Driftaanval van „snorder" kost Tsjech bijna 't leven agenda Verschil van mening over huurharmonisatie Uitbreiding J. M. van Kempenschool Wilde rit in Leiden voor Haagse rechtbank Bijzondere dakpan Bollenhandelaren zoeken betere weg afzetbevordering Druk programma t VOORSTELLEN AAN VOORSCHOTENSE RAAD voor "Be Fair' PEUGEOT IN OEGSTGEEST fAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 23 FEBRUARI Ij (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG/LEIDEN Een inwoner van Leiden, pas terug gekomen van vakantie, was bezig zijn auto uit te laden. Toen hij met armen vol kampeeruitrusting naar de lift in zijn flat liep. liet hij een klein formaat centrifuge zo lang even bij de achter kant van zijn auto op straat staan. Een andere Leidenaar, die per auto op zoek was naar bruikbare artikelen tussen het grote afval, dat 's avonds al op straat was gezet omdat de volgende morgen de „kraakwagen" van de gemeente zou langskomen, ontdekte langs de kant een nog goed uitziend apparaat. "Pik in ik heb Je" dacht de snor der. En hij zette het apparaat op de achterbank van zijn wagen. Meteen kwam de vakantieganger schreeu wend van verontwaardiging het flat gebouw uitrennen. "Die centrifuge is van mij", riep hij. De oentrifuge kwam weer terug by z'n rechtmatige eigenaar. De vraag is hoe. Voor de Haagse rechtbank zei straatmaker Willem (19) gisteren dat hij het apparaat had teruggezet op straat. De eigenaar zei dat hij het ding uit de auto had gegrist. Zeker is dat er wederzijds klappen zijn gevallen. En zeker is ook dat blijkt uit de voorlichtingsrapporten die later over hem zijn uitgebracht dat Willem lijdt aan driftaanval len en dat hij dan niet precies meer weet wat hij doet. Waar het ter terechtzitting om draaide was het feit dat de jeugdige snorder bij het wegrijden met zijn auto zodanig op de andere man was ingereden dat die op het spatbord van de toestormende wagen moest springen om niet tussen deze auto en een andere te worden verpletterd. Met de man op zijn spatbord was de Jonge straatmaker doorgereden. Een eind verder viel het slachtoffer er af. De schade bleef gelukkig be perkt tot enkele ontvellingen. Het gebeurde allemaal op 6 septem ber 1970 in de Opaalstraat in Lei den. De zaak werd pas anderhalf Jaar later afgehandeld omdat het slachtoffer, een Tsjech, wegens ver blijf buitenslands enkele keren was verhinderd te getuigen. De straatmaker stond terecht we gens poging tot doodslag. Hij be weerde gisteren eerst dat er nog ge noeg ruimte was voor het slachtof fer om te blijven staan zonder te worden aangereden. De getuigen verklaarden echter dat de Tsjech met een acrobatische i noodsprong zijn leven had gered, omdat hij anders zeker zou zijn ver morzeld. Willem zei toen dat hij in geen ge val de bedoeling had gehad om het slachtoffer te raken. Hij was in paniek weggereden. "Ik weet het niet meer. Ik was helemaal over- 1 stuur door dat vechten", erkende het jongmens tenslotte. Officier van Justitie mr. Schimmel veronderstelde dat de verdachte wel licht driftig is geweest omdat hij ten om-echte voor een dief was aan gezien. Uit zijn wijze van rijden blijkt wel zijn opzet om de andere man iets aan te doen, vond de of ficier. Poging tot doodslag achtte mr. Schimmel echter niet bewezen, wel poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Hij eiste dat de straatmaker zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht weken, waarvan vijf weken voor waardelijk. Advocaat mr. R. Th. van Leeuwen bepleitte vrijspraak omdat zijns in ziens niet is komen vast te staan dat Willem opzettelijk op