Geen opwinding in Peking voor komst van Nixon Nixon: Tsjoe en Mao Tse-toeng geen pragmatici India wil wel met Pakistan praten „Gambai" op een lang leven allen voor ALCOHOL GROOTSTE DRUGPROBLEEM IN VS Verband tussen gas aanslagen TSJIANG TOCHBEREID WEER PRESIDENT TE BLIJVEN Europa-raket pas volgend jaar MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 BUITENLAND AGANA (AP) Op weg «ui Hawai, waar hjj anderhalve dag heeft doorgebracht „om aan hel tijdverloop te wennen", naar Goeam heeft Nixon in het vlieg tuig een informeel gesprek gehad met vier verslaggevers over zijn reis naar China. De president rei: "plenaire bij eenkomsten zullen in beginsel twee uur duren, maar we hebben ruimte opengelaten aan het eind zodat we indien gewenst kunnen doorgaan. We houden het pro gramma volkomen flexibel. Als het tot productieve gesprekken komt kunnen we doorgaan. Ik ben be - reid aan de discussies te blijven deelnemen zolang onze gastheren dat willen". Eén van de verslaggevers wees Nixon erop dat van Goeam Ame rikaanse B 52 bommenwerpers vluchten uitvoeren boven Vietnam, en vroeg of Nixon voornemens was een wijziging in de militaire tac tiek in de Indochinese oorlog aan te kondigen ter gelegenheid van zijn bezoek aan China. Nixon antwoordde dat het hem niet gepast voorkwam deze vraag op dit ogenblik te beantwoorden. Nixon beklemtoonde in zijn ge sprek opnieuw dat hij Tsjoe en Mao Tse-toeng nooit ont moet of gesproken heeft, en dat daarom de gesprekken met de Chi nese leiders een volkomen ander karakter zullen hebben dan andere internationale conferenties. „Wegens het gebrek aan contac ten zijn wij een mysterie voor hen evenals zij voor ons", zei Nixon. Het zullen dan ook, zeker in het begin, algemene gesprekken worden die Nixon in China zal voeren. De president zei te hopen, dat hij „een gemeenschappelijke basis zal krui nen vinden voor bespreking van de praktische vraagstukken die aan de orde komen". Nixon vervolgde dat het nuttig zou kunnen zijn met zijn gastheren filosofische standpunten en pun ten van verschil en overeenkomst door te nemen. Over Mao en Tsjoe zei hij: „Als men leest wat zij hebben gezegd en geschreven, dan blijkt daarui* dat het mannen zijn met een filo sofische inslag. Zij zijn geen prag matici, geen leiders die bij de dag leven. Zij houden rekening met de lange termijn". Nixon liet blijken met name met Tsjoe En-lai een gemeenschappe lijke basis te willen vinden van waaruit zij zouden kunnen gaan spreken over de verschillen in hun opvattingen PEKING 'Reuter, AP) Gisteren, de dag voor de aankomst van pre sident Nixon, was in Peking geen enkel teken van opwinding te ont dekken. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken en de officiële kranten uitten zelfs die dag nog kritiek op het Amerikaanse gedrag in Indo-China, Spandoeken met welkomstleuzen wa ren nergens te zien. Op het plein van de Hemelse Vrede 'Tien An) hingen wel de leuzen met kritiek op de Amerikanen, Deze zijn niet stotend voor de gasten, omdat zij in Chinese karakters zijn gesteld. "Wij zijn blij met de grote overwin ningen van de drie Indochinese volken in hun oorlog tegen het Amerikaanse imperialisme", aldus een in witte karakters geschreven tekst op een rode achtergrond. "Wij steunen de Arabische volken in hun strijd tegen het Amerikaanse imperialisme en zionisme", zo luidt een andere leus bij de Poort van de Hemelse Vrede die toegang geef: tot de "Verboden stad". Het enige teken dat wees op de koms; vaar Nixon, zijn vrouw en zijn offi ciële gezelschap waren de soldaten van het volksleger die langs de route van het vliegveld naar de stad werden gestationeerd. De soldaten, in hun bruine unifor men het geweer aan de schouder, stonden opgesteld op regelmatige afstanden langs de weg die voer: door grote velden. Over de weg re den patrouilles van het leger. Bommen V NIEUW DELHI (Reuter' India heeft zioh bereid verklaard tot be sprekingen met Pakistan „op elk niveau, op elke tijd en zonder voor waarden vooraf", teneinde "een du rende vrede en stabiliteit in Voor- Indië te bereiken" India heeft de hoop uitgesproken dat Pakistan zal