kret n.a.v. betoog van directeur stichting Weg LEIDEN Moet Leiden blij zijn met een beurs in tweedehands auto's, zoals die binnenkort elke donderdag in en om de Groen- oordhal zal worden gehouden? Het woord automarkt is besmet, vooral door de verhalen, die over de Utrechtse in omloop zijn. De organisatoren weten dat net zo goed, zo niet beter, dan ieder ander en daarom hebben ze het woord autobeurs gekozen. Het gemeente bestuur van Leiden weet het ook en heeft daarom in het contract een aantal voorwaarden gesteld, vooral met betrekking tot de veiligheidseisen van auto's, die hier te koop worden aangeboden. Waarom een autobeurs in Leiden?, vraagt men zich wellicht af. Om die vraag te kunnen beantwoorden, moet men iets weten van de achtergrond van de Groenoordhal. De hal is in de eerste plaats een veemarkthal, een verkoopplaats dus. In het kader van deze marktfunctie, die nu alleen op de vrijdagen wordt uitgeoefend, past deze autobeurs. Daarnaast zou men bijv. ook kunnen denken aan verplaatsing van de warenmarkt, maar dat geeft natuurlijk wel consequenties voor de binnenstad. Er wordt sinds jaar en dag en daarvoor is een directeur „inge huurd" gezocht naar functies voor de Groenoordhal naast de verliesgevende veemarktfunctie en de van hetzelfde laken een pak zijnde sportfunctie. Evenementen brengen wel geld op, maar ijs- revue's e.d. komen niet elke week naar Leiden. Het tekort op de hal gaat elk jaar het miljoen tebovene. Iets in de autobranche dus en daarvoor werd Auctor BV in Amster dam benaderd, een jonge onderneming, die als activiteiten tot nogtoe noemt de organisatie van een eenmalige autobeurs in Rot terdam en één in Amsterdam. Van de laatste worden met enige trots de cijfers genoemd: er waren 24 dealers met 234 auto's, waarvan er 160 werden verkocht, gemiddeld tegen een bedrag van ruim f. 5000,-. Omzet aldus: meer dan een miljoen. De leiding van Auctor wil méér gaan doen op dit gebied en geeft toe, dat dit in de eerste plaats gebeurt om financiële redenen. Tegenover de pers werd gisteren uitgeweid over de ideële achter grond om de handel in occasions vanwege de verkeersveiligheid op een hoger peil te brengen. De vinger werd uitgestoken naar de overheid, die nog altijd geen verplichte autokeuring heeft in gevoerd zoals veel andere landen. En naar organisaties als ANWB, Veilig Verkeer en BOVAG (organisatie van dealers), die ook geen manier hebben gevonden om de consument te verzekeren, dat hij rustig een tweedehands wagen kan kopen. Dergelijke uitspraken worden niet zomaar geslikt, zeker niet door autojournalisten, die weten wat er op dit gebied te koop is. Daar om kwamen de reglementen op tafel voor de beurs en de veiling, waarin het gemeentebestuur zijn voorwaarden heeft ingebouwd. Wij publiceerden gisteren de voornaamste: elke ingebrachte auto moet een ANWB-keuringsrapport hebben dat niet ouder is dan vier weken of een BOVAG- of merkengarantie. Als blijkt, dat het kan, willen we de drempel bijv. door instelling van een minimumprijs verhogen, zeggen de organisatoren el* ze wijzen daarbij op de mogelijkheid het reglement te wijzigen. Dat kan ook in omgekeerde zin, maar daarmee zal het gemeentebe stuur niet akkoord gaan, dat de zaak heel voorzichtig heeft aan- gpakt. Dat is ook nodig, want men moet zich realiseren, dat de beurs wordt gehouden op een gemeentelijk terrein. De gemeente i.e. de dienst voor de Groenoordhal houdt dan ook toezicht op de auto's, die worden ingebracht en zal niet- deugdelijke exemplaren (dat blijkt uit de keuringsrapporten) op het terrein weigeren. Eén maas in dit net is bij voorbaat gedicht: er mogen op donderdag geen auto's worden geparkeerd binnen de hekken. Of er meer mazen zijn, zal de tijd leren. Wie zijn de organisatoren? Directeur van Auctor BV is P. F. Domela Nieuwenhuis, een