Afsluiten centrum: fata morgana LEIDSE RAAD BESLOOT: JIF'I HEK" GAAT WEG Te hard naar zieke dochter Directeur stichting Weg hij Leids City Centrum: eerst gevolgen bekijken Autobeurs om Groenoordhal in en Speciale raad over huurzaken JJ rSDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDEN LEIDEN Het zo in opspraak [komen spijlenhek rond het school mrtveld aan de Burggravenlaan weer verdwijnen. Ervoor in de jr' laats komt een fraaier geacht geplastificeerd hekwerk van har- inicagaas. Waar het "oude" hek wordt geplaatst, staat nog niet ast. Voorgesteld werd gisteravond de vergadering van de Leidse i] enk de Kat iet* ;meenteraad, om er de achter- uintjes van de woningen aan de logendorpstraat mee af te iel hermen. De door vernielzucht ge plaagde buurtbewoners zouden al lang om een dergelijke maatregel hebben gevraagd. Uitdrukkelijk werd wel gesteld, dat eerst in de Van Hogendorpstraat moet worden gevraagd of men daar wel voelt voor het Burggravenlaanhek, voor dat tot plaatsing wordt overgegaan. Langzamerhand heeft het hek de proporties gekregen van Het Hek. Ook gisteravond weer "urenlang geleuter" erover (de term is niet van mij, maar van PvdA-voorman In 't Veld, die uiteindelijk met en kele anderen geërgerd de zaal uit liep bij de stemming). Als enige ander concreet punt kwam uit de bus. dat het nieuwe hek gedurende een proefperiode van tenminste een half Jaar overdag open zal zijn, zodat het achterlig gende terrein als trapveldje voorde jeugd uit de omgeving kan dienen. De tijd zal moeten leren of dat kan. De hele grap met het Burggra venlaanhek kost de gemeente f 3500. Dat bedrag is nodig voor het af breken van de omrastering. Voor de nieuwe "kippengaas" omheining moet f 13.000 op tafel komen. Een som van f 3500 blijkt dus weggegooid (duur) geld. En waar om? Omdat de bewoners pas met klachten kwamen, toen het hek er zo goed als geheel stond. Niemand realiseerde zich kennelijk van te voren hoe het hek er zou gaan uit zien. Niemand? Dat is ook niet waar. want toen vorig Jaar in de Leidse gemeenteraad het besluit tot plaatsing hekwerk werd besloten, maakte mevrouw Kerling (PvdA) haar schoonheidsbezwaren uitvoerig kenbaar, zelfs sprekend over een „gevangenisachtig" hek. Het is toen tot geen sterveling doorgedrongen. De berichtgeving in de pers maakte, zo mag worden ge concludeerd, geen slapende honden wakker. Pas toen de buurt met eigen ogen kon constateren wat er voor hek ging komen, raakten de gemoederen verhit. Afgezien van de emotionele vraag of dat hek nou echt zo storend is of niet. doet zich hier iets anders voor. Een veel fundamenteler vraag. Na melijk: hoe kon dit gebeuren bij onze. democratische genoemde, be sluitvorming? Wel. dat gaat zo. Eerst komen B en W. met een voorstel tot de op richting van een hek (aankondi ging in de krant), dan praat de ge hele gemeenteraad erover en dan Dan komt dat heik er. Of niet .Al naar gelang de stemming in de raad. Weer een stuk erover in de krant. Afgedaan. Maar pas als het besluit wordt uitgevoerd, gaat "men" (belang hebbenden, omwonenden) beseffen wat dat betekent. Gevolg in dit ge val: een verliespost van f3500 voor een stad die dat nou net niet kan gebruiken. De gedachte die zich bij het ont leden van deze kwestie onwillekeu rig aan .ie opdringt is. of er vooraf gaand aan het uiteindelijke raads besluit niet meer aan voorlichting over de consequenties eou moeten worden gedaan. Naast een al vrij bekend middel als de hoorzitting en de stadhuisfolders is er nog een fo rum: de wijkvereniging met haar bijna huis-aan-huis verspreid con tactblad. Wijkvereniging Aktief heeft Juist onlangs aan B. en W. gevraagd, wat huns inziens de status en taak van een wijkvereniging moeten zijn. Het is duidelijk waar ik heen wil: de wijkvereniging zou bij uitstek in haar contactorgaan de op haar wijk betrekking hebbende raadsvoorstellen kunnen uitpluizen en duidelijk kunnen toelichten voor INLEIDEN Een gemeentebestuur moet niet overgaan tot scheppen van een voetgangersgebied, als niet vooraf vast- lat wat de gevolgen van deze afsluiting