de Tsjech is ingereden. Subsidiair vroeg pleiter een geheel voorwaardelijke straf, voor zijn zwakbegaafde cliënt, die voor het eerst terechtstaat en die in de gevangenis zeker niets goeds zal leren. Vonnis 7 maart. LEIDEN Van Het Haagsche Schouw is toch nog meer overge bleven dan we gisteren schreven. Het oude tolhuis staat er nog. zij het dat de muren in later jaren met een witte pleisterlaag zijn bedekt. Het bijzondere aan dit tolhuis is de bedekking van beide topgevels dezé zijn gedekt met de Josson of platte Oegstgeester dakpannen. Deze Josson (naar de uitvinder) dakpannen zijn ruitvorming en maken een goedgesloten dakbedekking mogelijk. Er kunnen geen vogels onder nestelen en afwaaien is uitgesloten. Toch is deze dak bedekking er niet "in" gekomen, waarschijnlijk omdat er door hun vorm teveel afgekapt moest warden om ze in een rechthoekig vlak te laten passen. De heer W. J. van Varik maakte ons hierop attent van hem zijn ook de foto's. LISSE Het prolduktschap voor Siergewassen gaat steeds bruikbaarder rapporten ver- aardigen voor de verkoop van bloembollen. Het heeft nu het forceren van bloembollen in Duitsland onder de loep geno men. De bestuursleden van de groep Duitsland van de Bond van bloembollenhandelaren gaan zich over de gegevens buigen om wegen te vinden ter verbe tering van de bloembollenex port. Eén van de grootste strui kelblokken bij de bevordering van de afzet van bloembollen, aldus drs. Rotteveel is de ge brekkige manier waarop de Duitse afnemers hun bloemen bij de consument krijgen. De afzet en de distributie is slecht Voorzitter H. J. Hylkema zei. dat Duitsland nog ging. In an dere landen was dat nog slech ter. Een marktverkenning in Groot- Brlttannië aan de hand van de verkoopcijfers van Nederland se exporteursfirma's heeft ge leerd, dat er bijzonder veel kleine orders worden "geno men". Men had dit reeds ont dekt bij het doorlichten van het TansDort. "Je zou eigenlijk een verordening moeten maken om de verkoop beneden de vijfhon derd gulden per order te verbie den". aldus de heer Rotteveel. Drs. P. Vermeulen, vertegen woordiger van de Bond van Bloembollenhandelaren zei ech ter. dat verlies niet vaststaat op zulke orders. Deze groep gaat echter ook voor een follow-up zorgen van die rapporten. Een nauwkeurige kostprijsbereke ning is een onderdeel van de plannen tot verbetering van de rentabiliteit. Tegenover deze verkooppun ten stond een teelttechnisch punt, Nederlandse bloembollen worden gekeurd door de Neder landse Bloembollenkeurings dienst. Dit geld wordt betaald uit vakheffing. De Nederlandse telers van freesia's betalen mee aan diezelfde bloembollenvak- heffing, maar moeten de keu ringskosten van de NAKS. die hun produkten controleert, wei per oppervlakte betalen Com puters zyn er om splitsingen mogelijk te maken. Men kwam tot de conclusie, dat eigenlijk, toch wel honderdduizend gulden uit die vakheffing als keurings subsidie zou moeten worden uit getrokken. Van de twee ton, die de freesiakwekers bij elkaar brengen gaat dan nu een halve naar de dienst PVS en de ande re helft naar de Commissie On persoonlijke Reclame Bloem bollen voor de algemene recla me. Vijf Jaar lang heeft men ge tracht via monopolie-verorde ningen als één man bloembol len te- verkopen in de Oosteuro- pese landen. Deze gemonopoli seerde groep wil toch weer op eigen benen staan, zonder ver ordeningen wil ieder voor zich verkopen. De verordening wordt Ingetrokken. Woensdag Groenoord-restaurant Kynologenver "Rijnland" Spr. J. Antonlsse over: "Jachthonden In de praktijk" 8.15 uur Stadsgehoorzaal Toonkunstkoor