reageren „op posi tieve en opbouwende wijze". Weer proces tegen IRA- leden in Ierland DUBLIN (Reuter) Minister van Justitie Des O'Malley van de Ierse republiek heeft gisteren stappen aangekondigd om de activiteit van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) tegen te gaan. Op een conferentie van de aan het bewind zijnde Fianna Fail-partij zei Des O'Malley dat bepaalde per sonen die onlangs door rechtbanken in de republiek op „onverklaarbare' wijze zijn vrijgesproken op last van de procureur-generaal opnieuw zul len worden berecht. Vorige week woensdag sprak een rechtbank in Dundalk bij de grens mei Ulster zeven mannen vrij, on der wie Anthony „Dutoh" Doherty en Martin Meehan. beiden ontsnapt uit de gevangenis van Belfast De rechter achtte onvoldoende bewezen dat zij in het bezit waren van vuur wapens met het doel levens in ge vaar te Drengen. Het Chinese ministerie' van Buiten landse Zaken heeft, gisteren in een formele verklaring de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet nam veroordeeld. De verklaring en een kommentaar van het. Volks dagblad werden door radio-Peking uitgezonden. In een kommentaar werd gezegd.dat "het Chinese volik het Amerikaanse imperialisme wegens zijn nieuwe oorlogsuitdaging tegen de demo cratische Republiek Vietnam ver oordeelt en de nieuwe briljante suc cessen van het heldhaftige Viet namese volk in de strijd warm toe juicht". /olgens waarnemers schijnen de ver klaring en het kommentaar voor namelijk bedoeld om Noord-Viet- nam te verzekeren van de voort durende steun van Peking. Het be zoek van Nixon veroorzaakte diepe Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN jhel. zn. v. H. Noort er it. Raymond Michel, N. Huisman en G. E. C. van Heiden; Jacob Cornells, zn. v. van Duljn en T. Hogewonlng. Jetske ukje, dr. v. J. Kolff en G. M. E. Z. lherbe; Thijs, zn. v. N. H. Hemmes A M. M. Brouwer; Charlotte, dr. v. H. Hemmes en A M, M. Brouwer; ,-bara Oatbelijne. dr. v. A. J. Sumer J. A. Aanhane; Odette Johanna T. G. van der Plas ivi. /v. Molkenboer; Menno zn. Bergman en W I. M. van Iterson OVERLEDEN Splerlngs (70) Broekhof (62) i C. R. Hendriksen. C. H. Carton (73) Met een enkelwoord Teugels strakker De Tsjechoslo- waakse partijleider Hoesak heeft in het centrale partij comité in Praag kritiek geuit op lediggang, onverant woordelijkheid en oneconomisch handelen op veel gebieden. Vooral op de stijgende produkoiekosten had, hij aanmerkingen. Van de in totaal zeven miljoen arbeidtrs zouden on geveer 290.000 man wegens ziekte da gelijks het werk verzuimen. Lange trein De grootste tonna ge. die in Zuid-Afrika ooit met één I enkele trein vervoerd is, vertrok en- kele dagen geleden uit Kimberley met bestemming Port Elizabeth. De lading, 12.000 ton ijzererts, was te vens d'e zwaarste die ooit in geheel Alrika per trein werd getranspor- teerd. De trein was 1,6 kilometer lang en bestond uit 150 ijzerertswa gons, getrokken door zeven diesel- elektrische lokomotieven. Actie tegen bisschop Tijdens, en bezoek van de Russisch-Ortho- doxe aartsbisschop Boris Rotow Ni- kodim aan Brisbane (Australië) is het zaterdag tot felle demonstra ties gekomen. Toen de metropoliet, op het vliegveld arriveerde moest de politie hem tegen woeden de demonstranten beschermen Niet temin wist 'n vrouw van middelbare leeftijd hem een klap met een de monstratiebord te verkopen. In Au stralië wonende Russen hadden de regering gevraagd de aartsbisschop de toegang tot het land te weigeren omdat hij huns inziens een agent van het Kremlin is. Op een perscon ferentie ontkende aartsbisschop Ni- kodim lid van de Russische geheime politie te zijn. Doodstraf voor zwendel De di recteur van een Russische handels organisatie is wegens woekerprak- tijken ter dood veroordeeld en wordt, voor het vuurpeloton gebracht, zo meldt de Prawda. Het betreft Ismail Noermoechoemedow uit Tasjkent, die via z'n organisatie zwarte handel op grote schaal mogelijk maakte. Win keliers betaalden hem steekpennin gen om zich te verzekeren van de toelevering van schaarse goederen zoals wollen stoffen en tapijten en verkochten die dan door