zullen zijn. Dit zei E. Bogaart vanmiddag in Leiden. Hij sprak op een lunch- eenkomst van het Leids City Centrum (LCC) in Nieuw Mi ni va. Dr. Bogaart is directeur van de stichting Weg. Hij con- teerde dat de overheid te laat de ontwikkeling van het ver- ;r in de stadscentra heeft ingezien. „Het openbaar vervoer dl rd in de jaren vijftig letterlijk en figuurlijk afgebroken. >8i imlijnen verdwenen, stations van de NS werden afgebroken gesloten, terwijl momenteel weer een eerherstel van het inbaar vervoer in gang is gezt. Het is niet verwonderlijk, in deze situatie het openbaar vervoer als een patent ge- n^smiddel wordt gezien, dat voor vrijwel alle verkeerskwalen afdoende remedie is". overheid verkeert In een wei- benijdenswaardige positie, vindt De gemeentebestuur' hopen met het afsluiten vari^'t. shart voor de personenauto, twee jen in één klap te slaan: het te- van openbaar vervoer zo klein eliijk te maken en het in de zak 3en van allerlei belangrijke in eringen, die anders voor de per- nauto zouden moeten worden ge- "Ziedaar een aantrekkelijk fa- Maar inderdaad een fa- lorgana. Het kén op korte ter- niet werken. En op langere °hi]n zal het niet meer nodig U' gedurende de laatste jaren is door scheiden van woongebieden van splaatsen en het centrum, grote verkeersstroom opgeroe- i de woon-, werk- en win- fiejebieden. Vele burgers zijn op eigen vervoermiddel aangewe- voor hen is er geen alternatief openbaar vervoer is niet aan- redelijk. Zelfs bij bijzonder goed j kan véroorloven. ",u baar vervoer, zoals bijv. in Pa- en Londen, wordt de auto vee) En aan zulk een alternatief baar vervoer zijn we in Neder - nog in geen jaren toe. Een en- metro-lijn zal slechts plaatse wat soelaas bieden. In Neder- werkt momenteel het open- vervoer gebrekkig". binnenstad een gedeelte van de be volking dwingen bij een bezoek aan deze administratie de auto thuis te laten. Ongetwijfeld zal dan de fiets de bromfiets en ook het openbaar vervoer gebruikt worden. De inwoner heeft echter wat andere bezoeken aan de binnenstad betreft nog een derde mogelijkheid: hij be vredigt zijn behoefte elders. Zo zul len op de eerste plaats het ambacht en de handel door gebrek aan be zoekers getroffen worden. Maar door het verminderen van bezoek aan de binnenstad zal ook de gezelligheid, het vertier, het slenteren, het win kels kijken afnemen, zodat een ge deelte van de bedrijven afvloeien, naar elders. Amsterdam kan voor deze erosie reeds als voorbeeld dienen. In de Leidsestraat zijn winkels opgehe ven en vervangen door bureaus van luchtvaartmaatschappijen en reis bureaus. In 1971 zijn 800 bedrijven uit Amsterdam vertrokken. Een erosie, die geen enkele stad zich Auto thuis Bogaart zei voorts: „De over- kan uiteraard reeds door de Bezigheid van de overheidsad- Sstratie in het centrum van de estemming van e Waag en het urchtcomplex IDEN Het raadslid Van Aken j IA) heeft B en W. waar is, dat de Waag is toege- aan de Culturele Raad en zo Ja it een voorlopige of denifitieve issing is. Hij wil weten of dit aeest doelmatige en verantwoor- itemming is. raadslid wil voorts weten of waar is, dat de Culturele Raad beschikking wil krijgen over Burchtcomplex met zalen en dat ook belangstelling heeft voor de ol aan de Boommarkt. Waarvoor te Culturele Raad deze ruimten ulken? Q Aken vraagt of het college be ls de raad te horen alvorens aan kle panden een nieuwe bestem- te geven. Voorts vraagt hij ruimtebehoefte er nog steeds lat voor harmonie- en fanfare sen en denksportverenigingen. anó V »dse straatschenders" In likt i zijn Vier Russische Joden tot liagen gevangenisstraf veroor- eD 3 wegens „straatschehderij", zo is sd Joodse kringen vernomen. Vijf ehouden Joden zijn in vrijheid ld. De negen Joden waren ge- teerd na een handgemeen voor en i •ynagoge van Kiew. Volgens de e "eden had een groep mannen de M b aangevallen en uitgescholden, toa waren ze door de politie op- kt. Op peil Het afsluiten van de binnenstad, voor het autoverkeer krijgt meestal de naam "het creëren van voetgan gersgebieden". Wét is het niet aan trekkelijk