jonge zakenman, die zegt gestudeerd te hebben. Zijn collega is J. de Man. die de autoveiling samen met de Leidse deurwaarder A. van 'Vliet g^at leiden. Hij laat zich voorstaan op zijn 25-jarig „autoverleden"in Duitsland, waar „shows als deze heel normaal zijn". Wat verwachten de twee van de autobeurs? Ze weten het niet. Pas nu is een schrijven uitgegaan naar 1000 BOVAG-dealers in en om de Randstad. Zij kunnen deelnemen aan de z-g. binnenbeurs (in de hal dus), waarbij het reglement het lidmaatschap van de BOVAG verplicht stelt en de voorkeur geeft aan die bedrijven, die zijn goedgekeurd door Veilig Verkeer. De buitenbeurs (op het ter rein) is ook een vraagteken. Daar kan iedereen met een tweede handswagen komen. De organisatoren zeggen de occasionhandel niet te hebben aangeschreven, omdat ze juist particulieren willen. Verkoop van man tot man zonder tussenhandel moet dat worden. Wat het zal worden? Donderdag 9 maart en de volgende beursdagen zullen het leren. Uit de kringen van „randhandel" als die in har tige hapjes is de Groenoordhaldirectie reeds benaderd om plaats ruimte. HANS MELKERT ADVERTENTIE LEIDEN „De Leidse binnenstad is een zak, waarin een aantal functies is gestopt. De zak is oud en moet worden vernieuwd, maar kan niet groter worden". Deze verge lijking is van wethouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer, die in antwoord op de vraag of de ontwikkeling van de binnenstad meebrengt, dat een aantal functies zal moe ten verdwijnen, zegt, dat dit best eens het geval zou kunnen zijn. De wethouder zei het gistermiddag nadat hij het betoog had ge hoord, dat directeur Boog aart van de stichting Weg had afgestoken op de lunchbijeenkomst van het Leids City Centrum. LCC-voorzitter Brummer haakte op de opmerking van de wethouder meteen in. Hij en dat is hem in zijn functie niet kwalijk te nemen aan vermindering van de winkelfunctie. Zegt u maar hoeveel detail- handelsbedrijven moeten verdwijnen, stelde hij. Het betoog van d>e directeur via-n de stichting Weg een „automan- dus, diie één keer het woord "not- auto" gebruikte viel bij de m'id- danstanders in zoverre "in het mand je", dat hij bij het afsluiten van standscentra aandrong op uiterste voorzichtigheid en een gefaseerd, langzaam beleid. Door Hans Melkert NZH-bedrijfsleider Jongejan, uilter- aard op de bres voor het openbaar 'vervoer, wees er meteen op, dat men voor abrupte maatregelen in Leiden niet bang behoeft te zijn. Hier gaat alles langzaam, zei hij. Overigens is het openbaar vervoer z.i. zeer gelbaat 'met de busbanen. Ook dr. Boogaart bleek daarvan een voorstander. Ont wikkeling van een binnenstad is een kwestie van "èn - èn", zei hij. zowel voor de particuliere auto als voor het openbaar vervoer. Specifiek Wethouder Kret zei aan dat alge mene verhaai niets te hebben. Hij vroeg Boogaart om 'n oplossing voor de specifieke problemen van de Leid se binnenstad. Deze bleef het ant woord schuldig en speelde de bal terug naar de wethouder. Deze bleef zitten met de vraag wat te doen. Iedereen om met Boogaart te spreke: "uitgezonderd' barbaren" wü de structuur van de Leidse bin nenstad handhaven. Dat betekent, dat er alles meegerekend 4000 par keerplaatsen kunnen worden ge maakt, terwijl er voor de uitoefening van alle binnenstadsfuncties 10.000 nodig zijn. Kret: Wat doe je daar aan? Boogaart: Met 2% vermenig vuldigen Het stapelen van auto's kwam na tuurlijk ter sprake' in dit verband. Volgens de wethouder geeft dit wei nig soelaas in de Leidse situatie, waarbij de gemeente financieel niet in staat is een parkeergarage te ex ploiteren en particulieren vinden, dat Leiden hoogstens anderhalve par keergarage kan hebben. Er zal er wel -één komen in de Ir. DrieSsenstraat en daarmee houdt het op. Kiezen Boogaart bleef erbijLeiden aal moeten kiezen