aan zwart handelaars. Toen de zwendel (in to taal Vk miljoen gulden) aan het licht kwam werden in totaal 26 men sen gearresteerd. Een aantal van hen is tot langdurige opsluiting in straf kampen veroordeeld. -zorgdheid in Hanoi en gemeld verd, dat de Noord-Vietnamezen vrezen. dat China zijn steun zou intrekken "De Amerikaanse regering", aldus het Chinese kommentaar. "beweerde keer op keer, dat zij vrede zoekt en de oorlog in Vietnam wil beëin digen, maar haar daden zijn in striid met haar beweringen. In plaats van het beëindigen van alle oorlogsdaden van agressie tegen Vietnam, heeft zy grote aantallen B52-strategische bommenwerpers en meer vliegdekschepen gezonden om bomaanvallen op Zuid- en Noord-Vietnam en de bevrijde ge bieden in Lao; en Cambodja uit te Als de Amerikaanse regering de kwes- tie-Vietnam werkelijk vreedzaam wil oplossen, moet zij het vredes plan van zeven punten van de voorlopige Revolutionaire regering van de Republiek Zuidvietnam 'Vietcongi aanvaarden en onmid dellijk alle militaire ag-essie in- Vietnam beëindigen Welkom I ier doden door slecht iveer in Zuid-Europa (Van onze correspondent) PARIJS Bij overstromingen en lavvin.es in Zuid-Frankrijk, Noord- west-Italië, Sicilië en Noord-Spanje zijn zeker vier personen om het leven gekomen. Na een lawine in het bergstadje Champorcher werden vijf personen meegesleurd. Vier werden later gered. Op Sicilië verdronken drie mensen door een golf. Een meisje werd meegesleurd. Haar zusje en een vriend verdronken toen zij poogden haar te redden. Tientallen steden en dorpen in Noord-Italië zijn geïsoleerd. In de plaats Macugna zitten 2500 toeris ten ingesloten. Er dreigt gebrek aan brandstof en voedsel. De stroom voorziening is al verminderd. In een groot aantai dorpen is de bevolking al geëvacueerd. Het slechte weer in Frankrijk heeft overal overstromin gen ten gevolge. Grote schade is in middels aangericht doordat auto's en de benedenverdiepingen van huizen in verschillende grote en kleine ste den in Zuid-Frankrijk en Corsica blank kwamen te staan. uitspraak van Nixon dat zijn reis de vrede dient. Het. blad geeft ook bijzonderheden over liet vertrek van de Amerikaanse president, uit Wash ington en in diploma;ieke kring twijfelde men er niet aan of de Amerikaanse gasten zouden har telijk welkom worden geheten, zij het op andere wijze dan gasten uiit bevriende landen. De diplomatieke vertegenwoordigers in Peking zullen in elk geval niet op het vliegveld zijn als Nixon aan komt, noch zullen zij aanzitten aan het banket ter ere van de gas ten. China wil hiermee het bilale- rale karkater van het contact on derstrepen en tevens, dat het geen diplomatieke betrekkingen mé: Amerika onderhoudt. In die Chinese kranten is nog vrijwel niet over 't bezoek gerept. De Ame rikaanse t.v. zond gis.e.avond voor de eerste maal rechtstreeks kleu renbeelden uit Peking over een af stand van achttienduizend kilome ter naar de Verenigde Staten uit. TV De Amerikaanse televisie zond gister avond voor de eerste maa.1 recht streeks kleurenbeelden uit Peking over een afstand van achtiendui- zend kilometer naar de Verenigde Staten. De uitzending, die slechts twee mi nuten duurde, werd mogelijk ge maakt daar de in januari gelan ceerde communicatiesatelliet Intel- sat-4. De beelden zijn zowel aan de Amerikaanse oost- als westkust goed ontvangen. Ze toonden nagenoeg lege straten van de Chinese hoofdstad en het verlaten girote plein voor de "Poort van de hemelse vrede". De film opnamen waren gemaakt toen het plaatselijk half tien in de morgen De Amerikaanse televisie begint van daag met haar verslag uit Peking twee uur voor de aankomst van president Nixon. In Peking werd zaterdag een plech tigheid gehouden ter nagedachtenis van de Amerikaanse schrijver en China-kenner Edgar Enow, die vorige week dinsdag overleed. Daar bij waren o.m. de Chinese premier. Tsjoe En-lai, mevrouw Tsjing, echtgenote van voorzitter Mao Tse- toeng. en Koe Mo-jo. vice-voorzit- ter van de volksvertegenwoordiging aanwezig. In aanwezigheid van een paar honderd mensen, onder wie talrijke Amerikaanse „vrienden" van China, aldus