o.l.v. Gerard Akkerhuis 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Oegstgeest (Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. aag Stadsgehoorzaal Ned Bond van ge pensioneerden. jaarvergadering 2J0 Molen de Valk Mobielkantoor ANWB, 10 uur voorm,4 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 7.3010 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare-winkel. Rode Kruis 79 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 De Lakenhal Ver. Oud-Leiden Spre ker drs. H. Sarfaty over "Uit bagger geborgen" 8.15 Rili Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24) Oude stijl: Lime House Seven 10 uur nam.3 uur 's nachts. Zijlsingel 2 Evangellecentrum Jeugd- Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Boshuis (achter Hoflaan 76) Ruil beurs voor verzamelaars 7-9.30 uur Breestraat 19: Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Lijtweg 7) Spreekuur be Jaarden Sociaal Medisch Adviesbureau 2-4 uur nam. Rijnlandflat Leidse Smalfilm Liga 8 Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Apotheek Blanken. Hogewoerd 171, Voorschoten- se Apotheek. Leidseweg .66 en Apo theek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. SOS-U1ENST SOS-Teielonische Hulpdienst nr (01710)25202 Voor alle die In moei lijkheden verkeren bereikbaar elke rkdag van acht uur n.m tot acht WETS WINKELTJE Juridisch adviesbureau voor gratis rechtshulp: werkdagen (beh maandag) 9-13 uur; zaterdag 10-12 uur; donder dag 19-22 uur. Adres: Leidse Volkshuls Apothekersdljk 33 TYTVf TTVVTVVTVVTVTTTTl Release Release ln Lelden Noord: Van Ho- gendorpstraat 36. dinsdag en donder dag 79 uur nam Tussen B. en W. en bestuur gemeentelijke woningstichting LEIDEN In een commentaar, op de huurharmonisatie zeggen bur gemeester em wethouders van Leiden dat de huren van vooroorlogse wo ningwetwoningen gemiddeld f 71.- per maand en die van na-oorlogse huizen fill,bedragen. zy ach ten deze bedragen aanvaardbaar. De voorgestelde huurprijzen liggen niet boven de draagkracht van de bewoners. De volgende complexen zijn voor 't berekenen van het harmonisatiepeil in beschouwing genomen: 336 wonin gen Jacques Urlusplantsoen, 88 wo ningen Paramaribostraat. 193 wo ningen Opaalstraat e.o. 216 wonin gen Agaatlaan. 36 woningen Tur- Kooislaan, 60 woningen Castellum- weg en 96 woningen Smaragdlaan. De totale huur van de 1025 norm woningen bedraagt per maand: f 160.163,40, of gemiddeld f 156,25 per maand. Op basis van dit bedrag zal de thans toe te passen huurverhoging maximaal 6% van f 156,26 is f 9,38 per maand mogen bedragen. Aan gezien de huren van de 96 woningen aan de Smaragdlaan op 1 april niet met 6% zullen worden verhoogd, is het bedrag van f9.38 verminderd, tot f 8.20 per maand, wat het maxi mum-bedrag is van een huurverho ging per woning per maand in he kader van de huurharmonisatie Uitgangspunt is. dat de huurhar monisatie voor zeer slechte wonin gen niet tot huurverhoging mag lei- VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten vragen de raad een kre diet beschikbaar te stellen van f. 264.027,- voor de bouw van twee lo kalen bU de J. M. van Kempen- school, Jan Steenlaan 2. De Stich ting „Prot. Chr. Scholen" heeft om deze uitbreiding verzocht en de ur gentieverklaring is al in november 1969 afgegeven Het originele bouw plan van deze school bevatte acht lo kalen in augustus 1961 werd een ur gentieverklaring afgegeven voor slechts zes lokalen. De gemeente Voorschoten is tot overeenstemming gekomen met de heer W. R. van Gulik in Voorschoten over de verkoop van het pand Treub- straat 21'23 «voormalige boerderyi Een gedeelte van het erf wordt niet verkocht maar verhuurd, de gemeente kan het terugvorderen zodra het be stemmingsplan „Voorstraat" goedge keurd is. waarna het erf-gedeelte noodzakelyk is voor een andere be stemming. Het pand zal door de toe komstige eigenaar voor zelfbewoning geschikt gemaakt worden. In verband met de voorgenomen restauratie ach ten B en W het van belang dat het pand geplaatst wordt op de monu mentenlijst. B. en W. geven de Voorschotense raad in overweging een subsidiebe drag van f. 20.000,- toe te kennen aan de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten over het boekjaar 1971/ '72 (1 aug.31 Juli). Te zyner tyd zullen B. en W. komen met een nieuwe subsidieverordening, de ver ordening voorgesteld tijdens de com missievergadering is door B. en W teruggenomen. den. Hoewel deze kwalificatie in laat ste instantie de huuradviescommis sie aangaat, heeft een werkcommis- sie besloten in eerste instantie uit te sluiten, die voor directe renovatie in aanmerking komen. Het betreft complexen van De Een dracht (74 huizen). Eensgezindheid (114 en 58), Ons Belang (60, 26, 34. 22. en 54) Ons Doel (70 en 78). De Tuinstadwijk (142) en Woningstich ting (164). Aan deze complexen is nog toege voegd complex I. G. W. van de Wo ningstichting «73 woningen), omdat ten aanzien hiervan de aangevraag de adviezen van de huuradviescom missie nog worden afgewacht. De voorgestelde huur jer 1 april a.s van 3574 vooroorlogse woninen zal slechts 105,8% bedragen van de huur per 31 maart. Ter toelichting hierop diene, dat dit lage percentage wordt veroorzaakt door het feit, dat blijkens de door de woningbouw verenigingen en de Woningstichting ingediende formulieren in totaal: 1765 woningen buiten de huurhar monisatie zijn gelaten t.w. naast de hiervoor genoemde complexen van De Eendracht (47. 62, 51 en 27). Wo ningstichting (161, 142, 37. 55 en 39), Werkmanswoningen (145 en 30). Het bestuur van de Woningstich ting is van mening, dat momenteel, de vooroorlogse woningen niet in aanmerking komen voor huurhar monisatie" in verband met de plan nen om alle vooroorlogse woningen te renoveren". WADDINXVEEN Ondanks het trage verloop van de wintercompeti tie in verband met weersomstandig heden e.d. heeft de christelijke sport vereniging "Be Fair" de plannen voor de aanstaande zomer weer vrij wel gereed. Het bestuur heeft niet stil gezeten en een belangrijke me dedeling is wel. dat de vergunning voor de aanleg van het sportpark "De Sniep" volgens het bestuur bin nen enkele maanden kan afkomen Dan wordt dit voorjaar nog met de aanleg van de velden begonnen. Bij een gunstige ontwikkeling tij dens de aanleg van dit project wordt ervan uitgegaan dat in het voorjaar 1974 de nieuwe velden bespeel baar zullen zijn. Dat betekent voor de leden van Be Fair een bijzonder drukke tijd, omdat dan met spoed moet worden begonnen met de bouw van de kleedgelegenheid. De uitbrei ding van deze kleedgelegenheid staat bij het bestuur all Jaren op het pro gramma en dat zal dan waar ge maakt moeten worden. Ook op het gebied van de sport ontwikkeling heeft het bestuur niet stil gezeten. Zo zal Be Fair 2e pink sterdag met enkele elftallen deelne men aan de Westelijke Bondsdag te Rotterdam. Er is ingeschreven voor het eerste en tweede elftal en voor de jeugdgroepen Al en Cl. Op He melvaartsdag zal Be Fair een voet baltoernooi organiseren, waaraan deelnemen AFC «Amsterdam». Duin oord «Den Haag). Sizo (Hillegom). LRC (Leerdam) en Be Fair zelf met Al. BI en Cl. Op 13 mei gaan 6 elftallen naar DSO in Zoetermeer. terwijl de