Wraak op de Noorse critici van Sapporo gelukt gronvoldï "schenk telt niet controle AZC VERRAST, DE ZIJL/LGB STELT TELEUR Ard tocli tijdig bij Kukal verslaat Richard Kasten n Moet Schenk goud terug geven? Arminia B mo terug naar het amateurvoetba PAGINA 8 MAANDAG 21 FEBRUARI Roar Grönvold „moest ka-pot" OSLO Zaterdagavond onstond met name in het Zweedse kamp enige beroering, omdat Ard Schenk niet op tijd verschenen zou zijn op de dopingcontrole. "De Zweedse zon dagsbladen spraken zelfs al van een officieel protest en een eventueel diskwalificeren van de Nederlander, Wat was het geval? Schenk werd kort na de vijf kilometer gesom meerd naar de controle te gaan. Waarop hij verzocht even te mogen uitrusten. Hetgeen werd ingewilligd. Na een half uur echter riepen de artsen de Zweedse ISU-official Sven Laftman ter verantwoording en die moest Sohenk toen gaan ha len. „Niets aan de hand", riep de bejaarde Laftman irhet is allemaal op tijd in orde gekomen. Precies volgens de reglementen. Maar enke le Zweedse nieuwsjagers zagen er al een rel in, zoals gewoonlijk bij dit soort zaken. Omdat zij dachten, dat Schenk geweigerd had zich binnen de tijdslimiet aan de controle te onderwerpen. OSLO Een onvoorstelbaar groot kampioen als Ard Schenk heeft zo van die kleine dingen, waaruit hij zijn inspiratie put. Neem zijn verrichting op de vijf kilometer. Hij ver telt, zeer apart ditmaal: ,,Ik heb dat nog tegen niemand gezegd, maar hier in Oslo wilde ik het een en ander rechtzetten met betrekking tot Sapporo. Vooral op de vijf kilometer is me dat gelukt. Ik wilde in die raoe van zaterdag eens iets bewijzen, aan degenen, die in Japan vaststelden, dat ik op de 5000 meter daar zo'n geweldig voor deel aan het weer zou hebben gehad. Laten zien, dat ik dat goud daarginds ook wel degelijk had verdiend. En daarom nam ik me voor om die vijf kilometer er uit te knallen zoals haast nog nooit tevoren. Starten in de tweede groep, mis schien wel een beetje riskant (maar 'iet had ook net zo gemakkelijk ?oed kunnen uitpakken) en dan ..vlammen", zoals ze dat tegenwoor dig plegen te noemen. Ik was wer kelijk geladen en ik geloof dat mijn wraakneming op vooral die Noorse critici best is gelukt. Waarmaken Trouwens, nog maar zelden heb ik een kampioenschap gereden waarin ik gewoon voor mezelf zoveel din gen wilde waarmaken. Niet dal v/innen van de vier afstanden. Daaraan, dus aan de hoofdstukken met de geschiedenis van Jaap Eden en Oscar Mathisen, begon ik pas te denken toen ik drie van de vier af standen binnen had. Ik was echt niet van start gegaan met het idee om het „mooiste kampioenschap vana llemaal" eruit te slepen. Nee, het ging me hier eigenlijk veel meer om persoonlijke overwinnin gen. De tien kilometer was daar een voorbeeld van. Ik wilde Stensen eens helemaal inpakken. Gek, ei genlijk, dat ik die instelling eigen lijk nog nooit zo sterk heb gehad een toernooi van all-rounders ko- OSLO Het gevecht achter Ard Schenk werd uiteind) wéér evenals in Davos, gewonnen door Roar Grönvold. Diei uiterst content mee was en zich zonder blozen kampioen dui noemen. „Omdat je Schenk eigenlijk niet meer mee moet kenen. Hij is van aparte klasse". De sterkste Noor, soms aangemoedigd door de „in burger" aanwezige en van een zv verkoudheid zojuist herstelde Dag Fornaess, moest ook net als bij de EK, tot op de bodem gaan om Jan Bols vaii zilver af te houden. De marge was echter zeer gering Op zeker moment, tijdens de race op de tien kilometer, dacht men Bols zelfs de tweede plaats al toe. „Maar gelukkig hebben ze me daar pas laat van op de hoogte gesteld", al dus de montere Hoogevener. „An ders was ik misschien nog harder gaan knokken, gaan forceren en dan was mijn derde plek misschien ln gevaar gekomen. Het zou wat makkelijker zijn geweest als ik de 1500 