dat het winkelcentrum op gefleurd door bloembakken, sierbe strating en ludieke verlichting over gelaten wordt aan het vrolijk winke lende en op grond van andere mo tieven aanwezige publiek. De alles beheersende vraag in dit kader is: hoe houden wij het aantal bezoekers op peil en hoe zullen wij mogelijk het aantal bezoekers kun nen vergroten? Natuurlijk is het niet de bedoeling van de overheid de bin nenstad en met name het winkelcen trum te vernietigen. Integendeel, el ke maatregel die wordt overwogen wordt ingegeven door de wens het centrum beter te doen functioneren. Maar weet het gemeentebestuur, hoeveel bezoekers er naar de bin nenstad komen, en met welk doel en met welk vervoermiddel? Weet het gemeentebestuur wat de bezoekers, als zij de binnenstad verlaten, daar hebben gedaan?" "Welke invloed heeft de markt op vrijdag, en de markt op zaterdag? Hoeveel woon-werk auto's komen per dag, per week in de binnenstad? (48% van alle arbeidsplaatsen ligt in de beide binnenstadsdistricten, van Leiden). Hoeveel ton goederen, moet per week per vrachtauto aan gevoerd worden? In hoeveel vracht wagens moeten deze tonnen vervoerd worden? Het beantwoorden van de ze vragen gaat vooraf aan het vast stellen van een bestuursbeleid! Voorwaarden In 1966 is op een internationaal Congres in Barcelona een zevental voorwaarden geformuleerd, waar aan voetgangersgebieden zouden moeten voldoen: omleidingsroutes met voldoende capaciteit, ook in de toekomst voldoende parkeerplaatsen goede bereikbaarheid van 't voet- vanaf de parkeer- goede situering van openbaar vervoerhaltes ten opzichte van het voetgangersgebied gezellige aankleding van het voet gangersgebied aanpassing van de winkelpanden voor de aan- en afvoer van goederen voorzieningen ten behoeve van het bedienend verkeer. Los- en laad plaatsen. Elke donderdag LEIDEN Met ingang van 9 maart aangeboden auto's, krijgt Leiden in en om de Groenoord-1 De dienst voor de Groenoordhal hal elke donderdag een autobeurs, die houdt bij de poort toezicht op de na- duurt van tien uur ochtends tot tien j leving van de voorwaarden, dat alle uur 's avonds, waaraan 's avonds van auto's een ANWB-keuringsbewijs 7 tot 10 uur een autoveiling is ver bonden. Organisatrice van deze beurs is Auctor B.V. in Amsterdam, die in de hoofdstad in het najaar een eenma lige autobeurs heeft gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat in de Groenoordhal autodealers, die lid zijn van de Bovag, tweedehandsauto's ver handelen. Op het buitenterrein kan iedereen wagens verkopen. Het gemeentebestuur heeft een Het parkeren voor kortparkeerders moet aantrekkelijk gemaakt wor den. lang-parkeerders moeten wor den geweerd. Naast parkeermeter, zal er een intensieve controle door parkeerwachters moeten plaatsvin den". Brandpunt "De oplossing van het verkeers- vraagstuk, waarbij het stadscentrum als brandpunt van aktiviteiten blijft functioneren, ligt heel duidelijk in de formule: toegankelijk voor én openbaar vervoer én het autover voer, zowel voor de bezoeker als voor het goederenvervoer". Dr. Bogaart: "De mens kan alleen functioneren als hij zich verplaatst. De wijze waarop hij zich zal ver plaatsen is nog steeds een individue le beslissing. Een dirigisme zal de ze keuze maar minimaal kunnen beïnvloeden. De overheid die gaat opvoeden, zal ontdekken dat dit een bijzonder langdurig proces is. Maar intussen zal de rekening betaald worden door de burgers met in het bijzonder de zelfstandige onderne- Als de plannen doorgaan zal het verkeer op dit stuk specifieke invalsweg van Leiden een ordelij ker verloop krijgen. Het blijkt n.l. mogelijk busbanen aan te Jeggen op de Rijnsburgerweg tussen het kruispunt Wassenaarseweg en het Stationsplein. De bussen zullen van de personenauto's worden ge scheiden. Het ligt in de bedoeling de werkzaamheden uit te voeren na de reconstructie van het kruis punt Rijnsbur g erweg-Wassenaar - (Foto Holvast) de lezers in de wijk. Zoals met dat spijlenhek aan de Burggravenlaan. Het is natuurlijk maar één van de taken die een wijkvereniging zich op de schouders