jeugd- teams A2. B3 en C2 op 3 april a.s. deelnemen aan een toernooi van De Zwerver in Kinderdijk (Alblasser- dam). OEGSTGEEST De nieuwe Peu- geot-vestiging van Devilee-Reize- voort B.V. aan de Rhijngeester- straatweg 4246 in Oegstgeest wordt 2 maart 's middags om vijf uur door burgemeester Van Eysin- ga officieel geopend. Ter gelegen heid van deze opening zal een Peu- geot-show worden gehouden. Bezoe kers kunnen donderdag van 18.30— 22.00; vrijdag van 10.0022.00 uur en zaterdag van 10.0018.00 terecht Clinton Irving 18 maart naar Noord-Hofland VOORSCHOTEN De wijkcon- tactraad Noord-Hofland gaat de „overwinning", na een lang gevecht mag nu het scholencomplex van Noord-Hofland ook worden gebruikt voor buitenschoolse activiteiten, vie ren. De Amerikaanse zanger Clinton Irving (36) komt 18 maart naar Voorschoten om een tour de chant te verzorgen. Hij wordt begeleid door het trio van Leon Belle. Belle is afkomstig uit Trinidad en studeert sinds enige tijd in Nederland aan het conservatorium. Deze avond or ganiseert de wijkcontactraad in sa menwerking met het Voorschotense Nut. Jeugd-dienst in hervormde kerk in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In de her vormde kerk wordt zondag de eerste oecumenische jongerenmis-jeugd dienst gehouden. Pater van Eijk zal ln deze bijeenkomst voorgaan, ter wijl een Jongerenkoor met begelei ding van een ensemble enkele liede ren zal zingen. De dienst begint om 7.00 uur 's avonds. Winteruitvoering St.-Jansfanfare ZOETERWOUDE De St. Jans fanfare geeft zaterdagavond de tweede winter-uitvoering in het Centrum. Uitgevoerd worden 15 werken waaronder Hain Selectie. Moonlight Serenade en James Last op klompen. Het geheel staat onder leiding van J. Mey. De drumband VIOS zal de avond openen met een goede show, die is ingestudeerd met de heren Van Kooperen en Rijnsburger. Het accordeonor kest Vivance onder leiding van P. Slingerland zal ook een deel van het programma vullen. De uitvoering begint om acht uur 's avonds. de stichting ingenomen standpunt zou dit betekenen, dat gehele voor oorlogse woningbezit van alle wo ningbouwverenigingen eveneens bui ten de huurharmonisatie zou moeten blijven. Het Federatiebestuur heeft bericht zich zeer verontrust te voe len, nu het stichtingsbestuur meent alle vooroorlogse woningen buiten de huurharmonisatie te houden. B. en W. zullen ook ten aanzien van de ze complexen, die in beheer en ex ploitatie zijn bij de Woningstichting, de minister voorstellen tot huurhar- monisatie doen toekomen! uit MAXI-Leiden Traditiegetrouw wat visnieq in Mini-Maxi. De visvereniging "Hf gelsport" toog naar de Ringvaart Lisse, om daar goed te vangen, totaal 309 visjes werden verscha] Uitslag: 1 Verstraten Jr, 2. Griek* spoor, 3. I. Mazurel, 4. P. Devilet, J. Boef, 6. I. Jansen, 7. D. Boon, V. Neeren, 9. C. Habraken, 10. B. varkt. Op het terrein van Oran Groen werd zaterdag een voetb wedstrijd gespeeld tussen een t* van Radio Veronica en Oranje-Gro De opbrengst van deze wedstrijd i bestemd voor de invalidensportlx afdeling Leiden. Totaal werd eenl drag van f 465.90 opgehaald. De li strijd eindigde in een 43 over* ning voor het Veronica-team, waa 0.a. Stan Haag, Adje Bouman, C Ruyter en Juul Gelijk meespeeld De Stedelijke RK Vrouwenbei ging zal morgenavond om 8.00 uur 't St. Anthonius Clubhuis een ge; lige avond organiseren. Op deze avond zal men i vens het 20-jarig voorzitterschap mevr. C. Uppenhof-Visser wort gevierd. Motto van de avond: ge maar leut hét". De Sticht Jeugdwerk Leiderdorp zoekt een varen hoofdleider of leidster voor vakantiebezigheden, die de Sticht elk jaar in juli organiseert. Ook hu krachten zijn van harte welkom. 