een tikkeltje harder had gere den, maar daar liet ik het weer een beetje op zitten. Al met al ben ik zeer tevreden". Door Ger Bestebreurtje Dat „Stensen wegrijden", dat heeft die tien kilometer dan ook beïnvloed. Ik was op knokken uit, en dat knokken dan tegen Stensen, en daarom kon ik die rondetijden zo lang laag houden. Niet vanwege het schema dus, maar gewoon omdat ik verder van hem wegwilde. Toen hij eenmaal was geklopt en ik van Kees Verkerk lang de kant hoorde, dat hij niet meer terugkwam, toen kon je dat verder aan mijn race wel merken. Ik kreeg heit iets moei lijker, maar leek erger dan het was. Het tempo gaat dan wat omlaag, maar je blijft toch even makkelijk .zitten" en met de zekerheid dat Je gaat winnen, kun je dan makkelijk doorduwen naar het einde. Op de 1500 meter was dat eigenlijk ook al zo. Ik moest Grönvold ver slaan, en liefst zo goed mogelijk. Dat gaat dan op de taktisch meest verantwoorde manier op zo'n mijl, en dat is: zorgen dat Je op de be slissende wissel vóór je tegenstander kruist. Je moet hem de tik toebren gen van: kijk, hier ben ik al. Op zo'n manier krijg je hem in de tang, maar dat gaat in de meeste gevallen wel ten koste van de eind tijd. Zo ook hier: met 1.29.1 zat ik bi.' de laatste doorkomst nog precies op een schema van 2.02. Maar ik had Grönvold toen al te pakken en dat scheelde toch. Geen zorgen Wat de sprint betreft: ik schrok er niet van. dat Grönvold even hard sprintte als ik. Ik wist, dat hij rap was: in Davos zat hij immers ook al knap dicht achter me? Ik was eerder blij, dat ik zijn tijd evenaar de. dan teleurgesteld dat ik niet sneller was eweest. Over het deel- demen van Hida heb ik me ook niet zoveel zorgen gemaakt. Trou wens. het feit. dat sprinters naar men, ligt mij lang niet zo zwaar op de maag als kennelijk vele anderen. Ik zeg altijd maar: zij hebben bij ons geen kans op een plaats in de top van het eindklassement. En een aantal all-rounders kan hün klasse ment wël komen verstoren. Het voor mij bijvoorbeeld mogelijk om volgende week in Eskilstuna bij de eerste zes te rijden. Nu de naam Eskilstuna is gevallen, zijn we bij de nabije toekomst be land. Wat nu? Vooropgesteld dit: ik wil dit seizoen zo goed mogelijk beëindigen, zo .gezellig" mogelijk ook al moet men daar natuurlijk niet meteen feestvieren aan verbin den. Nee. ik bedoel dat de nasleep, ook op het sportieve vlak juist daar eigenlijk zodanig moet zijn dat ik bereik wat ik elk jaar na streef en wat tot nu toe aardig is gelukt: zoveel goede herinneringen overhouden, dat ik in mei weer met veel plezier aan de training voor het volgend seizoen ga beginnen. Voldaan Die laatste weken na de kampioen schappen, die zijn daarvoor van enorm belang. Na Eskilstuna volgt Inzeil. Natuurlijk denk ik in termen van wereldrecords, zo goed als iede re andere rijder die over Inzeil spreekt. Maar net zo makkelijk kun je daar vraagtekens achter plaatsen. Van Oslo uit rijd ik vier wedstrij den voordat ik in Eskilstuna start, dan weer een paar in Zweden en nog hier in Noorwegen en dan met een door naar Inzeil. Dat reizen en trekken van wed strijd naar wedstrijd, dat ben ik wel gewend, maar van het grootste be lang is, dat ik tussen die races ook nog wat rust kan nemen om me op mijn vorm en mijn conditie te kun nen blijven concentreren. Dat heb ik natuurlijk zelf wel een beetje in de hand, maar het is ook afhanke lijk van publiek en organisatoren. Zoals ik me nu voel, met dit toch wel unieke wereldkampioenschap ook nog op mijn lijst, is alles in orde. Ik kan nog wel een paar weken doorgaan, zo lijkt het, en ik weel eingelijk niet eens of ik nu wel mijn absolute piek heb bereikt. Of die nog kan komen? Ook dat hangt af van het programma van de ko mende dagen en hoe ik dat door kom. Het kan trouwens net zo goed zijn, dat