tussen parkeerplaat sen maken of de binnenstad laten leegvloeien. Hij wees daarbij op de erosie in Amsterdam, waar niets ge beurt en waar de laatste jaren 40000 bedrijven zijn afgevloeid. Attente Kret "pakte" hem op deze opmerking. Amsterdam doet niets en ADVERTENTIE daar verdwijnen bedrijven. Wij doen wel wat en wat aal daarvan het ge volg zijn?, vroeg de wethouder, die vergeefs aandrong op het geven van ervaringen in andere steden miet wandelgebieden. En kom niet aan met steden in Duitsland, waar de oor log voor een grondige sanering heeft gezorgd. Leiden heeft ook wel enkele gaten door gewone sanering maar daarmee kun je in de fijnscha lige structuur, die iedereen wil hand haven, niets doen. Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur TIA MARIA COFFEELIKEUR normaal 19,95 nu 16,50 MARTINI VERMOUTH, normaal 5,95 nu 4,95 HARTEVELT BESSENJENEVER, normaal 10,85 nu 9,95 Gratis thuisbezorgd. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL. 3 0069 HAARLSTR 204 TEL 21611 Vijfentwintig jaar vertegenwoordiger LEIDEN Op spontane wijze hebben gisteren leden-afnemers en medewerkers van de levensmidde lenhandel Enkabé-Leiden de heer J. van Ark gehuldigd, die zijn 25-Jarig jubileum als vertegenwoordiger vierde. Voorzitter J. Sylvester wees erop, dat het bedrijf mede door het werk van de jubilaris groot is geworden. Hij bood een geschenk onder cou vert aan. Directeur J. Zaal roemde de werk lust van de heer Van Ark. Hij bood als geschenk van de medewerkers een tuinameubelement aan. Voorzitter W. v. d. Holst van het college van 'commissarissen sprak namens de leden en noemde de jubilaris een geziene vertegenwoor diger. Hij overhandigde naast een geschenk onder couvert bloemen en sigaren. LEIDEN De spanning in de strijd om het schoolschaakkampioen- schap van het rayon Leiden is ten top gestegen. Voor de titel komen nog drie van de vier finalisten in aanmerking, met nog één ronde te spelen. Dit zijn het Rijnlands Ly ceum, het Visser t Hooft Lyceum en het Fioretti College. De vierde gegadigde werd door het Rijnlands Lyceum met een forse klap (15) gewipt. Binnen een uur stond het Rijnlands Lyceum met 05 voor. De laatste partij tussen twee inval lers had een zeer merkwaardig ver loop: wit (Nota) kreeg een toren Geen speciaal spijbelapparaat LEIDEN Het is niet de bedoe ling dat er in Leiden een speciaal ap paraat komt voor het toezicht op het spijbelen op scholen en vormingscen tra. B. en W. schrijven dit in ant woord op vragen van de raadsleden Van Seters (PvdA) en Cornelissen (KVP). Er is momenteel één ambte naar voor het toezicht. B. en W. hopen het bij deze ene kracht te kunnen houden, door haar opdracht te geven in een nog vroeger stadium dan voorheen de sociale dienst, schoolarts, raad voor kinder bescherming en schooladviesdienst in te schakelen bij probleemgevallen. De gemeente wil dit Jaar eerder be schikken over de namen van de leer lingen die dit jaar leerplichtvrij wor den. Vorig jaar was die lijst er pas oktober. De hoofden van de lagere scholen is inmiddels verzocht, om al voor de zomervakantie op te geven welke leerlingen in september onder de partiële leerplicht zullen vallen. "Met de directie van het vormings centrum is er een goede samenwer king, aldus B. en W. "Problemen ge ven de leerlingstelsels en de cursus sen voor onderwijs en vorming. De genen die daar de leiding hebben, la ten niets van zich horen". cadeau; hierna incasseerde zwart (Schreuder) een dame; zwart laat pion tot dame promoveren en wint door en grapje de witte dame: wit geeft op. Tussen haakjes zij vermeld dat de eerste twee borden van het Rijnlands reeds in het begin een stuk ten geschenke kregen. Het duel tussen het Fioretti Col lege en het Visser 't. Hooft Lyceum was heel wat feller. Na twee uur was de stand pas 0—1 voor het Visser