kan nemen, maar het lijkt een niet onbelangrij ke. BIJ inspraak en meepraten over besluitvorming hoort noodzakelij kerwijs informatie. De wijkvereni ging zouden als ze er attent op zijn heel wat voor de wijk be langwekkende en vooral: uitvoerige informatie over nieuwe stads (wijk) plannen kunnen verstrekken aan hun achterban. Het scheelt allicht nog eens een keer f 3500 plus vele uren droef geestig stemmend raadsgepraat, om geen ander woord te gebruiken. LEIDEN De toehoorders die gis teravond op de publieke trihune in de raadzaal ten spandoek ontrol den met de kreet "Huurverhoging? Geen cent!" kwamen alweer tever geefs. Er zijn bij het stadhuis nu vier verzoeken van wijk- en huur derscomités om een huur stop bin nen gekomen, zodat werd besloten om daar één allesomvattend ge sprak over te houden. Dat wordt indien mogeüjk maandag 13 maart, het kan ook één of twee weken la ter worden. B. en W. komen dan met een voorstel op de verzoeken om een huurstop. Ook een subsidiëringsverzoek voor de Hohe Messe door t Toonkunst koor werd vanwege dt afwezigheid van wethouder mevrouw Den Haan uitgesteld. Tot volgende week. Het zelfde gebeurde met een bezwaar schrift over verbouw van de La kenhal. Tot lid' van de bestuursraad van de Leidse schooladviesdienst heeft de gemeenteraad benoemd mevrouw Van Seters, mr. Krantz en drs. En gelhart. Tot lid van het stichtings bestuur van de Leidse avond-hbe werden gekozen drs. Engelhart en de heer Van Buuren. In de advies commissie woonruimtewet zijn ge komen: de heren Zütman, Bakels, De Haan, De Kier en mevr. Ker ling. Zowel wethouder Menken als het raadslid Van Aken heeft het ver zoek tot het publiek gericht om klachten over slechte bestrating te deponeren bij het stadhuis. Er kan dan een werkschema worden opge steld, in volgorde van belangrijk heid. Aanleiding hiertoe was de brief van een Leidenaar uit de Debussy- straat, die al sinds '66 in de pen is over een nieuw wegdek van zijn straat. Wethouder Kret zei hem weinig uitzicht te kunnen bieden. Asfaltering zou de enige afdoende oplossing zijn, en daar is geen geld voor. Nieuws van de Universiteit LEIDEN Bij koninklijk besluit is dr. A. Zwaveling, gewoon lector in de heelkunde met een bijzondere op dracht' in de klinische encologie aan de Leidse Universiteit, aan deze uni versiteit benoemd tot gewoon lector met dezelfde leeropdracht. Dr. J. L. Terpstra, gewoon lector in de alge mene heelkunde is benoemd tot ge woon hoogleraar in de heelkunde met een speciale opdracht in de vaat- en transplantatiechirurgie. Mr. H. W. van Soest, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor oudvader lands recht, is benoemd tot gewoon lector in dit recht. controle op 13 juli werd vastgesteld, dat een 47-jarige automobilist uit Leiderdorp op de Willem de Zwij gerlaan ruim 80 km reed en dus 30 km te hard. Omdat de overtreding via het gebruikelijke radar-appa raat werd vastgesteld, kreeg de au tomobilist eerst geruime tijd later hiervan bericht, Gisteren deelde hij de kantonrechter, mr. W. de Koning mede, dat hij het schikkingsbedrag niet had voldaan, omdat hij een gel dig excuus voor zijn snelheidsover treding had. „Mijn dochtertje had enkele uren tevoren een keeloperatie ondergaan. Er traden daarna enkele ernstige complicaties op, waardoor mijn aan wezigheid in het ziekenhuis gewenst was. Ik haastte mij dus naar het ziekenhuis en tijdens deze rit heb ik hier en daar de maximum snelheid wel oversohreden". moeten hebben, dat niet ouder is dan vier weken. Op grond hiervan zal het personeel auto's die niet deugdelijk zijn, weigeren. In het contract is ingebouwd, dat politie en brandweer te allen tijde kunnen controleren. Om ongewenste verkoop van niet gekeurde auto's te voorkomen, mag op donderdag niet worden geparkeerd op het terrein van VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER LEIDEN - Tijdens een snelheids- ring zonder toepassing van straf. held voor de tijd van 6 maanden de de de moto„iid„ introle op 13 juli werd vastgesteld. De kantonrechter ae.htte nr. Trftn mot o mot°rrijder Een