het gevoel van „kunnen doorgaan" komt door de grote vol daanheid die me vervult als ik nu terugkijk op wat dit seizoen toch allemaal heeft gebracht. In alle op zichten: van een examen, waarvoor ik slaagde tot een wereldkampioen schap en daartussen een Europese titel en drie Olympische titels. Is er nog meer? Jazeker: plezier hebben en houden in schaatsenrij den nu en in de volgende seizoe nen! ENSCHEDE De Tsjech Jan Kukal heeft gisteren in Enschede het herenenkelspel van een interna tionaal indoor tennistoernooi ge wonnen. Hij versloeg in de finale de LeMenaar Richard Kasten in twee sets 75, 64. De eindstrijd herendubbel leverde een zege op voor Koek (Ned) en Laudin (Tsj), die de Westduitsers Weinhodl en Miels met tweeanaal 6 4 versloegen. Een „zeldzame" foto van de strijd op de 10 km tussen Grön vold en Bols. De Noor gaat (nog) aan de leiding, maar zal tenslotte door de Nederlandse stayer op grote afstand worden gereden. Het 'gat' van 25,93 seconden was echter 3,76 seconden te klein om Grönvold in het eindklassement van de tweede plaats te verdrin- Selectie voor basketbalteam DEN HAAG De Nederlandse basketbalbond heeft gisteren de se lectie bekend gemaakt voor het Ne derlands team, dat van 113 mei zal deelnemen aan het Oylmpisch kwalificatietoernooi (in Nederland) De lijst van spelers luidt als volgt: Kees Akerboom, Wim Franke, Frank Kales, Gerhard Scihreur, Walter Ombre, Harry Kip, Karei Vrolijk (allen van Levi's Flamin go's), Hugo en Ruud Harrewijn, Hesdy van Wilgen, Jan Dekker (al len van Transol-RZ), Jan Sikking, Anton van Helfteren, Erik van W oer kom, Pieter van Tuyll van Se- rooskerken (allen van Factotum- Punch), Roy Leysner, Roel Tuin- stra (beiden van Mars Energie Stars), Peter Rijsewijk (Racing Agon), Paul Hoeksema (DED), Ton Boot (Fiat Stars) Beter gezegd: Jan Bols kon zijn ge luk bijna niet op. Want hij gaf na de mijl weinig meer voor zijn kan sen. Op de slotafstand immers moest hij Sten Stensen kloppen, die op 15.32.7 was gefinisht. „En dat zag ik niet zitten. Ik zat zelfs ge weldig in mijn rats", bekende de Drent. „Ik dach ineens weer aan Sapporo, waar ik me ook stuk beet op de tijd van Stensen. Maar het lukte uiteindelijk wel. Ik ging op zijn schema weg en ik kon geleide lijk uitlopen. Dus nu ben ik een ge lukkig mens. Het is tot nu toe elk Jaar een beetje beter gegaan en misschien kan ik ook nog wel eens kampioen worden. Ard heeft er ten slotte ook een jaar of vijf over gp- daan voor hij de werkelijke top be reikte. Zijn grote winst is echter dat hij technisch zoveel beter is gaan rijden". En daar is Jan Bois nog steeds niet aan toe. Bovendien ziet Bols na al die jaren nog altijd zeer zorgelijk op tegen een groot kampioenschap, waardoor hij zich niet op het juiste moment lean ontspannen. „Het is voor mij steeds weer een zwaar examen. Dat gold vooral nu in grote mate. om dat Sapporo voor mij toch wel een teleurstelling is geworden en ik me dus moest revancheren", meende de Drent, die stellig niet al te vaak meer in een depressie moet zakken, want dan zal hij uit de baan stap pen. „Als ik in enkele belangrijke wedstrijden voel, dat ik minder ga rijden, dan stop ik vlug. Het moet beter blijven gaan. Ik ,wil geen „meerijder" zijn". De door Jans Bols gesigna leerde revanche ten aanzien van Sapporo voelde ook Eddie Ver heyen in sterke mate. Wat de felle Deventer schaatser dermate inspi reerde. dat hij een schitterend toer nooi kon rijden. Verheyen presteer de het om toch nog een piek te creëren, hoewel hij na het Neder lands kampioenschap merkbaar af zakte en na Davos bijna geen wed strijden meer reed. „Die 1500 meter op de Winterspelen stelde natuurlijk niets voor. dat is voor mij geen afstand om me op uit te leven. Ik moest me dus Vast klampen aan Oslo. Anders had ik een zo goed als