t Hooft. Vlak voor het verstrijken van de speeltijd verschenen de overige uitslagen op het scorebord: aan de eerste drie borden noteerden we drie vechtremises, terwijl de borden vier en vijf elkaar in evenwicht hielden (eenmaal winst en eenmaal verlies). Deze resultaten onderstrepen de me ning dat in de voorronden poule A d'it keer veel sterker bezet was dan poule B. Bekijken we de stand dan zien we dat het Rijnlands Lyceum aan een 51 zege genoeg heeft om de titel te grijpen met dien verstande dat het Visser 't Hooft zijn laatste wed strijd met 60 wint. Uitslagen /an de tweede ronde: Fioretti CollegeVisser 't Hooft Ly ceum: 2%3*2. G. v. DijkH. v. Duyvenbode J. Akerboom H. Kempermah I2J. v. Dijk E. Eveleens J. JansonH. v. Osnabrugge 01; H. v. EuwijkJ. Swager 10; J. VreeburgW. v. d. Linden 01. BonaventuraRijnlands Lyceum: 1 —5: A. TolenaarL. Konings 01; G. PrinsenR. Dobbelaar 01; A. LagerbergL. Roo 0—1; J. Borst L. Verhoeven 01; J. NotaC. Schreuder 10; J. Th. H. v. d. Wiel D. Schweizer 01. LEIDEN In verband met ziekte van mevrouw drs. D. Woudstra-Ber- gema is de receptie, die haar vrij dagmiddag zou worden aangeboden (-er gelegenheid van haar afscheid als secretaresse van de Vereniging voor chr. beroepsonderwijs voor Leiden en omstreken, voor onbepaalde tijd uit gesteld. De stand is nu: Rijnlands Lyceum Visser 't Hooft Lyceum Fioretti College Bonaventura Pleeggezinnen gezocht in Leiden e.o. LEIDEN Vorig Jaar zijn ook In Leiden en omgeving heel wat kinde ren uit Frankrijk, Duitsland en Am sterdam met vakantie geweest op initiatief van de stichting Europa- Kinderhulp. Het zijn kinderen met een min of meer trieste achtergrond. Ze brengen vier weken door in pleeg gezinnen. (juli en augustus). Buitenlandse partners (grote cha ritatieve organisaties) van de stich- ting zoeken die kinderen op, kinde ren, die vaak ouderliefde of een nor maal gezinsleven missen. In 1971 kwamen zo zeshonderd kinde ren naar Nederland. Dat is een groeiend aantal, wat betekent, dat steeds meer pleegge zinnen nodig zijn. Zomin als bij de kinderen maakt de stichting bij de pleegouders onderscheid wat betreft ras, kleur of levensbeschouwing. De stichting heeft geen betaalde krach ten, geen bureau en geen propagan- da-apparaat. Bestuursleden, en me dewerkers offeren vrije tijd op voor dit doel. De leeftijd van de kinderen ligt tussen 6 en 12 Jaar. Alle verdere inlichtingen (en dat zijn er nog heel wat) kunt u krij- ügen bij mevr. E. W. van Seters-Ba- nen. Plantsoen 51 in Leiden (telf 01710-24059) en bij mevr. J. Arend- se Dennenlaan 13, Nieuwkoop (telef. 01725-1975.) Verrassend optreden in Leiden LEIDEN De schrijver Jan Wol kers, bekenid van boeken als Turks Fruit, Gesponnen Suiker, Werkkle ding en Een roos van Vlees, Om eens een a-Chronologische volgorde te in troduceren, hield gisteravond een le zing in het Eigen Huis van "Augus- tinus". Zoals be voorzien was trok Wolkers die ruog seeds, by een heterogeen le zerspubliek blijkt aan te spreken, een bomvolle zaal. Hij verlevendigde zijn lezinig met lichtbeelden over het eiland Rottumerplaat, waar hij on langs verblijf hield. Wolkers ving aan met het voor lezen uit zijn werk, waarbij vooral het fragment uit "Het Tillenbeest", welke hij als eerste voordroeg, de nog wat aarzelende populatie ziender ogen deed mééleven. Met een haast sonore stem, die door zijn volume en overtuigingskracht een veel grotere inhoud aan de teksten gaf, wist hij allen mee te voeren in een onstuit bare betrokkenheid. Haast ongemerkt voorbijsnellend aan onbeduidende, niet bepalende passages wist hij ge durende de hele lezing de indlruk te wekken slechts bijzonder geënga geerde literatuur te schrijven. Onbevangen Toch was er een zekere aversie merkbaar, onverklaarbaar haast on der het vrouwelijk gedeelte van de boeschouwers, wanneer