schriftelijke verklaring van de behandelende geneesheer inzake de operatie en wat daarop volgde kon hij overleggen. De officier, mr. A. S. M. Horstink, zei in zijn requisitoir, dat hij begrip had voor de haast, die de vader destijds aan de dag legde .Hij kon zich indenken, dat verdachte daar bij weinig of geen aandacht aan zijn De kantonrechter achtte op zijn beurt de schuld van verdachte eveneens dermate dat een (geld) straf achterwege kon blijven. Hij vonniste conform. Zon „Ik werd enigszins verblind door de zon en heb daardoor dat stopbord en die stopstreep niet gezien", zo luidde het excuus van een 73-jarige automobilist uit Wassenaar, die te recht stond, omdat hij met zijn auto op het voorrangskruispunt Terwee- weg-Emmalaan in Oegstgeest geen voorrang had verleend aan een automobilist, hetgeen een schadelij ke botsing tot gevolg had. De kantonrechter trok in twijfel of de laagstaande zon verdachten parten had gespeeld. „U repte daar destijds tegen verbalisant met geen woord over. Wel zei U, dat U dat bord en die streep in 't geheel niet had gezien. Voelt U zich op Uw leeftijd (73 jaar) nog wel voldoende in staat auto te rijden?". „Wis en waarachtig wel edelacht bare." reageerde verdachte snel. De officier gaf hem hierna de raad extra aandacht aan verkeers regels en borden te besteden tenein de overtredingen als de onderhavi ge te voorkomen. Hij eiste een geld de Groenoordhal. De veiling in de avonduren wordt geleid door Auctor-j snelheid had besteed. Hij was dan boete van f 80 subs 8 dagen en (als directeur J. de Man en de Leidse: ook bereid verdachtes excuus te ac- stok achter de deur) een voor waar deurwaarder A. van Vliet. 1 cepteren en vroeg scbuldigverkla- 1 delijke ontzegging der rljbevoegd- nvet een proeftijd van 2 jaar. „Akkoord heren. Die proeftijd doet mij niets. Daar kom ik ongestraft wel door," aldu6 verdachtes laatste woord. De kantonrechter maakte er f 40 en de gevraagde voorwaardelijke ontzegging van. Alcohol Een 22-Jarige grondwerker uit Katwijk stak zonder op te letten te voet de Secr. Varkevisserstraat over en werd daarbij aangereden door een passerende motorrijder. „Ik liep in gedachten en lette daardoor niet op die motor," verklaarde verdach te de reden van zijn onvoorzichtige oversteek. „U had wat alcohol ge dronken. Kan dat niet de reden van Uw roekeloosheid zijn geweest?," veronderstelde de rechter. „Dat kan wel" luidde verdachtes laconieke be scheid. De motorrijder, als getuige ge hoord. beklaagde zich er onder meer over, dat verdachte nog geen cent van de motorschade (groot f 500.-) had betaald. Verdachte gaf dit feit toe. Hij was niet tegen W. A. verze kerd. Vandaar dat de officier zowel een boete van f 50 subs 5 dagen als de betaling van het schadebedrag t.b.v. f 500 eiste. „Tracht U met verdachte tot een betalingsregeling te komen," raad- aan alvorens conform te vonnissen. Afbetaling Tegen een 20-Jarige scholier uit Koudekerk eiste de officier een geld boete van f 60 subs 6 dagen. De scholier stond terecht, omdat hij met zijn auto op het kruispunt En- gelendaal-Persant Snoepweg in Lei derdorp geen voorrang verleende waardoor de auto waar hij tegen- opbotsbe zwaar beschadigd werd. „Ik ben scholier, heb geen inkom sten en kan zoveel geld niet ineens betalen," reageerde hij op de zijns inziens nogal hoge eis. „U kunt een afbetalingsregeling aanvragen" dien die de officier hem hierna van adviee. De kantonrechter kwam de scho lier een flink eind tegemoet door hem te vonnissen met een boete van f 100 subs 10 dagen, waarvan f 70 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Het rechtscollege was dan ook zichtbaar verbaasd toen de scholier tegen dit milde vonnis pro testeerde. „Geeft U mij dan maar liever die boete van f 60, want het risico om twee Jaar lang zonder een overtreding te rijden is mij veel te groot." lichtte verdachte zijn pro test nader toe. „Ik kan m'n vonnis niet meer herroepen. Als U er niet tevreden mee bent. kunt U in hoger beroep gaan." luidde het antwoord van de rechter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3