verloren seizoen ge had". oordeelde Verheyen vinnig. En de mentaal nauwelijks kapot te krijgen onderwijzer nam inderdaa op bewonderenswaardige wijze wraak op alles wat hem in de weg had gestaan. Hij vocht zich langs Gronvold en Stensen op de vijf ki lometer en vrat laatstgenoemde op de 1500 meter in de laatste meters op, tijdens een direct duel. Ver heven bewerkstelligde het succes vooral door een enorme regelmaat en een geweldige zelfbeheersing. „Ik heb me nooit over de kop laten jagen door de concurrenten. Iedere keer reed ik mijn eigen race, op mijn eigen schema. Dat is, geloof UTRECHT/LEIDEN De wa- terpoloërs van AZC hebben weer eens de goede vorm, gebruikelijk voor de Alphenaren in uitwed strijden, getoond. In Utrecht ver sloegen zij de runner-up in de hoofdklasse Zwemlust-Den Hom mel met 45. In de eerste klasse van de water- polocompetitie was de grootste ver rassing van dit weekend ongetwij feld de 4-3 nederlaag van de Zijl/ LGB tegen ZCG. De Lcidenaren za gen geen kans om een in het tweede kwart verkregen 0-3 voorsprong vast te houden. LZ'86 had in Katwijk geen problemen met Sedna uit Amersfoort. Na twintig ir uten zuivere speeltijd werd de eindstand op 11-2 afgesloten. AZC heeft gisteravond het dit Jaar sterk in de hoofdklasse debute rende Zwemlust/Den Hommel een onverwachte nederlaag toegebracht. De Alphenaren beschikten in de laatste fase van de spannende en snel op en neer gaande strijd over de langste adem. Rudy de Hey en de Utrechtse international Harm Drenth zorgden er in het eerste part voor, dat de ploegen in evenwicht bleven (1-1). Harm Drenth en Wim Verhalen, die een goede partij speelde, herhaalden dit spelletje, maar Johnny Steen brink gaf de Utrechters voor het aanbreken van de tweede rust de leiding: 3-2. Peter Boot spijkerde ln de volgende periode voor Alphen de stand weer bij. 3-3. AZC had het ln dit gedeelte van de wedstrijd vooral een doelman Meyerink te danken, dat er geen Zwemlust-goals vielen.m In het laatste speldeel scoorden Hans 't Hart en Wim Mulder ieder nog éénmaal. Wim Verhagen beslis te de wedstrijd kort voor tijd met 'n afstandschot: 4-5. De Zijl/LGB De lange reis naar Emmen en de slechte verlichting in het zwembad daar kunnen misschien mede als oorzaak aangeduid worden voor het verlies van de Zijl/LGB. Hoofdoor zaak was echter dat De Zijl/LGB te veel kansen nodig had om een doel punt te maken. In de eerste periode werd, toen er een Groningse speler aan de kant zat. de score geopend door Jacob Spijker 0-1. In de tweede speeltijd toonde Rob Schouten zich attent toen hij, nadat een schot van Leo Onderwater op de paal was terecht gekomen, de bal nog tot goal ver werkte: 0-2. De Leidenaren bleven goed uit de verdediging komen, maar alleen Albert Spijker kon nog éénmaal het net vinden (0-3). Dit was 't laatste wapenfeit van de Zijl/ LGB. Nog in hetzelfde kwart iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim HOOFDKLASSE HZC/Rob. 13-24 AZC A. 13-13 Meeuwen 13-20 Nereus 13-11 Nept. Arnh. 12-18 DZV 13- 9 Nept. Amf. 11-16 HZPC 13- 8 ZIAN 13-15 UZSC 13- 3 Zwl./De H. 12-14 DJK 13- 1 EERSTE KLASSE VZC/Ritm. 13-24 PSV 13-12 AZPC 13-23 SVH 13-10 Het IJ 13-21 HPC 13-10 D Zijl/LGB 13-20 BZRB 13-10 K. AZ/HDZ 13-12 Esoa 13- 2 ZCG 13-12 P. Bears 13- 0 midvoor Schiller (ZCG) dankbaar gebruik van de hem door de Zijl/LGB-verdediging geboden vrijheid 1-3. In de derde periode moest Kees Pont voor een minuut het water verlaten en en kon Haake ZCG op gelijke hoogte brengen. In de laatste speeltijd voltrok Niehoff uit een viermeterworp het vonnis. Goalie Uittenhout had zijn doel naar beneden getrokken en er bleef scheidsrechter Brokke niets anders over dan een strafworp toe te ken nen. Eindstand 4-3. LZ'86 blijft het voor een ploeg, die deze competitie voor het eerst samen speelt, in