het persbureau Nieuw-China, gaf de Chinese on der-minister van Buitenlandse Za ken, Tsjiao Koean-hoea, als zijn overtuiging te kennen, dat "de vriendschap tussen de volken van China en de V.S., waarvoor Edgar Snow tijdens zijn leven gewerkt heeft, zich van dag tot dag zal ontwikkelen". Slechts een gering aantal Chinezen ivas vanochtend op de been toen president Nixon en zijn gevolg het Plein van de Poort van de Hemelse Vrede per auto passeerden op weg naar de gas tenverblijven in de Verboden Stad. HAMBURG DPA. Reuter. ANP) Een woordvoerder van de Ham- burgse politie wilde niet uitsluiten dat er mogelijk verband bestaat tus sen de aanslag van zaterdag' op een Hamburgs drukstation en met de aanslagen, twee weken geleden, op stations van de Nederlandse Gasunie. Voor zover -tot nog toe uit het on derzoek in Hamburg is gebleken, hebben de daders een krachtige springlading geplaatst of gegooid tegen een tien vierkante meter uit lichtmetaal vervaardigde wand. waardoor een gat van een meter is ontstaan. Volgens de politie gelijken techniek en keuze van explosieven op die wel ke zijn gebruikt bij vier andere ont ploffingen eerder deze maand. Van twee van deze explosies heeft de Pa lestijnse organisatie „Zwarte Sep tember" gezegd ze te hebben ge pleegd. In Hamburg staan sedert, de aan slag vijf andere gasstations nu onder politiebewaking en in Nedersaksen tien. Hoofdinspecteur J. A. Blaauw van de Rotterdamse politie heeft gister ochtend langdurig telefonisch con tact gehad met enkele rechercheurs uit Hamburg over de aanslag van zaterdag. „We hebben de hele kwestie nauw keurig doorgesproken, maar op dit mo ment kan hierover nog niets worden meegedeeld", zo verklaarde hoofdin specteur Blaauw. Ook hij acht het niet uitgesloten dat er verband be staat met de gasaanslagen In Raven- stein en Ommen twee weken geleden. SJANGHAI De stem van de Hoeng Tsjeao verkeerstoren was beleefd maar krachtig en zei in onberispelijk Engels met een duidelijk Chinees accent: "Clipper 883, wolkenhoogte 800 meter. Wilt u uw koers corri geren naar rechts". Eerste piloot Ralph Hunt van de Panam Clipper 883 maakte Door Hugh Mulligan van Associated Press de gevraagde bocht naar rechts over de monding van de Jang- tsje en begon aan de landing, op de 3500 meter lange lan dingsbaan die plotseling opdook uit de middagmist boven Sjang hai. "Het wordt geen rustige lan ding" zei de tweede piloot Bill Roberts terwijl hij uitkeek op het met zwarte rubber van vliegtuigbanden bedekte beton van de landingsbaan voor hem. Voor het eerst in 23 jaar land de een toestel van Parnèm op net vasteland van China. Vlak achter de Boeing 707, met een tachtigtal Amerikaanse ver slaggevers en tele visie-com mentatoren die het bezoek van Nixon aan China zullen ver slaan, volgde een tweede Boeing 707 met. techmoi, ca meramannen en medewerkers van het Witte Huis. Op de neus van beide toestel len was in. Chinese karakters ,,Hi hao" („Hoe maakt u het") geschilderd naast een grote Amerikaanse vlag, "U wijkt al naar links. Iets meer naar rechts koersen. aub" zei de stem uit de verkeerstoren. Hunt draaide scherp noordwaarts te gen de wind in boven het eiland Sjensjan. "Wij moeten hier. zei hij, „net zoals in Peking of oi.iv. Honoloeloe, binnen een eorridor van 10 kilometer blij ven. Als je daar buiten raakt sturen ze je by. Soldaten in groene battledress .tonden in het gras langs de iandingsbaan, dat tot aan hu1" kin reikte. Er waren geen an dere dan de twee Amerikaans- vliegtuigen in de lucht toen de ze boven Sjanghai verschenen Ook bij de aankomsthal van het het vliegveld stonden geen vliegtuigen. Verderop zagen wij een zevental turboprop machi- Een groot bord rechts van de ingang van de aankomsthal, verkondigde "lang leve de grote eenheid van de volkeren van alle Chinese nationaliteiten". De Amerikaanse pers werd aan het eind van een met rode opers belegde trap opgewacht door een veertigtal Chinese functionarissen. Aan het hoofd van de rij stond de heer Loe, de voorzitter van het revolutionai re comité van Sjanghai. Hij schudde alle Amerikanen de hand en verwelkomde hen In oerfect