1 hiervoor enthousiast is, en meent schikt te zijn voor dit werk, kan i (liefst zo snel mogelijk) opgeven het secretariaat van de Stichti Scholekstraat 2. Leiderdorp, telefi 34056. Donderdag zal er in Stadsgehoorzaal 'n Canon-dia-av< worden gehouden. De bedoeling deze avond is, om foto-amateurs k< nis te laten maken met de tall mogelijkheden die de diverse Cam lenzen bieden. Ook zal er een uit breide expositie van foto's te z zijn. Vakmensen staan klaar om i mogelijke vragen te beantwoord Kaarten zijn verkrijgbaar bij Horst, Doezastraat 22-24, tel. 0171 24702; Wamsteker, Breestraat 29, 01710—20368; Dickhof in Oegstge tel. 01710—52217; Reekers in Vc schoten tel. 01717-2574; Allart in phen aan den Rijn, tel. 01720—9 De kaarten kosten 1.75. De fil liefhebbers komen wel aan hun tr ken. Ook de Leidse Smalfilmliga ganiseert deze week, op vrijdagavi om 8.00 uur. een avond. In de Ri landflat gaat men de opnamen 1 de experimenteeravonden in de SI rewacht bekijken. Verder film) "van groen tot rijp" van de le zelf. Bij de Koninklijke PBNA aantal geslaagden: C. H. Middelk slaagde voor het eerste gedeelte 1 't examen voor Bouwkundig opzl ter. De heren P. Haanstra en A, van der Meer uit Leiden slaagi voor het examen adspirant wat bouwkundig opzichter tekenaar, i 1. De heer T. J. van de Water Leiden slaagde voor het eerste c van het examen voor adspirant lai meetkundige, A. Faas voor het m delbaar technisch basisexamen we tuigbouw, K. N. P. van Kervi voor het hoger technisch basise men e lectio techniek, J. A. A. F1 voor het middelbaar technisch ba examen elektrotechniek. De Le se badmintonvereniging "Rac teers" vierde zaterdag 'n wat v laat carnavalsfeest. In 't ver trol de zaaltje van Roomburg aan Nieuwe Vaart kwamen de direct ren, gevangenen, priesters, balletdi sers, Arabieren en Indianen bi} om gezellig feest te vieren. De "R keteers" hebben trouwens een zek faam op dit gebied hoog te houd Ongeveer om de twee maani komt deze sport- en gezelligheids eniging by een op contact-a* den. Hiervoor heeft de verenig zijn eigen disc-jockey, Jan Rijnsb ger, opgeleid. Rond het démas kwam Frans Houps Jan helpen I zijn accordeon. "Racketeers" mag jaar dan geen kampioensfeest te i ren hebben, maar carnaval was wèl. In de voorlaatste wedsti van dit micro-seizoen heeft de 1 derdorpse Velocitas, reeds kampio gewonnen van Noorderkwartier. rard van Poelgeest bracht de eei 2 treffers op zijn naam uit diep passes van Gerrit v. Reyn. Deze n zelf het 3e doelpunt voor z'n re ning. Hierna bracht Noorderkwarl met een doelpunt het verschil wat terug. Arie Meerburg en Ger van Poelgeest bouwden de standi wat uit. Met een tweede treffer i Noorderkwartier kwam de rust. de tweede helft deden de beide pl gen het rustiger aan. De eindsti kwam met 74 in het voordeel de Leiderdorpers. De afgeloi nacht is er in de rk. Hartebrugk aan de Haarlemmerstraat een pog gedaan om de offerblokken te liet' Dat is niet gelukt. Er wordt ver ook niets vermist in de kerk. Hersenschuddin LEIDEN Een 16-jarige bro fietser uit Leiden heeft gistermidf omstreeks vijf uur een hersensclu ding opgelopen, toen hij op de h( van het Noordeinde met de 0i Varkensmarkt tegen een van ree komende auto opreed. Hij werd ni het Academisch Ziekenhuis gebrac Dalr kwam ook een 8-Jarige jong terecht, die op de uitbouw van trappenhuis van een flat aan de A tillenstraat was geklommen. maakte een val van vier meter. 0 hij kreeg een hersenschudding.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2