klasse 2B opmer kelijk goed doen. Na de wedstrijd van zaterdag zijn de Leidenaren nog steeds zonder puntenverlies. Samen met GZC voeren zij nu de ranglijst aan. LZ'86 speelde tegen Desna een leuke aanvallende partij. De 11-2 uitslag is nog niet eens geflatteerd te noemen. De Leidenaren troffen het, dat hun tegenstanders niet voor hun goal bleven hangen, maar trachtten zelf enig initiatief te ont plooien. In de eerste periode kwam de thuisploeg vlot tot een 3-0 voor sprong door doelpunten van Jan de Graaf (boogbal), Joop Siera (na goed inzwemmen) en Jan Bredeveld (afstandschot). In het tweede part scoorde Joop Siera tijdens een nu merieke meerderheid van de Lei denaren: 40. De Amersfoorters kwamen nog iets terug door doel punten van Geurtse en van Rens- wou: 4-2. In de laatste twee kwarten bezat LZ'86 een groot ruimtelijk overwicht. r>e formatie van coach Van der Wilk en trainer Van Berkel drong zijn tegenstander naar de eigen he1."' te rug. Het derde part ündigde net 7-2. De Leidenaren, die het do isal- do wat wilden opvijzelen, ginge in de laatste speeltijd goed door en kwamen uiteindelijk öR 11-2 uit. De Leidse doelpunten kwamen van: Jan de Braaf (5x), Joop Siera (4x) en Jan Bredeveld (2 x). OSLO Als ISU-afgeva digde is Sven Laftman niet ki nen voorbijgaan aan de fi drankposter met schaatsster! die overal in Oslo is opgehi gen. Een serie vertoont h Schenk in Duits Olympisch fo tuum met een flesje Nool frisdrank in de hand. In een c| dere serie ziet men Dag f3 naess hetzelfde doen. „Ik heb het vermoeden dat niet in overeenstemming is J de Olympische amateurregel,] door de ISU is overgenome aldus Laftman. „Ik zal over d zaak rapport uitbrengen aan j dagelijks bestuur van de inti nationale federatie". De heren Comello en 1) Laer, respectievelijk directeur vice-voorzitter van de KNS die in Oslo aanwezig waren, vt klaarden beiden Schenk re! meermalen gewaarschuwd hebben tegen dit soort comml ciële activiteiten. Het gevaar is niet denkbeeli dat men Schenk zal vragen i zijn verdediging niet waterdil is, zijn Olympische medail terug te geven. Dit is al een! gebeurd, namely k met 1 Westduitse kunstrijderspaar I lius/Baemler (1964). ik. het belangrijkste geweest" dacht hy. In die strijd op de tweede rij; de behalve Verkerk ook 0 Claeson. De Zweed wist dat ei lijk al van tevoren. Want hij I zich absoluut niet concentrerei en laten inspireren dóór het I nooi in Oslo. Claeson keerde li lijk opgewekt terug uit Sappo» de beste van alle Zweedse o piërs. Maar hij ontdekte bij tl komst dat zijn orestaties niet den gewaardeerd. „Dan maak il ook niet druk meer voor het reldfcampioensohap", riep hij vl uit. „Ik moet me kapot rijden derde of vierde te kunnen wo1 Maar ik word liever zesde of vende met wat minder inspann Niettemin hopen Kees Broekma bondsvooriztter Petterson, dat ran Claeson - als enige dan va huidige selectie - ook volgend zoen weer van de partij zal zijn financiële problemen rond zijn handen zijnde huwelijk denkt ...weg te kunnen proten en dui Claeson weinig bezwaren hel „Hij móét gewoon nog een doorgaan, om als trekpaard vo jeugd te fungeren. Anders looi opbouw in Zweden helemaal f voorspelt Broekman. BONN De Bundesligaclub minia Bielefeld is zaterdag doo sportreohtbank van dé Duitse 1 balbon d veroordeeld tot degraj naar de amateurklasse In het ge seizoen heeft de club vijf. door het omkopen van spelers taalbedrsg minstens 375.000 ffl getracht de afloop van wedstri te beïnvloeden. Dit onverwacht harde vonnis) ook de nieuwe trainer van Ar® Nederlands oud-international Notermans. „Ik ben gecontract! met de gedachte dat ik Armioj de Bundesliga of in de regional nou trainen. Ik moet snel ff wat mij te wachten staat", de teleurgestelde trainer dagavond.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8