Wolkers op een wat overrompelende manier zeer indringende details de copulatie be treffende behandelde. Door de eer lijke en onbevangen manier, waarop hy dergelijke detailbeschrijvingen trachtte over te brengen, waardoor "gekunsteldheid" a priori werd uit gesloten, was men snel geneigd deze passages als niet storend te onder kennen. Wie een lezing van Wolkers be zoekt, moet, wil hij reëel blijven, op dergelijke fubuiiteiten bedacht zijn. Naarmate hij echter vorderde en doordrong tot het publiek, doorbrak hij met spreekwoordelijk gemak het ha-ast onzichtbare waas, dat hem nog va-n zijn toehoorders scheidde. Nadat hij ook wat had voorgelezen uit werk van recenter datum, Horrible Tango, ging hij over tot het vertonen van de door Sonneveld en Gaaikema als thema gebruikte "lichtbeelden". Rottemerplaat De lichtbeelden bleken betrekking te hebben op zijn verblijf op Rottu merplaat en al spoedig bleek, dat Wolkers niet slechts daar was ge wéést. maar ook bewust had genoten van de nabuur en de omgeving. Aoh- ber de schrijver Wolkers schuilt, en dat bleek gisteravond zeer duidelijk, ook de natuurvriend en de dieren liefhebber. Waarschijnlijk juist door zijn wat ongepolijste stemgeluid werd iedereen vertederd bij de lichtbeelden van een overleden zeehondemoeder, die een zo goed als volgroeid jong in zich droeg. Wolkers had de moeder helemaal ontleed en gaf in een nog steeds betrokken relaas zijn ontdek king van het zeehondejong, dat naar mate de dia's werdën vertoond zient- baar werd. Ook viel bij de vertoning van deze dia's, in een poging eens een andere dan een zuiver literaire kant te belichten, de gevatheid van Wolkers op. De Wolkers, die overal een anbwoord op weet en je vrien delijk en correct van zijn mening en inzicht op de hoqgte brengt. De antwoorden, die Walkers na de pauze gaf, waren zo verrassend openhartig, dat spoediig de vragen stellers elkaar het woord betwistten. Vele vragen moest Wolkers beant woorden, vele vreemdsoortige vragen ook. Wat hem het meest ergerde bij voorbeeld. Of hij misschien oversekst was. Of hij in God geloofde, etc. Ook werd hem gevraagd of zyn schrij verschap voor hem belangrijker was dan zijn activiteiten als beeldhouwer. Of beide eigenschappen als onafhan kelijk van elkaar voorkomende groot heden in de mens Jan Wolkers kun nen bestaan en of er geen conflict situatie ontstond. Wolkers antwoord de hierop, dat zijn bekendheid als schrijver in zekere zin een verleng stuk was van het verlangen van zijn publiek. Men kende hem liever en beter als schrijver. Zijn andere kwa liteiten waren door d'it "prioriteiten- sbellen" daarom niet minder of van onder geschikte betekenis. Ook op mu zikaal gebied bleek Wolkers een vry wijdvertakte interesse te bezitten. Zowel Hendrix, The Mothers if In vention als Bach en de groten uit de jazzwereld kunnen op zijn bewonde ring rekenen. Toen we na de lezing nog wat na praatten, wilde hij wel kwijt, dat hij in samenwerking met producent Rob Houwer en regisseur Paul Verhoeven •"'Wat zien ik") zal beginnen aan de verfilming van zyn boek "Turks Fruit". Het zoeken is echter, nog steeds volgens Wolkers, naar de ideale "Olga-figuur". De verfilming van 't bo\k zal in handen van Hou wer/Verhoeven waarschijnlijk geen moeilijkheden geven Wolkers van zijn kant is bereid hen bij de vervaar diging van de film de vrije hand te laten. Dit is typisch Wolkers. Na de lezing snelde hij weg, op zijn wel zijn trouwste lezeres is, naar een bontgekleurde laarzen, vergezeld door andere afspraak, zijn vriendin Karin», die misschien A. C. KOEKEBAKKER jr. Goed sigaartje maken. Medina. In eenvoudig groen doosje doen. Verkopen voor 12V2 cent. DatnoemtVelasques een vriendendienst. Of niet soms? Medina, voor vrienden 20 stuks/250 ct

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3