Engels. „Wij wensen u een aangenaam verblijf, goede gezondheid en veel succes met uw werk toe", zei Loe in zijn officiële begroe tingstoespraak. tn de moderne, grote wachtka- werden ontvangen hingen grote Dortretten van Mao, Lenin en Stalin aan de wand. Meisjes in Mao-pakken brachten thee rond. Maar na de reis van 23 uur uit Washington kreeg de oers van het Witte Huis amper tijd om op adem te komen. Eerst maakten zij kennis met het gevaarlijke woordje „Gam ba" het Chinese equivalent van "ad fundum". Dat bleek 't wachtwoord voor de ontelbare toasts die werden uitgebracht, tijdens een lunch die het minis terie van Voorlichting de juist gearriveerde Amerikaanse pers aanbood op het vliegveld van Sjanghai. "Gambai" en daar gingen de glazen met rijstwijn, donkere Sjanghai bier en een dodelijke whiskey gestookt van soja-bo- nen en genaamd "mao-tai" veer omhoog. Aan de lunch werd een keur van Chinese gerechten geser veerd gekookte vis. kip, rund vlees, champignons, jonge boon tjes. Er werd getoost op de vre de, de vriendschap, de kame raadschap, de wereldgezondheid en op een lang leven voor al- Na de zevende toast. op vruchtbare vriendschap en een zuiver leven, hing ik wat ver moeid achterover in mijn stoel. Maar mijn tafelheer vulde zijn glas tot de rand met mao-tai, en sprak geruststellend "het is niet schadelijk voor de tyerse- PARIJS (AFP) De volgende Europese raket "Europa-2" zal niet voor liet begin van volgend Jaar warden gelanceerd. Dat is een van de voornaamste besluiten die in Parijs door de ELDO is genomen na be studering van de oorzaak die tot het falen van de lancering op 5 novem ber vorig Jaar van een Europa-ra-' ket heeft geleid. Aanvankelijk leek het mogelijk de Europa-2 eerder te lanceren, maar het is gebleken dat er aan het sa menstel van de rakettrappen nog verbeteringen moeten worden aange bracht, al zijn de trappen op zich zelf goed ontworpen en gebouwd. meegedeeld dat hij toch bereid is zes jaar president te zijn. Dat een vijfde ambtstermijn worden r de 84-jarige, want dat hij ge kozen wordt, staat wel vast. De presidentsverkiezing wordt 20 maart gehouden. Tsjiang trok zich in 1949 met zijn aanhangers van het Chinese vasteland op Taiwan (Formosa) terug, daartoe gedwon gen door de communisten. De her overing van China staat nog steeds bovenaan zijn programma. Hij verzocht gisteren de nationale vergadering „een jonge, krachtige figuur" te kiezen die in staat was hem op te volgen, maar hij voegde daar snel aan toe, dat hij „meer dan bereid" was het land te blijven die- „Van nu af aan zal ik, als lid de burgerij, samen met de hele tie ernaar streven ons verwoeste ge bied terug te krijgen en onze land genoten die op hulp wachten, te be vrijden," aldus president Tsjiang WASHINGTON (UPI) Alco hol is het grootste drugprobleem in de VS, aldus een verslag var het departement van Volksgezond heid aan het Congres. Ongeveei 9 miljoen mensen, dat is bfjna tier procent van de werkende bevolking lijdt aan alcoholisme of mindei erge drankproblemen. 28 000 ver keersdoden per jaar worden toe geschreven aan drankmisbruik. Het jaarlijkse verlies voor de economie wordt op 15 miljard dollar ge raamd. de Verenigde Naties voor de bestrijding van de verdovende middelen heeft in haai iaar verslag gewaarschuwd dat marihuana en hasjies een ernstig en toenemend gevaar voor vele landen elf leden on der voorzitterschap van de Bri: Sir Harry Greenfield zegt dat uit onderzoek is gebleken dat er geen redenen zijn de controle te ver minderen. De bronnen breiden zioh uit en de enorme stromen cannabis uit Afghanistan en Nepal vormen een ernstig probleem voor de doelma tigheid van internationale con trole. Volgens het rapport is de con sumptie van verdovende middelen van alle soorten in 1972 sterk toe genomen tot nagenoeg epidemi- mische omvang.. De neiging bestaat van eenvou dige vormen van verdoende midde len naai- sterkere als opium mor- finen en heroïne over te gaan. Het gebruik van stimulerende en kalmerende middelen heeft in sommige gebieden een verontrus tende omvang bereikt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4